BUITEMDSCH OVERZICHT. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. ?n 25 ct. ■i Sedert Maandag ligt op ongeveer tien minuten afstand van onze stad de Eem een geladen vaartuig, afkomstig uit Antwerpen. Wegens de enkele choleragevallen in die stad mag de schip per zeer tot zijne schade niet opvaren maar moet eerst vijf dagen quarantaine houden en wordt hij daartoe bewaakt door een detachement Infanterie. Hoewel hij in de vorige week met zij gezin door Utrecht heeft gewandeld, daar familie heeft bezocht en verschillende inkoopen heeft gedaan, mag hij nu, op straffe van doodgeschoten te worden door de wacht, zijn schip niet verlaten. Alweder een bewijs, dat ook in de beste wet, grove fouten kunnen voor komen I Zondag 2 Oct. a. s. zal de Gods dienstoefening in de Rem. Kerk worden geleid door Or. H. J. Gioenewegen pred bij de Rem. gem. te Utrecht. In de gisterenmiddag gehouden ge ineenteraadszitling, is met algomeene stemmen besloten de op 24. October aanstaande invallende kermis of jaar markt niet te bonden. Evenmin gaan door de St. G»lleu-paurdeiim»rlit en de Ossenuiarkl, die op 17 en IS October van dit jaar zouden zijn gehou den. Van de alhier bestaande werkliedeo vereeniging, afdeeling van «Patrimonium kwam een adres in waarbij afschaffing van de Kermis wordt verzocht. Oat ver zoekschrift is aan burgemeester en wet houders om praeadvies gezonden. De vergadering is daarna gesl ten. 840ste STAATS-LOTEKIJ. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 27 Sept. (975 loten). Ten kantore van den Collecteur Amersfoort zjjn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prjjzen van fiOO op N. 6923 en 15554. Prijzen van f70 4745 6951 7694 13499 19531 en 19539. Te zamen 8 prijzen. Zonder prjjs zjjn uitgetrokken 4732 4751 4763 5953 5966 6928 6932 6969 7689 7702 7713 7723 1351314603 14610 14638 14646 14676 14679 14686 15497 15529 15530 19524 19563 19564 en 19567. Gevonden op den openbaren wet;. Een goud ringetje met steentjes. Twee pantoffels. Rechthebbenden vervoegen zich ter te rugbekoming aan het bureau van politie Bij de verdere behandeling van de be lasting-ontwerpen, in de vergaderingen Eerste Kamer van Vrijdag en Zater -, 0.'.^ Jk?4 .-;-'i~rscheiden spieker: -leid 'spiekers éVÉZii voorh.fwVnder deed tee- ue we; an in v oonr twoor her- ve' r M.M. y =£-tfT|e '-r 'e J.'^dsti 5 ,n Vrrv«Wi, als gZjTjer «•*- Dreggen en Van Royen, vdf/n de belasting van het onroerend it en de niet genoeg gewaarborgde leimhouding der vermogens. De heer nappel verklaarde zich sterk vóór hel L'weei ••«S'nse' ^er progressie, dat z. i. nog ster- 10r r ter toegepast had moeten worden, ter- I, wijl de heer Prins sympathie betuigde voor de ontwerpen, behalve de verhooging p van den accijns op het gedistlileerd, die hij krachtig bestreed. De lieer De Savor- nin Lohman hield een uitvoeiige rede, ebracs aar'n z'c'li behoudens eenige op nk jg£'r't'ngeni °-a- vond bij de afschaf- rteerd n ^er zeepbelasting onnoodig en dbouw i}' sunstlge «n degclijksten staat aangeschreven." rn veesta ^je domineer, ik heb steeds mijn best Jjzen, te erd het om, zal 'k zeggen, God, als den '~.ng en de menscben als mijn naasten ngertè geven wat hen toekwam, zal 'k is zeggen, en „Welzeker vriend, daar weet ik alles van viel de predikant den spreker in de rede, „maareerst 't hoofd ontbloot en een zegen gevraagd over dit ons samenzijn, opdat geen twisting of ijdel gepraat ons srheide." „Joa, zie je domineer, daor ken een mensch niks op legen hebben schoon, as 'k 't zoo zeggen zal, als 't hart vol is van God behoeft er toch wel niet voor ieder dingsiugheid gebid te worden. Zou Onze lieve Heer het niet veel te druk krijgen, als „Foei VanZemelen," zeide domineesjuffrouw zalvend. „Nou, best danDoininè wil wel voorgaan En Dominé deed een hartroerend gebed smeekte om vrede in de gemeente, vrede in huizen en harten opdat het kindschap Gods b\j celen tot voikoinen