NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Be Verrassing van Coevorien. Qfflciëele Publicatiën. No. 48. Woensdag 15 Juni 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F e ui liet on. &IWEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 UiAaiiden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Adrertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij dit nummer be hoort als bijvoegsel ecu prospectus over de beroemde Boeriugs-Zeep niet den Vil, waar op wij onze geëerde lezers bijzon der opmerkzaam maken. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 187o (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van bet publiek, dat door ben aan de American petroleuin-com- pagny te Rotterdam en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene bergplaats van petroleum optericbten op bet perceel, alhier gelegen aan den Stationsweg, kadas straal bekend onder sectie D, No. 1102. Amersfoort, deu 13. Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENN1NCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van bet publick, dat een door N. Levie ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene slachterij in het perceel alhier ge legen aan de Kampstraat, wijk, C, No. 37, bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 1428, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 27. Juni aanstaande, des voormiddags te elf uren, ge legenheid ten raadbuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intc- brengen. Amersfoort, den 13. Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Seeretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot be teugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is inge komen van H. L. A. Bijpost, in het perceel wijk F, No. 294. Amersfoort, den 13. Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretarisf W. L. SCHELTUS. Vanwege H. M. de Koningin is f 400 geschonken aan de werklieden, werkzanin aan het Universiteitsgebouw te Utrecht. Te Groningen zal bij de intrede der stad een eigenaardige hulde aan H H. M M. de Koninginnen worden gebracht, bestaande in het opstellen van een alle gorische groep voor het Ileerenpark, voorstellende de Stedemaagd, die omringd door schouten en schepenen, in oud kos tuum de sleutels der stad aanbiedt. Omtrent het op den 29en Juni e. k. aan te besteden hoofdgebouw, dat op het station Nijmegen zal worden opgericht, ter plaatse waar zich de tegenwoordige barak bevindt, deelt de Arnh. Crt. mede iiHet gebouw, dat in het fraaie nieuwe gedeelte van Nijmegen, wat architectuur betreft, volkomen past, heeft een monu mentaal karakter en is in alle opzichten breed en royaal opgevat en ingericht. De lengte bedraagd circa 185 meter, aan het eene einde geflankeerd door een ander gebouw bestemd voor den dienst der douane, aan het andere door een gebouw voor dien der bestelgoede- ren. Een zeer ruime vestibule geeft toe gang tot het plaatsbureau links daarvan bevinden zich de restauraties, buffetten, wacht- en toiletkamers, rechts de ver schillende dienstlokalen, zooals bureau stationchef, telegraaf, enz. Het midden gedeelte is voorzien van eene verdieping bestemd tot woning van den stationchef. Drie torentjes, waarin trappen, geven toegang tot de bovenlokalen. De beide ruime perrons worden in hun geheel overkapt en door tunnels met het hoofdgebouw verbonden, de tunnels voor zien van lifts, evenals op het centraal station te Amsterdam. Op het midden perron, dat beieids overkapt is, ti eft men eenige inrichtingen in miniatuur aan, zooals restauratie, wachtverblijven enz., wel een groot gemak voor doorgaande reizigers, die aldaar zonder onnoodig ge loop of geklim alles vinden om zich eenige oogenblikken te verpoozen of treinen op te wachten." Zaterdag jl. hield bet comité van den DuitschFrieschen Spoorweg (lokaal) onder presidium van het Kamerlid den heer \V. Houwing te Heerenveen eene