BIJVOEGSEL, Hieuwe Amersfoortsche Couraot T. ZATERDAG 22 OCTOBER 1892. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. behoorende bij de De Exploitatie-maatschappij is voor nemens, binnen korten tijd over te gaan tot het verwarmen van hare voornaamste snel- en exprestreinen door middel van stoom. In de werkplaatsen dier Maat schappij te Utrecht, Zwolle en Tilburg wordt met kracht gewerkt de voor de stoomverwarming noodige inrichtingen aan te brengen aan bagagewagens en rijtuigen. Naar wij vernemen zullen de spoorwegmaatschappijen met 1 April 1893 den midden-Europeeschen tijd in voeren. Het bekende lid der Tweede Ka mer mr. L. W. C. Keuchenius vierde gisteren 21 Oct. zijn zeventigsten ge boortedag. Op 19jarigen leeftijd gepromoveerd tot doctor in de beide rechtswetenschap pen, begaf hjj zich een jaar later naar indië en werd reeds op 28jarigen leef tijd benoemd tot lid van het Hoog Ge rechtshof. In 1853 kwam hij, na een twaalfjarig verblijf in Indië in het moederland terug, werd in 1854 benoemd tot secretaris generaal aan het Departement van Ko loniën en in 1855 tot lid van den Raad van Indië. Van 8 Aug. 1866 tot Januari 1868 was hij inmiddels weer naar Nederland teruggekeerd als lid van de Tweede Kamer. In Mei 1868 vertrok hij weder naar Indië als hoofdredacteur van het N. Bat. Handelsblad. In Oct. 1874 werd hij wederom, door Gorinchem verkozen, als lid der Tweede Kamer en bleef tot April'88 Kamerlid, eerst voor Gorinchem, daarna voor Mid delburg (tot 1886 en eindelijk voor Amersfoort (tot 1888). Van April '88 tot Februari '90 was hij Minister van Koloniën in het kabinet- Mackay en sedert afgevaardigde voor Goes, ter vervanging van den heer De Savomin Lobman. Men leest in het D. v. Z.-H. «De Tweede Kamer, welke vermoe delijk de volgende week nog wel bijeen zal blijven ter afdoening van de aan de orde gestelde ontwerpen van wet, wordt gerekend daarna tot den 8. Nov. uiteen te gaan. Bij hare terugkomst zal, naar wordt verzekerd, de kieswet in de afdee- lingen worden onderzocht. Minstens een achttal dagen zullen voor dit onderzoek noodig zijn. Inmiddels kan het voorloo- pig verslag der Kamer op de Indische begrootiog, gevolgd door de memorie van beantwoording der regeeriDg, wor den tegemoetgezien, zoodat naar alle waarschijlijkheid het openbaar debat daarover eerst in de tweede helft van November een aanvang zal nemen. Tus- schentijds zullen dan de verslagen over de staatsbegrooting verschijnen, die thans in bewerking zijn." Bij 20 huisgezinnen, wonende onder de gemeenten Dinxperloo en Vars- seveld, bestaat het voornemen, binnen- nenkort, onder leiding van den onder wijzer Van L., naar Amerika te vertrekken, waar men een kolonie denkt te stichten. Het hoofdbestuur van den Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik, wenscht een onderzoek in te stellen naar den toestand van arbeiderswoningen en heeft daartoe de hulp van den Bond in geroepen. Deze zijn uitgenoodigd in hare gemeenten zulk een onderzoek in te stel len en een toegezonden vragenlijst in te vullen. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft tot zijn voorzitter benoemd prof. mr. G. A. van Hamel. Tot leden der commissie van onderzoek in zake het Toynbee-werk zijn gekozen de heeren mr. A. Bloembergen Ez., W. J. Blijdensteijn en dr. W. Pleyte, leden van het hoofdbestuur, benevens mr. F. N. Sickenga, te Dordrecht, en als secretaris der commissie mr. J. van Gijn, te Leiden. De commissie tot samenstelling van het Nederlandsche Liederenboek bestaat uit de heeren Daniël de Lange, Dr. G. Kalff, jhr. J. C. M. van Riemsdijk, A. C. "Wertheim en mr. G. A. van Hamel. De commissie van onderzoek naar het leerlingwezen is samengesteld uit de hee ren B. H. Heldt te 's-Gravenhage. F. Westerouwen van Meeleren te Amster dam, D. W. Stork te Hengeloo, en mr. J. H. L. Bergsma te Amsterdam, als secretaris. Weder heeft een volksgeschrift der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het licht gezien, een door den heer J. Bruinwold Riedel, secretaris der maat schappij, voor Nederlandsche toestanden bewerkte vertaling van Fr. Kalle's werkje «Waar blijft het geld?" Het boekje, een vervolg van het vroeger door den heer Riedel bewerkte geschrift: «De kunst om rijk te worden," is geschreven met het oog op arbeidersgezinnen en bevat tal van nuttige wenken om aan te sporen tot spaarzaamheid en ordelijkheid in de huishouding. Die meneer van Thomson's thee merk: theevisite, toekennende een teeken van totale tevredenheid wegens getoonde thee zakjes, in den trant van een theeketel met tuit, is in den toon van het tegen woordige. Thorbecke tooverde tienduizende kie zers boven het in zijn tijd bestaande totaal. Tak tornt, tegemoetkomend aan tot uitbreiding tergenden, aan het niet meer tot tevredenheid stemmende. Van Thorbecke op Tak was 44 jaar, zoo lang talmt niet de termijn van Tak op Trrub, en met nog kleiner treuzeling trekt het getij van Treub op Troelstra, ongerekend nog Tindal, toornig trom pettend als militant militair. Eerlang troont op het Thorbeckeplein naast het beeld van den man door Dul- lert onthuld, Tak's toonbare tronie, het lichaam in toga gestoken, en tevreden tollenaren turen er naar en maken ver gelijking tusschen het toen en het thans. Pierson, die Tierson moest heeten, staat tusschen die twee als tanagrabeeld, de neus in den tocht. Het plein is getiteld naar alle de drie. TeepeeteepleiD, zegt Amsterdam, verkortend wat lang is. Maar later I Als het te min in de stem men van nu, te veel wordt? Dun trekt, tien tegen een, in trillende tuimeling van toomeloos tumult de stei gerende menigte met toeterend getrom mel en treiterend getier heel Teepeetee naar zich toe, naar omlaag op de straat, al tintelend van vreugd. De tellende lieden, de burgers met ta lenten en taels zagen 't komen en to gen bij voorbaat het land uit naar ander terrein. Een triumviraat aan het roer I Treurige tijden van teugelloos Ter reur Plotseling trippelt naar voren Tiran. En zoo is de trap dusThorbecke, Tak, Treub, Troelstra, Tiran, en Tindal daar tusschen een tijdje. Wanneer Tiran zich vertoont zijn de tinnegieters van thans terug in het stof. Met bovenstaande sombere voorspel ling zal 't wel zoo'n vaart niet loopen. Zij teekent eenvoudig veler vrees in een, onschuldig bedoeld, fantaisietje. Talenten: geldbedrag uit de grjjze oudheid. Taels: Chineesch geldbedrag 3) Triumviraat: driemanschap. Terreur: schrikbewind. Mr. A. E. Croockewit, rechter in de Rechtbank te Rotterdam, is bij kon. besluit van 15 Oct. benoemd tot rechter in de Arondissement-rechtbank te's-Gra venhage. Ds. H. J. Terhaar Romeny, predikant bij de Ned. Hervormde Gemeente alhier, staat op het zestal te Zutphen. De heer J. Busquet heeft bedankt als Secretaris en lid der afdeeling Amers foort van de Middernachtzending. Dinsdag aanstaande