NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. NA KERSTMIS, binnenland. Nu. 66. Woensdag 17 Augustus 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Provinciale berichten. Plaatselijke berichten. F e ui lleton. iMERSFOOHTSCIE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezcnden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het Hof zal met 1 September van Soestdijk naar den Haag vertrekken en daar vertoeven tot na de opening der Kamers. Dan wordt het Loo betrokken tot na Kerstmis. Het Kerstfeest zal dus door de Koninginnen op het Loo gevierd wor den. Met nieuwjaar is men weder in de resi dentie terug voor de Nieuwjaarsreceptie. HH. MM. de Koninginnen maakten dezer dagen met hare gasten, de prins en prinses van Bentheim en hun kinderen, een meisje en drie knapen, in een met vier paarden bespannen brik een rijtoer over de Lage Vuursche. Op den hoek van den straatweg naar Maartensdijk en dien naar Utrecht, juist tegenover het buiten Prins Hendriksoord van den heer A. Boissevain reden de paarden, die ge mend werden door den prins van Bent heim, in volle vaart tegen de brugleuning aan. Het rijtuig werd nogal beschadigd en de Koninginnen en hare gasten zagen zich geDoopt uit te stappen, totdat de koetsier met behulp van het personeel van Prins Hendriksoord alles in zooverre had hersteld, dat de rit vervolgd kon worden. Door den civiel-ingenieur Linse is een voorstel aan de regeering ingediend om het ontwerp tot indijking en droog making van het Hocrnsche Hop en de Goudzee tot stand te brengen. Hij vraagt daartoe eene premie uit de schatkist van f250 per drooggemaakte H.A., op welke voorwaarde volgens zijne verklaring de verschaffing van het daartoe gevorderde kapitaal zal worden gegarandeerd. De groothertog van Saksen-W'ei- mar-Eisenach bezocht j.l. Maandagstreng incognito de stad Leeuwarden. Z. K. H. werd door den burgemeester opgewacht in de woning van den afwezig zijnden commissaris der Koningin, en bezichtigde vervolgens o. a. het Friesch Museum van Oudheden. De groothertog is te ruim 6 uur weder vertrokken. Vrijdag kwamen te Nijmegen een tweetal Engelsch sprekende personen,zeer net gekleed, een groot koffiehuis binnen en maakten eenige verteringen. Tot vol doening daarvoor gaf een hunner eene Amerikaansche banknoot van 20 dollars in betaling, waarop hun door den kell- ner f 48 werd terugbetaald. Later, toen beide bezoekers reeds verdwenen waren, bleek, dat de banknoot valsch was. On middellijk werd een onderzoek ingesteld, maar de vogels waren gevlogen. Hoewel we in Aug. zijn, neemt de werkeloosheid in Friesland met den dag toe. Honderden arbeiders loopen, nu het hooien is afgeloopen, ledig langs den weg. In de gemeente Schoterland moet een ka naal verlengd worden in de hooge venen te Jubbega. Het aanbod van arbeiders is daar zóó groot, datdeloonen per dag tus- schen 50 en 60 ets. afwisselen. De laatste weken wordt de hoofdstad door een bijzonder groot aantal buiteu- landsche pleizierjachten bezocht. Deze week kwamen er niet minder dan zeven aan, en wel de Engelsche stoom jachten „Thetis" van mr. Joh. Donaldson, die eenige vrienden als passagiers aan boord heeft; de «Lady Mabel" van Lord Ashburlon met lady Ashburton en hunne gasten miss Hood, sir Henry Edwards, sir Robert Gresley, mr. Baring, mr. Shep herd en miss Smith; de «Irene" vim mr. H. \V. Cockerill; de «Taurus" van mr. Andrews, de sPurita and the Royal" van mr. Peel en mr. Fuller, en de zeiljachten «Tamesis" van kolonel Alfred Bibbymet gezin en «Latona" van baron A. W. von Knoop, tot wiens gezelschap nog behooren mr. C. A. Beattie en mr. Simmonds. Eindelijk nog het Fransche stoomjacht St. -Marguerite" van graaf