BlIlTEMDSCfl OVERZICHT. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Vroeger stond er Margarine op en tegen woordig niet meer." De boer. «Wel neen, mevrouw, het is dezelfde boter, en ze kost, zooals weet, ook hetzelfde. Maar, ziet u, wij zetten er maar geen margaiine bij ons in de buurt meer op, want och, er zij dames, die voor de booien niet welen willen, dat ze margarine voor de keuken geven, en daardoor heb ik in den begi ne een paar klanten verloren, toen ik het stempel niet durfde weglaten uil vrees voor bekeuring. Maar tegenwoor dig wordt er niet meer naar omgekeken en als ze er al eens een te pakken ne men, dan geeft het toch niets, want het is zoo moeielijk te bewijzen. Ziet u, ze laten dat door beeren onderzoeken, en dat is ons voordeel, als ze d'er nu nog eens een paar knappe boeren aanzettei waren we misschien verOnlangs hebben ze d'er nog eens een te pakken gehad, die net zoo goed als ik margarine verkoopt, en die z'n boter werd heel goed bevonden, terwijl die uit dat groote huis daar op het hoek van de kapelsbrug hoe heet het ook weer finaal werd afgekeurd. Misschien hebt u toen wei in de krant gelezen, dat men niet zekei was of men zich niet vergist had, en toen is die man uit dat huis (hij bedoelde de Conféderatie) vrijgesproken." Tot Ridder der orde van den Ned Leeuw is benoemd de heer Dan. de Lange directeur van het a Capella-koor. Naar wij vernemen zal de Commissie van rapporteurs voor de kieswet aan staanden Vrijdag bijeenkomen tot vast stelling van het verslag. De met zooveel ophef aangekon digde interpellatie-Leydet in de Fran sche Kamer is met een sisser alge- loopenwe zullen ons dus maar niet in de bijzonderheden verdiepen. De discussie heeft tot geen ander resul taat geleid, dan dat er door de min of meer geavanceerde republikein- sche groepen een beetje front is gemaakt tegen de coalitie van de gematigden met de mannen van de rechterzijde; de zoogenaamde »her- eenigden", als wier groote man Ca- vaignac wordt beschouwd, zullen dus nog een beetje geduld moeten hebben, totdat nieuwe standjes, die niet uit kunnen blijven, tusschen radicale en andere republikeinen, hun gelegen heid geven wederom een politieke troefkaart uit te spelen. Voor 'toogen- blik is het Kabinet-Ribot weer be houden een motie, waarmede de Regeering verklaard had te kunnen meegaan, werd met groote meerder heid aangenomen, en onder den in druk dier gunstige wending schijnt men nu voor een poos zorgvuldig alles te willen vermijden, wat het Ministerie in last en het land in moeite zou kunnen brengen. Daarom heeft ook de boulangist Millevoye afgezien van zijn plan om aan de Regeering te vragen hoe het nu eigenlijk staat met de Panama zaak: hij bedoelde waarschijnlijk het kanaal zelf en niet den nasleep, ten einde de afdoening der begrooting niet langer tegen te houden; er zijn nog andere interpellaties in de maak, die men misschien ook wel een poosje zal willen terughouden. De Regeering heeft verklaard, dat zij bij de Kamer een vierde »voorloopig twaalfde" zal moeten vragen, als de begrooting vóór het eind van Maart niet is aan genomen. Ook het plan der beurs- belasting wordt vooreerst niet nader uitgewerkt; men schijnt alleen over het beginsel een votum der Afge vaardigden te willen uitlokken. De Voorzitter van den Senaat, de heer Leroyer, heeft zijn ontslag in gediend, naar het heet om redenen van gezondheid. Misschien maakte de politieke atmosfeer den 77-jarigen staatsman ziek, zoodat hij er genoeg van heeft. Zijn ambtgenoot