Aanbesteding. Plaatselijke berichten. BUITENLANDSE OVEHZICHT. ADVERTENTIËN, IÜJ aanbesteed van den Raad van State, de heeren mrs. Kist en jhr, Röell, leden van den Raad van Voogdij, de kol. plaatsel. comman dant enz. Voor zoover de tijd toeliet, namen H. H. M.M. van elk der aanwezigen harte lijk afscheid. Allen vergezelden de vorstelijke reizig sters tot aan den trein en van het balcon van den salonwagen onderhield de regen tes zich nog eenige oogenblikken met de dames du palais, aan wie H. M. bij het aSuiden van den trein een tot weèr ziens toeriep. Het gevolg der koninklijke familie be staat uit de hofdames, den kolonel jhr. Van Spengler adjudant, en jhr. Van Pabst tot Bingerden, kamerheer. Van wege Hr. Ms. kabinet is toegevoegd de referen daris jhr. Vegelin van Claerbergen. HH. MM. reisden via Emmerik, Keulen, Mainz en Mannheim en hoopten den nacht reizende, heden ochtend ten 8 u. 37 min. te Sand aan te komen. Een slaapwagen van de keizerl. Prui sische spoorwegvereeniging maakte deel uit van den trein, die tot Emmerik onder geleide stond van den heer Silvergieter Hoogstadt, inspecteur der Exploitatie van de Staatsspoorwegmaatschappij. Bij het afrijden van den trein klonk Hare Majesteiten liet gejuich tegen van een kinderschare, die in de aan den spoor weg uitkomende hofjes gedurende gerui- men tijd het voorbijgaan van de Koningin nen stonden af te wachten. Naar gemeld wordt, is het onder zoek in zake de erfenis van 42 millioen in Brabant, reeds zeer verre gevorderd. Verder wordt verzekerd, dat de zuiver heid der aanspraak meer en meer blijkt, zoodat dan ook waarschijnlijk binnen niet al te langen tijd eene gerechtelijke op vordering kan verwacht worden. Zondag was geheel Breda vol van een gerucht, dat, volgens een aan de K. M. academie ontvangen Franschen brief genoemde inrichting 's nachts ten 1 uur in de lucht zou vliegen. Hoewel over het algemeen slechts aan eene grap ge dacht werd, gingen toch enkele lichtge- loovigen niet zonder eenige angst den nacht tegemoet. Doch al was er ook werkelijk een brief ontvangen, er gebeurde niets. Bij Kon. besl. zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot generaal-majoor, com mandant der 3e divisie, de kolonel W. Bannier, commandant van het 5e reg. in fanterie; bij het 5e reg., tot kolonel, comman dant van het korps, de luit.-kolonel H. J. G. Benschop van het reg. grenadiers en jagers. De militaire apotheker 2e kl. N. R. A. C. van der Pluijm, van het mil. hospitaal alhier is op heden overgeplaatst bij dat te Utrecht. f~ De registers voor de schutterij wor den geopend op Maandag, den 16 Mei a. s., terwijl tot inschrijving van schut- terplichtigen (geboren in 1867) zitting wordt gehouden ten raadhuize op Woens dag 18 en Zaterdag 21. Mei aanstaande, telkens van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Donderdag 12. Mei aanstaande, ge schiedt alhier de jsarlijksche collecte ten behoeve van het fonds voor den gewa- penden dienst in de Nederlanden. Wij wekken onze stadgenoolen tot milde bij dragen voor deze vaderlandslievende in stelling ten zeerste op. Alhier is de oud-strijder van 1830- 31, de heer A. Krlian, in den ouderdom van ruim 82 jaren, overleden. Van den heer D. Hubers is een verzoek ingekomen^ om vergunning tot de plaatsing van een gas- en petroleum- motor van 3 paardenkrachten in het per ceel wijk F. no. 226, aan de Kroinme- straat, en van den heer L. van Gelder tot oprichting van eene slachterij in het perceel wijk B no. 139, aan de Stoove- straat. