NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. DE BLINDE 1I00LSPEELSTER. Officiëele Publicatiën. NÜ. 22. Woensdag 16 Maart 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. F euille t on. AMERSFOORTSCHE CODRANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 leeandcn 1Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Rummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie ni Van 1 6 regels 0.40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort. Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan I. A. de Vries en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend om eene in richting tot bewaring en verwerking van lompen en beenderen opterichten in het perceel, alhier gelegen aan de Langegracht, wijk F No, 98, kadastraal bekend onder sectie E, No. 399/400. Amersfoort, den 14. Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingeko men van A. Wery Az., in eene bovenkamer van het perceel wijk F, No. 318; en E. Eder- veen, weduwe van P. Schimmel, in het perceel wijk H, No. 15. Amersfoort, den 14. Marat 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Op gezag van den minister van oorlog zeiven verzekert de briefschrijver uit de hofstad van de Midd. Ct., dat liet geheele plan tot wijziging der uniform van het leger is uit den duim gezogen en dat de krantenberichten dienaangaande slechts canards zyn, hetzij dan licht of donkerblauwe of grijze. Aangaande de uniformverandering meldt ons een onzer berichtgevers Het in uw courant van 14 dezer op genomen bericht, waarbij de briefschrij ver uit de Hofstad van de Middelburg- sche Courant verzekert, en dat nog wel cp gezag van den minister van oorlog zeiven, dat het geheele plan van uniform- verandering zou zijn uit den duim gezo gen en de daarop betrekkelijke berichten slechts «canards" zouden wezen, kunnen wij ten stelligste tegenspreken. Want wij hebben hier, in de kazerne van het korps genietroepen, manschap pen gekleed in de uniform, zooals die voor dit korps aan den minister zal wor den voorgesteld, met eigen oogen gezien. Verschillende leveranciers hier ter stede hebben aan de vervaardiging dier uit rustingsstukken gewerkt. Die manschap pen zijn bovendien naar 's Hage geweest, in de commissie van generaals, welke de uniformverandering behandelt en waren daar te zamen met militairen van andere wapens, ook allen in de nieuwe unifor men voor die wapens gekleed. Wat wij er hier van zagen, maakte over 't geheel een goeden indruk: die uniformen waren eenvoudig en smaakvol. Ook van de uniformen zooals zij bij de andere wapens zullen worden ingevoerd, vernamen wij van personen, die de mo dellen gezien hadden en wij kunnen er bijvoegen, dat die personen geheel belangloos waren veel lof. Een aantal gebreken, en nog wel groote gebreken welke de tegenwoordige uniform aankle ven, gebreken die al voor jaren hadden moeten worden weggenomen, zullen daar bij verdwijnen de velduitrusling van den soldaat zal beter worden en bij slot van rekening zal de gewijzigde kleeding op den duur eene besparing geven voor het rijk. Waarlijk men beschouwt hier die uni formwijziging niet als een schrikbeeld, zooals de berichtgever van de Middel- burgsche Courant het doet voorkomen. Komt die wijziging tot stand, op eene wijze, zooals zij blijkens hetgeen wij hier zagen en 't geen wij vernamen, wordt opgevat, dan mag naar onze ziens wijze het leger zich daarmede geluk wenschen. Utr. Ct. De afdeelingen van de Tweede Kamer, welke nog niet gereed zijn met het onderzoek van de belastingvoorstellen, zullen Woensdag voorm. hunne taak voortzetten. Men verneemt, dat het hoofdbeginsel der ontwerpen vrij gunstig is ontvangen, maar bijna algemeen werd gewezen op het gemis van de toegezegde regeling, die in 's min. stelsel een geheel met de vermogenbelasting moet vormen, Te Barneveld is in beginsel besloten tot oprichting eener coöperatieve