NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND ONDER T OORDEEL. No. 78. Woensdag 28 September 1892. Een-en-twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNEN LAM I). Plaatselijke berichten. F euilleton. AMEBSFOORTSGHE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door bet geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In ons nummer van 17 Sep tember j.l. plaatsten wij onder de rubriek gemengd nieuws, onder staand berichtje. •bRegenmakers. Te Saint Pou, een dorpje aan de Gartempe, een onbeduidend riviertje in het Noor den van Frankrijk, bestaat geen kerk. Een heilig beeld, dat daar in het dorp in hooge waarde wordt gehouden, wordt daarom eenvoudig in een hoek van een der dorpswoningen bewaard. Het is een oud houten beeld, afschu welijk beschilderd, dat, wanneer de regen zich wat al te lang laat wachten, in plechtige(n) optocht wordt rondgedragen. Verhoort hel beeld de bede der inwoners niet, dan wordt het oneerbiedig in een kleine naburige fontein gedompeld, onder de bedreiging „het te zullen verdrinken." Dan komt natuurlijk de regen dadelijk!" Naar aanleiding daarvan komt in de Eembode van j.l. Zaterdag een ingezonden stuk voor, waarin een abonné vraagt „Kan het onbeschaamder? Met slijk naar de katholieke Kerk te werpen, mogen de vrienden van de Nieuwe Amersfoortsche Courant een heldendaad noemen, ieder welopgevoed mensch zal het echter onder verachtelijke handelingen rangschikken. Moge een vaardiger pen dan de mijne deze lage daad naar ver diensten brandmerken." De redactie der Eembode is voorts nog zoo vriendelijk daarna toe te voegen „(Het wil ons voorkomen dat door onzen geachten inzender het bovenvermeld feit nog al vaardig tot juiste waarde is terugge bracht.)" Hoe nu, èn inzender èn redactie boven vermeld berichtje in ver band kunnen brengen met de Katholieke Kerk is ons een raadsel. Of zijn, volgens hen, alleen Katho lieken tot dwaasheden, als daarin vermeld, in staat. Er wordt in het berichtje toch over geenerlei godsdienstige gezindte gesproken. Onzes inziens is het dan ook veel meer waarschijnlijk, dat bedoeld gebruik uit het heidensche tijd perk stamt. Was er ook maar eenigzins op geduid, dat bedoeld beeld tot een R. Kath. Kerk be hoorde, wij zouden de laatsten zijn geweest, om het berichtje te plaat sen. De Nieuwe Amersfoortsche Cou rant is geen schendblad en hare redactie is liberaal genoeg om de godsdienstige overtuiging van andersdenkenden te respecteeren. Kan de redactie van de Eembode dat ook van zich zelf getuigen Wij namen nimmer artikelen of berichten op, waarin met ande- rer eeredienst den draak werd gestoken of gespot. Kan de redactie van de Eembode ook dat ons na zeggen? Het ligt niet op onzen weg geloofshaat aan te wakkeren of te kweeken dit is in onze oogen verachtelijk. Ingezonden stukjes als het bovenaangehaalde uit de Eembodedoen zulks echter wel. De pen, die het schreef, had waar lijk wel wat vaardiger mogen zijn, want niet ons, maar degeen, die haar voerde, heeft zij gebrand merkt. Eu hiermede eindigen wij dit onverkwikkelijk debat. Wat ook het antwoord er op moge zijn, wij zullen zwijgen, want nogmaals ^godsdiensttwist hoort in onze kolommen niet thuis." HH. MM. de Koninginnen zullen, gelijk reeds bericht erd, de groute feesten, die te Weimar geoiganiseerd worden ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van den Groothertog en prinses Sophie, bijwonen. Ten einde de vele vorstelijke gasten waardig te kunnen ontvangen, worden in het grootheilogelijk slot te Weimar zelfs verscheidene vei trekken bijgebouwd. De feesten, niet alleen in het paleis, maar ook in de hoofdstad van het groot hertogdom, beloven