Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatie. Plaatselijke berichten. Lensden. Woudenberg. 1 p. 1 00 st. j 1 f 1 Gevondeu te Amersfoort. ADVERTENTIËN. p.IllA RlfHlRDA, dam terug na een groot galadiner in het nieuwe paleis heeft des avonds een groote militaire taptoe plaats van alle gardere gimenten. Den volgenden dag tegen elf uur parade op de Bornstedeter-vlakte bij Potsdam. In het Stadtschloss te Potsdam dejeuner en 's middags in het slot Glie- nicke bij Potsdam galadiner door Prins Friedrich Leopold aangeboden. Naafloop daarvan in het nieuwe paleis tooneel voorstelling. De Nederlandsche Vereeniging Neder land en Oranje te Berlijn zal een adres aan de Vorstinnen door het bestuur doen aanbieden. De 1. afdeeling van de staatscom missie voor de arbeids-enquète, voorzitter de heer Rochussen, zal de volgende week de verhooren van getuigen hervatten Deze week hield de commissie slechts ééne zitting. Tijdens het bezoek van den Duitschen keizer aan ons hof, bij de bezichtiging van het Huis ten Bosch, viel de aandacht van den keizer op een viertal luchtersin den stijl Louis XV. in een der zalen geplaatst. Aan des keizers verlangen, om die voorwet- pen te doen reproduceeren, werd door de Koningin-regentes te gemoet gekomen. De firma G. Teunissen, in antiquiteiten, Noord einde te 's-Gravenhage, kreeg de opdracht dit werk te verrichten. Dezer dagen is dit voltooid en reeds zijn de voor wei pen, die geheel uit hout zijn gesloken en daarna zwaar verguld, verzonden, onder geleide van den heer Teunissen zelf, die de luch ters zal opstellen in het nieuwe paleis te Potsdam. Een Tweede Kamer-geestigheid. Er komt zoo weinig grappigs in onze Kamerdebatten voor, dat men er voor moet zorgen dat geen enkele grap ver loren ga. Er was er eene gemist door de verslaggevers der dagbladen, maar Het Vad. heeft haar in het ofGciëele Kamerverslag teruggevonden. De heer Van Löben Seis was aan het woord, om dat de heer Lieftinck hem gekapitteld had over zijne verkiezingsspeech te Gouda, en toen zeide hij, nadat hij de juistheid van het Standaard-verslag over zijne rede te Gouda, wat de woorden betreft, waarin een insinuatie werd gezien, had betwist. «De persoonlijke zaak met den heer Lieftinck had ik hiermede als afgedaan wil len beschouwen. Hij heeft zelf terecht ge zegd Een grijze kraai maakt nog geen winter. Ik houd mij geheel aan het zoo plastische beeld, waarin hij zich teekent. Hij is niet «de Kamer." Aan hem geen woord meer hierover. Slechts in het voor bijgaan mijne hulde aan de voortreffe lijke snit van zijn nieuw zomertoillet." Nu wete men, dat de heer Lieftinck een grijs kostuum droeg. Inderdaad, de humoristische toespeling was kostelijk. Op de erve van H. J. Borgelink, buuitschap Beckum, gemeente Hengeloo (O.) heeft men dezer dagen los in den grond een aantal oude gouden en zilve- len geldstukken gevonden, voorzien van de jaartallen 16811683, 1707, 1710 enz. Men groef verder een ouderwetschen pot op, waarin zich echter niets bevond. Te ootdeelen naar de verschillende wapens en stempels, zijn bedoelde munten af komstig van verschillende Nederlandsche provinciën. De directie der Groningsche Harmo nie heeft geweigerd hare zaal af te staan aan Sequah. Wel had zij in beginsel zich bereid verklaard, een overeenkomst met Sequah aan te gaan, doch omtrent de voorwaarden is men het niet eens kunnen woiden eu Sequah ziet deswege naar eene andere zaal om. De minister van binnenlandsche zaken, de heer mr. Tak van Poortvlied, vergezeld van den