NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND IN DEN STRIJD BEPROEFD. No. 35. Zaterdag 30 April 1392. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. De Anti-Opiumbond. BINNENLAND. F e uilleton. iMEHSFOORTSCII COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 u,aa!.dea 1Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Er zijn vraagstukken, die men niet mag loslaten, vóór zij tot een beslissing zijn gebracht. Wie eenmaal gekomen is tot de overtuiging, dat hij gehoor moet geven aan den innerlijken of uitwendigen drang, die hem aanspoort zich met een dier vraag stukken bezig te houden, er zijn aandacht aan te wijden, zijn rech ten als staatsburger aan te wen den om een oplossing in bepaalde richting te verkrijgen, is voor zijn geweten niet verantwoord, wanneer hij zich op een afstand houdt, of, als hij is begonnen zich ijverig te toonen, zich terug trekt vóór het doel is bereikt. Het laatste ziet men iti ons land vaak gebeuren. Er wordt een denkbeeld uitgesproken, een plan beraamd, een hervorming bepleit, en- het ontbreekt niet aan bijval. De pers bemoeit er zich mee, de tegenstanders komen opdagen, en wordt warm gedebatteerd, totdat alle argumenten pro (-) en contra zijn uitgeput, en dan Ja, dan blijft de zaak een poos rusten, totdat een nieuwe proef wordt, gedaan om haar aan de orde te stellen, wat in tweede instantie niet altijd gelukt. Het is daarom goed, dat de voorstanders eener hervorming met elkander in betrekking blij ven, om, zoo noodig, het vuur at en toe wat.aan te wakkeren, en in overleg te treden over hetgeen gedaan katï worden 0111 het doel te hereiken. Zoo achten wij het bestaan van den anti-opiumhond een noodza kelijkheid, om het misbruik te bestrijden, dat als een kanker knaagt aan de stoffelijke welvaart en het zedelijk welzijn van de be volking van het schoone Insulinde, gelijk de jeneverhartstocht een verterende kwaal is voor ons dier baar Nederland. Men zal misschien zeggenVereenigt liever alle be schikbare krachten 0111 de laatste weg te nemen, en als gij daar mede klaar zijt, begint dau aan het eerstgenoemde. Wij antwoor den Dat is volstrekt niet nood zakelijk; nien behoort het eene te doen en liet andere niet na te latenijver voor beide is geens zins versnippering van krachten, maar het uitvloeisel van een en hetzelfde beginsel. De anti-opiumbond beoogt als einddoel geheele afschaffing van het gebruik van een verderfelijk genotmiddel. De voortreffelijke secretaris, Jhr. mr. W. Elout van Soetewoude heeft in de vorige maand hier en daar voordrachten gehouden, dooi lichtbeelden en ethnographische voorwerpen op gehelderd, om voor dat streven sympathie te wekken en mede werking te verkrijgen. Zij, die beweren dat de gevol gen van het opiumgebruik zo erg niet zijn als gemeenlijk wordt voorgesteld, vormen onder de des kundigen de minderheid. Wie met een matig gebruik begint, raakt er meestal aan verslaafd, omdat het gevoel van welbehagen, dat er bijna onmiddelijk op volgt, een veel sterker prikkel is dan de jeneverdrinker ondervindt. Daar entegen is ook de reactie zooveel sterkerloomheid, lusteloosheid, ongeschiktheid voor den arbeid. Dat gaat wel weer over, als men, door de ervaring geleerd, zich verder onthoudt, maar gewoonlijk is de verzoeking te krachtig om er weerstand tegen te bieden. Om echter hetzelfde zingenot weer op te wekken, is een telkens groo- tere dozis noodig, waarop een toenemende uitputting volgt. Ieder begrijpt waarop dit moet uitloo- pen: de echte schuiver wordteen sufferig, bevend, uitgemergeld