NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. NA KERSTMIS, Oficiëele Publicatie. BLITENLANDSCH OVERZICHT. Nü. 64. Woensdag 10 Augustus 1892. Een-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT PENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. F e uilleton. IMEHSF00HTSC1E CODKINT. abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal borokend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 18 der wet van den 14. September 1866 (Staatsblad no. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de Inkwartiering, enz.; Doen te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen aangelegd, in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 8 Augustus 1892. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De minister van marine vertrok eergister ochtend naar Soestdijk, alwaar hjj door H. M. de Koningin-regentes in audiëntie werd ontvangen. Te Clingendaal worden toebereid selen gemaakt voor de ontvangst van HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes, die den 13en Augustus a.s. de wedrennen aldaar zullen bijwonen. Voor HH. MM. wordt o.a. een tribune in gereedheid gebracht. Militaire wielrijders. De minister van Oorlog is, blijkens de tusschen hem en het bondbestuur gevoerde korrespon- dentie in beginsel, niet tegen hei vast stellen van een uniform voor militaire wielrijders, mits die voor alle manschap pen wordt verplichtend gesteld. Daar de kosten van aanschaffing voor sommige militaire wielrijders wellicht een bezwaar zou zijn, deed de minister twee voorstellen; 1". elk militaire wielrijder zou verplicht zijn zich voor eigen kosten een volledig costuum aan te schaffen, waartegen het bedrag der dagelijksche schadeloosstelling, die de militaire wiel rijder in dienst geniet, eenigszins ver hoogd zou worden, of 2". aan den mili tairen wielrijder van rijkswege een uni form-kleeding te verschaffen, mits deze zich verbond om gedurende vijfjaren in geval van mobilisatie van het leger bin nen 24 uren na de oproeping, en zoo lang het leger geheel of gedeeltelijk ge mobiliseerd is, als zoodanig beschikbaar te zijn en deze zich geheel onderwierp en aan de krijgstucht èn aan de mili taire wetten èn aan alle bepalingen, die de minister van oorlog inochl goedvinden voor hen vast te stellen. Het bondbestuur heeft naar aanleiding van bovenstaande aan alle militaire wiel rijders hier te lande verzocht, hun rnee- ning hieromtrent to mogen vernemen. Door het bestuur der Kiesvereeni- ging Burgerplicht te Hoorn ïs een cir culaire gezonden aan alle buigerneesters in de hoofdkiesdistricten Hoorn en Enk buizen, houdende verzoek met haar bij de Regeering aan te dringen op een spoedigen aanvang van het werk tot demping van de Zuiderzee. Vrijdagavond zijn te Naarden door twee personen, zooals laterj bleek, uit Amsterdam en Duilschers van afkomst, valsclie guldens uitgegeven. Zaterdag hielden zij zich te Hilversum op, doch maakten zich daar haastig uit de voeten, toen zij vermoedden, dat de politie hen achtervolgde. Te Laren werden zij ge vat, vandaar naar Naarden en vervolgens nog denzelfden avond gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Men schrijft uit Arnhem aan de Amsterdammerdat de op Woensdag jl. daar gehouden groote conferentie van spiritisten in Nederland in alle stilte is voorbijgegaan. Niemand wist zelfs waar zij plaats vond. Alleen is uitgelekt, dat de broeders en zusters op spiritistisch gebied, zonder te melden, wie zij waren, op gemelden dag aan een kameraad- schappelijken maaltijd in ons Musis Sacrum hebben aangezeten en daarbij met hun twintigen waren. De «Velddag" of de oVeldslag," den 4 door het Leger des Heils te Vogelen zang op het buiten van den heer jhr. R. A. E. Barnaart gehouden, is goed af- eeloopen. Des morgens werd het openings schot gelost, de vlag op het midden van het terrein geheschen en de bijeenkomst door