heer dr. W. P. Ruysch, inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen, bezocht Woensdag jl. het Krankzinnigengesticht te Ermelo-Veldwijk Van gisterenmorgen schrijfl men uit Rotterdam «Een groote ramp heeft onzen handel getroffen. Een der sheds van het han delsterrein op Fijenoord is in de vlammen opgegaan. Om kwart over vieren weid brand ontdekt in loods no. 6. Deze loods, onge veer 200 meter lang, was gevuld met tabak, hout, wijn, granen, rotting, vet en andere koopmansgoederen. Onrniddelijk werd de brandweer door het lossen van drie op elkaar volgende kanonschoten gealarmeerd, terwijl de politie verder het gewone brandalarm gaf. De brand nam in een oogwenk zooda nig toe, dat nog geen kwartier later de geheele loods in lichte laaie stond. Blus- schen was een onbegonnen werk. Door dien de wind uit het Zuidwesten blies, joegen de vlammen over het terrein, tastten zij daar een kleinere loods, waarin het gemeentebestuur gereedschappen opbergt, aan en stond die ook weldra in lichte laaie, benevens een vijftal spoor wegwagens welke men niet spoedig ge noeg in veiligheid had kunnen brengen. Een groot aantal sooorwegwagens had men door verplaatsing buiten gevaar ge bracht. Voordat de brand ontdekt weid, lagen aan de havenzijd» der loods een tweetal lichterschcpen en een stoomboot, daarop regende het vonken, die aan de stoomboot, doordien deze van ijzer was; geen letsel deden, maar wel aan de beide lichtersche- pen aangezien deze lichters als het ware bekneld lagen lusschen de stoomboot kon men die niet spoedig genoeg verhalen. Deze beide schepen bekwamen belangrijke schade aan het dek en tuigage. Een schippersknecht heeft ernstige brandwon den gekregen. De brandweer was zeer spoedig met 7 hand-, 3 rijdende en 5 drijvende stoomspuiten ter plaatse, maar de massa water vermocht niets tegenover de ge weldige vuurzee. In de allereerste oogen- blikken beperkte de brandweer zich dan ook tot het nat houden der overige belen dende loodsen. Deze zijn gespaard gebleven, dank zij het optreden van de brandweer en dank zij de brandmuren, welke een tweetal jaren geleden tussched de ver schillende loodsen zijn aangebracht, nadat toen ook een loods in de vlammen was opgegaan. Van de door het vuur aangetaste loods is niets overgebleven dan een smeu lende massa, waarop nog den geheelen dag water zal wolden gegeven door de stoomspuiten. De schade valt voor het oogenblik niet te ramen, doch is enorm. De meeste autoriteiten waren op het terrein aan wezig. Tegen 7 uur was uitbreiding van den brand niet te duchten, en rukten daarop de handspuiten in, terwijl alleen de stoom spuiten bleven dienst doen. De Haagsche kroniekschrijver vau de N. Gron. Cl. schrijft over de afge- loopen zitlingperiode van de Tweede Kamer Het belangrijkste daarvan is natuurlijk, dat nu gebleken is, hoe de regeering haar werkplan denkt uit te voeren. De kieswet gaat voorop; ze is zoo goed als gereed en de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat in de aanstaande zomer- bijeenkomst dit hoogst belangrijke ont werp reeds in de afdeelingen zal kunnen worden onderzocht. De regeering wil er spoed bij zetten en toorien, dat 't haar ernst is met deze gewichtige hervorming men wil het daarheen leiden, dat in 't begin van 1893, na de begrootingscam- pagne van de eerste Kamer, dus onge veer over een jaar, in Maart of April, de kieswet in behandeling zal komen. We zouden dan in 1893 ontbinding der Kamer krijgen en algemeene verkiezin gen op den nieuwen grondslag. Dan