wezen, dat alleen in het vooruit zicht, door ongeoorloofde middelen geld te krijgen om aan zijn harts tocht bot te vieren, of onder den indruk van een heftige gemoeds beweging voor een oogenblik tot een aan razernij grenzende op gewondenheid kan geraken, in welken toestand hij tot de gru welijkste misdrijven in staat is. Menig schuiver eindigt zijn treu- rigen loophaan in den ketting, wegens deelneming aan een gewa pende roofaanval, of valt onder de slager zijner vervolgers, wanneer hij, toornig geworden, de kris heeft getrokken en amok heeft gemaakt. Gewone, kalme schuiver kan men nergens voor bezigen, omdat hun krachten half verlamd en hun hersens verdoofd zijnen terecht wordt de regel streng toe gepast dat inlandsche ambtenaren, die zich aan opium-gebruik schul dig maken, onmiddelijk worden ontslagen. De anti-opiumbond weet zeer goed, dat algeheel verbod Van opium onmogelijk zou zijn te hand haven, en richt daarom zijn streven op vermindering. Als middelen bij uitnemendheid worden daartoe aanbevoleninvoering van een stelsel, waarbij niemand persoon lijk belang heeft bij den verkoop, dus verstrekking onmiddelijk van Rijkswege, zonder tusschen- komst van particulieren, Régie, wordt noodig ge- »De Regeering," zegt hij en krachtige bestrijding van den smokkelhandel. Wij hebben vroeger, hij onze beschouwing over het rapport van den heer Groeneveldt, Lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, aangewezen op welke gronden de régie door hem acht met de welsprekendheid eener gevestigde overtuiging, »heeft op dat gebied een zeer ernstige taak te vervullen, die aan rnilli- oenen ten zegen verstrekken kan maar alle streven der Regcering tot nakoming der onafwijsbare plichten, die op Haar rusten, zal geheel ijdel wezen, zoolang zij zich niet van het bondgenootschap met de pacht heeft losgemaakt De opiumpacht is veroordeeld, en moge nu ook een overigens prijzenswaardige voorzichtigheid velen weerhouden, dat oordeel te onderschrijven, ik vertrouw dat de mogelijkheid eener andere rich ting langzamerhand duidelijker worden en ook bij hen ingang vinden zal. Welke zal die nieuwe richting zijn? Wij hebben gezien dat men in Cochinchina met de opiumpacht gelijke bezwaren heeft ondervonden, als voor welke wij hier staanalleen het ernstigste ontbrak, om dat men daar nog niet tot het besef is gekomen van den heiligen plicht der Re geering, om boven alles het ge bruik van dit genotmiddel te be perken en uitbreiding er van te gen te gaan. Op welke wijze men het ook met het pachtstelsel be proefd heeft, steeds heeft men in de pachters onvertrouwbare bond- genooten gevonden. Ten slotte is men tot eigen exploitatie van het j monopolie overgegaan en toen het beeld dier régie zich gelijdelijk voor mij ontwikkelde, toen ik haar leerde kennen in haar suc- cès en in haren tegenspoed, in hare kracht en hare zwakheid, toen is bij mij met onweerstaanbare kracht de geworden, overtuiging dat ons de levendig redding kon bren- waarr.aar tot dusver vergeefs gezocht Regeerin De zij het was, die ook bij gen, was." is nog altijd be zig te onderzoeken en adviezen in te winnenen, het' is zeer begrijpelijk dat zij in een zoo ernstige zaak geen overijlde be sluiten wenscht te nemen Inmid dels is het onze plicht, de belang stelling levendig te houdende uitspraak van de openbare mee ning toch legt geen gering ge wicht in de schaal. Het doel van den anti-opiumbond is voorshands geen ander, en hij vraagt daartoe de medewerking van allen. Niemand zegge, dat zonder hem de oplossing wel zal gevonden