ADVERT JTIEN, VIRKQ0PEN ELZEHHAKHOUT Wei- en Eaöiland WEI- HOOILAND Influenza 11MTHE - Elzenhakhout Win- fi Soailatul BOUWLAND BERG EEN HOOI WEI- EN HOOILAND Staten-Generaal. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. 3 ligen ingang van het oude station naar haar rijtuig. De vorstin had twee fraaie bloemrui kers van levende bloemen. Naar de Wint. Cf. van goederhand verneemt, worden stappen gedaan tol het oprichten van een provincialen kie- zersbond voor Gelderland in vrijzinnige richting. Reeds is een bijeenkomst van bestuurders van plaatselijke kiesvereni gingen bepaald. De Tweede Kamer is Dinsdag begon nen aan haar voorraad moties en inter pellaties, die intusschen met twee stuks vermeerderde: éen van den heer Keuche- nius over het nieuwe contract met de Billi- ton-maatschappij, éen van den heer Have- laar over twee ontworpen spoorweglijnen in Noordbrabant en Limburg Daarentegen was die van den heer Tijdens over den nood in Friesland teruggenomen. Vooraf ging nog een discussie over een verzoekschrift van de ambtenaren der Postspaarbank om ten aanzien van de pensioenuitkeering te worden gelijkge steld met de vroeger-legestrekkende amb tenaren. De conclusie der Commissie strekte, om het verzoek bij de Regeering aan te bevelen. Zij werd door den heer Roëll bestreden, die haar onjuist noemde, ook omdat de Kamer tot administratieve rechtspraak onbevoegd is. De Min. van Financiën bestreed mede de conclusie; ondanks de krachtige verdediging van den heer Kerdijk weid zij door de Kamer tot een eenvoudige dankbetuiging voor inlichtingen beperkt, zoodat op het verzoek der ambtenaren om haar lusschenkomst afwijzend is beschikt. De motie van den heer Schepel tot instelling van een afzonderlijk Landbouw- departement werd na beraadslaging, waarbij de Minister van Waterstaat be loofde binnenkort voorstellen te zullen doen tot instelling van een adviseerend lichaam ten behoeve van den landbouw en voorts verbetering aan te brengen door onderwijs, gemeenschapswegen en een regeling betreffende de kleine rivie ren, door den voorsteller ingetrokken. In een uitvoerige rede interpelleerde de heer Goeman Borgesius den Min. van Justitie over den toestand der krankzin nigengestichtenspr. ging de feiten en geruchten omtrent de inrichting in Den Haag en de daar bestaande grove ge breken in bijzonderheden na, vroeg naar de uitkomsten van het onderzoek en de maatiegelen die de Reg. denkt te nemen. De Minister antwoordde dat een uitge breid onderzoek is ingesteld: om verder tot de kennis der waarheid te komen is een gerechtelijke instructie noodig, die thans met kracht wordt voortgezet. Eerst na den afloop kan de Regeering haar denkbeelden mededeelen, waaiuil zal blijken of wettelijke voorziening noo dig wordt geacht. De bundel rapporten is voor de leden ter inzage beschikbaar. In antwoord op de interpellatie van den heer Tijdens over de benoeming van den kommandant van hel regiment gre nadiers en jagers verklaarde de Min. van Oorlog niet in mededeelingen te kunnen treden over hetgeen in den boezem der Regeering is besproken. Van hofinvloeden is heni niets gebleken, en de vertraging der benoeming heeft geenerlei nadeel veroorzaakt. Een motie van afkeuring, door den heer Tijdens voorgesteld, werd niet genoegzaam ondersteund. In den loop der vergadering is bij eindstemming de wijziging der militiewet (in de laatste vergadering der voorgaande week was door aanneming van een amen dement van den heer Van Houten de achtjarige diensttijd, dien