zal het blijken aan wie de toekomst is. -- Bij Koninklijk besluit is de heer B. F. Castendijk, candidaat-notaris alhier, benoemd tot notaris te Arnhem. Onze gemeente verliest in hem weder een harer meest geachte burgers, iemand die zich in verschillende betrekkingen niet enkel populair, doch ook geacht en bemind heeft weten te maken. Moge het Z.Ed, in zijn nieuwe standplaats in alle opzichten welgaan. De algemeene collecte ten behoeve der stichtingen tot verpleging van lijders aan vallende ziekte van alle gezindten in Nederland, maandag jl. alhier gehouden, heeft, met inbegrip van eenige gaven uit Woudenberg en Leusden, opgebracht f357.77'/i In verband met een berichtje in ons vorig nummer, doet het ons genoegen, na ingewonnen informatie te kunnen be richten, dat met het heffen van entree van bezoekers aan den Lieve Vrouwe toren, door H. van Wessum geen onrecht matige daad geschied. De vergunning daartoe werd hem door den vorigen burgemeester verleend. Men betaald dus als minimum-toegangsprijs 10 cents, het geen echter niet belet, dat ook grootere gaven door den wakkeren grijsaard, die persoonlijk de bezoekers onzen schoonen toren rondleid, dankbaar worden aan vaard. Door H. v. d. W., wonende te Wou denberg, is appèl aangeteekend van het ten zijnen laste door den katonrechter te Amersfoort gewezen vonnis, waarbij hij wegens het jagen in gesloten jachttijd is veroordeeld tot eene boete van f 15. of vervangende hechtenis van vier dagen, met vei beurd-verklaring van de opbrengst van het wild en het niet in beslag genomen dubbelloops schietge weer met last tot uitlevering daarvan of betaling van f 15. en bij niet uit levering of betaling te vervangen door hechtenis van zeven dagen. 339ste STAATS-L,OTEKIJ. Vijfde klasse. (Derde week). Trekking van 25 en 27 Mei. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs vau i ÏOO op No. 18433. Prijzeu van f 70 1688 5609 5842 9971 10753 10767 10775 16864 16887 18447 18471 en 18180. Te zamen 13 prijzen, Zonder prijs zijn uitgetrokken: 1667 1670 5627 5638 5639 5644 5648 5782 5796 5816 5852 5869 9969 9976 1071410763 10780 12381 12388 12389 12403 12426 16859 16886 16S96 16910 16911 16919 16945 18441 18448 18451 18472 18476 en 18489. Volgende trekkingen geschieden 31 Mei en 1—4 Juni. Behalve 1140 prijzen van f400, f200, f100 en f70 zijn nevens de premie van f30.000 vuor den laatst uilkomenden prijs van f1000 of hooger, en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot iugeblevcn: de hoofdprijzen van f50.000. f15.000, 2 van f1500 en 18 van f 1000, en 2938 nieten. Zooals bekend bestaat nog altijd de gewoonte dat aardbeien verkocht wor den hij hel potje, in plaats van bij het gewicht, 't Gevolg is dat de veikoopers trachten zooveel mogelijk kleine potjes af te leveren voor veel geld. De Haaqsclie Courant maakt die ge woonte, waaraan door de bevoegde nuloii- teiten eens een einde moest worden ge maakt, op de volgende wijze bespottelijk «Eenige weken geleden ontving een pottebakker, die de klandisievan de meeste fruithandelaars heeft, zijne jaarlijksche bestellingen van aardbeien-potjes. Ingevolge de voor eenige jaren ge maakte afspraak met zijne lastgevers, nam de pottenbakker weer een klein stukje van de hoogte en een weinigje van de middellijn der potjes af, en zoo werden dezer dagen de bestellingen af geleverd. Toen de fruitverkcopers nu echter de potjes in gebruik wilden stellen, kwamen zij tot de ontdekking, dat er nu heele- maal geen aardbei rneer in kon. De grens der bedriegerij