F. DE RUIJTER, - en Concertzaal „ftmicitia" BlïTEMDSCH OVERZICHT. Gemengd Nieuws. De Notaris A. N. J. VOS, Staten-Generaal. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ADVERTENTIËN. DINSDAG 10 JANUARI 1893 2e Concert A/ Aanvang 8 ttur. Prafctizijfl en Canöidaal- Notaris ZUIDSINGEL A 260, AMEESPOOET. STEENKOLEN J. I. BOSCH, een HEERENHtfïS met TUIN, In het Noordzeekanaal is [de vaart hoewel eenigszins bemoeilijkt, nog niet gestremd, het ijs is nog niet zoo dik dat de sleepbooten het niet meer kunnen breken. Het Merwedekanaal is gesloten, De Zuiderzee zit dicht. De postdienst tus schen Maiken en Monnikendam wordt door schaatsenrijders waargenomen. Naar aanleiding van de onlusten in het Noorden schrijft men uit Leeuwar den Het is te wenschen, dat het weder verandert. Het vriest te veel om op het veld te kunnen werken en bij lange na niet genoeg om op het ijs wat te kunnen verdienen. Als het weer zoo blyft, zouden er rare dingen in onze groole landbouwdorpen kunnen geschie den. Tot nu toe vonden velen, hoewel voor gering loon, toch nog eenige veld werkzaamheden; particulieren en admi tistraties zagen althans in sommige dor pen nu toch eenigszins uit de oogen, om wat weik te verschaffen. De «kwakkel" winter verstopt echter ook deze bron tot leniging der grootste ellende. En de ellende is gioot op de landbouwdorpen De arbeider hongert en de boer zit ge kneld tusschen hooge pachten en onge kend lage pi ijzen, ja soms zelts onvei koopbaarheid zijner landbouwproducten Er zijii voorbeelden, dat de vooi kuoppnjs van het product slechts den halven huui prijs van den grond bedraagt. By be hoorlijke bewerking van den giond dient men voor arbeidersloon, zaaizaad etc minstens 100 proc. van de huur te reke nen; zoodat in genoemde gevallen onge veer 25 proc. van het uitgegeven bedryfs kapitaal terecht komt. Arm Friesland I Men schrijft aan de iV. R. Ct. Te Sappemeer, eene plaats met ruim 2000 fabrieksarbeiders, die schier allen socialist zijn, is het Maandag tot eene ernstige botsing gekomen tusschen de maréchaussées en de arbeiders. Toen gisterochtend een ongewapend huzaar met een knecht van den logementhouder Struvee aan de strookartonfabriek van Schuiten kwam om slroo te balen, wer den zij door eenige arbeiders omsingeld, en is de huzaar door hen met het hoofd tegen een boom geslagen en mishandeld Hij wist te ontkomen en rapporteerde het gebeurde. De maréchaussées van "Wijk en Puymbroeck werden met den mishandelden huzaar Bergsma daarop naar de fabriek gezonden, ten einde de belhamels te arresteeren. Er werden er niet meer gezonden om aan de zaak een kalm aauzien te geven. Met een regei van steenen werden zij begroet, en ter zelfverdediging waren zij genoodzaakt onmiddellijk vuur te geven. Er werden 18 patronen verschoten8 personen zijn verwond, van wie 2 levensgevaarlijk; 6 werden er naar het ziekenhuis te Gro ningen vervoerd. De maréchaussées en de huzaar reti reerden langzaam. De huzaren luitenant S. van Oberveldt trok toen met zijne geheele macht (30 huzaren) naar de fa briek, vergezeld van den burgemeester, den heer Venema. Uit een raain en van het dak werd met steenen naar de militaire macht geworpen. De burgemees ter begaf zich met eenige rnaiéchaussées in de fabriek. Zij arresteerden de bel hamels van der Laan, Bouman en Mulder, beiuchte socialisten, die daarop gevan kelijk naar Winschoten werden gebraeht. Gisteren avond te zeven uren is een detachement van 25 man infanterie, onder bevel van luitenant Van Oudendijk Pietersen, uit Amersfoort te Sappemeer aangekomen. De meeste arbeiders hadden ter gele genheid van het