NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. IN DEN STRIJD DEPROEFD. Officiëele Publicatiën. r No. 34. Woensdag 27 April 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. F euilleton. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op het besluit van den gemeenteraad, dd. 25 Maart j. 1. tot opheffing der inrichting van »de Waag." Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat, te rekenen van den 1. Mei 1892, geen vee of goederen ter weging worden aangenomen. Amersfoort, den 25. April 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort doen te weten, dat alhier de openbare uurwerken voorloopig niet in over eenstemming zullen gebracht worden met de nieuwe tijdregeling, welke bij de administration der posterijen, telegrafie en spoorwegen met den lsten Mei aanstaande zal ingaan, en dat alzoo vanaf dien dag de GEMEENTE-KLOK den tijd 20 minuten vroeger zal aanwijzen dan dien bij de voormelde administratiën intevoeren. Amersfoort, den 26. April 1892. Bu rgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Nederlandsche Kluderbond. De dagelijks toenemende pn niet ongegronde klachten o»er de brutaliteit en de baldadigheid der jeugd, de verniel zuchten wreedheid jegens dieren, waaraan zij zich veelal schuldig maakt, hebben eenige dames doen besluiten een comité te vormen en pogingen in het werk te stellen, onder bovenstaanden naam een bond op te richten. Doel van dezen bond zal zijn den kinderen van ons land het verkeerde van bovengenoemde neigingen en handelingen te doen inzien en in 't algemeen bij de jeugd het zedelijkheids gevoel te ontwikkelen. Alle kinderen zonder onderscheid van stand of gods dienstige gezinte zullen kunnen toetreden tot den bond, mits beloovende, dat zij zullen trachten geen baldadigheden te plegen, niemand te beleedigen, geen dieren te plagen noch te mishandelen en wat hulpbehoevend is naar vermogen te zullen beschermen. Wij zijn het met bedoelde dames vol komen eens, dat eene dergelijke veree- niging, die in Engeland en. Amerika on der den naam van «Band of Mercy" reeds sedert jaren bestaat en verblijdende uit komsten oplevert, in ons land in eene bestaande leemte zou voorzien, want al moge het onderwijs weinig of niets meer te wenschen overlaten, de zorg voor het lichamelijk welzijn der kinderen steeds meer worden behartigd, aan de veredeling var. het gemoed en de vorming van het karakter wordt voornamelijk bij de la gere standen nog maar al te weinig zorg besteed. Het comité stelt zich voor door het verspreiden van geschriften en hel houden van bijeenkomsten met de kin deren, het doel te bereiken. Het spreekt echter van zelf, dat het daarbij steun, grooten steun, den steun van heel ons volk noodig heeft. En wie zou het, waar het eeu zoo edel doel geld als ons volk der toekomst te ver edelen en te beschaven, zijn steun willen onthouden. Het comité hoopt, dat zich in alle ge meenten van ons land comités zullen vormen, die zich tot taak stellen in de plaats hunner inwoning afdeelingen van den Kinderborid te organiseeren. Wij hopen door de opname van bo venstaande regelen het onze er toe te hebben bijgedragen, eene dergelijke af- deeling hier tot stand te brengen voor loopig reeds kan men de jeugdige Ver- eeniging steunen door eene jaarlijksche bijdrage van minstens 50 cents of wel een gift in eens van minstens vijf gulden. Men wende zich daartoe tot een der leden van het hoofd-comité de dames C. van der Hucht Kerkhoven, Parkweg 7 Scheveningen. S. H. Arntzenius Johns tone, Plaats 31 te 's Gravenhage. en A. H. Pierson van Goudoever, van Speijk- straat 1 te 's Gravenhage. Op 4 Juni a. s., den dag waarop voorloopig het bezoek der Koninginnen aan Sneek is bepaald, zal een schitterend waterfeest op het Sneekermeer worden gegeven door de Sneeker Zeilvereeniging en de vereeniging Oostergoo. Men ver wacht dat HH. MM. dit feest zullen bij wonen. De vorige week zijn onder behoorlijk toezicht en onder geleide van een com