INIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND NA KERSTMIS, Oficiëele Publicatiën. No. 54. Woensdag 6 Juli 1892. Een-en-twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. F e uillet on. >- AMERSFO VOOR Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advcrtentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort breogen ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente; die ter erlanging van het EERETEEKEN wegens cervollen, langdurigen, werkelijken dienst bij de SCHUT TERIJEN ia de termen van het Koninklijk besluit d. d. 6. December 18B1 (Staatsblad no. 149), mochten gekomen zijn en verlan gen met het eereteeken te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen van de vereischte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Maandag, den 11 Juli 's morgens tusschcn 10 en 1 uur. Amersfoobt, den 2. Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 18 der wet van den 4. December 1872 (Staatsblad No. 134), Brengen ter algemeene kennis, dat eiken Maandag 's namiddags te één ure, voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven in de daartoe bestemde loca- liteit, gelegen aan do Breedestraat, wijk F, No. 133. Amersfoort. den 4. Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Generaal Smith, uit Transvaal, die geruimen tijd in het Hotel des Pays Bas te Utrecht vertoefde, om onder behan deling van prof. Snellen genezing voor zijne oogkwaal te zoeken, bevond zich Zaterdag te Soesldijk op audiëntie bij H. M. de Koningin, en heeft gisteren de terugreis naar de Transvaal aanvaard. Gevaar voor de cholera-epidemie Het valt kwalijk te ontkennen, zegt de Standaard, dat dit jaar reeds zeer vroeg het gevaar van eene cholera-epidemie het Oosten, en straks het Westen van Europa bedreigt. Met het oog hierop mag de aandacht der Regeering wel scherp gevestigd zijn op het transport van Joden uit West- en Zuid-Rusland, dat bijna dagelijks over onze grenzen plaats heeft. Zij komen meest over LeerGroningen Zwolle, en trekken dus ons land bijna ter halver lengte door. Daar nu deze lieden meest doodarm zijn, een lange en uitputtende reis had den, en maar zelden de gelegenheid heb ben zich behoorlijk te voorzien van wat voor hygiënische reinheid noodig is, zou op deze wijze, eer men er op bedacht was, de kiem van het kwaad uit Rusland herwaarts kunnen worden overgebracht. Toezicht zal althans niet geheel over bodig zijn; ook om dezen ongelukkigen ballingen nieuwe ellende te sparen. Zaterdagmorgen arriveerde te Apel doorn per trein van 9.57 Z. Ex. de Minis ter van Oorlog, vergezeld van twee Hoofd officieren en van zijn Adjudant, ten einde van daar per rijtuig een bezoek te bren gen aan het Remonte Depot te Milligen om dit te inspecteeren. Hij keerde per trein van 4.58 weder naar de Residentie terug. Door Nederlanders, wonende te Pa rijs, is een adres gericht aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het bij haar ingediende wetsontwerp tot regeling van het Nederlanderschap. Zij verzoeken dat daarbij worde uit gegaan van het beginsel, dat vestiging en verblijf buiten het rijk of zijne kolo niën en bezittingen in andere wereld- deelen op zichzelve geen reden zal zijn tot verlies van het Nederlanderschap. Adressanten zeggen, dat verhuizen van een groot aantal landgenooten naar den vreemde terecht wordt beschouwd als eene bron van welvaart voor het land en als eene aanleiding tot handelsverkeer met andere volken. Zij wenschten daarom zoodanige wijziging der wet, dat de na tionaliteit van Nederlanders in het buiten land gewaarborgd blijve. Gedurende de maanden Juli en Augustus zullen wekelijks op nader uan te kondigen dagen, evenals vorige jaren excursietreinen loopen legen verminderde prijzen le, 2e, en 3e klasse, in de navol gende richtingen le van Amsterdam naar Rhenen, Nij megen, Groesbeek en Kleef, welke treinen zeizigers zullen opnemen van Haarlem, Weesp. Naarden Bussurn, Hilversum, Ulreciif, Baarn en