- - - De Notaris ft. M. J. VOS Een sÉloMMlemeiil, BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIËN. Plaatselijke berichten tl - zal ten gevolge hebben, dat de trouw cn gehechtheid van de Minahassa aan Nederland, voor de toekomst verzekerd blijve." Wanneer de vraag werd ge steld, welk deel der inlandsche bevolking het meest geschikt is voor zelfbestuur, gelijk de Britsche Regeering in haar uitgestrekt In disch gebied zooveel mogelijk toe past en dat ook voor onze kolo niën het systeem der toekomst zal moeten worden, zou men dan ook niet de Minahassa noemen, waai de begrippen van vrijheid en zelf standigheid, welke door het Chris tendom worden aangekweekt, diepe wortels hebben geschoten En zou het dan niet op den weg van het gouvernement liggen, den oiirede- lijken dwang te laten varen, die daar zooveel kwaad bloed zet, en tot ernstige gebeurtenissen aan leiding zou geven, als men niet intijds terugkeert van den verkeer den weg? We hebben te dien aanzien slechts één wensch uit te spreken, namelijk deze, dat wanneer de Indische Begrooting in behandeling komt, de Minister van Koloniën, de ijve rige strijder voor recht en billijk heid, de verzekering zal kunnen geven, dat de Minahassa volkomen is bevredigd. Met 1 October a.s. zal de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen het medegebruik verkrijgen over de lijnen WinterswijkDoelichem Ze- vennar en AlmelooSalzbergen. Zooal» men weet, vindt de overdracht van laatst genoemde lijn san de Hollandsche IJze len Spoorwegmaatschappij met 1 Octobei a s. plaats, en verkiijgt dus, zooals gezegd, de Exploitatie-maatschappij met dien dag het medegelwuik voor haren dienst Met denzelfden datum zullen de lijnen Vun Hengeloo over Enschede naarGronau en van Utrecht over Harmeien, Woerden cn Gouda naar Rotterdam in gemeen schappelijk gebruik komen bij de Hol landsche IJzei en Spool wegmaatschappij, en zal de Nederlandse he Cenlraalspooi- weg-maalschappij het traject Amersfoort Utrecht eveneens tol gemeenschappelijk baanvak makeri voor de beide genoemde maatschappijen. Hei traject NijmegenCleve is leeds met 1 Januari van dit jaar gemeenschap pelijk geworden. Door de ministers van oorlog en van marine zijn op vei zoek van den minister van biniieiilandsche zaken de noodige officieien van gezondheid ter beschikking gesteld voor de grensstations, ten einde aldaai de vooi geschreven maatregelen tot bestrijding der cholera toe te passen en voor afzondeiing en behandeling van mogelijk vooi komende lijdei s zorg te dragen. Op de voornaamste rivieimondtn zijn ter verzekering van de nauwkeurige ving der quarantainewet ooilogsche- o gestationeerd. Hel internationaal congres tegen liet misbruik van sterken drank is, wegens den gezondheidstoestand buiten Nederland uitgesteld. Te Hoogezand zal eene groote mee ting in de open lucht worden gehouden, ten gunste van algemeen kies- en stem recht. Als sprekers zullen optreden de heeren Vliegen van Maastricht, en van Vlaardingen van Zwolle. „Vi'ol, Louisette, mijn kind, wat scheelt n? Ik kan het uan uwe roodo oogen zien, dat gij geschreid hebt. Wat is er gebeurd?" „Iets verschrikkelijks, mijnheer." Niets is zoo verschrikkelijk, of er is hulp voor, geloof ik." „O, mijnheer, ik weet het niet; ik ge loof haasl Paganini vestigde ziju donkere, zwarte oogen op Louisette's gelaal. „Ha," viel hij haar iD de reden, zonder zijn oog van haar af te wenden. „Ik kan het wol raden, wat het is. Een liefdesge schiedenis, denk ik." Louisette antwoorddo Diet. Alleen