mies le klasse van het departement van financiën, uit de Nedeilandsche Bank, per schuit naar Utrecht overgebracht voor een millioen gulden aan rijksdaal ders. Zij waren verpacht in kleine zakken en deze vervolgens in groote kisten. Deze kostbare inhoud werd, eveneens onder toezicht en controle van verschillende ambtenaren, gelost en geborgen in een der in de nabijheid van 's rijks munt ge legen keldereewelven, om eerlang te worden versmolten en er alsdan guldens van te slaan met de beeltenis der Ko ningin. Naar gemeld wordt moet liet be drag, waarvoor tot dusver in het geheele land bij de verschillende comité's voor het huldeblijk aan H. K. H. de Groot hertogin van Saksen, Prinses Sophie der Nederlanden aan te bieden bij haar gouden huwelijksfeest is ingeschreven, f35,000 beloopen. Door wylen Mgr. J. H. Heijkamp, in leven Aarts-Bisschop van Utrecht, van de Oud-Bisschoppelijke Klerezie, te Utrecht overleden, is zijne nalatenschap, na af trek van legaten en onder den last van vruchtgebruik, vermaakt aan het Metro- politaansch Kapittel van de Oud-Bisschop- pelijke Klerezie te Utrecht, het Seminarie van de Oud-Bisschoppelijke Klerezie te Amersfoort, het Weeshuis van de Oud- Bisschoppelijke Klerezie te Utrecht en de gemeenten van de Oud-Bisschoppelijke Klerezie te Schiedam, Ymuiden en den Helder. De walvisch, die thans te Scheve ningen in aanbouw is, heelt een lengte van 40 meter of 2'/, maal de lengte van het exemplaar, dat thans te Rotterdam te zien is. Het hoogste punt van den rug bevindt zich i0'/2 meter van den grond. In den bek kunnen gemakkelijk 100 personen zich bewegen en in het overige gedeelte van het dier 300 personen op comfortabele wijze een plaats vinden. Zoowel het inwendige van den wal visch als het omringende terrein, tot tuin ingericht, zullen electrisch verlicht wor den. Naast der. walvisch is een helvédère gebouwd, vanwaar men een schoon zee gezicht te genieten heeft. Uit Nijmegen wordt aan de Arnh. Ct. gemeld Alhier zijn in een vijftal huisgezinnen, in onderscheiden straten der stad woon achtig, weer nieuwe gevallen van pokken waargenomen. Een ernstig gevaar voor de verbreiding dezer gevreesde ziekte blijkt te bestaan, dat neringdoenden voor het behoud hunner clënlèle het heerschen der pokken te hunnen huize geheim hou den. Naar men althans verneemt, zal een neringdoend hoofd van een gezin, te wiens huize sinds ettelijke dagen de pokken voorkwamen, zonder dal-daarvoor door hem geneeskundige hulp werd ingeroepen en zonder dat dus nok door hem daar van aangifte bij den burgemeester weid gedaan, des wege strafrechtelijk worden vervolgd. Wanneer men nu weet, dat die man handel drijft in allerhande scheeps materialen, en dagelijks een aantal schip pers te zijnen huize komen om hunne inkoopen te doen, en om daarna naai alle windstreken te vertrekken, dan zal het duidelijk zijn, welk gevaar daardoor bestaat dat de pokken zich uit dat gezin heinde en verre verbreiden. Zaterdag namiddag zijn weer eenige bedden en andere goederen van pokkenlijders ont eigend en verbrand. Plaatselijke berichten. Het gemeentebestuur heeft beslo ten dat de openbare uurwerken alhier voorloopig niet in overeenstemming zul len gebracht worden met de nieuwe tijdregeling, welke bij de administratie der posterijen, telegrafie en spoorwegen met den 1. Mei aanstaande zal ingaan. Alzoo zal van af dien dag de geineente- klok den tijd 20 minuten vroeger aan wijzen dan dien bij de voormelde admi- stratiën wordt ingevoerd. Door heet en burgemeester en wet houders is vergunning lot verkoop van sterken drank in het klein verleend aan W. De Voogd, in het perceel wijk F No. 120, aan het LieveVrouwekerkhofen aan A. Van Egdom, in het perceel wijk A No. 306, aan de Scherbierslraat. Door de Amers/oortsche gemengde zangvereeniging wordt heden avond in «Amicitia" eer.e uitvoering gegeven. Een bal zal deze uitvoering, uitsluitend voor leden en geïntroduceerde!] toegankelijk, besluiten. Door