Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. gecompliceerd werktuigelk gebrek aan één der raderen moet ver holpen worden, dat komt het geheel ten goede. De gemeentebesturen zyn aange schreven oin van elke opgraving of ont dekking, welke voor de oudheidkunde vod belang is, onverwijld kennis te geven aan den directeur van 's Ryks-museum van oudbeden te Leiden. De quaestie met het officierencorps van de artillerie-schutterij te 's Graven hage is thans in der minne opgelost nadat de kolonel-commandant der schut terij de meest volledige voldoening had gegeven aan de demissionaire officieren Dit 's Herlogenbosch seint men dat de justitie de moordenaars van den marechaussée te Osch ontdekt heeft. Men heeft hun spoor gevonden door de aan wijzingen van een meisje. Naar men meldt, hebben de kerk voogden der Hervormde gemeente te Voortbuizen (gemeente Barneveld) thans de gelden, voortkomende uit Pastoralia aan den Quaestor van den ring Harder wijk uitbetaald, zoodat nu de geheele vereffening heeft plaats gehad. Sedert hel begin der doleantie waren de Her vormden te Voorthuizen zonder eigen predikant. Eerstdaags kan men nu met beroepen een aanvang maken. Ons werd een exemplaar toege zonden van de verschenen »Thee Thom son Coupletten" voor piano, gewijzigd geai rangeerd op de muziek Angelo A. Asher (Tèrèrèboemdejé). De reeds populaire muziek, gratis uitgegeven, is verschenen Op aanvrage en byvoeging van een 1 cents postzegel wordt door >de Inter nationale Muziekhandel" de muziek met coupletten gratis toegezonden, zoowel aan particulieren als aan muziekhande- larcn, voor wederverspreiding, door by voeging van zulk een exemplaar aan ieder te verkoopen muziekstuk. Morgen Zondag, zal de Godsdienst oefening in de Rem. Kerk geleid worden door Ds. A. P. G. Jorissen, Pred. bij de Rem. Gemeente te Rotterdam. Door het burgerlijk armbestuur weid in het vorig jaar, met inbegrip van f50 aan kleedings- en liggingsstukken, een bedrag van f7115.05 onderstand verstiekt aan 225 gezinnen en 109 een loopende personen, te zamen, 1092 leden tellende. Biiefjes ter bekoming van ge nees, heel- en verloskundige hulp en ge neesmiddelen werden afgegeven ten ge tale van 1055. De in de vergadering van 29 November geregelde vaste bedeelin gen bedragen in het geheel f 118.95 per week, tegenover f 111.85 in het vorig jaar. De ontvangsten hebben bedragen f7508.13 en de uitgaven gelijk bedrag. Ondei de ontvangsten is een subsidie van 1 7115.12 uit de gemeentekas be grepen. De hoogere uitgaven aan onder stand in 1892 bedroegen die f6695 sproten voort uit den onvei mijdelijken onderstand verstrekt in meerdere buiten gewone gevallen, o. a. liet doen veiple- gen van verlaten kinderen en in het by- zondei tijdens het heerschen van typheuse koortsen, vooral ook doordien vermoede lijk tengevolge van den ongunsligen stand dei kas van kerkelijke armbesturen het aantal door het buigerlijk ai mbestuur be deelden met een twintigtal is vermeer derd deels van elders aangekomen. Eens deels door de gift van een ongerioemden schenkel en anderdeels uit de opbrengst van eene muziek-uitvoering gegeven door werkende leden der vereeniging «Har monie," beslaande uit stafmuzikanten van het 5. regiment infanterie, werd de se cretui is-penningmeester in de gelegenheid gesteld in den jongst verloopen winter, driemalen, om de 14 dagen, aan eiken bedeelde kosteloos een brood uittereiken, waai door eenigermate is tegemoet geko men aan de behoefte van meer dan 700 hoofden van een gezin of eenloopende personen hetzij door het burgerlijk arm bestuur, hetzij door kerkelijke armbestu ren ondeisteund. Tusschen de Amersfooitsche, Haar- lemsche en Rotterdamsche vereenigingen werd, op verzoek van eerstgenoemde, Paaschmaandag alhier een voetbal-wed- stryd