NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. NA KERSTMIS, No. 56. Woensdag 13 Juli 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F e uilleton. iMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 mean den 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. HH. MM. de Koninginnen zullen vermoedelijk een van de Isatste dagen van deze maand de Sporltentoonstelling te Scheveningen bezoeken. Op de begrooting van het departe ment van oorlog voor het volgend jaar zal een nieuwe reorganisatie van de nor maal schietschool worden voortgesteld, welke maatregel dan te gelijk dienstbaar zal worden gemaakt voor hel Indisch leger, een en ander meer speciaal in ver band met de nieuwste soort geweren en kruit. De heer Levy heeft bij de behan deling der wetsontwerpen van de heeren Pijttersen en Schimmelpenninck van der Oye over de Kamers van Arbeid een nota ingediend, waarin hij, het betreurende dat niet meer bij wetsontwerpen, aan 't recht van initiatief te danken, vooraf over de prise en consideration gestemd wordt, deze wetsontwerpen onaannemelijk oor deelt, als 1e. in strijd met ons Staatsrecht (omdat de Kamers van Koophandel zijn ingesteld bij Kon. besluit); 2e. een stap, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien (vooral met het oog op het streven om de gilden te doen herleven); 3e praema- tuur (omdat er over het nul en de strekking van Kamers van Arbeid nog lang geen communis opinio bestaal(. Hij beveelt evenwel ten zeerste aan instelling van Kamers van Arbeid bij Kon. besluit. Men kan dan een proef nemen, voor wijziging en intrekking gemakkelijk vat baar. Tot de zaken die voor velen en wij erkennen het, ook voor ons menigmaal een raadsel zijn, behoort, zegt het Soc. Wkbl., deze, hoe zoovelen, die het ove rigens niet breed hebben bij fraai weder zich onkosten voor uitgaan als trammen, verteringen in uitspanningsplaatsen enz. kunDen veroorloven. Naar het schijnt, is de verklaring o. a. voor een gedeelte hierin te zoeken, dat de eetlust belangrijk genoeg vermindert, om besparing van eenige beteekenis op te leveren. Bij een van de groote brood fabrieken hier te lande gaat met groote warmte oogenblikkelijk vermindering van inkomsten gepaard, die bij daling van temperatuur dadelijk weder eindigt. In zeven achtereenvolgende warme dagen in dezen zomer beliep de vermindering in de bedoelde fabriek f 600, een bedrag, hetwelk, zoo het naar evenredigheid van het debiet bij alle bakkers, slagers enz. voorkomt, de uitgaande bevolking zeer zeker tot verschillende verleringen buitens huis in staat stelt. Gevolg gevende aan de haar op gedragen taak, is door de Centrale Com missie van het Nederlandse!) Werklieden verbond «Patrimonium" het volgende Adres gezonden Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Hoogedelgestrenge Heeren l Geven met verschuldigden hoogachting te kennen ondergeteekenden, te zamen uitmakende de Centrale Commissie van het Bestuur van het 119 Afdeelingen met 10.000 leden tellende Nederlandsch Werk liedenverbond «Patrimonium," goedge keurd bij Zijner Majesteils besluit van 29 Januari 1881, domicilie kiezende ten huize van eerstondergeteekende, Ceintuur baan 185, Amsterdam, dat zij zich bij deze wenschen te kwijten van de hun door de Afgevaardigden der Afdeelingen ter laatstgehouden Jaarvergadering op gedragen taak, om namelijk, nu de Regeering, die weet, dat Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regentes bij de jongste opening der Staten-Gene- raal heeft uitgesproken: «De indiening van een wetsontwerp tot regeling van het Kiesrecht, deze noodzakelijke voor waarde van blijvende verbetering, wordt vooi bereid," met de indiening van een daartoe dienend wetsontworp aller minst haast maakt, de aandacht der Volksvertegenwoordiging daarop te vestigen en haar te verzoeken om harer roeping getrouw te zijn, en voor de vervulling van hetgeen beloofd is op te komen. Het is, dit erkennen wij, voor het volk een bemoedigende gedachte, te weten dat het in U zijn pleitbezorgers heeft bij de Regeering; maar, Gij zult het hun toe stemmen, die op