NIIUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND II BEI STRIJD BEPROEFD. Officiëele Publicatiën. No. 36. Woensdag 4 Mei 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. F euilleton. SMERSFODRTSCRE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 ïnaaiidon 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berelceud. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door D. Hubers ingediend verzoek, met bijla gen, om vergunning tot bet plaatsen van een gas- en petroleummotor in het perceel alhier gelegen aan de Krommestraat, wijk F, nom- mer 226, bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 3524, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 16. Mei aanstaande, des voormiddags te elf uren, gele genheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestunr of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het plaat sen van dien motor in te brengen. Amersfoort, den 2. Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amers- foort. Gelet op art. 6 der wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door L. van Gelder ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het oprichten van eene slachterij in het perceel alhier gelegen aan de Stoovestraat, wijk B, nommer 139, bij het ka daster bekend onder Sectie E, No. 1950, op de Secretarie, der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 16. Mei aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner le den, bezwaren tegen het oprichten van de in richting intebrengen. Amersfoort, den 2. Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van A mers- foort Gezien eene missieve van de Districts-com- missie van het fonds tot aanmoediging en on dersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden d. d. 30 April 1892; Doen te weten, dat de gewone jaarlijksche collecte aan de huizen der ingezetenen ten be hoeve van voormeld fonds zal plaats hebben op Donderdag, den 12 Mei. aanstaande. Burgemeester en Wethouders meenen de in gezetenen te moeten herinneren, dat het doel der instelling niet alleen is, om hulp en bij stand te verleenen aan de verminkten en in- firmen van Waterloo, doch ook om iaarlijksche gratificatiën te verstrekken aan Nederlandsche militairen, die werkelijk in en door den dienst, infirm zijn geworden, alsmede aan Veteranen van veertigjarigen dienst, en hen tevens te moe ten opwekken om, evenals in vorige jaren, mede- tewerken tot bevordering van deze vaderlands lievende instelling, welke alleen door milde giften en ruime bijdragen voortdurend aan haar nuttig doel zal kunnen blijven beantwoorden. Amersfoort, den 3. Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D SCHIMMELPENNICK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. SCHOUW. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien art. 22 van het reglement op het on derhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, cl. d. 8 November 1853 (Provineiaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen policie-reglement voor de gemeente; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde voorjaars-schouw over de wegen, sloo- ten en waterleidingen, aan hun toezicht of be heer onderworpen, zal gehouden worden op Woensdag, den 18. Mei aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van boven gemelde reglementen aan de belanghebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 3. Mei 1892 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS.. De betooging van den le Mei voor den achturigen arbeidsdag kenmerkte zich ditmaal door het bedaard en kalm op treden der werklieden. Over het geheel liep de betooging overal zeer ordelijk af, alleen in Leeuwarden hadden kleine bot singen met de politie plaats, die echter niet veel te beduiden hadden. Omtrent de meeting te 's Gravenhage meldt men ons o. a. »De meeting, ten gunste van den acht urigen arbeidsdag, is in de beste orde afgeloopen. 