HEERENHUIZEN met voor en achtertuin Concertzaal Hotel „Amalia" DE ZWEEDSCHE HAHHTËGAiE, Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. üit de I Baaxn.' 11 Augustus I892 E. Schöjen. nog wel een poos hangende blijven. Sir Evan Smith, de Britsche gezant bij den Sultan, is nog altijd te Tanger en heeft aan een reporter van de Times gezegd, dat de onderhandelingen over een handels verdrag voortduren en stellig tot een goed einde zullen leiden. De berichten over de moeielijkheden, die hij bij den Sultan zou hebben ondervonden, zijn in de pers erg overdreven, zooals hij in hel breede den correspondent vertelde. Toen de gezant het verslag van het onderhoud twee of drie dagen later in de Times las, was hij erg verwonderd, en telegrafeerde gauw dat hij die openbaarmaking niet heeft vergund. Net ot een dagblad-correspondent gewoon is, met den doofpot rond te loopen De Sultan van Marokko zit zelf ook niet erg op zijn gemak. De langdurige opstand van den stam der Angheras, die de tegen hen uitgezonden soldaten ge woonlijk met vetlies terugdrijven en zich nu reeds dicht bij Tanger bevinden wordt voor hem een lastige geschiedenis. Wel heeft hij nu en dan plechliglijk ver klaard, dat de tijd was gekomen om de opstandelingen zonder genade te verdel gen, maar met dat te zeggen, doet hij hun weinig kwaad. Daarbij nog de moeielijkheden met de Mogendheden, Spanje heeft aan de nooidpunt, vlak tegenover Gibraltar, de stad Ceuta in bezit en de gouverneur dier plaats kreeg bevel terstond krachtige maatregelen te nemen voor het geval, dat de grenzen door de Marokkanen geschonden mochten worden, de kuiperijen van den secie taris der Fransche ambassade, die den Grootvizier legen de Engelschen opzet, en men zal toegeven, dat er aangename baantjes in de wereld zijn, dan het Sul tanaat van Marokko. Een ander potentaat,die het meteen deel zijner onderdanen te kwaad heeften insge lijks er alle nachten van droomt, de lebellen uit te roeien, maar er nog niet toe kon komen, is de Euilr vail Afghanistan en de verwarring in zijn rijk is des te gevaarlijker, omdat hij als het ware irige klcmd zit tusschen Aziatisch Kusland en Brilsch Indië, en min of meer de functie vun stootkussen vervuil. Nu heeft Rusland van de gelegenheid gebruik gemaakt om een zetje voorwaarts te doen. Omsloten door Russisch Boekhata, China, Britsch-Indië en Afghanistan, ligt de hoogvlakte van Pamir, bewoond door den Tartaanschen stam der Khirgiezen, die, zoo het heet, onder Russisch pro tectoraat staan. Met naijver heeft de Britsch-Indische Regeering steeds eiken stap, die tot een werkelijke bezetting vanwege Rusland zou leiden, bespied, aangezien de Russische buurschap in dat deel der wereld weinig gewenscht wordt. Nu hebben juist dezer dagen de Russen, onder voorgeven, dat de IChirgiezen door Afghanen en Chineezen worden mishan deld, troepen naar Pamir gezonden, die zich na eenige gevechten van dat land hebben meester gemaakt. Ztlfs zouden de Afghanen bij die gelegenheid vijl Russische onderdanen gedood en tien zwaar geboeid, naar de hoofdstad Kaboel medegevoerd hebben, tiet een en ander wordt in Engeland met bezorgdheid gade geslagen, maar tot explicaties is het nog niet gekomen. Sedert geruimen tijd waren geruchten in omloop, dat de Russische Regee riug pogingen aanwendde om in een betere oeconomische verhouding tot Duitschland te komen: thans hebben deze een vasteien vorm verkiegen, door het bericht, dat eerstgenoemde aan het Duitsch gouvernement een memorandum zond, waai in verklaaid wordt, dat zij thans haar tariefwetgeving kan wijzigen en het oogenblik