Duchatel. De meeste dezer fraaie vaartuigen heb ben de De Ruyterkade tot ligplaats. Alleen de Thetis is, wegens ziekte van een der passagiers, van de kade naar de boeien in het IJ vlak voor de Kattenburgerbrug gebracht, ten einde eene luchtige en stille ligplaats te hebben. De Puritan and. the Royal, de Taurus en de St. Marguérite hebben de laatste dagen de stad weder verlaten. De Lady Mabel zou waarschijnlijk gister, Zondag, de reis vervolgen. Het bezoek dezer vreem delingen wordt vooral door de Amster- damsche winkeliers op hoogen prijs gesteld. Althans wij vernemen, dat in verschillende magazijnen vrij belangrijke inkoopen wor den gedaan. Sommige reisgezelschappen strekken hunne tochten nog tot andere deelen van ons land uit. Eenigen maakten dezer dagen met eene afzonderlijke boot een tochtje langs ons nieuwe Rijnkanaal. -- De Ned. Scherpschuttersbond heeft besloten een groot nationaal Flobert-con cours te houden, te Deventer, in de tweede helft van November a. s. Bunschoten. De gemeente-reke ning over 1891 bedraagt in ontvangst f16251,66 en in uitgaaf f 15380,26, zoodat zij sluit met een voordeelig saldo van f871,40. Sckerpeiizeel, 14 Aug. Heden 's voormiddags werd onze nieuwe Predikant door zijn schoonvader Ds. J. G. Verhoef te Utrecht bevestigd met eene rede naar Lucas 5:4 10. Des namiddags hield Ds. G. Mansvelt zijn intree-rede, predikende over de woorden 1 Corinte 3 9, wij zijn Gods medearbeiders, Gods akkerwerk, Gods gebouw zijt gij; beide malen, doch vooral des namiddags, vulde een talrijke schaar het kerkgebouw. Onze vroegere onderwijzer de Heer M. Luchies, thans werkzaum te Zeijst, deed de voorgaande week met gunstig gevolg examen in de Fransche taal. De Heer G. J. Jetters, vroeger on derwijzer alhier, slaagde voor de Hoofd- acte. Door de strenge koude van vele nachten in de voorgaande week, heeft de boekweit in deze streken, zoowel wat zaad als blad betreft, zeer veel geleden, zoodat deze oogst niet zal opbrengen, wat zij beloofde. Bij de Zaterdag te Clingendaal ge houden wedrennen is bij het lijden om den Arendorpsprijs de bekende sportman, luitenant Metelerkamp, die Stanislas reed en bijna voortdurend aan het hoofd bleef, bij den laatsten omgang bij het springen over een hurdle met zijn paard neergestort en bleef bewusteloos liggen. Hij deed een geweldigen val en buitelde over liet hoofd. De Koningin-Regentes, die, de wed rennen bijwoonde, zond onmiddelijk een ordonnance-officier naar de plaats van het ongeval, om naar den toestand van den ruiter te informeeren. Geneeskundige hulp was dadelijk aan wezig. Uit den mond vloeide bloed en twee tanden schenen gebroken. Men vreesde echter voor een hersenschudding. De gewonde werd naar de boerderij, waar de renbaan omheen loopt, overgebracht en vandaar per brancard naar het hospitaal te 's Hage. Toen de Regentes ten tweede male naar den ruiter deed informeeren, luidde het rapport van de doctoren zeer ongunstig, nl. vrees voor hersenschudding. Nader wordt gemeld: De toestand van luitenant Metelerkamp was heden niet ongunstiger. De val heeft niet die ernstige gevolgen gehad, welke aanvankelijk gevleesd wer den, er is grond om te verwachten, dat de patiënt zal herstellen. Op verzoek werden berichten omtrent den toestand naar de koningin-regentes op Soestdijk gezonden. Door onzen stadgenoot, den heer H. Wolter jr. werd j.l. Zondag bij de wielerwedstrijden te Scheveningen, in den wedstrijd met voorgift op den hoogen tweewieler, afstand 3 KM, wederom een 3eo prijs behaald. Op Zaterdag 13 Aug. zijn bij de Korpswedstrijd te 's Bosch, waaraan 96 vereenigingen deelnamen door de Amers- foortsche Kegel-club,, Ach torn den Koning" de verguld zilveren