't Was zeer juist ingezien van den commissaris van politie onder wiens rayon de Bezuidenhoutsche weg behoort, dat men veel aanstoot vermijdt, door zoo min mogelijk politie bij dergelijke gelegen heden bij elkaar te roepen. Aan den in gang van het terrein, waar de samen komst plaats had, stonden eenige agen ten, om de versperring der passage tegen te gaan. maar niet meer dan strikt noo- dig waren en volstrekt niet meer dan bij andere opeenhoopingen van menschen. Op het veld zelf bevond zich eenige en cherche-politie. De geheele bijeenkomst kenmerkte zich door eene voorbeeldige orde. Op het ter rein was gelegenheid ververschingen te gebruiken, in eene daarvoor opgeslagen tent. Er waren vrij wat menschen opge komen, meestal lieden uit den werkmans stand, die hunne vrouwen en dochters hadden medegebracht en die zich in de pauzeeringen aan goedkoop bier, limona- den en broodjes te goed deden. Het optreden der sprekers, of liever der voorlezers, want de meesten lazen voor, wat hen op het hart lag, was vrij wel gelijk aan dat van het vorig jaar. De voordeelen, welke voor den werk man uit eene invoering van een norma len arbeidsdag en uit een wettelijk toe zicht op den arbeid voortvloeien, werden aan de aandachtig luisterende toehoorders uiteengezet, door sprekers uit Amsterdam en den Haag. Over het algemeen was liet eene op somming van de bekende theorieën over dit zoo belangiijk en toch zoo moeilijk vraagstuk. Een Amsterdamsche juffrouw had met haar voordracht nog al succes. Tusschen het optreden der sprekers wer den verschillende liederen op bekende wijzen ten gehoore gebracht, die alle ook in druk verkrijgbaar waren en waarvan er vele verkocht werden. Het verlaten van het terrein vond plaats zonder noemenswaardige onaange naamheden en onder bespreking van alles wat men dien middag daar gehoord had." Te Rotterdam had eene groote volks vergadering plaats in het Verkooplokaal, door verschillende vereenigingen gezamen lijk belegd en waarin de heeren C. Cor- nelissen uit den Haag en D. de Clercq uit Haarlem het woord voerden. E>e ver gadering, waarop gedebatteerd werd door werklieden van alle richtingen, werd door den voorzitter, den lieer Peute, voorbeeldig geleid en ging ten ongeveer ll'/j uur kalm uiteen. Te Haarlem waren op liet terrein van de Phoenix spreekgestoelten opgericht, waarbij liet, vooral bij die waarop de heer F. v. d. Goes en mej. Drucker het woord voerden, het drukst bezocht was. Verder traden nog als sprekers op de heeren Tak, van Eek en Gerhard, ter wijl een muziekkorps en twee zangver- eenigingen de plechtigheid opluisterden. Ook te Alkmaar en Zaandam waren de meetings druk bezocht en liep alles in de volmaakste orde af. Wat het Noorden van ons land betreft kan gemeld worden dat te Zwolle de vergadering door een groote 20Ü0 per sonen werd bijgewoond, een voorgeno men optocht werd door den burgemees ter verboden. Hengeloo, Gorredijk, Appel scha, Wolvega, Groningen, geen dier plaatsen kenmerkten zich door iets bij zonders, alles liep in de beste orde af. Te Franeker sprak voor een zeer groote vergadering de bekende Friesche advocaat mr. P. J, Troelstra, die er o. a. op wees dat waar de arbeiders niet goedschiks lotsverbetering kunnen krijgen, geweld ten slotte wel het gevolg zal moeten zijn. Zooals getneld ging het in Frieslands hoofdstad iets rumoeriger toe: de druk bezochte meeting, waarop de heeren Domela Nieuwenliuis en Forluiin hel woord hadden gevoerd, was te ongeveer 4 uur kalm afgeloopen. Bij het verlaten van het lei rein, waarop ongeveer een 40-lal vereenigingen waren samen ge weest, uit een kleine 2000 personen ge vormd, ontstond bij het ontrollen van een banier een gevecht met een der rijksveldwachters, die eenigermate werd mishandeld, doch in tijds door zijn collegas werd ontzet. Op het hofplein was de politie genood zaakt de menigte, die niet uiteen wilde gaan, uiteen te jagen; hier en daar ont stonden verder in den loop van den avond volksoploopen, waarbij de politie af en toe met steenworpen werd begroet en eenige ruiten verbrijzeld werden. De cavallerie patrouilleerde den ganschen avond door de stad om zooveel mogelijk volksophoopingen te voorkomen. Te Arnhem, waar eerst de meeting op Klarenilaal door den burgemeester was verboden, omdat daaraan vereenigingen uit Nijmegen zouden deelnemen, in welke plaats, zooals