gekomen acht voor een modus vivendi, ten einde de wedeizijd- sclie betrekkingen te verbeteren. Rusland verlangt, dal Duitschland de differen- tiëele rechten opheft, en wenscht te ver nemen, welke voorstellen van Duitsche zijde gedaan worden. In de Duitsche pers wordt die toena dering met eenig wantrouwen bejegend; vele bladen zien daarin een poging, om Het hoofd der drie gezusters was Miss Aiualia. Zij was de eerste, die tegenwoordig heid van geest genoeg herkreeg oui duidelijk antwoord te geveu op Turlington's zeer duidelijke vraag. ij hebbeu van ochtend het telegram ontvangen," zeide zij. «Doch sedert dien tijd is er iets gebeurd, dat ons getroffen en verbaasd heeft. Wij vragen u verschooning voor ons gedrag." Met deze oorden wendde zij zich tot een harer zusters. „Sophie," zeide zij, «het patroon ligt gereed iu de lade van die tafel achter u. Geef't aan inijuheer Turlington I" Sophie haalde het pakje te voorschijn. Voor dat zij 't aan den bezoeker overhan digde, keek zij haar zuster aan. .Moeten we mijnheer Turlington maar lateu heengaan, alsof er niets was gebeurd?" vroeg zij. Auialia dacht er eeu oogenblik over na. Dorothea, de derde zuster (die tot nu toe geen woord had gesproken), gaf nu ook haar oordeel te kennen. Zij stelde voor, dat men alvorens verder te gaan, zou hooren of Ladv Winuood ook te huis was. Dat denkbeeld werd onmiddelijk goedgekeurd. Sophie schelde, en Amalia deed de vraag toeu de bediende verscheen. Lady Winwood was echter dadelijk na 't ontbijt uit rijden gegaan. Lord Winwood naar wien ineo vervolgens vroeg had Myladv vergezeld, en er was geon uur be eenvoudig door opdrjjving van den roe- belkoers Ruslands financiën te verbeteren en den weg naar de Duitsche beuizen voor een nieuwe Russische leening te banen. Tegen het laatste wordt gewaar schuwd. Het vertrek van den Heer Herrfurth uit het Pruisisch Ministerie is wellicht thans een voldongen feit, in ieder geval te verwachten; de Keizer, die Zondag morgen uit Engeland is vertrokken aan boord van zijn stoomjacht Kaiser-Adler, zou onmiddellijk na zijn terugkeer een beslissing nemen. De Min. van Binnen- landsche Zaken gaat heen wegens verschil van meening met zijn ambtgenoot van Financiën. Miquel, over de nieuwe belas tingregeling; zijn portefeuille gaat over op den Pruisisclien premier Graaf Eulen- burg, die tot dusver geen der departe rnenten onder zijn leiding had. De vermaarde reis van Bismarck is nu gelukkig aan een eind. Zaterdag ging hij van Schönhauzen naar Varzin, waar hij eenigen tijd rustig zal blijven. Aan het Steltiner station te Berlijn had hij ander half uur oponthoud, waarvan weer ge bruik is gemaakt voor een ovatie. Eenige duirende personen, meest tolden beschaaf den stand behoorende, begroetten hem met hoera's, volksliederen, bloemen-uan- biedingen en toespraken. Bij herhaling antwoordde hij; verhaalde, dat hij veel genoegen had gehad van zijn reis en in tevreden stemming terugkeerde, vooral omdat hij in Zuid-Duitschland zooveel trouw aan hel Rijk had aangetroften. «Ook onze Oostenrijksche bondgenooten," zeide hij. azijn tegenover ons zeer wel willend gezind. Toen ik voor zeven weken hier was, wist ik niet welke goede re commandaties ik te YVeenen had." Men lachte luidkeels, en guitig ging hij voort: «Neen, verstaat mij niet verkeerd ik bedoel die van voor dertien jaartoen ik er was om het verbond te sluiten, dat de herinneringen aan 1866 geheel heeft verdrongen." De herstemmingen vooi de Gewestelijke Raden in Frankrijk hebben de repu- blikeinsche meerderheid nog versterkt. Te Loches is Wilson gekczen, ook