BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. en waarzegsters der tWeede familie in het betroffen huis dingen voor spellen, die de bewoners in de grootste verbazing brengen, daar zij van het berichtsysteem geen begrip hebben. Op de zwerftochten duiden een dubbel gefluit en tweemaal her haald uilengeroep van den voor- optrekkenden zigeuner een ge schikte rustplaats aan. Gefluit, afgewisseld met koekoekgeroep, waarschuwt voor gevaar. Het op steken van den linkerarm betee- kent, dat de baan vrij is, terwijl het omhoogheffen van den rech terarm een waarschuwing is om voorzichtig te zijn. In tegenwoordigheid van een vreemd persoon, voor het gerecht bijv., of als de zigeuners aan een waarzegster, een van te voren door hen uitgehoord persoon toe voeren, verstaan zij elkaar even eens door teekens. Zoo beteekent bijv. het bewegen van den rech- terpink, dat de vreemde een hem ontstolen voorwerp zoekt. Het verraden dezer teekens van zigeuners aan niet-zigeuners komt uiterst zelden voor. Zelfs uitge- stooten zigeuners wachten er zich wel voor, de teekens te verraden, of de reisteekens te vernieleD, daar hun geloof hun leert, dat zij dan door booze geesten en door het ongeluk vervolgd zullen wor den. Maandag middag ten 12.33 ari- veerden per gewonen trein te Apeldoorn H.H. M.M. de Koning en Koningin van Saksen. De salonwagens werden even vóór Apeldoorn afgehaakt en door eene gereedstaande machine vddi het hoofd station gebracht. Ruim tijdig waren onze Koninginnen verschenende ont moeting was zeer hartelijk en in de ver sierde wachtkamer werd een oogenblik vertoefd. In a la Daumond bespannen rijtuigen werd de tocht naar Het Loo voortgezetin het voorste rijtuig zaten de Koning van Saksen en de Koningin- Regentes, in het tweede de beide Ko ninginnen. De jockeys waren evenals bij het be zoek van den kroonprins van Italië in wit satijn met wit zijden tressen. Per ron en vestibule waren met heesterge wassen bezet en de Nederl., Saksische en Oranjevlaggen wapperden van het station. Des avonds te 8 uur deden beide ko ninginnen het Saksische koningspaar uitgeleide op gelijke wijze. Bij beide gelegenheden was bijzonder veel pu bliek aanwezig en werden de vorste lijke personen hartelijk gegroet en toe gejuicht. Door de regements-commandanten is van de inspecteurs der wapens mededee- ling ontvangen, dat, aangezien men kan rekenen dat de miliitaire wielrijders over het algemeen getrokken worden uil die klasse der maatschappij, waaruit ook de officieren afkomstig zijn, het wenschelijk is, om hen bij miliitaire oefeningen, waai bij zij dienst verrichten, in dekrin gen der officieren op te nemen. Sedert eenigen tijd worden, zoo meldt de Telegraaf, op initiatief van jhr. Henry Tindal, aan de fabriek van zuivelberei ding te Oudshoom proeven op groote schaal genomen met hel steriliseeren van water. Het doel van deze proeven beoogt niet meer of minder, dan om het meest verontreinigde water te veranderen in kristalhelder volkomen onschadelijk drink- het doodvonnis van mijn gade ondertee kent." Lady Russell ondersteunde haar. Met roerende woorden wees zij op die stroo men van het edelste bloed, dat in dezen onzaligen strijd op het schavot vergoten was, van af de terechtstelling van Staf ford, tot op heden toe. Als het den koning noodig achte, de eerbied voor dit gruwzame gebod te handhaven, zoo moest hij toch den graaf van Clancarty eene andere straf opleggen, maar hij mocht met twee jeugdige harten van elkander scheuren, die van kindsbeen af voor bestemd, zich thans eerst in werkelijkheid dit waren geworden. Dat denkbeeld vond ingang bij den koning. «Eene andere straf, dat is eene uil- vlucht!" riep hij. En zich tot Alice keerende, vervolgde hij «Zoudt gij uw gade volgen, mylady, al werd hij gedwongen Engeland