NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. NA KERSTMIS, Nd. 53. Zaterdag 2 Juli 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Nog eens Coöperatie. F e uillet on. BINNENLAND. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het ingezonden stuk van den heer J. G. K. in het nummer on zer courant van 22 Juni j. 1. noopt ons op het daarin besproken on derwerp terug te komen. Een gedeelte, als minder ter zake dienende, kunnen we buiten beschouwing latenhet dient meer als omlijsting van des schrijvers denkbeelden, of als een soort van versiering, om de lectuur te ver aangenamen. Als zoodanig vatten we de opmerking op aangaande onzen «onderwijzenden stijl" de tirade van «een goed redacteur die nergens voor staat," en het voorstel om de ambten en bedie ningen uit te besteden aan den laagst inschrijvenden. Over dat alles geen woord. Maar de schrijver verwijt ons, een «bedekt" pleidooi te leveren ten behoeve van de vereeniging «Eigen Hulp," en de Heeren win keliers eenigzins «geniepig toe te takelen." Noch het eerste, noch het laatste heeft in onze bedoeling gelegen en we gelooven ook niet dat vele lezers de strekking van ons artikel dus zullen hebben opgevat. Integendeel hebben we ons be ijverd een middel te vinden, waar- dooi de strijd, o. a. door de Vereeniging «Maatschappelijk Be lang" terecht merkt de heer J. G. K. op dat wij een fout maak ten in den naam van dien Bond, gevoerd, te verzachten, te voor komen als het kon, in elk geval minder scherp te doen zijn. Het pleidooi, door ons geleverd, was in het belang der winkeliers. Zou iemand wellicht aan de mogelijkheid denken, met eenige DOOR WILKIE COLLINS. (Naar het EngelscheMiss or Mrs?) 4) Nathalie hield den zoom van haur nanking kleed op, en toonde het purperen garneersel, dat eenige ellen breed afgetornd was. „Laat me eerst een half uurtje in mijn kajuit, tante," zoo hernam ze, „om dit te herstellen." Miss Lavaini sloeg van verbazing haar eer waarde wenkbrauwen op. „Gij hebt, sedert ge u op mijnheer Tur lington's jacht bevindt, uwe kleÊren telkens gescheurd, lieve, vreemd! Op den heelen tocht hebben de mijne nog nooit eenig letsel bekomen I" Nathalie's donkere kleur kreeg een lichter tint. Zij lachte ietwat gedwongen. „Ik ben ook zoo onhandig aan boord van een sobip," hernam ze; zij keerde terug, en begaf zich naar haar kajuit, die ze afsloot. Eichard Turlington haalde zijn sigarenkoker te voorschijn, „Nu is 't de tijd voor de beste sigaar van groote woorden de coöperatie weg te redeneeren? Zij is er, en het is waarlijk niet noodig voor haar nog reclame te maken, zooals vele harer bestrijders meer doen dan zij zich wellicht bewust zijn. En nu meenden we dit te moeten aanbevelenLaat allen, voor wie het geen dringende noodzakelijk heid is op hun uitgaven een paar procenten te bezuinigen zonder hun behoeften in te krimpen, de belangen van den winkelier, onzen medeburger, zwaar doen wegen, door hem de leveranciën op te dragen laat aan den anderen kant de winkelier, ai het mogelijke doen, om zijn afnemers in gelijke con ditie te brengen als de clientèle der verbruiks-vereenigingen. Op die manier krijgen we een toe nadering, door welke de strijd zijn scherpe kanten verliest. Heeft J. G. K. dat niet in onze beschouwing kunnen vinden, of, zoo al, ergert hij zich er aan, dat kunnen wij niet helpen. Wij namen de werkelijkheid tot uit gangspunt, en hielden rekening -met bestaande toestanden. De schrijver sommeert ons, de gemeente te noemen, waar van de vijf huizen twee winkels zijn. Een heel naïeve eisch. Of heeft hij niet begrepen dat wij met die woor den geen statistiek geven, doch eenvoudig willen zeggen dat er veel te veel winkels in hetzelfde vak zijn, schier overal. De jongelui, die zich af en toe nederzetten, waar zij zich maar verbeelden dat nog een gaatje open is, hebben alleen oog voor de lichtzijde van het bedrijf, letten niet op de groote moeielijkheden, waarmede de win kelier te worstelen heeft, en op de hooge eischen, die hem gesteld den dag," zoo richtte hij 't woord tot Sir Jozeph, „de sigaar na 't ontbijt. Kom meê op 't dek." „Komt ge bij ons, Launce?" vroeg Sir Jozeph. „Laat me eerst een half uurtje aan mijn boeken," hervatte Launce. „Ik moet mijn geneeskundige studiën niet laten roesten op zee, en later op den dag zou ik wellicht geen lust hebben over mijn boeken te zitten." „Volkomen juist, mijn beste jongen, volko men.juist!" Sir Jozeph tikte, ten teeken van goedkeu ring, zijn neef op den schouder. Launce ging naar zijne kajuit, die hij afsloot. De anderen drie begaven zich op 't dek. TWEEDE TAFEEEEL' DE PROVISIEKAMER. Personen die met een trage lever on een teeder hart bedeeld zijn, ondervinden twee ernstige beletselen tot het waar genot van een kruistocht op zee. 