was overschreden.' Ter gelegenheid van de wercldtentoon stelling te Chicago, waarschijnlijk in Sep tember 1S93, zal ook een congres voor Zondagsrust en Zondagsheiliging worden gehouden. President van het organiseer end comité is de heer Adderbuty, secretaris van het «New-York Sabbath Cominitee" 31 Bible-house te New-Ynrk, die zich houdt aanbevolen voor medcdeelingen over dit onderwerp. De heer Brown Séquard heeft in de Maandag gehouden vergadering der Aca démie des Sciences" te Parijs weder eens wat doen hooien van zijne ontdek king tot verjonging van den mensch door inspuiting van een uittreksel uit zekere deelen van marmotten. De beroemde ge leerde deelde thans eenige merkwaardige gevallen mede. Een vriend zijner jeugd, 71 jaar oud, lag stervende, en dank zij het middel, was de man in acht dagen tijds weder op de been. Een machteloo zen gr ijsaard, van 89, die niet meer staan of loopen kon, bracht hij in veertien da gen tijds zoover, dat hij te paard een wandelrit door het Bois de Bologne kon doe», zonder eenige vermoeienis te onder gaan, De oude heer rnaakt het zoo goed, voegde de heer Séquard er guitig aan toe, dat zijne neven den dokter hebben ge zegd, met de inspuitingen maar op te houden. Ruggemerglijders, melaatschen enz. zijn volkomen genezen. Voor de volgende vergadering zijn nadere mede deeling toegezegd. Verdreven van huis. De Parijsche commissaris van politie Dresch, dwaalt tegenwoordig als een daklooze om. Zijn huisheer heeft den commissaris, die Ra- vachol in hechtenis nam, de huur opge zegd maar daar deze een nog eenige jaren geldig huurcontract heeft, maakt hij geen haast zijn woning te verlaten. De heer Dresch heeft nu echter zijn fa milie naar buiten gezonden; hij zelf eet iederen dag in een ander restaurant en slaapt iederen nacht in een andere wo ning, om ten minste tijdelijk veilig te zijn. Dagelijks kornen op zijn commissa riaat dreigbrieven; Viijdag ontving hij er een die met de volgende woorden eindigt: „Thans heb ik de eer u in ken nis te stellen met de aanstaande ontplof fing van uw commissariaat. Wij hebben dit aan een man opgedragen, die onzen vriend Ravachol nog in vermetelheid overtreft. In afwachting van uwe begra fenis groeten wij u! De vrienden van Ravachol" Naar de Times uit Calcutta verneemt, is de cholera in hevig epidemischen vorm in Kashmir uitgebroken. Een bericht uit Srinagar, van 22 dezer, maakt melding van 146 dooden op 296 gevallen. In het Friesche dorpje J. zou een paartje, dat niet zoo heel jeuglig meer was, zich in lief en leed gaan verbinden. De bruid was zeer bemiddeld, zij leefde van hare renten, de bruigom was niet met aardsche goederen gezegend. Dat de familie der bruid dus niet erg met het voorgenomen huwelijk ingenomen was, is oen feit, dat meer voorkomt, en dit was ook hier het geval. Edoch de toebereidselen waren ge reed; de reis naar liet gemeentehuis zou des anderen daags aanvaard worden. Daar verscheen bij den burgemeester een deurwaarder, die verbood het huwe lijk te voltrekken op grond, dat de bruid niet toerekenbaar was voor hare daden. Haar broeder, besloten, het koste wat het wilde, het huwelijk te keet en, had zich bij een rechtsgeleerde vervoegd en het deurwaarders-exploit volgde. Het huwe lijk is uitgesteld, doch de broeder der bruid is nu plotseling gestorven. De zaak, is evenwel voor de rechtbank gebracht, die rr.oet uitmaken of de bruid al of niet toerekenbaar is en dus al of niet mag gaar, trouwen. Beide partijen hebben zich van een rechtsgeleerd raadsman