NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Aan onze geachte Abonnés HET HEIOi ONDER TOORDEEL Oficiëele Publicatien. No. 82. Woensdag 12 October 1892. Een-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Vijftig Centen BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Grnote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ingevolge onze toezegging stellen wij thans de gelegenheid open, liet Tweede Deel van MABJLITT'S Romans n Novellen voor den geringen prijs van in eigendom te krijgen. is, zoowel wat aangaat inhoud, als illus- tratifen en uitvoering waard om in ruimeD kring te worden verspreidwij zijn dus overtuigd, dat onze abonnés de gelegen heid op pi jjs zullen stellen, die wij hun thans bieden. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden Ro m a n verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie met inteekenbiljet. DE UITGEVER. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van W. Maters, in het perceel wijk G. no. 120a aan den Leus- derweg. Amersfoort, den 10. October 1892. Burgemeester en Wethoudérs voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. De Secretaris, W L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethoudeis van Amersfoort. Brengen den ingezetenen in herinnering de navolgende bepalingen van de BE LASTING OP HET PERSONEEL, ge wijzigd bij de wet van den 9. April 1869, (Staatsblad no. 59): Die na den 15. Mei een perceel in gebruik neemt, is voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondslagen, voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, verschuldigd. Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin eenige roeiende goedeien of iemand in zijnen dienst achtertelaten, wordt ontheffing verleend van zijn aan slag naar de vier eerste grondslagen voor den tijd des dienstjaars die dan nog over is, indien daarvan door hem binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet, tegen bewijs, schriftelijke aangifte is ge daan ten kantore van den Ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet. De ontheffing wordt ook verleend over het driemaandelijks tijdvak waatin het perceel werd verlaten, indien de be lastingplichtige daarna, doch in den loop van dalzelfde tijdvak, een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig is, in gebruik neemt. Bij overlijden van den belastingplichtige treden zijne erfgenamen in dezelfde rechten en verplichtingen. Het ingebruikslellen van dienst- of werkboden en paarden, of van dia welke, aanvankelijk gebezigd tot onbelastbare of minder belastbare einden overgaan tot belastbaar of hooger belastbaar gebruik, wordt met aanschaffing gelijkgesteld. Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling bij den Ontvanger verkrijgbaar. Amersfoort, den 10. October 1892. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCH1MMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Onze Koninginnen worden a. s. Zaterdag te Steinfurt verwacht. Zij zullen daar een paar dagen de gasten zijn van de zuster der Regentes de vorstin var. BentheimSteinfur< Gisterenvoormiddag om half elf vertrokken HH. MM. uit Weimar naar Arolsen. Het was vroeger gewoonte, dat de vorst aan de ouders, die het gebruiken konden, bij de gebooite van den zevenden zoon, wanneer die naar hem werd genoemd, een ruime gift deed toekomen. H. M. de Koningin-Regentes past dit toe op het geval, waar de zevende doch ter haar naam krijgt, althans het D. v. Z.H. meldt, dat zij aan de wed. O. Boe ring te De Punt, die zeven minderjarige dochters heeft, waarvan de jongste, Emma, nog geen 2 jaar is, een aanzienljjke gift heeft doen toekomen. -- Een Bredasche voerman liet, terwijl hij in eene herberg aan den straatweg een kop koffie gebruikte, kar en paard voor de deur staan. Toen hij weder weg wilde rijden, bemerkte hij dat het afge sloten kistje, waarin hij het ontvangen geld bewaarde, opengebroken en eene som van f240 daaruit verdwenen was. Hij reed onmiddelijk naar het naburige Rijen, deed aangifte hij de poliite, wie het mocht gelukken spoedig den dader op te sporen, die bekende het geld ver borgen te hebben op een plek waar het dan ook weid gevonden. Te Hilversum is aan de boerderij van Van Wingen, achter het pension Trompenberg, een droevig ongeval ge beurd. Bij hel graven van een welput voor eene pomp stortte de grond eensklaps in, waarbij een man den arm brak. Een ander, die onder in de put was, de zeer oppassende werkman A. T., gehuwd en vader van drie kinderen, werd op eene diepte van vijftig voet bedolven. Onmiddelijk daagde