nieuwjaar veel gedron ken. Zaterdag avond, toen de socialisten uit de Bieihalle kwamen, waar zij ver gaderd hadden, werden zij allen gevisi teerd. Er werd echter niets bij hen ge vonden. Intusschen is het een feit, dal vreesik dat donkere tijden onzen jongen wachten. Adelheid zag vertrouwend naar haren man op: «donkere tijden scheiden geen verwante zielen," zeide ze, «laat komen wal wil, indien dit huwelijk daai boven besloten is dan zal het geschieden." Inmiddels waren de jongelieden lang zaam voortgewandeld, tot bij een heer lijk prieel dat des zomers schier onder het groen bedolven was, doch nu een heerlijk gezicht over omliggend weiland aanbood. Hier stond Joban een wijle stil; nu of nooit sprak hij in zich zelf, en vaster diukte hij den arm van het jonge meisje, die in den zijne rustte. Ze trilde; het was als gevoelde ze dat thans het lot beslist moest worden dat hen voor eeuwig binden of scheiden zou. Een schuchter meisjesachtig gevoel deed haar de oogen neerslaan, en blozend luis terde ze naar zijn thans door aandoening gebroken stem, die haar toefluisterde «Elizabeth, zou het zoo niet altijd kun nen blijven; zouden we niet immer te zamen kunnen genieten als in dit oogen- blik. O, ik heb het reeds zoo lang ver zwegen, het zoet geheim, dat in mijn hart besloten ligt, maar het is of dit heeilijk feest dat van hernieuwing zoo duidelijk spreekt, mij dwingt om het u to« t« vertrouwen. Ge weel bet wel, de socialisten in het bezit zijn van vele revolvers. Bij de visitatie pleegden som migen verzet en zijn eenigen licht gewond. Twee karabijnen werden stuk geslagen Dit was mede aanleiding tot het gebeurde van gister. Later had er ook nog een opstandje plaats bij eene fabriek in bet naburige Foxhol. Gister avond was alles rustig. Recht voor Allen en De Arbeider (het blad van Luitjens) worden daar gevent. Alle herbergen zitten nog vol. De ordelievende burgerij is zeer ver beten op Luitjens. In haar vergadering van Vrijdag 30 Dec. narr. de Eerste Kamer o. a. aan de hoofdstukken I en II dei Slaatsbegrooting en de Wet op de Middelen. Het ontwerp tot vast>telling van het bedrag der grondbelasting op ongebouwde eigendommen, de zoogenaamde peraequa- tiewet, weid bestreden door den heer Van der Bieggen, die van oordeel is dat de 6 op 5 pCt. hadden moeten gebracht worden; dat het niet is geschied weid ook betreurd door den heer Breebaait. lie het beramen van middelen om de gemeenten gelegenheid te geven de uit wonende eigenaais in de gemeente-be lastingen te treffen aanbeval. Ook de heer Knol Welt drukte zijn teleurstelling uit over het weigeren des Ministers orn de belasting te vei lagen. De heer Van Lier bracht hulde aan de wijze waarop de schattingscommissièn haar arbeid hebben verlicht, en waai- schuwde de agrariërs, niet het ond^r^te uit de kan te willen hebben. De heer Van Swinderen kwam op tegen den drang tot verlaging, de heer Vening Meinesz had bezwaar tegen de ontworpen vrij stelling van den landbouw bij de bedrijfs belasting. De heer Fukker is van mee ning dat door de nieuwe regeling hei veikrijgen van grond door vreemdelingen in de hand wordt gewerkt, bij welk be toog de heer Regout zich aansloot. De heer Cremers verdedigde het ontwei p, waartegen hij allereerst het bezwaar heeft dat de Min. de belasting tot G pCt. heeft verlaagd, dewijl spr. de grondbelasting niet beschouwt als inkomsten belasting, maar als giondiente. De Min. van Financiën zette nader de redenen uiteen, die hem het procent op 6 hebben doen bepalen; verdere vei la ging ware onbillijk, ook met het oog op de ontheflingen, leeds aan den landbouw veileend. De