BUITENLANDSCH OVERZICHT. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. is, door de spoedige indiening en goed keuring van een wetsontwerp tot een begin van uitvoering te brengen? De waarschuwing van professor Telders in zijne redevoering: dat binnen enkele jaren, wanneer de nu onderhanden zijnde groote werken voltooid zijn, er geen honderden maar duizenden werkeloozen in alle rangen en standen der maatschappij zullen komen, is niet overdreven. Wat moet er van die allen worden? Van de ambtenaren hoog en laag, die door jaren lange uitvoering van groote werken een schat van kennis en ervaring verwierven en zich in de gelegenheid ge steld zagen daardoor in het onderhoud van zich en de hunnen te voorzien; van al de kooplieden, handelaars, fabrikanten en aannemers, door hun leveringen, fabri katen en uitvoeringen voor zichzelven en tallooze werklieden het brood verdienen? daarbij nog in aanmerking nemende, dat in ons land groote kapitalen aan hulpma- teriëel voor de uitvoering van dergelijke werken zijn vastgelegd, welker waarde bij gebrek aan werk tot de waaide van afbraak wordt teruggebracht. Zonder mij in staatkundige of staat huishoudkundige beschouwingen le ver diepen, die ik gaarne aan meer bevoeg den overlaat, komt het mij voor dat het tot stand brengen van dit grootsche werk minstens evenveel, misschien zelfs meer zal tegemoet komen aan de bevrediging van de maatschappelijke nooden van ons volk, dan de oplossing van de kiesrecht- quaestie e. d. Ik hoop dat na de eerste schrede van Minister Pierson, Minister Levy de tweede zal zetten om met dit wetsontwerp op practische wijze voor een deel in deze nooden te trachten voorziening te vinden. Het zijn goede vrienden des volks, die het nuttigen arbeid en een eerlijk ver diend stuk brood bezorgen. Mocht de overweging van het boven staande, waarvan de waarheid, zoo ik veronderstel, door niemand betwist zal worden, invloedrijker personen dan srhrij- ver dezes, bewegen een adres, als door mij bedoeld wordt, op het getouw te zet ten, dan zal de steun van allen, naar ik zeker vertrouw, hun niet ontbreken. Naar men verneemt, is bij de Re geering het plan aanhangig lol instelling eener Staatscommissie voor het ontwerp betreffende droogmaking der Zuiderzee. Het antwoord van den Minister van Oorlog op hel adres van een 50-tal kan tooi bedienden in Breda, waarin zij den Minister verzochten, aan militairen in aclieven dienst te verbieden, schrijfwerk bij particulieren te verrichten, is ontvan gen daaruit blijkt, dat adressanten nul op het request hebben gekregen. Nu zullen ze het, naar men wil, bij den Minister van Financiën gaan wagen en dezen uitnoodigen dien militairen ook een patent op te leggen, wat echter, naar rneri zegt, onmogelijk is, daar aan rijksbeambten en onder hen zullen toch ook wel militairen behooren volgens de patentwet geen patent mag uitgereikt worden. Wijk bij Duurstede was Zondag avond in opschudding. De kermis, die Vrijdagavond in plaats van Zondagavond moest geëindigd zjjn, is nog al vrij rustig voorbij gegaan, ofschoon men dit niet had verwacht, daar er over de inkrimping der kermis veel on tevredenheid heerschte. Maar in den avond van Zondag zocht die on tevredenheid eene uiting. Men had het voornamelijk gemunt op liet gemeente raadslid W. v. V., die met nadruk op de geheele afschaffing der kermis had aan gedrongen. Ten ongeveer 9 ure verzamelde zich een troepje jongens: na eenige straten al zingende doorgewandeld te hebben, was dat gioepje aangegroeid tot een paar honderd, zoowel mannen, vrouwen als kinderen, uit verschillende achterbuurten. Ten ongeveer tien ure begaf men zich al zingende: shop, hop, hop, hang dien ouden boer maar op," naar de woning ACHTSTE TAFEREEL. jje jiibliotheek. Den volgenden dag naren Sir Joseph Gray- brooke, de advocaat van Sir Joseph, mijnheer Dicas (een hoogst achtenswaardig en