hulp op en weldra waren ongeveer 30 man bezig pogingen aan te wenden om hem uit te graven, hetgeen met de grootste omzichtigheid moest geschieden om ook niet het leven der uitgravers in gevaar te brengen. Eerst eergisteren morgen mocht men na ontzachelijke moeite er in slagen, de man uit zijn benarde toestand te ver lossen. De zoutsmokkelarij wordt nog altijd op uitgebreide schaal in de omstreke van Breda gedreven. Niet altijd ecl« komen de zoutsmokkelaars er goed Abt Zoo werd Zaterdagnacht weder een bejlle door de rijkscommiezen onder Galder bij de Belgische grens overrompeld, die 250 Kg. zout met zich voerden. Op Zondag 23 Oct. zullen door de Utrechtsche Wielrijdersvereeniging op den straatweg de Bilt-Amersfoort gehouden worden diie wedstrijden. Ten eerste: een wedstrijd voor leden dec vereeriiging over 10 K.M. 2 een wedstrijd voor leden van den Alg. Ned. Wielrijdersbond over 25 K. M.en 3. een wedstrijd voor niewelingen, leden van den Bond, over 15 K.M. Uitgeloofd zijn gouden, verguld zilve ren en bronzen kruizen of medailles. Mededingers moeten zich voor 20 Oct. aanmelden bij den secretaris der Socië teit, den heer P. Soeters, Oude Gracht, 151 Utrecht Prijsuildeeling zal plaats heb ben 's 7'/i uur in het societeitslocaal, bjj Lietze. De wedstrijden zullen aanvangen even voorbij de Bilt op den straatweg de BiltAmersfoort. Cholera. De Minister van Binnl. Zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de bjj hem ingekomen ambtsberichten in de afgeloopen week als aan Aziatische cho lera overleden zijn aangegeven: In Noord-Holland te Amsterdam 2, te Zaandam 1 peisoon; In Gelderland: te Drumpt 1, te Varik 2, te Vuren 1, te Zuilichem 2 personen In Zuid-holland: te Bleskensgraaf en Hofwegen 1, te Kapelle aan den IJsel 2, te Charlois 4, te Gorinchem 2, te Gouda 1, te Hendrik Ido Ambacht 2, te Krakelingen 1, te Oostvoorne 1, te Riet veld 1, en te Rotterdam 4 personen. In Utrecht: te Breukelen Niienrode 3, te Maarsen 2, te Maarsenveen 1, te Utrecht 3, te IJselstein 2 personen in Friesland: te Uitingeradeel 1 pc' soon in Overijsel te Kampe-r in Groningente Gror te Hoogezand 1 -nor Alle y Pruisi^- werk:. KalIT, naar Alkmaar vertrokken, en tot leden van het bestuur der leesbibliotheek van dat departement de heeren B. A. Slddré, in plaats vau Ds. H. \V. Kalff, en J. van der Horst in plaats van den heer J. J. de Koningh, door wien ontslag is genomen. Door het rijk zal aan de bijzondere lagere scholen over 1892 vermoedelijk moeten worder. uitgekeerd f862.202.27, waarvan voorde provincie Utrecht f 63.300. In de plaats van den majoor H. P. van Rliaden, overgeplaatst hij het 2e regiment Huzaren, is tot commandant der Rij- en Hoefsmidschool alhier benoemd de kolonel P. Ypeij, commandant van het 2e regiment huzaren. Volgens het Staatsblad van gisteren is tot auditeur bij den schuttersraad al hier benoemd de heer Jhr. Mr. B. W.F. Sandberg, advocaat-procureur alhier. Naar men ons mededeelt, zal het vaste waaggebouw aan de Appelmarkt alhier, niet tot hoofdwacht worden inge richt. Wel wordt het bureau van den kapitein plaatselijk adjudant daarheen verplratst en zal het de surveilleerende patrouilles tot wachtlokaal verstrekken. Aanstaanden Zondag 16 Oct. zal de godsdienstoefening in de Rem. kerk alhier, geleid worden door Propt. J. Hooik- te Rotterdam. -»«e' Maan»wnidda"^ twee si- X - der 'r buiten r,seljjke berichten. In de laatst gehouden vergadering van het departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't algemeen zijn verkozen tot lid van het bestuur de heer A. E. L. Wellan, in plaats van üs. H.W. -i- bee kregfcn. UtAi de postkar kw» Gi sterenrnorg... begin van brand in de*tj aanwezig op den zolder vrf.- van v. d. H. te Soesterberg* dige hulp der buren en van f werd de brand tot den zi. Het overige leed eenige Het verbrande was verz DOOR MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 9) «Indien ik u in iets van dienst kan zijn," vroeg van Burgstede, »zoo spreek." «Wie zijt gij; komt ge van mijn echt genoot; brengt ge berichten van hem?" ïMisschien zal ik het kunnen, als ge me eens duidelijk alles vertelt," sprak bij beslist, en zich tot de oude dame wendend, voegde hij er hij: „het is geen nieuwsgierigheid, die me vragen doet, maar misschien kan ik u helpen om een geheim uit te vinden." «Dat wensch ik van harte gaarne." «Welnu Sara?" «Wie geeft u het recht, mij bij mijn voornaam te noemen Mijn echtgenoot zou dat nimmer toestaan. Kent ge hem, kent ge mijn Guido? O, schooner man dan hij bestaat er wel niet. Hoe lief