kolonel Oliphant, bevelhebber, met eene korte toespraak geopend, telkens onderbroken door het gebruikelijke «halleluja" en „amen". Te half elf kwam generaal Booth in een open rijtuig aan en sprak weldra de menigte, die hem met een «halleluja" ontvangen had, toe. Daarna had de inzwering plaats van de jonge mannen, die in een gewone Friesche tjalk, welke van hangmatten voorzien is, eenige kleinere, aan binnenwateren lig gende plaatsen zullen bezoeken, om aan hangers voor het Leger des Heils te win nen. Die mannen zijn gekleed in een donkerblauw matrozenpak met eene pet, waarop het woord Scheepsbrigade. Ver der werd op verschillende plaatsen ge sproken en gezongen; op ééne plaats uit- sluilend door vrouwen. Te half zes kon den de troepen eerst opgesteld worden om voor generaal Booth te defileeren. Daarna werd een voor deze gelegenheid vervaardigd lied gezongen op de wijze van het »Wien Neerlandsch Bloed" en de feestdag besloten met eene groote muzikale en dankzeggingsbijeenkomst onder leiding van kolonel Oliphant. On geveer twee duizend heilsoldaten waren tegenwoordig. In de Prins-Hendrik-Stichting, te Egmond aan Zee, genieten thans ruim honderd oude zeelieden (waaronder eenige vrouwen) een onbezorgden levensavond. Hel aantal aanvragen om plaatsing over treft nog steeds de beschikbare ruimte. Dientengevolge is de Directie voornemens het gebouw andermaal te vergrooten, zoodanig dat er nog een 80-tal plaatsen zullen komen. Zij behoeft hiertoe krach- tigen steun; de nagedachtenis van onzen Prins Hendrik wordt hiermede tevens geeerd. Te Maastricht is de gevangenis zoo overbevolkt, dat men zich verplicht heeft gezien, een deel der mannelijke gevangenen naar de vrouwenafdeeling over te bren gen. Ook in andere gevangenissen schijnt het niet beter gesteld te zijnalthans de officier van justitie te 's-Hage heeft om plaatsing van gevangenen te Maastricht aangevraagd. Van Urk wordt gemeld, dat de typhus die voor eenige dagon zoo goed als ge weken was, zich nu weer meer en meer uitbreidt. Het getal typhus-lijders bedroeg Vrijdag 20. Als een blijk, dat dit jaar een goed aardappeljaar is, deelt men mede, dat bij Seegers te Valburg, aan een pol van de late of winteraardappelen een buitenge woon groote weid aangetroffen, zoodat men veronderstelde, dat hij hol was. Na opengesneden te zijn, bevond men hem echter evengoed als de anderen en hij had een gewicht van ruim een half kilo. Tusschen Usltwerd en Uithuizen, noordkust van Groningen, worden thans 400 bunders buitenland ingepolderd, een werk van 1230,000, waarbij 800 polder werkers aan den arbeid zijn. Reeds zijn benoorden die plaatsen, benevens boven Warfum, honderden bun ders vruchtbaar kleiland aan de zee ontnomen, zoodat men thans 1uur loopen moet van die plaatsen, om de Wadden te zien, terwijl voorheen die dorpen aan zee lagen. Het ingepolderde land is door drie zware dijken omgeven, en nu zal buiten den laatsten dijk het bedoelde werk van 400 bunders tot stand komen. De Zutph. Ct. plaatst een schrijven van een te Brussel wonend «edelman", drager van een ook in ons land beken den adellijken naam. In dezen brief, der Zulph. Ct. ter publicatie verstrekt door een der lezers, orn de inenschen te waar schuwen, zegt de schrijver een middel gevonden te hebben om dagelijks en regelmatig aan de roulette-tafel f 60 te verdienen met een kapitaal van f 3000. De man beweert zelf op kleine schaal te Monte-Carlo reeds proeven met uitmun tend resultaat genomen te hebben. »Ik ben," schrijft hij, «ingenieur van beroep, dus altijd zeer weinig gewoon geweest op lossen grond te bouwen." 