en wel voor altijd te verlaten?" »Tot aan het einde der wereld," ant woordde Alice «Welnu dan, dan zult gij nog heden de begenadiging van uw gade in handen hebben. Ik zal de doodstraf in eeuwig durende verbanning veranderen." water, en dat wel door het voeren van een stroom ozon door de vloeistof. De hoofdzaak van deze hoogst belangrijke wetenschappelijke ontdekking is gelegen in de goedkoope bereiding van het be- noodigde ozon. Nader deelt de heer Tindal mede, dat de proeven wel op zijn initiatief genomen worden, maar dat de uitvinder van het procédé de heer Wise en de ontwerper der sterilisa-toren de heer J. H. G. van der Weide is. Of werkelijk bewerking plaats heeft met ozon, kan hij thans niet mededeelen, daar het procédé nog geheim gehouden wordt. Het is echter, verklaart de he- r Tindal ten slotte, volkomen juist, dat het verontreinigde water gemakkelijk en op weinig kostbare wijze in goed drinkwater is te veranderen. Men verzoekt ons het volgende in ons blad op te nemen: De commissie in zake Neerbosch, door drongen van de wenschelijkheid om ieder, die haar aangaande deze slichting eenige mededeeling wil doen, van feiten of om standigheden daartoe ook in de gelegen heid te stellen noodigt bij deze alle be langstellenden uit, zich schriftelijk tot haar te wenden. Zij heeft hare werk zaamheden geregeld en verdeeld onder diie sub-commissies die als volgt zijn samengesteld 1. Commissie tot onderzoek van den financieelen toestand, beslaande uit de lieeien: mr. de Kanter, voorzitter; mr. Cazius, mr. Engelberts, mr. Mollerus, prof. de Louter, Hovy, van der Lee. 2. de paedagogische commissie uit de heeren dr. Laurillard, voorzitterdr. van Hoogstraten, baron van l'alland, mr. Koek, dr. van der Ven, van der Linden, Verbrugh, Hinlzeri, secretaris. 3. de hygiënische commissie uit de heerenprof. van Overbeek de Meijer, voorzitter; prof. de Savornin Lohman, dr. Bruinsma, dr. Berends, de Zwaan, graaf van Limburg Stirum, dr. Herma- nides, secretaris. Ten einde een geregeld en vruchtbaar onderzoek te kunnen doen, noodigt zij belangstellenden uit zich voor elk der onderaeelen te wenden tot de voornoemde sub-commissie of wel tol de ondergetee- kenden. W. H. de Beaufort, voorzitter. J. den Boer, secretaris. Tot 15 Sept. e. k. worden de mede- deelingen ingewacht. De feesten van het Nederland-Gym- nastiekverbond te Amsterdam werden Zateidag geopend met eene reünie in den tuin van sArtis." Des avonds ten 8 ure vond de plechtige ontvangst plaats op het raadhuis door het gemeentebe stuur. Een 70-tal personen, het bestuur en eereleden van het N. G. V., officieele afgevaardigden van verschillende vereeni- gingen, feestcommissie en juryleden en buitenlandscheafgevaardigden waien aan wezig. De burgemeester, mr. S. A. Vening Meiness, heete alle aanwezigen welkom in Amsterdam, en drukte zijne vreugde uit, dal een dergeljjk feest in Amster dam gevierd werd. Hij bracht in herin nering hoe de gymnastiek, eertijds mis kend, thans tot volkszaak geworden is, en eindigde met de beste wenschen voor den goeden uitslag van het feest. Mr. D. Josephus Jitta, voorzitter van het N. G. V., betuigde met zijne bekende welspiekendheid den burgemeester dank voor de heusche ontvangst en zeide, dat waar het N. G. V. nu 25 jaren geleden in Amsterdam de eerste handdrukken wisselde, men geen betere plaats voor de feestviering van het zilveren feest wist te vinden dan juist Amsterdam. Voorts bracht spreker hulde aan de buitenland sche turners voor hunne sympathie met deze feestviering. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoeld door den heer Cuperus, voorzitter van den Belgi schen Turnbond en door den afgevaar digde van de turnclub »Hannover"; mede waren nog aanwezig afgevaardigden van Niet eer keerde de «eerlijke Tom" in zijne woning terug, voor dat hij den gelukkigen uitslag vernomen had. Toen hij voor lord Spenser de deur opende, trad deze hem woedend te gemoet. «Hoe bebt gij het durven wagen, mylord, mij zoo lang gevangen te houden riep hij uit. «Ongare schoolknapen," anlwooidde Wharton kalm. «hebben dikwerf eenige oogenblikken noodig, om over zich zelf na te moeten denken," «Dat is eene beleediging, mylord, die voldoening vordert." «Die ben ik bereid u te geven," luidde het op denzclfden loon gegeven kalm antwoord, «zoodra gij in Engeland een cavalier zult gevonden hebben, die uw secondant zal willen zijn," Spencer ging heen, doch het gevolg was, dat hij geen secondant kon vinden. Toen hij echter in de eerstvolgende zit ting van hel Lagerhuis zijne plaats innam, stonden de medeleden, die met hem op dezelfde bank plaats hadden genomen, op, en zochten eene andere. Reeds binnen eenige dagen bracht een schoener de graaf van Clansarty en zijne jeugdige gade over het kanaal. In Hol land, in het vriendelijk 's Gravenhage, vonden zij datgene, wat hur. in hun Vaderland ontzegd werd huisvesting. l'Unioc de Gymnastique uil Tourcoing (Frankiijk) en van Federazione Girinassica Nazionale te Milaan. België was goed vertegeuwooidigd met tien vereenigingen. Na afloop hiervan begaf men zich naar Ailis, waai de ontvangst der turners door de feestcommissie zou plaatsvinden. Hier weid liet woord gevoeld door den heer De Gelder, commandant der mari niers en voorzitter der feestcommissie, en door den voorzitter van het N. G. V. Een druk bezocht concert besloot den Zaterdagavond. Zondagmorgen om 9 ure was het feest terrein leeds vol deelnemers en turners. Ten 10 ure vereenigden allen zich in hel Concertgebouw, wasr de voorzitter van het N. G. V. in eene keurig mooie tede de turners toesprak. Achtereenvolgens voerden nog het woord de voorzitter van den Belgischen Turnbond, die het N. G. V. een lauwerkrans en medaille aanbood, de voorzitter van den Duitschen bond en de voorzitter der Ned. Vereeniging van gym nastiek-onderwijzers die mede een krans aanbood. Daarna werden de seiie staafoefeningen, waaraan pi. in. 6U0 turners deelnamen, onder leiding van den heer P. C. AdriaD, geiepeteerd. Ten half twee namen ver schillende series een aanvang. De serie staaf oefeningen, correct uitgevoerd, le verde een verrassenden aanblik en deed den leider alle eer. Wat het vereemgings- turneu aangaat, dit gaf het bewijs, dut de verschillende series goed ingestudeerd waren en Nedeiland vele goed geoefende turners bezit. Het leeuwenaandeel van het succes hadden voorzeker de Duiische gymnasten, wier toeren terecht bewondering ver wekten. Heerlijk weder begunstigde den geheelen dag het feest. Des avonds had in den Parktuin een concert en bal-champétre plaats. Door den Minister van Oorlog is aan de Commissarissen der Koningin eene aanschiijving gericht, waaruit blijkt, dal verschillende burgemeesters geen vol doende zorg dragen voor de hun toege zonden bescheiden betreffende de regeling eener opkomst met spoed onder de wa penen. Met het oog op het groote be lang dezer zaak zijn de Commissarissen der Koningin uitgenoodigd de burgemees ters nadrukkelijk te wijzen op hunne verplichtingen in en op stipte nakoming streng aan te dringen. Het wordt bevestigd, dat Frankrijk eene nieuwe expeditie in Dahomey ondernemen zal. Kolonel Dumas had aan koning Behan- zin, op diens verlangen naar een onder houd, doen weten, dat hij 24 en 25 Juli te Abonn-y zou wezen en er in toestemde daar rnet hem eene bijeenkomst te heb ben, om de vredesvoorwaarden vast te stellen. Behanzin is toen niet gekomen. Alleen twee peisonen uit zijn gevolg, die aan kolonel Dumas zijn komen vertellen, dat hun meester niet komen kon, omdat de fetisch-priesters hem hadden ontraden de op het