de Min. had voorgedragen, teruggebracht op zeven jaar) aangenomen met 62 tegen 26 stemmen. In de vergadering van Woensdag werd aan de interpellatie van den heer Bee- laerts over den inieuwen tijd" veel tijd Fries. „Gij zijt het, die den eersten licht straal in mijne verduisterde ziel hebt gewor pen, in mijn vertwijfeld hart de liefde, het vertrouwen op mijne dierbare ouders weêr hebt ontstoken, en sedert behoort mijn hart alleen aan u, en het uwe het uwe? O, keer u niet vau mij af! Wat vraag ik nog? Uw oog is immers nieuwgeboren, een frissche spiegel van uwe reine ziel en liegen is u vreemd gij bemint mij!" Diep geschokt, waagde zij het niet op te zien on Frits voerde haar in de armen zijner moeder, die haar innig geroerd aan haar hart trok. De oudo baron streek zich met de hand over de oogen. „Ik wist het wel," sprak hij, teeder hare hand vattende, „hij zal u houden kind Maar zorg gij nu, mijn zoon, dat zij nooit meer in verzoeking komt, om den nieuwen mensch uit te trekkeu," lachte hij. „Ga naar boven, ma fille chérie, en trek de blauwe japon weder aan, opdat wij in onzen kleinen kring uwe verloving vieren Ga en kom spcedig terug.Voor 't overige taisezvous!" voegde zij er veelbeteekenend bij. Frits drukte Rachels hand aan de lippen en geleidde haar tot aan de deur der zaal. Zij ging naar boven en kwam na een kwar tier terng met de tonpc en in de blanwe japon. besteed. De Min. van Waterstaat ver klaarde, dat ook voor posterij er. tele grafie de Greenwich-tijd zal worden in gevoerd; voor hel overige worden ge meentebesturen en particulieren geheel vrij gelaten. Een motie van den spr. om te verklaren dat een uitbreiding van de voorgenomen verandering van den spoor wegtijd niet behoort te geschieden zonder voorafgaande voorziening bij de wet, werd ingetrokken. Het wetsontwerp tot nadere schorsing gedurende een jaar van het uitvoerrecht van suiker uit N.-Indiè vond veel verzet de heeren Van Alphen, Van Nunen, Bahlmann oordeelden, dat de verbeterde toestand der suikerindustrie dien maat regel niet noodig doet zijn. Ook de hee ren Roëll en Van Karnebeek hadden bezwaren, met betrekking tot de vermin derde concurrentie der bietsuiker. De heer Cremer bestreed krachtig het uit voerrecht op suiker, dat bijna overal is afgeschaft. Door het burgerlijk armbestuur werd in het vorig jaar aan 212 gezin nen en 108 eenloopende personen, teza men 1055 leden tellende, onderstand ver strekt, tot een bedrag van f6695, met inbegrip van f30 aan kleedings- en lig gingsstukken. Ten getale van 1056 zijn biiefjes afgegeven voor kostelooze ge nees-, heel- en verloskundige hulp en ge neesmiddelen, alzoo 240 minder dan in 1890. Dusdanige ondersteuning is voor liet vervolg ontzegd aan enkele personen die geacht werden in de termen te val len om aan hel hier gevestigd ziekenfonds deel te nemen. De vaste bedeelingen beloopen in haar geheel per week f 111.85, tegenover f 104.75 in het jaar te voren. De ontvangsten bedroegen aan interest van op het grootboek der 2'/, Neder- landsche schuld ingeschreven kapitalen f392.32; interest van eene in de Amers- foortsche spaarbank belegde som f0.69; gift van den heer B. Van't Eind f2.88; verhaalde onderstand f12.75; subsidie uit de gemeentekas f6686.26, of te za- men f7094.90. De uitgaven beloopen eenzelfde bedrag, waaronder f6695 aan onderstand. In 1891 is ongeveer f300 meer aan onderstand verstrekt dan in het jaar te voren. Deze hoogere uitga ven waren het gevolg van een besluit tot algemeene verhooging der