't Valt buiteugewoon be zwaarlijk zich met wandelen genoegzame lichaamsoefening te verschaften en ,t is bijkans onmogelijk, althans wanneer 't in 't geheim geschieden moet, liefdesbetrekkingen te onder houden, zonder dat die worden ontdekt. Voor 't oogenblik willen we alleen van laatstgemelde moeielijkheid gewagen, en dan worden zoo hij met vrucht aan de concurrentie het hoofd wil bieden. Is J. G. K. dit niet met ons eens, nu, we vertrouwen weieens meer dingen te schrijven, die niet ieder een beaamt. Toch blijven we van gevoelen, dat die te groote uit breiding kwaad doet. Ook omdat zij dwingt tot uitgaven voor uiter lijk vertoon, die hetwinstcijfer erns tig benadeelen en op de prijzen niet zonder invloed kunnen zijn. Is onze geachte tegenstander niet van opinie, dat men, bij het verloopen van het getij, de bakens moet verzetten Ziet eens, op elk gebied openbaart zich de samen werking der kapitalen, en een nog veel gevaarlijker vijand dan de coöperatie bedreigt de gewone winkelnering. Wij bedoelen de groote magazijnen, door vennoot schappen opgericht, en die lang zaam maar zeker het winkeldebiet zullen opslurpen. Men heeft het in ons land in sterke mate zien gebeuren met de confectiewinkels, het komt reeds geducht te voor schijn op het terrein van den si- garenhandel. In de voornaamste steden van Europa komen die reusachtige handelsvereenigingen meer en meer in zwang, die een winkelpaleis van groote uitge strektheid en van vele verdiepin gen hoog oprichten, welke in stellingen haar filialen vestigen in de kleinere plaatsen, en waar iedereen koopt en contant betaalt bovendien. Te Amsterdam wordt iets dergelijks te gemoet gezien, en wie weet, als dat eenmaal aan den gang is, hoe het zich zal uitbreiden. Hebben wij er nu zoo verkeerd aan gedaan, nu de stand der win keliers van alle kanten wordt be- moeten we opmerkon, dat het leven binnen het nauwe en met menschen orervulde bestek van een schip wezentlijk kau worden beschouwd alsof men in 't openbaar leeft. Van 's ochteuds lot 's avonds ontmoet ge uw buurman, of deze ontmoet u. Als een noodwendig gevolg van deze omstandigheid, is wel de grootste zeldzaamheid als ge een man vinden kunt, in staat een kus op zee te stelen, zonder dat hij in den kijker loopt. Eene aangebo ren slimheid van de fijnste soort; onuit puttelijkheid in het vinden van de ver- eischten, welke de Liefde op een kruis tocht moeten vergezellen, mdieu de liefde zich inscheept in de boedanigheid van contrabande, die niet op de scheepspapieren ingeschreven is. Nathalie en Launce hadden een seinboek vastgesteld, waardoor zij bij machte waren onderling gemeenschap te hebben, terwijl de oogen en ooren van anderen, van alle zijden wijd geopend op hen waren gericht; maar nu hadden zij veel grooter mogelijkheid te over winnen om steelswijs elkander aan boord van 't jacht te spreken. Daar Launce geen van die kostbare, aange- boreu hoedanigheden bezat, die wij alreeds als de vereischten van een voleerd minnaar op zee hebben aangestipt, had hij zich niet opgewassen getoond om tegen de bindernissen op zijnen weg de worsteling vol te houden. Nathalie' aan haar eigene vinding-kracht sproken, onze meergegoede mede burgers uit te noodigen, de be langen dezer mede-ingezetenen te behartigen? Vindt men het over dreven, van den winkelier te vra gen, dat hij zich beijvere dit stre ven in de hand te werken? De schrijver noemt het spotternij, als wij aandringen op het invoe ren van een stelsel van contante betaling. We zullen hem niet verwijten, dat hij slecht leest; wel, dat hij met weinig welwil lendheid heeft gelezen. In geen land van de wereld is het koopen op crediet dieper in de zeden door gedrongen dan ten onzent, en het wordt voor beide partijen koopers en verkoopers, meer dan tijd, daar een dam tegen op te werpen. J. G. K. zegt dat het onmogelijk is wij houden het tegendeel vol. De winkeliers behoeven zich daartoe slechts te coaliseeren, met uitsluiting van alle concurrentie, met betrachting van wederzijdsch vertrouwen. In den aanvang zal het doorvoeren van dit stelsel misschien eenige klanten kosten, maar daarover bekommere men zich niet al te zeer. Zij zullen wel terugkomen, wanneer zij bemer ken nergens terecht te kunnen dan met geld in de handen. Het voordeel zien zij spoedig genoeg inhet wordt hun