zeide de donkere blos op hare waugen reeds ge noeg, om Paganini te antwoorden. „Kom aan, mijn kind, biecht maar open hartig op. Misschien kan ik iets voor u doen." Louisette droogde hare oogen met den tip van haar voorschoot al. „Wel, Louisette," vervolgde hij, „het is zeker weder de geschiedenis, die zich olken dag herhaalt. Geschoudeu beloften, een Iron- w elooze minnaar, ca de lieve Louisette, dio begint te wecncn is liet zoo niet?" „Arme lleudrik!" zuchtte Louisette. „Ja, inijuheer, hij heeft mij verlaten, maar buiten zijn schuld, die arme jongen." „Hoe zoo?" (ll'ordt vervolgt). De beruchte Zutphensche schutter, die eenige lijd geleden te paanl op hel appél verscheen, daar hij anders, naar bij beweerde, niet vroeg genoeg daar ter plaatse aanwezig kon zijn, scheen Maandagmiddag wederom geen tijd te hebben gebod, om, behootlijk gekleed, zooals een goed schutter beluamt, zijn schuitPrplicht te vervullen. Zoo zwart als een schoorsteenveger (hij had den geheelen dag in liet giuis gewerkt), op zijn klom pen, had hij zijn uniform aangetrokken en als een jager, met hel geweer over zijn rug, kwam hij zich nu wederom aan melden. Dit viel natuurlijk niet in den smaak van zijne superieuren, zoodat deze hem dan ook lieten inrekenen op het politiebureau doch de politie scheen geen termen te vinden om hem aldaar te hou den, tenminste, na aldaar eenigen tijd te hebben vertoefd, werd hij weder op vrije voeten gesteld en trok hij, gevolgd door een groote menigte, weder huiswaarts. Zulph. Ct. Te wapen! De Cholera komt is de titel van eene in deze dagen vooral lezenswaaidige brochure van Prophilac- ticus (voorbehoeder), verschenen bij de firma C. Kooyker te Leiden. Zij behelst behartigenswaardige wen ken; geen speculatie op angst wordt er heoogd. Vooreerst wordt de gevreesde infectie-ziekte zelve besproken, hoe zij zich voordoet en wat de verschijnselen zijn van cholera-diarrhee, cholerine en de asphyclische cholera, alsmede wat in elk dier gevallen moet worden gedaan. «Waar dwazen vreezen, zijn verstan- digen voorzichtig." Alzoo geen onnoodige of overdreven vrees, maar de meest moge lijke voorzichtigheid. Tot besluit vindt men raadgevingen, hoe den patiënt te behandelen; alles is eenvoudig en bevattelijk uileen gezet. Weldra verscheen een tweede thans een derde druk van deze brochure, waarin op veler verzoek nog enkele uit gebreider aanwijzingen zijn opgenomen omtrent de verpleging en de eerste hulp vóór de koinst van den geneesheer. Waai de ziekte veelal onverwacht komt en een zoo snel veiioop beeft, veidient bel aan beveling, in lijds zich veilrouwd te maken inet den inhoud van du werkje, dat de bedoeling heelt, in nedc van onrust te veroorzaken, veeleer gerust te stellen, mits men luistere naar de waarschuwin gen, die worden gegeven. Zoowel de hotels te Scbeveningen als in de stad zijn in de laatste dagen bijna ontvolkt. De vreemdelingen, die in Don Haag vei toefden, zijn in grooten getale naar hunne woonpluutsen leiuggekeeid, zoodat door dit vroegtijdig veitrek bet badseisoen vroeger dan gewoonlijk een einde beeft genomen. Ook komen er weinig buitenlandsche loogeeigasten aan. Door burgemeester en welhoudeis is de navolgende kennisgeving aan de in gezetenen gezonden Ingezetenen van Amersfoort Zullen de vanwege de Gemeente te nemen maatregelen tot voorkoming van azialiaclic cholera en, bij liet on verhoopt uitbreken, tegen het verspreiden van die zoo gevreesde ziekte doeltreffen, dan rnoct zeer zeker op krachtige mede werking van