MIIUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Officieele Publicatiën. MYLADY'S GEHEIM. No. 58. Zaterdag 22 Juli 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F euilleton. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.—Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. aovertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gelet op art. 18 der wet van den 14. September 1866 (Staatsblad no. 138), lioudende bepalingen betrekkelijk de IN KWARTIERING, enz.; Doen te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen aangelegd, in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 21. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van vijf leden voor den Gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aan geplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormid dags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 19. Juli 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Aangaande de bekende verkiezing der Provinciale Staten van Zeeland van een lid der Eerste Kamer kan nog worden vermeld, dat de heer van D einze mede afwezig den voorzitter had ver zocht de verkiezing eerst te houden na de pauze. Toen hij kwam was echter de zaak reeds afgedaan. Uit het officieel verslag der zitting laten wij ook volgen, wat er eigenlijk tusschen den heer Huvers en den voor zitter is geschied De heer Huvers zeide: nAlvorens wij overgaan tot de verdere werkzaamheden zou ik willen voorstellen de mij onbe kende agenda te wijzigen en zou het mijns inziens" wenschelijk zijn, dat aller eerst aan de oide gesteld werd de ver kiezing van een lid der Eerste Kamer, gelijk dat steeds de gewoonte is. De reden waarom ik dit in overweging geef, is dat ik. en misschien ook nog andere leden, straks verplicht zjjn zal de ver gadering te verlaten." De voorzitter: »Ik heb juist dit punt iets later op de agenda gel racht, omdat verscheidene leden, die niet bij den aan vang der bijeenkomst present konden zijn, mij dit hadden verzocht. Waar de heer Huvers echter eene motie van orde voorstelt, ben ik bereid die in stemming te brengen." En hierop volgde de stemming en later de verkiezing met den bekenden uitslag. Door de firma C. Kooyker Boek handel te Leiden is jl. Zondag eene brief kaart ontvangen, welke den 13 Februari lö78 uit Dordrecht verzonden werd en alzoo ruim 15 jaren onderweg is geweest. De heer Pierson, van Zetten, deelt in De Bode mede, dat hij voor de be noeming tot lid der commissie in zake Neerbosch bedankt heeft, omdat hij van meening is dat deskundigen in zulk een zaak wel van voorlichting moeten dienen, maar geen deel moeten hebben aan de einduitspraak. De wedloopen, die morgen bij Bus- sum zullen plaats hebben, beloven uitste kend te slagen. De rouwgeldverklaringen zijr, gesloten en 51 paarden zijn blijven staan 5 voor de vlakke baan, 5 voor de steeple-chasse, 10 voor den horde-ren, 10 voor het jachlrijden en 21 vooi de hard draverijen. Bij het jachtrijden zal luitenant A. C. van Altena als jagermeester optreden. Te Groningen is door verhuurders van huizen een borid opgericht, welke zich ten doel stelt het onbewoonbaar ver klaren van woningen, ten nadeele van hun eigendomsrecht, zooveel mogelijk tegen te gaan. Als hieronder verstaan moet worden, dat deze huishazen de woningen, welke zij bezitten, zóó goed onderhouden, dat er van geen onbewoonbaarheid spiake kan wezen, is deze bond zeer toe te juichen. Bedoelen zij echter om krotten, die door de bevoegde machten onbewoonbaar zijn verklaard, toch door allerlei middelen, processen enz, in stand te houden, of er iog zooveel van te halen als