quaestie van den aanslag der uitwonende eigenaars in de gemeen tebelastingen en van het grondbezit van buitenlanders zal de Min. met ernst onderzoeken. Het wetsontwerp werd aangenomen met 35 tegen 4 stemmen. De vergadering werd verdaagd tot Maandagavond, 9 Januari a. s. De min of meer uitvoerige speeches, waarmede sommige gekroonde Hoofden of leidende Staatslieden geantwoord heb ben op de tot hen gerich.e Nieuwjaars toespraken, en waarvan de telegraaf met gepasten spoed den inhoud naar alle oorden der wereld overbracht, nemen als gewoonlijk de voornaamste plaats in bij de mededeeling van het nieuws van de overgangsweek. Merkwaardig genoeg heeft Berlijn ons het langst laten wachten, of schoon men juist het meest nieuwsgierig was naar hetgeen de lippen des Keizers, ongewoon lang gesloten gebleven, zouden loslaten, met het oog op den critieken toestand, waarin het ontwerp der leger- wet de Duitsehe politiek heeft gebracht. Op dit oogenblik weten we alleen dat de Keizer, bij de Nieuwjaarsreceptie der dat gij mijn alles zijt! Zeg me, zoudtge in staat zijn rang en stand op te offeren voor den man die u boven alles be mint? Mag ik de vriend zijn die uw verder levenslot geleidt, de broeder, die u troost en bemoedigt, de raadsman tot wien ge in alle omstandigheden vlucht? Kunt ge uw leven aldus aan het mijne vei binden, als mijne lieve, mijne trouwe vrouw?" Hij wachtte een oogenblikhij ge- oelde hoe haar hand tuide op zijn arm, hij zag hoe tranen langzaam in hare oogen opwelden en toen neervielen op haar hemelsblauw kleed wat zeiden hem die tranen? Waren ze de smartelijke bekentenis van onbegrepen liefde of wa ren ze de vriendelijke boden van toekom stig geluk Zijn stem deed haar die vochtige kij kers opslaan, en in dien blik lag een zoo welsprekend antwoord, dat hij haar plotseling in de armen sloot en hare lippen met vurige kussen bedekte. Toen de jongelieden een poosje later het huis van den dokter weder binnen- ti aden, lag op beider gelaat duidelijk de uitdrukking van geluk, en Adelheid reikte beiden de hand met een welgemeend. kommandeerende generaals, heeft gezegd dat de invoering van de beoogde leger- hervorming voor Duitschland een mili taire en Staatkundige noodzakelijkheid is; hij verwachtte dat het juiste inzicht in deze aangelegenheid zich meer en meer baan zou breken. Wat hem betreft, hij stond pal voor het door de verbon den Regeeringen gedane voorstel. Ook verklaarde hij niet te zullen dulden dat de officieren van zijn leger oppositievoe- ren tegen de militaire wetsontwerpen. De President der Fransche Republiek, de heer Carnot, ontving de vreemde ge zanten, namens wie de Pauselijke nun tius den gelukwensch uitsprak. Zijn ant woord was vriendelijk en kort. Hij ver klaarde vertrouwen te stellen in de helderziendheid des lands, dat altijd waarheid, eer en recht naar waarde heeft weten te schatten. Met kalmte ziet de Regeering der Republiek de toekomst te gemoet. Bijzonder optimistisch drukte zich de Koning van Italië uit bij de ontvangst van de gelukwenschen van de Kamer en van den Senaat. Hij zeide zich er over te verheugen, dat het nieuwe jaar voor Italië begint onder voortreffelijke voor uitzichten op handelsgebied, en noemde het een geluk dat het land rustig zijn aandacht kan wijden aan zijn gewichtige binnenlandsche belangen. Van meer politieke beteekenis achten wij de toespraak van den Hongaarschen Minister-president, den heer Weckerlè, tot een deputatie uit de liberale partij, die hem kwam feliciteeren. Het programma der Regeering, sprak hij, kon gelukkig zeer duidelijk zijn. Zij zal de staatkun dig-kerkelijke