gehouden, waarin de Ameisfoorters de nederlaag leden, doch niet dan na een krachtig, kranig spel. Rotterdam won met 5 legen 2 en Haarlem met 2 goals tegen 1, door Amersfoort gemaakt. Door burgemeester en wethouders is de heer L. van Dommelen aangewezen als plaatsvervangend hoofd van de school 2e sooit aan de Koestraat, en zulks in de plaats van den heer J. M. Boode, overleden. Het miltvuur, geconstateerd bij eene uit-nood geslachte koe van den landbou wer J G. Pothoven alhier, en tot dat eene geval beperkt, heeft opgehouden alhier te heerschen. De Gemeenteraad zal op Dinsdag, den 11 April 18j3, des namiddags ten één ure veigaderen. Punten van behandeling zijn 1. Rekest van de eigenaren van den weg naar de Beekensteinsche laan tot overdracht van den eigendom aan de ge meente, met praeadvies van Burg. en Weth. 2. Ontwerp-besluit tot onderhandsche verhuring van gemeente-eigendom. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot uitbreiding van het onderwijzend perso neel aan de openbare school 2e soort. 4. Voorstel lot het verleenen van tij delijk verlof aan de onderwijzeres Mejuf frouw J. van Goor. 5. Vaststelling der jaarwedde van den onderwyzer, plaatsvervangend hoofd, aan de openbare school 3e soort, Koestraat. 6. Benoeming van een gemeente-ont vanger. Aan de Donderdag gehouden Pnasch- paardenmarkt waren aangevoerd 140 paarden, 12 hitten en 5 veulens. Vreemde kooplieden waren niet ter markt aanwe zig. De hondel was traag. Voor paarden besteedde men f70 a f400; voor hitten (50 a f 100 en voor veulens f 60 a f 120. De Heer H. H. E. Morren, die gister den dag mocht herdenken waarop hij voor 25 jaren door den gemeenteraad tot gemeente- heel en verloskundige werd benoemd, ontving by die gelegenheid, zoowel van zijne mede-inwoi.ers als van elders gevestigden, zeer talrijke bewyzen van hoogachting, waardeering en belang- stelling, waaronder ook stoffelijke. Mogen wy nog langen tijd den heer Morren in ons midden tellenDat zal de wensch zijn geweest die gister veler hart vervulde: niet het minst van zyne tegenwoordige en voormalige patiëDlen, wier lichamelijk leed hy dikwerf op zóó kundige en hoogst humane wijze wist te verzachten. De majoor-commandant der dienst doende schuttery beeft de officieren uit- genoodigd en corps gebruik te maken van de audiëntie die H. M. de Konin gin-Regentes, op Woensdag, den 12. dezer in Hoogstderzelver paleis te Amsterdam verleent. Door den Majoor-commandant der dienstdoende schutterij zijn bevorderd tot sergeant-majoor de fouiier J. A. Gijs- bertse en tot sergeant-majoor-schrijver ten bureele van den commandant, de sergeant G. J. Boode. Gisteravond werd door een gedeelte van de bataljons infanterie eene eigen aardige oefening gehouden. Er werd namelijk beproefd in welke tijdruimte de troep marschvaardig kan zyn, het station Amersfoorl-Kesteren bereiken en de uitrusting in de wagens geborgen en deze weder ontladen konden zyn. De troep trok daartoe van de infanterie-kazernes naar genoemd station, en in belrekkelyk korten tijd was de oefening, die met de meeste kalmte, ordelijk werd verricht, afgeloopen. Daarna werd naar de kazernes teruggemacheerd. Aan het station deed de korpsmuziek zich booren. Eene groote menschenmassa woonde het militair schouwspel by. De geld.eening ad f500, die de Amersfoortsche ijsclub «Voorwaarts"heeft oesloten aan te gaan ter bestryding van de buitengewone uitgaven in den winter van 1892/93, ter omdyking van de schaal- senbaan, gedaan, loopt gevaar niet vol- teekend te worden. Slechts voor 50 aandeelen a f2.50 is thans ingeschreven geworden, niettegenstaande de desbe treffende circulaire door het bestuur reeds vóór 3 weken geleden aan de leden is verzonden en van die zijde de inschrij vingen aan de leden, door middel