voorzien, zoodat het nog heel wat kan duren voor de toerekenbaarheid al of niet komt. Wel een huwelijk met hindernissen, als ten minste de voltrekking volgt. Uit den ouden tijd. In een besluit der gemeente Meiszenstein van 1698 leest men: Met leedwezen bemerken wij dal langzamerhand vreemde woorden, voornamelijk Latijnsche, door de boeren gebruikt worden. Hierdoor nemen niet alleen tucht en eerbaarheid af, maar zal ook mettertijd de oude Duitsche helden- taal geheel te gronde gaan. Daarom worden zij, die zich met deze hoogst strafbare zaak verder inlaten en vooral zij, die door hun beroep met geleer den in aanraking komen, ernstig vermaand, om geen vreemde woorden te gebruiken. Voor ieder vreemd woord, dat gebezigd woidt zal men 3 pf'. boete moeten be talen. Tot dezelfde stiaf zal hij veroor deeld worden, die deze ergelijke woorden aanhoort en den strafschuldige niet bij de overheid aanklaagt. Een aardige belasting, niet waar? Wanneer men deze in ons land eens in voerde voor vieemde woorden, die èn in het spreken èn niet het minst in het schrijven gebiuikt worden, dan zou zulks, dunkt ons, de schatkist aardig stijven. Te Bracquegnies (Henegouwen) is ec-ne nieuwe dynamiet-aanslag gepleegd. Door middel van patronen is getracht het huis, bewoond door den drukker Levert, in de lucht te doen springen. De knal was verschrikkelijk en deed alle bewoners uit den omtrek toesnellen. De voorpui van het huis is vernield; deuren en vensters zijn ver weg geslingerd. De gendarmerie heeft een onderzoek ingesteld en het par ket van Bergen is verwittigd. Te New-York is onlangs het dikste paar uit de Vereenigde Staten aangeko men. Het paar is pas getrouwd en be vindt zich op de huwelijksreis. De heer en rnevr. Tarlow komen van Chicago cn wegen samen 1311 pond. De vrouw is het zwaarst, zij weegt 685 pond. De man is weinig minder zwaar, hij weegt 625 pond. Toen "de trein, waarmede zij reisden, te Pittsburg aankwam, lokte het gezicht van dit stevige paar een gemak kelijk te verklaren beweging uit. Daar de portieren der personenrijtui gen niet breed genoeg waren om hen door te laten, reisden de echtgenooten in een goederenwagen. Onlangs zat een soldaat in een Parij sche kroeg met twee weikieden van de roode kleur over politiek te spreken. Zeg eens, vroegen ze hem, als eenmaal de verdrukte arbeiders in opstand kwa men, zou jij dan op ze schieten? Ik? Nooit! Bravo! Je bent een brave kameraad. Hier, Kastelein, breng nog een flesch wij tracteeren. De kroeghouder zette terstond de ver langde flesch voor hen neder, en men dronk op elkanders welzijn. Toen deed een der werklieden den braven soldaat, die zulk een volksvriend was, nog een vraag. Op hoeveel brave jongens zooals jij kunnen wij in de kazerne rekenenvroeg hij. Nu, het geheele korps zal wel even min schieten als ik. Ik ben bij de muziek en sla de groote trotn, moet je weten, zeide hij leukweg, terwijl hij zijn glas leegdronk. Een voorbeeld van wraakzucht bij rat ten wordt door de Evening Post van Leeds verhaald. Een heer zag onlangs, over een muur kijkend, een doode kip op het veld liggen. Juist kwam er een rat aan, die hel doode dier besnuffelde en met eenige haast wegliep De kijker wist wat dat beteekende en hij nam de kip weg. Na een paar minuten kwam de rat terug met een stuk of zes andere, die hij blijkbaar was gaan roepen, om de doode kip weg te halen. Toen hij op de plek kwam, waar het dier gelegen had, en het niet meer vond, gaf hij een luiden schreeuw van Verwon dering, en op hetzelfde oogenblik vielen de andere ratten woedend op hem aan beten hem zoozeer, dat hij dood bleef liggen, als een afschrikkend voorbeeld voor alle ratten, die hun vrienden voor den gek wilden houden. BUKGEKLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN: 18 Mei Klaas, z. van Gerrit Dekker eu Heintje van den Bosch. 