NIEUWE TWEEDE BLAD. HIJ EN ZIJ n I\o. 24. Zaterdag 25 Maart 1893. Twee-en-twintigste jaargang. Staten-Generaal. BINNEN LAW D. Plaatselijke berichten. Feuilleton. 99 iMERSFOORTSClE COURANT. De Tweede Kamer hield Dinsdag en Woensdag korte vergaderingen tol rege ling van de werkzaamheden. Dinsdag werd voor niet minder dan drie interpellatiën, op nader te bepalen dag te houden, ver lof gevraagd en verkregende heer Pijt- tersen wil aan de Ministers van Binnen- landsche Zaken, van Justitie en van Wa terstaat vragen, of van de zijde der Regeering maatregelen zijn te verwach ten om de onteigening te bevorderen van gronden door de gemeentebesturen, zoo noodig met hulp van het Rijk, ten einde te voorzien in den nood der arbeidende klasse, voornamelijk ten platte lande de heer Schepel wil de Regeering eenige vragen doen omtrent en naar aanleiding van den toestand van onze zeehaven aan de Eems, de haven van Delfzijlde heer Tijdens verzocht verlof om den Minister van Binnenlandsche Zaken inlichtingen te vragen over hetgeen de Regeering voornemens is te doen om in den vol genden winter te voorzien in de steeds toenemende werkloosheid hier te lande. In de vergadering van Donderdag wer den onderscheiden ontwerpen behandeld, waarvan de voornaamste waren: 1. Onteigening voor de verbetering var, den waterafvoer in de Kamperpoorten- voorstad te Zwolle. Aangenomen na eenige inlichtingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. 2. Id. voorde verbetering van het ka naal van Drachten tot de Kolonievaart. 3. Id. voorden aanleg van een tram weg van Schouw naar Purmerend. 4. Een ontwerp tot wijziging dei spoorwegwet, hoofdzakelijk ten doel heb bende de spoorwegbesturen in staat te stellen ook andere personen dan reizigers en beambten te doen vervolgen, die te gen hun wil op het perron komen, werd bestreden door den heer De Kanter als geheel onnoodig. De heer Havelaar en de Ministers van Waterstaat en van Justi tie verdedigden de wijziging, die met 52 tegen 9 stemmen werd aangenomen 5. Wijziging de» wet tot wering van van besmetting door uit zee aankomende schepen. De heer Boreel van Hogen- landen maakte eenige opmerkingen, die door de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Marine werden beantwoord 6. Het ontwerp tot wijziging der wet tot wering van besmettelijke ziekten, dat ten doel heeft de verplichtingen en de bevoegdheden van de burgemeesters en van het geneeskundig staatstoezicht uit te breiden en te versterken, lokte een uitvoerig debat uit. De heer Van de Velde achtte dit een inbreuk op de zelf standigheid der gemeentebesturen; de heer Rooyaards vreesde dat de burge meester onder toezicht van den genees kundigen ambtenaar zou komen. Amen dementen, voorgedragen door de heeren Borgesius en Levy, ten einde de ver plichtingen der burgemeesters nauwer te omschrijven, en door de voorstellers uit voerig verdedigd, vonden geen genade in de oogen der Kamer, die het wetsont werp onveracderd aannam en tot 18 April e. k. uiteenging. In de volgende week begint in de hooge venen in Friesland de campagne. Het gereedschap voor het turfdiagen is eeds naar de veenderijen vervoerd. Er is dus weer werk, na langen tijd ge dwongen rust. In bijna alle gemeenten stijgen de uitgaven en dientengevolge ook de be lastingen te Westmaas echter niet. Twee jaar geleden is het aantal opcenten op het personeel van 70 op 40 gebracht, en voor dit dienstjaar is de hoofdelijke omslag ook verminderd. In Diligentia te 's Gravenhage had gister-middag de aangekondigde ïThom- son's thee-matinée" plaats. Te half twee werd de deur geopend en stroomden de bezoekers de zaal binnen, die zij weldra bijna geheel vulden. Ter opening der matinée speelde een orkest den Thomson's Puddingmarscb, terwijl onder de aanwezigen zoo vgroote menschen" als kinderen lie deren op de wijs van Te-rè-rè-boom-dejé werden uitgereikt, waarin de Thomson's thee werd verheerlijkt. Nadat nog eenige muzieknummers wa ren uitgevoerd, o. a. Donau Wellen, wat aller voeten in een stommelende bewe- eing bracht, werd onder de aanwezige kinderen een 200-tal prijzen verloot. De een ontving een chacot, de ander een bal, een derde een spoorwagen, een vierde een kaleidoskoop, een kiuiwagen, een