had hy mij I Als hij mijn haren streelde en de gitzwartheid er van bewonderde, als hij mij kustte op mond en oogen dan leefde ik als in een hemel van eindelooze gelukzaligheid. Maar hoe lang reeds is die tijd voorbij ach, voorbij." Een diepe zucht ontvlood haar marmer witte lippen, langzaam streek ze lierhaal- lijk met de hand langs haar voorhoofd als moest dit haar herinnering te hulp komen. «Gij moet mjjn kind zien, mijn Wal- ther," zeide ze, «hij slaaptwilt ge met me naar boven gaan «Heden niet, want ik heb weinig tijd; vertel me liever uw geschiedenis. Zeg me eens waar gij uw man leerdet kennen «Wel weet ge dat niet; heeft hij u dan niet gezonden," vroeg ze achter dochtig. «Dat heb ik niet gezegd; maar indien gij niet spreken wilt. kan ik u niet helpen." Ze dacht een oogenblik na, als begieep ze den zin zijner woorden niet recht; toen zeide ze «wel ik woonde met mijne ouders in een grensplaatsje, en wanneer ik met mijn mand stadwaarts ging, ge lijk ten onzent vele vrouwen doeB, kwam hij mij tegen. Hij logeerde in de stad en gebruikte er de badeD. Hij had er kamers bij eene oude, doove, doch goed aardige vrouw. Hij bracht er me heen, en we genoten daar menig heerljjk uurtje. Hij was een prachtig man, en menig jong meisje zou mij benijd hebben, in dien ze mij met hem gezien had. Maar ze zagen ons niet want we vertrouwden ons goed geheim aan niemand toe, noch gaven het bloot voor jaloersche blikken. Ik wist dat ons huwelijk een geheim moest blijven; dat hij een erfenis te wachten had, die hem door een ver- eeniging volgens den wensch van zijn hart, ligt ontgaan kon, en ik wilde, ik mocht zijn belang in geen enkel opzicht in den weg staan." Een oogenblik zweeg ze als vermoeid van het lange spreken; toen ging ze mij merend voort: «wij huwden, en reeds dadelijk daarop moest hij mij verlaten. Slechts een kortstondig geluk was mijn deel, maar het was onvermengd tot op het uur onzer scheiding." Weder streek ze de blanke hand langs oogen en voorhoofd «hij zal wederko men," fluisterde ze in zich zelf; «hij zal komen, want hij beloofde het mij." nArrn kind," sprak Van Buigstede en pinkte heimelijk een traan weg bij de gedachte aan het aandoenlijk vertrouwen van dit jeugdig hart, dat nog het twij felen aan menschenwoord en liefde niet geleerd had. «Zeg niet arm," zeide zij, «zeg niet arm. Een vrees heb ik maar, dat het lang zal duren eer hij mij vindt. Ik had het niet moeten doen, ik had op hem moeten blijven wachten, daar waar hij mij verlaten heeftmaar mijn ouders stierven, mij vader sloot het huis voor mij, toen hij zag dat ik moeder was. En toch was ik onschuldig, maar zij ble ven doof voor overtuiging! Arme ouders. Helaas ik zag ze niet weer, en hoewel ze het nu wel weten, dat ik gehuwd was niet waar, ze weten dat nu wel, was ik zoo eenzaam I Zoo eenzaam." Ze zweeg en zag nu eens op hare pleegouders, dan weer op den predikant, die na eenig nadenken vroeg: «mevrouw, zeg mij, boe trouwde hij u? Was er een predikant, waren er getuigen bij «Wel natuurlijk; Guido zeide, dat dit eerste voldoende was, en we reden samen naar G. en bestelden er kamers. Het was een boerenhuis, afgelegen van het dorp en den straatweg, en beschaduwd door het hooge hout van het bosch. Hij liet me een groot papier teekenen dat was de acte, en toen ik geteekend had, kustte hjj mij en zeide nu zijt ge mijn vrouw, mijn lieve Sara, van wie niets mij kan scheiden, en de predikant sprak den zegen uit over ons verbond, en liet ons alleen." Weder zweeg ze, als was het beeld uit het verleden haar te machtigdat boerenhuis, dat eerste sai^ trouwen, vol hoop en li was die heerlijke tijd zooi gevlogen er, liet het ver wachten. «Hoe lang is dat geleden. Burgstede. «Laat eens zien Walthertje drie maanden;"' ze telde op haar-u"^ vingers, «een jaar," zeide ze, «krek ëeri jaar." «Dus weet hij niet, dat gij een kind hebt?" «Neen." Dit enkele woord kwam met eeD on uitsprekelijk gevoel van smart over hare lippen. Neen, de vader wist niets van het beslaan van zijn kind, en zij kon het hem niet schrijven daar ze zijn adres niet kende. Wit als die van een doode werden haar lippen, toen ze de laatste vraag be antwoordde, en zenuwachtig bewoog ze haar vingers. «Guido kom," fluisterde ze, «Guido kom!" Toen zat ze een oogenblik stil en staarde ver voor zich uit als was ze ge heel afwezig, maar eensklaps sprong 2e op en angstig zag ze haar ondervrager aan «Gelooft ge dat hij mij verlaten kan hebben, dat hij mij haat?" vroeg ze dringend.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1