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren bestaat ten raadhuize op Maandag, 16 Mei a. s 'smorgens 11 uur. Tot benoeming van een leeraar in de wiskunde, natuurkunde en mechanica aan de hoogere burgerschool te Amster dam met 5jarigen cursus voor jongens, worden door B. en W. aanbevolen R. A. van Sandick, te Deventer en P. Molen broek, alhier. Woensdag 11 Mei a. s. zal in de kerk van den H. Vitus te Hilversum de plechtige wijding plaats vinden van den Zeer Eerw. Heer G. Gul. pastoor dier gemeente, onlangs door het kapittel tot aartsbisschop van Utrecht gekozen. De wijding zal geschieden door den Hoog- Eerwaarden heer C. J. Rinkel. Bisschop van Haarlem, terwijl de plechtigheid door de eenige Oud-kath. Bisschoppen ook die van Duitschland en Zwitserland zal worden bijgewoond. Tot pastoor der gemeente van den H. Vitus te Hilversum is benoemd de Zeer Eerw. Heer G. C. van Schalk, sedert 1874 pastoor te Krommenie. De gemeenteraad»hield gister een tamelijk langduiige zitting. In de eerste plaats werden zonder hoofdelijke omvraag aangenomen ontwerp-besluiten tot af-en overschrijving van posten op de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1891. Vóór die aanneming vreeg de heer Van den Wall Bake eerslens of over gelden uit den post, uwerken ter beschikking van den raad" was beschikt, omdat op andere artikelen geen gelden meer be schikbaar waren om daaruit de kosten van nieuwen aanleg op de gemeente begraafplaats te bestrijden, wat in strijd zou zijn met 's raads vroeger uit gesproken meenin'g, dat werken beneden flOUO, al waren zij dan ook buitenge woon te noemen, uit de gewone inkom sten moesten worden bestreden; en twee- dens wat de oorzaak was der overschrij ding met f 584.29 van den post voor kosten der brandweer. Door het dage- lijksch bestuur werd naar aanleiding daarvan medegedeeld, dat over gelden uit den post awerken ter beschikking van den raad" inderdaad was beschikt omdat op andere posten de gelden niet waren te vinden, en dat de raming der kosten voor de biandweer was overschreden door de aanschaffing van slangenwagens voor de brandkranen en door een viertal branden, van welke twee, die ten huize van den heer Vermolen aan de Varkens- markt en bij Van den Tweel aan den Hoogenweg groote uitgaven hadden ge vorderd. Aan den heer A. van Bottenburg werd, wegens opheffing der waag een eervol ontslag als waagmeester verleend, doch niet overeenkomstig de voordracht van burgemeester en wethouders met ingang van 1 Mei jl., zonder meer, maar in gaande t Augustus a.s., met bepaling dat hij f 25 als tractement zal genieten over het tijdvak van 1 Mei tot 1 Augus tus. Deze beslissing werd genomen op voorstel van den heer Van den Wall Bake, geamendeerd door den heer Zan- dijk, met 8 tegen 5 stemmen. In deze vergadering werd eene beslissing ge nomen ten aanzien van de rekesten van het onderwijzend personeel aan de scho len voor lager onderwijs. De raad be sloot de minimum-jaarwedde der onder wijzers vasttestellen op f 500, met be paling, dat die bezoldiging viermalen om de drie jaren met f 50 kan worden ver hoogd, dat het bezit der hoofdacte recht geeft op eene verhooging van f 75. dat het vervangend hoofd der school als zoodanig f 125 zal genieten, en dat ook aan eene onderwijzeres in nuttige hand werken, niet aan de school verbonden, grootste misrekening zijn, die gij ooit heb begaan." Die bedaarde en overtuigende taal maakte kennelijk eenigen indruk op den toornigen man. Hij liep met haastige schreden ongeveer een dozijn keereu de kamer op en neer. „Wat moet ik dan doen?" Vroeg hij einde lijk, terwijl hij bleef staan. „Naar den overkant moet ikI Mijn handelsvriend heeft mij heden de ergste berichten gebracht; die verdoemde kleurlingen spannen in alle grensstaten, in alle hoeken en uiteinden samen met de Noordelijken, ondanks de scherpste bewaking. In Virginie is reeds eene gebeele reeks van