zweep of iets dergelijks. Dat de ge lukkige winners in hun schik waren, laat zich begrijpen terwijl de tombola vaak tot groote hilariteit aanleiding gaf, vooral wanneer aan een oude juffrouw, die voor haar kleinkind opkwam, een pop of een trompet werd toegewezen. Na de uitreiking der prijzen volgden weder eenige nummers van het orkest, dat een zeer dankbaar gehoor vond. In middels werd alles in gereedheid gebracht voor de verloting van het zilveren thee servies. Niet minder dan 10,353 verbrui kers van Thomson's uTheevisite" hadden hun leege zakjes ingezonden, zoodat er uit 10,353 nummers, voor wier berging een groote kist en een dito trommel noodig waren, moest worden getrokken. Bij de loling, welke verricht werd door de onpartijdige hand van een jeugdig meisje, bleek nummer 5090 een staartnummer dus het winnende te zijn. Het zakje,'t welk dat nummer droeg vermeldde het adres van den Heer F. Bouten, Kazernestraat 31 alhier, die dus eigenaar werd van het servies. Eerst toen deze uitslag bekend was, gingen de bezoekers der matinee opge wekt huiswaarts. Op plechtige wijze is Donderdag middag te Amsterdam een gedenksteen onthuld, door de vereerders van den op 17 Maart 1889 overleden hoogleeraar dr. J. A. Alberdingk Thym geplaatst in den gevel der woning aan de Nieuwezijds Voorburgwal, waar de voortreffelijke ge leerde een groot deel zijns levens sleet. Te Breda is overleden mevr. Marie Antoinette de Bourbon, dochter van Nabundorf (de zich noemende Lodewijk XVII). Zij was gehuwd met den te Breda wonenden Franschen rechtsgeleerde Deymonaz, die zich, evenals vroeger wij len de graaf de la Barre, steeds met volle overtuiging de zaak dezer Bourbons heeft aangetrokken. Men meldt uit Bussum aan het Vad. omtrent de nieuwe renbaan: Een kijkje achter de schermen stelt ons in de gelegenheid, de verzekering te kunnen geven, dat het plan breed en grootsch is opgevat. Nederland zal daar door een hippodrome rijker worden, waarop zijn sportlieden tiotsch zullen mogen zijn, ook wal het natuurschoon aangaat. De baan is prachtig gelegen, niet ver van Bussum en HiUeisum, aan een spoorweghalte. Voorloopig is be paald, zoo mogelijk de meetings te hou den op Zondag 18 Juni en Zondag 10 September. Donderdagavond hield de vereeni ging ïLiefdadigheid" haar tweede verga dering. Door het centraal bestuur werd mededeeling gedaan der verschillende ingekomen stukken. Daarna werd door den voorzitter medegedeeld, dat Z.Ed, in gezelschap van den l.^c. Dr. J. YV. Doyer eene persoonlijke audiëntie bij den aarts bisschop van Utrecht had aangevraagd, die hen onmiddellijk was verleend. Toch hoeft dit bezoek niet mogen leiden tot het beoogde doel medewerking te veikrijgen der Roomsche armbesturen want bij later, namens Zijne Eminentie ingekomen schrijven, ontving het bestuur bericht, dat de bestaande kerkelijke reglementen medewerking met ïLiefda digheid" onmogelijk maakten. Toch meent het centraal bestuur na lijpe overweging te moeten adviseeren, dat dit besluit der Roomsche geestelijkheid geen invloed mat* uitoefenen op de werkkring der Vereeni ging, daar het zeer wel mogelijk is, dat individueele medewerking bij de Room- schen wordt verkregen. Ook het christe lijk gereformeerde armbestuur weigerde zijn medewerking om teden het voldoende voor zijn eigen armen kan zorgen, ja deze zelfs eenige welvaart genieten. Door alle overige keikbesturen was terstond sympathie betoogd met het streven der Vereeniging er. medewerking toegezegd. Na deze mededeeling van den voorzitter ontspon zich een tamelijk heftig debat. Eenige leden wilden de zorg voor de Roomsche armen nu geheel aan hun eigen Zij hadden elkaar vaak op straat ontmoet, hij en zij, en dan had den ze elkaar telkens onwillekeurig aangezien. »Hij" was een knap, breedgeschouderd man, en szij" een aardig meiske met een kinder lijk gezichtje, omlijst door blonde krullen. Hoe meer hij in hare groote, donkerblauwe oogen keek, des te meer kreeg hij haar lief. Eens trok hij de stoute schoenen aan, en stelde pogingen in het werk om haar te leeren kennen. Deze pogingen mislukten echter, en, geheel ontmoedigd, trok hij zich terug, met het vaste plan haar te vergeten. Maar telkens als hij haar weer tegenkwam, voelde