van de Kamer, Casimir Périer, hield te Troyens, bij gelegenheid van een landbouwfeest, een m redevoering, waarin hij, van de ge beurtenissen der laatste maanden sprekende, zeide dat het algemeen stemrecht de politieke berekeningen welke bij de Panama-beweging in het spel kwamen, zal doen mislukken en zich zeer streng zal toonen jegens hen, die misdreven hebben; de jus titie zal niet in gebreke blijven haar plicht te doen onder het bestuur van Carnot, wiens naam gelijkluidend is met eerlijkheid. De Italiaansche Kamer zit geheel en al in de bankzaken; behalve nu en dan een interpellatie over buiten landsche staatkunde, hoort men er van bijna niets anders. Op een vraag van den Afgevaardigde Bovia zei de Min. van Justitie, dat de zaak niet slepende wordt gehouden, doch daarmee was de vrager niet tevreden hij zeide dat in het belang van de waardigheid van het parlement vol ledig licht moet opgaanvroeg of niet andere afgevaardigden verdacht werden, en of het niet waar is dat Nicotera, toen deze Min. van binnen- landsche zaken was, zijn ambtgenoot van koophandel heeft gewaarschuwd dat de Rorneinsche Bank op onwet tige wijze biljetten in omloop had gebracht. Eindelijk vroeg hij of het waar is dat Gioletti aan Crispi heeft verteld dat aan de Rorneinsche Bank misdadige dingen geschieden, en keurde sterk de wijze af, waarop de procedure in de bankzaak wordt. De Min. van Justitie antwoordde hierop, dat hij geen andere aanvraag lot vervolging had ontvangen; en zeide geen waarde te hechten aan de aanmerkingen, door de bladen op den loop der procedure gemaakt. De heer Nicotera zeide indertijd den Min. van koophandel te hebben medegedeeld, dat de Rorneinsche bank op onwettige wijze biljetten in omloop had ge bracht, waarop Talengo (de thans in hechtenis zijnde directeur) werd uit- genoodigd deze in te trekken. In den Senaat verklaarde Giolitti dat het tekort van de Rorneinsche bank 30 millioen francs bedraagt en dat hij het plan tot samensmelting der verschillende banken begunstigt, om een nationale ramp te voorkomen. De Senaat keurde een door de Re geering aanvaarde motie goed, waar in werd voorgesteld de beraadslaging over de bankquaestie te schorsen totdat de uitslag van het ingesteld onderzoek bekend is. De gearresteerde afgevaardigde De Zerbi is overleden. Toen de presi dent der Kamer, de heer Zanardelli, dit met gevoelvolle woorden mede deelde, waaraan de Minister-president nog toevoegde een uitdrukking van hulde wegens de diensten, door De Zerbi aan het land en het parlement bewezen, ontstond er eenig tumult, daar de vrienden van den overledene de Kamer verweten, dat zij hem had laten vallen als het olfer voor veler schuld. dit geluid was haar nooit zoo opgevallen als in dit oogenblik. Wat was haar leven gedurende die reeks van jaren geweest? Neen niet als bij Ada was de ongelukkige verhouding door omstandig heden gewekt. Zij zelve was schuld van eene verhouding die steeds drukkender werd. Als een blinddoek viel plotseling van voor haar oogen de duisternis, en iD helder licht zag ze haar eigen gedrag, haar liefdeloosheid, zelfzucht, trots en eerzucht; hoe veeleischend, hoe hard was ze vaak tegenover echtgenoot en kroost. O, voor Ada zou het geluk nog wel weer dagen, maar voor haar hoe was voor haar verandering mogelijk Met een nameloos gevoel van wee sloeg ze de hand voor de oogen schaamte was er iu hare ziel bij de er kenning dat zij zelve haar Bernard van zich verwijderd had. Hoe zou ze hem tot zich teruglokken hoe hem tei ugletden