houdt de Ver eeniging tot bevordering van 's |lands weerbaarheid een schietwedstrijd voor hare leden op de „Vlasakkers," waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Aanstaande Dinsdag, 's avoids 8 uur, wordt in het locaal ,,de Arend" de algemeene vergadering van de Amers foortsche ijsclub Voorwaarts" voortge zet, waarin rekening en verantwoording door den penningmeester wordt gedaan en een nieuw bestuur moet worden ge kozen. Vooral met het oog op 't laatste is groote opkomst zeer gewenscht. Kermis mag er al niet komen dit jaar, de traditioneele vechtpartijen, die onafscheidelijk daaraan zijn verbonden, blijven niet uit. Reeds gisteren werd daarmede door verschillende boertjes een begin gemaakt. Des middags moest op de Weverssingel een huzaar het ontgel den en des avonds hadden ze op dezelf de plaats waarschijnlijk is een in de nabijheid staand kroegje niet geheei zonder schuld aan deze baldadigheden een infanterist te pakken en kwam deze bebloed en deerlijk, in 't aangezicht ge sneden, uit den strijd te voorschijn. Donderdag is de dochter van den heer v. d. M., achter hare woning in de Weverssingelgracht geraakt. Van den stei ger dien zij betrad oin een emmer water te scheppen, gleed zij af en verdween onmiddellijk in de diepte. Haar broeder, door voorbijgangers op het ongeval op merkzaam gemaakt, bad het geluk haar boven water en behouden op het drooge te brengen. Bij de firma W. E. J. Tjeenk Wil link verscheen, in het bekende handige formaat, de Wet op de vermogensbelasting, bewerkt door den heer P. H. Jordens. Tegen den luttelen prijs van 25 cents verkrijgbaar, zullen zeker velen zich dit nuttige boekje willen aanschaffen. Van den uitgever Joh. G. Stemler Czn., te Amsterdam, ontvangen wij het Prospectus van een werk, dat inderdaad bestemd is eene plaats te vinden op alle boekenhangers en op alle schrijftafels, op kantoren en bureaux, in koffiehuizen en wachtkamers, op school en in huis. De titel van het werk is Woordenschat en de heeren Taco H. de Beer en Dr. E. Laurillard belastten zich met de samen stelling, gesteund door specialiteiten op elk gebied: zoo vinden we onder de 32 personen, die hun hulp toezeiden: als Bouwkundige Dr. Cuypers, voor Joodsche oudheden den Heer Tal, Opperrabbijn van Gelderland, voor Nederlandsch Prof. Te Winkel, voor Aardrijkskunde Dr. Blink, voor R. C. Kerkleer Pastoor Lu- rasco, voor Rechtsgeleerdheid Mr. Bake enz. enz. enz. Dal boek geelt in zooveel mogelijk be- knopten vorm, antwoord opj- 25000 vragen, die iedereen dagelijks kunnen voorkomen, in betrekking tot allerlei ge bied. Wat is een dugazon en waarom heet die zoo Hoe komen ze er toe, ja- ponstof mouseline, barège en alpaca te noemen? Wat beteakent handicap". Hoe komt men er toe, te zeggen, dat iemand te dom is om voor den duivel te dan sen Hoe komen de Haagsche hopjes aan hun naam Maar genoeg, men leze het voorbericht en zal inteekenen. Het is een werk, waarvan de gebruiker, doordien hij er de kennis van velen in vereenigd vindt, de bevoegdheid eigen zal worden, om te getuigen: alwetend ben ik niet, maar veel is mij bekend." De firma F. B. van Dilmar te Utrecht, zal, te beginnen met Januari e. k., een nieuw weekblad uitgeven, De Wielersport genaamd, hatwelk kosteloos aan alle wielrijders, hotelhouders en sport beoefenaars zal worden gezonden, zoo mede aan allen, die belang in de Neder landsche sport stellen. De veeljarige