de Ingezetenen kunnen ge rekend worden. Daartoe meenen wij erop te moeten wijzen dat de ziekte wordt bevorderd lo. door onreinheid en de daardoor ont stane inademing van bedorven lucht, zoo dat liet reinhouden van woningen, priva ten, goten en riolen, het verwijderen van mest- of vuilnisverzamelingen, en het op- hoogen van terieinen waarop water of modder blijft staan, ten zeerste wurden aanbevolen 2o. door het gebruik van onrijp ooft en liet onmatig gebruik van sterken drank 3o. door het gebruik van onzuiver drink water, afkomstig uit rivieren, slooten, grachten, ofwel uit pompen waarin het water voor de gezondheid r.adeelige be- standdeelen bevat, waaioin liet raadzaam is uitsluitend vooraf-gekookt water te ge bruiken, of wel bet in de openbare pom pen aanwezig water, dat door deskun digen onderzocht, gebleken is alleszins aan de vereischlen te voldoen. Burgemeester en Wethouders verinee nen eenieder te moeten aanraden om bij de geringste ongesteldheid onmiddellijk geneeskundige hulp inieroepen, en ver trouwen dat de ingezetenen aan voor melde wenken gevolg zullen geven, niet alleen in hun eigen belsng, maar ook met oogmerk in het belang van andere alles te doen wat het tegengaan van de hoofdoorzaken van het ontstaan en de verspreiding der ziekte bevorderlijk kan zijn. Alhier is eene cholera-commissie samengesteld, bestaande uit ruim 50 leden. Het cenlraal-coinilé bestaat uit burge- ineestei en wethouders, den president der openbare gezondheids commissie en de beide stadsdoctoren. Zoowel in bet belang der gezondheid van de bevolking als in die der bewoners van liet sterfhuis, is op last van den burgemeester, gister het lijk van H. v. D. die aan febris typhoïdea is overleden, overgebracht naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats. De militair-wielrijder G. Van Ede alhier is door den minister van oorlog op geroepen om deeltenemen aan de cava- lerie manoeuvres, in den omtrek van Epe te houden van 12-21 September aan staande, en is alszoodauig ingedeeld bij het 2e regiment huzaren. Heden morgen had eene gecombi neerde manoeuvre plaats van de troepen uit de legerplaats bij Zeist eri die welke tot bet garnizoen alhier behooren. Na afloop werd voor H.H. M.M. de Koninginnen, die de geheele manoeuvre bijwoonden, nabij de Vlasakkers, door de gezamenlijke troepen gedefileerd. De begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het Dienstjaar 1893, door burgemeester en wethouders den gemeen teraad aangeboden, bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van f 233672.48% Het kinderfeest ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin gegeven, waaraan leerlingen van alle openbare en bijzondere scholen voor ge woon en meer uitgebreid lager onderwijs deelnamen, is bij uitnemendheid geslaagd. Ongeveer 1500 kindeien namen er aari deel na een groot aantal ingezetenen aanschouwden met welgevallen de blijde gezichten der kleinen, die zich dol ver maakten met mastklimmen, zakloopen, wedloopen, enz. Ook voor de militairen waien derge lijke volksvermaken georganiseerd, terwijl den kinderen der Anna-Paulowna-bewaar- school mede een feest was bereid. De lieer L. Kortbeek alhier, mocht van H.M. de Koningin-regentes een waar- deerende dankbetuiging ontvangen, voor eene bloemenmand door hem op 31 Aug. H M. de Koningin, bij gelegenheid van H. D. veijaardag aangeboden. Na afioop der aubade, de Koningin op baar verjaardag door de schoolkinde ren van 12 verschillende scholen te Soest- dijk gebracht, mocht de heer G. K. G. van Aken de hooge eer genieten bij H. M. de Koningin-Regentes te worden ontboden. In minzame bewoordingen roemde H. M. de uitvoering, noemde haar uitnemend ge slaagd en dankte den heer van Aken voor de moeite door hem besteed, tot liet ver krijgen van een zoo schoon geheel. Bij Kon. besl. is goedgekeurd, dat mr. A. J. de Beaufort, burgemeester van de gemeente Stouten burg, is benoemd tot seci claris dier gemeente. 