medaille plus een personeelen prijs behaald. Ook was er nog eene verguld zilveren medaille uitgeloofd voor dien kegelaar, die bij het corps-con- couts voor zich de meeste punten wierp. Daarvoor kwamen circa 500 kegelaars ter mededinging, waarvan vacht om den koning" te Amersfoort tot laat in den avond no. 1 was, doch eindelijk met 4 punten minder werd afgeworpen. Moeielijker kans tot prijzen behalen zal voorzeker op weinige concoursen zijn voorgekomen, daar de deelname zeergroot en mede de beste kegelaars van hier te lande daarbij vertegenwoordigd waren. Het programma van het concert, heden avond om half acht, op het terras van Amicitia te geven door het Stafmuziekcorps van bet 5e Keg. Infanterie, directeur de heer G. K. G. Van Aken, luidt als volgt: 1. Maskerade-Feestmarsch Van Aken. 2. Festival-Ouverture Leutner. 3. „Rheiusageu" Walzer Tongemiilde O. Nehl. 4. Fantaisie de l'opéra „Faust"Ch. Gounod. 5. Ouverture „La Dame blancbe"Boeildieu. 6. Aria ans Stabat Mater Rossini. a. „Traumerei" aus der SuiteWüersl. (voor harmonie-orkest bewerkt door B. Bikkers) b. Ungariscbe Tiinze No. 5 en 6 Brahms. 8. Grande Fantaisie de l'opéra «Robert le Diable" de Meyerbeer Fr. Dunkier. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Juli 1892. 1. D. Vredenberg, Deventer. 2. Mevr. A. de Clerck, Hage. 3. Wildeman, Groningen. Van Soesterberg. 4. Mej. A. Orbaan, Hoevelaken. Briefkaarten. 1. Mevr. L. Royen, Amersfoort. 2. P. J. Frederiks, Amsterdam. 3. A. H. v. Mierloo, id. 340ste STAATS-LOTEKM. Tweede klasse. Trekking van 15 en 16 Aug. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen vau f45 4678 4685 4687 4695 4696 4707 4752 4756 4758 6927 693G 7734 13491 13507 13510 14602 1461G 14622 14624 14639 14697 15510 15533 15535 15569 15597 19523 19545 en 19558. Te zamen 29 prijzen. DOOK WILKIE COLLINS. (Naar het Engelsche: Miss or Mrs?) 17)Turlington keerde zich zonder dat hij hem nog eenig antwoord gaf, naar de vrouwen om en hield zijn beurs in de hand. «Zijn kleederen zijn vast naar den lombard. Voor hoeveel?" „Voor dertig schellingen." „Gaat ze lossen, en haast u. Gij zult er bij uw terugkomst niet slecht bij varen." De vrouwen haalden de lombardbriefjes uit de broekzakken van den ouden man en snelden heen. Turlington sloot de deur en zette zich neder bij 't bed. Hij lei zijn hand gemeen zaam op den breeden schouder van den reus, zag hem vlak in 't gezicht en fluisterde „Thomas Wildfang!" De man schrikte op, en zette zijn ruig harige hand aan zijne oogen, alsof hij twij felde of hij wakker was of sliep. „Ik voel mij beter dan tien jaar geleden, toen gij me bij mijn naam aanriept;... ben ik Thomas Wildfang, wio zijt gij dan?" „Weêr uw kapiteiu." Thomas Wildfang giug recht overeind in bed zitten en fluisterde de volgende woorden voorzichtig in Turlingtous oor: «Nog een man in den weg?" „Ja. De reus schudde zijn kaal, geheel dierlijk hoofd droevig. „Te laat. Ik kan dat werk niet meer aannemen. Zie maar I" Hij stak zijn hand in de hoogte en toonde hoe die onophoudelijk beefde. «Ik ben nu een oud man," sprak hij, en liet zijn hand weêr zwaar op 't bed naast hem nedervalleu. Turlington keek naar de deur, en fluisterde op zijn beurt: De man is zoo oud als gij. Eu gij houdt toch van een goed stuk geld?" „Hoe veel „Honderd pond." Hebgierig vestigden zich de oogen van Thomas Wildfang op Turlington's gelaat. «Laat eens hooren." zei hij. «Zacht wat, kapitein. Laat eens hoorenl Toen de vrouwen met de kleedingstukken terugkwamen, had Turlington de kamer reeds verlaten. De haar toegezegde belooning lag op de tafel en Thomas Wildfaug wilde zich dadelijk aankleeden en vertrekken. Zij konden maar een antwoord uit hem krijgen op