m IEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND ONDER T OORDEEL. No. 84. Woensdag 19 October 1892. Een-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. PL F euilleton. AMEHS IE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 jjudïiudcn 1.Franco per post door het gebe< !e "Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten inte/enden uiterlijk Dinsd.ig en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER. Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. A.dvertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Maandag om kwart voor vier zijn H.H. M.M. de Koninginnen met een extra trein op het Loo aangekomen. H.H. M.M. werden verwelkomd door de heeren Van Steijn, van Haersma de With, den bur gemeester van Apeldoorn en vele belang stellenden. Beide vorstinnen droegen nog de ruikers te Burgsteinfurt haai aange boden. De vorstelijke familie ging te voet naar het paleis. Het grootste telegram dat ooit uit Weimar was verzonden is dat, hetwelk bij gelegenheid der feesten door de Ber- lijnschcn Correspondent der Nieuwe Rot- terdamsche Courant aan dat blad Zon dag 9 dezer is verzonden en trouwens niet minder dan 3400 woorden behelsde. En niet alleen veel, maar ook vlug werkte deze Correspondent. Het Nederlandsche blad met dat uitgebreide verslag was te Weimar in banden van de Nederlandsche lezers nog vóór de plaatselijke bladen zulk een uitvoerig relaas hadden kunnen geven. Een Spoorwegongelnkje. De personen-trein van 12 u. 26 m. is Maandag even vóór het station Leerdam ontspoord. De trein kwam van Gorinchem. Bij wachtpost 55, even vóór het station waren de locomotief en tenderwagen over den wissel, toen deze oversloeg en de rest van den trein op een andere rail ging, tengevolge waarvan de eerste diie personen-wagons uit de rails wer den gerukt en er een omsloeg. Gelukkig werd er op die plaats zacht gereden en merkte de machinist spoedig wat er gaande was anders ware het on geval niet te overzien geweest, daar de trein vol bezoekers der markt te Got kum zat. Enkele personen werden een weinig gekwetst. Op de plaats waar het ongeluk voor viel, maakt de weg een bocht, waardoor men in den trein altijd een schok voelt, tengevolge van het slingeren der wagens. De passagiers van volgende treinen moesten gisteren overstappen in gereed staande extra treinen. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Hoorn heeft een adres ontworpen aan de regeering, in zake de droogmaking der Zuiderzee. Het is verzonden aan den Minister van Waterstaat, voorzien van pl. m. 1650 handteekeriingen, die verza meld werden door de medewerking van burgemeesters van 21 gemeenten uit Hoorn en omstreken. In de engagements-akte voor den kolonialen militairen dienst zijn met in gang van den lsten November e.k. de volgende wijzigingen gebracht. De personen, die van dien datum af voor genoemden dienst worden aange nomen, verbinden zich om het Koninkrijk der Nederlanden als militair te dienen bij de koloniale troepen, zoowel in als buiten Europa. De tijd, gedurende welke zij dat zullen doen, gaat dan ook niet meer in met den dag van ontscheping, maar met den dag, waarop die verbin tenis door den commandeerenden officier van het koloniaal werfdepot zal zijn be krachtigd. Verder wordt in de akte opgenomen, dat de aangenomene, bijaldien hij iri Indië tijdelijk ongeschikt mocht worden bevonden voor de verdere waarneming van den militairen dienst, gehouden zal zijn de door hem aangegane verbintenis gestand te doen op zoodanige wijze als de Regeering, in verband met zijn ziekte toestand, zal goedvinden te bepalen. Te 's-Gravenhage zullen eerlang drie Raadsleden voor de bestaande vaca tures