wettelijke bepalingen gegronde wetenschap heeft weinig wer kelijke waarde, als uwe goedigheid het gedoogt, dat de Regeering ter hand neemt wat zij verkiest, doch aan het volk de «noodzakelijke voorwaarde voor blijvende verbetering" onthoudt* Het is hierop, dal «Patrimonium" onder geteekenden gelastte U te wijzen, opdat, afgezien er van, welke gevolgen deze onverklaarbare handelwijze der Regeering ook hebben moge, deze te harer verant woording blijven en de Volksvertegen woordiging niet medeschuldig wezen zal, maar het hare zal hebben gedaan om aan het Nederlandsche volk in al zijn rangen en standen de «noodzakelijke voorwaarde voor blijvende verbetering," namelijk „de regeling van het Kiesrecht," zonder verder uitstel te bezorgen. Tevens zij het hun vergund, de hulp der Staten-Generaal in te roepen om zulk een regeling te doen geven, le. dat het kiesrecht zich uitstrekke tot alle gezinshoofden, die niet op wette lijke gronden van het burgerschapsrecht verstoken zijn 2e. dat de stemming geheim zij, opdat de persoonlijke vrijheid bij de uitoefening er van ten volle gewaarborgd zij 3e. dat de stembureaux ook des avonds geopend zijn, om hun, die door hun ar beid des daags verhinderd zijn, de uit oefening van het kiesrecht mogelijk te maken 4e. dat verordend worde, dat aan al len, die, in welke qualiteit ook, bij Staat, Provincie of Gemeente in dienst zijn, ge legenheid moet worden gegeven om van hun kiesrecht gebruik te maken 5e. dat de dag voor stemming nooit op een Zondag of een algemeen erkenden Christelijken feestdag worde gesteld en eindelijk 6e. dat het stelsel van enkelvoudige kiesdistricten tot alle gemeenten worde uitgestrekt. 't Welk doende, namens de Afgevaar digden van «Patrimonium", De Centrale Commissie, K. KATER, Voorzitter. J. WITMOND, Secretaris. J. WINDHOUWER Pzn., Penningm J. P. BOERKOEL, 2e Secretaris. P. VAN VLIET Jr., Bestuurslid. Amsterdam 7 Juli 1892. De plannen tot droogmaking van de Zuiderzee blijven ook in het buiten land zeer de aandacht trekken. De Voss. Ztg., te Berlijn, heeft daaraan thans een waardeerend artikel gewijd, waarvan de aanhef aldus luidt«De held is het groot ste werk van onze grootsten dichter stelde zich als besluit van een veelbewogen le ven voor oogen de verovering van land uit de bruisende golven der zee, om aan de menschen nieuwe woonplaatsen en nieuwe middelen van bestaan te verschaf fen. Het kleine Holland heeft aan de we reld het voorbeeld gegeven, hoe deze schoone taak is op te lossen. Reeds lang voor Goethe's tijd is het daarmede begonnen. Alleeen in Holland en West friesland werden van 1608 tot 1641 zeven en twintig onder water liggende land streken ingedijkt en drooggelegd." De Vossische Zeitung geeft daarna een overzicht van de verschillende droogma kingen in ons land ondernomen, en van de onderzoekingen, die in den loop der jaren verricht zijn, betreffende de droog making van de Zuiderzee. Op een schets van het plan, dat door de Zuiderzee-ver- eeniging wordt voorgestaan, laat het Ber- lijnsche blad volgen: «Gelukt het groote werk, waaraan wij geen oogenblik twij felen, dan mag men het Nederlandsch volk van ganscher harte geluk wenschen. Het vergroot dan zijn gebied niet een tiende der tegenwoordige uitgestrektheid maar niet door bloedige verovering, doch door vreedznmen arbeid in dienst der menschheid." De geheele opheffing van den dienst en het bureau betreffende den aanleg van Staatsspoorwegen zal het volgend jaar plaats hebben. Te gelijker tijd zal dan ook vervallen de begrooting voor den aanleg van Staatsspoorwegen, die telken jare aan den Staten-Generaal werd in gediend. Eenige gedetacheerde ambtena ren zullen dan bij het personeel van het ministerie van waterstaat overgaan. Door de Regeering zijn enkele wij zigingen gebracht in het ontwerp van wel tot heffing eener vermogens-belasting. De voornaamste strekt ter bepaling, dat in afwachting van de herziening der be lastbare opbrengst van de gebouwde eigen dommen, het bedrag der verminderingen wegens uitkeeringen, welke gebouwdeen ongebouwde eigendommen gezamenlijk betreffen, voor