NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND !N DE L0UVRE. ]\o. 66. Zaterdag 19 Augustus 1893. Twee-ee-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. 1MIRSF0 BE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.— Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Oroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het vuurwerk, in den avond van den aanstaande verjaardag van H. M. de K»ningin te 'é;Gravenhage af te steken, zal, naar men meldt, niet zooals gewoon lijk in de Maliebaan te 's-Gravenbage, maar te Scbeveningen vóór het paviljoen van wijlen prins Frederik te bezichtigen zjjn. Een ontwerp van de ontginning der heidegronden, gelegen te Wapen- velde, toebehoorende aan de gemeente Zwolle, (het terrein aangekocht ten be hoeve der waterleiding) is ingevolge op dracht van B. en W. opgemaakt door den directeur der Nederlandsche Heide maatschappij. Het is aan de leden van den raad toegezonden, en zal weldra in behandeling worden gebracht. 17 Juni jl. werd de nummerstempel tot onbruikbaarmaking van de postzegels op de brieven afgeschaft en daarvoor in plaats gesteld de stempeling van de post en frankeerzegels met tien dagteekening- stempel. Deze maatregel bad ten doel hetwelk te vereenvoudigen, doch voornamelijk om het tweemaal gebruiken van postzegels tegen te gaan. Moge deze verandering doel hebben getroffen wat het eerste punt betreft, wat het tweede aangaat wordt dit door een der lezers van het Hdbl. zeer in twijfel getrokken. Hij schrijft: «Dezer dagen weiden mi) postzegels getoond, welke elk van twee met een dagteekeningstempel voorziene zegels wa ren gemaakt en wel zoo, dat men ze op het eerste gezicht niet van de ongestem pelde kon onderscheiden, »'t Is natuurlijk voor den postbeambte ondoenlijk steeds goed den stempel in het middeu van het zegel te brengen. Wil men evenwel het vervalschen van postzegels tegengaan, dan bestaat er slechts èèn middel, nl. door den dagtee keningstempel zoo groot te maken, dat hij niet alleen geheel het zegel, doch zelfs ook een gedeelte van de enveloppe beslaat. Een stempel zooals bijv. in Amerika wordt gebezigd." In de vorige week begaf zich de kolonel jhr. Meijer, van het 2de regiment huzaren, benevens de ritmeester-adjudant Van Kuijk, de 1ste luit.-adj. Van Tien hoven, de ritm. Römer, de le luits. jhr. Mock en De Voogt en de 2e luits. Van Rinkhuijzen en Maris, naar Dusseldorf, om aan de uitnoodiging van de officieren van het 2e leg. huzaren daar gevolg te geven. Te Dusseldorf aangekomen, werden zij opgewacht door den commandant van het reg.. Graf Von Ilzenplitz. Des avonds had op het casino een diner plaats, hun aangeboden door de officieren van het garnizoen der huzaren, een feestmaal, besloten met een bezoek aan den circus Buch. Den volgenden morgen om zes uur vertrok genoemde deputatie tepaaid,om een oefening bij te wonen, waarbij even eens de divisie- en brigade-generaals tegen woordig waren. Na eenige evolutiën te hebben bijge woond, werd de oefening besloteD met een défilé van het regiment, onder com mando van Graf Von Ilzenplitz, voor den kolonel jhr. Meijer. Daarna trok het geheele regiment met de muziek aan het hoofd door de stad, wat zeer veel nieuwsgierigen op de been bracht. Des avonds had ter eere der Hollandsche officieren een groot diner plaats, door de officieren der huzaren en uhlanen aangeboden, hetwelk opge luisterd werd door de muziek van het 11e regiment huzaren. Aan dit diner werd ook deelgenomen door de divisie- en brigade-generaals hierbij werden ver schillende toosten uitgebracht op den keizer van Duitschland en de beide konin ginnen der Nederlanden, welke laatste dronk staande met een »lebe hoch" werd aangehoord. Na afloop van het diner ging men onder de vroolijke tonen der muziek, begeleid door alle officieren, naar het station, om de terugreis naar Venlo te aanvaarden. Het «tot wederziens" klonk uit alle monden en de officieren van Venlo gin gen met den besten indruk van de goede en kameraadschappelijke ontvangst naar hun garnizoen terug. Een wetsontwerp is ingediend