vai. den bode der vi reeniging zijn opgevraagd, bij welken rondgang hy 212 van de 300, volgens opgaaf van een der huisgenooten, niet tehuis trof. Misschien dat onder die 212 er eenigeii zullen zijn die nog aan de volteekening der leeniug wensehen mede te werken, door de inschrijving voor een of meer aandeelen ten huize van den penningmeester, den heer S. J. Van Duinen, Kampstraat, C, no. 46, te doen bezorgen, en daardoor voorkomen dat eene vereeniging, die naast vermaak en genot voor volwassenen zoowel als voor de jeugd, ook werkverschaffing in het barre jaargetijde in haar vaan voert, te gronde gaat, reeds na een tweejarig rooskleurig bestaan. Het laatste der 4 Symphonie-con- certen onder leiding van den heer Van Aken had Donderdag l.l. plaats en was in alle opzichten een waardig slot. Het orkest had deze avond het leeuwen aandeel niet, maar onderscheidde zich vooral door het beschaafd begeleiden van het vioolconcert van Mendelssohn. De overige nommers Ouverture Heimkehr aus der Fremde, Aria uil de suite van Bach en Gavotte van Arr.ory, een aardig genrestukje van onzen verdienstelijken land genoot, werden op de bekende accurate wijze uitgevoerd. Van de solisten zullen wij het eerste Mejuffrouw Amanda Eberle noemen en wel omdat haar wederoptreden ons ver heugde en ons oordeel de eerste maal over haar uitgesproken, geheel bevestigde. Zij is een liederen-zangeres by uitnemend heid; haar duidelyke uitspraak, haar ge heele manier van zingen bewijzen dat zij kunstenares is. Zelden hooiden wij zulk een prachtig mezza voce, kortom zij heeft haar stem geheel in haar macht en het daverend applaus na elk harer liederen bewees, dat het publiek werkelijk opge togen was. Zij beantwoordde beleefd door een toegift en wel met het allerliefste lied »Mein Liebster ist ein Weber." De tweede soliste, Mej. S. Derrnout, trad voor de eerste maal op en wel met hel viool-concert van Mendelssohn en Fantaisie Faust van Vieuxtemps. Haar spel is glaszuiver en men zou werkelyk niet aan een eerste oplieden gelooven als men die rustige voordracht, die zeker heid waarmede talrijke moeilijkheden werden overwonnen, zag en hooide. Een schoone toekomst is voor haar weggelegd en wy zijn zeker niet te voor barig indien wij haar die voorspellen. Bjj verdere nauwgezette studie zul zy een eerste plaats onder de viool-virtuozen kunnen innemen. Toch zal zij de eerste zijn te erkennen dat om eenmaal aan de kunstenaarshemel te schitteren er nog veel gewerkt moet worden, maar alle materiaal is aanwezig en onder degelijke leiding voortgaande, hopen wij haar later als een tweede Thérése Tua te mogen begroeten. Van leiding gesproken achten wij hier een woord van hulde aan haar leeraar, deo heer van Aken, niet misplaatst, en zeker kunnen vrij de afdeeling Amersfoort der Maatsch -ppij van Toonkunst geluk wenschen met een vioolleeraar die zulk een leerlinge vormt en doet optreden. Ten slotte willen wij niet onvermeld laten het pianospel van den heer H. Hendriks; hy toch heeft dezen winter op de concei ten bewezen een degelijk ac- compagnateur te zyn en hel doet ons genoegen te kunnen constuteeren dat door alle solisten met de meeste waar deering over hem als zoodanig gespro ken is. Van harte hopen wij dat de kunstzin van het publiek zich door nog ruimere deelname het volgend jaar zal uilen en dit den heer van Aken een bewys geve dat men hoogst ingenomen is met zijn streven orn hier op muzikaal gebied iets goeds te doen hooren. Bij koninklijk besluit is benoemd tot 1. luitenant hij het 1. regement veld- aitillerie, de 2. luitenant U. C. E Doorn bos, alhier in garnizoen. Verloreu op den openbaren weg: Een boekje: gedichten van >van Alphen", 1 kiriderschoentje, 13 postzegels van een halven cent. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekorning aan hel bureau van politie. Rlienen. Het zachte weer der laatste weken heeft de vruchtboomen zoo sterk doen knoppen, dat ze nu reeds op't punt van uitloopen zijn. Zoowel om Rlienen als in de Betuwe vindt men vroege pruimen, die geheel in bloei staan als of 't Mei is. Algemeen maakt men zich bevreesd dat de nachtvorsten veel schade aan de vruchtboomen zullen toebrengen. Wij willen hopen, dat de verwachtingen van een goed vruchtenjaar zullen uit komen. Bunschoten. Voor de verzending van visch is het verzenden van telefoon berichten steeds toenemend. Gedurende de maand Maart j.l. zijn er bijna 1100 telegrammen ontvangen en verzonden; het hoogste getal op eenen dag bedroeg 89. Soest. In de laatst gehouden laads- zilling werd de heer C. F. van Olst, be noemd gemeente-ontvanger, beëedigd en geïnstalleerd tevens werd zyne instructie vastgesteld. Ingekomen waren een verzoek van den aannemer van het gemeentehuis om vrij stelling van de boete wegens het niet op tijd gereed zijn, en een verzoek van den commandant van het corps genietroepen, om gebruik te mogen maken van de heide voor oefeningen. Beide verzoeken zul len tot de volgende vergadering aange houden worden. ScherpeDzeel. Het paard van L. v. d. B. geraakte Dinsdag j.l., bij het lerug- keeren van de markt te Veenendaal, op hol. V. d. B. en de postbode W. O., die naast hem had plaats genomen, werden van hetvoertuiggeshngerd. Eerstgenoemde kreeg eene wonde aan het hoofd, doch W. O. kwam met den schrik vrij. Leusdeu. Het gemeentebestuur alhier heeft besloten de openbare school te Hamersveld af te breken en door eene nieuwe te vervangen. Met het oog op het steeds toenemend aantal schoolkinderen zal deze ingericht worden voor 145 leer lingen. Het nieuwe Oostenrijksche ge weer. Een Oostenrijksch horloge maker heeft, naar bericht wordt, een toestel uitgedacht, dat automatisch werkt en, aangebracht aan het Mann- licher-geweer, den schutter de moeite bespaart van af te drukken, als het wapen in een bepaalde richting ge bracht is. Met behulp van dit toestel en bij een vergrooting van het maga zijn, waardoor dit, in plaats van vijf, acht patronen kan bevatten, kan de soldaat honderdtwintig schoten in de minuut doen. Als men nu ook nog uitvindt toe stellen, die een zeker aantal geweren op een rij houden, opheffen en in de richting brengen kunnen, beweegbare geweerrekken dus, zoo ingericht, dat zij deze manoeuvres machinaal kunnen volbrengen, dan zal men vrij wat soldaten kunnen uitsparen, ja men zou de machinaal werkende geweren- rekken uit de verte in beweging brengen en het gevecht op deze manier door de toestellen kunnen laten voeren, zonder daarbij man schappen noodig te hebben. Komen dergelijke mechanisch werkende en op een afstand gedirigeerde rijen geweren eenmaal in gebruik, dan wie ziet het niet in zal ook het einde van den oorlog, althans van dien tusschen beschaafde natiën, spoedig nabij zijn. De volmaking der oorlogstoestellen zal de opheffing van den oorlog zijn. De vader van een zoon, die den leef tyd had bereikt, waarop het noodig was een beroep te kiezen, plaatste den knaap in een kamer met een Bijbel, een appel en een dollarnoot. Hij besloot als de zoon den Bijbel nam, een predikant van hem te maken; nam hij den appel, dan zou hy boer worden, en viel zijn keus op de dollarnoot, dan werd hij een bankier. Toen de vader na verloop van eenigen tijd weer in de kamer kwam, vond hy zyn zoon zittende op den Bijbel, den ap pel byna geheel opgegeten en de dollar- noot in zijn zak hebbende. Toen besloot de vader dat zijn zoon den meesten aan leg vertoonde om in de politiek zijn for tuin te maken. Den prijs gewonnen. Een vroolyk gezelschap zat in een koffiehuis en koitte elkaar den tijd door scherts en anecdotes- vertellen. In