340>"e STAATH-l-OTKRlJ. Vierde klasse. Trekking van 31 Aug. en 1 Sept. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f65. 4683 4710 4724 4730 4746 4765 4775 6921 13493 14628 14690 15502 15539 15558 15598 19532 en 19568. Te zarnen 17 pi ijzen Volgende trekkingen geschieden van 12 15, 20 23, 27 -30 Sopt, en 4—8 Oct. De vijfde of laatste klasse bevat nevens ile premie van 1.30 000 den laatst uitko- ineiideii prijs van f 1000 of hooger, en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende pi ijzen: 1 van f 100,000, 1 van f50,000, 1 van f25.000. 1 van f10,000 1 van f 5000 1 van f2000 3 van 1500, 55 van f 1000, 65 van 400, 70 van f 200. 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten zijn nog verkrijgbaar tegen f 3.50 Per Een vluchtende trein. Een extra- trein reed naar Mountain-Park in Penn sylvania, waar verscheiden honderden pleiz'erreizigers gingen «picknicken" aan de bekoorlijke oevers van de Ncrth-Sus- quehana rivier. Nadat de passagiers den trein hadden verlaten, werden de lijlui- gen op een zijlijn gebracht, en de loco motief leed daarna een eindje vooruit, om water in te nemen. Gedurende de afwezigheid van de locomotief beklommen eenige jongens de rijtuigen en maakten den rem los. De waggons waren spoedig in beweging; al vluggeren vlugger gle den zij de helling af, en toen de hoofd lijn werd bereikt, was de snelheid vree- selijk. Zoodra de jongens den rem hadden los gemaakt, sprongen zij uit de rijtuigen, zoodat er niemand in den trein zat. De mannen op de locomotief overzagen in een oogwenk den toestand. De machinist zette de stoomfluit open en het volgendeoogen- blik weerkaatsten de bergen liet gegil van den locomotief. De stokers wilden jacht maken op den vluchtenden trein de machinist daarentegen vei klaarde, dat zoo iets nutteloos zou zijn, daar geen lo comotief een trein inet zulk een snelheid kon inhalen. Het eenige, wat te doen stond, was een voortdurend fluiten om andere treinen op die lijn te waarschuwen voor het gevaar. Intusschen had de telegraaf aan andere posten geseind, welken streek de jongens hadden uitgehaald en de treinen, welke gei eed stonden, werden daarom overal inet den meesteri spoed op zijlijnen ge in acht. Het was evenwel onmogelijk een catastrophe te voorkomen, want een kolen- tieir, was leeds van het naaste station naar Mountain-Park vei trokken. Juist had deze trein Whiskey Hill bereikt, toen de machinist een vreeselijk geraas hoorde. Het volgende eogeriblik vlogen de hollende rijtuigen reeds tegen de machine. Drie mijlen ver hoorde men het geluid van de hotsing. De machinist en een remmer sprongen van den locomotief en redden hun leven, doch de stoker werd gedood. De locotnolief en de rijtuigen wei den let terlijk tot splinters geslagen. Op het oogenblik van de botsing hadden de rij tuigen een snelheid van tachtig mijlen per uur. Donderdagmorgen legen 10 uur heeft een ontploffing plaats geluid in put 2 van de steenkolenmijn sAgroppe" te Fraine- ries (hij Bergen in Henegouwen De mijnwerkers die daar aan den ai held waren, zijn in de grootste wanorJe