tot onteigening voor den bouw van een nieuwe brug over den IJsel, bij Wester voort, in den Staatsspoorweg, gedeelte Arnhem Zevenaar. Burgemeester en Wethouders van Arnhem, hebben voorgesteld om, met opheffing van de schipbrug over den IJsel bij Westervoort, den grooten rijksweg van Arnhem naar Zevenaar om te leggen langs de nieuw te maken spoorwegbrug, door deze ook voor gewoon verkeer in te richten, en eindelijk om, in het belang van de scheepvaart, in het Arnhemsche Broek te maken een vluchthaven aan den Rijn en deze te doen uitvoeren in verband met den spoorweg en haar daar mede in aansluiting te brengen. Over deze zaak is overleg geopend met den minister van Oorlog. Eventueel zal de uitvoering afhankelijk zijn van de gelde lijke bijdragen van de provincie en de betrokken gemeenten. In afwachting van dat onderzoek en van dat naar de door het Gemeentebe stuur van Arnhem voorgestelde vlucht haven, kan met de overbrugging worden voortgegaan. Mocht aan het verlangen van Arnhem kunnen voldaan worden, dan zal het werk ƒ420,000 meer kosten, behalve hetgeen meer noodig mocht zijn voor de verdedigingswerken te Wester voort. Nader meldt aan het Vad. De grondverschuiving te Geulle blijkt van weinig beteekenis te zijn. Het ver keer wordt er niet door gestremd, maar gaat geregeld door. De reizgers behoeven zich dus volstrekt niet ongerust te maken Ouder het personeel der voormalige Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij, dat geen afstand deed van de rechten, bedoeld in art. (j der overeenkomst met den Staat, doet zich thans, volgens De Post, het geval voor, dat een hunner, de station chef te Duiven, weigert een hem door de directie der Exploitatie-Maatschappij aangewezen nieuwe standplaats te volgen. Dooi genoemde directie is dientenge volge rechtskundig advies gevraagd, waaruit zal moeten blijken, of bedoelde ambtenaar al dan niet het recht aan zijn zijde heeft, en bij het hein indertijd door de directie der N. R. S. M. aangewezen slation niet behoeft te verlaten, of wel dat hem een standplaats moet worden aangewezen, gelegen uan een der lijnen van de N. R. S. M. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan De Telegraaf «De Israëlieten vertoefden veertig jaren in de woestijn, voordat zij in het beloofde laud konden komen. Wij hebben veertig redenaars in de Kamer moeten aanhooren te midden van een tropische temperatuur, en wij zijn nog niet zeker van in het beloofde land te komen. Boven den ingang van de vergaderzaal zou men kunnen schrijven, wat ongeveer Boisaparte bij de pyramiden tol zijn soldaten zeide: «Hier zien veertig redenaars op u neder." Sommigen van hen spraken zelfs twee maal, en indien het van den voorzitter der Kamer liadde afgehangen, zouden de algerneene beraadslagingen nog niet teu einde zijn. De oppositie heeft blijkbaar het debat als kokinje willen uitrekken, in de hoop, dat de verschillende bezwa ren tot ééne krachtige resultante tegen de wet zouden zijn samen te brengen. Maar ziet, wij zijn nog even wijs, en als die veertig onsterfelijken tegelijker tijd gesproken hadden, «zou «la gachis" niet grooter zijn in de rangen der oppo sitie, dan op dit oogenblik het geval is. Ik heb veel pai lementszittingen in mijn leven bijgewoond, maar ik moet eerlijk bekennen, dat ik in de Nederlandsche Kamer nog nimmer een zoo grooten stroom van onoprechtheid, om niet meer te zeggen, heb zien overvloeien dan in dit debat. Alle redenaars zijn onverander lijk voor «een flinke uitbreiding van het kiesrecht," maar altijd komt er een ge moedsbezwaar achteraan, waarmede men dit ontwerp afkeurt. De Grondwet heeft een breeden rug, en de juristerij is ge duldig. De taktiek, om het onderzoek van wetsontwerpen te rekken, zal ten slotte der oppositie geen heil aanbrengen, want hoe langer de amendementen on derzocht worden, hoe verder de verdeelde meeningen uiteen zullen gaan en ook hoe meer het blijken zal, dat een flinke uitbreiding van het kiesrecht volstrekt niet de hoogste wensch is van de oppo- neerende Kamerleden. Alles bijeen genomen komt het wets