quaesties tot oplossing brengen, zonder aan de dogma's te raken. Het nationaal karakter van den Hon gaarschen staat zal zij steeds krachtig doen gelden en de goede betrekkingen tot het buitenland door handelsverdra gen versterken, terwijl de toestand van verzekerden vrede waarschijnlijk de pogin gen zal doen slagen, die in het werk ge steld zullen worden om den materiëelen en financiëelen toestand te verbeteren en de nijverheid tot meerdere ontwikkeling te brengenvoorts zal de Regeering uit voering trachten te geven aan haar plan nen van binnenlandsche staatkunde en administratieve hervormingen. Dit pro gramma, aldus eindigde de Minister onder luide toejuichingen, wordt door haar ongeschonden gehandhaafd. Nog moeten we melding maken van het gesprek, dat de President van het Zwitsersch Eedgenootschap gehad heeft met den heer Arago, den gezant der Fransche Republiek, over de verwerping, door Frankrijk, van het handelsverdrag met Zwitserland. De heer Arago had ge sproken van de mogelijkheid van een tarieven-oorlog, en gezegd, dat zulk een breuk nooit van langen duur zou kunnen zijn, daar zoowel de - gevoelens als de belangen der beide landen daartegen zouden opkomen. Persoonlijk verklaarde hij er naar te zullen streven, zijn lange ervaring dienstbaar te maken aan het herstel der zoo noodzakelijke vriendschap pelijke verhouding. De President ant woordde hierop, dat de Bondsraad niet minder den loop betreurde, dien de zaken genomen hadden. Van hem heeft het zeker niet afgehangen, dat het zoo gegaan is. Na het besluit der Fransche Kamer kan Zwitserland zijn genomen maatregelen onmogelijk verzachtenhet moet wachten totdat Frankrijk, op een wijze die getuigt van verzoenende gezindheid en van rechts gevoel, het initiatief genomen heeft tot onderhandelingen over het weder open stellen zijner markten voor Zwitserland's voortbrengselen. Wanneer dat oogenblik gekomen is, zal Zwitserland zich zeker gelukkig achten met Frankrijk de oude betrekkingen te hernieuwen. De Engelsche Regeering heeft het nieuwe jaar goed ingezet door de benoe ming eener koninklijke commissie, aan welke het onderzoek is opgedragen naar de wenschelijkheid eener herziening van de armenwet, inzonderheid met betrek king tot het ondersteunen van personen, door ouderdom onbekwaam geworden om dour werken in htm onderhoud te voor zien. De leden der commissie, waartoe ook de Prins van Wales behoort, zijn «God zegene u mijn lieve kinderen Johan zou wel dadelijk het aanstaande bruidje zelve huiswaarts hebben willen geleiden, maar de dokter keurde dit vol strekt af. »L rat er een paar dagen over het jong geluk heengaan," zeide hij, «ge zult dan ka.- oer zijn en heter in staat om met Elizabeth's ouders te gaan spre ken." «Het zal ee« harde strijd geven," zeide het jonge i(neisje, »maar we zullen dien overwinnen." «Dat houp ik van harte, mijn kind," zeide de dokter, (terwijl hij haar in het rijtuig hielp om haar huiswaarts te ge leiden. Voor de deur harer woning zeide hij haar waarwei evp fluisterde haar toe: «houd moed en vertrouw dat alles ein delijk goed wordt."j Ze glimlachte en 'snelde het bordes op. Ze glimlachte nog Itoen de dokter weg- leed en haar nog ejens toeknikte. «Heer lijk meisje," spiak bij in zichzelf; ze gelijkt veel op mij ne Adelheid, en ais dit huwelijk to' st and mag komen, zal hei gewis niet mind er gezegend zijn dan het mijne." Doch het duurde lang eer deze ge- werischte afloop van, de zaak kwam, want toen Johan een p-.fiar dagen later den baron opzocht en h». rn guluil beleed, dat hij Elizabeth beimncile en tot vrouw be- hoogst verdienstelijke