als republikein natuurlijk. Van dien mijnheer kan men nug pleizier beleven. sinds meer dan 40 jaren predikant te Soest, binnen kort zijn emeritaat aan vragen. Zondag 14 Augustus e. k., zal in de Remonstrantsche kerk alhier als voor gangeroptreden Ds. C. D. Sax Jr., predikant te Boskoop. De kapt. F. J. G. ten Raa, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, wordt werkzaam gesteld bij de normaal-schietschool te 's-Gravenhage. Maandagavond had om een onbedui dende oorzaak op den hof alhier eene vechtpartij plaats tusschen een paar muziekanten der Infanterie en eenige burgers. Een der muziekanten had de laagheid met een vlijmscherp zakmes zijn tegenstander eene afgrijselijke wonde aan het hoofd toe te brengen. De toestand van den gewonde is dau ook nog niet buiten gevaar. Het is te wenschen, dat de militaire rechtspleging, dit gevaarlijk sujet voor goed onschadelijk maakt. L.l. Maandagavond ten 8 ure is door de keurmeester van de visch L. Kumes een mand, inhoudende gerookte pieter mannen, voor den afslag afgekeurd, als voor de gezondheid nadeelig, din van elders was aangevoerd en aan de politie afgegeven, welke dezelve onschadelijk heeft gemaakt. Baarii, 7 Aug. H. M. de Koningin regentes woonde heden morgen alhier de godsdienstoefening bij. De predikant, dr. Meulebelt sprak naar aanleiding van Ps. 119 vr. 67. Naar men verneemt, zal ds. J. J. Bos, paald wanneer zij zouden terugkecren. De zusters kekeu Turlington aan, niet recht wetende, wat ze nu zouden zeggen of doen. /foodra de bediende was vertrokken, richtte Amalia het woord tot hem. «Jfou 't u mogelijk zijn hier te blijven, totdat mijn vader of Lady Winwood terug komt?" vroeg zij. »'t Is mij volstrekt onmogelijk. Ik heb van daag geen minuut tijd te verliezen." «Wilt ge ons céne van die minuten schenken? Wij moeten iets iu overwegiug nemen, dat we u misschien moeten zeggen, voor dat gij heengaat." Turlington nam vol verbazing plaats. Miss Amalia onderwierp aan 't andere einde der kamer het geval van hare zusters, uit eeu streng gemoedelijk oogpunt. „Wij zijn door geenerlei slinksche negen achter dat gemeeue bedrog gekomen," zeide zij. «Men heeft ons met geweld die ontdekking opgedrougen en «e hebben niemand geheim houding beloofd. Daar wij weten, hoe laag die heer is behandeld, schijnt 't mij toe dat 't onze plicht is zijn oogen voor de naarheid te openen. Indien wij 't stilzwijgen bewaren, maken wij ons tot Lady Winwood's mede plichtigen. Ik ten minste wat er ook 't gevolg van moge zijn ik wil mij daartoe niet leenen, hoort ge. Haar zusters stemden met haar in. De eerste kans, die de slimme Lady Winwood haar Het vertrek van Lliérot. Lhérot, de zwager van den ongelukkiger! Veiy, heeft zich Vrijdag naar het ministerie vnn binnenlandsche zaken begeven, en is ver schenen voor de commissie tot schade loosstelling der slachtoffers van de ont ploffingen. De ex-kellner is vreeselijk verouderd, hij heeft niet meer dat vrien delijk, open voorkomen, die losse manie ren, die velen nog op den dag na de inhechtenisneming van Ravachol, bij hem opmerkten. De dood van zijn zwager, de voort durende vrees vermoord te zullen worden, hebben hein ter neergedrukt. Zijn ge laatstrekken zijn strak, zijn oogen dof, zijn stap loom. Op een vraag waar hij zich ophield, antwoordde hij »U te zeggen waar ik woon, dat is mij verboden, maar wel mag ik u zeg gen, dat ik niet iri Melun woon en ook geen gevangenbewaarder ben. Wat heeft men al niet van mij verteld? Sommigen hebbeu gezegd, dat ik maitre d'hotel was in een prefectuur, anderen hebben ver teld, dal ik slappen