elke soort in verhouding tot de belastbare opbrengst der eigen dommen berekend zal worden. Gedurende de maand Juni werden bij het koloniaal werfdepot aangenomen 118 personen als: 75 Nederlanders, 21 Belgen, 17 Duitschers, 3 Luxemburgers en 2 Zwitsers, en werden 79 onder officieren en minderen van de verschil lendekorpsen van het leger hier te lande overgenomen, zoodat het totaal der wer ving 197 man bedroeg, aan wie f48,725 aan handgeld is uitbetaald. In de le cotegorie zijn begrepen 3 onderofficieren die voor 4 jaar, en 14 miliciens die voor 2 jaar gedetacheerd werden; en in de 2e categorie 19 mili ciens die voor 2 jaar gedetacheerd wer den. In die maand vertrokken naar Oost- Indië in 3 detachementen6 officieren, 12 onderofficieren, 6 korporaals en 114 soldaten, en keerden uit Oost-Indië te Harderwijk terug: 1 onderofficier die 4 jaar gedetacheerd was geweest en naar zijn korps terugkeerde, en 8 miliciens die 2 jaar gedetacheerd waren geweest en met paspoort of groot verlof vertrok ken. Zondag e.k., 17 Juli 1892, zal in de Remonstranlsche kerk alhier als voor ganger optreden de Heer Dr. L. H. Slote- maker, predikant te Arnhem. Berlijnsch Domkoor Concert. De concertvereeniging van het Konink lijk domkoor te Berlijn zal, zooals wij reeds hebben gemeld, den 14en Juli in de Luthersche kerk eene uitvoering geven. Het pograrama bevat de schoonste nom- mers op het gebied van kerkmuziek uit de laatste drie eeuwen. De Domkoorzangers zijn in het a capella zingen nog niet overtroffen geworden. Kunstig gevormde en heldere stemmen, een uitstekend geheel, weten zij de toe- hooiders door hunne hartverheffende en wegslepende voordracht te boeien. Alle vrienden en vereerders van schoonen zang wordt een bezoek aan dit concert dringend aanbevolen, niet dikwijls wordt eene gelegenheid als deze, om zulke «Meisterslinger" te hooren, aangeboden. Kaarten worden verkocht bij den boek handelaar G. J. Slothouwer. DOOR WILKIE COLLINS. Naar het Engelsche: Aliss or Mrs?) 7) De brief, die hem aan boord van't jacht was overhandigd, was van den derden ven noot, den heer Branca, en behelsde het vol gende: „Een handelscrisis. Tot dus verre alles in orde uitgezonderd onze za ken met de kleine buitenlandsche firma's. Wissels van die zijden te wachten ten bedrage van (zegge veertig duizend pond) en ik heb geen remises om ze te dekken. Bijzonderheden in een anderen brief aan nw adres, post restante Ilfracombe. Ik ben geheel ter neder- geslagen, ziek van angst en bedlegerig. Pizzi- tuti is nog te Smyrna gebleven. Kom dadelijk over." Nog dien zelfden avond bevondt Turlingon zich op zijn kantoor, te Austin Friars, om zich op de hoogte der zaken te stellen door de voortlichting van zijn eersten klerk. Om kort te gaande firma dreef zaken van wijden omvang, in artikelen van den meest gemengden aard. Alles was van baar gading van Manchester'sche fabrieksgoederon af tot Smyrnasche vijgen toe. Zij had vertak kingen te Alexandrië en te Odessa, en cor respondenten overal, van de oevers der Middel- landsche zee tot in de havens van Oost-Indië Deze correspondenten waren de persoüen ia mijnheer Branca's brief als „kleine buiteuland- sche firma's" bedoeld, en deze hadden, de ern stige geldverlegenheid in de zaken van het handelshuis in Austin Friars veroorzaakt, welke Turlington naar Londen had doen ijlen. Elk dezer kleinere huizen vorderde en ontving het recht wissels op Pizzituti, Tur lington, en Branca te trekken, voor sommen, die tot een bedrag van vier a. zes duizend pond liepen onder geen betereu waarborg dan de mondelinge afspraak, dat het geld, ter betaling vau de wissels, voor den vervaldag daarvan zou worden overgemaakt, 't Behoeft wel niet gezegd te worden, dat concurrentie aan dien onverstandigen, roekeloozen handel ten grondslag lag. De vreemde huizen stelden als regel vast, dat zij met geen handelshuis meer in betrekking wilden blijven, dat hun bedoeld recht niet verkoos toe te staan. Wat nu Turlington's firma betreft, de vreemde kooplieden hadden wissels daarop getrokken, die, ofschoon elk op zich zelve nog niet