NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND DE binnenland. No. 14. Woensdag 17 Februari 1892. Een-en-twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentie ni Bericht m onze Abonné's. HET VAARWEL DE TERUGKOMST Achttien Gulden kost. 30 cent. Officiëele Publicatiën. F e ui lie t on. AMER5F00RTSCHE COÜRAAI VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten? intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. en is een nieuw stel prachtvolle platen dat Wij bieden onze abonné's hiervan een keurige artistique uitgevoerde reproductie aan, vervaardigd op een onzer eerste ateliers in Photo-litograpliie, die sprekend de origineele platen gelijken, voor den ongehoord geringen prijs van slechts Men zal zich moeielijk een fraaier stel platen kunnen denken, waarvan tevens het onderwerp zóó lief, zóó boeiend be handeld is. Tegen overlegging van achterstaande BON aan ons bureau verkrijgbaar, al- gebaald 30 cent, naar builen franco tbnis 35 cent. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht van den 19. Januari 1892, No. 3 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 9); Gelet op de artt. 27 en 28 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). benevens artt. 20 en 21 van het koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46), Doen te weten, dat de loting der in het vorig jaar voor de militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1892, in het gebouw AMICITIA, aan het Plant soen; tusschen de Utrechtsche en Arn- hemschepoorten alhier gelegenzal ge schieden op Maandag, den 29 Febru ari 1892, aantevaugen des voormiddags te TIEN UREN. En voorts dat op Donderdag, den 18 en Zaterdag, den 20 Februari aans'aande, telkens van 's voormiddags, 10 tot 1 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten raad huize aan vraag kan geschieden voor de getuigschrif ten, vermeld in de 2. en 3 zinsneden van art. 23 der wet, ter bekoming van vrijstel ling wegens broederdienst, of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder een of meer halve broeders te hebben); luidende voormeld art. 53 in zijn geheel als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst." „Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien overleg gen een getuigschrift van deu Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin be hoorende, blijkt „Vrijstelling als eenige wettige zoon wordt verleend op overlegging van een getuigschrift van deu Burgemeester, waaruit blijkt dat men eenige wettige zoon is." En art. 21 van aangehaald koninklijk be sluit „Het bewijsstuk vermeld in de eerste zins- snede van art. 53 der wet. wordt ten minste tien dagen vóór den dag (den tweeden Maan dag in Maart), waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegeus eigen militairen dienst of dien van eenen broeder of broeders, voor do militie is inge schreven." Amersfoort, den 15 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGE M E ESTER en W ETHOUD ERS van AMERSFOORT Gelet op art 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de firma Waterschot Co, inge diend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene rookerij van vleeschwaren in het perceel alhier gelegen aan de Langestraat, wijk A, no 7. bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 3470, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 29 Februari aan staande, des voormiddags te elf uren, gele genheid ten raadhuize wordt gegeven om, teu overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijuer leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, deu 15 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester} F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door S. J. Cohen ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten van eene inrichting tot bewaring en verwerking van lompen en beenderen, in het perceel alhier gelegen aan de Bolder straat, wijk D. no. 304, bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 3147, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 29 Februari aanstaande, des voormiddags te elf uren gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 15 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Met 1 Maart zal, naar de Haagsclie corr. van de Zutph. Ct. verneemt, de Twee Kamer weder bijeenkomen. De meeste der toegezegde belangrijke ontwerpen moeten echter nog inkomen. De vermo gensbelasting van den minister Pierson is nu van den Raad van State terug, voor zien van een lijvig rapport. Eerst nadat op dat rapport advies is uitgebracht aan H. M. de Koningin, kan het ontwerp bij de Tweede Kamer worden aanhangig ge maakt. De commissarissen der Koningin hebben 7-ich per circulaire tot de burge meesters gewend, de hoofdcommissie voor het aanbieden van een nationaal hulde- bewijs aan Hare Koninklijke Hoogheid de groot hertogin van Saksen, prinses Sophia der Nederlanden, bij gelegenheid van haar gouden bruiloftsfeest op den 8 October e. k. hunne medewerking inroe pende tot bereiking van het beoogde doel. De