ondervinding van ge noemde firma op sportgebied is een waar borg, dat aan deze uitgave de noodige zorg zal worden besteed. Reeds van verschillende zijden mochten de uitgevers de toezegging tot medewer king ontvangen. Door de uitgevers is een Gouden Medaille beschikbaar gesteld voor het beste antwoord, hetwelk zij op de vraag: Wat is Wielersport?" zullen ontvangen. De bedoeling van de uitschrgvers dezer Prijsvraag is, een beknopt zakelijk ant woord, liefst in enkele regels, te ontvan gen, terwijl bij de toewijzing van den prijs vooral zal gelet worden op oorspron kelijkheid en geestige vinding. Antwoorden onder pseudoniem vóór I Dec. te zenden aan de uitgevers van het weekblad «De Wielersport" te Utrecht, terwijl in no. 1 van het blad de be kroonde inzending, zoomede eenige der beste gekeurde antwoorden, zullen wor den opgenomen. Alle Nederlandsche Wielrijders zonder onderscheid, kunnen aan deze Prijsvraa deelnemen. Wondeuberg. Jl. M" werd door den jnehtoprii dom in het Henscho<> behoorende aan den Heer,, een hert gespoord. De Heer de Beaufort, de Heer i. B. de Beaufort Jr. en diens jager W. van den Brink begaven zich onmiddellijk met eenige manschappen daarheen, en laatst genoemde had het geluk, het dier te schieten. Het bleek een damhert te zijn en wel een bok met zeer fraai gewei. Het dier is misschien vroeger uit eene wildbaan ontsnapt, maar bad vermoede lijk reeds lang in het wild verkeerd, te oordeelen naar zijne groote schuwheid. Het woog ruim 80 K.G. Stephan StauibiilofF. De Netv-York Tribune weet over den Bulgaarschen premier het volgende mede te deelen. Wat Bulgarije tegenwoordig is, heeft bet bijna geheel aan de dapperheid en wijsheid van Stephan Slambuloff te dan ken. Sedert jaren biedt hij Rusland het hoofd. De meeste andere mogendheden van Europa sympatiseeren met hem, maar voor het overige verleenen zij geen hulp. Menigmaal heeft men getracht hem te vermoorden. Hij heeft Rusland weer staan, Servië op het slagveld overwonnen en Griekenland op politiek terrein menige nederlaag toegebracht. Door hem staat de troon van prins Ferdinant vast en is Bulgarije een natie geworden. Hij heeft het nationaal gevoel bij de Bulgaren weten aan te kweeken en hij mag onder de groote staatslieden van Europa gere kend worden. Een van de eigenaardigste voorvallen uit zijr. leven voert ons terug naar den slag v.in Slivnitza. Door dien slag zou de toekomst van Bulgarije beslist worden. Prins Alexander was met het leger uitgetrokken en had Stambuloff achter gelaten om gedurende zijn afwezigheid het bewind te voeren. Het was een prachtige dag. De hemel was helder en er was hoegenaamd geen wind. Hetzij wegens de ijlheid der lucht, of door de echo, welke de bergen weer kaatsten, het gedreun der kanonschoten kon zeer goed te Sofia waargenomen worden. Het scheen, dat de Serviërs niet ver van de hoofdstad waren en Stambuloff en eenige andere ministers dachten dan ook, dat de Serviërs de overwinning hadden behaald en prins Alexander voor zich uitdreven. Zij wendden zich tot den Russischen gezant om raad. Deze trok echter de schouders op en zei, dat het hem niets aanging. «Maar," hernamen de Bulgaarsche mi nisters, «de Serviërs zijn bijna voor de poorten. Gij kunt hen met een enkel woord halt doen houden, indien gij wilt." «Ja, maar ik zal dat woord niet spre ken. Zelfs niet indien zij werkelijk de stad reeds binnenstormden en uw prins als gevangene