een tusschenpoos van stilte sprong een hunner overeind e» riep: »Ik geef tien flesschen aan hem, die de stem van een dier precies weet na te boot sen." Dit aanbod werd aangenomen, en er was een gehinnik, een oorverdoovend gefluit, gekraai, gebrom, geblaf, gehuil en gebrul. Toen stond de laatste man in den kring op en deed niets. Na vijf minuten stilte bespeurde hy. dat de anderen ongeduldig werden, en zeide dood bedaard «Ziedaar heeren, dat was de stem van een visch Algemeen gelach. Hij had den prijs gewonnen. Lieden die haast hebben, kunnen tegenwoordig, dank zij een nieuwe stoom vaartlijn in den Stillen Oceaan, de reis om de wereld in 46 dagen doen. Het pleiziertje kóst maar 1500 gulden. Men neemtin Southampton plaats op een stoom boot naar New-York en gaat per spoor over Montreal naar Vancouver. Daar wacht reeds een Pacific-stoomer, die den reiziger in lO'/i dag naar Yokohama brengt. Hier spoedt men zich naar een ander schip, dat naar Honkong vaart, waar men weer overstapt op een stoo- mer naar Brindisi. Daar neemt men weer de spoor naar Calais en vandaar met een Calais-Dover-schip naar Londen. De lengte van den af te leggen weg be Iraagt 21,273 zeemylen, dus iets minder dan de lengte van den aequator. Aan sluitingen mogen echter niet gemist worden, want dan zou men van de ha venplaatsen lichtelijk een en ander te zien krjjgen. Volgens den te Londen verschijnen den Engeneer, zal het schip der toekomst een romp van aluminium hebben en door electmche machines worden voortbewo gen. Wat de afmetingen betreft, zal het zich tot de tegenwoordige schepen ver houden als deze tot de uitgeholde boom stammen der wilden; de passagiers zul len in den letterlyken zin stratenver kunnen wandelen. Tengevolge der reus achtige afmetingen dezer drijvende steden zal er geen zeeziekte meer bestaan. Een Amerikaan, genaamd Graham, stelt voor, het schip der toekomst te doen bestaan uit negen aan elkaar gekoppelde scheepsrompen, die door sterke balken verbonden zijn, zoodat zij één geheel vormen. In het midden een schip van 432 meter lengte; aan beide zijden een kleinere romp, die elk op hun beurt weer door drie andere gedragen worden. In deze laatsten zullen de manschappen ver blijven en zal de kolen-voorraad geborgen worden overigens zullen zij hoofdzakelijk moeten dienen om het slingeren tegen te werken. Het schip zal gedreven wor den door zeven paar schepraderen, die zullen worden aangebracht tusschen de verschillende scheeps-rompen en dus in stil water draaienzeven stoommachines, samen met 50.000 paardekrachlen zullen daarvoor noodig zijn. Deze zullen het schip een snelheid geven van 55 K. M. per uur. Het stoomschip zal 4000 per. o- nen kunnen vervoeren, doch geen goe deren. Over de vrachtprijzen laat onze Amerikaan zich niet uit. Maatregelen tegen <le cholera In de leute. Uit de ten vorige jare geheerscht heb bende cholera is ten duidelijkste gebleken, dat bijna uitsluitend diegenen het slacht offer der ziekte werden, wier woningen in ongezonde stadswijken gelegen waren, zoomede dat het drinken van onzuiver water het grootste gevaar oplevert. Om een eventueele herhaling der ziekte bij het intreden der lente te voorkomen, verdienen, volgens de bekende Fransche autoriteiten Prof. Proust en Thoinot, de volgende maatregelen aanbeveling, die, al zijn zij ook ten deele bekend, ten zeerste de algemeene aandacht verdienen. Alles wgt in de ongezonde stadswijken aanleiding tot ziekte kan geven, dient uit den weg geiuimd te worden. Hebben zich gevallen van cholera voor gedaan, dan kunnen de geneeskundige autoriteiten, wanneer zij zonder eenig verzuim gewaarschuwd worden, de ondervinding heeft dit bewezen maat regelen nemen, die den voortgang der ziekte stuiten. Het reinigen en ontsmetten der