Advertentiën. Velocipede. Officieele Publicatie. Gemengd Nieuws. le klassa "SAMUELS SAFETY TH^È TH0MSON. noodiging van den voorzitter bracht de vergadering, door op te slaan van haie ■etels eene welveidiende hulde aan de nagedachtenis van dezen trouwen ambte naar. Op de reclame van den notaris C. A van Biaricum tegen zijn aanslag in den hoofdeltjken omslag, dienst 1892, is af wijzend beschikt. Mede is, conform het advies van B. en W. afwijzend beschikt op het veizoek van den gewezen nachtwacht A. Maas, die in het overlijden van zijn neef L. Maa aanleiding vond om te verzoeken, dat de bem bij besluit van 5 Mei 1891 verleende gratificatie zou worden verhoogd. De door requestraul vermelde omstandigheid, dal het bedrag van zijne gratificatie niet voldoende was om in zijn onderhoud te voorzien, mocht naar het oordeel van B. en W., dat door den raad bekrachtigd weid, geen aanleiding zijn om hein in het ge not te stellen van eene gratificatie, aan een ander indertijd verleend en door diens overlijden vervallen. hierna kwam aan de orde het rapport van de commissie nad hoc'' in zake de grensregeling tusschen Amersfoort en Leusden. De zaak der grensregeling is hier andermaal aan de orde gekomen naar aanleiding van den door den mi nister van blnnenl. zaken te kennen ge geven wensch, dat het gevoelen van den raad en van de commissie uil de inge zetenen te Amersfoort zou worden inge wonnen over het verlangen van Leusden, dat aan het tot stand komen der ont worpen grenswijziging om het kazerne terrein te brengen binnen het gebied van Amersfoort, tevens gepaard ga de overdracht aan Leusden van het deel der gemeente Amersfoort, dat gelegen is tusschen den Doodenweg, aanvangende aan de brug over de Heiligenbergerbeek, en loopende langs den noordelijken berm van genoemden weg tot de grens van Leusden, zoogenaamd Oud-Leusden en Bavoort. De commissie adviseert tot afwijzing van het voorstel, door Leusden gedaan, als ten eenenmale onaannemelijk. Daarbij toch zou door Amersfoort ruim 181 HA. worden afgestaan aan Leusden, met eene belastbare opbrengst van f 1120.25 en f280, resp. wegens onge bouwd en gebouwd eigendom, waartegen over het door Amersfoort voorgestelde regelingsplan zou worden uitgebreid door afstand van ruim 15 HA. Leusdensch gebied, aan den zuidoostelijken hoek van de kazerne-terreinen, met eene belastbare opbrengst weger.s ongebouwd eigendom van f 179.10, aan Amersfoort. De com missie doet uitkomen, dat het voorstel van Ged. St., overeenkomende met het door Amersfoort aan dat college gedaan verzoek, niets anders beoogt dan ophef fing van den bestaanden abnormalen toestanden daar hierbij de rnaterieele belangen der beide gemeenten geheel onaangeioerd blijven, verklaart zij niet te begrijpen, hoe Leusden uit zoodanige regeling als door Amersfoort enkel in het belang eener goede administratie is voorgesteld, eenige aanspraak op schade vergoeding afleiden kan. Voorts heeft de commissie nog onderzocht, of men niet tol een meer zuivere grensloop tusschen de beide gemeenten zou kunnen geraken, met den Doodenweg en den lCalkweg als giondslag. Daarbij zou de schaal met bijna 54 HA. en resp. f 1050.38 en f 1155 wegens ongebouwd eri gebouwd eigendom oveislnari naai de zijde van Amersfoort, doch deze gemeente zou dan tevens ver schillende, niet gering te schatten lasten moeten op zich nemenovername van de haar thans nuttelooze school aan den Leusderweg en terreinen langs den grindweg, die langzamerhand geheel met arbeiderswoningen bezet wordt. Ook dit denkbeeld komt derhalve aan de com missie niet aanbevelenswaardig voor. De conclusie van het rapport werd, namens de