zelfsbeuustziju en kracht mocht komen, en velen teruggeleid mochten worden van de vreeselijke wegen, die lot hel en verdoemenis geleiden moeten. O, het was hartroerend, en de grijze ouder ling van Zemelen wischte zich de zweetdrup pels af, die op zijn voorhoofd parelden, en zeide toen het uit was: „ja Dominé bidden, wenschte hij verhooging vari wijnaccijns, vóór deze ontwerpen verklaarde. De Minister van Financiën beant woordde de verschillende sprekers, waar van we er slechts eenige genoemd heb hen. Tot een toezegging van latere invoering der vermogensbelasting, als de bedrijfs belasting niet vóór 1 Mei gereed komt, verklaarde de Min. zich niet bereid. Hij verdedigde de toepassing der progressie, wederlegde de bezwaren van de heeren die het grondbezit te sterk belast ooi- deelden, en beloofde omtrent eenige ter sprake gebrachte punten, die slechts zijdelings met deze wetten in verband staan, onderzoek. Na eenige replieken werd de vermo gensbelasting aangenomen met 38 tegen 8 stemmen, de verlaging der mutatie- rechten zonder hoofdelijke stemming, de afschaffing van den zeepaccijns met 41 tegen 4 stemmen, de verhooging van den accijns op het gedistilleerd met 42 tegen 4 stemmen. De Kamer scheidde daarop tot nadere bijeenroeping. In de Tweede Kamer is het debat over hel adres van antwoord afgeloopen in één vergadering, die van Dinsdag. Bij de bespreking van de algemeene strekking bleek, dat het leeiplicht ontwerp eerst komt na de regeling van het kiesrecht, van welke laatste de Regeering spoedige behandeling wenscht. Als het desbetref fend ontwerp en andere wetten in staat van wijzen zijn, zal zij over de prioriteit der behandeling adviseeren. De legerwet wacht op afdoening van de organisatie van de landmacht. De heer Van Nunen constateerde, dat het landsbelang eischt, behalve het kies recht, ook andere ontwerpen met deze Regeering af te doen. Een amendement van den lieer Tijdens om in hel adres de prioriteit van het kiesrecht uit te spreken, werd met 72 tegen 14 stemmen verworpen. Het adres werd onveranderd goedge keurd. Het is den hoofdleiders der Britsche politiek zeker niet genoeg, elkander te be strijden in het Parlement, of in verkiezings redevoeringen ook de pagina's van een tijdschrift, met name de nNorth-American Review" schijnen hun een geschikt worstelperk aan te bieden. Nu het ge halte van hetgeen op die wijze den be langstellenden wordt geschonken, is niet minder om. In het Augustus-nummer had de her tog von Argyll een artikel geschreven tegen Howe-Rule, waarin de Ieren zijn voorgesteld als opstandelingen, wier streven vrijwel overeenkomt met dal van de bewoners der Zuidelijke Staten gedu rende den afscheidings-oorlog van dertig jaar geleden. Tegen die opvatting richt de heer Gladstone een kranig geschreven stuk, waarin hij o. a. zegt dat de verge lijking geheel niet opgaat. Iu de Zuide lijde Staten hadden zelfs de negers het beter dan tegenwoordig de Ieren onder Engelsche heerschappij, den laatsten steeds een voim van regeering ongedron gen, dien zij nooit hehJjf-T.-.villen erken nen, waaraan zij zich slechts hebben on derworpen door den drang eener groote Britsche legermacht. Toen zij eindelijk in de gelegenheid zijn gesteld, om aan de stembus vrijelijk te spreken, hebben zij, door de keus hunner afgevaardigden hun gevoelen duidelijk genoeg doen blij ken. Wat de Ieren verlangen, schrijft Gladstone, is gematigd genoeg. Zij vragen geen herstel van het Iersche Parlement van 1782, dat even onafhankelijk en op permachtig was als het Britschezij maken slechts aanspraak op rechten, zooals de Staten der Amerikaansche unie reeds bezitten, zooals de meeste Britsche kolo niën er niet meer zouden willen hebben. kau ou, dat mot gezegd," en toen zweeg hij. Doch de predikant vroeg nn een oogenblik an bescheiden stilzwijgen„welnu vriend, welke zijn nu uwe bedenkingen tegen wij ue leer." Van Zemelen echter