moeten gekozen worden. Daar men wel eens klaagt over de oppermacht der kiesvereenigingen, waar een klein aantal menschen de candidaten „klaar" maken, zal een der Haagsche bladen de gelegen heid geven voor een algemeer.e volksuiting, een soort plebisciet, waarvan de betee- kenis dan aan de kiesvereenigingen niet zal ontgaan. Het blad zal in een zijner volgende nummers een «stembiljet" afdrukken, met uitnoodiging aan zijn geabonneerden om daarop de namen (met beroep of woonplaats) te stellen van die drie man nen, die ieder voor zich 't best geschikt acht voor een plaats in den Gemeente raad. Die stembiljetten zendt men dan aan de redactie binnen drie dagen onder couvert terug, en deze zal daarna een twaalftal der namen bekend maken voor wie zich de meeste stemmen verklaarden. Bij J. F. van Druten te Sneek is thans compleet verschenen Vóór vier Eeuwen, een volksboek over de ontdekking van Amerika, door P. Lou- werse, met portretten en verschillende illustraties. Overal belangstelling om het 4de Eeuw feest van de ontdekking van Amerika te gedenken. Een boek, waarin de geschie denis dier ontdekking wordt beschreven, niet uitgebreid, doch de belangrijkste voorvallen en gebeurtenissen op onder houdende wijze weergevend, eenvoudig en zaakrijk, ingeleid door vermelding van vroegere ontdekkingstochten en ge volgd door een verslag der latere kolo nisaties, voorzien van afbeeldingen der voornaamste personen en lafereelen aangaande het onderwerp, zal ongetwij feld ook in Nederland door velen gaarne gewenscht worden. Geene verzameling van dorre docu menten heeft de heer Louwerse^gegeven, maar een zaakrijk en levendig verslag van de groote gebeunerussen. Hij schil dert de moeiten, den strijd en de over- winrnrig der helden, den invloed hunner daden, zoowel op het lot der inboorlin gen, als op de Europeesche maatschappij de gevolgen der ontdekkingstochten, direct en indirect, woideD voor oogen gesteld, als een deel der beschavingsge schiedenis. Met recht kan dit werk wor den genoemd een aantrekkelijk boek voor oud en jong. Inhoud van het werk: Inleiding, de zeevaart der oude volken, de Islam en het Christendom, de Portugeezen, de dageraad der nieuwe geschiedenis, eerste reis van Columbus, laster en naijver, Amerigo en Vespucci, Columbus in kete nen, laatste reis van Columbus, ontdek- kings-ijver, Cortez in Mejico, Zuid-Ame- rika onder Spanjaarden en Portugeezen, Nederlanders en Engelschen in Amerika, de eerste republiek in Amerika, na vier eeuwen. Alom verkrijgbaar, alsmede bij Administratie van deze Courant. Door het bestuur van het biljart-concours te Nijmegen, t op 5, 6 en 7 November e. k., ^jf/Tons medegedeeld, dal door Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes van ieder eene medaille met respectie velijke borstbeelden als eereprijs is uit geloofd, welke piijzen zijn toegevoegd: die van H. M. de Koningin aan den len prijs serie A, die van H. M. de Koningin- Reeentes aan den len prijs serie B. Tevens, dat door het Gemeentebestuur van Nijmegen zijn uitgeloold twee me dailles, zijnde eene zilveren, toegevoegd aan den len prijs der deelnemers in de vrije wedstrijd en ééne bronzen medaille, toegevoegd aan den len prijs voor den wedstrijd voor liefhebbers. Verder, dat door de Maatschappijen der Staats- en Hollandsche Spoorwegen reductie verleend is van personentarief, uitsluitend aan deelnemers op vertoon hunner kaarten, en wel zoodanig, dat voor een retourbiljet voor 4 dagen enkele reis wordt betaald, zijnde deze retour biljetten geldig van 5 tot en met 8 No vember. In verband hiermede is het uur der loting gesteld in plaats van 10 uur 's morgens op 2 uur des namiddags van den 5en