ontwerp zeer ongedeerd uit het debat der algerneene beraadslagingen, en heeft de Kamer in de oogen van den toeschou wer niet gewonnen noch in waarde noch in waardigheid. Een gewoon menschenkind zou denken, dat na 54 redevoeringen het oogenblik van stemmen niet verre moest zijn. He laas, h'-t kan nog weken duren, eer men tot een besluit komt, en met verbazing moet men thans vernemen, dat wat aan de heeren het meest belang inboezemt, de vraag is, of A. en B. dan wel C. en D. het meest kans hebben om ministers te worden, als het ontwerp mocht vallen. Het is altjjd onraadzaam, om de huid te verdeelen, voordat men den beer ge schoten heeft, maar in deze warmte?" Generaal Booth zal Nederland dit jaar nog eens bezoken, waarschjjnljjk in het midden van October. Bij Breukelen is de locomotief ge derailleerd van een kolentrein naar Am sterdam. Het hoofdspoor is onbruikbaar. De passagiers, te 11.50 Greenwichlijd van Rotterdam vertrokken, zijn overge stapt in den Duitschen trein. Er is eene vertraging geweest van een uur en twin tig minuten. Er hebben geen persoon lijke ongelukken plaats gehad. De wijze, waarop te Amsterdam de door de politie opgevangen honden wor den gedood, heeft verontwaardiging bjj de dierenvrienden en o. a. in het tijd schrift Onze Honden een krachtig protest uitgelokt. Ds. J. B. F. Hugenholz, pre dikant te Axel, heeft met de redactie van het genoemde tijdschrift aan dat protest meer kracht willen bijzetten door eene monster-petitie aan den gemeente raad van Amsterdam, nadat eene petitie der Sophiavereeniging tot bescherming van dieren geen resultaat had opgeleverd. De honden, die op straat zjjn opge vangen, worden, zooals men in Onze Honden kan lezen, in kisten geperst en zoolang onder water gehouden, totdat zij dood zijn en daarbij geschiedt dat met stuitende ruwheid. De geabonneerden van het tijdschrift hebben een briefkaart ontvangen, die zij slechts met hun naam behoeven in te vullen en aan ds. Hugenholz te zenden om het monster-adres te ondersteunen. Door het badpersoneel aan het Scheveningsche strand is gister op liee- terdaad betrapt een 17 jarige knaap, die uit eene kleine badkoets een portemon- naie had gestolen met een inhoud van f4. Daar den vorigen dag reeds een der gelijk geval was voorgekomen, was het personeel op zijn hoede, tengevolge waar van de jongen werd gesnapt. Hij zette het op een loopen, maar werd achter haald en in arrest genomen. DOOK L. H. 3) Wat had zij den jeugdigen landsman veel te vragenZij nam hem de woorden byna uit den mond en tranen van blijde ontroering rolden haar over de wangen, toen zij hoorde dat men haar in Erfurt nog niet vergeten had; dat haar broeder vooral veel meer naar haar verlangde dan hij voor zijne vrouw wel weten wilde, en dan hun drie kinderen EKbeth, Kurt en Rosa altijd iets te zeggen hadden van hunne lieve tante, die ver weg in Parijs woonde. Gedurig drong een dof geratel tot het stil verblijf van Rosalie door. «Het hof rijdt naar Versailles," sprak zij, en ver volgde daarna met nieuwen ijver het ge sprek over den slottuin van Wiehe, ter wijl zij Kurt narcissenzaad beloofde voor zijne moeder, die eene groote lief hebster van bloemen was. Eensklaps sprong zij op: «Vergeef mij, jonker, daar zit ik, oude bakkelkous, en praat over Erfurt, in plaats van u een dienst te doen, door u al vast een blik te gunnen in onze heerlijkheid. Kom, bekijk fipver den ko ning eens, dan mij, oude vrijster; maar drir.k eerst uw glas leeg Zij schonk het sierlijke venetiaansche glas nog eens boordevol met den licht- rooden Troutignan, waarvan de Bourbons zooveel hielden, reikte hem hel korfje met appelen en gebak en zei toen«Kom nu, dan kunt ge het heele hof zien ik zal een goed plaatsje voor u opzoeken." «Mij dunkt, Roosje," sprak de vrijheer plagend, terwijl hij zijn glas opnam en de zonnestralen in liet parelend vocht liet spelen, «dal gij een voornaam per soon hier in de Louvre zijt. Een hei tog voerde mij tot u, en gij liadt eens moe ten hooren met hoeveel lof hij over u sprak 1" «De hertog is een ridderlijk man in den