stond op: „Dominé ik zal er maar niets vau zeggen," zeide hij, ik beu ik beu kapot I Dag dominé, dag juffrouw," en weg was hij. Dat is een kort bezoek," zeide dominé glimlachend, terwijl bij zijn glas uit de kast terughaalde en met zichtbaar welgevallen ledigde toeu sloeg hij met de stevige hand op het bart, zoodat de gouden sleutel tegen de zilveren knoopen vau zijn vest bungelde, en, vervolgde, hij draagt zijn hart op de goede plaats; beste kerol, die Zemel, eerlijk als goud, maar dom als een pasgeboren engeltje. Nu, zulkeu als hij, zijn waarlijk niet de miuste leden raijuer gemeente. De juffrouw breide ijverig voort. Was ook zij kapot van de taal des gebeds, die straks haar oor had getroffen, of dacht zo terug aan de dagen van het verleden, toen zij nog mevrouw Hester niet was, maar het een heerlijk voorrecht achtte om door dezen over gang in haar leven, zich te bevrijden van het kwellend juk der dienstbaarheid? Wat was erger voor haar hcerschzuehtig karakter, dan om de slaviu te zijn van de luimen en grillen harer meesters. Zelfs toeu dit in den vorm eeuer gewenschte logée jaren lang ten huize De bewering, daler een algemeene anarchie op het eiland zou ontstaan, is bespot telijk. Kan men aannemen, dat 37 millioen welgewapende Britten geen 3 millioen Iersche nationalisten zouden kunnen be teugelen? Even dwaas is de rneening, door den hertog van Argyll uitgedrukt, dat een eigen Regeering in Ierland on bekwame, onwaardige barbaren aan het bewind zal brengen; het Parlement van 1782, toen de Ieren velukkig en voor spoedig waren, heeft het tegendeel be wezen. De Ieren zijn Kelten, maar de groote en machtige Fransche natie is het eveneens, dus niet daaraan is hun ach terlijkheid toe te schrijven. Evenmin aan de omstandigheid dal zij Katholieken zijn, want dat hebben zij met de Belgen ge meen. Alleen de behandeling, hun door Engeland aangedaan, is oorzaak van hun minderheid. Daargelaten de minder juiste bewering omtrent den Keltischen oorsprong der Franschen, laat het artikel waarvan de Times zegt dat het een premier niet past zulke stukken in een vreemd tijd schrift te plaatsen, een optimisme blijken dat door de feilen niet geheel wordt ge wettigd. Een slecht teeken is, bijvoorbeeld dat de gemeenteraad Van Dublin met één stem meerderheid besloten heeft den nieuwen Onderkoning, Lord Houghton geen adres van verwelkoming aan te bieden het is de invloed der Parnellisten, die hier den doorslag heeft gegeven Even bedenkelijk is de houding der vroegere wegens wanbetaling uitgezette pachters; zij hebben, onder leiding van den ParnellistO, Connor, een vereeniging gevormd van vierduizend leden, en vor deren, dat de Regeering hen in het bezit hunner oude hoeve herstelt of hun ver goeding vet leent in den vorm eener geldelijke toelage. Gebeurt dat niet, zoo verklaart de leider, dan zullen alle Pat nel listen tegen Gladstone stemmen en komt er burgeroorlog. Van de tory-partij wordt mede niets verzuimd wat dienen kan om Gladstone in de vervulling zijner zware taak te be- moeielijken. Eenige conservatieve land heeren, die onder de vorige Regeering heel geduldig zijn geweest jegens hun Iersche pachten, hebben thans het voor nemen aangekondigd, tot nieuwe uitzet tingen van wanbetalers over te gaan. Op die wijze moet er wel ruzie komen. Intuischen blijft bij de aanvullingsver kiezingen, voor leden die tot het pair schap zijn verheven en dus naar het Hoogerhuis verhuizen, Gladstone's kar retje op een zandweg loopen. Te Leeds hadden de conservatieven, om dien zetel te veroveren, een werkmanscandidatuur gesteld; 't mocht hun niet baten, even min als in twee andeie districten waar te vergeefs dezelfde tactiek is gevolgd. De ltaliaausclie Regeering zal nu eindelijk ook weer tot de politiek moeten overgaan. Het decreet tot ont binding der kamers zal weldra verschijnen; de tijd van half October tot half No vember is voor de veikiezingen