oogenblik zeer gezwollen rivier de Zou over te steken anders dan over een brug. Dit antwoord onvoldoende achtend, is kolonel Dumas aanstonds naar Wyddah teruggekeerd. Genei aal Dodds zal zich Donderdag 10 Ang. naar Benin inschepen om een nieuwe expeditie tegen Behanzin te leiden. Uit Bangkok seinde men Zondag aan Reuter: De Fransche vlag is weggenomen te Kohsichang. De Siameesche douane-be ambten hebben hun posten weer inge nomen. De Fransche kruiser Forfait ligt in de haven van Chantaboon. Er worden nog steeds drukke besprekingen gevoerd tusschen het Siameesche hof en Kohsi chang, waar admiraal Humann zich be vindt' De officieele stukken, betreffende de regeling van het geschil, waarbij Siam zich verklaart te onderwerpen aan hel Fransche ultimatum, zijn Vrijdag door beide partijen geratificeerd. De Fransche gezant Pavie is naar Bangkok terugge- keerd om zijn functie te hervatten. Dezer dagen is door de Erigelsche Re geering de geamendeerde tekst van het Home rule-oritwerp openbaar gemaakt. Het ontwerp telt thans 37 artikelen in plaats van 40, waaruit het oorspronke lijk bestond. Nadat op 21 April de wet in tweede lezing was aangenomen, ging men over tot de behandeling der afzonderlijke artike len, met het gevolg dat de discussie in committee slechts geloopen heeft over 11 van de 37 artikelen. Deze elf artike len, waarover voor het geheel of voor een gedeelte is beraadslaagd, zijn de ar tikelen 1 tot 5, 9 en 10, 24 tot 27. Over alle overige is dank zij 's heeren Gladstone's «patent-guillotine" zonder dis cussie gestemd. En zoo lang het de gebleken des ouder- doms het hem toelieten, bracht de graaf van Sunderland elk jaar een bezoek aan zijn kinderen. Zelden kwam hij alleen, meestentijds vergezelde hem Wharton. Naar hem kreeg de eerslgebotene Clan carty ook den naam van Thomas. «Mocht men hem ook eens, even als zijn peter." zeide Alice met warmte, «in waarheid «de eeilijke Tom" kunnen noemen." Binnen een week zal de voorzitter van het Committee nu officieel u-in het Huis mededeeling doen van den gewijzigden tekst van het ontwerp. Een nieuwe be raadslaging kan dan worden geopend, nieuwe artikelen mogeu vvoideu bijge voegd, andere mogen worden verworpen en de wet zelf kan worden afgestemd. Als deze beraadslagingen zijn beëindigd, gaal men over tot de derde lezing van het wetsontwerp en ook dan kan het nog worden verworpen. Indien el deze formaliteiten zijn afge- loopen, woidt liet ontwerp verzonden naar het tloogerhuis, waar geheel en al dezelfde procedute der drie lezingen plaats heeft. Zoonis men dus ziet, merkt de Amst. op, de Engelsche wetgeveis loopen niet over één nacht ijs. Zekei zal het Lagerhuis niet vódr 15 Augustus de beraadslaging teneinde heb ben gebracht en zal het llougei l uis eerst in midden September over de wet he slissen, welke naar men algemeen aan neemt, dooi de hooge Lords zul worden verworpen. De wet moet echter dan nog voor een tweeden keer woiden verworpen, eerde re^eering er toe overgaat een beroep 'e doen op het volk. In het Lagerhuis heeft de radicale afge vaardigde Samuel Storey het voorstel ge daan, dat elk wetsontwerp, hetwelk twee maal door het Lagerhuis was goedgekeur d, maar door het Hoogerhuis was verwor pen, tot wet zou worden verheven, indien het Lagerhuis het ontwerp ook voor de de derde maal goedkeurde. De heer Storey verdedigde zijn voor stel door er op te wijzen, dal het Lager- h is de vertegenwoordiging is van het geheele volk, terwijl het Hoogerhuis slechts een politieke partij vertegenwoor digt. Het voorstel werd ondersteund door den liberalen afgevaardigde Thomas Snape, maar bestreden door den conservatief Darling. Daar geen voldoend aantal leden tegen woordig was, werd geen besluit geno men, maar moest de zitting worden opge heven. Het kanaal van