goeden zin des woords, anders zou dat prijzen mij niet bijzonder aanstaan. Laat ik éeti ding zeggen, jonker, alleen diegenen deugen hier, op wie iedereen schimpt en zoo heel braaf zijn die ook nog niet eens." Kurt keek haar met zijn eerlijke blauwe oogen zöo vol verbazing aan, dat zij hardop begon te lachen. «Ja, ja," knikte zij, jzoo'n eenvoudige duitscher leert hier heel wat, waarvan hij thuis nooit ge droomd had I Parijs is gevaarlijk, dat zult gij spoedig genoeg merken." «En waarom blijft gij dan jaren ach tereen in die gevaarlijke omgeving?" vroeg Wiehe. »Ja," gaf zij ernstig ten antwoord, «ik zou nu wel kunnen zeggen dat alleen de trouw aan mijne lieve meesteres mij hier hield, maar dat zou niet de zuivere «aar heid zijn. Ik kan niet meer heengaan; Parijs houdt met zijne toovermacht ge vangen; dat zult gij zelf ook weldra on dervinden. En dan want ik wil mij niet slechter voordoen dan.ik ben ver geet niet dat ik nu al byna vijftien jaren lang het spoor zoek van iemand, die het laatst hier in Parijs gezien is; en ik blijf mij vasthouden aan de hoop dat ik het eindelijk ook hier zal terug vinden." Kurt wist maar al te goed wat zij be doelde en verliet zwijgend met haar de karner, toen zij zich onverwachts om keerde en riep: «Wacht, ik moet u eerst nog iets laten zien." Zij schoof een groen gordijn ter zijde en nu vertoonde zich het pas voltooide portret eener jonge dame. Het stond nog op den schildersezel en de verf was nog niet geheel droog. Op een vergulden inet geel damast bekleeden stoei zat, bevallig achterover geleund, een jonge dame, ge kleed in een blauw zijden japon, die den prachtigen blanken hals en de fraaie ronde arinen vrij lint. Om den hals droeg zij een blauw fluweelen lint met een diamanten slot; om er het hoog verstan dig voorhoofd kek m een paar helder- bruirie oogen den beschouwer vriendelijk a<n; een lok van het golvende bruine haar hing over haar schouder. Hoewel er fierheid sprak uit haar edele trekken, maakte het geheel toch een onbeschrijfe lijk lieflijken indruk; een blad muziek lag op haar schoot en een mopsje aan haar voeten, waarvan er een, in sierlijk atlas geschoeid, onder het rijk geplooide kleed uit kwam kijken. Met eene uitdrukking van innige liefde en vereering hingen Roosjes blikken aan het lief gelaat; Kurt sloeg er een enkelen blik op, en keerde zich daarna eenigszins teleurgesteld om. M irie-Rose zag het, een schaduw vloog over haar vriendelijk gezicht. «Bevalt het u niet?" vroeg zij half verwijtend, half angstig. «Ja wel!" hernam hij; »'t is een lief kopje, maar «Maar," herhaalde Roosje half toornig, «een lief kopje? Het is het mooiste, he- koorlijkste en beste scl epsel op de wijde wereld I Hebt gij ooit zulke handen en armen gezien?" Kurt bekeek het portret nog eens nauw keurig. «Inderdaad," zei hij, «die zijn onberispelijk, mijn lieve Roosje; maar ik heb van daag reeds schoonheden gezien, waarmee dit allerliefste dametje zich niet in de verste verte meten kanik heb madame de Montespan en de Jonquille ontmoet." Met een tuk schoof Roosje het gordijn voor het portret, en haar gelaat had eensklaps eene sombere, droevige uit drukking gekregen. «Dan hoefik u eigen lijk niets meer te laten zien," sprak zjj scherp, «of stelt ge misschien nog belang in den koning?" «Kom, kom, Roosje, wordt nu niet boos!" vleide de jonge maD «is het eene staatsmisdaad dat ik niet in verrukking ben over de blauwe dame? Zeg mij hoe zij heet, breng mij bij haar en ik zal mijn best doen om op haar te verheven als het zijn moet." «Dat hoeft volstrekt niet," gaf zij nog altijd onverzoend ten antwoord; «en gij hebt met haar naam ook niets te maken." «Nu, ik zal er mij in trachten te schik ken," lachte Kurt, «maar laat mij nu ten minste den koning zien, dan beloof ik u dat ik zoo min mogelijk aan de Jonquille zal denken; de blauwe dame zal ik zon der uwe hulp wel weten uit te vinden!" «Zoek maar gerust," gaf Roosje nu ook weer vriendelijk ten antwoord; «maar volg mjj nu, anders is de koning weg

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1