Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatiën. Plaatselijke berichten. - - - ADVERTENTIËN. jart en leeszaal. De afstand van Baden wordt opgegeven als drie uur en die van Bühl twee en een half uur. Het hölel is per telefoon aan het telegraafstation in Bühl verbonden. De tocht van Bühl naar Sand geschiedt in lichte rijtuigen, met twee paarden be spannen, daar de weg aanmerkelijk steil berg-op gaat. Het weder was in Bühl toen de medewerker aldaar aankwam, zeer onaangenaam; het legende en woei voortdurend, doch allengs toen men Sand naderde, gingen de Maartsche buien over in een volslagen winter. Het sneeuwde geducht en het hotel en de omstreken lagen in een sneeuwlaag van eenige voeten dik, daar het een geheele week gesneeuwd had en de thermometer be neden het vriespunt bleef. Er was menig telegram gewisseld over de vraag, of Hare Majesteiten de reis niet een paar dagen uit zouden stellen Hare Majesteit de Koningin-regentes was er echter sterk voor, dat men zou ver trekken, en toen de hofmaarschalk Maan dag kwam om te zien of de instructiën waren opgevolgd, verkreeg hij de over tuiging, dat alles goed warm gestookt kon worden; de reis werd dus niet te Frankfort a. M. onderbroken, maar door gezet. Bij het uitstijgen van den trein werden Hare Majesteiten namens den groother tog van Baden te Bühl begroet, terwijl de gemeente-autoriteiten zich op het afgezette perron bevonden. De bewoners der kur-orten Platlig, Hunseck en Her- renwies juichten de Koninginnen langs den weg toe. Hare Majesteiten zijn aanmerkelijk veel later aangekomen dan verwacht werd, door den toestand der wegentoen zij de plaats voor het hotel opreden, scheen vriendelijk de zon. De sneeuw is weder zoo goed als weggedooid van de dennen; de grond is echter vuil. In een paar dagen kan alles weder droog zijn. Het weder is goed. Daar schijnt meer in een spoor wegboekje te zitten dan menigeen ver moedt I Een ingezonden stuk van F. in het Alg. Hbld. bewijst het. De pas ver schenen reisgids van Huart Meijer, saamgesteld op last van de Holt. IJzeren Spoorwegmaatschappij, geeft de volgende omschrijving van hetgeen de toestand van Europa is ten aanzien van den zoo veel besproken agordeltijd" Nieuwe Spoorwegtijd. a. In Nederland, België en Engeland wordt op de spoorwegen toegepast de West-Europeesche tijd naar den lengte graad van Greenwich; b. In Noord-Duilschland (Hessen inbe grepen) wordt toegepast de gemiddelde locale tijd, afwisselende naar de lengte graden, waarop de verschillende stations gelegen zijn; c. Op de spoorwegen in Zuid-Duitsch- land (Beieren, Wurtemburg, Baden, Elzass-Lolharingen, Luxemburg, Oosten- rijk-Hongai ije, Zweden, Bosnië en Servië) de Midden-Europeesche tijd (15 lengte graden Oostelijk van Greenwich, 1 uur vroeger bij den West-Europeeschen tijd). d. Op de spoorwegen in Bulgarije. Buinenië en in Oostelijk Turkije, de Oost-Europeesche tijd (30 graden Ooste lijk van Greenwich, 1 uur vroeger bij den Midden-Europeeschen tijd). e. Op de spoorwegen in Denemarken, Frankrijk,Griekenland, Italië, Noorwegen, Rusland, Zwitserland en Spanje naar den tijd der hoofdsteden. F. trekt daaruit de conclusie, dat de poging tot invoering van den zoogenaam- den gordeltijd jammerlijk fiasco gemaakt heeft. Wij hebben nu den spoorwegtijd ge meen met Engeland wat ons niets kan schelen, en met België wat wij onge veer reeds hadden. Met Duitsrhland ver schillen wij nu 30 minuten, in plaats van 10 minuten zooals vroeger. De invoering van een Midden-Europeeschen tijd zelfs De dag, welken