Amersfoort; en 2e van Amsterdam naar Ooster beek en Arnhem (alleen 2e en 3e klasse.) Geel is Zondagmiddag feestelijk door zijne partijgenooten in liet gebouw Constantia op de Rozengracht te Amster dam begroet. Hij werd met een rijtuig van zijne woning afgehaald en weer daarheen teruggebracht. In de zaal was het stampvol, zoodat eer. paar vrouwen flauw vielen reeds voordat de held van den dag daar was. Geel werd iri rede voeringen gehuldigd als een held, een martelaar voor zijne beginselen. Natuur lijk ontbrak het. ook niet aan uitvallen op de klassenjustitie en op de tegen Geel uitgesproken straf. Een van de sprekers vond, dat 'tal in ooi geweest zou zijn, als Geel veroordeeld was om t'1.90 te betalen voor een nieuwen hoed voor com missaris Stork. De heer Domela Niewen- huis, die zich voor deze gelegenheid be titelde als boef, begroette Geel als colega- boef en verklaarde zich tegenover hem te voelen als recruut tegenover een oud gediende hij bood hem eenige rozen aan, geplukt op het graf van zijne overleden vrouw. Een telegram van gelukwensclring van den lieer van Assen, waarin Geel werd aangespoord, zijn verder leven aan orde en eerbied voor de majesteit van bet recht te wijden, werd met gelach ont vangen. Volgens de Amsterdammer be vatte dit telegram ook nog den wensch, dat Geel, vermurwd door de milde goed heid der koninginnen, haar eeuwige liefde zou betuigen. Dit viel in dien kring na tuurlijk in slechte aarde; hoe men daar denkt over deze daad van H. M. de regentes, kan blijken uit de verklaring van een der sprekers: »Geel werd vrij gelaten naden mislukten propagandatoeht der koninginnen door liet Noorden. Daar dwong onze partij haar tot deze daad." Geel zelf betuigde zijne onveranderde trouw aan de roode vaan. Hij deelde ook eenige ervaringen mede uit zijn gevan genisleven. In 't eerst had hij 't er goed gehad, maar dat was later minder ge worden, vooral door eene ontdekte cor respondentie met een medegevangene. Bij zijn ontslag was rnen hem eene be trekking komen aanbieden als hij de so ciaal-democratie wilde afzweren, waaruit hein gebleken was hoe valscli toch men- schen zijn, ook al toonen zij een goed hart. Men schrijft uit Rotterdam Maandagavond had in het Ver kooplo kaal een proteslmeeting plaats, uitge schreven door de afd. Rotterdam van den Soc. Dem. Bond en door de Internationale Bootwerkersvereenigingom te protesteeren legen de beweging daai ter stede op touw gezet om een adres van gratie voor kapt. Bakker lot 11. M. de koningin-regen tes te richten. Bij bet binnentreden der zaal werd zooveel doenlijk aan eenieder ter teeke- ning aangeboden een adres waarin H. M. de koningin regentes verzocht werd om kapt. Bakker geen gratie te verleenen, maar hem een zwaardere straf op te leggen. Als sprekers traden op de bekende Ilelsdingen van hier en van Emmenes van 's Hage. Beido traden in wijdloopige beschou wingen over de door de socialisten zoo gehate en door hen aldus genoemde klassen-justilie. Helsdingen behandelde meer uitvoerig het vonnis van kapt. Bakker. Hij be weerde, dat niet allen die d charge kon den getuigen, waren opgeroepen. Hij las eene verklaring die, volgens zijn zeggen, was opgesteld door eenoog- getuige, die kapt. Bakker het noodlot tige schot had zien lossen. Aangaande liet feit zelve opende de verklaring wei nig nieuwe gezichtspunten, maar verder werd daarin medegedeeld, dat men op het lijk van Blom zooveel mogelijk de wonde, door den kogel veroorzaakt, heeft verborgen en dat kapt. Bakker, kort nadat het drama was afgespeeld, in liet logies der stokers is gekomen om hen uit te noodigen eene schriftelijke verkla ring te onderteekenen, als zou Blom aan een beroerte zijn gestorven. Van deze zeer marquante verklaring zou mededeeling gedaan zijn aan dejus- titie, die er geen gebruik van heeft ge maakt en bedoelden ooggetuige niet heeft gehoord. Door de stokers was eenparig geweigerd bet stuk van kapt. Bakker te onderteekenen. Concludeerende