room boterfabriek. Na onderzoek van de daar aan verbonden financiëele eischen zal in eene volgende vergadering van de onder- afdeeling der Maatschappij van Landbouw, van wie het denkbeeld uitgaat, eene be slissing genomen worden omtrent de uit voering. Met genoegen vernemen wij dat de heer Bongers, landbouwkundige te Vuur- sche, wiens naam in de provincie Utrecht reeds een goeden klank heeft gekregen, op Woensdag 23 Maart te Hilversum eene landbouwlezing zal houden overfuk- dieren en aardappelziekte. Over hel koken van melk schrijft de heer C. J. Kriebel, melk-technoloog te Amsterdam, in de Huisvrouw: «Kook uw melk voor bet gebruik, maar kook ze goed. Als melk 97° Celeius wordt, dan be gint het gas vrii te komen, de melk kookt over, zegt men. Neen, de melk kookt niet over, want zij kookt niet, zij is pas 97° en 100° is kookpunt. Kokende melk schuimt niet meer, die borrelt en kookt gewoon, zooals water, en wanneer ge dit proces 20 minuten voortzet, zorgende, dat ge het verdam pende water weder aanvult, dan hebt ge bacteriënvrije melk." Te 's Hage is een looJgieter aan gehouden, verdacht van valsch geld te hebben aangemunt, waaromtrent in den laatsten tijd bij politie klachten waren ingekomen, hoofdzakelijk over verspreiding van valsche kwartjes, vooral te Delft. Ten huize van den verdachte zijn ver schillende gereedschappen en materialen gevonden, die voor de samenstelling dei- nagemaakte muntspecie werden gebruikt. In klei werden afdrukken gemaakt van echte kwartjes. Vele van die nageboot ste muntstukken zijn in omloop gebracht, vooral in kroegen, waar de verdachte, die bekend staat als iemand die mis bruik van sterken drank maakt, ze in betaling gaf voor borrels. Bij zijnz aanhouding en overbrenging naar de 2e afdeeling van het commissa riaat van politie wierp hij op de Turf markt nog een paar valsche kwartjes, die hij in den zak had, de vaart in. Men meldt aan het U. D., dat maat regelen genomen worden cm ook in ons land Staats-exploitatie van de spoorwegen voor te bereiden en deze aan de goed keuring der Kamers te onderwerpen. Meo schrijft ons het volgende «Deze zoo onverwachts ingetreden na- winter doet zich geducht gevoelen, de kleinere wateren zijn en blijven voor de scheepvaart gestremd, want wat hel ijs overdag verliest, wint het's nachts weer de landwerkzaamheden, die in Maart be ginnen, zijn uitgesteld moeten worden, zoodat in de landbouwstreken om Am sterdam de arbeiders nog zonder werk loopen en de armbesturen zijn genood zaakt te bedeelen alsof het December was. Ook voor den landbouwer is deze win ter zeer nadeelig; de eerste dagen van Maart gaven ons strenge vorst, zonder sneeuw, waaronder het wintergraan is doodgevroren en in de omliggende pol ders opnieuw moeten worden beploegd en bezaaid. Het mondeling examen voor den hoofdcursus bij het wapen der infanterie zal dit jaar worden gehouden den 1en, 2eti en 3en Augustus a. s. te Kampen. Het schriftelijk gedeelte van dat examen zal te voren bij de korpsen worden af genomen. Het Utr. StuJentenkorps heeft thar.s definitief besloten HH. MM. de Koningin- Regentes en de Koningin bij haar bezoek aan Utrecht een eere-wacht aan te bie den. Bij het ontgraven van het terrein, rondom het slot ter Haar nabij Vleuten, zijn verscheidene Spaansche zilveren muntstukken gevonden, het jaartal 1666 dragende. De restauratie en verbouwing van het slot, alsmede het maken der verdere bouwwerken, geschieden onder leiding van den heer P. J. H. Cuypers, architect der Rijks-museumgebouwen. Generaal Smidt uit de Transvaal houdt nog steeds in gezelschop van zijn zoon, verblijf in het hotel des Pays Bas te Utrecht. Naar gemeld wordt, laat zich de toestand van zjjn gezicht niet ongun stig aanzien een der oogen is met goed gevolg geopereerd, tengevolge waarvan de generaal, in een bijna duister vertrek vertoevende, slechts zeldzaam bezoek mag ontvangen. De