hij aan het kloppen van zijn hart, dat hij 't gewenschte doel nog niet bereikt had. Vreemd was het. dat, terwijl beiden zich verbeeldden eene ontmoeting te willen ontwijken, zij elkaar toch steeds weer tegenkwamenhet was of er iets mee speelde. Op een helderen Maartschen avond zat hij op zijn eenzame kamer. Het vuur in de haard was uitgegaan en het boek waarin hij gelezen had op den grond ge gleden; hij gaf zich over aan overpeinzingen, die blijkbaar niet van de vroolijksten waren. Daar weerklonken voetstappen op den trap, de deur ging open, en een jongmensch trad binnen. »Wel, Kees, wat zit jij saai te kijken, wat doe je ook altijd hier te zitten suffen, of knapte je soms een uiltje? Kom ga mee, dat zal je goed doen." Kees liet zich overhalen, en spoedig waren de beide jongelui op straat. ïWaar wou je heen, de Raat?" vroeg Kees. armbestuur overlaten, anderen meenden, dat met geen godsdienstige gezindte rekening moest worden gehouden, doch allen zonder onderscheid moesten gehol pen worden. Na langdurige discussie werd besloten althans bij het nemen van inlichtingen, de Roomschen niet uit te sluiten. De verschillende departementshoofden ontvingen daarna uit handen van den Secretaris de benoodigde informatieslaten. Wij wenschen hierbij even te stipu- leeren, dat de stad is verdeeld in li, de daarbuiten gelegen gedeelten der ge meente in 4 departementen Aan het hoofd van elk staat een departements hoofd, die zich een of meer leden der vereeniging tot hulp kan toevoegen. Wij laten hieronder volgen de indeeling der departementen, rnet de namen der heeren, die aan het hoofd staan Departement I bevat de woningen gelegen binnen de Arnhemschestraat, Zuidsingel, Kleine Haag en Plantsoen. Hoofd de heer H. van Esveld Rzn., toe gevoegd de heer L. van Dommelen. Departement II bevat de woningen gelegen binnen de Arnhemschestraat, Varkensmarkt, Hellingstraat en Plantsoen. Hoofd de heer Dr. J. W. Doyer Jr. Departement III bevat de woningen binnen de Westsingel, Varkensmarkt, Hellingstraat, Plantsoen en Kleine Haag. Hoofd de heer J. W. van Achterberg. Departement IV bevat de woningen binnen de Westsingel, Langestraat en Langegracht. Hoofd de heer T. van Daal, Departement V bevat de woningen binnen de Langegracht, Zand, Wevers singel, Kamperbinnenpoort en Lange straat. Hoofd de heer I. Terschuur. Departement VI bevat de woningen binnen de Langestraat en Zuidsingel. Hoofd Je "heer B. A. van Ruyven. Departement VII bevat de woningen binnen de Kleine Haag, Zuidsingel, Kleine St. Jansstraat, Beestenmarkt, Achter de Kamp en Plantsoen. Hoofd de lieer L. van Achterberg. Departement VIII bevat de woningen Achter de Kamp, Beestenmarkt, Kleine St. Jansstraat, Zuidsingel, Kampstraat, Koningstraat, Pothstraat, Zogstiaat en Plantsoen. Hoofd de heer N. van Veen, toegevoegd de heer J. Busquet. Departement IX bevat de woningen binnen de Zogstraat, Pothstraat, Koning straat, Teutstraat, Wolkerstraat en Plant soen. Hoofd de heer G. Prins. Departement X bevat de woningen binnen de Wolkerstra it, Teutstraat, Ach ter het Oude Werkhuis, St. Agathastraat en Plantsoen. Hoofd de heer J. C. van Eybergen. Departement XI bevat de woningen binnen Zand, Weverssingel, Kampstraat, Koningstraat, Teutstraat, Achter het Oude Weeshuis, St. Agathastraat, Plantsoen en Groote Spui. Hoofd de heer H. E. van Sweden, toegevoegd de heer G. Blom. Buiten de stad: Departement XII bevat de woningen tot de eemeente Amersfoort behoorende nLaat dat maar aan mij over, oude jongen?" luidde het ant woord. »Neen, eerst zeggen!" »Nu dan, hernam de andere weer, en noemde den naam van een café, dat minder goed aan geschreven stond. ïKom Kees, wees nu geen kwezel, en zet niet zulk een bedenkelijk gezicht; wel kerel, je moest dankbaar zijn dat ik er je eens uitgehaald hebl Ik beloof je, dat we ons goed zullen amuseeren. Er komen nog een paar jolige lui, ge zult eens zien hoe gezellig wij het er hebben!" Kees zag besluiteloos rond zich, als dubieerde hij, wat te doen. Eensklaps, terwijl zijn oog viel op den schoonen sterrenhemel, zag hij een wonderbaar duidelijk visioen. Een dier spiegelbeel den, die zich bij enkele gelegen heden zoo duidelijk aan ons geestesoog voordoen. Die visioe