bestemd, en de nienwe kamers worden tegen den 20slen dier maand bijeengeroepen. Dan zal de Regeerir.g wederom de bewilliging van voorloopige twaalfden vragen en daar bij de quaestie van vertrouwen stellen. Verleden week hield de Minister van Openbare werken te Cremona een rede voering, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat Italië in dezen tijd een crisis moet door staan, een gevolg van de algemeene ont stemming in Europa. De leger-uitgaven zijn niet voortgesproten uit het drievou dig veibond, maar hebben mede den algemeenen Europeeschen toestand tot oorzaak. De wapening en de verdedigings werken moeten beperkt blijven, maar niet zoo, dat Italië weerloos wordt. Aan „Daily News" wordt uit Rome gemeld, dat de Regeering plan heeft het oorlogs-budget met 10 millioen te ver- mindeien. Van de Fransche royalisten kan niet gezegd worden, dat zij spoedig den moed opgeven. Te Montauban hielden zij een feestmaal, waar hun leider, de graaf der familie van Burgstede het geval was, had ze er aanhoudend naar verlangd, toch eindelijk vrij te worden. Jareu geleden had ze eenigen tijd van kortstondig huwelijksgeluk gekend, en thans zag ze de vrijheid zich opnieuw tegenlachend aan de zijde van den predikant, dien zij lang had bewonderd. Getrokkeu eerst door zijne woorden, zijne deelgenoote later in een zaak, die gelukkig tot een goed einde kwam, had gezamelijk gedragen leed hen vereenigd. De hand w erd voor immer gelegd, en de storm begon reeds dadelijk boven het hoofd van hun huis los te barsten. Zij was thans vrij, maar ras zij gelukkiger dan voorheen O, het geluk, in welken vonu het zich mede deelt, is vaak een denkbeeldig iets, dat vliedt van af dat nogeublik waarop de eerste twij fel viel in de ziel en wanneer zelfverwijt kwelt of het geweten verwijt wat helpen dan alle brouueu om het geluk te bevorderen wat de welgevulde voorraadskamer of nimmer ledigea geldbuidel De armste in het schamel doch zindelijk kleed kan gelukkig zijn, terwijl de rijke bij alle geuot treurt. Gave des hemels, spruit gij niet juist daar het weel derigst voort, waar reinheid des harten de bodem is waarop uw bloemen sieren mogen Tegen tien uur stond de domineesjuflrouw op, Tzuchte en sloot de karaf in de kast, schoof dominé het pijpanlaadje toe, legde een d'Haufsonville, een redevoering uitsprak, die als een manifest der partij werdl be schouwd. Hij betreurde het zeer, dat zoovele royalisten zich hadden aangeslo ten hij de Republiek, en dat de Paus daartoe aanspoort. De inonarchalen zul len hun verzet volhouden, en zich ook niet onttrekken aan de verkiezingen. Hij pro testeerde tegen de bewering, dat de Re publiek de definitieve regeeringsvorm ir: Frankrijk zou zijn: eenmaal zal de mo narchie teiugkeeren. Hij eindigde met een dronk uit te brengen op den Graaf van Parijs. Te Marseille is een Congres gehouden van revolutionaire Socialisten uit onder scheidene landen, waar bekende leiders het woord voeren om te betoogen, dat voor hen de nationaliteitsvraag niet be staat. Anselle uit Gent betreurde de ge beurtenissen te Lens, die, zeide hij, door de bourgeoisie zijn veroorzaakt. DeNeder- landsche afgevaardigde der partij, Van Kol, verklaarde dat de plicht dei socialis ten is, het internationaal gemeenschaps gevoel der arbeiders te bevestigen; al leen als de macht tevens in handen is van het recht, kan men de socialo her vorming tot stand brengen. Liebknecht zei dat de Elzass-Lotharingsihe quaestie eerst over tien jaren kan worden opge vat; zij zal dan uitloopen op een nieuwen oorlog, die de zegepraal van het socia lisme in Frankrijk en in Duitschland zal brengen. Op de Maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt, mocht het aan een te Bunschoten wonenden landbouwer, na daartoe reeds vele vergeefsche pogingen te hebben gedaan, eindelijk gelukken zijn paard, dat niet jong meer was, voor een goeden prijs aan een paardenkoopman