mannen, die zich hebben onderscheiden op het gebied van sociale regeling en wetgeving of van armverzorging. Tegelijkertijd verscheen in de Londensche dagbladen een manifest, uitgaande van eenige bekende menschen- vrienden van onderscheiden politieke en godsdienstige richting, waarin wordt aangedrongen op een volledig onderzoek naar den omvang en de oorzaken van de werkeloosheid en de daaruit ont staande ellende in de hoofdstad, en een verstandige organisatie wordt aanbevolen van werkverschaffing van de wijkbesturen. In Lancashire hebben de wevers ge- ruimen tijd een uitgebreide werkstaking volgehouden, wegens verzet tegen een voorgenomen loonsverlaging, die door de dalende katoenprijzen noodzakelijk werd gemaakt. Daar in den laatsten tijd de prijzen eenigszins verbeterd zijn, ver wacht men een spoedig einde van deze strikeonderhandelingen zijn opnieuw tusschen de patroons en de werklieden aangeknoopt. Van zeer ernstigen aard is een werk staking van de arbeiders in de kolen mijnen van het Duitsehe district Saar- brücken, daar zij gepaard ging met op roer en geweldplegingo. a. werd van een der mijnen de ventilatie-inrichting vernield. Een redelijke oorzaak voor deze beweghig is niet te vinden: deloo- nen zijn er hoog, de werkuren niet tè veel, en het is alleen een nieuwe arbeids regeling die de mannen in verzet deed komen. De bisschop van Trier wendt al zijn invloed aan om deelneming aan de werkstaking te ontraden. Het sociaal-democratisch blad Vorwarts komt voor den dag met een vroeger reeds vermelde historie van gelden, uit het zoogen. Welfenfonds uitbetaald aan Staats lieden, generaals en dagbladredacteurs; de redactie zegt een honderdtal quitan- tiën in handen te hebben, en noemt de personen niet met name, maar duidt ze nauwkeurig genoeg aan. Daar van die gelden nooit quitantie is gevraagd, houdt men de stukken voor vervalscht, ofschoon er veel over die „onthullingen" wordt gesproken. De bij het wapen der Infanteiie tot luitenant-kolonel bevorderde majoor H. P. C. van der Feen, zoomede de tot majoor bevorderde kapitein C. H. tfi Beek, ingedeeld bij het 5e regiment infanterie, komen alhier in garnizoen. Den Heer A. A. Verburg, onder wijzer alhier, is, na afgelegd examen, loegekend hel Diploma van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst vooi Zangonderwijs op de Lagere Jichool. De heer J. T. Schenny onderwijzer aan de R. K. Jougenschool alhier is als zoodanig benoen.d aan een R. K. school ie Curacao. Onder de runderen van den heer rnr. J. Cock Blomhoff, op de hofstede «Berkhove," is mond- en klauwzeer ont staan. Door den burgemeester zijn de noodige, wettelijk voorgeschreven, maat regelen genomen. Bunschoten. Bij ,Kon. besl. is tot burgemeester alhier met ingang van 1 Jan. herbenoema' de heer W. Beukers, tevens secretaris. Hoogland. Alhier werden door eenige du mes een aantal hemden, lakens, kousen en meer andere kleediugstukken aan de l ehoeftigen uitgereikt. David Teniers was op zekeren dag met zijn verfdoos onder den aim «den boer" opgegaan. Hij kreeg hon- geerde, sprak de vader een kort en krachtig neen. Dat was het eerste leed voor deze jonge harten; Elizabeth schreide in de eenzaamheid, en vond hij hare moeder geen troost. Ze had hare ouders moeten beloven iedcren omgang met de fabriek te ver mijden en ze had het beloofd. Ze kende hare ouders genoegzaam om te weten dat ongehoorzaamheid verwijdering of opsluiting ten gevolge zou hebben, en misschien dat gehoorzaamheid hen ein delijk verbidden zou. Ze had aan Adel heid een hartelijk briefje geschreven en daarin een groet aan Johan gezonden, een woord van