vergadering, waar ook de sub-comités van Meppel, Vledder, Diever en Dwinge- loo vertegenwoordigd waren. De heer tnr. Smeenge, lid van de tweede Kamer, was mede tegenwoordig. Eene som van f 1600 was ingeteekend te Meppel, Diever en Dwingeloo ter bekostiging voor de afbakening enz., zoodat de benoodigde f 6000 volteekend is. Deze inteekening stelde echter de voorwaarde, dat de lijn moet loopen over Frederiksoord en Die- verbrug naar Meppel. Na langdurig debat werd eindelijk besloten het oorspronke lijke plan in den aangegeven zin te wij zigen, en aan den Heer Krieger, inge nieur, op te dragen, om met de werk zaamheden een aanvang te maken, een en ander onder voorbehoud van goed keuring der leden van 't hoofd-comite, die niet tegenwoordig waren. Te Dordrecht hebben 88 winkeliers zich verbonden om van 13 Juni tot 13 September, uitgezonderd des Zateidags, hunne magazijnen des avonds ten 9 uur te sluiten. De Ned. Sport bevat de beschrijving van een eenvoudig weerglas, dat gelegen heid geeft twee dagen vooraf het weer dat komen zal, te ontwaren. Men plaatst een ongeveer één liter inhoudende flesch die tot op met water gevuld is, in de nabijheid der woon- of slaapkamer, en doet er een bloedzuiger in. Zoolang liet weer goed en fraai blijft, ligt het diertje bewegingloos op den bodem der flesch en rolt zich als een slak in elkander. Zal bet regenen, dan kruipt 't tot boven in den hals der flesch, en blijft er zoo lang zitten, tot het hel der weer wordt. Zal er wind komen, dan zwemt de bloedzuiger bestendig en vlug heen en weer en wordt niet eerder rustig, totdat de wind sterk wordt. Komt er onweder, dan duidt de bloedzuiger zulks reeds een of zelfs eenige dagen vooraf aan. Zij houdt zich buiten het water op, is buitengewoon bniustig en werpt zich krachtig heen en weder, even als of zij schokken bekwam. Met dezelfde zekerheid duidt zij ook in den winter de komende weersgesteldheid aan. Bij vorst ligt zij voortdurend op den bodem; bij sneeuw of regen begeeft zij zich telkens in den hals der flesch. Boven om den bals der flesch moet men een grof stuk linnen binden, waarin eenige kleine luchtgaten gestoken worden. Des zomers geeft men den bloedzuiger om de 8 en 's winters om de 14 dagen friscli, schoon water. Als een bewijs dal er dit jaar zeer veel kersen komen, kan dienen, dat deze vrucht in de gemeente Eist aan Engelschen is verkocht voor éen cent het pond en 2'/, a 3 cent voor het binnenland. Het vorige jaar moest betaald worden. er 5 a 6 cents voor Gistermiddag hield de gemeente raad eene vetgadering onder voorzitter schap van den burgemeester Mr. F. D. graaf Schimmelpennink, die door 15 leden werd bijgewoond, terwyl de heeren Visser en Van Hardenbroek, de eerstge noemde met kennisgeving, afwezig waren. Het eerste punt der agenda betrof een voorstel van burgemeester en wethouders ter benoeming van een stembureau voor de verkiezing van eene uit zeventien in gezetenen bestaande commissie die baar oordeel zal hebben uittespreken over eene door de gemeente Amersfoort ge- wenschte nadere grensregeling tusschen Leusden en Amersfoort. Op voorstel des Voorzitters werd zonder hoofdelijke om vraag besloten als leden van dat stem bureau aantewijzen die leden van den gemeenteraad welke bet slembureau voor de gemeenteraads-verkiezingen vormen, en werden voorts tot leden der commissie ter voorbereiding van het door den ge meenteraad te dezer zake uittebrengen advies door den Voorzitter benoemd de heeren Zandijk, Heyligers endeKoningh, de laatste nadat de heer Van Lanschot Hubrecht zich had geëxcuseerd. Daarna werd, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders, met alge- meene stemmen besloten tot de stichting van eene lagere school voor 600 kinde ren, ter vervanging van die in de Koe straat. En met 8 tegen 7 stemmen om die te doen verrijzen op een van Jhr. Mr. Rutgers van Rozenburg aantekoopen, aan de