mogelijk is en wat hun in billijkheid niet toekomt, dan is het te hopen, dat die boud hoe eer hoe beter bezwpke. Een comisch-tragisch tooneel leverde, naar wij in de H. C. lezen, in de vorige week een verkooping op in de venduzaal van den heer Becht te Bei gen-op-Zoom. Er werd geveild de" failliete boedel van n bakker. Schreiend van droefheid stond de vrouw des bakkers bij hare meubeltjes den verkoop af te wachten. De zaal vulde zich v»d lieverlede met publiek en toen de verkooping een aan vang nam bleef alles doodstil. Niemand der aanwezigen bood, hoezeer de deur waarder en omroeper ook pogingen aan wendden om de waren aan den rnan te brenger,. Het gesnik van de arrne vrouw veranderde in vreugdegeschrei, toen zij al haar huisraad kon terugkoopen tegen 10 cents per stuk. De voorstanders van de Zondagsrust willen die wet zoover uitstrekken, dat er des Zondags ook geen melk zou worden verkocht. Daarover schrijft iemand, die zich neen domme boer" noemt in het «Dagblad Ik heb gel-zen wat de melkverkoopers willen en ik wil het ook wel, maar daar is één bezwaar. Al de klanten van den melkverkooper op den hoek der straat, 40 in getal, wil len een dubbele hoeveelheid melk hebben op Zondagochtend, maar Zondagnamiddag willen ze niets hebben. Ik ben de boer, die de melk leveren moet, en ik heb er met mijn koeien over gesproken, maar die zeggendat doen wij niet; wij geven niet meer dan elk een halven emmer 's morgens, en die kan je 's avonds ook krijgen maar 's morgens tappen we geen dubbele hoeveelheid. De appel- en pereboomen, die zeer beladen waren met vruchten, hebben ontzettend veel laten vallen. Dit schrijft men toe aan de droogte. Thans nu de vruchten meer in het oog vallen, ont waart men dat de hoornen nog een rijken voorraad hebben overgehouden. Ook komt de voorspelling, dat de vruchten klein zouden blijven bij gebreke aan vocht, niet uit. Integendeel, zij zijn flink ontwikkeld er, zullen ongetwijfeld een goeden oogst leveren, indien de herfst stormen ze niet ontijdig van de boomen schudden. De oogst van aal- en kruis beziën was in geen jaren zoo groot als IhaDS het geval is geweest. De regen, heeft aan de vrnclitboomen veel goed gedaan, daar sommige reeds doode kop pen begonnen te krijgen. Niettegenstaande Amerikaansch hooi word ingevoerd en de prijs van het inlandsche daardoor natuurlijk moet dalen, houden de boeren te Eemnes hun hooi op den gestelde prijs. Te vergeefs werd deze week 50 gulden per 1000 kilo ge boden. "Voor paardenhooi wordt 60 gul den bedongen. Toch kon de gevallen regen onzen landbouwers wel eens leelijke poetsen spelen, wanneer zij al te stijf hoofdig zijn. Er kan nog heel wat hooi gewonnen worden, en dit zou zeker eene groote daling van den liooiprijs tengevolge hebben. De gister gehouden zitting van den gemeenteraad werd, onder presidium van den burgemeester mr. F. D. graaf Schim- melpenninck, door 13 leden bijgewoond. Met het laatst bi handelde, doch be langrijkste beginnende, vermelden wij dat de Raad eene verordening heeft vastge steld waarbij het honden Tan een bordeel in deze gemeente op straffe van hechtenis van ten hoogste zes dagen, is verboden. Met ingenomenheid zal dit besluit door het meerendeel der ingezetenen, dunkt ons, worden vernomen, niet het minst door de bewoners van de Kampstraat, die langen tijd reeds grooten last van de aanwezigheid eener dergelijke inrichting in hunne buurt ondervonden. De verorde ning zal in werking treden op den der den dag na haie afkondiging, die echter eerst dan door burgemeester en wet houders kan geschieden, wanneer Gede puteerde Staten van Utrecht te kennen