21 Mei Jacobs Johanna, d. van Willem Polman en Jacobje Lubbertsen. Hcrbertus, z. van Jacobus Baan en Hcndrika Everdina Mulder. 22 Mei Bertus, z. van Maria Veenendaal. Johanna Adriana, d. van Jacobus Marinus van Ackooij en Cornelia Johanna Grisel. Johannes Theodoras, z. van Theodoras Jo hannes Oostinjen cn Elisabeth Maria vau 't Wel. ONDERTROUWD: 26 Mei Dirk Schuur man en Cornelia van Nimwegen. GETROUWD: 25 Mei Nicolaas Mater en Gerritje van de Vis. Jan Jekcl enJoukjo van der Werf. Antonie van den Ham en Siiuonida Ilelijgers. Fridolin Kron eu Maartje Zeeman. OVERLEDEN19 Mei Hendrik Gosse Piers- ma, 20 j. ongeh. 20 Mei Helena van den Berg, 23j. ongeh. Jacobus Adrianus Felix, 49 j. echtg. vau Elisabeth Veenendaal. 22 Mei Barlje Dirkse, 66 j. wed. van Gerrit Nieuwenburg. Elbert de Ruiter, 16 m. 24 Mei Jan Engeltjes, 74 j. wedr. van Antonia Wilmink, Hooglaud. GEHUWD: 25 Mei, Gerrit van Wester- laak en Jannetje Vonk GEBOREN: 27 Mei, Wilhelmina Maria, d. van Cornclis Engelen en Antje Berkien. GEHUWD: 25 Mei, Petras van Esveld, wedr. van Wilhelmina van Ruitenbeek, en Jannetje Beijer. GEBOREN25 Mei Johannes, z. van Jan van Aalten eu Cornelia van de Haar. GEHUWD: 20 Mei Reijer Puik, 27 j. en Neeltje van Beek, 17 j. De BURGEMEESTER van Amersfoort Brengt ter kennis van rle ingezetenen dezer gemeente, dat de door den provincialen Inspec teur van 's rijks directe belastingen, enz in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren Nos. 811 van de personeele belas ting over het Dienstjaar 1891/92 en van het patentrecht over het vierde kwartaal van het dienstjaar 1891/92 aan den Ontvanger van s' rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 27. Mei 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SGHIMMELPENNINCK MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Mei 1 892. Tarwe f 0.— a f 0.-- V Rogge - o.-„- 0.— J Uien - o.— 0.— f Per Appelen 4— - 6.— hecto- Peren - 0.- - 0.— liter. Pootaardapp. - 0.- - 0.— Zand - 2.50,,- 3.50 J Hoendereieren - 3.— - 3.35 Poter -0.95- - 1.10 kilo. M argarine - o-- - 0.— p. Zoetem. kaas - o-—- 0.— p 50 Kippen 0.80 - 1.25 Kuikens - 0.60,,- 1.— Piepkuikens - 0.40 - 0.80 1 Ganzen - 0.— - 0.— 1 Eenden - 0.— - 0. Per Jonge - 0.— - 0.— stuk. Hazen o.— - 0.— Wilde konijnen - o.- - 0.— Tamme - 0.20 - 1.— Duiven - 0.40,,- 0.70 per paar. Biggen 7-— - 10.— Zeugen - 40.- 55. 1 Schrammen - 14.— ,,- 26.— Guste koeien - 0.- 0.— Per Kalf - 0.— - 0.— stuk. Kalfvaarzen - 0.- - 0.— Pinken - 0.- - - 0.- - 0.— Piukstieren 0.— 1 Aangevoerd waren ongeveer 80 heet. aardappelen 15000 stuks Hoendereieren stuks Eendeneieren; 1200 kilo Boter; kilo Margarine Vette varkeus - 0. 15 stuks; vee 220 40 Schrammen. kilo Kaas - 0.kilo. Biggen; 8 Zeugen, Een portemonnaie met geld. Een hoepel. Rechthebbenden vervoegen zich aan liet bureau van politie. jfleden overleedaïe Am- sterdcmi in den ouderflom van 54 jjfn- onze Behuwflbroeder, de $er 4. M. I. I Mei 1892. L. VISSER. A. VISSER-Polak. Eenige kennisgeving. diepe-j DocMfr 3en övefteed tot onze befheid onge geliefde pn otltterdom tpn 23 jaar. A/>*^N BEEK. G. M. VAN BEEK- botman. AMERSFo3h*^5Mei 1892.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2