Beekstraat gelegen terrein. Aan deze besluiten ging eene levendige discussie vooraf. Was men homogeen omtrent de noodzakelijkheid van den bouw eoner nieuwe school voor 600 kinderen, groot verschil van gevoelen bestond er omtrent de keuze van het terrein daarvoor. De heer Zand ijk,de beraadslagingen openende, zag het financiëele vraagstuk onder de oogen en verklaarde geene vrijheid te vinden, om daar waar de benoodigde grond, en wel liet Lieve Vrouwekerkhof, te verkrijgen was voor f 3400, eene som van ruim f 10000 toeteslaan voor den aankoop van het bedoelde lerrrein aan de Beekstraat. En bovendien kwam hem eerstbedoeld terrein gunstiger gelegen voor dan het laatste, vooral met het oog op de schoolbezoekende bevolking die in het centrum der gemeente woont, voor wie de Beekstraat door hem te vet afge legen werd beschouwd, terwijl het zijns inziens niet aanging alleen ten gerieve van de bevolking aan den Arnhemschen straatweg en omgeving wonende, aldaar de school te bouwen. Daarbij kwam nog de vrees voor beschadiging van het plant soen door de schooljeugd, die langs de openbare wandelwegen van uit de Beek straat naar de Groote Haag en omgeving zou moeten huiswaarts keeren, en van wier baldadigheid thans reeds ons schoon plantsoen op verschillende plaatsen de kenteekenen vertoont. Het denkbeeld van den lieer Zandijk vond steun bij den heer Dr. Groeneboom, die verklaarde, dat de hygiënische be zwaren door de commissie van toezicht op het lager onderwijs, (wier vergade ring hij niet bijwoonde) legen de plaat sing der school op het Lieve Vrouwe kerkhof ontwikkeld, door hem niet wer den gedeeld. Op dat plein toch heeft voldoende luchtverversching ten allen tijde plaats. En ook de financiëele bezwaren deden spreker de voorkeur geven aan de op het Lieve Vrouwekerkhof boven die op het terrein aan de Beekstraat, j terwijl het schoolverzuim zijn inziens zou 4 De commandant werd opmerkzamer, hij poogde zijn gelaat een vriendelijker plooi te geven, en sprak: Welaan ik luister! Wat spraakt gij daar van de vesting? Wel ja, riep er een, stoutmoediger geworden, denk je dat we onze geheimen zoo maar aan den eersten deu besten komen vertellen. Zoo goedkoop kom je er nietaau. We zijn geen oude wijven die alles moeten uitklappen wat ze weten. Voor klinkende munt spreken wij en niet eerder. De twee anderen knikten toestemmend. Zoo, zoo, zeide Jan Mooy, en streek zijn knevel op, gij zijt eenmaal in mijn macht, dus zijn er wel middelen om u aan het spreken te brengen, maar we zullen liever eerst zachtheid gebruiken. Ziet hier, vorvolgde bij, een beurs met vijftig rijksdaal ders; maar die ontvangt gij niet vóór dat ik uwe mededeeling heb gehoord. Misschien zal het niet eens de moeite waard zijn. Dat staat aan u te beslissen, zei de- geen die bet eerst had gesproken en het fatsoenlijkst bleek te zijniic voor mij dacbt het nog al eene gewichtige tijding, dat men voornemens in Coevorden te verrassen. Wie zou op zulk een' vermetelden inval komen De Groniugers zijn alrec in aantocht. Een klein hoopje manneu, maar dapper en gehard. Van nacht of morgen kunnen zij hier zijn. Een ongeloovig lachtje zweefde nog om den mond van den kommandant Wat "waarborgt mij voor de echtheid dezer tijding Ten eerste dat wij zelve waren meege trokken. Dit zeggende, wierpen zij hunne vermommingen af en stonden daar als Gro- ningsche soldatenten tweede, dat wij Mun- sterschen zijn en onze eigene vrienden niet zouden willen misleidenten derde, dit pa pier, het was eene eigenhandige onder van Rabenhaupt, die zij hadden weten te bemach tigen. Er bleef thans geen twijfel meer over om trent de waarheid van het bericht. De drie overloopers ontvingeu de hun toegezegde be looning en eene plaats bij de -troepen. Eenige oogenblikken daarna trad Jan Mooy de kamer weder binnen, wraar de officieren nog bijeeu waren en zich in allerlei gissin gen verdiepten, waarom