plantages door die schurkachtige vrijbuiters overvallen en geplunderd. Een van mijne naatste buren heeft dat lot ook getroffen, hij zelf is op een haartje na voor de poes geweest. Dan is het toch waarlijk noodzakelijk dat men op zijn post is, en ik mag verdoemt zijn, als op m ij n gebied niet •lk van die hondsvodden van nikkers, die het maar waagt ook maar met één oog naar het Noorden te kijken, op staanden voet een lijk is I" Er klonk een ijzige vastberadenheid uit den toon dier woorden. Eckow wist met de grootste zekerheid, dat de spreker zijne be dreiging in koelen bloede zou ten uitvoer brengeu. De edele, onschuldige trekken van Eveline doken voor zijn geest op, en hij ge voelde hoe hem een rilling door de leden Nu zal," ging Westheim voort, „weldra de geheele Oost- en Zuidkust in staat van blokkade gesteld worden als het niet misschien op het oogenblik reeds geschied is en de kruissers van de Noordelijke staten zullen daarvoor durf ik borg spre ken scherp de wacht honden. In Enge land denk ik telegrammen te vinden, die mij de zekerheid zullen verschaffen of ik rechtstreeks kan terugkeeren of dat ik eerst naar de Havana moet gaan, en van daar uit aan boord van den een of audereu blokkadebreker er tusschen door moet zien te sluipen." „En aan zulk een onzekere gevaarlijke toekomst wilt gij uwe vrouw blootstellen j riep de president ontzet uit „Op don blokkadebreker zou ik haar na tuurlijk niet incdenemen," bromde Westheim verdrietig, „zij zou in de Havana blijven tot ik terugkwam, om haar Ie halen. Lang kan dat spektakel evenwel niet meer duren over een paar maauden op zijn hoogst, heb ben wij die Noordelijken uit elkaar gedreven en ten onder gebracht daarop kunt ge u verlaten." „Ik kan natuurlijk de sterkte en de voor uitzichten van beide partijen zelfs niet bij benadering beoordeelen," merkte de president met nadruk op, „en het zou ook tot niets leiden, wanneer wij ons thans willen ver f 150 als maximum jaarlijks voor het onderwijs in dat vak kan worden toe gekend. Aan de onderwijzers G. J. Boode en S. J. van den HoolT werd eene gratifica tie van f 25 voor ieder verleend, als eene belooning voor hel met goed gevolg afgelegd examen in de vrije en orde oefeningen gymnastiek. Tot onderwijzer aan de school 3e soort (Koningstraat) werd benoemd de heer A. A. Vei burg te Amersfoort en aan die in de Koestraat de heer A. van der Linde te Rockanje. De jaarwedde werd voor ieder hunner op f500 vastgesteld. De heeren W. A. Croockewit en M. L. Ce- losse werden tot leden en de heeren E. L. Visser en Mr. J. G. A. Van Zijst tot plaatsvervangende leden der commissie bedoelde bij de ortt. 11 en 15 der wet op de schutterijen benoemd, terwijl de benoeming van twee adviseerende leden der commissie voorde gemeente-reiniging werd aangehouden. Het in deze verga dering ter tafel gebracht voorstel van burg. en weth. ter aanzien van den bouw eener nieuwe school wetd naar de af- deelingen verzonden en een rekest van het hoofdbestuur der Nederlandsclie Ver- eenigirg tegen Je prostitutie in handen gesteld van de commissie ad hoe. Het proces-verbaal van kasopneming bij den gemeenteontvanger, dd. 16 April j.l., werd gedeponeerd ter secretarie ter in zage van de leden, terwijl voor notifica tie werden aangenomen de mededeelin gen der goedkeuring van het raadbesluit waarbij de jaarwedde van den leeraar in de Fransche taal aan de H. B. S. en het gymnasium op f 2000 is vastgesteld van dat waarbij het onderste gedeelte van het waaggebouw aan den Staat is ver huurd; van dat waarbij de jaarwedden van de onderwijzers O. Tissing en C. A. Heunks zijn geregeld; en eindelijk van dat waarbij het kohier van den hoofde- lijken omslag voor 1892 is vastgesteld. Ter