November. Uit bovenstaande mededeelingen, als ook uit het groot getal liefhebbers, dat zich reeds aanmeldde om aan liet con cours deel te nemen, blijkt genoegzaam, dat de dagen van 5, 6 en 7 November voor de belangstellenden in het edele biljartspel zeer belangrijk en aangenaam zullen zijn. Voor de volksconcerten op iHet Valkhof" te Nijmegen, die zeer in den smaak van het publiek vallen, is op de begrooting van Nijmegen voor 1893 weder om f 1500 uitgetrokken. Naar men ver neemt, zal de uitvoering van die concept* in den volgenden zomer opnieiivyc dragen worden aan het str'' van het 5. reg. inf. _t_-:'„ f1000, tegen f934 in 1891; Onze Lieve Vrouwe-strchting, Singel 222, f700, tegen f658 in 1891; Vereeniging tot bevorde ring van Christelijk Nationaal Schoolon derwijs, Korte Gracht f4500, tegen f1275 in 1891 Roomsch-Katholieke kerkbestu ren van den H. Franciscus Xaverius en van O. L. V. Hemelvaart f2400, tegen f2283 in 1891; Hervormde diaconie, Muurhuizen F 528, f400 tegen f387 in 1891. De vorige week had op de Leus- derheide de gewone jaarlijksche schiet wedstrijd plaats van het kader der d.d. schutterij. Aan dezen wedstrijd was tevens ver bonden A. wedstrijd voor H.H. officieren: B. wedstrijd voor die schutters, welke niet meer dan 2 oefeningen gedurende dezen zomer veizuimden. Tevens werd er nog door de leden van de Schutterijka- der-Vereeniging Broederschap" (afdeeling van den Ned. schutterijkaderbond) ge kampt om éen verguld zilveren medaille (uitgeloofd door genoemden bond) en éen zilveren medaille (uitgeloofd door de Ver eeniging «Broederschap.") Om deze me dailles moest geschoten woiden op 300 en 200 meter knielend en op 150 roeter éen minuut snelvuur. De schutters waren vj*r tegorieën nl. le en 2e Voor de le klasse sch" de jphri/n^imi'r ee\ paar V 1 r, m «(footing voor' gevoegd een staat, /ti vel moedelijk bedrag door jf- over 1892 uit te keeren aan 'bijzondere scholen. Voor de provincie Utrecht is de raming f63,300 tegen f59,946 in 1891 en f51,571 in 1890. Voor Amersfoort is de raming: Onze Lieve Vrouwe-stichting,Muurhuizen B207, h'e meiei op 150 n de schutte Als overwurfiaa' strijdperkle Lui" le Prijs; 2e Luit. pr.; Kapitein W. Crc Van de le klasse Ockhuijzen le prijs DOOK MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. Doch helaas, die hoop was alweer ijdelHad hij niet immer gewacht, omdat hij niet overtuigd was, dat haar gevoel voor hem dieper was dan dat eener lief hebbende dochter of zuster, en was daar van de waarheid niet gebleken, nu ze de inspraak van haar hart volgde? Ach, voor hem waren de bloemen van den huwelijksketen verdord, eer ze geheel ontloken waren; zijn eenzaam pad zou hem niet tot de liefde geleiden, maar tot die algemeene menschenliefde, die voor allen werkt en ook in studie en weten schap bevrediging zoekt. Hij wist wiens dienaar hij was, en dat de Meester hem geen zwaarder kruis zou opleggen dan zijn kracht vermocht te dragen, en in dit vertrouwen wilde hij opnieuw troost zoeken in zjjn werk, en zijn heilige roe ping volgen. VIERDE HOOFDSTUK. Als er in de natuur storm dreigt, dan gaat dikwijls het schoonste, helderste weder vooraf. Geen blaadje beweegt zich aan de boomen, geen zuchtje gaat door het woud, geen vogel zingt zijn vroolijk lied. Integendeel, de kleine zangers steken angstig de kopjes bijeen, en houden ver- gadeiing op stevige takken; de zon schijnt, maar met een anderen gloed als straks, fel en brandend, maar niet koes terend het is als gaat er een gevoel van rust door de gansche schepping om, een oogenblik waarin alles zwijgt al les, tot zelfs het murmelend beekje, de kabbelende waterplas en het molenrad. Plotseling, daar wordt die