van de hand te doen. Nadat de koop gesloten was, begaf men zich naar een tapperij in de Willemstraat om afierekenen, terwijl de knecht van den paardenkooper inmiddels het paard naar den stal zou brengen en daarna eenig papieren geld zou verzilveren. Toen de knecht echter wat lang weg bleef, toonde diens meester zich eenigs- zins ongerust, vooral omdat de jongen den weg niet goed kende en dus allicht kon verdwaald zijn; en besloot ten slotte hem te gaan opzoeken. Hoewel het boertje aanvankelijk geen kwaad vermoeden had, ging hij, toen de paardenkooper wat lang wegbleef, toch eens naar den stal, wellicht om het dier, dat hem zooveel jaren had gediend, nog eens te zien, eer het voor goed in andeie handen overging. Van het paard was echter geen spoor meer te vinden, terwijl ook de paaiden- kooper eu zijn knecht waren verdwenen zoodat den man, die blijkbaar met een paar slimme oplichters te doen had, niet andeis ovei bleef dan zich zonder paaid en geld weder huiswaarts te begeven. Aan het overzicht van den «Javabode" is het volgende ontleend De laatste berichten van Atjeh geven den indruk, dal de vijand hel beleg heeft geslagen voor onze stellingen, waaruit nu en dan een uitval wordt gewaagd, zon der dat van onze zijde echter verder wordt gegaan dan tot de vernieling van enkele belegeringswerken, die wat al te lastig worden. Vooitdurend wérden sommige van onze posten en de trambaan beschoten en van een neèrleggen der wapenen door den vijand hoort men evenmin als van een plan onzerzijds om hem daartoe met geweld te dwingen. Een eigenaardige waaier. Adeline Patti bezit een waaier, die eenig is in zijn soort. Hij bestaat uit een eenvoudig blad, waarop bijna alle Europeesche sou- vereinen een woord geschreven hebben. dikke foliant er naast, eu riep Naatje bianeD, om bij de huiselijkegodsdienstoefening tegeu- woordig te zijn. Daarna begaven de echtge- nooten zich ter rust, en weldra was het stil iu en rondom de pastorie. Was het ook stil in de harten der be- ners? a Vrouw," sprak de predikant, „ik zal mor genavond na de bijbellezing de ouderlingen en diakenen hier vereenigen, en eens een hartig woordje met ze spreken. Die eeuwige tweespalt in de gemeente moet een einde hebben. Willen ze dan niet met ons mee, dan moeten ze de kerk maar uit!" „Maar man, zoover zal het toch wel niet komen." „Ik kan er niets van zeggen, maar gehoor zaamd wil ik worden door die boeren. Wie heeft er nog wat in te brengen, als de dominé niet meer algemeen gevolgd wordt! Eenheid moet er zijn, willen de zaken goed gran. Dit zeker, mijn voorgangers hebben weinig eer van hun werk alhier; hoeveel zucht naar vrijheid, hoeveel ouverschilligheid, ja zelfs een overhelling tot die nieuwerwetsche bijbelop vatting wordt hier gevonden. Ik tuil het niet dulden in een gemeente waarvan ik het hoofd ben; „ik wil het niet I" en driftig wierp hij zijn pantoffel in den hoek der kamer en de tweede er achterna, als ware dit de beste uiting voor zijn innerlijke ge moedsbeweging. Keizer Wilhelm I schreef: «De nach tegaal van alle tijden." De keizer en de keizerin van Oostenrijk zetten er hun handteekening op. De Czaar: „Niets kalmeert zoozeer als uw gezang." Koningin Victoria van Engeland «Spreekt koning Lear de waarheitl, wan neer hij zegt: »Een schoone stem is een kostbare gave voor een vrouw," dan zijt gij, lieve Adeline, een der rijkste vrouwen." Koningin Christine van Spanje: »Aan de Spaansche Patti, van een koningin, die trotsch is, haar als onderdaan te hebben." De Koningin van België schreef de eerste maat van de nKuswals." En ten slotte: «Koningin van het ge zang, ik reik u de hand." (Geteekend: Monsieur Thiers, president der republiek.) De bakteriën in het Kuml-Selterswater. Professor Hochzetter heeft indertijd het Selterswater van vijf fabrieken in Berlijn onderzocht, waarvan vier, zooals wjj op gaven, hun producten uit gedisteleerd en gefiltereerd