Eveline voor bare terug komst bad bepaald, was een zondag; het buis van Eckow was opgesierd, als moest er een zeer* bijzonder hooge feestdag worden ge vierd. De kleine Toni, die anders op vacan- tiedagen gaarne zeer lang sliep, was reeds met bet krieken van den dag uit de veereu en plukte bloemen in den tuin, waaruit zij later met groote moeite voor hare kleine on geoefende vingertjes, een krans vlocht. Paul, die gedurende den voormiddag een geruimeu tijd was verdwenen, kwam gloeiend rood van pleizier te buis en toonde in triomfeenigen vellen postpapier met rozen en vergeel-mij nietjes, die hij voor zijn bespaard ïakgeld bad gekocht en tot een geschenk voor Eveline bad bestemd. Robert daarentegen zat uren lang bij een kunststuk, dat bij uit bout moest zagen, en waartoe verdragen Eveline, die niets half- en onafgedaans verdragen kon, hem dikwerf had aangespoord on dat nu bestemd was, om aan de terugkeerende het bewijs te leveren, dat hij aan haar gedacht had. Toen de vader aan tafel kwam b j het middagmaal, werden hem al die kleine ver rassingen in blijde opgewondenheid getoond. Alle drie de kiudoren «aren een weinig ver- slageu, toen hij de dingen in de hand nam en ze «til beschouwde, terwijl het woord van goedkeuring, dat zij zeker hadden verwacht, uitbleef. Er was een van die herinneringen is ook onmogelijk, omdatNoordDuitschland daartoe niet overgegaan is. Vrage wie heeft de verantwoordelijk heid voor de invoering van den Green- wich-tijd, die op zichzelf rationeel is, maar zonder beteekenis wanneer wij daarmede alleen staan? Men meldt uit Scherpenzeel (prov. Friesland) aan de N. R. Ct.: sDinsdag werd hier in de veenderijen in alle stilte de arbeid gestaakt. In alle stilte, want had men te voren niet over zwaarder werk hooren mopperen, zoodat het loon daar thans niet mede in goede verhouding stond, men zou er niets van bemerkt hebben, te meer, omdat het met de staking ook zoo bovenmate gunstig afliep. Beginnende bij de kleinere, werd door de arbeiders bij alle verveners aan gedrongen op 5 cents loonsverliooging per vierkante roede. Dit werd hun, men zou haast zeggen zeer bereidwillig, toe gestaan, zoodat de werkstaking denzelf den dag, dat zij begonnen was, weer in alle stilte eindigde. Het loon der veen arbeiders is r.u dus gesteld op f 0.92'/, per vierkante roede. De paters trappisten te Tilburg hebben thans bij hunne uitgebreide bier brouwerij ook eene kaasmakerij begon nen, waar de kaas volgen Zwitserse!) systeem bereid wordt. In eene gister avond gehouden ver gadering van de Haagsche afdeeling van Maatschappelijk Belang bleek uit het ver slag van den secretaris, dat nog steeds eene beschikking wordt ingewacht op het adres aan de Koningin-regentes in zake de coöperatiewet. Hieruit wordt afgeleid, dat het adres in ernstige overweging ge nomen wordt. In het binnenverkeerop de door de Exploitatie-maatschappij geëxploiteerde spoorwegen wordt voor het vervoer van paarden en rijtuigen, welke zullen deel nemen aan de wedrennen en harddrave rijen te Amsterdam op den 26 Mei a.s. eene reductie op de vrachtprijzen toege staan, onder voorwaarde dat de zendin gen vergezeld zijn van een bewijs, afge geven en onderteekend door den heer C. A. A. Dudok de Wit, secretaris der Amsterdamsche Sportclub. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor lijkverbranding beeft eene circulaire verspreid, waarin het mededeelt dat de vereeniging na een zeventienjarig beslaan besloten heeft over te gaan tot eene daad om in Nederland een lijkoven te doen bouwen. Zij zal den daartoe ge- schikten grond in de gemeente Hilversum aankoopen. Het bestek en de plannen voor het crematorium, het columbarium en den oven worden opgemaakt, waarna niet den bouw kan worden begonnen. Voor den bouw is intuschen meer geld noodig dan in het door de vereeniging bijeengebrachte fonds tot dusver beschik baar is. Eene som van f 20,000 ontbreekt der vereeniging nog. Het hoofdbestuur vraagt den steun van alle voorstanders van een snel en zuiver ontbindingsproces, om het ontbrekende bijeen te brengen. Het vraagt vrijwillige bijdragen, en biedt ook aan aandeelen aan toonder van f 100 of halve aandeelen van f50, welke, zoo dra de financieele toestand der vereeni ging het gedoogt, allengs uitgeloot zullen worden, en wel zóó, dat voor elk aan deel van f lOO terugbetaald zal worden f125 en voor elk half aandeel f62.50. De aandeelen zullen voorts bij het ge bruikmaken van het op te richten cre matorium en colombarium, in mindering der kosten, tegen de nominale waarde in betaling kunnen gegeven worden. Tegen een smid en een wagenma ker hier ter stede, is wederom proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de bepalingen der arbeidswet. bij hem opgekomen, die, hoe weinig beteeke- nend op zich zelve, toch onuitwischbaar in den geest kunnen worden ingeprent. Op den morgen van den sterfdag zijner vrouw was geweest, toen plotseling alle drie kinderen met een van \reugde stralend gelaat voor hem waren verschenen, elk met een klein geschenk, waarmede eene goedhartige buur vrouw, die wel wist wat aan het huis te wachten stond, de arme kleinen getracht had een geuoegeu te doen. Even gelukkig en vol verwachting als heden hadden toen de drie paar oogen hem aangezien en even weinig als thans hadden de kinderen toen vermoed welk een zwaar verlies hun boven het hoofd hing. „Papa, zijt gij dan volstrekt niet blijde dat taute Eveline vandaag terug komt?" vroeg Toni hem, te midden van zijn gepeins. Hij haaste zich, om te verzekeren, dat hij zich eveneens zeer verheugde. „Kunt gij haar dan niet ook iets geveu 1" vroeg do kleine onvermoeibare weder. Paul riep er tusschen in: „l'apa, ik weet wat, geef haar uw por tret, gij zijt al zoo lang van plan geweest, om u te laten photographeeren De president trachtte met een schertsend woord dan het onderwerp af te leiden. „Tante Eveline ziet mij immers alle dagen, wanrtoo heeft zij dan mijn portret noodig. Om haar dat te geven zou het immers altijd nog vroeg genoeg zijn, wanneer zij eens van Een paar jaar geleden kocht een pofTertjesbakker te Dordrecht zoo vertelt men op een verkooping aan de Vischstraat een mandje met verschil lende zaken, die weinig of geen waarde hadden. Daaronder bevond zich ook een steen, die om zijn fraaiheid de aandacht van den eigenaar dermate trok, dat hij besloot hem te bewaren en hein hier of daar op den schoorsteen te pronk te zeiten. Toen hij dezer dagen met zijn poffertjes kraam zich te Amsterdam voor eenigen tijd gevestigd had, ontving hij van een koopman een bezoek. Deze beschouwde den steen met eenige opmerkzaamheid, doch op de vraag van den eigenaar, kende hij hein weinig waarde toe. Hij bood dan ook slechts een zeer geringe som. Het was echter den eigenaar niet ontgaan, dat de belangstelling van den koopman meer dan een gewone was, en hij be sloot zich toch eindelijk eens op de hoogte te stellen. Daaitoe wendde hij zich tot een der mannen van het vak te Amsterdam, die wie schetst 's mans verbazing? be reid was den topaas want dat was de steen wei kelijk te Parijs te verkoopen. De