eisebte hij revisie van liet vonnis, schuldigverklaring van kapt. Bakker aan doodslag en aan poging tot valschheid in geschrifte. Van Emmenes zag in de invrijheid stelling van Geel een voorbode van de gratie voor Bakker. De vergadering werd door Geel bij gewoond, die van de vrouwenafdeeling een bouquet ontving met roode linten. Beide sprekers geloofden dat deze ver gadering die zeer druk bezocht was, in druk zou maken." De ansjovisvisscherij is voor dit jaar zoo goed als geëindigd. Wel worden nog dagelijks kleine hoeveelheden ansjoviscli aangebracht, daar enkele visschers hun netten blijven uitzetten, op hoop van een betere vangst, maar het is zeer onwaar schijnlijk, dat er nog veel meer gevan gen zal worden. De visscherij begon dit janr eenigszins later dan andeie jaren; dan 9. Mei werd de eerste ansjovisch aangevoerd, en ein digde bijzonder vroeg; gewoonlijk blijft men visschen tot liet laatst van Juli. Aanvankelijk waren de viscbjes mooi en klein van stuk, wat velen de hoop deed koesteren op een goede teelt; spoedig echter verschilden zij zeer in grootte, die afwisselde van de gewone lot de grootte van kleine baring. De vangst bleef voort durend onvoldoende, en 1892 kan gere kend worden tot de schraalste jaren. In bet geheel werden circa 2500 ankers in gezouten. In 1891 bedroeg de vangst op de Zuiderzee 44.000, in 1890 ruim 19.000 ankers. Gedurende de laatste 25 jaren werden in het geheel 700.000 ankers gevangen dat is dus gemiddeld per jaar 28,000 ankers. De prijs van de nieuwe ansjovis is fl4'/2 per anker. Haarl. Crt. Blijkens bericht van tlr. Ms. gezant te Brussel is de in- en doorvoer van Ned. rundvee in België van af heden weder toegestaan langs den spoorweg Rozendaal- Esschen, in welke laatste plaats de die ren gevisiteerd zullen worden door een Belgischen veearts. Door den gemeenteraad van Leeuwarden wordt hedenavond op het gemeentehuis den burgemeester eene serenade aangeboden .om hern daardoor hulde te btengen voor al de goede zor gen, door hem aangewend voot de waar dige ontvangst der Koninginnen binnen Leeuwarden. door WILKIE COLLINS. {Naar het Engelsche: Miss or Mrs?) 6) „Neeir. Wat deed hij dan? Vertel me dat eens, Launee I" „Ik zal u dat zoo aanstonds vertellen. Maar hoe liep dat gesprek gisteren avond af? Gaf uw vader eene of andere soort van belofte?" „Ge kent Richard's manier van handelen hij liet papa geen andere keus. Papa moest eene belofte afleggen voor dat 't hem ver gund was zich naar bed te begeven." „Dat Turlington met u trouwen zou?" „Ja, de week na zijn eerstkomeuden ver jaardag." „De week na den volgenden Kerstmisdag?" „Ja, papa zal mij spreken, zoodra we ons weder 't huis bevinden, met Nieuwejaar moet ik gehuwd zijn." „Spreekt ge in ernst, Nathalie Meent ge wezelijk dat de zaken zoo ver worden ge dreven „Zij zijn alles overeen gekomen. Den grooten voet waarop we zullen leven, het inkomen dat we zullen hebben te verteren. Ik hoorde papa tot Richard zeggen, dat de helft van zijn vermogen bij mijn huwelijk aan mij komen zou. 't Stuitte me, hoeveel ze badden af te spreken over Geld, eu hoe min zij dachten aau Liefde. Wat moet ik nu doen, Launce „Da's spoedig genoeg beantwoord, liefste. In de eerste plaats moet ge u wél in 't hoofd stellen, dat ge Richard Turlington niet trouwen zult „Spreek verstandig. Gij weet dat ik al gedaan heb wat ik kon. Ik heb papa al ge zegd dat ik aan Ricbard kan denkeu als een vriend, maar niet als een echtgenoot. Hij spot dan maar, en zegt; „Wacht slechts een beetje, mijne waarde, dan zult ge wel van meening veranderen." Gij ziet dat Richard voor hem alles isRichard heeft altijd zijne zaken bestuurd en hem voor verliezen behoed, die hij door slechte speculation had kunnen lijden Ricbard beeft mij van mijne kindsehe jaren af gekeudRicbard heeft eene prachtige zaak en geld in overvloed. Papa kan zich zelf niet eens verbeelden, dat ik Richard zou kunnen afslaan. Ik heb mijne tante ook op de