wordenook niet, dat hij, als niet-deskundige, zich geen oordeel zou durven aanmatigen. Door aan de bespreking deel te nemen, door steun te verleenen aan pogingen tot wegneming of vermindering van een kwaad, dat ons, als ver antwoordelijk voor het welzijn der Indische broeders, tot schande strekt, kwijt men zich van een plicht der vaderlandsliefde, aan welken geen onzer zich mag ont trekken. De commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over de belastingont- werpen komt Dinsdag bijeen om het verslag vast testellen. Het is 45 pagina's groot. In de vergadering der Kamer des Novelle VAN F. JUSTUS. 6) „Zeer begrijpelijkantwoordde Westheim op zijn veranderlijk bedaarden toon; „zeer begrijpelijkHet is al onaangenaam genoeg, wanneer men niets heeft dat weet ik bij eigen ervaring maar minder dan niets, ik wil zeggen, om schulden te hebben nou, ik dank je! Het moet een verduiveld beroerde toestand zijnEr zijn nu na tuurlijk," ging hij na eene poos voort, ge durende welken tijd de president diep iu gedachten verzouken had gezeten, „allerlei maatregelen en formaliteiten noodig, opdat het geld behoorlijk in uwe handen komt. Onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden heeft natuurlijk zoo iets oneindig veel meer bezwaren, dan anders. Maar dat doet tot de zaak niet af, zij moet in orde komen en ik stel mij met mijne veelvuldige connecti en ervaringen in zaken gaarne ter uwer beschik king. Nu, geen dank, het is volstrekt niet zuivere edelmoedigheid van mijn kant. Ik reken daarbij op eene wederdienst van uwe zijde. Ik zeide u reeds, dat ik besloten heb dat meisje te trouwen, eu dat moet wel zeer spoedig gebeuren, want mijne tegenwoor digheid aan den overkant is dringend noodzakelijk, zóó driugeud, dat ik eigeulijk geen dag, geen uur meer talmen mag met mijn vertrek. Maar van zaken, als die waarover we nu spreken, heb ik geen verstand en ik ben daarin niet bedreven, daarom zou ik die in uwe handen willen leggen. Gij zult in elk geval beter advocaat voor mij zijn, dan ik zelf het zou kunnen wezen.,' „Ik zal zeker mijn best doen," antwoordde de president, in wiens stem eenige gemoeds beweging zich deed hooren, „alleen verzoek ik u, er mij de schuld niet van te geven, indien somtijds Eveline's antwoord anders uitvalt, dau gij verwacht." Weder maakte de Amerikaan dat zelfde veelbeteekenende haudgebaar, dat Eckow reeds eens had beleedigd, en dat eene volkomen geringschatting te keuuen gaf van alles, wat zich tegen zijne wenscheu mocht verzetteu. Op dit oogenblik hoorde men het vroolijke praten en lachen der kinderen op geringen afstand en terstond daarna kwam Eveline met alle drie van tusschen de booraen te voorschijn, rijk beladen met bloemen en allerlei groen. „Zoo als gezegd is, wij spreken morgeu, of wat ten slotte nog beter is, van avond daarover wel verder," zeide Westheim met gedempte stem, „want langer uitstel kan de zaak nu eens vooral niet lijden. Ik ben bereid, u den geheelen staat van mijn vermogen bloot te leggen, opdat mijne toe komstige vrouw weet, wat haar tew.ichten staat wanneer zij iu een ander land een nieuw leven begint." Zijne toekomstige vrouwOnwillekeurig richtte de blik vau Eckow zich naar Eveline, wier wangen in de frissche zomerlucht licht gekleurd waren eu die in haar helder licht gewaad hem op eens liefelijker en meer jonkvrouwelijk scheeu dan ooit te voren. Op een wenk van Westheim plaatsten de bedienden opnieuw allerlei uitgezochte ververschingen op de tafel; doch alleen de. kinderen deden het gebak en de persikbowl eer