commissie, door den heer de Koningh nader mondeling toegelicht. De heer van den Wall Bake, hoewel niet willende reageeren tegen de vroeger ge nomen beslissing omtrent de wjjze waarop de zaak der grensregeling zou Dit is nu reeds jaren geleden iHij en Zij" hebben hun zilveren bruiloft al achter den rug. Toen hij haar het bovenstaande kort na hun huwelijk eens vertelde, vleidde zij vertrouwelijk haar kopje tegen zijn schouder en sprak zachtnik wist wat voor een man Uw vriend was, maar ik wist oök, dat een innig gebed voor den geliefde, dezen vaak staande houdt in de verzoeking." Wanneer de twee oudjes soms wandelen onder een schoonen, helderen sterrenhemel, dan haalt »hij" nog gaarne deze geschiedenis eens op, en blikt daarbij diep in die trouwe oogen van zijn vrouwtje, die, niettegenstaande haar ouderdom, nog niets van hun zachten glans verloren hebben. Zij zijn gelukkig, die twee, want hun is de zeldzame gave ten deel gevallen, door de wereld te gaan en... hun hart rein te bewaren. worden aanhangig gemaakt, deed op merken, dat zelfs de schijn moest wor den vermeden, alsof Amersfoort hiervan voordeel trekken wilde. Hij hoopte daarom, dat in het aan Gedeput. Staten uit te brengen rapport duidelijk op den voor grond zou worden gesteid, dat het voor deel van Amersfoort bij deze grensrege ling zeer luttel was, om niet te zeggen totaal nul zou zijn. De Voorzitter en de heer Koningh deden uitkomen, dat men te ver ging, wanneer beweerd werd, dat Amersfoort in 'l geheel geen belar.g zou hebben bij het tot stand komen van de grenswijziging, zooals die door Ged. Staten is voorge steld. Wel degelijk is het in het belang van de ingezetenen, dat men de zeker heid heeft, dat de registers van den bur gerlijken stand goed bijgehouden kunnen worden. Dit is thans niet mogelijk, zoo als de voorzitter met een sprekend voor beeld uit den allerlaatsten tijd aantoonde Het is namelijk voorgekomen, dal men in onzekerheid verkeerde, of iemand in Amersfoort of in Leusden thuis behoorde; 't scheelde enkele decimeters. Ziedaar een kleine wonderlijkheid, die het ko mische van den bestaanden toestand doet uitkomen. Besloten werd conform de cunclusie van het rapport der commissie; B. en W. zijn gemachtigd, mutatis mutandis hun verslag aan Ged. Staten de motieven van dat rapport op te nemen. Het kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1898, is vastgesteld tot een betrag van f 49,759,98'/, De heer De Koningh nam deze gelegenheid te baat om nog maals de gebrekkige regeling van de plaatselijke belasting in deze gemeente ter sprake te brengen, en te vragen of de bezwaren, die B. en W. vroeger weer hielden eene herziening ter hand te nemen, nu vervallen zijn. De vooizitler antwoordde, dat hem het oogenblik daar voor thans niet zeer geschikt voorkwam. Men dient af te wachten wat de regee ring doen zal, die na de regeling van het rijksbelastingstelsel voornemens is, hare aandacht te wijden aan de financiën der gemeenten. Op hel nader verzoek van den heer De Koningh, dat B. en W. bij de volgende begrooling nader hunne denkbeelden omtrent deze zaak zouden uiteenzetten, gaf de voorzitter de toe zegging, dat dit in overweging genomen zou worden. Een ontwerp-besluit tot afschrijving van aanslagen in den hoofdelijken omslag, wegens vertrek eDZ., tot een gezamenlijk bedrag van f 1570,71, werd vastgesteld. Hierna kwam aan de orde het rapport van de commissie ad hocin wier han den zijn gesteld de op 30 Juli 1890 in gekomen missives van den garnizoens commandanten den eerstaanwezend officier van gezondheid, waarin de raad verzocht wordt middelen te beramen om de ver spreiding van syphilitische