schatrijk man), en Richard Turlington in de boekerij op Muswell Hill bijeen om nopens de huwe- lijksehe voorwaarden van Nathalie overeen te komen. Nadat de gewone inleidende woorden wa ren gewisseld, toonde Sir Joseph eeuigeu schroom om openlijk over de zaak te spreken, die het onderwerp moest uitmaken, dat het drietal had doen bijeenkomen. Hij ontweek den blik van zijn raadsman en zag Turling ton verlegen aan. „Richard," zoo begon hij eindelijk, „toen ik met u over uw huwelijk sprak, aau boord van het jacht, zeide ik dat ik mijne dochter wilde geven. Hier liet zijn moed of zijn adem hem in den steek. Hij moest een oogen- blik wachten eer hij kon voortgaan. „Ik zeide dat ik de helft van mijn fortuin aan mijne dochter wilde geven op den dag van haar huwelijk," hernam hij. „Vergeef mij, Richard. Ik kail 't uiet doen!" Mijnheer Dicas, die op zijne instructies wachtte, legde zijr: pen neder, en keek den uitverkoren schoonzoon van Sir Joseph aan. van den heer van V., een kwartieruurs van de stad gelegen. De openbare macht had echtzr de noodige voorzorgsmaatre gelen genomen; eenige veldwachters, ook uit naburige gemeenten, hadden in den omtrek van de woning post gevat. Met stok en sabel werd de menigte uiteenge jaagd. Intusschen waren reeds eenige ruiten in de woning van den heer v. V. ingeworpen. Een kleine jongen kreeg een sabelslag op het hoofd, terwijl eenige der belhamels in arrest werden genomen. Gedurende eenigeu tijd hield de menigte zich nog op het marktplein voor het stadhuis, waar de gearresteerden in verzekerde bewaring werden gebracht. Langzamerhand ver spreidde het volk zich echter en de rust bleef verder ongestoord. De heer F. te Heerenveen scheurde Dinsdag 1.1. zijn hand open aan een spij ker. Ter genezing werd een cent op de wonde gelegd. De hand zwol daarna sterk op en Woensdagnacht is de lieer F. reeds bezweken. Naar aanleiding van herhaaldelijk in hel buitenland voorkomende moeielijk- heden vestigt de minister van buitenland- sclie zaken de aandacht van belanghebben den op de wenschelijkheid, dat zoowel personen, die tijdelijk in het buitenland verblijven, als zij, die aldaar voor langen tijd gevestigd zijn, in het bezit zijn van een of ander officieel stuk, waardoor zij op ieder oogenbhk hunne identiteit kunnen bewijzen. Men zal binnenkort overgaan tot een definitieve wijziging in het stelsel van voeding van den soldaat. Tot heden is het zakgeld van den sol daat afhankelijk van de duurte der levens middelen. dus in alle gainizoenen niet gelijk. De Minister van Oorlog zal nu een vest zakgeld voor de militairen der land macht invoeren, zoodat dit in alle gar nizoenen hetzelfde zal zijn. Voor eenige dagen werd naar het prov. museum van oudheden te Assen overgebracht een vak der Valther brug, even ten oosten van de Koningsraai, de grens lusschen Groningen en Drenthe, opgegraven. Daar met de vergraving der plaats waarover vroeger de brug liep, in liet begin van dit jaar werd begonnen, kwam hier nog een gedeelte aan het licht van dit nu reeds grootendeels ver dwenen, uit oudheidkundig oogpunt merk waardig gedenkstuk. De brug was te dezer plaatse samen gesteld uit planken of leggers, van 3 a 3M. lengte en 4 a 9 duim dikte, rus tende op tamelijk ligte onderleggers van berkenhout. Tegen het verschuiven wa ren hier en daar tusschen de bedoelde planken pinnen van eikenhout in het veen geslagen. Het O. M. bij de lechtbank te Heereveen heeft 9 maanden gevangenis- stiaf geëischt tegen den 76-jarigen Bruinewoud, te Noordwolde, die, betrapt op turfdiefstal, den rijksveldwachter in een sloot wierp en hem met een mes dreigde. Gelukkig kwam de candidaal- arts Mulder, van Amsterdam, den poli tiedienaar te hulp en wist dezen te ont zetten. De bejaarde turfdief behoefde uit armoede volstrekt niet te stelen hij houdt zelf 5 a 6 koeien! Het Engelsche Ministerie heeft besloten de opening van het