Corinthe is Zondag met groote en plechtige feestelijkheden geopend, in tegenwoordigheid van de geheele koninklijke famillie. De koning van Griekenland met de zijnen, begeleid door de ministeis, het corps diplomatique en vele hooggeplaatste personen, verliet in den vroegen morgen den Piraeus aan boord van het stoomjacht Sphakteria, waarover prins George het bevel voerde en dat door vier torpedobooten gevolgd werd, terwijl nog meerdere stoomeis met gasten den tocht meemaakten. Aan het zuidelijk einde van het kanaal ging hel hooge gezelschap aan land en had een godsdienstige plechtig heid, onder leiding van den biscchop van Corinthe plaats. Daarop hield de koning een redevoering, waarin hij zijn vreugde over de voltooing van het kanaal te kennen gaf, hulde bracht aan generaal Turi als den ontwerper van dit gioote werk en ten slotte zijn dank uitsprak aan allen, die aan de uitvoering hadden mee gewerkt. Na een korte toespraak van den pre sident der Corinlhe-kanaal maatschappij, de heer Syngros, ging het gezelschap weer scheep en werd het kanaal lang zaam doorgestoomd. Voor de haven van Poseidonia, in de golf van Corinthe, had aan booid van het koninklijk jacht een feestmaaltijd plaats, waaraan, benevens de vorstelijke familie, ook de ministers, de gezanten en generaal Turr deelna men. Er heerschte overal onder de van alle plaatsen in den omtrek toegestroomde menigte een groote geestdrift. Voor het front van den troep is gister de gouden medaille voor trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant-onder officier C. H. Christen, van het 5. regi ment Infanterie.Tijdens voor den begiftigde werd gedefileerd, liet de stafmuziek zich hooren. Vrouw J., Aclitei de Kamp alhier, is bevallen van een kind met één aim. De overigens welgeproportioneerde kleine verkeert in blakendeu welstand. Maandagavond viel zekeren E. Kas, op de Vaikensmaikl, door een flauwte getroffen op den grond. Per kruiwagen vervoerde men den man naar zijne woning achter de Hoogere Burgerschool. Uitput ting door armoede is, naar men ons mede deelt, de oorzaak dat deze fatsoenlijke arbeider bewusteloos ter neder viel. Kan hier niet iets in 't belang van 's mans toestand worden gedaan? Men zal zich verleenden bijstand niet beklagen. Van de 19 onderofficieren van het 5. Regt. Inf. die deelnamen aan het schriftelijk examen tot toelating op den hoofdcuisus, zijn er 8 opgeroepen om deel te nemen aan hel mondeling gedeelte van dat examen n.l. de Sergeanten L. J. de Jong en J. H. van Boldrink, tegen den 22. en VV. J. H. van de Poel J. M. Noleu J. van der Goes, H. C. von Balluscek P. J. de Ruijter en K. J. Staal tegen den 23. dezer. Elf zijn alzoo niet opgeroepen, omdat ze bij het schriftelijk gedeelte geen voldoende cijfers in verschillende vakken behaalden. De Commissie in zake het onder zoek Neerboach heeft in hare vergadering van 1.1. Zaterdag nog benoemd tot lid dier commissie, levens tweede Secretaris Mr. J. C. H. Prikken, Advocaat en Procu reur alhier. De wedstrijd oin hel kampioenschap van afd. II (Utrecht) van den A. N. W. B, op a.s. Zondag zal niet plaats hebben op den weg HoevelakenMilhngen, zooals bepaald werd, maar op den weg Amers foortEde. Maandagmorgen is door burgemees ter en wethouders, ten raadhuize, in het openbaar, bij enkele inschrijving, aanbe steed: 1. de levering van vijf kachels voor de school aan de Beekstraat. Inge schieven werd door J C. VanderSande te Rolteidani voor f9U0; L. J. Frenck te Arnhem f377.30; J. E. Huurdeman f 350.tz2'/j VVolbers en Kanis f347.50; Wed. J. Blok f 338; J. Wielink te Kam pen f515; W. F. H. Tabernal f300. 2. de levering van schoolbanken en bor den voor de school in de Beekstraat. Ingeschieven werd door F. J. J. J. Burnolt te Amsterdam f2455; J. H. Boks f2080 H. Heilijgers f 2074; H. J. Oberink te Aalteri t 2059; C. de Froe f1974; J. Klaarenbeek f 1953.98; L. Ruitenberg f 1946 W. vai, Achterbergh f 1748 H. J. Fijnen berg f 1700. 