NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. "PMEBOEEML 50 cent ONDER 'T OORDEEL. NAJAARSSTORMEN No. 100. Woensdag 14 December 1892. Een-en-twintigste jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: Zij die zich metle Januari 1893 op dit Blad abonnee- ren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. MATHILDA E00S VLINDERS. BINNENLAND. (a n» I'm. Feuilleton. 4MERSF001TSCII COURANT. Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Kijk. .Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden «tukken en berichten inrezendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van. 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. In navolging der groote bladen zullen wij onzen abonnés af en toe tegen lagen prijs een werk van een der besie binnen- of buitenlandsche auteurs als premie aanbieden. Als eerste premie zal in Januari 1893 verschijnen uit het Zweedscli vertaald door Pb. WIJSMAN. Deze boeiende roman in groot 8e for maat omvat 325 bladzijden en kost inden handel drie gulden. Wij stellen hen. vooronze abonnés verkrijgbaar voor slechts franco per post f O 65. Ook zij, die zich met den nieuwen jaargang op ons blad abonneeren, hebben recht op dit premie- werk. Bestellingen worden ingewacht voor 1 Januari 1893. De maatschappij is een groote werk plaats, waar allen moeten werken en niemand het recht heeft „e leven tenzij van de vruchten van zijn arbeid. Dus een bedelaar, die zou kunnen werken, wordt schuldig aan de maatschappij zijn bestaan is een voortdurende diefstal aan de maatschappij, want hij rooft de vrucht van een anders arbeidhij behoort tot de parasieten der samenleving. Het is zeker ook een plicht van een staat om de maatschappij van dergelijke nietsdoe ners te bevrijden, en onze wetgeving straft dan ook bedelarij met hechtenis, en de schuldige kan bovendien, zoo hij tot werken in staat is, lot plaatsing in een rijks-werkinrichting worden veroor deeld. Wij maken natuurlijk onderscheid tusschen die bedelaars, d'e gezond zijn en in staat tot arbeid, en hen, die door ziekte, hoogen ouderdom, door ongelukken en plotselinge rampen of door eenige an dere oorzaak zonder middel van bestaan zijn Om de laatslen te helpen en te voorkomen, dat zij tot den «bedelstaf' geraken, is zeker ook de plicht van een goeden staat, en wij moeten erkennen, dal er, vooral ook door de hulp van par ticuliere instellingen en personen, veel van allerlei card op het gebied van lief dadigheid gedaan is en wordt. Het bedelaarsgilde is ook niet zoo tal rijk meer als vroeger; in de 17de eeuw leefde een tiende deel van het Fransche volk van 't bedelen en in vele landed was dit niet veel beter, dus ook in dit opzicht is er veel verbeterd. Maar al is de liefdadigheid zoover gekomen, dat alle bulpbelioeftigen, gebrekkigen en oudeji en wcezen worden opgenomen en ver pleegd, en al worden door de wet de anderen tot werken verplicht, dan zullen de bedelaars nog niet verdwenen zijn. Zoolang et goedgeefsche lieden zijn, die zonder onderzoek en om geen overlast te hebben, of om aan een oogenblikke- l'yke opwelling te voldoen, of om de minder aangename gewaarwording, die 't zien van ellende wekt. te ontgaan, aalmoezen geven, zoolang zullen er ook bedelaars blijven. Wij hebben niets tegen het geven van aalmoezen op zich zelve, want dit is zeker de vervulling van een liefdeplicht jegens den naaste, maar de manier kari veikeerd zijn en men kan er soms meer kwaad dan goed door stichten. Tot het werkelijk goed doen met aalmoezen be hoort veel overleg en toewijding en de grootste voorzichtigheid. Wie gemakshalve aan alle onbekende bedelaars geeft, be vordert de bedelarij en daardoor ook de luiheid