commissie zegt: De kleinste contributie zal gaarne wor den aangenomen, daar het er meer om te doen is, der geëerbiedigde vorstin een bewijs te geven, dat zij in haar geboor teland niet vergeten is, dan om in engereri kring groote bijdragen in te zamelen. Daarom ook heeft de com missie gemeend, het maximum der con tributie op tien gulden te moeten be palen. Ongeveer twaalf jaar geleden ver liet een jongmensch, die, zooais men dat wel eens noemt, nergens voor deugde, Haarlem, de stad zijner geboorte en werd hij door familie en vrienden aan geld geholpen om in de nieuwe wereld fortuin te maken. Dit gelukte hem bijzonder. Dezer dagen keerde hij naar zijne geboorteplaats, Haarlem, terug om het hem geleende geld voor de reiskosten naar Amerika met intrest op intrest terug te geven. Hij heeft in Amerika een fabiiek, is er gehuwd en heeft het fortuin is hem ook hier zeer gunstig geweest twaalf zoons. Zaterdag is hij uit Rotter dam wederom naar Amerika terugge keerd. Naar wij vernemen, hebben regen ten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te 's Hage, j I. Donderdag eene vergadering gehouden, om de maat regelen te bespreken, die hunnerzijds kunnen worden genomen tot voorlichting van den gemeenteraad, in afwachting van het aan die vergadering toegezegde rap port van den inspecteur, met het Staats toezicht belast. Regenten hebben besloten B. en W. en de leden van den raad uit te noodigen tot een bezoek aan het ge sticht, waartoe een der bestuurders des Maandags, Woensdags en Dondeidags ten half drie in het gebouw aanwezig zal zijn, tot het geven van alle inlichtingen omtrent buisvesting, voeding en nacht leger- Met het oog op de rust in het ge slicht zullen de leden van den raad wor den uitger.oodigd, bij gemeenschappelijk bezoek zich in groepen van niet meer dan vijf personen te verdeelen. Vad. In de Donderdag gehouden verga dering van Stad en Land van Gooiland deelde de voorzitter mede, dat Baas, te Huizen, zijn eisch tot verdeeling der ge meente-heiden en weiden had ingetrok ken, er aan toevoegende, dat echter dit nog niet officieel ter kennis van mr. Van der Biesen, den advocaat van Stad en Lande, was gebracht. Aan den president is een toelage van f300 en aan den secretaris eene van f 200 veileend voor hunne bemoeiingen in zake de quaeslie der afzanding met de H. IJ. S. M. en de daaruit vloeiende ver meerdering van werkzaamheden. Omtrent de wijze waarop de f18000 van de H. IJ. S. M. zouden worden be legd of besteed is besloten: gratificaties van f25 te verleenen aan twee veldwach ters, die bij de afzandingsquaestie voor het goede recht der erfgooiers zijn op gekomen en eene som van f100 uit te keeren aan de erven van den heer Fok ker, die zich voor het recht van Stad en Lande in de bres heeft gesteld. De schuld van pl. m. f8000 zal worden af gelost en het overblijvende zal rentege- vend worden belegd. Bij het bezoek van H. M. Koningin Wilhelmina en H. M. de Koningin-Regen tes aan de stad Leiden, welk bezoek is bepaald op morgen Donderdag 18 Fe bruari, zal door de dd. schutterij eene eerewacht worden opgesteld aan het station der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij. Het muziekkorps zal er de volksliederen spelen. Op het perron zullen zich mede ter ontvangst bevinden burgemeester en wet houders, waarbij zich tevens de leden van den Gemeenteraad met hunne dames zullen aansluiten. Het Dagelijks Bestuur zal den ko ninklijken stoet in een rijtuig door de stad voorafgaan. Tevens is er sprake van, dat de leden der studenten-caroussel-vereeniging eene eerewacht zullen vormen, welke de vorste lijke personen op haren tocht door de EEN VERHAAL UIT DE VORIGE EEUW door W. PASSAEFR. 3) De jaren kwamen eu gingen. Rachel werd ouder 'en groeide op, slank en rank als eene fijne roos. En gelijk zij veel schooner was dan alle kinderen op het dorp eu iu de don kere oogen steeds een levendig vuur gloeide, zoo was zij ook verstandiger en wijzer ge worden dan gene en muntte ver boven ha- reu leeftijd uit. Maar dit kwam juist daar van daan dat ieder zich zooveel met haar bezig hield en zij eiken haar aangeboden prikkel met levendigen geest en open ver stand opnam. Ondanks die levendigheid van gevoel en dat innerlijk frissche leven, was zij toch ook weer veel en gaarne alleen, vooral in de vrije lucht, op het veld, waar heen men haar medenam on haar geduren de den arbeid een mooi beschaduwd plekje gaf, in den tuin onder de hooge lindeboo- men en tusschen de lommerrijke oude noten- boomen. Daar kon zij heel rustig uren lang zitten. Soms wandelde zij ook in de goed onderhouden, effene paden met eenen stok in de hand langzaam op en neder, tot in het heel afgelegene beukeupriëel, waarachter eene kleine poort in de omheining naar het veld leidde. Zij had ook, toen ze wat ouder werd, een heel bijzonder gezelschap om zich heen, een gevolg als eene koningin; dat waren de vogels, hare lieve vogels Voor de vogeltjes had zij van jongs af de innigste liefde. Zij had er haar heele hart voor