tot den weg van plicht en eer? Ze schrikte op bij de gedachte dat het misschien voor immer te laat was. En toen, het was misschien de eerste innige bede na vele jaren, bad ze lang en ernstig om verzoening en vrede. En terwijl ze aldus in eenzaamheid leed had Johan van Burgstede haar echt genoot opgewacht. De verhouding tuesehea geleid die beide mannen was in de laatste weken weer beter geweest, dank zij den grooten invloed van Adelheid op haar pleegkind. Toen hij nu Verheul ontmoette zag deze er zeer ellendig uit, blijkbaar was hij langen tijd op de sociëteit ge weest. Johan reikte hern vriendelijk de hand. »Ik heb het van morgen druk gehad," zeide hij, «want ge hadt de dringendste correspondentie vergeten. Het zou een enorme schade voor ons geweest zijn indien die brieven niet voor posttyd be zorgd waren." «Hebt gij die geschreven?" >Ja; ik hoop dat het u niet onaange naam is." »0, Johan, ik dank u. Ach, ik ben tegenwoordig al te verstrooid. Misschien deed ik beter mijn ontslag uit de zaak te nemen, er is voor mij toch niets aan gelegen." «Maar uwe vrouw en kinderen 1 Denk om hen; hoe moet gij ze onderhouden indien ge het hier opgeeft «Ach het is alles waar, maar »Weet ge wat Verheul, Ada is hier geweest, en ze heeft lang met uwe vrouw gepraat. Ik zag mevrouw straks aan het venster staaD, ernstig en bedroefdze zag mij niet. Zoover ik weet is ze nooit ecu stemming geweest, «la waarin ik Het belangrijkste der wetsontwer pen van de Britsche Regeering, het veelbesproken home-rule-plan, is tot de tweede lezing toegelaten, en mid delerwijl zijn nu twee andere voor drachten bij het Lagerhuis ingekomen Het eene is een wijziging van de kieswet, ter invoering van het be ginsel dat niemand meer dan één stem zal kunnen uitbrengen. Het bepaalt o. a. dat men, om ergens kiesgerechtigd te zijn, minstens drie maanden achtereen daar gewoond moet hebben Verder is in behan deling de wet, waarbij de patroon ten opzichte van de werklieden ver antwoordelijk wordt gesteld, wat aan gaat de gevolgen van ongelukken door het werk ontstaan. Ingeval van nalatigheid van den kant des werk mans kan de patroon zich daarop beroepen. De bepaling der home-rule-wet dat aan leden van het Lagerhuis, die be wijzen kunnen niet meer dan 400 pond inkomen te hebben, des ver langd uit de Staatskas een vergoeding van 300 pond per jaar kan worden ver leend, is in een scherp artikel van The Times afgekeurd. Het blad her innert dat de bijdragen uit Noord- Amerika, die eerst diende om de Ier sche leiders te koopen, nu wegblijven daarom moet nu dit stelsel van koop. dat schande en schade zou brengen over Engeland, gewettigd worden En dat de anti-Parnellietten, die den krachtigsten steun vormen voor Glad stone's wet, omtrent het geld niet afkeerig zijn, blijkt daaruit dat zij om financiëelen steun vragen in Australië en in Amerika. Evenwel de Regeerinsgezinden in het Lager huis waren woedend op The Times, en wisten een motie te doen aanne- i, waarin het hlad beschuldigd wordt inbreuk gemaakt te hebben op de rechten van het Huis. Naar gebruik zou nu de hoofdredacteur voor de balie van het Huis moeten verschijnen om verschooning te vra gen, en als één der leden het ver langde, zou het moeten gebeuren Niets zou dezen journalist aangena mei zijn, doch men zal wel zorgen, hem niet te veel tot spreken te drin gen In Portugal is een ministeriëele crisis: het Kabinet-Ferreira wilde de Cortes ontbinden, maar de Koning weigerde. Aanleiding is de innerlijke zwakheid van het Kabinet, en