nen, welke de spiritisten aan en aan die zijde begrensd door de Utrecht- sche weg, Beek- en Heiligenbergerbeek. Hoofd de heer J. van der Horst, toege voegd de heer H. W. A. van den Wall Bake. Departement XIII bevat de woningen onder Amersfoort begrensd door den Utrechtschen weg, Beek en rivier de Eem. Hoofd de heer H. W. van Esveld. Departement XIV bevat de woningen onder Amersfoort begrensd door de rivier de Eem, Beek en Straatweg naar Hoe velaken. Hoofd de heer Chr. van Beek. Departement XV bevat de woningen onder Amersfoort begrensd door den straatweg naar Hoevelaken, Beek en Heiligenbergerbeek. Hoofd de heer P. J. Frederiks, toegevoegd mevrouw S. Frederiksvan Cleef. Om nu weder tot de vergadering terug te keeren, werd na uitreiking der boven genoemde staten, eene door het centraal bestuur vastgestelde leidraad bij het huisbezoek voorgelezen, door de verga dering zonder veranderingen goedgekeurd en deze, nadat door de heer Van den Wall Bake hulde en dank was gebracht aan het centraal bestuur voor zijn be moeiingen, door den voorzitter gesloten. Ten einde onze lezers nogmaals een duidelijk beeld te geven van hetgeen door de vereeniging ïLiefdadigheid" wordt beoogd, ontleenen wij aan bovengenoemde leidraad het volgende: Het hoofddoel der Vereeniging is, de meer gegoede standen in nauwere aan raking te brengen met den minder be gunstigde, belangstelling te toonen in het lot der hulpbehoevenden en, zoo noodig, hen op te wekken tot arbeid zaamheid, spaarzaamheid, reinheid, plichts betrachting, eerlijkheid, waarheidsliefde, eerbaarheid, en hen te waarschuwen te gen onberaden huwelijken en dron kenschap. Het verleenen van onderstand strekt in de eerste plaats om verval tot-armoede te voorkomeü en om uit den toestand van hulpbehoevendheid op te beuren. Eerst wanneer de krachten van andere vereenigingen of van particulieren voor dat doel te kort schieten, verleent de Voreeniging Liefdadigheid steun in geld of levensmiddelen. Alvorens in de vergadering, die de ge meenteraad Donderdagmiddag hield, werd overgegaan lot de werkzaamheden, waar toe de raad was bijeengeroepen, bracht de burgemeester eene warme hulde aan de nagedachtenis van den gemeente-ont vanger den heer A. J. Bos, die den vo- rigen nacht was overleden en in wien de gemeente een ambtenaar verliest, wiens ijvar en nauwgezetheid misschien te evenaren, maar zeker niet te overtref fen zijn. Die ijver was het ook, welke tot den dood toe en toen de ziekte, waar aan hij bezweek, reeds schrikkelijke vor deringen had gemaakt, hem belette te scheiden van een werkkring, die hem lief was en waarin hij gedurende 19 ja- jaren de gemeente had gediend. Op uit- sympatische geesten toeschrijven; maar die, van welken oorsprong zij ook mogen zijn, hem, die ze ondervindt, zoo machtig aangrij pen. Hij zag het flauw verlicht ven ster van een welbekend huis voor dat raam was de gestalte van een jong meisje zichtbaar. Hij zag in de blauwe oogen, vol vertrouwen naar de sterren op geslagen, en de witte handjes gevouwenhet was hem, als werd zijn naam gefluisterd, als werd daar een gebed voor hem opgezonden tot aan den troon van Hem, die den menschen als hoogste gave de liefde gaf. O! hij had dat beeld willen grijpen, het willen vasthouden met alle macht; maar langzaam, langzaam verdween het; het loste op als in nevel. In zijn hart bleef echter een zalig gevoel achter; zij heett mij lief, ik weet het, ik voel het; zij heeft mij lief! Zoo jubelde het in hem. Neen, hij zou niet gaan naar die braspartij, hij wist hoe het daar toeging! Hij wilde het meisje dat hij liefhad vrij in de oogen durven zien als eindelijk de voorzienigheid hen samen bracht. In zijn hart, vervuld met reine liefde voor haar, mocht geen plaats zijn voor dergelijke ge noegens. Standvastig weigerde hij zijn vriend te vergezellen. »Spot maar, de Raat, of noem mij een kwezel, om 't even, maar ik ga niet mee, en voor U ware het misschien ook wèl zoo goed als wij samen naar mijn kamer gingen." »Grand merci, mon ami,ik groet je, hoor, amuseer je goed in je eentje,en hij was ver dwenen. Langzaam keerde Kees terug, het hart vervuld met her levende hoop, en zalige droomen...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5