medesleepten, zoools zij weldra zullen doen. Slechts onder één voorwaarde wil ik hen halt doen houden en die is, dat uw bedelaar van een prins afstand van de regeering doe." «En dat doet l ij niet voor twintig Ruslanden," barstte Stambuloff los. Stambuloff sprong nu te paard en rende naar het slagveld. De Russische gezant noodigde zijn vrienden uit bij hem de overwinning der Serviërs te komen vieren. Een paar nur later ontving de Bul gaarsche minister van buiterilandsche zaken een telegram van het slagveld, waarin de schitterende overwinning van prins Alexander en zijn Bulgaren werd medegedeeld. Stambuloff had dat tele gram verzonden. Onmiddellijk spoedde zich de minister naar den Russischen ge zant, die nog druk aan het feestvieren was. De vertegenwoordiger van denczaar was buiten zich zelf van woede. Een van de stoutste stukken van Stam buloff. was het gevangennemen van majoor Panitza. De majoor was het hoofd van de bekende groote samenzwering tegen prins Ferdinand. Niemand kende de vertakkingen van die samenzwering. Pa nitza was een vermetel man, die altijd gewapend liep en geneigd was bij de minste uitdaging onmiddellijk te schieten. Hij moest echter gevangen genomen woiden. Moesten er agenten, soldaten of officieren gezonden worden Zij waren misschien leden der samen zwering! Stambuloff besloot zelf Panitza in hechtenis te nemen. Ter middernacht ging hij alleen, ongewapend naar het huis van den majoor en klopte aan. De vrouw van den majoor opende de deur. Zij had een geladen pistool in de hand. Eerst wilde zij schieten maar een blik van Stambuloff was voldoende, om haar den arm te doen zakken. Stambuloff lie,-' naar Pantza's slaapkamer. Panitza lag te bed met een p revolver binnen zijn bereik. «Majoor Panitza" zei S" op, kleed^u aai;-,-- e Pani;- Stamb t, a.../'ueu ua, een kleine villa, vaste _e.,ay4Wit met groene jaloezieën. Zij s volstrekt niet rijk gemeubeld. De werkkamer van den minister, vanwaar hij Bulgarije regeert, ziet er al zeer een voudig uit. De vloer is zonder kleeden. Er staan een zeer eenvoudige tafel en een kast vol staatsstukken. Aan de muren hangen kaarten en verder liggen er groote pak ken brieven op de tafel. Een der weinige sieraden is een groote opgezette uil. Stambuloff weet zeer goed, dat Rusland hem haat en dat het slecht met hem zou afloopen, indien de Russen hem in handen kregen. Hij is in Rusland opgevoed, maar later werd hij verbannen. Eens zei hij tot een Russischen prins, dat de natuur lijke grenzen van Bulgarije zich uitstrek ten van Bessarabie naar Salonica. «Gij vergeet nog een belangrijke land streek te noemen," antwoorde de prins grimmig. «Welke dan «Siberie" klonk het beleekonisvo). Hebben onze vaders indertijd de puntige «vadermoorders"-boorden gedra gen, de hedendaagsche hooge boorden konden wel «zelfmoordenaars-boorden" heeten. Zulk een gesteven halsschutting althans heeft onlangs, naar men bericht, een jong Zweedsch ingenieur, Kaufmann genaamd, het leven gekost. Hij was in een rijtuig in slaap geval len, met het hoofd voorover, en op de plaats zijner bestemming gekomen, vond de koetsier hem dood. Een dokter, dien men er bij haalde, verklaarde, dat zijn dood alleen te wijten was aan den Imogen boord, waardoor zijn keel wasdichtgedrukt. Sarah Bernhardt, die thans te Wee- nen voorstellingen geeft, heeft daar een geduchte mededingster gevonden in de Italiaansche actrice Eleonora