veel. Voornamelijk de gtooie historische optocht en de gala voorstelling in den schouwbuig, waarbij tubleaux vivarits zullen worden vertoond, die, voor een deel aan onze geschiedenis ontleend, door de heeren Ch. Rochussen en Bisschop, daartoe door dt o Groothertog en de Groothertogin onlangs persoonlijk uitgenoodigd, zijn ontworpen en zullen worden gedirigeerd. Ouder de vele deputatiën, die men uit ons land te Weimar verwacht, behoort in de eerste plaats die uit de commissie tot aanbieding van het nationaal hulde blijk aan prinses Sophie. Naar wij ver nemen zegt het Vad., zullen de voorzitter en de secretaris, baron Van Tuyll van Serooskerke en graaf Van Bylandt, zich met de overbrenging van dat huldeblijk, benevens van een album met prachtige calligraphische opdracht, belasten. In de Tweed» Kamer verWacht men volgens de Haagsche kroniek schrijver van de N. Gron. Cf., na 't adres van antwoord, dat zoo heel veel debat wel niet zal uitlokken, eenige dagen dis cussie over conclusiën en artsenwet en daarna onderzoek van de Indische be grooting en Slaatsbegrooting, maar te vens en dat zal wel niet zonder strijd gaan, een beslissing over de vraag of men de kiesrecht-ontwerpen vdór of na de begrootiugscampagne zal onderzoeken. Het laatste is het meest waarschijnlijk, ook omdat men inmiddels de bedrijfsbe lasting verwacht, die denkelijk Dinsdag bij de Kamer zal inkomen en die dan den voorrang bij 't onderzoek zal dienen te hebben. Eén notarisinFrieslaudheeftopdracht 29 boerderijen te verkoopen, omdat de boeren het financiëel niet langer kunnen uithouden. Op 5, 6 en 7 November e k. zal te Nijmegen in de groote zaal der sociëteit Burgerlust een nationale biljart-wedstrijd worden gehouden om het kampioenschap van Nederland. Dr. Rumph maakt in het jongste nummer van de Deulscli mediz. Wo- chenschr. eenige opmerkingen omtrent de cholera te Hamburg. Dr. Rumph is directeur van het alge meen ziekenhuis te Hamburg en verklaart als zoodanig, dat het eerste geval te Ham burg van cholera asialica niet vóór 22 Augustus vastgesteld kon worden. Verder bespreekt deze geneesheer de waterlei ding te Hamburg en doet dienaangaande de allertreurigste mededeelingen. De el lendige toestai.d van die waterleiding is reeds sedert 1871 geen geheim. In 1872 werd er een rapport over de waterlei ding uitgebraeht door dr. Reincke, den tegenwoordigen geneeskundigen inspec teur der stad. Een buis der leiding, welke door dr. Reincke onderzocht was, had om zoo te zeggen een voering van 2 tot 3 centimeter dikte, bestaande uit modder, ijzerroest en mosselschelpen. Deze we melde van diertjes, zoodat het was alsof zij leefde. Een rapport van Hart wig Pe tersen in 1879 was gelijkluidend met dat van dr. Reincke. Later werden nog on derzoekingen ingesteld door Karl Krape- lin. Deze ontdekte een geheele fauna in de buizen der leiding. Hij vond het niet tninder dan 50 geslachten C' «nnrterj, genoeg voor een fraaie zoölogische ver zameling. Naar men ons uit's Gravenhage be richt, bestar t de kans, dat de residentie in het bezit van een nieuwe wielerbaan komt. De bekende wielrijder, de heer A. L. Courée, lid van den Algemeenen Neder- landschen Wielerbond, zal trachten voor de baan, welke eventueel hel volgend jaar zal worden aangelegd, aandeelen van f 50 geplaatst te krijgen. -- Bij het wapen der Infanterie zijn de adj.-ond., de serg.