opwekking, om aan haur te blijven gelooven, ook al was voor het oogenblik schijnbaar de band gebroken. Zij achtte zich in ieder geval aan hem verbonden en zou het hern en hare ouders bewijzen, dat ware liefde dezelfde blijft, wat er zich ook tegen aankanten mag. Het was een woord vol hoop en toch hoe treurig. Men las tusschen de regels door het gevoel van eindelooze verlatenheid, het heimwee naar den ge liefde, en de zelfverloochening van het gemoed, dat gehoorzaamheid hooaer stelt dan het handelen volgens eigen wensch en inzicht. Wordt vervolgd). ger, ging een herberg binnen, at naar legeeren en ontdekte, dat hij geen geld bij zich bad. Toen de wasru met zijn lekening kwam, stond juist een bede laar, op een doedelzak blazende, voorde leur. Teiueis opende zijn verfdoos, nam zijn penseelen en teekende in enkele rlugge trekken den muzikant op het doek. Een vreemdeling, die in dezelfde heiberg «as gaan eten en in de nabij heid van den schilder zat, was verrast door de vlugheid waarmee het portret werd geteekend, kocht hel en betaalde een som. waarmee Teniers ruimschoots zijn maaltijd kon betalen en tevens dien van den kooper, ter wijl er nog een flinke fooi overschoot voor den kastelein. China. Te Londen is hericht gekomen, dat de geheime genootschappen in China zich weer diuk roeren. Teekeningen en platen, waarop de christenen worden be spot, worden zooveel doenlijk verspreid. Daarbij is het hoofd dezer beweging zeer goed bekend. De diplomatieke vertegen woordigers der Europeesche mogendheden leven evenwel niet in de beste verstand houding, zoodat er niet mei kracht kan woiden aangedrongen op bescherming dei Christenen. ■o zaaRser ma» i— Gevonden op den openbaren weg: Een paar schaatsen, Een r. C. kerkboekje. Een pakje stalen. Rechthebbenden vervoegen zich ter ip- rugbekoming aan liet bureau van politie. door het Svmpboriie-orkest Directeur G. K. G. van 4ken Solisten: mejuf frouw amani)mebërlé Concertzange res uit Rotterdafn Cf. k. g.jhrii aken viool. y Ent'ée o£ den avond aan hetjbureau voor elk edneert fO.Ï9 per persoon. Plaatsen zijn te bespreken op.-den dag van het concert bij den kastejein der Sociëteit Amicitia a I'O.IO per plaats. bij de Varkeusmarkt. Inning van scbuldvoideringen. Behandeling, van Burgerlijke-, Handels- i-n Strafzaken bij de Kantongerechten, zoo te Amersfoort als elders. Opmaken van bnderhandscKfc.- akten, voor zooverie door de wet of het belang van partijen geene authentieke akte ge vorderd wordt. jf Adviezen in Burgerlijke-, Handels- in Strafzaken tegen betaling van één Gulden in Cokes, Anthracit en Briquetten, legen coucnreerenile pi ijzen. Bestellingen woijién aangenomen bij den Hejer B. A. VAN RUIJVEN, Lange- sliaat A. 8- Stationsplein/G281. te AMERSFOORT, zal op Zaterdag 7.Januari 189ö des avonds 7 uur in het ^.ogement »pe vergulde zwaan" aan ode Utrechtsche straat te Amersfoort het openbaar VERKOOPEN: In de gemeente AMERSFOORT: No. VS slaande en gelegen aart den Soeslerstraat- weg wijk „G^JSo-^COHiis a, kadastraal bekend gemeenl/Amersfuort, Sectie D, No. 1309 en 1268, amen groot 14 aren, 28 centiaren. Gr ondlasten f35.50. Verhuurd aan deq VVelEdelGestr. Heer Kapitein SCHRLK, ;vooi 700 per jaar, tot 1 Mei 1893. Het huis bevat' beneden één kamer, keukeu, kelder, gijpote kast en marmeren gang, op de 2e $age 2 gioote kamers en suite met kabinetje daai naast, op de 3e étage 2 grootè kamers en suije met 2 kabineijes daarnaast; voorts ruime zol der met diensibudeiikuiner, en tuin met vele vruclilboornen.»»^ Dit perceel is te bezichtigen des Dins-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2