't Is te hopen, dat de lieden, die van den uitvinder een brief ontvangen, zorgen zullen, ook van zichzelve dit te kunnen getuigen, wanneer zij op 's mans voor stellen ingaan. Waar niels te zeggen valt, is Lord Salisbury verstandig genoeg geweest om niet te trachten toch iets te vertellen: de rede, waarmede hij Maandag in naam der Koningin het nieuwe Lagerhuis begroette, was indeidnad een model van soberheid. De preuiier zei eenvoudig, dat vóór de ontbinding de wetgevende zaken waren afgeloopen en bet dus niet noodig is, dat het Parlement op dezen buitengewonen tijd bijeenblijft. De troon rede hoopt, dat, wanneer liet Parlement voor de nieuwe zitting bijeenkomt, dit voort zal gaan op wetgevenden weg de welvaart en het heil des lands te bevor deren. Zuiniger kan liet wel niet. De strijd om de Regeering wordt nu bij het adres van antwoord beslist, en zal dus deze week wel afioopen. Salis bury heeft den wensch uitgedrukt, dat de zaken zooveel mogelijk worden be spoedigd, en aan dit verklaarbaar ver langen zal worden voldaan, daar Gladstone zoowel met de beide groepen "Van Ieren als met de werkliedenpartij tot een ac- coord moet zijn gekomen. Daarentegen zullen de Unionisten het den ouden staats man niet zoo gemakkelijk maken inzon derheid moet hot hun bedoeling zijn, Gladstone te dwingen klaren wijn te schenken aangaande zijn home-rule-plan- nen. Reeds de keus van den man, aan wien de samenstelling van het adres is opgedragen, wijst hierop: deze taak is ten deel gevallen aan den Unionist Darton, afgevaardigde voor het Iersche district Armagh, een van de vijf heeren, die op bet Gioene Eiland een zetel aaneen na- tionahstischen candidaat hebben ontwel- digd. Bij gebrek aan politiek nieuws houdt de Engelsclie pers zich druk bezig met toekomst-bespiegelingen van hoogst twij felachtige waarde. Een gerucht, als zou Charles Dilke, Gladstoneaansch afgevaar digde in weerwil van de breuk met den aanstaanden piemier, ontslaan door Dilke's berucht echtscheidings-proces, in overleg met den baas de Egyptische quaestie eens aanroeren en de onzijdigverklaring van Egypte onder waarborg van de mogendheden voorstellen, wordt door slechts weinigen geloofd. De Slarokkaiinsclie quaestie zal WILKIE COLLINS. Naar het EngelscheMiss or Mrs?) IB) Sir Jozeph deed hem met ouderwetsche be leefdheid tot in den gaug uitgeleide. Toen bij Daar de bibliotheek terugkeerde om nn een paar vriendschappelijke woordea te zeggen alvorens voor goed van het testament af te stappen, voelde hij zieh op eens bij den arm grijpen en zonder plichtplegingen door Turlington's krachtige band naar 't venster trekken. Richard 1" riep hij uit, „wat beteekent dit?" „Zie hier I" krijschte deze, terwijl hij door 't venster naar een met gras begroeide laan van het park wees, die aan weerszijden met heesters wes beplant en op eenigen afstand van het huis was gelegen. „Wie is die man? spoedigI voor dat we hem uit 't oog verliezen die man, die daar vaa den eenen heester naar dea anderen heenstapt?" Sir Jozeph herkende de gestalte niet voor dat zij verdween. Doch Turlington fluisterde hem iets in 't oor: „'tlsLauucelotLinzie!" Geheel ter goeder trouw verklaarde Sir Jozeph, dat die man onmogelijk Launce kon geneest zijn. Doch Turlington's razende niinnennijd liet zich niet zoo spoedig tevreden stellen. Hij vroeg dringend naar Nathalie Men zeide heui, dat zij in 't park was gaan wandelen. Dat wist ik wel!" zeide hij met een vloek en snelde naar buiten om zich zelf van de waarheid te overtuigen. Er verliep eene kleine poos vóórdat hij weer naar huis terugkeerde. Hij bad Nathalie gevonden doch alleen. Hij had op zijn onderzoek geen spoor van Launco ontdekt. Voor de honderdste maal zag hij zich ver plicht de toegevendheid van haar vader en tante in te roepen. n't Zal niet weêr ge beuren," zeide hij op boetvaardigen toon. „Gij zult zien dat ik een geheel ander mensch word, zoodra gij allen bij mij op mijn landgoed zult zijn. Let wel" vervolgde hij met een vluchtigen blik, die zijn inge worteld wautrouwen tegen Nathalie eu tegen iedereeuin bare omgeving verried, „let wel! 