en venerische ziekten onder het garnizoen tegen te gaan, alsmede eenige rekesten van de Ned. vereeniging tegen de prostitutie en ande ren te dier zake. Als conclusie van haar rapport doet de commissie aan den raad het voorstel, bepalingen in het leven te roepen, die strekken kunnen om de ge vreesde ziekten te beperken, en afwijzend te beschikken op het verzoek van de Nederlandsche Vereeniging tegen de prosti tutie. Over deze conclusie werd geen besluit genomen, daar, op voorstel van den heer Visser, besloten werd, met algemeene stemmen op één na, het rap port met de bijlagen naar de afdeelingen te verzenden. Het plan tot het bouwen van eene woning voor het hoofd van de school, welke aan de Beekstraat verrijzen zal, lokte eene vrij uitvoerige gedachtenwis seling uit. Verschillende leden achtten de afmetingen van deze woning te groot, en gaven B. en W. daarom in overweging, nog eens nader met den gemeente-architect te overleggen, of die kunnen worden verminderd, zoowel om op den bouw te bezuinigen als in het belang van den toekomstigen bewoner, voor wien het alsdan financieel minder bezwarend zal zijn, er te wonen. Een voorstel van den heer Visser, om het plan aan B. en W. terug te zenden, met verzoek een een voudiger plan in te dienen, werd intus schen, na bestrijding door den voorzitter en door den heer Celosse, met 1(1 tegen stemmen verworpen, waarna het voor stel van B. en W. werd aangenomen. Het overlijden van den gemeente-ont vanger gaf B. en VV. aanleiding, eene voordracht in te dienen tot vaststelling van den borgtocht vooi den nieuw te benoemen titularis. Er is bepaald, dat deze moet bestaan uit eene inschrijving op het grootboek van de nationale wer kelijke schuld, tot eene weikelijke waarde van f 22,000. De heer Van Lanschot Hubrecht vroeg, of het plan bestond, den nieuwen ont vanger een bureau te verschaffen in het stadhuis of in een gemeentegebouw in de buurt, en zoo ja, of dit dan invloed zou hebben op de bureaukosten, die dezen titularis zullen worden toegelegd. De burgemeester verklaarde, dat B. en W. dit punt nog niet hebben overwogen, maar was bereid het ter spi ake te brengen. Voorloopig is het bureau van den waar- nemenden ontvanger naar een der lokalen van het stadhuis overgebracht. Namens B. en W. werd door den bur gemeester uitvoerig geantwoord op de vraag, in de vorige vergadering door den heer Groeneboom gedaau, welke rnaat regelen door het dagelijksch bestuur zij beraamd, om bij het onverhoopt, doch door deskundigen zeer mogelijk geacht wordende weder verschijnen van de cho lera in dezen zomer, deze ziekte te be strijden. B. en W. meenen zich moeten bepalen tot de maatregelen, die den vorigen zomer genomen zijn, om zooveel mogelijk de openbare reinheid in de gemeente te bevorderen, welke mis schien veel hebben mogen bijdragen om het gevaar toen van de gemeente te keeren. De burgemeester bracht daarbij hulde aan den ijver en de nauwgezet heid, waarmede de cholera-commissie verleden zomer hare taak heeft opgevat hij heeft daarin vrijmoedigheid gevonden om de commissie niet te ontbinden de hoop dat. mocht zulks noodig zijn hare leden hunne krachten bij dreigend gevaar zullen blijven beschikbaar stellen De heer Groeneboom drukte nog nader B. en W. op het hart, om vooral hunne aandacht te wijden aan de terreinen achter de woningen in verschillende buur ten en aan hel gevaar, dat kan ontstaan door verontreiniging van de openbare wateren, met name door de loozing van faecaliën in de grachten. De afwijzende beschikking van den mi nister van binnenl. zaken op het verzoek om overneming van de hoogere burger school door het rjjk, kwam in deze ver gadering in. Reeds in de vorige zitting was medegedeeld, dat de minister aan de commissie, die bij hem op audiëntie ge weest was om dit verzoek toe te lichten had medegedeeld, dat hij op dit verzoek volstrekt niet kon ingaan Bij Kon. besluit, waarbij is bepaald dat in den loop van 1893, bij het leger in Ned.