zoo aanzienlijk van bedrag, toch gezamelijk eene groote som uitmaakten; zij hadden sedert lang op hunne eigene markten te gelde ge maakt, voor hnnue eigene behoeften, en lieten het nu aan hun Loudensehc correspondenten over 't geld, dat hun papier vertegenwoordigde, op den vervaltijd daarvan te betalen. Sommigen hadden er zich louter met beloften en ver ontschuldigingen van afgemaakt. Anderen hadden papier gezonden op huizen, die al reeds failiet waren gegaan, of op 't puud stonden, in de crisis, te springen. De heer Brauca had, nadat hij zijn klinkende specie had uitgeput, in den eersten dringenden nood voorzien door gebruik te maken van 't crediet vau 't huis, zooverre althans als hij dat doen kon, zonder argwaan op te wekken en de waarheid aan 't licht te brengen. Toen dit geschied was, bleven er tusschen dien tijd en Kertsmis nog wissels te betalen ten beloope van wel veertig duizend pond, zonder dat men een penning in handen had om die ontzaggelijke som te voldoen. Dit was de slotsom waartoe Richard Tur lington kwam, nadat hij den geheelen nacht alles had nagegaan en toen de zon door de vensters zijne kamer begon te verliichten. De slag was met volle zwaarte op hem uedergekomen. Het aandeel, dat zijn compag nons in de zaak hadden, was van luttel belang, 't Was zijn kapitaalhij moest er de risico van dragen. Personelijk, in zijn particulier, moest hij 't geld vinden, of bleef hem geen andere keus over dan zich geruïneerd te ver klaren. Hoe zou hij 't geld vinden Met zijne positie in de City, had hij zich slechts te wenden tot het vermaarde beleeniug- en disconto-huis van Gebroeders Bulpit die, naar 't gerucht ging, millioenen in een jaar omzetten en zich aldus in eens van de nood'ge fondsen te voorzien. Veertig duizend pond was een kleinigheid voor ge noemd huis. Maar wanneer hij nu 't geld had, hoe zou hij in de tegenwoordige gesteldheid van den handel, de geleende som terugbe talen Als van zelf vielen zijne gedachten weer op 't huwelijk met Nathalie. „Heel opmerkelijk I" zoo mompelde hij, terwijl hij zich zijn gesprek met Sir Jozeph aan boord van 't jacht herinnerde, „Graybrooke verzekerde mij, dat hij aan zijne dochter de helft vau zijn vermogen bij haar huwelijk zou meegeven. De helfi van Graybrooke's vermogen bedraagt juist veertig duizend pond Hij liep de kamer eens op en neêr. Neen Hij kon zich onmogelijk tot Sir Jozeph wenden. Mocht diens vertrouwen eens op de soliditeit van zijn compagnon geschokt zijn, zoo zou het huwelijk zeker worden uitgesteld zoo niet geheel in duigen vallen. Vau Sir Jozeph's vermogen kon, in den tegenwoordige drang der omstandigheden, slechts op ëene wijs partij worden getrokken het kon strekken om de schuld af te doen. Hij had slechts de dagteekening waarop de leening'vervallen zou te doen sameustemmen met die waarop ziju huwelijk zou worden gesloten en zoo doende stond het geld zijns schoonvaders ter zijnor beschikking, of ter beschikking van zijne vrouw 't geen wel op het zelfde ne- derkwam. „Ik heb dus maar heel wel gehandeld dat ik bij Graybrooke op de sluiting van 't huwelijk aangedrongen heb!" zoo dacht hij. „Ik kan het geld op korten termijn leenen. Binnen drie maanden zal Nathalie mijne vrouw zijn. 1" Hij reed naar zijn club, ten einde het ontbijt te gebruiken, 't geen hij met opge- ruimden geest deed, daar hij zich nu van alle bezorgdheid ontslagen hield, behalvo nopens éen punt. Ofschoon hij wist waar hij geld leenen kon, was hij geenzins zoo zekor waar hij het onderpand voor de leening kon vinden. Immers hij leefde van ziju inkomen, had van geen mensch iots te verwachten en be zat aan landeigendom niet meer dan een dertig of veertig acres in Somersetshire, waar een weinig beteekeneud huisje, half eene pachthoeve, half een buitenverblijf, aan verbonden wasbijgevolg was hij buiteu machte uit eigen persoonlijke hulp bronnen in den vereischten waarborg te voorzien. Door vermogende vrienden iu de City aan te spreken, zou hij die vrienden slechts met 't geheim van zijne geldverlegen-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1