ge vlucht. Een groot aantal is het echter gelukt te ontsnappen. Het aantal dooden werd in het begin geschat op zes of zeven, maar dit bleek helaas veel giooler te zijn. Tpgen één uur walen reeds den lij ken gevonden pn ontbraken dertig per sonen. Men heeft geen hoop de ongeluk- kigen te kunnen redden. De ramp gebeurde op een diepte van 160 M. onder den grond, door het ontsnappen van mijngas, dal in een der gangen drong. Tegen 4 uur waren 25 lijken gevonden en 8 gruwelijk verminkt maar nog le vende mijnwei kers boven gebracht. Twee opzichteis werden nog vermist. Alle personen uit den omtrek stroomen naar de plaats des onheils, waar hart verscheurende tooneelen plaats grijpen. Onder de bevolking heerschl de diepste verslagenheid. Het is reeds de vijfde keer, dat er in dezelfde put No. 2 een dergelijke ramp plaats vindt. De vier vroegere hadden plaats in 1848, 1875, 1879 en 1887 en veroorzaakten den dood van 96, 121, 123 en 65 personen. Bovendien hebben er in den loop van den tijd nog een aan tal minder moorddadige ontploffing plaats gehad. Op het oogenblik van de ontploffing waren er 68 arbeiders aan het werk, waarvan er 35 ontsnapten, 23 werden er gedood, (var. 2 zijn de lijken nog niet gevonden) en 8 gewond. Deze laatste hoopt men echter in hel leven te houden. Van de slachtofiers zijn er 11 uitFia- meries en 12 uit la Bouverie. In de zaal waar de Iijker, waren neer gelegd en door de familieleden werden herkend, kon men hei haaldelijk toonee len van de diepste smart en de grootste wanhoop gade slaan. Vooial toen het lijk van een mijnweiker van 19 jaar door zijn vrouw, waarmee hij pas een paai dagen getrouwd was, werd herkend, had rnen de grootste moeite de jammerende echtgenoote eenigszins lot bedaren te bren gen. Nog steeds zoekt rnen naar de twee vermiste personen. Ook pleizierigAcht jaar geleden ging een Duitsch werkman van een ma chinenfabriek naar Amerika en liet zijn vrouw en zijn vier kinderen in Charlot- tenburg achter. Zoodra het hem gelukt was aan den «overkant" wat te besparen, zou hij zijn familie laten overkomen. Slechts met zijn doel voor oogen, werkte de man vlijtig acht lange jaren en zond zijn vrouw geregeld elke maand 68 mark voor haar ondei houd en dat der kinderen. Langzamerhand bespaarde hij zooveel, dat hij in zijn tweede vaderland drie stukken land kon koopen. Nu achtte hij den tijd gekomen, zich weer met zijn familie te vereenigen. Eenige maanden geleden kwam de Duilsche Amerikaan weer in zijn vader land terug, nadat hij zijn aankomst aan zijn vrouw had gemeld en vond haar in de ai men van een ander. Acht jaien lang had de vrouw haar man bedrogen, acht jaar lang op zijn kosten geleefd en in haar briefwisseling nooit laten door schemeren, dat zij dadelijk na zijn ver trek zich in de armen van een andei gewoipen had. De medeminnaar van den man, een opperman, woont sedert jaren met de ontrouwe echtgenoote samen. Deze heeft veiklaard. uit liefde voor haar minnaar, echtgenoct en kinderen te willen verla ten. Werkelijk is dan ook de beklagens waardige echtgenoot met zijn vier kin deren, van acht tot veertien jaar, voor eenige dagen per stoomschip Darmstadt weer naar Amerika vertrokken. BUllGEULIJKE STAN BEX. Amersfoort. GEBOREN: 25 Aog. Christiaan, z vao Steven Huisman en Jannetje Mulder. Maria Alijda, en Wilhelmus Hendrikus, d. en z. van Johannes Cornells Hol en Gerarda Hartman. 26 Aug, Johanna Jacoba Cor nelia, d. van Johanua Arendina Fröger. Arie, z. vaa Johannes Kraan en Trijntje Zvvanette Flink. 