Duse, die men vooral roemt om haar n3tunrlijk spel. De meeste beoordeelaars, zoo meldt men van daar, zijn het er over eens, dat in de rollen, welke ook door Eleonora Duse gespeeld zijn, de Frar.sche kunst- tenares de mindere is, maar dat Sarah Bernhardt onvergelijkelijk is in de rollen, welke zij alleen speelt. Een criticus redde zich, bij het bespra ken van de vraag welke der beide kun stenaressen hij (ie grootste vond, uit de verlegenheid met het antwoord, dat kin deren geven op de vraag, wien zij het meest liefhebben, papa of mama, name lijk: «allebei." Buffalo Brill (Kolonel Cody) heeft dezer dagen te Londen zijne laatste voor stellingen uit het leven in het «Verre Westen" gegeven en daarna zijne paar den publiek verkocht. De «ontembare paarden van Nebraska" werden voor het meerendeel het eigendom van Londensche rijtuigverhuurders. Maar het fraaie paard, dat Buffalo Brill zelf bereed, is voor 100 guinjes verkocht aan Lord Lonsdale. De roodhuiden eD cowboys worden naar hun land teruggebracht. In ccn Bcrlijnsch blad beschrijft een correspondent een bezoek aan een der vele kinderasyls, die te Hamburg tijdens de epidemie zjjn opgericht. In den tijd, toen de ziekte 't hevigst woedde, waren er in dit asyl meer dan 300 kin deren, van wie thans een groot deel naar huis kon terugkeeren. Jonge meisjes en dames uit de eerste standen hielpen de kleinen oppassen en verzorgen. Het asyl aan de Uhlenhorst is eenvoudig, maar netjes ingericht. Eenige kinderen weenden en verlangden naar hun moeders, eenige anderen zaten stil, het speelgoed onaangeroerd, met angstige gezichtjes, maar de meesten waren blijkbaar tevreden en gelukkig. Zij hebben een goed huis, warme kleeding, goed eten en liefderijke behandeling, dat is veel meer dan velen hunner gewoon waren. Vraagt men hun naar hunne ou ders, dan weten zij niet meer te vertel len dan dat moeder is weggegaan. Elk kind draagt om den hals een plaatje, dat zijn naam vermeldt, ten minste voor zoover den naam bekend is. Bij de beste zorgen moesten toch ver gissingen voorkomen in den eersten vree- selijken tijd, toen de zieken bij hoopen van de straat werden opgenomen en toen men de kinderen moest zoeken alleen bij de lijken hunner ouders of in leege woningen. Dezer dagen nog merkte een onderwijzer, dat een kind een verkeer den naam droeg en hij kon het terug brengen bij de oudere, die hun kind reeds lang dood waande. Op den schoot eener dame zat een zwak stumperdje van 3 jaar, dat loopen noch spreken kon. geheel Wi. Ant een cholera-barak met een paar ^ioe 't heette en a"*"> Mi-(me- dedeelen. F 'r dito 0 Ned. C Obl. diti Ned.-lnd. Rijn-sp. vo dito 1870 Obl. N.-Brab. Boxtel Hongarije. Then Theiss-Spoorw Itaüë. O. V. I Zujd-Italië. S Oostenrijk. I Gisela Spw.- Polen. Wars Wars. Ween Portugal. Kt Rusland. Gr Baltische Spw Jelez Griasi Ou,. Jel.-Orel Obl. f Kursk-Ch. Az. Oo. Los. Sewast. Ob. f 101 Morsch-Sysran Aand. Orel-Vitebsk Aand. dito dito Aand. Poti-Tiflis dito f 1000 Riaschk-Wiasma. A. Zuid-W.-Spoorw. Obl. Axner. Central Pacific. Obl. dito Calrf.-Oreg. dito Chic. Cert. Pref. st. Obl. Denv. Rio-Gr. Ie Hypt. Aand. Miss. K. Texas Obl. St Paul Min. en Manitoba Spw. dito 2e Hyp. Schuld U. Pac. Obl. Brazilië. Spw.-Leening Snelpersdruk van G. J. SLOTHOUWER, te Amersfoort. V 5 C 1033/4 O 6916/u 6 106 6 1061/g 7 1158/4 1081/4 6 1163/4 6 1055/g 5 65

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 5