een meenirigverschil omtrent bet gebeurde met het syndicaat der alcohol-fabri kanten, die in zijn contract een be paling heeft opgenomen nadeelig voor de staatsfinanciën. De eerste pogin gen om uit de geprononceerd liberale partijen een nieuw ministerie samen te stellen, zijn niet gelukt. Wij kunnen ons overzicht van de hoofdgebeurtenissen der laatste week niet besluiten, zonder melding te maken van de indrukwekkende en tevens door uitnemende orde besten dige feestviering van den Paus. Z. H. geniet een voortreffelijke gezondheid en verrichtte Zondag de plechtig heden van zijn jubilaeum, hoe ver moeiend die ook waren, met opge wektheid. Zondag 26 Febr. a.s. zal de Gods dienstoefening ir, de Rem. Kerk worden geleid door den Heer B. Tideman Jzn. pred. bij de Rem. Gem. te Haarlem. haar nu gadesloeg. Ga eeDS tot baar, hartelijk als van ouds; ik geloof zeker dat ge daarmede oneindig veel winnen kunt." Verheul haalde de schouders op. «Gij kent mijne vrouw niet," zeide hij. «Maar Ada heeft op ieder den besten invloed; ik durf vrijuit beweren dat dit nu ook wel het geval zal zijn." «Welnu als ge waarheid spreekt dan vieren we feest!" sprak Verheul, op het huis toetredend. «Maar eer zal Keulen en Aken te gronde gaan eer «Oordeel niet voorbarig," glimlachte van Burgstedege kent het spreekwoord Souvent femme varie." «Ja juist, en dus wat straks misschien was, is nu niet meer. Enfin, ik ga naar binnen en volg u over een half uur in de fabriek." ZESTIENDE HOOFDSTUK. Toen Ada het huis harer ouders be reikte, vond zij haar lieveling slapend en haar vader in gezelschap van den pro fessor. Blijkbaar wisten beiden op dit oogenblik wat reeds op haar gelaat te lezen stond, want haar vader hield een pas ontvangen brief in de hand, die Van Hoogendam aan Frans geschreven had. Bij Kon. besluit zijn o.a. benoemd bij het wapen der cavalerie: lot majoor de ritmeester J. G. Blaauw, en tot rit meester de le luitenant A. J. P. Meteier- kamp, instruct.-urs bij de Rij- en hoef- smidsrhool; tut Ie luitenants bij het 2e regiment huzaren de 2e luitenants H. A. Z.gers en jhr. W. H. J. van de Poll van het korps, thans gedetacheerd bij de Rijschool. De le luitenant O. W. Gobius van het 5e legiment infanterie wordt in den loop van dit jaar voor vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned. Indië. Het mag zijn, dat het spreekwoord viest heugt best" ook in deze ons eenige parten speelt, zooveel is zeker, dal vol gens ons oordeel het derde der syrnpho- nie concerten van den heer Van Aken, alle vorigen overtrof. Zelden was de keus der verschillende nummers zoo ge lukkig en vormden zij een zoo schoon geheel als 1.1. Maandagavond. Schubert's Marsch in Esdur bracht, bij wijze van spreken, het publiek in de gewenschte stemming voor het daaropvolgend genot. Want een genot was het den heer Wol ters te hooren in de Russische Suite fiir Streichorchester, zich als te laten mede slepen bij zijne heerlijke vertolking van de bekende Meditatie op de le prelude van Bacl.. Een genot was het te luisteren riaar de bezielende toonen door den heer Jacques van Lier in Volkmann's Serenade aan zijn instrument ontlokt. Wat meer te bewonderen zijne warme voordracht dan wel zijne groote technische vaardig- beid, die bij de door hem gekozen stukken beurtelings op den voorgrond traden. Doch ook het orkest komt een wooid van lof toe over de begeleiding der solonummers. Bescheiden, maar toch gevoelvol, niet aanmatigend maar toch duidelijk sprekend heeft het strijkorkest veel