27 Aug. Franciscus, z. van Gerrit deBree en Maria Mandcrsloot. Hcudrika, d. van Haruien van de Vis eu Heintje van dun Brink. 28 Aug. Heudrika Helena d. \au Jan Hendrik Sloehenhroek eu Everarda van Kouweniioven. Herbartus, z. van Hendrik Vlillem Mulder en Johanna Catharina Bonkiuk. 29 Aug. AJida Jacoba, d. van Teunis van Daal en Alida Jacoba Voorsteegh. 30 Aug Geortruida, d. van Jan Toinruel en Alijda van der Velden. 31 Aug. Ererard, z. van Everard van den Broek eu Alijda van Diemen. ONDERTROUWD: 1 Sept. Jan Koniug en Hendrika Ruijtenburg. Jan Karei Wendt en Aartje vau Ree. Jacob Klizinus de Lijster en Johanna Dorotheo Blankenburg. GETROL'VVD: 30 Aug. Helmich Scheerder en Geertruida van liijkeleuburg. Isaac Leuvenberg en Froniea Rintel. 31 Aug. Jacobus van Nimwegen en Maria Yeenendaal. Johannes Gouw en Jacoba van Maanen. 1 Sept. Fricdricb Edmund Hohmaun en Caroline Christine Emma Ellinghaus. OVERLEDEN 25 Aug. Gerarda van Door nik, 8 m. 26 Aug. Jelje Alijda van den Akker, IS j. ongeh. 28 Aug. Steven Hartogsveld, 9 m. Hendrik Buisman. 70 j. u'edr. van Jannetje Sargo. 28 Aug. Jan Christoffel de Ruijtcr 1 m. Een levenl. aaug. kind vr. gesi. van Rijndert van Bloemen dal en Maartje van Boeijen. Johaunes Eduard van Wamelen, 10 m. 31 Aug. Jan Veriveij, 72 j. echtg. vau Antje Johanna van Wsgoningen. Hoogland. GEBOREN: 26 Aug. Hendrika, dochter van G. Groen en C. J. Dorresteiu. 30. Gerrit, zoon van G. van de Ridder en L. van den Berg. OVERLEDEN: 30 Aug. A. M. Franke oud 21 maanden. Lensden. GEBOREN: 31 Aug. Peter, z. van Eibert Kuijt en Gerritje vun Leuveren. Stoiitenburg. GEBOREN: 25 Aug. Cornelis Johannes z. van Hendrikus Wouters en Geertruida Sehothorst. Woudenberg. ONDERTROUWD: 1 Sept. Eris van Vos- kuilen, 24 j. eu Jannetje vau Donkelaar, 19 j. HAKKTBERKJHT. AMERSFOORT, 2 September 1892. Tarwe 0.— a f 0.-- t Rogge 0.— 0. j Uien 0.— 0.— Per Appelen 4.—- n 6.— liecto- Peren 5. 7.— liUr. kleiaard app. 0.— M 0.— Zand 1.— 1.40 Hoendoreieren - 3.70 V 4.40 p. lOOst. Boter 1.15 11 1.35 p. kilo. Margarine 0.— 11 0.— P- n Zoete ui. kaas 0.— n 0.— p 50 Kippen 0.60 i) 0.90 Kuikens 0.80 1.25 J Piepkuikens 0.30 0.60 I Ganzen 0.— 0.— Eenden 0.— 0.— Per Jonge - 0.60 11 0 90 stuk. Hazen 0.— a 0.— L Wilde konijnen - 0.— Tamme 0.20 n 1.— J Duiveu 0.40 0.G0 per paar. Biggen 8.— a 10.— Zeugen 40.— 70.— Schrammen 18.— 24.— f Per stuk. Guste koeien Kalf 0.— 0.— 5) 0.— 0 Kalfvaarzeu 0.— 0.— 1 Pinken 0.— 1) 0.— 1 Piukstieren 0.— 0.— J Gevondeu op den openbaren weg. Een nickel potlood. Een kinderschoenije. Een oranje wimpel. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan hel bureau van politie. *.s* Geboren zJ (j MARIA MlLHELMLNA, DOCHTER van B. Bl MARIA BESTGeb. Pauw. Amersfoort, 2 Sept. 1892. te Amersfoort^ z.d op Dinsdag den 27sten September 1893, des voormid dags lO i«pr ten woonwjize van de Heeren DE KfllUIJFF en VA& DE GUM- STER in Aqblluurhuizen tqj Amersfoort wijk A No,'SjS9 in het openbaar V|!itKOOPI}N: pianino, Amegikuansch orgel, 3 antieke kasten, antièli schrijfbureau, canapé's, fauteuils, stoemn, tafels, spiegels, schil derijen, gasornaftenten, schrijftafel, schrijf lessenaars, penSktkastje, pendules met coups, 8 slellenfenlieke pullen, antieke borden, brandkasl^dopieerpers, klokken, kachels, bad met verwuY»rjj££^tee€Tel, klee- den, karpetten, tafelkleeden, rustbed, le dikant met mallassen, wapenrek, schut- tersuniform, vélocipède en hetgeen ver der te voorschijn zal worden gebracht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2