stilte ver broken een windvlaag, men weet niet van waar die komt, of waarheen die gaat, een tweede, het stof waait als wolken omhoog, de zon schuilt; een bliksemflits, een zware, alles in beroe ring brengende slagl Zoo is het niet zelden op staatkundig gebied, zoo meermalen op godsdienstig gebied, zoo ja, welk huis kent niet ook zijn stormen I Stil was het dagen lang in de ge meente. De samenkomst was op dien eersten Woensdagavond gehouden; toch had angst velen van de bijwoning weeihou- den, argst, dat misschien toch de predi kant ten slotte gelijk zou hebben en houden, en dat zij in het ongelijk zouden gesteld worden angt om gerekend te worden tot het oproerige deel der ge meente te behooren of broeide er iets anders; de opkomst was niet zoo talrijk als men eerst had vermoed. Dominé Hester had er blijkbaar geen acht opgeslagen, maar er geheel over gezwegen. Zijne vrouw wist intusschen alles haar fijn te vertellen, wat de evangelist gezegd en wat er gezongen was; ook wist ze, dat van Zemelen en zijne vrouw tegen woordig geweest waren en dat die twee telkens goedkeurend knikten. Ja, eens bad de ouderling zoo hevig geknikt, dal de pruik hem bijkans afgleed en men zijn gouden signetten hoorde bengelen. De andere ouderlingen waren stilletjes thuis gebleven, en Smelink de smid had tegen van Zemelen gezegd,dal bet schande was dat ie zoo van domineer afging en de kerk ondermijnde. «Nu die Smelink mocht eigenlijk wel den mond houèn," hadden anderen gezegd, »die wist wel waarvandaan ie plotseling zoo rijk was geworden, en dat zien vaoder toch moar een boerke was." Men verhaalde daaromtrent rare dingen in het dorp, maar het recht# wist nie mand en de smid droeg het hoofd recht en fier en bekreunde zich om niemands oordeel. Daarbij was hij zeer rechtzinnig in de leer, wist allerlei aanhalingen uit de schriften vac Calvijn, en had dat was het beste van alles Dominé op zijn harid. De week daarop was de opkomst al niet talrijker, en bovendien kreeg de evangelist een roeping naar elders. Was dit het voorspel van des predikants zege? Sedert werden de bijeenkomsten ge regeld gehouden onder leiding van den pachter, die een eenvoudig woord en bijbelverklaring voorlas, maar zijn gehoor was beperkt. Inwendig echter was de predikant minder zeker van de zaak dan hij wel scheen. Twee, driemaal achtereen waren er vreemden onder zijne prediking ge weest, hoorders waren ze niet, want hoorders bezoeken de pastorie om nog eens lader kennis te maken, en deze zeer deftig gerokte heeren behoorden niet tot eenigen kerkeraad. Maar Van Zemelen wist blijkbaar wel wie ze waren, en t tegen een harer vri de besturen zich wel bemoeien zouden en n de tweede maal gev- toen draaide hij eens sprak deftig«Mies, w niet zeggen. Als het gebeuren, en heeft dominc hem recht gegeven wordeD.' «Nu zoo'n vaart zal het nietXii.. zeide Smelink, de smid, die het cftor*^ zijne vrouw, en deze had het van de eigen zwagerin van hare broer, die eeri zuster was van Mies van Zemelen, ge hoord had, maar hij ging toch even in de pastorie aan om aan dominé te ver tellen, dat er onweer in de lucht zat. «Het zal zoo hard niet vallen," zei dominé, «steek maar eens aaD, Smelink, en laten we eens praten. De vrouw zal ons een kopje «troost" brengen, en het onweer zal wel weer voorbij drijven." Zich zelf aldus geruststellend, praatte hij eeu kwartiertje, stond toen op en nam zijn hoed, zeggendedat hy de gemeente eens inging, want dat er zieken waren." «Een ijverig man toch, onze dominé," zeide Smelink tot zijne vrouw hij begreep niet dat dominé hem had willen loozen en nu reeds weer rustig in zijne kamer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1