zeer veel tot het genot van den avond bijgedragen Het koper had ditmaal slechts eene be scheiden rol te vervullen, waarover een groot gedeelte van het publiek nu juist niet rouwig was. Bij onze gelukwenschen aan den heer Van Aken met dit zoo uitnemend geslaagd concert, voegen wij levens eene opwekking aan onze lezers, om hem, die kosten nog moeite ontziet, ons dergelijke genotvolle avonden te ver schaffen, door ruirne bijdragen daarin te gemoet te komen en het hem daardoor mogelijk te maken deze winterconcerlen in stand te houden. Morgenavond geeft het gezelschap der Weener Tanz- ünd Volkslieder- Sangerinnen eene uitvoering in Amicitia. Te oordeelen naar de recenciën in de Amsterdamsche bladen, waar zij reeds eenige malen in het Paleis voor Volks vlijt optraden, is een bezoek wel aan te aden. J.l. Zondag werd door het bestuur der hier gevestigde afdeeling van de Vereeniging van gepensioneerde Onder- officieien en minderen de gewone jaar- lijksche gratificatie uitgereikt. 8 Leden ontvingen elk f 20, aan een lid na 1877 gepensioneerd, doch langen tijd aan het ziekbed gekluisterd, weid een buiten gewone toelage van f 15, verstiekt, terwijl aan 2 weduwen van leden elk f 15, werd overhandigd. Naar wij vernemen zal er hier ter lede metl Maart a. s. een velocipède- club genaamd U. D. I. («uitspanning door inspanning") opgericht worden. Ook de afgescheidenen alhier hebben besloten zich niet te voegen naar het Synodaal besluit dat aansluiting beoogt van alle kerkelijke groepen ressorteerende onder de Gereformeerde kerk en houden hun bijeenkomsten thans in het hun daartoe afgestaan lokaal van de dames Fruitier de Talma, Muurhuizen, hoek Kerkstraat. «Wat zullen we er mede doen," vroeg deze aan zijn zwager, dien hij dadelijk was gaan opzoeken. «Wel, me dunkt dat dit geen verande ring in de zaak brengt. Hij is wel is waar thans bevrijd van dien drukkenden band, maar de beleediging, mijne dochter aangedaan, blijft dezelfde." «Zoo denk ik er ook over, en toch De professor had zijn zin niet uitge- proken, maar was opgestaan en liep onrustig op en neer, de armen kruise lings op den rug saamgestrengeld. In zijn binnenste stormde het geweldig. Het was immers zoo goed, zoo vredig geweest in deze laatste dagen, nu hij haar, zijn lieveling beschut wist Onder het ouderlijk dak. Zou zij dan opnieuw den strijd met het leven moeten aan vaarden! Zou zij opnieuw de wijde wereld intreden? Ach waarom mocht hij haar niet behoeden voor alle leed 1 «Wij zouden den inhoud van dezen brief voor mijne dochter kunnen verzwij gen," zeide Vernande. «Neen, dat meent ge niet. Dat kan u geen ernst zijn. Maar o, hoe vreeselijk wordt toch de schuld gestraft, de zonde achtervolgd. Hoe treffend niet waar is alles wat Wallher mij omtrent Hester scbryft. De man moet toch in de een zaamheid niet weinig ljjden. Hij zal nu Gisteren vierde onze rijdende artil- lerie, vroeger jaren langdurig alhier in garnizoen, haar honderdjarig bestaan, eene gebeurtenis, die en omdat zij een uit- nemenden keurtroep betreft, en met het oog op haar schitterend verleden, niet onopgemerkt mag voorbij gaan. Den 21en Februari 1793 opgericht, nam het corps, onder andere ïndeelings-vor- men, reeds in 1794 en 1795 een belang rijk aandeel in de krijgsverrichtingen tegen de Franschen; ook tijdens de oor logen der coalities was het onze rijdende artillerie gegeven zich te onderscheiden. Dat het corps uit de Napoleontische oorlogen met name die tegen Oostenrijk en Rusland «met roem beladen" terug keerde, kon