bedeeling gedurende den loop der maand Januari, met het oog op den langen duur van den vroegtijdig ingevallen winter, waardoor de handenarbeid voor vele werklieden gestaakt bleef, terwijl voorts in meerdere niet te voorziene gevallen het verstrek ken van onderstand onvermijdelijk was. De Secretaris-penningmeester werd door eenen ongenoemden milden gever in de gelegenheid gesteld gedurende dezen win ter viermalen, om de veertien dugen, aan eiken bedeelde kosteloos een brood te verschaffen. In dé behoefte van meer dan 700 hoofden van een gezin of een loopende bedeelden, door hel burgerlijk arinbesluui of wel door kerkelijke arm besturen onderstand, is door die belan grijke gift ruimschoots bijgedragen. Vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein is door burgemeester en wethouders verleend aan H. de Greef, weduwe van B. Schmoor, in het perceel wijk A, no. 43, aan de Arnhemschestraat H. Waterkoort in het perceel wijk B, no. 257, aan de Sint-AndriesstraaiJ. van Loosenoord, weduwe van van Dorssen, in het pet ceel wijk E, no. 59, aan den Westsingel; C. van Nimwegen in het perceel wijk E, no. '185, aan de Hellingstraat; H. Poort in het perceel wijk G, no. 248, aan den Soesteretraat- weg en E. Ederveen, weduwe van P. Schimmel, in het perceel wijk H, no. 15, buiten de Groote Koppelpoort. De heer Mr. A. J. de Beaufort heeft zijne benoeming tot lid der provinciale staten van Utrecht aangenomen. Om tot militair wielrijder te kun nen worden aangesteld, behoort men onder behoorlijke controle minstens 50 K.M. te hebben gereden op een rijwiel en minstens 25 K.M. te hebben geloopen naast een rijwiel, binnen den tijd van 12 uur. Deze proeftocht werd gisteren door de heeren G. van Ede alhier en J. P. Smit van Utrecht volbracht. Zij begonnen hun marsch te 9.311 van af het Amslel-Hótel te Amsterdam en liepen over Duivendrecht, Abcoude, waar een half uur rust genomen werd, Baam- brugge, Loenersloot en Nieuwersluis naar Breukelen, waar zij te 2.30 smiddags Hiermede is onze geschienenis ten einde. Vier geslachten zijn sedert voorbijgegaan. Sedert vier geslachten zijn er in het geslacht der von Bielauw's zwarte haren en zwarte oogen geweest. Sedert vier geslachten hangt in het slot der von Bielauw's in eene gla zenkast in eenen hoek van de zaal waar de portretten der voorouders hangen, eene oude viool. Men weet, dat de s'ammoeder, die de zwarte oogen en de zwarte haren in de fa milie bracht, op deze viool heeft gespeeld Waar die stammoeder van daan is gekomen of wie hare ouders geweest zijn dat heeft men vergeten of men spreekt daarvan niet gaarne, Teisez-Tonsl aankwamen, een afstand te voet afgelegd hebbende van bijna 27 K.M. Te 3.30 stegen zij aldaar op, reden over Maarsen, Utrecht, waar 20 min. rust genomen werd, Bunnik, Odijk, Werk hoven, Bunnik weder naar Utrecht, waar zij te 7.50 aankwamen, ruim 50 K.M. afgelegd hebbende. Aan het jaarverslag van 1891/92 derAf- deeling Amersfoort van de Alliance Israëliete Universelle ontleenen wij het volgende In tegenstelling met vorige jaren werd in het afgeloopen jaar van het bestuur heel wat arbeid vereischt. Naar aanleiding toch van het verbannen der israëlieten uit Rusland en op verzoek van het hoofdbestuur der Al liance besloot het bestuur der afdeeliug po gingen aan te wenden tot het samenstellen van een plaatselijk comité uit de voornaamste ingezetenen. Deze pogingen werden met succes bekroond en daardoor werd het tevens het bestuur mogelijk naar het hoofdcomité te Amsterdam eene