den heer A. A. Verburg on derwijzer alhier, is j. I. Maandag te Nij megen met gunstig gevolg examen af gelegd in de Vrije- en Ordeoefeningen der gymnastiek. Gisternacht, omstreeks 1 uur, is een felle brand ontstaan in de woning van zekeren Wansing, aan de Groote St. Jansstraat alhier, waarin eene water en vuurnering wordt uitgeoefend. On danks het flink en vlug optreden van den brandweer brandde de woning nagenoeg geheel uit, doch voorkwam men het uitslaan der vlammen De brand schijnt ontstaan te zijn door het vallen van vonken uit den schoorsteen tussclien de vooriadige turf op den zolder. Een vier tal zieken, in de woning aanwezig, kon den in veiligheid worden gebracht. Het roerend goed is niet, doch het woonhuis wel tegen brandschade verzekerd. Door de spuit van de vereeniging aAmersfoortsche vrijwillige brandweer" werd het eerst water gegeven en daarna door spuit No. 1. Burgemeester en wethouders waren op het terrein van den brand tegenwoor dig, terwijl schutterij en politie de orde handhaafden. In de buitengewone vergadering met dames, die de onderofficiers-sociëteit «Eensgezindheid" Zaterdagavond in »Ami- cilia" hield, werd door het symphonie- orkest van het stafmuzickcorps van het 5. regiment infanterie, onder leiding van den directeur, den heer G. K. G. Van Aken, welwillend een concert aangebo den. De zes nummers van het met smaak saamgestelde programma werden hoogst- verdienstelijk uitgevoerd, hetgeen ook 'de toejuiching bij het einde van ieder nom- mer bewees. Tijdens de pauze gaf de heer v. H., op de hem eigenaardige, ons bekende, vermakelijke wijze eene comische voordracht ten beste, terwijl een geani meerd bal dit zeer gezellig samenzijn besloot. De liberale kiesvereeniging jAmers foort" heeft tot candidaten voor de pro vinciale staten gesteld de heereu Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, W. Beu- Novelle VAN F. JUSTUS. 5) Weder kleurden zich de wangen van den president thans met eeu nog dieper rood toen hij de vrij bescheiden som noemde. Westheim zag hem strak aan en liet den lucifer, dien hij juist had aangestoken onge bruikt tusschen zijne vingers verbranden. En daarvoor slooft zij zich het geheele jaar drie honderd en vijfenzestig dagen volgens den kalender, af in het belang van u en uw huis? Bij ons zou men voor dat geld moeielijk een bruikbaar dienstmeisje kunnen hebben!" „Amerikaansche en Duitsche toestanden zijn echter twee geheel verschillende zaken," merkte de president onaangenaam gestemd en geprikkeld op. „Dat doet tot de zaak niet af; het is toch bepaald onmogelijk, dat zij iets bespaart voor haren ouden dag volkomen onmoge lijk, dat zij iets bespaart voor haren ouden dag volkomen onmogelijk! Zij moet toch bij zich zeiven denken, dat zij het nooit aan het bloote toeval mag overlaten, hoe haar leven in later jaren zijn zal en of zij gedekt is tegen ouderdom en ziekte, of niet. Ik ge loof dat is toch duidelijk voor ieder!" Ja, het was duidelijk zóó duidelijk' dat de president geen enkel woord tot ant woord had. „Wij spreken daarover nog wel nader," met die woorden besloot Westheim het gesprek, terwijl hij iu de grootste kalmte in zijn stoel achterover leunde en er mede schommelde. Iu een naburig prieel werden verscheidene luide stemmen gehoord. De Amerikaan wendde eenigszins verdrietig het hoofd in die richting. Eenige officieren, die juist waren aangekomen, gingen lachend en pratend om een der tuintafels zitten. „Bij die apenrokken daar valt mij iu," begon Westheim weder, „is u misschien een zekere Breuning bekend? Die moet uit N hij uoemde eeu der provinciale hoofdsteden des lauds, „afkomstig zijn. Daar hebt of hadt gij immers betrekkingen, als ik mij niet vergis?" De president was zeer bleek geworden. „Victor Breuning?" vroeg hij met eenigszins weifelende stem. „Ik geloof, ja!" luidde het antwoord, ter wijl Westheim inmiddels eene portefeuille uit den borstzak van zij u jas trok. Een oogeublik zocht hij onder