hebben gegeven geen bezwaar tegen de verordening te hebben. Een veertiental dagen zal het dus nog wel aanloopen eer dat de verordening in werking treedt. Den heer A. Zeiler werd een eervol ontslag verleend als leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool, terwijl de heer Dr. P. M. Bolderman, te 'sGrave- sande tot leeraar in de oude talen aan het gymuasium werd benoemd met al- gemeene stemmen. Aan den ambtenaar ter gemeente-se cretarie, den heer W. Frans, werd eene giatificatie van f 100 verleend voor de vervaardiging van de tienjarige tafels op de registers van den burgerlijken stand. Met genoegen vermelden wij voorts het met algemeene stemmen door den Raad genomen besluit, waarbij aan den eervol te or.tslanen agent van politie der 1. klasse J. de Vos, na 36 jarigen trouwen politiedienst, eene jaarlijksche gratificatie van f300 wordt verleend, een besluit waardoor de goede diensten door Vos bewezen, zoo terecht worden gewaar deerd. Tot Regenten en Regentessen van het burgerweeshuis werden herbenoemd de heeren W. L. Scheltus en dr. P. Groe- neboom, benevens mevrouw Van Mans- veldt geboren Suringar en mevrouw van Zijst, geboren Cochius. Een voorstel van burgemeester en wet houders tot aanschaffing van een micros coop voor vleesch onderzoek werd op voorstel van den heer Groeneboom tot de behandeling der gemeente-begrooting voor 1894 aangehouden. En een gelijk lot onderging het advies van het dagelijksch bestuur om afwij zend te beschikken op een verzoek van den dirigeerenden officier van gezondheid tot verbetering van den weg van af de Steenenbrug tot aan den Hoevelaker straatweg, in bet belang van het trans port van zieke militairen naar het hos pitaal. Hier was de heer Van den Wall Bake het, die het voorstel deed om deze zaak tot de behandeling der gemeerite- begrooting voor 1894 aan te houden, welk voorstel met algemeene stemmen aangenomen werd. Burgemeester en Wethouders hadden afwijzend geadviseerd met het oog op de belangrijke kosten aan de verbetering verbonden, in verband met de omstandigheid dal, door het maken van een kleinen omweg een alleszins geschikte weg (het plantsoen) voor het zieken-transport kan worden HISTORISCHE NOVELLE VAN EGBERT CARELSE1V. 7). Daarom maakte zij op den secre taris toch niet den verwachten indruk. In plaats van zich te verwijderen, trad hij nog eene schrede naar haar toe en weekhartig, smeekende begon hjj op nieuw «Alice I" Maar zij liet hem niet ver der spreken. Nog was haar wilskracht sterker dan haar gevoel. Met haar klei nen voet toornig op den grond stampende, de wenkbrauwen dreigend te zamen trek kend, kwamen de woorden, terwijl zij hare hand naar eene bij haar staande klok uitstrekte, sissende over haar bjjna gesloten lippen «Indien gij mij niet binnen eene mi nuut verlaat, zoo zit gij over een uur in Nevj-gate." Maar ook die bedreiging miste haar doel. De secretaris bleef onbewegelijk staan en terwijl zich weder het spotach tig lachje om zijn mond vertoonde, zei- de hij: «Gij wildel zeggen: in de Tower, my- lady." Zonder een woord te spreken, greep zij naar de bel; toen legde hij zijn hand op haar arm en fluisterend vervolgde hij «Als pair van het rijk heeft de graaf van Cfancarty het recht, de laatste uren voor zijne terechtstelling in den Tower dooi te mogen brengen." De bel ontzonk aan hare hand, zij zag hem met groote oogen aan en zij riep »Gij zijt «De Graaf van Clancarty," sprak hij onbeschroomd. «Dat is zinsbegoocheling, dat is bedrog I" riep zij. «Gij weel, dal ik een kind was, toen ik den graaf, die zelfs nog een knaap was, huwde gij weet, dat ik hem sedert