3. de levering van gordijnen, enz., voor de scholen m de Beekstraat en Koningstraat. Ingeschieven werd door M. H. van Raalle f553; J. Klaa- letibeek f544; J. R. van 't Hof f462; H van 't Hof f409; R. van T Hof ('404; H. Voortman f384; J. W. van Achter bergh Jr. f364; A. van Daal f325. De leverantiën zijn den minsten inschrijvers gegund. De inschiijvers achter wier namen geen woonplaats is vermeld, zijn te Amers foort woonachtig. De heer J. W. Wentzel, photograaf alhier, is vergund het wapen van de koningin-regentes te voeren. In het ingezonden stukje van Ve- ritas, voorkomende iu ons nummer van 5. dezer, vindt een der adressanten uan- leiding ons een afschrift te doen toeko men van het door eenige ingezetenen aan den gemeentelaad gericht adres betref fende de vervaardiging en levering van het officiëel verslag der gemeenteraads- zitti ugen. Volgens dien adressant, wien we voor de toezending onzen dank betuigen, luidt het rekest als volgt: iAan den Raad der gemeente Amersfoort geven met gepasten eeibied, de onder- geteekenden, allen gemeentelasten beta lende ingezetenen van Amersfooit, hun leedwezen te kennen, dat de officiëele verslagen van Uwe vergaderingen voor de betrekkelijk aanzienlijke som van 60<J gulden door iemand van buiten de ge meente opgesteld, en door een drukker van buiten de gemeente geleverd worden, terwijl de ingezetenen, die abonné's zijn op beide of een van beide Amersfoort- sche couranten de Eembode als meer bepaald kerkelijk blad laten zjj buiten rekening nog 50 cents moeten beta len om zich genoemde verslagen aan te schaffen. Op de laatstgehouden ver gadering van de kiesvereeniging Amers foort zijn de vragen ter sprake gebracht of de gelden, die betaald worden voor de officiëele verslagen der gemeentel aads- vergaderingen niet ten bate van inge- tenen zouden kunnen worden besteed en of die verslagen evenals iu andere en nog kleinere gemeenten niet in een der te Amersfoort verschijnende couranten zouden kunnen worden opgenomen, zoo dat Amersfoort's ingezetenen zich niet tot een Utrechtschen uitgever behoeven te wenden om een officiëel verslag van de vergaderingen van hun eigen gemeen teraad machtig te worden en dan nog wel tegen extra-beluling. Een commissie, benoemd om die vragen nader te onder zoekei), heeft er over gesproken met de uitgevers der beide Amersfoorlsche cou ranten, en daarbij is haar gebleken, dat de heer P. J. Frederiksredacteur-uit gever der Amersfoorlsche courantsteno graaf is en in die hoedanigheid voor verschillende groote bladen verslagen heeft gemaakt van zittingen der Tweede Kamer, vergaderingen van genootschap pen, enz.dat genoemde heer P. J. Fre deriks bereid is aan Uw vergadering proeven van zjjn bekwaamheid als steno graaf afteleggen, en indien hij aan Uw eischen voldoet, een overeenkomst met U aar.tegaan om de door hem vervaar digde officiëele vei slagen in de Amers foorlsche courant optenemen. De onder- geteekenden, er prijs op stellende de officiëele verslagen van den Amersfooi l- schen gemeenteraad in een Amersfoort- sche courant te lezen, verzoeken U beleefd maar dringend, het contract met den Utrechtschen uitgever tegen October niet te hernieuwen, maar in overleg te treden met genoemden heer P. J. Frederiks." Hetwelk doende, enz. (volgen de handteekeningen). Niet een is er in onze stad te vinden, dunkt ons, die niet instemt rnet de alge- meene strekking van het rekest. Maar evenmin dunkt ons, is er een te vinden die ook maar eenigszins instemt met de bijzondere strekking er van, namelijk deze, om, met voor bijgang van anderen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2