vakman kende den topaas een mogelijke waarde van f 100.060 toe en was bereid reeds onmiddelijk f25.000 er voor te betalen. De vraag, of het slapen na den maal tijd, het z.g. middagdutje, al of niet scha delijk is voor de gezondheid, is niet in algemeenen zin te beantwoorden. Men mag als regel stellen, dat het verkeerd is, wanneer men zich nog in de jaren der volle kracht bevindt, er een regel matige gewoonte van te maken om na den maaltijd steeds in te slapen. Bleeke, magere, zwakkelijke personen op den leeftijd van 1G a 24 jaren, zoo mede bejaarde menschen, die de vijftig reeds overschreden hebben, hebben in den regel behoefte aan een slaapje na tafel; voor hen is het heilzaam. Ook kan liet geen kwaad om, wanneer men zich in den voormiddag sterk lichamelijk of geestelijk ingespannen heeft, aan zijne behoefte om te slapen te voldoen; regel er van te maken is echter veikeerd. Be paald schadelijk is het middagslaapje bij zeer krachtige, gezette personen en bij hen, die voor het overige 's daags weinig inspannende bezigheden verrichten. In het algemeen gelde de regel, dat men na den maaltijd behoorlijk rust neme, rust naar lichaam en geest, zoo, dat de spijsvertering ongestoord haren gang gaan kan, en de toevoer van het bloed naar de maag, welke daarvoor onmisbaar is, regelmatig geschiede. Het ter hand ne men van lichte lectuur, een gezellig praatje onder een kop kofGe en dergelijke on schadelijke half passieve verstrooiingen kunnen op doelmatige wijze den tijd, voor den vollen gang van het spijsver teringproces van noode, doen voorbijgaan. Wie zou de gelukkige zijnl In 1881 is op seiie 2193 no. 1 der premieleeningen van 1869 Paleis voor Volksvlijt met den hoofdprijs van f 50000 uitgeloot en nog steeds is door den ge lukkigen bezitter van dat lot dat sommetje niet afgehaald. 't Kan geen kwaad, zijn rijksdaalder lootjes eens na te zien. Een oud liótel. Met oudste hótel in Zwitserland is het Hölel der Drie Ko ningen te Bazel. Daar had in 1026 de samenkomst plaats van Koenraad II diens zoon Hendrik III en Rudolf, laatste ko ning van Bourgondië. Het is sedert niet weinig veranderdin 1843 is het geheel verbouwd. Bij Revere (Missouri) had Woensdag een ernstig spoorwegonhcil plaats. Op het oogenblik dat de exprestrein van San Francisco op de brug kwam, stortte deze in en de geheele trein stortte in de rivier. Er zijn 7 dooden en 15 ge kwetsten. ons wegging. „Dat doet zij nooit!" riep Paul met groote zekerheid; „en ik zou ook niet weten, hoe ik zonder tante Eveline moest leven." „Men weet van vele dingen niet hoe men ze te boven zal komen, mijn kleine Paul," antwoordde de vader met een melankoliek lachje, „en toch komt men ze te boven en verdraagt zeMaar toen hij daarna in zijne kamer alleen was, toen herhaalde hij bij zich zeiven zachtiens de oorden van het kind: „Ik weet niet, hoe ik zonder haar moet leven I" Tegen zeven uur des avonds kwam de trein aan, die Eveline zou terugbrengen. Reeds een uur te voren maakten de kinderen zich gereed om haar af te haleu, nadat zij met groot gewicht op het werktafeltje waaraan tante Eveline plagt te zitten, hunne kleine geschenken hadden geschikt. Het kransje, dat reeds zoo vroeg iu den morgen was ge vlochten, was helaas, tot Toni's ontzetting, droevig verwelkt, maar Paul trooste zijne zuster; wanneer zij het nu met water be sprenkelde, zouden de bloemen tegen den tijd, dat de verwachtte te huis kwam, weder zeer mooi en frisch zijn een profetie, die wel zeer onwaarschijnlijk klonk maar bij de kleine terstond geloof vond. De