deed, om in dienst te komen bij de veiligheidspolitie. Alle maal leugens. Zonder het vreeselijk onge luk op den boulevard Magenta, zou ik niet van mijn zwager vertrokken zijn. Wij konden het heel goed met elkaar vinden, al heeft men daaromtrent ook andere berichten verspreid." «Maar daags na de ontploffing zijl gij toch verdwenen. Men heeft u uw afwe zigheid bij de ter aarde bestelling van Very ten kwade geduid." «Ja, ik ben verdwenen, dat is waar, waarom zou ik mij ook nogmaals aan het gevaar blootstellen? Ik wilde naar de begrafenis gaan, maar men heeft het mij beslist verboden." «Wie men?" «Zij die zoo goed voor mij geweest zijn gedurende die bange dagen, die heeren van de prefectuur, die ik allen bezocht heb, die mij moed hebben ingesproken maar die geëischl hebben, dat ik niet bij de begiafenis zou tegenwoordig zijn." »U woont dus op de prefectuur?" «Wat kan u dat eigenlijk schelen?" antwoordde Lhérot lachend. «Trouwens, nu kan ik hel u wel zeggen, ja, ik heb daar verblijf gehouden, maar ik ben er nu niet meer. Vraagt u nu niet verder. «Nu de kalmte weer is teruggekeerd, r,u ge beter over den toestand zult kun nen oordeelen, zeg inij nu eens, wat gij van de ontploffing denkt?" «Ik voor mij ben vast overtuigd dat de aanslag van buiten af heeft plaats gehad. Ik zie nog de personen, die slon den te drinken, terwijl anderen achter zaten te eten ik was juist naar de keuken geweest en ik ben overtuigd, dat men vari dat oogenblik gebruik heeft gemaakt, oin den moordaanslag te plegen." «Men heeft u zeker de fotografiën van de beschuldigden laten zien meent u die misschien te herkennen?" «Volstrekt niet. Ik heb dat al gezegd aan den rechter van instructie, toen hij mij in verhoor nam." «Gaat gij nooit naar het paleis van justitie'" «Neen, nooit! Maar laat ons daarover liever niet spieken. Ik ben bang, dat we nooit gewroken zullen worden." «En wat denkt ge nu te doen?" «Zoodra mijn zaken geregeld zijn, ver trek ik ver, zeer ver van hier, maar ik zal toch altijd op Franschen bodem blij ven, daar ik niet naar den vreemde wil vertrekken. Daar zal ik, onder een ande ren naam wel geplaatst kunnen worden en wanneer na jaren al die verschrik kelijke geschiedenissen zullen zijn verge ten, zal ik naar Frankrijk terugkeeren." En toen wij elkaar verlieten «Hebt ge geen berouw van uw daad, had gelaten om dat gewicht tegenover dat harer stiefmoeder te stellen, haddeu zij nu in banden. Haar jaloersche haat tegen Lady Win wood verborg zich onder 't uiasker van Plicht plicht jegens een beleedigden en bedrogen medemeiisck. Kon eene aardsche bon eegreden zuiverder z'jn dan deze? „Zullen we 't hem vertellen, Amalia?" riepen de heide jonge meisjes, tnet de onbezonnen zorgeloosheid van vrouwen, die eerst tot n-deuken komen wanneor de tijd tot nadenken reeds verstre ken is. Een onbestemd gevoel van iets, dat niet rich tig was, begon Turlington onaangenaam tc be kruipen. „Ik wil u niet haasten," zeide hij, „maar als gij mij werkelijk iets bebt te zeggen Miss Amalia raapte al haar moed bijeen en begon „Wij hebben u iets heel verschrikkelijks te vertellen. Gij zijt in dit huis voorgesteld, mijnheer Turlington, als de aanslaande echt genoot van de nicht van Lady Winwood, Miss Nathalie Graybrooke." Hier wachtte zij even voor dat zij tot de oplossing over ging. Turlington's gelaat onderging eene plotselinge verandering, die haar voor 't oogenblik afschrikte. „Wij hebbeu tot nu toe gemeend, vervolgde zij, „dut gij in 't begin der volgende inaand met die jonge dame in 't huwelijk zoudt treden." „Welnu?" van de aangifte van