nieuwe Par lement aanstaanden Donderdag, te doen geschieden op de gewone wijze, met een troonrede, die wel niets anders zal be vatten dan een herinnering aan het ver leden en een blik op den tegenwoordigen polilieken toestand. Vrijdag begint dan het onderzoek der geloofsbrieven, het kiezen van een voorzitter,'enz. met welke zaken misschien een week gemoeid is. Wat zou mijnheer Turliagton zeggen? Hij zeide niets. Hij was eerst tegenover het venster gezetentoen Sir Joseph sprak, stond hij op en nam aan den anderen kant der tafel plaats, met zijn rug naar 't licht gekeerd. „Mijn oogen doen mij van daag pijn," zeide hij met een ongewone doffe stem. „Ik kau 't licht niet verdragen." Hij kon geldiger verontschuldiging vinden om zijn gelaat in de schaduw te verbergen voor de scherpe blikken der twee uianncn aan beide zijden. Do voortdurende zedelijke kwelling van zijn ongelukkige vrijerij die 't nooit verder gebracht had dan de koele ge meenzaamheid van Nathalie's hand te kussen in tegenwoordigheid van andere personen had zijn toestand verergerd. Zelf zijn verstaalde zenuwen begonnen den druk van den argwaan te gevoelen; op zijn zelfbeheerschingbij wist 't zelfwas niet langer te vertrouwen. Hij Kon zijn gelaat verbergen; hij kon 't niet langer beheerschen. „Hebt gij gehoord wat ik zeide, Richard „Ik heb 't gehoord. Ga voort Sir Jozeph vervolgde, terwijl hij al sprekende zijn zelfvertrouwen herkreeg: „De helft van mijn fortuin! herhaalde hij. „Het zou gelijk staan met de helft van mijn leren weg te schenken; 't zou gelijk staan met voor altijd mijn dierbaarste vrienden vaarwel te zeggen I Mijn geld is zulk een genoegelijke bezigheid Vervolgens komt de discussie over het adres van antwoord, die Gladstone gele genheid zal geven het amendement in te dienen, waarmede het Ministerie tot heen gaan wordt uitgenoodigd daarna verwacht men de verdaging van de zitting tot Februari. Was er eerst sprake ven, de home- rule-qnaestie nog een poos op den achtergrond te houden en eerst een be langrijke herziening van de kieswet ter hand te nemen, van dat voornemen, zoo het bestaan heeft, schijnt Gladstone in overleg met zijn politieke geestverwan ten te zijn teruggekomen. De houding der Ieren, die het lot der Regeeiing in handen hebben, moet tot dit besluit heb ben geleid. Een openbaring van hetgeen de Iersche partij verlangt, vinden we in een redevoering, Maandag te Mallow ge houden door William O'Brien, een dei- leiders van de anti-Parnellieten. Hij zeide, dat de invoering van home-rule bet eerste werk in de nieuwe Parlement's-zitting zou zijn. Zoo een poging werd aange wend om dit uit te stellen, ten behoeve van andere wetgevende werkzaamheden, zouden de Ieren het Kabinet doen vallen. Maar O'Brien vreesde een dergelijk ver raad niet van den kant der liberalen. Van de andere zijde zouden de Ieren al hun best doen om de hervormingen tot stand te doen komen, door de Engelsche demociatie gewenscht. O'Brien veroor deelde sterk de Parnellistische politiek, die er, naar hij beweerde, slechts op ge richt is, Gladstone in moeielijkheden te brengen. De aanstaande premier is ongesteld geweest, zoodat hij eenige dagen het bed moest houden: hij had kou gevat, wat iemand op 83-jarigen leeftijd gemakkelijk kan overkomen. Maandag had hij, te bed liggende, conferentie met eenige zijner politieke vrienden. Ter afwisseling van de belangrijke grondwetsherzienings-geschiedenis, de Belgische Kamers hebben nu haar reglement van orde gewijzigd en de com missies van 21 leden benoemd, houden onze zuidelijke broeders zich druk bezig met de Congo-aangelegenheden. De klach ten der kooplieden over het sluiten van een gedeelte van het Congo-gebied voor den handel zijn gevolgd door nog ernstiger grieven, die tot internationale moeielijk heden kunnen leiden. Soldaten van den Staat moeten aan den oever van den Kotlo gevuurd hebben op een