over. Zij kon immers niet zien. De duizendvou dige indrukken, die door geen ander zin tuig zoo overvloedig en zoo verscheiden in de in en schel ij ke ziel worden gestrooid als door het oog. die indrukken waren haar vreemd, maar de goede natuur had haar dit gebrek in hooge mate vergoed door verscher ping eu verfijuing van het gehoor. Haar ge hoor was van wonderbaren aard. Zij hoorde den eersten regendruppel aan het venster; zij hoorde de kreet der wilde ganzen boven in de wolken en het zachtste boren van den worm in het hout, het sluipen van de kat over den vloer. Zij mat, zonder zich te be driegen, aan den klauk der paardenhoeven hunnen af9laud van de hofstede en aan het rollen der raderen en het knallen der zweep de richting van den wagen. Trad zij nu 's zomers uit de deur van het huis, naar buiten, dan was de wereld voor haar niet minder schoon, dan voor de ziendeu vol zang en klank en tonen. Daarom was zij zoo gaarne in de vrije lucht eu zoo rustig en zoo stil als ze alleen was. Zij had immers de zoete stemmen der vogels om zich heen, had zich alle laten beschrijven en kende ze heel nauwkeurig, zoodra zij den eersten toon uit de fijne snaveltjes vernam, eu floot en zoog hun iu stilte hunne wijzen Da. Maar slechts in stilte. Dat mocht niemand weten. Het was haar een trots en een troost ook een geheim te hebben, waarvan niemand wist, even ah volwassene mensehen dat hebben. Zij had den vogelen zelfs de uitdrukking hunner stemmen afgeluisterd, of die vreugde, of treurigheid, of schrik, of zelfs ergeuis en toorQ beduidde eu gevoelde de aandoenin gen mede, die hem bewogen. Zoo stond zij met beu iu geheim verkeer eu praatte met hen, lachte met hen, troostte hen en stelde hen gerust, als zij gekrenkt of boos waren. En deze vogels, deze lieve vogels gevoel den dat wel en wareu louter daukbaarheid jegens haar. De musschen, vlasvinken en roodborstjes en bovenal de vinkeu eu de kwikstaartjes waren het vertrouwelijkst alsof zij als oude bekenden iets bij haar vóórhad den. „Ja, lijsters en raven en de schuwe valkeu zelfs maakten haar soms het hof. Waai zij ging en stond eu zat, daar waren de vo gels om haar heen, liepen nevens en voor haar, en haar achterna, en strekte zij deu stok of de hand uit, dan fladderden zij haar dadelijk om de vingers als om lindebloesem en bloemkelken heen en de vrijuioedigsteu zetten zich zelfs op hare hand, op hare schouders. Het was heel wonderlijk te zien, hoe de vogels omgang hadden met het tee- dere meisje en in de beste verstandhouding met haar stonden, en wonderlijk was het te hooren, hoe de blinde met de vogeltjes sprak. Vrouw Lang wist er het eerst, van, toen de andere huisgenooten en eindelijk het gansche dorp. Eerst lachten de menschen wel en schertsten er mee, maar weldra wer den er, gelijk overal, kwade tongen gevon den, die haar haar mooie gezicht en haar altijd vroolijk, vriendelijk wezen misgunden en den spot dreven met de bedelprinses, het naamlooze onchristelijke ding, dat de vogels behekste, zeggende, dat dit een goddeloos heidensch werk was, oen werk van spoken, waarvan elk vroom chistenmeusch een af schuw moest hebben Rachel vernam van dit gebabbel echter niets, want bare pleegmoeder dacht daarover veel te verstaudig en had het nu reeds der tienjarige, slanke on mooie meisje veel te lief, om haar deswege een onaangenaam uur te bezorgen en haar onschuldige vreugde te bederven. Zij liet haar geworden en Rachel was stil en gelukkig daarbij, maar ook nog om iets anders, waarvau evenmin iemand wist. Want zij zat op eenen avond in 't laatst van Juli, in het beukonpriëel aan 't einde van den tuin. De huisgenooten waren op het veld bij den oogst. Zij was alleen in den tuin en vermoeid van het heen- en weêrloopen en rustte daar uit, de vogeltjes waren om haar heen als gewoonlijk. „Roodborstje, wees niet meer treurigHet zal terugkomen, uw jongste zal terugkomen," uw jongste zal terugkomen," troostte zij vrien delijk, ofschoon zij wist, dat de booze kat het kleine roodborstje had geworgd. „Het zal terugkomen, het is in de klaver verdwaald vlieg, roodborstje, vlieg eu lok het maar, gij zult het vinden 1" Maar het roodborstje wilde dit niet geloo- ven en zat stil op den dorren tak boven haar en zag met gebogen kopje treurig uaar den grond. „Maar, heer putter, je maakt liet weeral te ergWat heb je toch altijd te kibbelen met je vrouwJe hebt zoo'n goede vrouw Buiten ben je altijd vroolijke Frans, maar kom je 't huis, dan is 't den ganschen dag, brommen geen gebrek. Wees ook 't huis eens verstandig en vroolijk hoor eens, zoo En daarop spitsto zij de roode Jippeu en floot het vroolijkste puttersweisje zóó natuur lijk eu zóó goed, dat men niet zou hebben kunnen gelooveo dat eeu menschenmond dit geluid had voortgebracht. En toen haar lied uit was toen luisterde zij, of de putter re den wou verstaan en haar wilde antwoor den. Maar zij hoorde in plaats daarvan de vogels snel wegvliegen en van den hegkant

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1