nieuwe tijd. Uit 's-Gravenhage meldt men aan de N. H. Ct. nader betreffende de invoering van de eenheid van den spoorwegtijd het volgende sin de eerste plaats wat den post- en telegraafdienst betreft, zal het volgende geschieden In den nacht van 30 April op 1 Mei wordt de klok van het iijkstelegraaf- kantoor te Amsterdam geiegeld naar den middelbaren tijd van Greenwich, in over eenstemming met de regeling van dien tijd mei de Amsterdamsclie gemeenteklok. Dit telegraafkantoor zal daarna, zoo vroegtijdig mogelijk, op 1 Mei aan alle telegraafkantoien den tijd seinen. In de plaatsen, waar de post- en de telegraafdienst niet vereenigd zijn, wordt vanwege het telegraafkantoor de tijd aan het postkantoor persoonlijk medegedeeld, door een ambtenaar, wiens horloge naar den nieuwen tijd gericht is. In alle plaat sen, waar zich een telegraafkantooi be vindt, kan iemand van gemeentewege naar dat kantoor gaan, om opgaaf te verzoeken van den middelbaren tijd van Greenwich, waarmede dan de gemeente- klok kan worden gelijk gezet. Omgekeerd zullen de postkantoren en de hulpkantoren der posterijen in plaat sen, waar geen telegraafkantoor geves tigd is, zich hebben te regelen naar de gemeenteklokken, nadat deze in overeen stemming zullen zijn gebracht met den nieuwen tijd. De regeling van de gemeen teklokken in die plaatsen zou kunnen geschieden door tusschenkomst van de gewestelijke besturen. Ter vermijding van de berekening, hoe lang de klok in elke gemeente zou moeten stilstaan, om met den middelbaren tijd van Greenwich overeen te stemmen, zou door tusschenkomst van de gewestelijke besturen aan de bedoelde gemeentebe sturen, zooveel mogelijk, op 1 Mei de Amsterdamsche tijd kunnen worden me degedeeld, nadat deze in overeenstem ming zal zijn gebracht met den tijd van Greenwich. Indien op deze wijze in de samenleving de Greenwichtijd zal zijn ingevoerd en bovendien de thans aangenomen tijdstip- EEN VERHAAL UIT DE VORIGE EEUW DOOR W. PASS AU EK. 10) „Alles, Fidelhans, alles wat gij wilt." „Laat mij eens uw voorhoofd kussen, mon ange o, eenmaal uw blank voorhoofd kussen I" „Fidelhans," riep het meisje, „kus mij 1" Zij boog haar voorhoofd over hem en hij legde zijue beide handen op hare blinkende, zwarte haren en drukte een zacbten kus op baar voorhoofd, gelijk men een heiligenbeeld kust. Toen zij zich oprichtte, had hij zijn gelaat met beide handen bedekt. Daarop wenkte hij haar, zonder op te zien, herhaaldelijk driftig met de eene hand, om weg te gaan. Zij stond eene poos aarzelend, in twijfel, of zij den ouden, zieken man hier alleen kon laten. Maar toen overviel haar weder een groote angst voor zijne verschrikkelijke hef tigheid. Zy steeg zacht de wenteltrap af en ging haastig naar Bielau, om hare oude vriendin te verzoeken, zich den ouden, zieken viool speler aan te trekken, en vond het gansche dorp op de straat, onrustig vol angst. Men had juist de tijding gekregen, dat er daags te voren een belangrijke slag bij Detlingen was geleverd en dat de uiteengejaagde Fran- scbeu in volkomen vlucht naar den Rijn, zich over het land verspreidden en plunde rend en roovend rondtrokken. Bekommerd ging zij haastig naar huis. Van den weg af zochten hare blikken den toren, en nog lang zag zij daarboven de donkere gestalte van deu vioolspeler, die ondanks den afstand bij den helderen hemel duidelijk kenbaar VII. Ook naar het kasteel was de tijding ge komen van den slag bij Dettingen en de ont binding en vlucht van het Fransche leger, en zij had de bewoners in onrust en bekom mering gebracht. De baron had zijn volk gewapend, om mogelijke overvallen van ver strooide stroopers zoo noodig af te weren. Hij zelf was voornemens met zijne vrouw en Rachel den volgenden dag naar de naaste stad te vertrekken, om het dreigend oorlog9 gevaar te ontkomen. De jonge baron wa9 teruggekeerd, maar had zijne kamer verlaten De wapening