aan De beide heeren waren in eene ongewone stilzwijgend heid vervallen en Eveline, bij welke onbe paald gevool opkwam, alsof er in hare afwezigheid iets onaangenaams en storends was voorgevallen, gaf zich moei.e om, geheel in strijd met hare gewone meer teruggetrokken wijze, weder meer gang en levendigheid iu het gesprek te brengen. Tegen hare eigeue verwachting vond zij na eenigen tijd bij Westheim steun iu deze poging. Hij vertelde aan de kiuderen vau zijn rijden door de eindelooze prairiën van het westen, van zijne jachtavonturen in de sierra's van Californië eu op verzoek van Paul liet hij zich zelfs overhalen, om eene nauwkeurige beschrijving te geven van de verschillende Indiaansohe stammen, waarmede hij op zijn kruis- en maal viel hem de edele vorm harer gelaatstrek zwerftochten in aanraking was gekomen. De president werd integendeel voortdurend stil Ier en peinseuder. Slechts nu en dan, als wenschte hij dat zijne stilzwijgendheid niet al te zeer in het oog zou loopen, nam hij aan liet gesprek deel met eene opmerking. Toch had een nauwkeurig waarnemer gemak kelijk kunnen opmerken, dat hij met zijne gedachten eigenlijk geheel afwezig was en dat hij ook de antwoorden, die hij op zijne vragen kreeg, slechts met een half oor verstond. Een aantal aandoeningen kookte in zijn binnenste. Zou werkelijk het uitzicht, dat hem zoo uitlokkend toescheen, eene tastbare gestalte aannemen? Zou het hem ten deel vallen, na lange, in drukkende, zware zorgen doorgebrachtte levensjaren, nog eens uit volleborst vrij te kunnen ademhalen? En wanneer werkelijk het lot hem dit geluk had beschoren waarom, zoo drong het onwil lekeurig telkens en telkens weder zich op den voorgrond, waarom moest Westheim die eene noodlottige vraag niet iets later doen, waarom niet n a die mededeeling, die eene verandering in zijne geheele toekomst beloofde te brengen? „Ik denk er niet aan?" Of hij een kwartier later datzelfde onverschillige antwoord ook zou hebben gegeven? Hij zag weder naar Eveline, onder wier fraaie slanke de kleurige veld- en boschbloeraen zich tot een fraaien krans vormdenvoor de eerste ken op, voor de eersto maal bespeurde hij, iu de wijze waarop zij haar kiein hoofdje droeg, iets trotsch, men zou kunnen zeggen iets voornaams, iets aristocratisch lag. En dat meisje zou in staat zijn, zich aan den snooden mammon te verkoopen, '/ou er zich toe leenen, om hare hand te reiken aan een man die haar wel is waar met alle aard-che goederen kon overladen, maar voor wien zij, voor de rest, zoo weinig sympathie had als slechts mogelijk was? Neen! en duizendwerf neen riep het telkens weder in zijn binnenste. En toch! En toch! Hij haalde diep adem en wreef met zijne hand over zijn voorhoofd, als wilde hij de hem knellende gedachten verdrijven. „Papa, hebt gij hoofdpijn?" vroeg Toni, haar hoofdje oprichtend, terwijl zij voor Eveline stond en met hare beide kleine armen op haren schoot steunende, onafgebroken naar het afwerken van den krans keek. De president gaf haastig een ontkennend antwoord, het was bijna als vreesde hij, dat bet kiud kon lezen op zijn gelaat wat er in zijn binnenste omging. Met inspanning vau alle krachten werd hij weder meester over zich zei ven Inj wist het zelfs van zich te verkrijgen, dat hij instemde met de vroolijkheid der kiudereu, die Westheim, door voortdurend de gla/en te vullen, steeds meer en ineer deed toene.nen. .Vlaai hoe goed het h m ook mocht gelukken onder de blijde den schijn van blijdschap aan te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1