hun gastheer zoo lang wegbleef. Hij maakte hen ouder de strengste geheimhouding met de ware toe dracht der zaak bekend en gaf ieder zijne bevelende geheele bezetting moest dadelijk onder de wapenen komen en den ganschen nacht de wacht houden. Wij zullen die roekelooze snakeu zóó ontvangen, dal hun eu anderen de lust ver gaan zal om naar Coevorden om te zien, sprak de commandant en wreef zich verge noegd de handen. Ik geloof dat die schelmen een loos alarm hebben gemaakt, zeide een der buiten- schildwachten van Coevorden. Daar is nu sedert twee nachtea de geheele bezetting op de been, en niemand is komen opdagen. Het zou erg zijn, als ze ous voor den gek hadden gehouden, want wezelijk een pleizier is 't ook niet, iu die barre nachten te schilderen, dat je er stijf van wordt door al je leden. De meeste soldaten zijn ook zoo afgemat, dat ze van ochtend in hunne kwartieren zijn gebleven. Als 't maar een sprookje is om ons bang te maken, wee dau de aanbrengers! Onze commandant verstaat op dit punt geen gekscheren. Met je permissie vrienden, houdt je eeu oogenblik stil, hoor je niet zoo'n verw ard gedruisch, alsof er verscheidene manschappen naderden. De overige stonden plotseling roerloos, leiden de hand aan 't oor en luisterde aau- daclitig. Een dikke mist omhulde den omtrek en onttrok ieder voorwerp aan het gezicht. Mij klinkt niets in het oor, ik meen bijslagen te hooren. Werda, riep de wacht. Er volgde geen antwoord. Nogmaals weerklonk de roep der schild wachten en toen werden de musketten ge lost. Bij de kortstondige flikkering van het kruit, ontwaardde men de Groningers, die van drie kanten tegelijk over het ijs van de buitengracht n iderden en reeds bezig waren met het afkappen der stormpalen. Een hevig gevecht volgde, waarin de onzen de bovenhand behielden. Zij vermeesterden den buitenwalsteeds voorwaarts dringende, maakten zij zich tot het overtrekken van de binnengracht gereed. Hier bood zich de eerste ernstige hinderpaal, de gracht was door de voorzorg van Rabenhaupt voorzien. De biesbruggen werden aangebracht, reeds stormden de troepen er op aan, in wilden krijgslust outvlamd; daar verhief zich een angstkreet, de bruggen werden te klein be vonden tot het overtrekkeu der manschappen. Wat nu te doen? Terugkeeren na het aan vankelijke voordeel, bespot door den vijand, lafhartig in de oogen hunner stadgeuooten. of zich in de gracht werpen, al zwemmende blootgesteld aan het moordende lood van den vijand 1 Er moest een snel afdoend besluit worden genomen. Wij zullen onze makkers toonen dat wij getrouw zijn aan Vorst en Vaderland, hoewel wij de De W itten hebben verdedigd, riepen eenige soldaten. Zonder verdere overweging sprongen zij in de gracht, hielden de biesbruggen aan beide einden vaat; verscheidene andere volg den hun heldhaftig voorbeeld en w eldra waren de troepen aan de voet van den binnenwal genaderd. Hier ontmoette zij een' sterken tegenstand de vijand had op dit punt al zijne krachten vergaderd, een moorddadig vuur koos aan beide zijden zijne slachtoffers; liet krijgsge- druisch was hevig, maar de sluier, die de hemel over de natuur had gespreid, liet den vijand onzeker omtrent het aan'al en de bewegingen zijner tegenpartij. De krijgskans was onzeker, nu scheen de fortuin de onzen toe te lacheu, dan wendde zij haar gelaat naar den vijaud toe meer daQ éen verlies toonde den Groningers dat Coevorden sterk was, en menigeen voelde reeds zijn moed bekoelen, en erkende, dat de naam van onverw innelijk terecht aan deze vesting was toegekend. Zoo lang de troepen den moed behielden en zich niet lieten afschrikken, wanhoopte kolonel Eybergen niet aan deu goeden uil slag, de onversaagdheid zou opwegen tegen de meerdere sterkte van den vijand; maar als de soldaten begonnen na te denken over het hachelijke van hun toestand, dan kon in

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1