't blijft bepaald, dat gij allen aanstaanden Maandag bij mij in Sooieretsbire komt! Sir Jozeph antwoordde droogjes, dat het bepaald bleef. Turliugton keerde zich om en wilde de kamer uitgaan doch keerde plotseling terug. „Onthoudt wel," vervolgde hij, zieh tot Miss Lavinia wendende, „dat op den zevenden der volgende maand het huwelijk is vastgesteld. Geen dag laterMiss Lavinia antwoordde op bare beurt zeer droogjes „Natuurlijk, Richard; geen dag later"; waarop hij mompelde„zeer goed" en de kamer verliet. Een half uur later kwam Nathalie binuen. Zij zag er eenigzins verlegen uit. „Is hij weg?" vroeg ze (luisterend aan haar tante. Op dit punt gerustgesteld, liep zij recht door uaar de bibliotheek een kamer, die zij zelden bezocht op dit of op een ander uur van deu dag. Miss Lavinia trad haar dadelijk op zijde, en vatte haar driftig bij de hand. „Is 't mogelijk, Nathalie?" vroeg zij. „Is Lauucelot Lin zie werkelijk hier geweest, zonder dat uw vader of ik 't wisten?" „Wat steekt daar voor kwaad in?" ant woordde Nathalie met plotseling opkomende drift. „Mag ik mijn neef uooitmeer zien, omdat mijnheer Turlington toevallig jaloersch op hem is?" Eonsklaps wendde zij 't hoofd af. Een hooge blos verspreidde zich over baar gelaat en bals. Miss Laviuia, die nog steeds voortging met haar ernstig het verkeerde van haar ge drag onder 't oog te boudeD, werd in 't midden gestoord door een nieuwen ommekeer ;n 't ongestadige humeur van bare nicht. Nathalie barstte in tranen uit. Met dit verschijnsel van oprecht berouw tevreden, liet de oude dame zieh bewegeu, bet gebeurde ditmaal nog eens door de vingers te zien en voor dezen enkelen koer slechts het geheim van haar nicht te bewaren. Zij zouden immers allen naar Someretshire gaan, dacht zij, vóór dat eenige verdere overtreding vau dien aard zou kunnen plaats hebben, ltichard had gelukkig niets ontdekt; eu alles wél be schouwd, kon de zaak veilig blijven rusten. Miss Lavinia had do omstandigheden misschien uiet zoo luchtig ingezien, iudien zij had geweten, dat een vau de bedienden van Muswell Hill door Richard TuTliugloa was omgekocht eu dat deze gezien had, dat Launce het park door de achterdeur verla ten had. NEGENDE TAFEREEL. DE ONTVANGZAAL. „Amalia 1" „Spreek een woord," „Vraag hem om te gaan zitten. Zoo fluisterden de drie stiefdochters van Lady Winwood tot elkander, terwijl zij zich uiterst verlegen in haar ontvangzaal bevondeu eu zij hulpeloos een persoon aanstaardeu, die voor haar op den drempel der deur stond. Het was den 23e December, tusschen twee drie uur in den namiddag, bij gelegenheid, dat de drie dochters waren teruggekeerd van de vergadering der stichtelijke Zaugvcreeu tring, eu de persoon dieu zij aangaapten, was llicliard Turlington. Verbaasd over zijn ontvangst was hij met deu hoed in do hand aan de deur gaan staau. „Ik ben van ochtend van Semeretshire gekomen" zeide hij. «Hebt gij 't ook ge hoord Ik moest noodzakelijk op mijn kautoor zijn eu zag mij daarvoor verplicht mijn gasten op mijn landgoed alleen te laten. Morgen keer ik naar hen terug. Wanneer ik sprcok van mijne gasten, dan bedoel ik dauvmeê de Graybrooke's. Weet ge niet, dat zij bij mij logeeren? Sir Jozeph, en Miss Laviuia, en Nathalie Bij 't uitspreken van Nathalie's naam sprongen de zusters op. Zij keerden zich om en keken elkander ontsteld aan. Turlington begon zijn geduld te verliezen. «Wilt gij wel zoo vriendelijk wezen, dames, mij te zeggen wat dit alles heeft te beduiden? zeide hij een weinig scherp. Miss Laviuia heeft mij verzocht hier een bezoek te brengen, toen zij hoorde, dat ik naar de stad ging. Zij beiaste mij met de boodschap, om een patroon voor een kleedje mcê te brengen, dat u mij geven zoudt. Eenige uren geleden moet gij toch reeds een telegram hebben ontvangen, waarin dit alles duidelijk stoud uitgelegd. Hebt gij dut bericht niet ontvangen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1