tafel werd gebracht het verslag nopens den toestand der gemeente over het jaar 1891 en de verslagen van ver schillende instellingen over dat jaar; een rekest van mejuffrouw F. J. Delincée,om eervol ontslag als hoofd der openbare school le soort voor meisjes tegen den 23. Augustus a. s., alsmede een voorstel van burg. en weth ten aanzien eener nadere regeling van de grens tusschen de gemeenten Amersfoort en Leusden, dat in eene volgende vergadering zal worden behandeld. Aan het einde der vergadering deed de heer Zandijk het voorstel om de aan de Kortegracht, aan de zijde van ds. Graswinckel, staande boomen voorloopig aldaar te behouden, welk voorstel door den raad met alge- nieene stemmen werd aangenomen. Gister ontstond ten huize van den heer Bilderbeek, bakker, aan de Lange- straat, een felle brand, die zoo geweldig om zich heengreep, dat in een oogwenk de benedenvertrekken waren uitgebrand. Door het spoedig en krachtdadig optre den van den biandweer, die binnen tien minuten na het eerste alarm door de bewoners en buren gemaakt, met een zestal stralen liet vernielend element be streed. werd de brand tot dit peiceel beperkt, hoezeer de belendende woon huizen waterschade bekwamen. Alles is verzekerd. Politie en schutterij hand haafden de orde, terwijl de burgemeester en andere autoriteiten op het terrein van den brand zich bevonden. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand April 1892. 1. Wed. Weerden Amsterdam. 2. Gruistraat 149 Hage. 3. Cleiming Bout. 4. E. Th. van Eingen Utrecht. De Meimaand is gekomen, en met haar de dag van de jaarlijksche werklieden diepen in uitwijdingen daaromtrent. Alleen dit wil ik u in bedenkingen geven, dat gij het op geenerlei wijzo kunt verantwoorden, wanneer gij op dit oogenblik het lot van Eveline onherroepelijk aan het uwe verbindt. Moet gij naar den overkant, om uw eigen dom tegeu beschadiging en verwoesting te beschermen goed! ik begrijp dat volkomen. Maar uwe vrouw bloot te slefieu aan al de gevaren en rampen van een oorlog, die van weerskanten mot al de wreedheid van den meest verbitterden hartstocht wordt gevoerd, of ook haar zonder bescherming achter te laten in een vreemd land, wanneer misschien een kogel u trof, dat, Westheim, laat mij het u onverholen zeggen, op het gevaar af, dat gij al uw scherpen spot over mij uitgiet, is iu strijd met onze begrippen, onze wellicht ploerterige, maar in elk geval niet weg te redeneeren begrippen van rechtschapenheid," Westheim had zijn wandeling door de kamer weder opgevat hij antwoordde niet terstond. „En wat," hernam hij eindelijk, terwijl hij bleef staan, maar thans zonder dien spotaehtigen toon, die hem anders tot eene tweede natuur was geworden, „wat zou dan naar deze uwe Duitsche beprippen on derdo gegeven omstandigheden mij te doen staan?" „Gij moet bedaard Eveline's beslissing afwachten en, omdat uwe reis nu eens-voor al geen uitstel gedoogt, vooreerst, ook wan. manifestatie, voor welke zeer velen zich ongerust maakten, met het oog op de dynamiet-misdaden van den laatsten tijd. Men moet echter wél onderscheiden. De betcogingen, in alle hoofdplaatsen schier van Europa en van Nooid-Amerika gehouden ten gunste van den acht-uurs- werkdag, en, waar het niet reeds bestaat, van het algemeen stemrecht, mogen hier en daar een sterk revolutionair karakter vertoond hebben, met het dusgenaamd anarchisme staan zij in geen verband, en zelfs hebben een groot aantal werk- lieden-vereenigingen nadrukkelijk gepro testeerd tegen het laaghartig bedrijf dergenen, die met dynamiet-bommen en ander ontuig verwoestingen veroorzaken en menschenlevens in gevaar brengen. Het is niet mogelijk in een kort be stek den inhoud samen te vatten