som van f 500,over te maken, terwijl aan verschillende doortrek kende russen alhier nog f 56.25 werd uitge reikt. Nog bleef over een batig saldo van f 238,23, die met het oog op den te ver wachten grooten steun van emigranten voor- loopig nog in kas werden gehouden. In den toestand der afdeeling is vooruit gang te bespeuren. Het ledental vermeer derde in het afgeloopen jaar met 15 leden en 4 donateurs en donatrices. Het bestnur spreekt den wensch uit, dut de sympathie nu aan de zaak betoond moge blijven voort bestaan ter leniging der nood van zoovele ongelukkige geloofsgenooten. Wederom is door de gemeente-politie gisteren in een slaapstede alhier een persoon aangehouden, die zich op den huize „Vanen- Burg" onder Putten ten nadeele van Brn. V. P aan diefstal van kleedingstnkken had schuldig gemaakt, terwijl de ontvreemde voorwerpen, mede hier ter stede zijn in be slag genomen. De dader wordt heden ter beschikking der Justitie gesteld. Ter zitting van den gemeenteraad, die gister werd gehouden, waren alle leden aanwezig, behalve de heer M F. W. J. de Jong. Na de lezing en goedkeuring der no tulen van de vorige vergadering was aan de orde een voorstel van bvrgemeester en wet houders tot inrichting van het onderste ge deelte van het gebouw „de Waag" tot gar- nizoeDS hoofdwacht en tot opheffing van de gemeente-weeginriclning. Achtereenvolgens werd met algemeene stemmen besloten tot opheffing van „de Waag" en tot iurichting van het benedengedeelte van het gebouw tot hoofdwacht, overeenkomstig het overgelegd plan en tot ingebruikgeviiig aan het rijk van die localiteit voor flÜO 'sjaars. Bij de behandeling van dit voorstel antwoordde de voorzitter op eene vraag van den heer van Esveld, dat de gelegenheid tot den ijk van maten en gewichten, die thans iu het waag gebouw bestaat, na de inrichting der locali teit tot hoofdwacht, zal worden verschaft in het voormalig kantonnaal huis van bewaring aan de Muurhuizen, (waarin ook de bureaux der schutterij zijn gevestigd.) Het kohier van den hoofdelijken omslag dicust 1892, werd vastgesteld op f 47410.97'/, Een ontwerp besluit tot het verleenen van af schrijving op aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1891, wegens vertrek en over lijden, tot een bedrag van f 1782.151/, werd zonder hoofdelijke omvraag aangenomen en eveneens een voorstel van burgemeester en wethouders om de jaarwedde van den leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool en het gymnasium welke betrekking door het overlijden van den heer J. H. van Mill Cz. Thans vaceert, van f 2200 terug te brengen tot 2000, waarvan f1000 ten laste van het gymnasium en f 1000 ten laste van de hoogere burgerschool zal worden gebracht. Aan den onderwijzer C. A. Heunks, tot plaatsvervangend hoofd der school aan de Koningstraat aangewezen, werd als zoo danig eene toelage van f 75 'sjaars verleend; en tot onderwijzer aan de school le soort voor jongens (hoofd de heer C. J. Van der Nagel) benoemd de heer O. Tissing te Hat- tem, wiens jaarwedde daarna op f 500 werd vastgesteld. Het advies van burgemeester cn wethou ders op het rekest van de onderwijzers aan de lagere scholen om verhooging hunner jaarwedde, met ontwerpverordening tot wij ziging der tegenwoordige verordening rege lende de jaarwedden, werd, op voorstel van den heer de Koningh van de agenda afge voerd en ter onderzoek naar de afdeelingen verzonden. Naar aauleiding van deswege ingekomen verzoeken van de heeren Ds. D. P. M. Graswinkel en A. H. Van