-Indië zou worden gedetacheerd de le luit. O. W. Gobius, van het 5de reg. inf. alhier, is op diens verzoek in getrokken en buiten werking gesteld. De nieuwe cursus der Rijksnor maallessen alhier begint 1 April met 29 leerlingen, 24 meisjes en 5 knapen. Dat een gescheiden man zich op nieuw in den echt begeeft, is zulk een groot wonder niet, maar dat hij juist op denzelfden dag hertrouwt als zijn gescheiden echtgenoote, dat mag toch wel een hoogst zeldzaam geval genoemd wordeD. Dit feit had in de afgeloopen week te Amersfoort plaats, beide parei bevonden zich gelijktijdig met hunne vvederzjjdsche nabestaanden in de trouw kamer van het raadhuis. (Amst. Cl.) De tot majoor benoemde kapitein eerstaanwezend ingenieur G. J. Blauw alhier, zal optreden als 2. hoofdofficier bij het corps genietroepen te Utrecht en zich op 28 Maart a. s. daartoe bij den commandant van dat corps aanmelden Morgenmiddag heeft er op het sportterrein aan den Leusderweg een voetbalwedstrijd plaats tusschen de Haarlemsche en Amersfoortsche footbal clubs. Woensdagavond overleed na een langdurig smartelijk lijden in den ouder dom van ruim 77 jaren onze algemeen geachte stadgenoot de heer A. J. Bos Sedert 1866 inwoner onzer gemeente heeft hij zich gedurende dien tijd èn om zijr, plichtsbetrachting als gemeente- en kerkelijk ontvanger èn om zijn humaan karakter vele vrienden verworven. In de vele corporatiën, waarin hij zitting had, zal de ontslapene nog lang worden gemist en betreurd. Hedenmiddag wordt zijn stoffelijk hulsel te Utrecht ter aarde besteld. De uitslag der door den architect Herm. Kroes alhier, gehouden aanbeste ding den 23 Maart 1893 van het bouwen van een nieuw woonhuis in de Utrechtsche straat, voor den heer A. Bast, is als volgt: J. W. Boks, Amersfoort W. v. Achtenbergh J. Klaarenbeek, s Fr. de Bruin, Hoogland C. de Froe, Amersfoort Het werk gegund. f 6690. f 6500. f 5928. f 5746. f 5390. is den minsten inschrijver Gevonden op den openbaren weg: 1 broche, zijnde twee aan elkaar ver bonden jockey-petten. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het kantoor van den Gemeente-ontvanger, wegens het over lijden van dien Ambtenaai gesloten, aanstaanden Maandag voorloopig wordt verplaatst naar het Raadhuis. Amersfoort, den 23. Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. In Weenen sneeuwt het sinds Maan dag zeer hard. In de straten ligt de sneeuw zoo hoog, dat het verkeer met groote moeilijkheden gespaard gaat. In New-York had in begin Maart een zeldzame verkooping plaats. Aange boden werden onbetaalde kleermakei rekeningen. Toen dat plan bekend werd hebben verscheidene schuldagen nog bij tijds hun rekening betaald orn schandaal te vermijden. Toch beliep de som dei rekeningen nog over de 10,000 dollars die de verschillende firma's openlijk te koop aanboden Een groote menigte nieuwsgierigen stroomde naar het ver kooplokaal. Hel gelach was groot, wan neer een rekening van eenige honderden dollars slechts een paar opbracht. In het geheel bracht de verkoop 917 dollars op. dus nog geeu 10 procent. Ondei de aai wezigen bevonden zich verscheidene schul denaars, die de rekeningen zelf opkoch ten, opdat ze niet in vreemde handen zouden vallen. Een half millioen pud petroleum werd, zooals de te Baku verschijnend Kaspi bericht, in den tijd van 14 uur uit