van de massa telegrammen, die het agentschap van Reuter Zondagnacht en Maandag rnet pi ijzenswaardigen spoed en nauwgezet heid over de wereld heeft verspreid; zij zijn bovendien vrij gelijkluidend, en ver melden dat meetings hebben plaats ge had, redevoeringen zijn gehouden, doch dat de orde bewaard bleef. In tal van Duitsche steden kreeg zelfs de betooging zeker feestelijk aanzien, wat nog meer het geval zou geweest zijn indien het weer zich gunstiger had betoond. De mensehen wartn uit en namen 't er van; de socialistische speeches kregen zij op den koop toe. Wel hebben op sommige plaatsen de anarchisten van de gelegenheid gebruik gemaakt om hun slag te slaan. Het ergst is dat geweest te Luik, waar een reeks van ontploffingen een algemeene ontstel tenis heeft teweeggebracht. In het koor der Sint-Maartenskerk sprong 's avonds een bom, die de prachtige kerkramen ter waarde van honderdduizend francs vernielde, en over een lengte van 300 M. de belendende huizen beschadigde, nadat een uur te voren het huis van den Senator De Sélys en dat van zijn zooi} door hetzelfde middel zwaar waren ge teisterd Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Te Sinaglia, in de buurt van Rome, smeet men 's avonds een bom in een gezelschapslokaal, waardoor vijf personen werden gekwetst. Te Bologna liep een hoop ruwe kerels de ruilen stuk te slaan. Ook zijn hier en daar, te Barcelona o. a. bommen met brandende lonten door de waakzame politie on schadelijk gemaakt, voor zij hun vernie lende uitwerking konden doen. Te Wool wich werd 's morgens dicht bij den muur van het arsenaal, een koffertje ge vonden, dat acht, deels met dynamiet, deels met buskruit gevulde bommen be vatte. Te Parijs ging alles zoo goed, dat des avonds te negen uur de prefect van politie aan generaal Saussier kon mededeelen.dat hij niet geloofde de hulp der troepen langer noodig te hebben. De belangstelling, overal voor den len Mei aan den dag gelegd, heeft de politiek wel eenigszins naar den achtergrond ge drongen veel is er du* niet te vermel den. In den Prnisisclien Landdag had de discussie plaats over de verhoo ging der begrooting voor het tractement van den nieuwen president-Minister, graaf Eulenberg; men had deze beraadslaging uitgesteld tot na de Paaschvacantie, om de gemoederen, nog verhit door den strijd over de schoolwet, tot kalmte te doen komen. Ofschoon het debat niet langer heeft geduurd dan twee dagen, zijn er toch forsche aanvallen van weers zijden gedaan, zonder dat er vee! nieuws werd verteld; de conservatieven ver klaarden de intrekking der onderwijswet levendig te betreuren, terwijl men aan de linkerzijde het een kloeke daad van den Keizer noemde, hiertoe te zijn over gegaan. De Minister van Financiën, de heer Miquel, bepaalde zich uitsluitend bij de cijfers, terwijl de nieuwe premier zich zeer voorzichtig uitliet»Toen de Minister van Eeredienst en ik onze betrekking aanvaardden, was de onderwijswet in een toestand, dat van verdere behandeling nauw meer sprake kon zijn. Wij legden ons dus neer bij den bestaanden toestand." De Minister van Eeredienst, de heer Bosse, gaf de verzekering dat er voor eerst geen nieuwe onderwijswet zou worden ingediend, en evenmin een ont werp tot regeling der onderwijzers-trac- tementen, dewijl eerst de uitslag van de nieuwe finantieële wetten moest worden afgewacht. Het eind der discussie is geweest, zooals verwacht werd, dat de suppletoire begrootiug naar de budget- commissie is verzonden, die thans tot aanneming heeft geadviseerd. Te Herlijn worden over een maand hooge gasten ontvangen, namelijk de Ko ning en de Koningin van Italië; hun komst is, behoudens onvoor ziene omstan digheden, bepaald op 2 