Fransche handels-karavaan en daarbij den man gedood, die de Fransche vlag droeg. In dezelfde streek deden de inboorlingen een aanval op een doortrekkenden troep, waarbij een Franschman en eenige zwarte soldaten van Senegal gedood werden. De Fransche Regeering heeft niet alleen maatregelen genomen, om daar ter plaatse haar vlag te doen eerbiedigen, maar tevens over hel gebeurde vertoogen ge richt en deswegen schadevergoeding geëischt bij den vertegenwoordiger van den Congo-staat te Brussel. Het bestuur van den Congo-siaat werpt de verant woordelijkheid van zich af, bewerende dat de Kotto, een arm van de Oubangi, niet tot zijn gebied behoort; het dringt aan op de benoeming van een scheids rechter, die den gespannen toestand in die streken kan regelen. De Fransche pers spoort de Regeering aan, zich niet met die uitvlucht tevreden te stellen. De Koning van Belgie, die tegenwoordig le Oslende is, kwam naar Brussel over om de zaak te bespreken met den president- Minister Beernaert, en de beide Secre tarissen voor den Congo-staat. Op zijn terugreis van Kissingen naar Schönhausen heeft Von Bismarck Berlijn vermeden hij is over Erfurt, Weimar, Maagdenburg en Jena gegaan. Het vertrek uit Kissingen had Zaterdagmorgen plaats de bekende «getrouwen van Jever" hadden den decoratie-schilder Böhn opgedragen, den Salonwagen met spreuken, wapens en bloemen te versieren. Jena gaf gevolg aan een lang vooraf beraamd plan. om den exkanselier fees telijk te ontvangen. Daartoe waren uil voor uiijn geest. Ik ken geene lectuur, die zoo belangrijk en zoo leerzaam is als 't lezen van mijn Bankiers-Boek. Om de uitgaveD aan deu eenen kant na te gaan," sprak Sir Jozeph met een vorlieven plechtigheid, „en de inkomsten aan den andereu de treurige vermindering vau de balans op eenen tijd, en de verblijdende en heerlijke vermeerdering op den anderen. Welk een wegslepende lectuurDe beste roman die ooit werd ge schreven, kan niet in eenen adem daarmee worden genoemd. Ik kan niet, Richard, waarlijk ik kan uiet zien, dat mijn mooie ronde balans cal inkrimpen tot de helft van het bedrag, waaraan ik al mijn leven ben gewoon geweest, 't Mag zwak van mij zijn," vervolgde Sir Jozeph, met het blijkbaar be wustzijn dat 't alles behalve zwak van hem was, „maar wij allen hebben onze zwakke zijde, en mijn Bankiers-boek is nu eens de mijne. En buitendien, hebt gij 't ook uiet noodig. Als gij 't noodig bad natuurlijk maar gij hebt 't Diet noodig, Gij zijt een rijtt man; gij huwt mijne dierbare Nathalie uit liefde, met om geld. Gij eu zij eu mijne kleinkinderen zullen bij mijn dood alles krijgen, 't Is u toch zeker onverschillig eenige jaren te wachteu, totdat de stoel van den ouden man aan het hoekje van den haard ledig is. Wilt gij 't vierde deel in plaats van de helft aannemen, Richard? Twiutig duizend," sprak Sir Jozeph op Thüringen vele duizenden mannen en vrouwen naar de académie stad gestroomd. Het was reeds avond, toen hij, vergezeld van zijn gemalin, zijn zoon en zijn schoon dochters het station binnenreed. Daar werd hij verwelkomd door den arademi- sclien Senaat, een bevalligen stoel eere dames, en verschillende deputaties, uit den gemeenteraad en andere lichamen. Op de toespraak van den rector ant woordde hij met een redevoering over Duitschlands binnenlandsche Staatkunde. De inwendige bouw des Rijks, betuigde hij, is nog niet voltooid; daartoe moet, meer dan tot dusver het geval is geweest, het Parlement medewerken. Het middel om dit te verkrijgen, ligt in het bereik des volks; de keuzen van Afgevaardigden moeten daarheen zijn gericht, dat er een vastere, een meer gelijksoortige meerder heid ontstaat. Op deze wijze kunnen Vorst en Volk samenweiken en wordt de macht der bureaucratie gebroken. Gevaarlijk arln ik het lieden ten dage in het hart van Europa voor den dag te komen met absolutistische neigingen. Vooial deze