een nieuw boorgat met een kracht uitgeworpen, zooals in den Kaukasus nog niet gezien was. Het boorgat was 14 duim wijd en 142 vademen diep, toen de straal te voorschijn kwam. De kracht waarmede dit gebeurde was zoo groot, dat van de naburige huizen de ruiten spron gen. De gemaakte bassins liepen alle over. Drie dagen lang hield de stroom aan. De Chineezen hebben een gebruik welks invoering in andere landen geen kwaad zou doen. Het is namelijk hunne gewoonte, om al hun schulden bij het begin van het jaar af te doen; zoodra deze betaald zijn plaatst hij boven zijn deur een zeker teeken, waaraan de voorbijgangers weten dat niemand iets van hem te vorderen heeft. Het wordt zelfs als een groote eer beschouwd om dit teeken het eerst boven zijn deur te kunnen plaatsen, en hij, die het in de eerste week van het jaar kan aanbrengen, geniet het vertrouwen van het publiek en heeft zijn finantieele positie gevestigd. Sedert menschenheugenis is er in China niet zoo'n koude winter geweest Zelfs de oudste lieden kunnen zich zoo'n strengen winter niet herinneren. Dertic jaar geleden lag in Midden-China ook di i weken lang sneeuw, maar toen was d koude niet zoo hevig als in dezen winter en nu ligt de sneeuw ook al zoolang Op den eersten Februari zag het er nou volstrekt niet naar uit, alsof het zou gaai dooien en het daar zoo ongewone sneeuw kleed zou verdwijnen, en voortdurend kwamen van alle deelen van het groote rijk berichten van zeldzame koude en veel sneeuw. 6root rnoet de verwondering der Chineezen in de zuidelijke havensteden geweest zijn. Uit Futschau wordt bijv bericht, dat de sneeuwval daar des avond; om elf uur begon. Toen nu den volgenden morgen de gestaarde zonen van het Hemelsche lijk den een na den ander hun neus buiten de deur staken, waren zij uitermate verwonderd over het witte landschap, daar bijna geen hunner ooit iets dergelijks gezien hadden. sHi-yah hi-yah I" een uitroep, waarmee zij groote verwondering uitdrukken, hoorde men telkens opnieuw. Groot was echter ook weer hun vreugde, als een der noude inwoners" kwam verklaren, dat deze merkwaardige gebeurtenis het teeken was van een uitstekende en rijken oogst. In Honkong vormden zich in den prach- tigen, terrasvormigen, planten-tuin, die op de helling van het gebergte ligt, en ook in een groot aantal particuliere tui nen, tusschen de tropische gewassen groote ijskegels, wat eveneens een daar nooit gezien, doch prachtig schouwspel opleverde, dat door de Chineezen met groote bewondering werd bekeken en geroemd. Bij liet wegbreken van eene bedstede in een kelder van een aan de Breestraat te Leiden gelegen woonhuis kwam eene rij antieke te gels te voorschijn, welke bleken groote waarde hebben. Reeds korten tijd na de ontdek king kwamen een paar handelaars in oud heden er op los waarvan een bod van dui zend gulden het gevolg was. Onder de vele voorwerpen, die op de Pa rijsehe wereldtentoonstelling van 1889 het uieest benonderd werden, behoorde de rijks- achat van den koning van Annum, die eenige jaren te voren in het paleis van Hue buit gemaakt werd. Deze rijke verzameliug van juiveelen moest na afloop der wereldientoon- stelliug overgaan naar de permanente kolo- iale tentoonstelling, die in het achtergebouw an het Palais de /Industrie gehouden werd. Het hoofd-comité voor dc Fransche koloni ale tentoonstelling te Chicago vond den schat eer geschikt om daar tentoongesteld te wor den, en wendde zich daarom tot het bestuur van het Palais de /Industrie. Daar verklaardo men, dat er van den schat geen spoor te ontdekken was. De onder secretaris van staat heeft besloten een onderzoek in te stellen. Hoe men het