al wat ze hem vroegen. „Hij had zaken, die geon enkel uitstel leden. Binnen een dag of wat zouden zij hem terugzien, met geld op zak." Na die verzekering nam hij zijn knuppel uit den hoek van 't vertrek en verdweon snel inde duisteruis door de achterdeur van 't huis. ELFDE TAFEREEL. BUITENSHUIS. De avond was kil, maar toch niet te koud naar de tijd van 'tjaar. Er was geen mane schijn maar de sterren blonken en er was weiuig of geen wind. Over't geheel genomen, kwamen de bewoners van 't kleine dorpje Baxdale, in Sommersetskire, daarin dan ook overeen, dat zij zich niet herinnerden sedert vele jaren zulk eeu schoonen Kerstmisavond te hebben beleefd. Tegen acht uur in den avond was de eenige kleine straat van het dorp ledig, uit gezonderd dat gedeelte, waar de herberg gelegen was. Want het grootste gedeelte van de lieden zaten nu gezellig rond huaue baarden met een verlangend oog naar 'tvuur starende, waarop de smakelijke gerechten voor hun avondmaal werden toebereid. De oude naakte grijze kerk, op een kleine afstand vau het kleine dorp, zag er bij het schemerend licht der sterren nog eenzamer uit dan gewoonlijk. De predikantswoning, dicht in de nabijheid der kerk gelegen, liet geen straal van vroolijk vuur- of kaarslicht tot die verlaten streek doordringen. De blinden van 't buis waren wél gesloten, en alle gordijnen zorg vuldig neergelaten. De éénige lichtstraal, die do winterachtige dofheid even ophelderde, kwam door een nog ongesloten venster van een afgelegen huis dat over de geheele lengte van 't kerkhof van de predikautswoning ge scheiden was. Eeu man stond voor dat venster met het luik in de hand, en staarde oplettend over de barre nevelachtige vlakte van bet kerkhof. Die man was Richard Turlington. Die kamer, naario hij stood was een kamer in zijn eigen buis Op eens sprongen lichtvonken als van een aangestoken zwavelstokje voor één oogen- blik op 't kerkhof rond. Dadelijk verliet Turlington de eenzame kamer, waaruit bij had staan turen. Aan den achterkant, den tuin van 't buis overgaande, en aan het eiude van een smalle laan gekomen, opende bij een deur aan een steenen muur, en betrad 't kerkhof. De donkere gestalte van een heel langen man, die tusscben de graven verscholen was, rees op om hem te gemoet te komeo. Midden in die donkere en afgelegene plaats hielden zij stil en raadpleegden al fluisterende. Turlingtou sprak 't eerst. „Hebt ge uwe kamers genomen in de herberg van 't dorp?" „Ja, meester." Hebt gij den weg gevonden in de scheme ring, naar de verlaten mouterij, achter den muur van mijn boomgaard?" „Ja, meester." „Luister dan - Wij hebben geen tijd te verliezen. Verberg u hisr achter dit grafge steente. Van avond om negen uni zult gij mij het kerkhof zien overgaan, tot deze plaats, met den man, dien gij opwacht. Hij gaat een uur bij den predikant doorbreugen, in 't huis daar ginds. Ik zal hier dicht bij stilstaan en tot hem zeggen: ,Gij knut uw weg in de duisternis nu wel viudenik ga terug. Als ik ver genoeg van hem ver wijderd ben, zal ik eren fluiten. Op het oogenblik, dat gij het sein hoort, volgt gij den man, en slaat hem neer eer hij buiten het kerkhof is. Hebt gij uw knupp»l mee gebracht?" Thomas Wildfang hield zijn knuppel omhoog. Turlington hield hem bij den arm, en voelde hem wautrouwig. «Gij hebt reeds eeu van uw schrikvlagen gehad," zeide hij. „Wat beeft gij toch zoo?" Al sprekende uain bij een flesch met jenever uit zijn zak. Thomas Wildfang trok hem die uit de hand, en ledigde die in één teug. „Nu is alles in orde, meester," zeide hij. Turlington voelde uog eenmaal zijn arm. Die was reeds vaster geworden. Wildfang

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1