en het pauperisme. Want wie gewoon is, zonder veel moeite het noo- dige en dikwijls meer dan het noodige te ontvangen, acht het niet meer de moeite waard om lichaam of geest in te spannen door moeite of aibeifl. En de ledigheid is de bron van vele ondeug den. Begint bedelen uit behoefte, spoedig wordt het gewoonte, en met liet afnemen van physische krachten daalt ook het peil der redelijkheid en de weg lot allerlei mis daden staat open. De bedelaais van be- loep hebben liet ook gewoonlijk zoo bard niet en menigeen weet dooi 't vei toon van vooigewende of werkelijke kwalen 't medelijden op te wekken en een dag loon te vprdienen, waarnaar een goed werkman zou watertanden. Ook de bru taalheid bij die lieden is dikwijls verre gaand. Zoo werd mij onlangs op een wandeling door een vrouw met twee volwassen dochteis om een almoes ge vraagd, en ik kreeg daarbij het gewone verhaal te hooren van een moeder, die pas bevallen was, van een vader zonder werk, kinderen zoi der brood enz. Daar mij alles wat verdacht vooi kwam. liep ik door, maar kreeg nu eenige wenscben achterna, o.a. om nog een beetje langer te worden, en dergelijke mooie woorden. En zoo gaat het meer. Die ten koste van het algemeen leven, beweren nog wel luide recht hierop te hebben recht dat zij desnoods door geweld en omkee ring der bestaande maatschappelijke toe standen zullen laten gelden. Al is het beoefenen van weldadigheid voor meer- gegoeden plicht, de bedeelden mogen toch nooit hun afhankelijkheid en 't on verplichte der gaven vergeten. En dit wordt dikwijls uit 't oog verloren en 't recht om te leven, het recht op arbeid en andere onbillijke eischen van socialis me en communisme hebben daaraan hun ontstaan te danken. Men geve dus aalmoezen op goede manier; trouwens er staan nog wegen genoeg open om wel te doen b. v. zijn we bekend met huisgezinnen of personen, die door ziekte of ongelukken of tegen spoed verarmd zijn en zelve zich het noodige niet kunnen verschaffen voor hy JJ\ onderhoud, dan is het voor meerve. '7* genden een aangename taak oir ^len opeen of andere^ j. •*i4Ss!m'Y. te voorzien. Zoodr' U, ,riV"4.Öf beid te over ore., 1 delarij zal m'-"uer plaatsen verb .j 8 P een vaste bi: f- terla ter beschil.j Zi e. S stellen enSnefta 1 weigeren, eelea>af' de bedela j a orrz dan door tof' die algetr..J:- -icl den moet is «dat eenieder moet werken voor zijn onderhoud, en dat zijn aandeel in het product van den arbeid bepaald wordt door zijne verdienste."Geen mensch moet kunnen en willen beslaan van gun sten en gaven en de openbare meenmg moet den ledigganger met verachting aanzien. Aldus bestreden zal een maat schappelijke kwaal verbeterd worden. In de te Sneek gehouden vergade ring van den Ned. Bond voor Algemeen Kies en Stemrecht is na langdurige dis cussie aangenomen de motie-Haarlem, waarin de vergadering zegt dal zij, hoe wel hulde brengende aan het Haagsche comité, dat toch de demonstralie heeft doen doorgaan, de houding van het Hoofd bestuur in zake de Kiesrechtdemonstratie begrijpt en de vrijwillige aftreding der drie bestuursleden onnoodig acht. Er is een wetsontwerp aangekon digd tot wijziging der pensioenregeling voor weduwen en weezen van bureer- lijke ambtenaren. Daarin zal r- "-aP I vooi stel worden gedaan om akr IT, op pensioen toe te kergvic-tjAA rp wen van voor 1 M ambtenaren. In 1" dan 2600 aanvra^' weduwen e* V' - raad behanj Na)1' De Lan koor i te k De heer L. Zeiter, te Wijk bij Duurstede, ontving de som van duizend gulden, zijnde eene schenking van H.M. de Koningin-regentes, ten behoeve van de Vereeniging van gepensioneerde onder officieren en minderen van bet Neder- landsche leger, van welke vereeniging