dien dag niet heb wedergezien en daarop bouwende, waagt gij het, u voor mijn gemaal uit te geven I" »Neen, het is geen bedrog," sprak hij hartelijk. «Herinnert gij u wellicht mo gelijk niet meer de gelaatstrekken van hem, die reeds als kind uw gade werd, gij zult u toch nog wel het geschenk kunnen voorstellen, hetwelk gij hem op zijn huwelijksdag gaaft?" «Ja zeker, dat ken ik I" «Een gouden hart met een haarlok van u en omvat door turkozen, Hier is het." Hij haalde uit zijn chemiset een hart vormig medaillon te voorschijn haastig strekte zij hare hand er naar uit, maar ook even snel trok zij die we der terug. «Ook dat kunt gij gevonden, gestolen hebben het bewyst niets, indien gij niet herhaalt wat ik gezegd heb, toen ik het u gaf." Kostelijker als goud is de trouw, en lieeilijker dan elk edelgesteente de liefde." «Ja, ja, zoo luidde het en zoo heeft het mijne moeder mij geleerd: zoo heb ik Zij kon niet verder spreken, want hij had haar naar zich getrokken en sloot haar lippen met een kus. VI. Op den avond van den volgenden dag, ontmoetten Wharton en lord Charles, elkander, na de parlementszitting. «Hebt gij met haar gesproken?" vraagde de eerlijke Tom, terwijl hij Spencers arm nam. «Kom bij mij in het rijtuig," sprak Tom, «dan zijn wij vrijer. Ik ga naar White, indien gij echter niet mee wilt, zal ik u bij uw hotel afladen." Spencer voldeed aan de uitnoodiging en herhaalde in het rijtuig. «Zij is een bedorven, overmoedig, ei genzinnig kind I" «Gij hebt mijn naam toch niet ge noemd «Zeker niet. Slechts in 't algemeen sprak ik met haar over haar tegenwoor- digen toestand en de onwaaischijnlijk- heid, dat zij ooit met haar nominale gade zou vereenigd woeden. Dat gaf zij toe." «Aha, daarvan is zij dus overtuigd 1" «Toen vervolgde ik, dat men dien echt, welke in waarheid geen echt was, moest ontbinden, opdat zij daardoor een nieuw huwelijk kon sluiten!" «Welnu en wat was haar antwoord daarop?'' «Zij denkt er volstrekt niet aan, een nieuw huwelijk aan te gaar,, en zag er dus de noodzakelijkheid niet van in, haar echt te ontbinden. Ik antwoordde, dat oudere en verstandiger lieden daarvan de noodzakelijkheid inzagen. Op den duur was deze toestand onhoudbaar, en als zij dat dan ook niet begrijpen kon, zoo moest noodzakelijkerbewijs dat ge schieden, om haar een ander stand punt te geven, een standhunt, zoo als haar belangen en die van hare familie dat beter vorderde." «Zeer verstandig gesproken," meende Wharton. «Zoo ik hoop, maakten deze verstandige woorden eenigen indruk op haar I" »0, zekerTen minste zij wekten haar trots op, maar ik ben overtuigd, mijn standvastig aanhouden zal op den duur wel indruk maken." «Wel zoo, bekwaamt gij een trotsch antwoord?" «Ja; zij zeide, zij vond haar toestand zeer behagelijk en daarom wilde zij dien niet met een anderen verwisselen. Het allerminst zou zij zich tot iets laten dwingen. Daarom mochten die oudere en verstandige lieden, die een ander standpunt voor haar begeerden, niet al të vlug zijn. Want aan het einde van hun werk, konden zij wel eens de over tuiging bekomen, dat zij te vergeefs had den gewerkt!" «Dat klinkt niet zeer hoopvol." «Kinderlijke eigenzinnigheid, zooals ik reeds zeide. Maar ik herhaal het ook, dat verstandig volhouden zal die eigenzin nigheid vernietigen." «Gij komt altijd weder op dwangmaat regelen terug, beste Spencer. Laat die eens en voor altijd buiten spel. Kiest mij Alice niet uit vrije beweging, zoo wensch ik ook haar niet te bezitten. Laten wij er dus niet om denken die hoofdigheid te breken, maar door gemoe-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1