laatste wooiden werden warm toegejuicht. Van het station reed men naar een hoogte buiten de stad, vanwaar de vorst een blik kon werpen op Ie vreugdevuren, overal in het rond ontstoken, en op de schitterend verlichte stad zelve. Toen hij zijn logement, het hotel Zum Baren had bereikt, brachten hem de studenten een serenade met fakkellicht. De volgende dag, Zondag, was een aaneenschakeling van feeslelijkheden 's morgens een uitvoering van de studen ten zangvereeniging, die o.a. op de plaats waar Luther heeft gewoond »Ein feste Burg" voordroeg; om 12 uur groot volks feest op de markt, door Von Bismarck in een feesttent bijgewoond, waar hij met de autoriteiten den gebruikelijken morgen dronk genoot. Tweemaal nog voerde hij het woord. Eerst bestreed hij den loe- nemenden invloed van het Centrum. Wel gaf die partij een voorbeeld van tucht, maar haar overheersching achtte hij nood lottig voor het land. Tegenover haar moesten de andere min of meer gelijk gezinde partijen zich veel vaster aanslui ten en de belangen des vaderlands boven onderlinge verdeeldheid stellen. Een andermaal sprak hij over het ver leden. Pruisen's nederlaag bij Jena in 1806 oordeelde hij, dat even noodzakelijk voor Duitschland's eenheid is geweest als later de overwinning der Duitscheis bij Sédan. Geen bloed is noodeloos gestort; al de gevoerde oorlogen waren noodig. Maar nu voortaan ook geen andere oorlog meer, dan ter verdediging! In Frankrijk hebben Zondag de vei kiezingen plaats gehad voor de Ge westelijke Roden. De uitslag is een groote overwinning geweest voor de Republi- keinsche partij, die 1040 plaatsen ver wierf met een winst van 163, legen de monarchalen 201 rnet een winst van 9. Er zijn dus 154 zetels gewonnen. Nog 114 herstemmingen moeten gehouden worden. Maandag zijn de feesten ter eere van Columbus begonnen te Huclva, een havenstad in Zuid-Spanje nabij Palos, van waar de groote ontdekker den 3e Augustus 1492 uitzeilde. Een godsdienst oefening in de hoofdkerk ging vooraf, daarna zeilde de Karveel Saota-Maria, volkomen gelijk aan het vaartuig van Columbus, naar Palos, om daar het anker uit te werpen. Dit schip benevens getrouwe nabootsingen van zijn beide andere zullen later naar Chicago vervoerd worden, voor de wereldtentoonstelling. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-regentes, werd 's morgens door de stafmuziek der In fanterie inet de trompetters, hoornblazers eri tamboers, van hetgarnizoen, een marsch door de gemeente gemaakt, 's Middags 12 uur werd door het garnizoen eene smeekenden toon. „Twintig duizend kan ik missen. Maar vraag mij om Godswil niet meer 1" De lippen van den rechtsgeleerde vertrokken zich tot een spotachtigen glimlach. Hij was uet zoo verzot op zijn geld als Sir Jozeph. Hij had dus met zijn cliënt moeten meege voelen maar rijke lieden hebben geen gevoel voor elkauder. Mijnbeer Dicas verborg zijn minachting van Sir Jozeph niet. Er ontstond voor een oogenblik stilte. De roodborstjes buiten in de heesters moesten zeer reusachtige balansen bij hunue bankiers hebben, want zij huppelen zoo onbevreesd over 't vensterkozijn eu keken met zoo weinig eerbied naar de twee rijke mannen. „Laat mij niet langer in de onzekerheid, Richard." verzocht Sir Jozeph, „Spreek is 't ja of noen?" Turlington sloeg opgewouden met de hand op de tafel, en barste op eens los met het antwoord waarmee hij vreemd genoeg zoo lang had gedraald. „Twintig duizend van ganscher harte I" zeide hij. „Maar op voorwaarde, Graybrooke, dat alles tot den laatsten penning op Na thalie en op haar kinderen wordt vastgezet. „Geen halve penning voor mijriep hij grootmoedig met ziju zware stem uit. Geen halve penning voor mij I" Laat niemand toch zeggen dat rijke lieden hardvochtig zijn. Sir Jozeph vatte zwijgend groote parade eehonden, gecommandeerd door den overste Wellnn, waai bij de troepen stonden opgesteld langs de Utrechtsche en Soesterslraatwegen. 