bekend de pokken lieerschen, werd deze nog toegestaan, toen de bur gemeester wist dat uil Nijmegen niemand zou komen. Ook hier was de afloop rustig. De invoering in Nederland van den zoogenaamden zónetijd met aansluiting aan den Midden Europeeschen tijd van spoorweg-, post- en telegraafdienst, waar door alleen de kans bestaat in ons land een algemeenen tijd te verkrijgen en in den middag de winst van 40 minuten langer daglicht deelachtig te worden, is ook voor brandverzekeraars van het grootste belang, zegt de Verzekeringsbocle. Het kan hun toch niet onverschillig zijn, of vooral in fabrieken en werkplaatsen gedurende een groot aantai dagen van het jaar met kunstlicht gedurende langen tijd moet worden gearbeid. Daar niet is tegen te spreken, dal aan liet werken met kunstlicht in een aantal bedrijven meer of minder brandgevaar verbonden is, is het duidelijk, dat hoe koi ter de arbeid onder deze omstandig heid plaats vindt, hoe wenschelijker dit is, met het oog op brandgevaar. Bij de invoering van dezen zónetijd zal hel zelfs mogelijk worden, dat gedurende een belangrijk deel van het jaar in som mige bedrijven het wei ken met kunst licht geheel kan worden voorkomen reden waarom het ook voor brandassuradeuren een dure plicht is, de beweging ter be vordering daarvan, met alle krachten te steunen. Maandagavond per Staatsspoor van 7 uur 40 min. (8 uui) verlieten H. M. de koningin en H. M. de Koningin-re gentes den Haag tot het aanvaarden van de vroeger reeds aangekondigde buiten- lundsche reis. Reeds 10 minuten vóór liet tijdstip van vertrek van den koninklijken specialen trein kwamen de vorstinnen in de wacht kamer van het hof aan, alwaar H. H. M. M. een groolen kring van autoriteiten vonden om haar uitgeleide te doen. Opgemerkt werden: graaf Schimmel- penninck. baron du Tour van Bellinchave, al de ministers, hoofden der bestuurs departementen, de commissaris der Ko ningin in Zuidholland, de burgemeester der residentie, de generaals ridder Ale- wijn, van Helden, Egter van Wissen- kerke, Schneider, de vice-admiraal ten Bosch, de voorzitter van de Tweede Ka mer der Staten generaal, de vice-president Novelle VAN f. JUSTUS. „Ik kan werkelijk niet zoo spoedig beslis sen, als mijnheer Westheim schijnt te verlan gen,antwoordde zij, en er lag een toon, waarop zij die eenvoudige woorden uitsprak, iets van de roerende bede van een kiud. „Ik moet, zeker, ik m o e t vooraf moeder heb ben gesproken." „Ga dan naar haar toe!" antwoordde hij, door dien toon getroffen. „Westheim moet zich dit uitstel laten welgevallen ik zal hem daarvan wel overtuigen." Zij reikte hem met een dankbaren blik de hand en was het volgende oogenblik uit de kamer verdwenen. Hij maakte eene onwillekeu rige beweging, als wilde hij de lichte gedaante weerhouden, maar reeds had zij de deur onhoorbaar achter zich gesloten. Hij staarde nog als in een droom op de plaats, waar zij gestaan had en ging toen naar het raam, om zijn gloeiend voorhoofd tegen de koude glas ruiten af te koelen. „Waarom hertrouwt gij niet?" had Westheim hem gevraagd. Hij had kunnen antwoorden: „om mijne financien door een rijk huwelijk te verbeteren, dut strijdt mot mijne gevoelens, dat vind ik verachtelijk; en aan een arm meisje mocht ik niet donken." En nu Boven op haar kamertje knielde intusschen Eveline voor de geopende lade van ecu klein kastje. Zij had er eon brief uitgenomen, dien zij den morgen van dienzelfden dag had ontvangen. De regels waren oogeuschijnlijk met eene vermoeide, eeuigszins bevende hand geschreven; hier en daar waren de letters zelfs half uitgewischt, alsof er eene traan op het papier was gevallen. Maar vóór nog de brief weder op zijne plaats was gelegd, waren er meer dan enkele letters, waren er woorden en geheele regels onleesbaar geworden door de lieete droppels, die uit twee weeneude oogen vloeiden. De kinderen waren niet weinig bedroefd, toen zij uit de school terugkwamen en hoorden, dat Eveline nog mét den middagtrein zou vertrekken. Toni 'oegou bitter te schreien en was eerst tot bedaren te brengen, toen zij haar de vaste belofte deed, dat zij in elk geval binuen drie