president had eigenlijk bet plan gehad om de kinderen te vergezellen; ofschoon natuurlijk in tegen woordigheid der kleine gasten een ongestoord BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 27 April Daniel Cornelis, z. van Willem Steenbeek en Regina Margaretha de Bie. Johannes Bartholomeus, z. van Pieter Oelp en Dirkje Boon. 29 April Teunes Antonie, z. van Teunis de Kruijff eu Antonia van Drie. 30 April Chris- tiaan, z. van Joanna Roks. 3 Mei Stijntje, d. van Elbert van de Kamp. Antonia Christina, d. van Antonius Bekker en Heu- drika de Goede. 4 Mei Frans Anton, z, van Hendrikus Pot en Geerlrnida Tesson. ONDERTROUWD; 27 April Josephus Johannes Paddenburg en Anna Magdalena Suijck 5 Mei Jan Jekel en Joukje van der Werf. Antonie van den Ham en Simonida Heilijgers. Willem Jansen en Gcertruida van Benuekoin. Pieter Anemn en Hendrikje Meester. Fridolin Kron en Maartje Zeeman. Joannes van Weerhorst en Wilheimina Geijtenbcek' Nicolaas Mater en Gerritje van de Vis. OVERLEDEN: 27 April Paulina Agnita Verhorst, 48 j. echtg. van Willem Bannier. 28 April Ario Abraham van Tijn, 67 j. echtg. van Carolina Jacob Bendix. 1 Mei Hermanns Kroes, 4 j. echtg. van Cornelia van Ouwerkerk. 3 Mei Albertus Kilian, 83 j. wedr. van Maria van Bielder. 4 Mei Adriana van Vulpen. 63 j. echtg. van Cornells VYausing. Berta van Koelen, 14 m. Stouteiibnrg. GEBOREN4 Mei Cornelia Jacobus z. van Arie de Jong en van Evertje van Burg steden. GEHUWD: 5 Mei Hendrikus Bosman met Wilheimina van de Geer. OVERLEDEN 2 Mei Mijntje Schoonder- beek, oud 57 j. ongeh. Woudenberg. GEBOREN: 30 April Willemijntje, d. van Willem van Ede en Heintje de Koning. 1 Mei Hendrik, z. van Jan van Egdom en Elisabeth. Broekhuizen. ONDERTROUWD. 6 Mei Reijer Puik, 27 j. en Neeltje van Beek, 17 j. GEHUWD: 30 April Cornelis de Koning, 36 j. en Gerritje Kondijs, 24 j. OVERLEDEN30 April Gerritje van Ginkel, geh. m. Aart. van de Weerd, 26 j. 5 Mei Jacoba van den Brand, wed. van Jacobus Lagerweij, 73 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 6 Mei 1892. f Tarwe Rogge Uien Appelen Peren Pootaardapp. Zand Hoendereieren Boter Margarine Zoetern. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Biggen Zeugen Schrammen Guste koeien Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren 0— a f 0.— 0 0— 0.— 0— 4— 6 0 0 0— n 0— 2.50 3.50 2.80 3.20 J 80— 1.05 0 n 0— 0— n 0— 0.80 v 1.25 0.—- 0— 0— n 0— 0 0— 0— i 0— 0— 0— 0. i> 0— 0— 13 0— 0.20 n 1.25 0.40 K 31 0.80 O O. 20.— 40— 12.— IJ 23 120.— 33 140— 0.— 1 0 per I hecto liter. kilo. 50„ per stuk. per stuk. 110.— -120.— 40.— - 60.— 0.- - 0.- Aangevoerd wareu ongeveer 50 heet. aardappelen; 15000 stuks Hoendereieren; stuks Eendenoieron1100 kilo Boter kilo Margarinekilo Kaas Vette varkens - 0.- 0.kilo. 15 stuks; vee 290 Biggeu; 8 Zeugen, 40 Schrammen. en ernstig gesprek onmogelijk was, konden toch wellicht gedurende de wandeling van hot station, de weinige woorden worden gesproken, die hem omtrent den stand der zaken op de boogte kouden brengen. Maar kort voordat men zou uitgaan kwam er onverwacht bezoek. Het was een heer yan een der hoogere gerechtshoven uit de resi dentie, die voor ambtsbezigheden eene rondreis deed door de grootere provinciesteden en nu, gelijk hij zeide, te greiig zich de gele genheid ten nutte maakte om een uurtje met zijn zeer gewaardeerden ambtgenoot te ver praten. Hoe welkom willicht de gast op eiken auderen tijd mocht zijn geweest, heden kon Eckow slechts met veel moeite behoorlijk de plichten van een gastheer vervullen. Hij guf den