van het dienstvolk, de toebe reidselen tot het vertrek, de angstige drukte op de hofsteden, op het kasteel, de bezorgd heid voor een plotselingen overval, lieten ook Kachel ter nauwernood 's uachts eenige uren slapen. Daarbij kwam hare bezorgdheid voor den ouden Fidelhans en de van hem ontvangen mededeeling omtrent den zelfmoord van den eersten man der baronues. Al waren voor haar de drijfveeren tot de onzalige daad niet opgehelderd, maar duister, toch inoest deze mededeeling de ontzettende verdenking van den jongen baron uit deu weg ruimen eu de diepe klove, iu het huiselijk leven harer weldoeners ontstaan dempen. Kachel was den volgenden morgen vroeg op. Yan de onrust en zorg, die in nachte lijke uren grootere macht op ons uitoefenen, had de heldere zonneschijn, de blauwe wol- kenlooze hemel een groot deel weggenomen, toen zij tusschen de geurige bloemen in de door den dauw verfrischte boomen van bet park wandelde. Bovenal was gedurende den slapeloozen nacht een plan iu haar tot rijp heid gekomen. Zij hield het voor haren onaf- wijsbaren plicht, den jongen baron mede te deelen, wat Fidelhans haar omtrent den dood van zijnen vader bad verteld en weuschte vurig, heden Frits te ontmoeten, En toch wederom, als zij aan het oogenblik dacht, waarop zij voor de eerste maal den man zou zien, wiens stem telkeus eu telkens weer met overweldigende betoovering in hare ziel weerklonk, greep een onuitsprekelijk baug, gevoel haar aan, eene koortsachtige en toch zalige angst, alsof dit oogeublik haar leven met eene noodlottige verandering bedreigde. En dit oogenblik was nabij en naderde haar, onbekommerd om hare bangheid. Toen zij de gestalte van deu jongen barou van verre langzaam de laan zag opkomen naar de fontein, ging zij zitten op de marmeren bank eu de hooge rozenboschjes verborgen haar eenige minuten voor zijne oogen. Bange, meisjesachtige schuwheid hield haar terug ïuaar de plicht richtte haar op, toen de slanke, bleeke man tegenover haar kwam. Hij zag somber voor zich neder. Maar een heldere straal gleed over zijn gezicht, toen hij de oogen tot haar wendde en stom als eene smeekeude madonna voor hem stond. Hij zweeg, getroffen door de zielvolle, schuch tere en toch sprekende uidrukking van deze donkere, schoone oogen. Eene secondestonden zij stom, tegenover elkander eene seconde. „Ik heb u gezocht en verwacht, mijnheer de baron begon," Rachel bevend en zacht. „Ik heb u maar een paar woorden te zeg- gen Zij bleef steken. „Elk woord, dat gij mij zegt, Rachel, is eene gunst, ik gevoel het, is een troost o spreek 1" hernam hij, weemoedig aangedaan. Beiden gingen toen op de bank zuten. „Ik was van hier gegaan men wilde het immers dat ik zou gaan," voer de jonge mau hierop voort, „maar waar ik ook ver toefde, weerklonken de tonen van uwe viool, uwe woorden vertroostend in mijn binnenste. Ik weet sleshts deze eenige plaats, naast u, waar ik rust kan vinden, en daarom daarom alleen kwam ik terug. O, spreek tot mij 1" Rachel gevoelde zich gerust gesteld, be moedigd door deu zachtcn toon zijner stem. „Uw verdenking, betreffende deu dood van uwen vader vergeef mij. dat ik ge heel zonder omwegen tot u spreek berust ob eeue dwaling." De baron verbleekte en rees op. Rachel vatte zijue haue en trok hem op de bank terug. „Gij hebt mij zelf in uw geheim ingowijd, ik heb er niet om verzocht, mijnheer de baron,, sprak zij vast, „daarom mag ik tot u spreken eu ik moet het doen en overwin alle vrees, dewijl ik daardoor een plicht van dankbaarheid jegens uw huis meen te ver vullen. Uw verdenking is valsch. Ik weet van eenen getuige, die den dood van uwen vader heeft bijgewoond, toevallig maar de getuige is zeker, waarachtig en trouw uw vader btierf op de jacht, maar „Maar?" vroeg de baron met gespannen gelaat, „maar „O vergeef mij," voer Rachel biddend

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1