verschillende brieven en pa pieren, welke zich daarin bevonden en zeide toen: „juist, Victor Breuning! Ik ontving van morgen eeu schrijven vau den Pruisischeu consul te Galveston om inlichtingen omtrent hem." „Victor Breuniug is mijn halfbroeder," zeide de president, naar adem snakkend. „Wat is er met hem gebeurt?" „Wel verduiveld!" antwoordde Westheim verrast en bijna verschrikt opziende tot zijn vriend. „Dat heb ik niet gewetenDen naam van den tweeden man uwer moeder heb ik of nooit gehoord of hij is mij geheel uit het geheugen gegaan. Gij woondet immers, toen zij hertrouwde, reeds verscheidene jaren niet meer in onze geboorteplaats." „Die naam kon u licht ontgaan. Maar wat is er met Victor gebeurd?" vroeg Eckow dringend. „Het doet mij oprecht leed, dat ik het zeggen moet. Maar waartoe zou het dienen om veel omwegen te maken? Hij is eervol en als dapper officier gesneuveld in een gevecht met de troepen uit de Noordelijke staten." „Eervol gesneuveld herhaalde de president werktuigelijk, „Westheim ik dank u voordat bericht 1" „Wat!" zeide de Amerikaan verwonderd, „danken? Het is toch juist geen aangename boodschap, zou ik denken „Ja, Westheim," antwoordde Eckow ge roerd, „voor mij is dat iu zekeren zin eene aangename boodschap het is God geklaagd, dat ik zoo moet sprekenVictor Breuning. mijn broeder, is met geschandvlekte naam van hier vertrokken. Ik heb nooit gewenscht, hem ooit weder te zien en ik kon het niet wenschen. Dat hij eervol gestorven is, doet mij met een meer verzoend hart aan hem denken." „Heeft de overledene nog familie?" vroeg Westheim na eene poos. „Ik bedoel eigen broeders en zusters." Neen!" antwoordde Eckow, „hij was het eeuig kind van mijn stiefvader, den overste Breuning; de beide ouders zijn spoedig na elkander gestorven. Andere bloedverwanten bezit Victor niet; de eenige werkelijke ver want ben ik, zijn halfbroeder." „Zijn eenige bloedverwant," merkte West heim aaD, „dus ook zijn eenige erfgenaam." „De erfgenaam zijner schulden antwoordde Eckow bitter. „O, neen daarvoor behoeft gij waarachtig niet bang te ziju Schatten zijn het nu wel juist niet, die mijnheer uw broeder heeft nagelateu, maar de som bedraagt toch altijd nog een twaalf- of vijftien duizend dollars het kan ook nog iets meer zijn, al naar dat bij de tegenwoordige tijdsomstandigheden de papieren waard zijn." De president werd als door een electriekcn slag getroffen „Westheim, gij schertstWaar en hoe kon Victor in het bezit van zulk eene som zijn gekomen?" „In Californiel" antwoordde Westheim be daard, „in California, man, waar ik zelf ongeveer twee jaren geleden hem vluchtig heb ontmoet. Maar ge moet niet meeuen, dat ik meer dan drie woorden met hem ge sproken heb, hij scheen mij een kolossale uindbuidel te zijn. Het geld moet hij ver worven hebben, door gelukkige speculate in land dat komt immers dikwijls genoeg voor. Maar hoe heb ik het nu?" voegde hij er spottend bij, toen bij zag hoezeer de president vergeefsche moeite deed, om de diepe outroering meester te worden die hem bij de mededeeling van de nalatenschap zijus broeders had aangegrepen; „niet waar, dat verachte geele metaal oefent bij gelegenheid ook op u, idealisten, ziju invloed uit? Wan neer het eigen bezit geldt dan wordt het plotseling ook u, hoogvliegeude geesten, dui delijk, dat het geld toch de eigenlijke zenuw van alle dingen is." Eckow greep naar een voor hem op de tafel staand glaswater en dronk haastig eeoige teugen. De hand, die het glas vasthield' beetde zachtjes. „Westheim," zeide hij toen. diep ademhalend, „er ligt mij veel aangelegen, om door u niet valsch te wordeu beoordeeld en daarom deel ik u mede, wat nog nooit over mijne lippen is gekomen en wat ook een ander mensch bezwaarlijk van mij zal hooren. Ik heb mijne moeder voor mij op de knieën zien liggen cn ik heb van haar de wanhopige bede gehoord, dat ik ueipen zou, opdat niet haar geliefde echt-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1