wonin gen. Het is dringend noodzakelijk, alle ongezonde woningen zorgvuldig te reiuigen en te ontsmeiten. In bet bij zonder moet men letten op de zindelijk heid in huis met betrekking tot de privaten en beerputten. Om de vertrekken te ontsmetten, ga men ais volgt te werk De vloer, de wanden, de meubels was- sche men met water dat per liter een gram sublimaat bevat. Voor de reiniging van allerlei voorwerpen, voor zoover zy niet voor het gebruik bij voedingsmidde len of dranken dienen, make men van aldus samengesteld water gebruik. De muren moeten, waar dit mogelijk is, met kalk gewit worden. De privaten ontsmette men met een 5 0/oige oplossing van tot poeder gebracht zwavelzuurkoper. Indien zich een cholerageval voorge daan heeft, moet alles wat met den zieke in aanraking geweest is, ontsmet worden dit kan geschieden door stoom, of door de voor werpen een uur lang in een tobbe met water te dompelen, waarin per liter één gram sublimaat en een gram over- mangaanzure potasch is opgelost. Indien de fekaliën nog niet weggeruimd zijn, moet men ze vermengen met een gelyke hoeveelheid van een 5 °/oige op lossing van zwavelzuurkoper, eu op een plaats begraven, ver verwyderd van een bron of een drinkwater-bassin. Maatregelen ter zuivering van onge zonde stadswijken. Men zorge voor een goeden afloop van het zich op de oppervlakte bevindende water. Men houde toezicht op de riolen; deze moeten steeds behoorlijk doorgespoeld worden, zoodat de afvoer niet belemmerd wordt. Men vermijde in de nabijheid van wo ningen en putten de opeenhooping van mest. vuil en afval. Maandbl. t. Vervalschingen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN30 Maart Johannes Adrianus, z. van Johannes Cornelis Adrianus van Wamelen en Julie Placidie Borel. Wilhelmina, d. van Ryk Smit en Hendrina Smit. Alijda, d. van Wilhelmus Wakelkamp eh Francisca de Gooi- jer. 31 Maart Lambertus, z. van Johannes den Ouden en Elisabeth van de Loodijk. 1 April Willem, z. van Willem te Beek en Johanna Gouw. Gerardus, z. van Martinus Hendricus van den Doorn en Maria Vinke- steijn. Antonius, z. van Pieter Mertz en Alida de Rooij. 2 April Margaretha Wilhelmina, d. van Gerrit Lablans en Alida Arler. 3 April Catrina, d. van Zeger de Graal" en Fenna van den Berg. Adrianus, z. van Reijer de Ruiter en Willemina de Wjjs. Adèle Hedwigd. van Louis Hermann Reuter en Hedwig Alma Bet- termann. 4 April Berendina, d. van Gerrit Kommer en Gerritje Renes. 5 April Wilhel mina Antonia, d. van Antoon van Doornik en Wilhelmina Johanna de Groot. Johanna, d. van Barend van den Hazel en Geertruida van Beek. b April Willem, z. van Willem Wels en Petro- nella van Hoeijen. ONDERTROUWD: 30 Maart FredericusUlri- cus Ockerse en Elisabeth Helena Anna Prikken. 6 April Hendrik van de Hoef en Cornelia Gijtenbeek. Johannes Verleng en Hendrika Catharina Butzelaar. GETROWD: 5 April Lubbartus van de Biezenbos en Catharina de Graaf. OVERLEDEN30 Maart Bernardus Hen dricus Coops, 17 m. 2 April Hendrikus Johannes Hubertus Andreas Maü, öj. 3 April Cornelia de Jeger, 66 j. wed. van Willem Priem. Een levenl. aangeg. kd. v. g. van Hendrik Doornekamp en Jannetje van de Kooij. 4 April Hendrina van Ouwerkerk, 18 j. echtg. van Otto Broekhuijsen. Dambertus Reinholt, 79 j. wedr. van Agatha van Duist. Hoogland. GEBOREN3 April Willem, z. van A. Clement en P. van de Water. 4 April Timotius z. van J. van Westerlaak en C. A. Schoonderbeek. GEHUWD: 6 April Reijer van de Hoef en Adriana Hartman. Bu nsclioteii. GEBORENI April Trijntje, d. van Willem Varenkamp en Reintje ter Beek. ONDERTROUWD; 6 April Gjjsbert Koelewijn en Evertje Koelewijn. Lensden. ONDERTROUWD: j April Evert met Ar- nolda Papenburg. GEHUWD: 30 Maart Cornelis de Koning,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2