Ravachol?" «Volstrekt niet! Ik heb eerlijk gehan deld, en niettegenstaande alle ongelukken, die mij daardoor zijn overkomen, zou ik weer hetzelfde doen, als het noodig was. Ik zou wel willen dat alle eerlijke lui zoo handelden." Pianospel en grasgroei. Op de mu ziek- en theater-tentoonstelling tc Wee- nen heeft de pianofabrikant Bösendorler een reuzenpiano tentoongesteld, waarop hij gratis een concert wilde laten geven. Een beroemd pianospeler zou het mon sterinstrument bespelen. Het bleef ech ter bij den goeden wil van den heer Bösendoi fer, want de directie der ten toonstelling sloeg de aanbieding af en gaf in haar brief, waarin zij dit besluit den heer Bösendoifer meldde, als reden daarvoor op, dat zij vreesde, dat door den te verwachten grooten toeloop, het gras in de perken te veel schade zou lij den. De heer Bösendorfer verzocht schrif telijk aan de directie, hem zijn aanbie ding niet kwalijk te nemen, hij had, zei hij, in de onschuld zijns harten gedacht, dat zijn piano zich op een muziek- en theaterlentoonslelling bevond en niet op een grastentoonstelling. Volgens de British Medical Journal is dr. Tilden, een bekend Engelsch genees heer, die aan typheuse koortsen overleed, het slachtoffer geworden van zijn onder zoekingen naar de typhusbacilles, waar omtrent hij sommige resultaten in de vergadering van de British Medical Association te Nottingham had willen mededeelen. Voor eeuigen tijd is ook dr. Mahomed, tengevolge van zijn wetenschappelijke onderzoekingen bezweken en eveneens hebben dtie studenten van St. Thomas min of meer geleden door de uitwerking van smetstoffen, die zij bij hunne onder zoekingen hadden overgenomen. Zulke blijken van heldenmoed worden zelden opgemeikt; toch verdienen zij de dank bare waardeering van de menschheid in 't algemeen en van de wetenschappelijke wereld in het bijzonder. De cholera. Uit Petersburg wordt aan de Times gemeld, dut de choleia vooral in het gebied der Kozakken toe neemt. Dinsdag kwamen te Rostoff en Nakhitchevan en de omliggende districten 1150 gevallen voor, waarvan 559 met doodelijken afloop. Het ofliciëele bericht zegt dat op den len cu 2en 4107 personen werden aangetast en 2073 overleden. Uit Moskou wordt geseindGrootvorst Sergius, gouverneur van Moskou, kondigt in eene proclamatie het uitbreken van de cholera te Moskou aan. Hy raadt iedereen aan tot onderwerping aan de genomen maatregelen en schrijft strenge straffen voor tegen overtredingen. Er kwamen reeds 11 sterfgevallen voor. De Russische regeering roept alle Russische onderdanen, mannelijke en vrou welijke studenten in de medicijnen, die aan buitenlandsche boogescholen studeeren op, om zich wegens de colera ten dienste der regeering te stellen. In Mexico liet dezer dagen een kwak zalver bij bekkenslag bekend inaken, dal hij een middel bezat oin oude dames weder jong te maken. Ondanks den hoogen prijs, dien hij voor de kuur eischte, hadden lal van meer bedaagde juffrouwen in de met kabalistische teekens versierde zaal van den oudendomsdokter plaats genomen. Hij liet allen eenige poeders slikken en zeide, dat hij daarna de nieuwe ouderdom zijner patiënten zou op schrijven. Hij zou met de oudsten be ginnen en vroeg aan een der dames haar ouderdom. Zes-en-dertig jaar, luidde het antwoord. De volgende werden steeds jonger en de laatste was eindelijk 20 jaar. «Dames", aldus eindigde de kwakzalver, «ik kan tot mijn genoegen constateeren dat de kuur bij u allen gelukt is. Bij het binnentreden was de jongste uwer naar gissing reeds 10 jaar ouder dan de thans Hij kou niet meer dan dit enkele woord