-maj. en de ser geanten dienstdoende luitenants, nu reeds met de revolver bewapend. Binnenkort zullen de overige niet geweer dragenden daarvan voorzien worden. Zaterdagavond is een cavalerist, die gewoonlijk de brieven, die met de laatste post te Voorthuizen (gem. Barneveld) aankomen, voor de legerplaats te Milligen afhaalt, bij eerstgenoemde plaats, doorde duisternis misleid, op een hoop steenen, die aan den kant van den weg lag, ge reden, waardoor paard en ruiter zoo'n ongelukkigen val deden, dat het dier ter stond dood was, en de ruiter erg bloedend onder het paard werd uitgehaald. De ge meente-geneesheer van Voorthuizen, die het eerst hulp verleende, verklaarde dat zijn toestand zóó was, dat hij niet naar het kamp mocht vervoerd worden. In de vergadering met dames, van het departement Amersfoort der maat schappij tot nut van 't algemeen zullen als sprekers optreden de heeren Jhr. Mr. W. Elout van Soeterwoude te 's-Graven- hage in November, Dr. Jan ten Brink, hoogleeraar te Leiden in December, H. T. Chappuis te Ameisfoort in Januari en Ds. B. W. Colenbrander te Brielle in Februari. 1 October 1892 zal h'. Aanvangende A. IJ. S. MV ook gebruik mak,"^ bevoegdheid tot het - lijn Rotterdan- he 1 liL Van 2 treinen vérf/ekken foort, nl. te 7.36 vin. en 5136 nn, Ul vinden te Amersfoort aansluiting oan de treinen van Amsterdam naar Berlijn via AlmelooSalzhergen, vertrekkende van Amsterdam C. S. 8.18 vm. en 6.17 mm.; aankomst Berlijn 10.30 nm. en 7.35 vm. Omgekeerd zullen via Amersfoort-Utrecht 2 treinen der H.S.M. naar Rotterdam loopen, in aansluiting op de treinen Berlijn- Amsterdam, die van Berlijn afrijden te 9.45 nm. en 7.41 vm., te Amsterdam C. S. aankomen 9.8 vin. en 8.27 nm., en te Rotterdam te 9.54 vm. en 9 u. nm. DOOR MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 5) Het is geen machtspreuk alleen, dat ouders het later lot der kinderen bewerken de ervaring leert de waarheid van het woord, en zeker is het, dat, gelijk het kind vaak oudmannetjesachtig wel is waar, maar toch onmiskenbaar juist, eenige eigenaardigheid van vader of moeder kan afzien of nadoen, ook het aanhoudend voorbeeld de besie leermeester is van de jeugd, het zij d>n ten goede of ten kwade. Het niet rekenen met aanleg of ontwikkeling van het kind, het niet letten op zijn omgang of lectuur, het bracht menigeen op verkeerd spoor aan wie de fout? Adelheid wist dit alles hoe menigmaal had ze het punt van opvoeding met haa r echtgenoot besproken, ze achtte zich thu s in alle vormen van tucht eu gehoorzaamheid, maar het kwam haar niet te pas ze was kinderloos I Doch wanneer smart haar te overweldigen dreigde, dan vloed ze in de eeuzaatuheid, en haar omgeving zag niet den strijd maar de overwinning haar tevredenheid. Ook thans leunde zij op den arm haars echtgeuoots den glimlach om de lippen, die van hoop eu moed getuigden, en terwijl ze vroolijk met iieiu sprak, wandelden ze voort, en bereikten eerst bet landhuis toen de bel luidde als sein, dat de tuinders en boereu- arbeiders huiswaarts mochten gaan. Weelde en overvloed trof het oog dadelijk bij het binnenkomen der vestibule vau des burge meesters woning. Prachtigo heesters en sier planten, heerlijke bloemen, die hun geuren ver rondom zich verspreidden, eu het gezang van vreemde vogels, die iu sierlijke rustieke kooien hier en daar tusschen hingen, maakten dit voorhuis tot een heerlijk plaatsje, waar de jonge vrouw niet zelden op de in het groen verborgen bank rustte. Dan dacht ze er aan, dat ze dit alles het hare had kunnen noemen, indien ze gewild had doch ze had het niet gewild. Met innige trouw was ze aan hare eerste geliefde gehecht gebleven trouw toen het lot hen scheidde, trouw, onder leed en wantrouwen, trouw iu alle omstandighedeu, tot ze eindelijk tot elkander vonden en voor immer vereeuigd werden. En echter welke vrouw, die somtijds aaD haar meisjesdroomen terugdenkt, heeft niet soms heimelijk gedacht: het is alles toch