Cleeff, werd, op voorstel van den heer Zandijk, besloten, de uitvoering van het raadsbesluit tot het rooien van boomen langs de Kortegracht, aau de zijde der woningen van genoemde heeren staande, tot eene volgende raadsver gadering uittestellen. Van den heer R. Fruijn, commies-chartermeester bij bet rijks archief te Utrecht, is ten geschenke ontvan gen een exemplaar van het eerste deel van de „Middeleeuwsche rechtsbronnen der kleine steden vau het Nedersticht van Utrecht" en van den minister van binnenlandsche zaken het goedkeuringsbericht der benoeming van den heer B. D. Best tot leeraar in de En- gelscbe taal en letterkunde aan het gymna sium en de hoogere burgerschool. Hoogland. De heer Joh. J. de Vries, die benoemd was tot onderwijzer aan de openbare school alhier, heelt voor zijne benoeming bedankt. Scherpenzeel, 22 Maart. Tot lid van het kiescollege der Herv. Gemeente werd heden in plaats van wijlen den heer H. Ruis met groote meerderheid van stemmen gekozen den lieer J. van Wolfs winkel. BCRGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 17 Maart, Rijk Nicolaas, z. van llilbert van der Wagt en Jansje Laseur. Petrus, z. van Anthoon Janssen en Hen drika Johanna Geerlings. 18 Maart, Rijk, z. van Aris Versteeg en Aaltje van Essen. Jucoba, d. van Lodewijk Lablans en Cornelia Veenendaal. Evert, z. van Hen drik Bakkenes en Philippine Catharina 01- derson. 20 Maart, Jan Willem, z. van Aart van Zoeren en Maria Puik. Hen driks Cornelia, d. van Hendrik Hermanns Linschoten en Margaretha Roelofs. 23 Maart Gerrit Jan, z. van Lucas Dijkgraaf en Aaltje Boshuizen. Joseph Franciscus, z. van Johannes Everardus Huurdemau en Theodora Wellerd. OVERLEDEN 19 Maart, Evert van der Lee, 4 j. 20 Maart, Catharina Marga retha Kreijkamp, 26 j echtg. van Hijmen van Surksum. 21 Maart, Gijsberta VVan- sing, 39 j. echtg. van Jacobus Wilhelmus van Diest. 22 Maart, Een levenl. aang. kd. m. gesl. van Frans van Keulen en Hen- drika Bredana van Mourik. Bunschoten. GEBOREN: 14 Masrt, Klaas, z. van Harmen van Twellert en Maria Huijgen. 19 Maart, Wouter z. van Jacob Bos en Jan netje Koelewijn. GEHUWD: 19 Maart, Abraham de Graaf en Aaltje de Graaf. OVERLEDEN14 Maart, Hendrik van Twellert, 14 m. 15 Maart, Jan Nagel, weduwn. van Elisebeth Koelewijn, 74 j. Hoogland. GEBOREN: 18 Maart, Jozeph, z. van Joz.eph Schoondcrbeek en Neeltje Epskamp. OVERLEDEN23 Maart, Jannetje van de Brug, 73 j. wed. vau Wouter van de Vlasakker. Geertje Boruian, 86 j. wed. van Jan van den Heuvel. Leusden. GEBOREN: 18 Maart, Alijda, d. van Tijmen vau Zeldert en Everarda de Groot. Stoutenburg. GEBOREN22 Maart, Johannes, z. van Aalbert Janssen en Hendrika Voskuilen. Woudenberg. GEBOREN: 18 Maart, Geertruida Eliza beth, d. van Jacob Groen en Catharina Ja- coba Harlbrecht. Jan, z. van Jacob Veld huizen en Aaltje van Ginkel. 19 Maart, Maria Christina, d. van Dirk van Dam en Willempje Beek. 21 Maart, Jan, z. van Gerrit de Bree en Hendrika van Essen. 23 Maart, Roelof, z. van Rik van Ee en Jannetje Blauwendraat. 24 Maart, Jan, z. van Jan Koudijs en Oetje Koudijs. GETROUWD: 19 Maart, Jan van Egdom, 3S j. en Wilhelmina van Luuteren, 31 j. OVERLEDEN22 Maart, Evert van Eden, laatst wedr. van Hendrikje Gaasenbeek, vroeger vau Alijda Jansen. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 25 Maart 1892. Tarwe f 0.— a f 0.-- Rogge - 0.— j) 0.— Uien - 0.— ij 0.— per Appelen 0.— 0.— i hecto Peren. - 0.— 1) 0.— liter. Pootaardapp. - 4.50 ij 6.— Zand - 3.50 1» 4.— Hoendereiereu - 3.