voor de rijdende aitillerie al even weinig roemrijk heeten als voor Nederland. Met gansch andere gevoelens daaren tegen gedenkt men de wapendaden van het corps in de onvergetelijke jaren '15 en '30 en daarna en met die gevoe lens nam men dan ook gisteren deel in het feest dat de officieren en minderen van het keurkorps mochten vieren. Men weet, dat de melk voor zuige lingen zoowel als voor zwakken en be jaarde lieden, zooals die van de koe komt, niet in alle opzichten geschikt is om aan haar doel te beantwoorden. Zij is wat men noemt »le zwaar" dat wil zeggen, dat koemelk te veel eiwit of kaasstof en te veel vet bevat, in verhouding tot de overige bestanddeelen der melk tegenover die van vrouwenmelk. Maar bovendien bevat zij tegenover de laatste te weinig melksuiker. In dit gemis nu is gemak kelijk te voorzien door toevoeging der melksuiker vervaardigd in de Nederland- sche Albuminefabriek te Leiden, Dit prepaiaat staat onder voortdurende con trole der heeren Dr. P. F. van Hamel Roos en A. Harmens Wzn. en is bij alle soliede winkeliers verkrijgbaar in lucht dicht gesloten bussen van kilo 90 cents. (Zie achterstaande annonce.) De heeren Gebr. Cohen hebben wederom eene onderneming op het ge touw gezet, als alleen zij aandurven. Zij stellen zich n.l. voor, in 100 afleve ringen van slechts 10 cents eene geheel nieuwe editie in het licht te geven der uiterst boeiende werken van Walter Scott. De vertaling wordt bewerkt door den heer Gerard Keller, terwijl deze uitgave met talrijke ïllustratiën, uit de oorspronkelijke editie van Marcus Ward en Co wordt versierd. Werken als Ichanhoe, Richard Leeuwenhart, Waver- ley, de Kruisvaarders, enz. blijveD immer schoon en hebben te meer waarde om dat men ze even goed aan klederen, jongelieden als aan ouden van dagen in banden kan geven. De romans van Walter Scott worden dan ook in alle landen der aarde in alle talen ge lezen eu door millioenen menschen ge waardeerd. De beurtman van Eemnes heeft eerst in de afgeloopen week in dit jaar zijne wekelijksche reis naar Amsterdam volbracht. De Eem was reeds vroeger bevaarbaar, doch de vaart naar de Eem bleef lang vol ijs. Nu ook moest hij door bet ijs in zee nog tweemaal terugkeeren. Soest. Het nieuwgebouwde post kantoor alhier wordt le April in gebruik genomen en in verband daaimede op denzelfden datum het hulppostkantoor op geheven. De heer M. Noordtzij verzoekt het volgende op te nemen over de «Emigra tie naar Noord-Amerika." Woensdagavond thuis gekomen van wel zeer spoedig het dorp verlaten." «Het best is dat hij zich maar ergens in een uithoekje van het land als in vergetelheid begraaft. Hoe pijnlijk is het niet waar, dat men zulke onthullingen kan hebben omtrent hen die voorgangers in de gemeente moesten zijn." «Daar is Ada, wat zullen we doen De dokter antwoordde niet hij zag zijne dochter binnentreden, hij las de waarheid in haar vragend oogze wist alles. Oom Frans beschouwde haar van het hoofd tot de voeten het was als was het kind plotseling tot vrouw gerijpt; fier en edel, hoog opgericht en kalm in haar smart stond ze voor haar vader. «Papa," zeide ze, «hebt gij berichten? Ik heb vernomen dat mijn echtgenoot ziek is; misschien is hij stervend. O, ik wil tot hem gaan, want thans in zijn vernedering heeft hij mjj noodig. Ik wil bem verplegen, hem oppassen, hem ver troosten." Een smartelijke kreet weerklonk plotse ling in het vertrekeen edel mannenhart ontving daar opnieuw een wonde. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2