Juni. Officieus wordt gezegd dat het bezoek alleen een vriendschapsbewijs is; het gevolg van het Koninklijk paar zal dus klein zijn en niet neer zij uw voorstel aaDiieemt, zonder haar vertrekken, om orde op uwe zaken te stellen en den loop der gebeurtenissen af te vvachteu. Hoe het dan verder gaan moet, of gij nog eens over komt om uwe bruid af te halen, dan of zij, wanneer de oorlog is afgeloopen. met welken uitslag ook, u nareist, om aan den overkamt uwe vrouw te worden dat moet de tijd leeren." (Wordt vervolgd.J bepaald uit politieke personen bestaan. De afwezigheid van Koning Humbert en Koningin Margareta uit Italië zal acht dagen zijn. Hebben kort geleden de voorstanders van de vrouwen-emancipatie een teleur stelling ondervonden in het Brilsch La gerhuis, doordien een voorstel tot toe kenning van het kiesrecht aan onge huwde vrouwen werd verworpen, in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika daagt een betere toekomst. De Wetge vende Vergadering van den Staat New- York heeft met 70 tegen 34 stemmen een voorstel aangenomen, hetwelk be paalt dat aan vrouwen kiesrecht wordt verleend voor alle staats-ambten en be trekkingen, die volgens de wetten van dien staat door verkiezing vervuld wor den. Het treedt den len Juli 1893 in werking. Het bericht meldt niet, dat ook de verkiesbaarheid der dames in het voorstel is begrepen: zoo niet, dan is dit een leemte, die noodzakelijk behoort te worden aangevuld. Binnen den kring van dit overzicht valt nog de vermelding van den vreese- lijken brand, die even voor den aanvang der voorstelling, terwijl het gebouw rnet toeschouwers was gevuld, het Grand Central Theatre te Philadelphia in de asch legde. De radelooze bezoekers vluchtten met groote haast, waardoor veistoppingen ontstonden en honderden onder den voet geraakten. Had de me nigte haar bezinning niet verloren, dan zou waarschijnlijk niemand zijn gewond, want de openingen waren in orde; thans zijn ruim tweehonderd personen gekwetst. Op het tooneel, waar de brand ontstond en zich verbazend snel verspieidde, was het gevaar groot; twee mannen en vier vrouwen, tot het gezelschap behoorende, zijn in de vlammen omgekomen. Ook het bureau van de Philadelphia Times werd door het vuur geheel vernield. P.S. Aan het verhaal van de gebeur tenissen te Luik moeten we nog een vervolg toevoegen, want Maandagavond hebben de anarchisten hun snood bedrijf herhaald, door een huis op den boule vard Sauveniére zwaar te beschadigen. De slag was ongemeen hevigzelfs de steenen in den gang werden omhoog geslingerd. De overheid heeft nu eeu groot aantal anaichisten doen arresteeren; onder hen bevindt zich een kleermakers knecht, van wien men vermoedt dat bij de dader is van de ontploffing in de Sint Maartenskerk. Gevonden te Amersfoort. Een portemonnaie, Twee zilveren muntstukjes, Een sleutel. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. overleed mijne Echtgendbte VERHORST, uderdomjvan 48 jaren. AMEns^mRTÏr April 1892. namens mijne kinderen, BANNIER, bel. Volstrekt eenige kennisgeving. bouw teekenil ter 1 »De ,1 hebben twaalf," Amicitia dag 9 noemd Koffiehuis. Amersfoort, 4 Mei 1892. Op Don die r d a g 5 Mei 1893, 's middags tenVl3 ure, koffiehuis van d den Ham te Ho1 van de heeren G zal in het Heer SCHIMMEL aan land, voor rekening lR. DONKER te Am sterdam pnbliek Vorden een dnb- ITERHUIS Het bonwen bel WOON- met ACl te Hoogland. Aanwijzing op het terrein^Iaandag 3 Mei e. k., 's voorm. 10 TEEKENING en BESTEK ligg^ van af VRIJDAG 39 April e.k. in bovenge noemd koffiehuis ter inzage. De bestekken zijn tegen betaling «an fl,per exemplaar verkrijgbaar 'bjj IIF,KM. KROES, Architect le Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2