water samenstelden. Het aan tal mikro-organismen, in het wi inige uren oude Selterswater verschilde zeerveel. Van de twintig onderzochte flesschen bevatte ei slechts een minder dan 100 bacteriën per kubieke meter, een tusschen 100 en 1000, zes tusschen 1000 en 10000, acht tusschen 10000 en 75000 en in twee flesschen was het aantal kiemen ontelbaar. Toen een aantal flesschen eenige dagen in een kelder gelegen hadden, leverde een nieuw ondeizoek dezelfde resultaten op, zoodat het liggen blijkbaar geen invloed op het product had uitgeoefend. Hochzetter liet toen zijn flesschen lan gen tijd liggen, tusschen 35 en 206 dagen. De eerste 17 flesschen dezer serie had den vijf weken op ijs gelegen, het kiem- gehalte varieerde tusschen 30 en 5000 per kubieke meter. Hieraan sluiten de volgende beschouwingen aan, De proeven van Hochzetter tooneri aan, dat het bac- teriëngehalte van koolzure wateren zeer verst hillend kan zijn, en dat die volstrekt niet alle dezellde uitwerking hebben op de ontwikkeling der mikro-organismen. Waarschijnlijk werkt het koolzuur op eenige mikroben direkt doodend, van anderen beperkt het den wasdom en op meer anderen heeft het in het geheel geen invloed. De microben kunnen op verschillende manieren in het selterswater komen. Het kan zijn, dat het voor de fabricatie ge bruikte, gedistilleerde water eenigen tijd gestaan heeft en gedurende dien tijd de bacteriën vermeerderd zijn, ofen dat is het meest waarschijnlijk het is mo gelijk, dat van het water, waarmee de flesschen zijn gespoeld, iets is achterge bleven. Daar nu alle fabrieken hun fles schen spoelen met leiding-water en ook voor de vulling in zuiver leiding-water naspoelen en dit water nooit geheel bacterie-vrij 's, is het niet te vermijden, dat zelfs, wanneer men de eenige bestand- deelen van het leidingwater achterblijven, en daardoor het gedistileerde water ook besmetten. Wat is daar dus aan te doen? Een-oudig dit, dat de flesschen, voor zij gevuld worden, nog in gedistil leerd water worden afgespoeld. Waanzinnig. Zaterdagavond kwam vorst Anton Radziwill, die met generaal v. Werder, op uitnoodiging van den Czaar, op reis was naar Spola, om daar aan de hofjacht deel te netnen, te Lodz (Polen) aan, om daar de nacht door te brengen. Zondagmorgen ging de vorst, gewapend met een tweeloops geweer en twee revolvers, aan het geopende, op den tuin uitzicht gevende venster van zijn kamer in het Grand Hotel staan en schoot op alles wat hem onder de oogen kwam. Twee hotelbedienden werden zwaar door hem gewond. Daar niemand zich in de nabijheid van den blijkbaar waanzin nig geworden vorst waagde, werd de brandweer ontboden. Deze bespoot den onophoudelijk vurenden vorst zoodanig, „Nu, wees bedaard man," sprak zijne vrouw, „het grootste deel der gemeente is toch wel op uwe hand, en de rest zal wel zijn minderheid erkennen en zich schikken." „Nu, we zullen er over denken wel te rusten." „Goeden nacht." Eenige dagen later trad van Hoogendam de huiskamer binnen waar Vermande, Adel- heid en Ada zich bevonden. „Het gaat er vreemd in ons dorp," zeide hij, „"allerlei ongunstige berichten bereiken me." „Zoo waarlijk," sprak Vernande, „ja, die Hester is niet te vertrouwen." „Ik weet niet, wat er vau te denken; het is waar, zijn kerken zijn over en overvol op de gallerij zelfs is geen plaats meer té krijgen, maar ontevredenheid heerscht er toch niet weinig, en het beste deel der ge meente steekt de hoofden bijeen en fluistert dat als het zoo voort moet gaan, weldra de gansche gemeente uiteenspatten zal. Verleden Woensdag moet hij dan duchtig de puntjes op de i's gezet hebben het was als het ware een gansche geloofsformule, en „wie het er niet mede eens was, deed beter weg te gaan" zeide hij. Weggaanwat bedoeldt hij, dat hij het beste deel der gemeente van zich afstoot en hij doet het, waar moet dat heen Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2