duidelijk, dat zij langs dien weg eerstens tot de bülijkste prijzen worden bediend, in de tweede plaats behoed wor den voor het maken van schulden, die een ruïne zijn voor menig ge zin, en voor menigen winkelier bovendien. Mochten er redenen zijn, ten opzichte van personen, die per kwartaal hun loon ont vangen, een uitzoudering te ma ken, dan eischt de billijkheid, dat overgelaten, was 't eerst op de snuggere ge dachte gekomen, dat de geneeskundige stu diën van baar neef Launce een onwederspre- kelijke verontschuldiging moesten zijn, indien hij zich nu en dan eens in lagere gewesten opsloot en was toen op de niet minder gelukkige gedachte gekomen, dat zij haar garneersel lostornen en zich ook de straf opleggen kon hare eigene achteloosheid goed te makendat was immers ook eene alles- afdoende reden voor soortgelijke afsluiting in hare kajuit. Op deze wijs slaagden de geliefden er in, terwijl de onnoozele heer schappij voerende machten zich op 't dek bevonden, elkander benedendeks te spreken; zij bevonden zich daar op 't onzijdig gebied van de groote kajuit en, ten gevolge van de voorafgaande beschikking aan de ont bijttafel zouden zij elkander ook nu wedcr- vinden. Gelijk gewoonlijk bij deze gelegenheid, was 't Nathalie's deur die het eerst geopend werden wel om de goede reden, dat het Na thalie's vlugheid was, waarop, bij eenig toeval, kon worden gerekend. Zi) zag naar deo koekoek. Daar waren de beenen der beide heeren en 't kleed van bare tante zichtbaar, en wel in stilstaande houding, aan bakboordzij van 't dek. Zij trad eenige stappen voorwaarts en luisterde. Er heerschte een oogenblik pauze in 't gesprek daarboven. .Zij staarde nogmaals uit Een paar beenen (niet de prijzen ook voor hen met 1 of 2 procent worden verhoogd. Nu heeft juist het omgekeerde plaats als men zijn rekening, over eenige maanden, soms over een jaar of langer loopende, laat betalen, ont vangt men bij wijze van fooi i procent, dat de contante betaler niet krijgt. Wat de opmerking omtrent de zware lasten betreft, die achten we gegrond. Het is te hopen, dat de Regeering er in slagen moge, een regeling van de persor.eele belasting aangenomen te krijgen, die in de eerste plaats de onbil lijkheden ten aanzien van de ne ringdoenden doet verdwijnen. Meer hebben we over deze zaak niet te zeggen. Onze bestrijder staat waarlijk niet zoo ver van ons af, als hij zich verbeeldt. In elk geval hopen we dat onze toe lichting voldoende zij om hem te nopen, over het onderwerp nog- eens na te "denken. Misschien is zijn eerste oordeel voor wijziging vatbaar. Door den meubelmaker van der Vaart te Groningen, is gisteren naar Soestdijk verzonden het poppenhuis, ge schenk van mevrouw van Panbuys-Looxma aan H. M. de koningin. Het stelt, zooals wij reeds mededeelden, van buiten tot in de kleinste bijzonderheden voor het raadhuis te Groningen, van binnen een heerenbehuizing met 9 kamers. In de kamers vindt men parketvloeren, kost bare meubelen, geschilderde plafonds enz., in de keuken het benoodigd koper-en blikgoed, ja de kelder is zelfs voorzien van 30 fleschjes wijn. Bij de aanbieding wist H. M. Haar gevolg, de poppen, spoedig te plaatsen, waarbij H. M. tot de ont dekking kwam, dat de gouvernante ont brak. Met bekwamen spoed is deze daarop die van haar vader) waren verdwenen. In een oogwenk snelde Nathalie naar hare deur terug, juist nog bijtijds om de aandacht van Eichard Turlington te ontsnappen, die den kajuittrap afkwam. Al wat hij verrichttewas, dat hij zich in een van de bergplaatseu ouder iu de boekeokast in de groote kajuit begaf en daaruit een kaart haalde, waarmee hij terstond weêr naar 't dek ging- Nathalie's schuldig geweten deed haar uogtans dadelijk do gevolgtrekking maken, dat Eichard haar verdacht. Toen zij zich voor de tweede maal aan de deur vertoonde, waagde zij zich niet meer in de kajuit maar zei met iugehouden stem Launce 1" Launce verscheen aan zijne deur. Hij had blijkbaar een wenk gekregen, om den drempel niet te overschrijden. „Verzet geen stap! Eichard is in de kajuit geweest, hij verdenkt ons!" „Dwaasheid! kom naar buiten!" „Voor niets ter wereld, tenzei ge eene andere plaats dan de kajuit vinden kunt." Eene anderen plaats? Hoe gemakkelijk valt dat op 't laud Hoe onmogelijk uaar 't schijnt op zeeDaar was het voorschip (vol men- scheu), aan eene zijde. Daar was aan den anderen kant de opgepropte bergplaats voor de zeilen. Daar was de dames-kajuit, die als dames-kleedkamer werd gebezigd, (en als zoo-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1