— j> 3.50 p lOOst Boter - 1.15 11 1.30 p kilo. Margarine - 0.— n 0.— p. Zoetein. kaas - 0.— n 0.p.60„ Kippen - 0.80 V 1.25 Kuikens - 0.— - 0.— Piepkuikens - 0.— ij 0.— Ganzen - 0.— j» 0. per stuk. Kenden - 0.— j; 0.— Jonge - 0.— 0.— I Hazen - 0.— - 0.— Wilde konijuon - 0.— j> 0.— Tamme - 0.40 r> 1.00 Duiven - 0.40 j» 0.80 per paar. Biggen - 6.— 9.— Zeugen - 0.— 0.— Schrammen - 1.4 24 per stuk Guste koeien - 0. 0.— Kalf - 0.— 0.— Kalfvaarzen - 0.— j> 0.— Pinken - 0.— Y) 0.— Piukstieren - 0.— i| o.— VooVflé vele bewijzeh van deel neming bejgjrtKl bij het otjprlijden van onzen geliejf$n Vader en iShuwdvader, de Heer lil. CRUYFyffietuigen wij onzen hart(j®jk«ajian Uil aller naam, Amersfoort, Voor Jioog^u prijs te £toop ge- vrangdJ zeer- oude ScltJlderijcn. Wie en een Leeft, schrijve onder letter 4. aanWt Neder 1. Adver tentiebureau, Ttoflfii 2, Amster dam, merwgave of het op hout of op doeki^HdllMérd. De Notaris A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF te Amersfoort, zal op Vrij dag 1 April 1802, 's voorm. ÏO uren, in hel Koffiehuis ode Keizerskroon" op den Hof aldaar, publiek In de gemeet^'Amersfoort. No. 1. Een perceel uitmuntend aan den Hojjgenweg met de BOOMEN op dien w^g, strekkende tot aan den Lagenweg,/-juist tegenover de 2e Steeg, kad. seclijf A No. 106, groot 1,87,60 H.A. Verhuu/d tot ICerstiiis 1895 voor f160 per jaar .aan AKOK No. 2. - Eeu-ptürceel uitmuntend mede aan den Hoogenweg. eenige kampen voorbij No. 1, eveneens met de BOO MEN óp den weg, en strekkende tot den Lagvnweg, kad. sectie A No. 120, groot 1 Hfe^are, 95 ^Aran, 60 Centiaren, genaamd liet Ilooge en Lage Morgen. Verhuurd tot Kerstmis 18jN5 aan T. KOK voor f155,— per jaar. No. 3. aan de Koningsponrt, op ,grond van de gemeente Amersfoort, met het ERF- PACHTSRECHTop dien grond, kad. sectie E No. 1369; zjjnde de 5e berg vanaf de leerlooierij tan den Heer H. OVERGOOR. No. 4, Een WAE achter STEVEN fl^K, langs de Oude Eom en Liniegraclft, kad. sectie A Nos. 841 en 1046, grojf 8 Aren, 23 Centiaren. In de gematte HOOGLAND. No. «Üj:-' Een Wal aan de Linies-acht, langs de Wetering bij de Kopersteëg tegenover liet land in gebruik bij dgtf Heer H. VERSCHUUR, kad. sectie E 1002 en 1003, groot 17 Aren, 80 Cfejtuiaren- No. 6. Een Kamp best in den polder, sde Slaag" aan Martjes- weg, kad. s^fje E No. 575, groot 99 Aren, 40 Centiaren. No. 7. in Kamp best aldaar naast N&6, kad. sectie A No. 574, groot 1,00,10 Ht&. No. 8. Twek Kampen best achter elkander, aldaaó, naast No. 7. kad. sectie A Nos. 569 en .-670, groot 1,41,60 H.A. j Nos. 6, 7 en 8 zgn dadelijk te san- vaarden en worden jook in combinatie geveild. No. 9. Een Kamp best aldaar, de 2e K^tnp voorbij No. 8, kad. sectie A No. 53^, groot 99 Aren. No. ÏO. Een Kamp best aldaar, naast $Io. 9, kad. sectie A No. 534, groot 89 jkren 10 Centiaren. De perceeletfc Nos. 9 en 10 zijn ver huurd tot Kerstmis 1896 aan T. KOK, voor f120.p|r jaar, en worden ook gecombineerd geveild. Nos. 6, 7 en §.zijn in gebruik geweest bij wijlen den Heéï, H. ELBERTSEN. Nadere informatiëtï' geeft genoemden Notaris DRIJFHOUT VAN HOOFF te Amersfoort. Breeder bij biljetten. en andere epidemische ziekten, is de SP AIL/, word tin Frankrijk bruikt. ing van postwissel (voor een LI.50, voor een halve f0.80) ontvangt men^jt probaat voorbehoed middel met g^kuiksaanwijzing. Voor Nederland aWsenverkrijgbaar bij de firma PARMENTIEfT'A Oaij Oppert 45, Rotterdam. van Dr. algemeen Na toezei heele flacon

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2