proef gesteld, en haar gezegd, dat hij te oud voor mij is. Al wat ze zei, is„Zie uw vader, die was veel ouder dan uwe moeder eu wat was hun huwelijk gelukkig!" Zelfs wanneer ik met zooveel woorden zeide„Ik wil niet met Richard trouwen, wat toch zou het ons baten Papa is de beste en goedigste oude man ter wereld; doch, belaas! hij is zoo erg op geld gesteld! Dat is zijn eenige dool en streven. Hij zon woedend zijn ja, zoo zachtmoedig als bij is, zou bij woedend zijn als ik maar even blijken liet, dat ik t( bemin. Iedereen die mij met buwe- lijksvoorslagen aankwam, indien hij niet zulk een vermogen meebrengen kon als ik mijnerzijds zou in papa's oogen een waanzinnige zijn. Hij zou 't niet eens noodig achten hem te woord te staanhij zou schellen en hem 't huis wijzen. Ik over drijf niets, Launcegij weet dat ik de waarheid spreek. Er bestaat geen hoop in de toekomst in mijne oogen althans voor éen van ons beiden." „Hebt ge uitgesproken, Nathalie? Ik heb van mijn kant toch ook iets te zeggen." „Nu, wat dan?" „Als 't met de zaken zoo voortgaat als nu, zal ik u zeggen hoe dat eindigen moet bet slot zal zijn, dat gij Turlington's vrouw wordt „Nimmer I" „Zoo spreekt ge nu; doch kunt gij ook zeg gen, wat er tusscbeu nu en kerstmis gebeuren kan, Nathaliedaar is maar oen middel om te beletten dat gij ooit met Richard trouwt trouw met mij „Zonder papa's toestemming?" „Zonder een woord daarvan aau iemand ter werokl te reppen, totdat bet geschied is." „Mijn liefste, elk woord dat gij gesproken hebt bewijst dat er geen audere uitweg bestaat. Bedenk dat, Nathalie, bedonk dat Een oogenblik bleven beide z-.vijgeu. Na thalie liet haar naald eu draad rusten, en bedekte haar gelaat met de handen. „Als mijne arme moeder Dog maar leefde," sprak ze. „bad ik maar eene oudere zuster om mij le raden, eu mijne zaak op te nemen Blijkbaar weifelde ze, Launce trok van haar besluiteloosheid de partij van eeu man. Hij drong zonder genade bij haar aan. Bemint gij mij fluisterde hij, met zijne lippen dichter aan baar oor. „Ge weet het, hoeveel ik van u houd." „Stel Richard buiten staat ons te scheiden, Nathalie." „Te scheiden? Wij zijn bloedverwanten, wij hebben elkaar van kindsbeen af gekend. Al zou hij voorstellen dat wij elkaar meer zou den mogen zien, papa zou bet toch niet toe staan." „Let op mijne woorden, hij zal het voor stollen. Wat uw vader betreft, Richard beeft slechts zijne vingers op te heffen, en uw vader gehoorzaamt hem. Mijn liefste, 't geluk van ons beider leven staat op 't spel." Hij sloeg zijn arm om haar en trok haar hoofd liefko zend nun zijne borst. „Andere meisjes hebbeD zich wel moedig getoond om alle hinderpalen te overwinuen, waarom zoudt gij het ook niet Zij voelde zich buiten staat hem tc ant woorden. Eene flauwe zucht ontsnapte bare lippeu. Zij klemde zich vaster aan hem en sloot de oogen. In 't volgend oogenblik sprong zij bevende op, en zag naar het vallicht. Duidelijk hoorde men Richard Turlington's stem juist boven hen op 't dek. „Graybrooko, ik wilde u eeu woord zeggen omtrent Lauucelot Liuzie." Nathalie's eerste aandrift was naar de deur te snellen. Toeu ze echter Lauuce's naam door Richard hoorde uitspreken, weer hield ze zich. Iels in den toon van Richard maakte haar nieuwsgierigheid iu zulk oeue mate gaande, dat haar vrees zelfs er door werd onderdrukt. Zij toefde, terwijl hare band in die van Launce gesloten bleef. „Indien ge 't u herinnert," zoo ging de zware basstem voort, „betwijfelde ik of't wel verstandig u as hem op dezen kruistocht mee te ueineu. Gij stemdet niet met mij in en t was alleen op uw uitdrukkelijk verzoek dat ik u toegaf. Ik handelde verkeerd L.nineelot Liuzie is een jong meusch die zich veel laat voorstaan." Sir Jozeph's antwoord giug van zijnen zach- ten glimlach vergezeld. „Mijn waarde Richard! Waarlijk gij valt Launce wel wat hard." „Gij zijt geen man van die iets opmerkt,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1