's Avonds werd op het terras van de buitensocieteit »Ainicitia" een concert gegeven door de kapel van het 5. rege- ment infanterie, onder directie van den kapelmeester den heer G. K. G. van Aken, terwijl daarna in de concertzaal een bal, aangeboden door H.H. Officieren van het 5. regementlnfantere,werd georganiseerd, waaraan velen met opgewektheid deel namen. 's Middags werd ten hove, op hel pa leis Soestdijk, eene kinderpartij gehou den, opgeluisterd door muziek van voor noemde kapel. Mejuffrouw G. J. Reinders, alhier, is j.l. Zaterdag te 's Gravenhage geslaagd voor het acte-examen Engelsche taal. Heden is ten raadhuize door bur gemeester en wethouders aanbesteed de inrichting van het benedengedeelte van het waaggebouw tot militaire hoofdwacht, waarvoor was ingeschreven door de liee- len W. van Achterberg voor f996, C. de Froe f829.57, Ph. van Karshergen f822, J. H. Boks f803, H. J. Fjjnenberg f799, J. Diteis f770, E. S. Bijtelaar f 767.80, H. Schouten f 743, G. Wassink f 737, H. Leasing f 697. Het werk is den minsten inschrijver gegund. De door burgemeester en wethou ders aan den gemeenteraad aangebo den rekening over het dienstjaar 1891 wijst in ontvangst een bedrag aan van f 194856.70',i in uitgaaf f 178293.35, en sluit alzoo met een voordeelig saldo van f 16563.35'/, Lijst van brieven, geadreseeerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Juli 1892. 1. J. W. Tieterna, Amersfoort. 2, De Bulte, Amsterdam. 3. A. Hartman, 's-Hage. 4. J. F. Steenmetser, Middelburg. 5. C. Rigter, Van Bunschoten. 6. H. van Been, Hilversum. Duilschland. i. H. Hilliges, Liegau. Indië. 2. Schotman, Atjeh. 340ate 8TAAT8-LOTE1MJ. Tweede klasse. Trekking van 1 en 2 Aug. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f400 op No 6950. Prijzen van fSO 4680 4686 4694 4720 4729 4750 5942 5947 5948 5950 5969 5979 6957 6963 7682 7709 7718 14597 14645 14660 14688 15518 15531 15565 15584 19547 en 19583. Te zamen 28 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Baaru, Donderdagmorgen 10 ure vertrekken HH. MM. per extra-trein naar Amsterdam, om van daar uit per stoom boot het Merwedekanaal mede in te wijden. Des middags zullen de hofrijtuigen tijdig te Vreeswijk zijn, om HH. MM. en gevolg weder naar Soestdijk terug te brengen. Soest. 30 Juli. We hadden heden het voorrecht H. M. de Koningin, vergezeld van H. M. de Koningin-regentes voor het eerst in de Herv. kerk te zien, onder het gehoor van ds. J. J. Bos. De beide vorst- de hand van zijn schoonzoon en barste in tranen uit. Mijnheer Dica9, die gewoonlijk zweeg, uitte de twee eerste woorden die heoi over de lippen kwaaien sedert de opening van 't onderhoud. „Hoogst fatsoenlijk!" zeide hij, en begon dadelijk zijne instructies op te teekenen. Nu de zaak eenmaal tot dit punt was ge komen, werd zij zonder verdere hindernissen tot een goed einde geleid. Sir Jozeph zette zijn plannen zoo breedvoerig mogelijk uiteen, en de pen van den rechtsgeleerde hield ge lijken tred met hem. Turlington, die op zijne plaats aan 't venster bleef zitten, bepaalde zich tot een zuiver lijdelijke deelneming aan de raadplegingen. Hij antwoordde kortaf wanneer 't volstrekt noodzakelijk was te spreken, en hij stemde met de beide oude heeren in alles overeen. Iemand die op een. keerpunt in zijn leven staat, kan. geen acht slaan op andere menschen. Turlington stond op dat keerpunt, op 't beslissende oogenblik toen het onverwachte voorstel van Sir Jozeph hem onverwijld een antwoord afdwong. Hij stond tegenover twee wreede keuzen. Of hij moest de geleende veertig duizend pond op den vervaldag terugbetalen, of hij moest de gebroeders Pulp t verzoeken hem nog eenig uitstel toe te staau, en zoodoende onver mijdelijk een onderzoek uitlokken naar het bedriegelijke onderpand bij de firma gedepo-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2