dagen zoude terugkeeren. ,.Als gij het niet deedt, dau zou ik mij de oogen blind schreien 1" verzekerde het kiud, zonder te bedenken hoezeer deze liefdebetuiging het hart van de scheidene bezwaarde. Aan Westheim had de president terstond na zijn gesprek met Eveline een briefje ge zonden, waarin hij hem den uitslag van zijn onderhoud mededeelde. Maar de bode had den Amerikaan niet in zijn hotel aangetroffen. „Met den morgentrein was er een ander heer gekomen, op het oog 9cbeen het ook een Amerikaan te zijn. De heer Westheim had een lang onderhoud raet hem gehad en toen waren beide heeren uitgegauu, waarheen dat wist men niet, doch zij waren eerst den weg naar het telegraafbureau ingeslagen zoo had eeu der overgedienstige kellners met een zeer gewichtig gelaat medegedeeld. Hij had toen het brietje aangenomen eu beloofde het te zullen bezorgen. Ongeveer twee uren later kwam Westheim bij deu president in zijne studeerkamer. Na eene korte begroeting wierp hij zich op de kanapé, streek met de hand door zijne korte. 9tijve haren en vroeg schijnbaar even kalm, als gold het eene partij whist of omber: „Nu?" „Gij hebt mijn briefje ontvaDgen?" infor meerde Eckow. „Wanneer gij het soms naar mijn hotel hebt gezonden, dan moet het ongeopend op mijne kamer liggen. Ik ben, omdat ik met een handelsvriend eenige zaken had te doen, sedert een paar uren niet te huis geweest. „Ik deelde u in dat briefje mede, dat juffrouw Eveline eenigen tijd van beraad wenschte." Het voorhoofd van den Amerikaan fronsde zich. „Tijd van beraad!" herhaalde hij eenigs- zius verachtelijk. „Dat is weer een van die krankzinnige usances! Tijd van beraad! Of mou wil, bf men wil niet daaromtrent kan men zich beraden in minder dan geen tijd, zoo als wij aan den overkant zeggen 1 Ik moet dringend verzoeken dat de damo zich heden verklaart!" „Eveline wenschte den raad eu het oordeel harer moeder in te winnen," merkte d[g, president ernstig op. „Zij is voor een uur vertrokken naar de woonplaats barer familie." Westheim sprong met een toornigen vloek overeind. „Niet meer hier? En ik kom juist om haar te zeggen dat wij binnen twee maal vierentwintig uren man en vrouw moeten zijn. omdat ik berichten heb ontvan gen van de onaangenaamste soort, die mij noodzaken, om met deu eersten steamer, die van Hamhurg vertrekt, terug te reizen." De president trok de schouders op. „Het spijt mij, dat ik er u op moet wijzen, dat zulk een „huwelijk voor de trommel" al zeer wein:g overeenstemt met onze Duitsche begrippen." De Amerikaan stampte met den voet. Zijne gewone bedaardheid en onverschilligheid scheen geheel te zijn verdwenen. „Die ver vloekte Duitsche begrippen! Het wordt hoog tijd, dat men u eens Amerikaausche instampt 1 Het is nog een geluk dat gij het ten minste zoover hebt gebracht dat gij telegrafen be zit 1 Geef mij het adres van het meisje, dan zal ik per telegram mijn aanzoek bij haar herhalen en zij moet mij per telegram ant woorden. Uiterlijk morgen-avond moet zij opreis gaan uaar Hamburgdaar vinden wij elkander en worden uog voor ons vertrek getrouwd zonder dien poespas gaat het nu toch bij u niet! Gelukkig ken ik in Hamburg een Amerikaansch predikant, die verstandiger is dan uwe zwartrokkeu en ons zonder veel omslag zal aan elkander praten." „Wanneer gij een kort en bondig telegra fisch „neen" wilt hebben!" zeide Eckow bedaard, „doe dan zoo als gij daar zegt. Met zulk eene wijze van aanzoekeü en trouwen laat een meisje, als Eveline, zich nimmer in. Gij moogt zeer geringe, gedachteu hebben van mijue meuscheDkennis, omdat ik niet, als gij, inzonderheid met den slechten kant vau deu mensoh rekening houdt. Zooveel echter kan ik u met volkomen zekerheid zeggenwanneer gij meeut dat een meisje, dat nog eenige achting voor zich zelve heeft, zich eenvoudig met een adres laat voorzien en dan zenden uaar de een of andere plaats, naar uw welbehagen, zooals gij uwe pakjes verzeudt en dat niet om eeu of andere taak te volbrengen of om een plicht te vervullen, maar om zich in de gauwigheid te lateu trouwen, dau zou dat misschien do

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1