kinderen last om zonder hem naar het station te gaan en de komende voorloopig zijne groeten te doeu. Toen dwong hij zich zelven om de zeer welsprekende betoogen van den vreemdeling te volgeuzij zouden wel zeer interressant geweest zijn, die beto gen maar bij kon zich later geen enkel der besprokene punten te binnen brengen. Met ingespannen opmerkzaamheid luisterde hij naar de voetstappen der terugkeerenden, nu hoorde hij het poortje van den voortuin open gaan, nu onderscheide hij de vroolijke kin derstemmen en een oogenblik later ving zijn oor ook den klank op van eenige woorden uit Eveline's mond. Zijn bezoeker zette hem juist Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort Gelet op de aanschrijving van den Heer Com missaris der Koningin dd. 27 April 1892, No. A. Z. Provinciaalblad No. 46); Vestigen de aandacht der ingezetenen op het voor de gezondheid nadeelig gebruik van met trichinen bezwangerd rauw of half gaar var- kensyleesch of spek, waarvan het gevaar wordt opgeheven door blootstelling van het vleesch aan eene temperatuur van 100° Celsius, zijnde het echter niet voldoende, dat de buitenvlakte van het vleesch bij het koken of braden aan die temperatuur worde blootgesteld, maar is het nooaig dat de hammen, enz. tot in het binnenste door en door gaar zijn, waartoe het ook raad zaam is, het vleesch in niet al te groote stuk ken te bereiden, opdat het doordringen der hitte zooveel mogelijk worde bevorderd. Even eens is het raadzaam het te koken spek of worst met koud water op te zetten. Amersfoort, den 5. Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voernoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van ster ken drank in het klein bij hen is ingekomen van Hendrika van Harpen in het perceel wiik G, no 277. Amersfoort, den 6 Mei 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Gevonden te Amersfoort. Een paar vrouwen-bottines. Rechthebbende vervoege zich aan het bureau van politie. V Gelro l BURj&ER, ger der Registratie en Romeinen, die, ook name voor de vele bedanken. Enkhuizen 5 Mei 1892. familie, van belangstelling de menigvuldige blijken va^T belangstef^ng in onze stil huiselijk gdvierde Veertife-jarige Eckt- verceiiijjiiig'pndervonden, betuigen wij ichteS^jJant.' A. OTTE, Bhizée. de voor- en nadeelen uiteen van verschillende gcvangenisstelsels, hij knikte alleen werktui gelijk eu terwijl hem de woorden „cellulaire" en „Auburnscb' systeem" voorbij ruischten, scheen hij zich zelven een gevangene te zijn, die van zijne vrijheid is beroofd. Eiudelijk eu eindelijk na twee iaogen uren werd hij verlost. De gast nam afscheid, onder beleefde dankbetuigiogen voor de interessante en ge notvolle gesprek, een compliment, dat den aDders zoo beschaafden man bijna verlegen maakte en dat hij alleen met een stomme buiging kon beantn'oordden. Nu legde hij, diep ademhalend, de hand aan de kruk van de deur der woonkamer; daar binnen zou hij immers nu in de eerstkomende minuut liet beslissende woord hooren. Eveline zat op hare gewone plaats bij het raamde laatste schijn van het avondrood viel op haar gelaat en verleende daaraan een zeld zaam bovenaardsche uitdrukking. Het scheen hem toe alsof haar gezicht in die weinige dagen smaller geworden was. Bij zijn biunon- treden stond zij op en zeide vriendelijk „ik verheug mij, u terug te zien mijnheer I" Hij reikte haar de hand on vroeg haar ge lijktijdig met eene haast die hem anders niet eigen was„Zijn wij hier onopgemerkt voor de kinderen?" Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2