anders gekomen dan ik toen verwachtte gelukkig iudien dan eene andere gedachtte er aan toegevoegd mag worden anders wel, maar beter. TWEEDE HOOFDSTUK. In de stille, landelijke pastorie was het lamplicht ontstoken, de dikke groen saaien gordijnen voor de vensters, die ieder nieuws gierig oog het naar binnen zien beletten, gaveu een somber, schier spookachtig aanzien aan de groote, met witgepleisterde muren be grensde huiskamer waarin aan de langwerpig ronde tafel in het midden de dominees- juffrouw ijverig breide, terwijl manlief in vertrouwelijke rust, de beenen over een stoel uitgestrekt, nu en dan in een dampend glas warmen wijn roerde, en grijze rookwolken uit zijn langen gouwenaar blies. Het was eeu beeld van echt oud Hollandscho rust en terwijl de predikant nu en dan liefkozend de rug van de spinnende poes streelde, die naast hem in den breeden leunstoel een plaatsje gevonden bad, lag er op zijn gelaat een trek van welvoldaanheid. Eiudelijk brak hij het eenloonig getik der breinaalden af eu zeide: „die jonge mevrouw Vermande is toch nog altoos eveu trotsch als voorheeu. „Zoo dat kan ik me begrijpen," antwoorde zijne vrouw. „Ja, uwe sympathie had ze nooit, vrouw." „Natuurlijk niet; het was een verwaaudc gekkin, toen ze bij hare ouders was, die zich zelve altijd beter achtte dau ieder ander;.haar mama kon het ook niet te best met haar vinden. „Ja, gij vrouwen hebt steeds iets op elkan der te vitten" dit zeggend dronk de pre dikant in één teug zijn glas ledig. „En gij mannen viud alles goed, mits eeu mooie vrouw het doet." „Och zwijg toch met die malle aanmer kingen „Wel zeker, waarom niet! Ik moet maar altijd zwijgende toezien, hoe mijn mao zich door al zulke juffertjes laat inpalmeu. Ik zeg u ik verkies niet te zwijgenToen ik u beloofde, uwe vrouw te worden; waart gij wat blij, eu nu wil ik uiet bij zulke dames achterst.iau, daar pas ik voor." „Maar vrouw, ik heb eigelijk niets gezegd „Wel zeker gooi maar al de schuld op mij niet waar, ik beu de twistzoeker de onruststooksterIk „Juffrouw daar is de ouderling van Zeme- olu dominè te spreken" kwam de meid zeggen. „Dadelijk Naatje" (domiué was al be zig glas en karaf in de naasie kast te ver stoppen) binnenkomen Naatje 1" „Wel waarde vriend, daar doet ge goed aan dat ge ons zoo eens bezoekt," zeide de pre dikant, den bezoeker de hand gevend, terwijl de juffrouw een grooten rieten stoel naar tafel trok en de jui*t in do deur terugtr deiide dieustmaagd door een enkele wenk i verstaan gaf, dat ze spoedig liet koffieblad brengen moest. „Ja, domineer, T is aaders zoo miju ge woonte niet zoo laat bij de menschen aan te gaon, maar ik zei zoo tegen mien Mies, da's mien wief. ik goa heden nog naar de pastorie, en toen 't krek negen sloeg op 't darpsklokje zei ik, als ik 'tavond niet gao, kom ik er morgen ook niet en Mies zei; juugske, ge zolde 't dan maar doen. Zie je domineer, T loopt dan krek mis in de ge meente, en dat most ik oe zeggen kommen, want 'n werin vriend ben ik steeds van de waarheid ewest en dat zul 'k wel blieven. Doar is Jaopik de sloager, die zeit dat domineer de waorheid niet en predikt, of lie\er niet de heele waorheid, maar meer anderhalve as 'k me zoo verstaonbaor uit druk. m da's veel gezeid. Maor om nou goed te weten, wat ik aou de dt luui zeggen mot, wilde ik zoo tnoar is zelf met domineer proaten, en hoop, dat domineer die vrijspostig- heid, as 'k zoo zeggen zal. me uiet kwoalik nemen zal." Wel zeker niet, vriend daar do^ je best aan met wie zou ik liever eens over de heilige zaken prateu dan met iemand als gij, die overol in het dorp als eeu der

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1