de heer Zeiler algemeen Voorzitter is. Zondagavond werd de brandweer te Groningen gealarmeerd voor een brand in de Veulsgang. De brand was daar ontstaan in een perceel, bewoond door 5 gezinnen, 2 vóór en 2 achter, terwijl een 82-jarige vrouw op een bovenver- tiekje huisde. In dat vertrekje schijnt de brand te zijn begonnen, naar alle waarschijnlijkheid doordien de oude vrouw met een heete stoof onder zich in slaap was gevallen. Het geheele perceel is een pr gest het vernielend element ^ewon j toel' oude vrouw vond haar dood in de morgen vond Zekere J. C. Gei «vu.- op t ViptU -v, 'IN DOOR MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 27.) En toch, hier viel niets te ver anderen! Geen derde kon zich mengen in aangelegenheden tusschen man en vrouw zonder die te verergeren wat zij te zamen door leefden mocht hen voor de toekomst wijzer en beter maken, er iets aan tornen baatte niet. Lang ging hij nog vol gedachten op en neer. Was Adelheid maar hier; zij zou misschien instaat zijn de zaken in een ander licht te stellen met haar zou Ada mogelijk praten, en zij zou haar helpen om de zonzijde van haar bestaan te beschouwen. Meer dan ooit misschien miste de dokter zijne vrouw, err nam zich stellig voor haar voortaan mede te nemen. Een zonnige morgen wekte hem uit een onrustige sluimering. Hij stond op, bevreemd dat de nacht zoo spoedig voorbij was, en rondom zich ziende in de groote ouderwetsche kamer, herinnerde hij zich niet hoe hij te bed gekomen was maar het moest laat, zeer laat geweest zijn. Hij opende het vierkante venster dat, van boven gebogen, door de blauwge- scliilderde ruiten een zacht harmonisch licht deed binnenstroomen. Hij zag naa. buiten op het met lijn grint bedekte vot-, pad, dat rijk aan beide zijden met gri en bloembedden was omboord. Over»' waar zijn oog weidde trof hem een meer dan gewone weelde was het mogelij' dat dit alles schijn kon zijn, en dat I gisteren geofferd kapitaal dienen.moe orn de door pracht bedekte armoede lenigen? Had bij misschien toch nir alle opzichten, niet aan de goede toren geïnformeerd, toen hij zich verkregen gunstige berichten orr familie Vou Ellersleben tevredr en wat was het toch in des naam dat hem thans zoo pij fen had? En het was ter' deze vraag stelde, als daag voor zijne verbeelding eene v op, een gelaat vol zachte tederheid, maar waarop de brandmerk had ingedrukt, een dwalend oogenpaar, die aan een bedwelmend schoon Medusahoofd behoorden. Was zij hel niet, de waanzinnige Sara, die, wie weet thans waar rondzwierf, die hem het eerst den naam Von Rhoden als die haars echtge- noo'-" her.:". maw I '9 P.„ Ifc" iïpnFkt.t,. t domme ./v ^0 - v-J liefkozend den kleinen ronden arm om hem heen en troonde hem zoo mede naar de welvoorziene ontbijttafel. Ze bediende hem met een aardigen gast vrouwelijken ijver, die ieder harer be wegingen verrukkelijk maakte in het oog .vapen zijn in«3 Ai. -"Cg gekleed, na .ytfedig uw 'noed, of wacht laat me bellen, dan kan iemand dien voor u halen." «Ik help liever mij zelf," antwoordde ze, en vlug als een wezeltje snelde ze de trappen op. «Zoo is het nu altijd," zeide von Ellers leben tot den dokter«Ada bedient liever J S,'t-../u,1"'e((P£en, zou uroeve ervaringen hebben opge- an. Want daar weid in die oogeu- likken een pijnlijke strijd gestreden, strijd tusschen liefde voor spel en drank, en de kinderlijke vrouw, die de zijne was. Toen bij baar huwde, het schoone meisje, dat als eenige dochter op mid delen hopen mocht, was hij gewonnen niet alleen door haar groote aantrekke lijkheid en eenvoud, maar ook door de bewustheid dat hij dokter Vernandes geld

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1