uitbrongeu, toen hij haar bleek gelaat eu haar oogen vol levendige deelneming zag. «I'as op!" fluisterde Dorothea haar zuster in 't oor. «Zie hem eens aan, AmaliaNiet te gauw." Amalia ging voorzichtiger voort «Wij zijn zoo even thuis gekomen van eeue muzikale bijeenkomst. Eene der dames daar was een kennis, een vroeger schoolka meraadje van ons. Zij is de vrouw van den predikant van St. Columb Major een groote kerk, ver van hier in 't Oostelijk gedeelte van Londen." «Ik weet niets van de vrouw noch van de kerk," viel Turlington haar barsch iu de rede. «Mag ik u verzoeken even geduld te hebbenIk kan u niet vertellen wat ik moet, zonder van de predikantsvrouw te spreken. Zij kent Lady Winwood bij naam, eu zij hoorde onlangs van Lady Winwood praten onder zoer vreemde omstandigheden. Omstan digheden, die iu verband staan met eene handteckening in een der kerkregisters." Turlington verloor zijn zelfbeheersckiug. «Gij hebt iets gehoord tegen mijne Nathalie," barste hij uit; ik merk 't aan uw gefluister, ik zie 't iu uw blikken. Spreekt ronduit, «at weet gij?" Er viel niet langer te dralen en Amalia vertelde hem ronduit, wat zij had ge hoord. als hoogste door u opgegeven ouderdom. U zult mij wel toegeven, dut eeneviouw van 36 jaar nog niet oud genoemd kan worden. Verzoeke om gunst en recom mandatie. Get ondeu op den openbaren weg Een groen geverfd zitbankje. Een defect gouden oorbel. Een platgetrapte cantille gouden oorbel. Rechthebbenden vervoegen zich ter le- rugbekoming aan het bureau van politie. V Gehuwd Arts, Officier ïlasse O. I. L. Es, die, mede nfupens nïnne ouders, hun har- telijken danW^betuigen voor de vele en hartelijke blijkéftvjqn belangstellm- hii gelegenheid van hunLuwehj! onder- vonden. Amersfoort, 8 Augustus 1892. Getroin J. J. A£r>Ê. MUIJSER, en H. A.' AL EEfi^NINK. Kampen, 10-sAug. 1892. Heden overleed te Utrecht in den ouderdom yan -58 jaren onze geliefde AJgcfler en Behuwd- moeder Meprouw de Wed. B. COENE^-Jfeyer. Amersfoort,-9 Aug. 1892. fc. N. CQfiNEN. C. COENEN Brouwer. Verzoeke rouwbeklag ver- schootid te bUjv Drie sjotmlé en logeabele gelegen qau de BERGSTRAAT "IUier: Aanbiedingen worden ingewacht onder letter N. aan liet Bureau dezer Courant. tevens genegen 'errichten. de sf avonds ten 8 ure, te geven door Ch. CRELEVGER (Piano),. metVmedewerking van Mej. A. py^KANGf. (viowl)^ den Heer OTTO DE NOBEL (zang). Kaarten a I O. te verkrijgen bij de boekhandelaren G. J. SLOTHOUWER en VALKHOFF, Langeslraat, Amersfoort. V Bij den uitgever G. J. SLOTHOUWER alhier, is verschenen prijs ingen. f .1. ifébonden r3.50- Dit in de Nojahsclie bladen zoo uit nemend gereceirfèerde werk mag in geen, leesgezelschap ontbreken en eigent zich,, gebondejj^hok zeer tot damesgeschenk. Er heersebte eeue diepe, stille- in het verirek. Men kon het geluid van de voet stappen der voorbijgangers op de straat hooren. Turlington stond geheel onbewegelijk op de plaats waar zij hem als aan den grond hadden genageld door de mededeeling, terwijl hij zich met de rechterhand vasthiold aan de sofa om staande te blijven. Aan alle leden bevend hadden de zusters zich in den verst verwijderden hoek der kamer terugge trokken. Zijn gelaat had haar van schrik doen verstijveu. Door do stomme verslagenheid, die bet in 't eerst uitdrukte, vertoonde zich allengskens een blik van doodelijke haat, die haar tot aan de ziel trof. Zij fluisterden, in koortsachtige opgewondenheid tot elkander,, zoudcr te weten wat zij eigenlijk zeiden,, zonder haar eigen stemmen te hooren. Wordt vervolgdj

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2