moet aanleggen Karei baron vou Rothschild werd eens door een zijner vrienden, dien hij op diens ver zoek de Beurs liet zien, de vraag gedaan, waarin toch eigenlijk het groote geheim be stond, om bij het speculeeren in fondsen rijk te worden. Op de beurs waren het toch al tijd en weer dezelfde lui, die met elkaar za ken dreven; winst en verlies moesten derhalve wel zoo wat tegen elkaar opwegen. „Nu, tel die grootste levenmakers op het oogenblik eens precies," zei de geldbaron tot zijn vriend. Dat zijn er veertien." „Goed, over een dag of veertien zullei wij ze weer eens tellen." Aldus geschiedde. Er waren er toen nog maar elf, die geducht met handen en voeten aan het gesticuleeren waren. „Ziet gij wel," zei Rothschild tot den leek en nieuweling in het vak, „drie ontbrekenden zijn ondertusschen door de anderen opgege ten." „Ja, maar hoe moet men het dan eigen lijk aanleggen, om goed en met succes te specnleeren?" vroeg de vreemdeling. „We 1, ovenals in een Russisch damp bad; gauw er in en gauw er weer uit." Er zal wel geen tweede paard wezen, dat zoovele doorluchte personen na elkaar op zijn rug heeft gedragen als het makke dier, waarop eiken avond in de ReichshaU ten in Berlijn dc karakter-voorsteller Alfred de Lyón in tien en meer verschillende uni formen en maskers stijgt om gekroonde hoof den te laten zien. Wie karakters of per sonen wil voorstellen, staat met den voet in den stijgbeugel, ongetwijfeld hooger dan wie dat op den vlakken grond doet, en de voor gestelde vorstelijke personen, hoog te paard, vermeerderen in aanzien en waardigheid. Moeielijker is het al voor de muzikale clowns iets nieuws te geven, iets, wat nog niemand onder de zon gezien heeft. Maar do beeren Sehurmann en Robby, in hetzelfde uitspanningslokaal in Berlijn, zijn in hunne zucht naar wat nieuws in de keuken te land gekomen, en sinds eenige dagen kan men vernemen, hoeveel muziek er in de kook- en stoofpannen verborgen is. Geheel nieuw is ook het kracht-balanceereu vau mr. Rofix. Genoemde heer laat zich het zwaarste omuibusrad op de kin leggen en zorgt er wel voor dat het hem niet op den neus valt. Het valt hem ook niet moeilijk, een tafel, waaraan eeu kleine bruiloftspartij zou kunnen plaats ueinen op zijn voorhoofd in evenwicht ic houden, en dan gaat hij nog vooraf, op dat men het maar goed zal zien, op de schouders van mevrouw Rofix staan, die met wonderbare gelatenheid, ofschoon ook al niet zonder soms even te trillen deu last draagt, zonder de tafel zoo zoet voor haar. Maar het zou niet mooi wezen, als mr. Rofix zich ten slotte geeu klein kanon op het hoofd plaatste en daaruit eene goede lading kruit wegschoot. een uitnemende met l'/a iüeli cushion banden en kogels.-rioveral. STERKE MACHINE wordt fp trouw verkocht. Te F bevragen aan het Bureau dezer courant. Bij de'openbare verloting gehouden op de THfUfSOK'S S'HEEMATIJfÉE van Zopdag '19 Maart in het gebouw oDiligerflia" te f s Gravenliage is het zilveréu theeservies te beurt gevallen aan den heer F. Bouten, Kazernestraat No. 31 te /s. Gi a^gU^ge op No. 5090. Iipze Tliet^Thöfiisou isjverkrijgbaar bij: A. T. Ho/Uenboom, LangestJiat A 14, H. Koning, Ar11hc1n-cjfe5tn1.it A 45. G/ Dieges, Kromme- straat 250. f Importeur J P. Nord Thomson, Amsterdam. Dames bewaart zorgvuldig Uwe leege zakjes voor de volgende verloting!!! Krhmp- elf Zenuwlijden- deu zekere genezing naar de eenigste, duizendmaal beproefde ineth ode. BehaiMeling per brief r.a in zending van ^TM^jtvoerig bericht, dat met postzegeivbqt antwoord Je adresseeren OFFICE SANI1JAS, 57, Boulevard de Strasbourg, Paris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 6