Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. het comité de tribune en las 15 tele grammen van adhaesie vooi, in den loop van den dag ontvangen van v. Kol uit Zwitserland, uit Amsterdam, Goes, Dord recht, Wormerveer, Rotterdam, Haar lem, Middelburg, Maastricht en Vlissin- gen. Op verzoek van het comité sprak Van Emmenes daarna het sluitingswoord. Hij eindigde met «Leve het revolutionair socialisme," dat door de aanwezigen her haald werd. In optocht ging het daarna weer naar Heerenveen terug, van waar men de reis naar huis aan- voerdde. Alles liep zeer ordelijk af. Er werden aan het bureau ruim 9000 kaartjes af- gegevpn. Op het teriein van bétel »Beau Séjour" te Hilversum gaf Zondng-avond de trickrider Cramer uit Utrecht proeven van zijne bedrevenheid in het rijden op rover en bicycle. Met onbegrijpelijke vlugheid voerde de 9jarige knaap de stoutste toeren op zijne machine uit, waarvooor hij van het publiek een dank baar applaus inoogstte. Het terrein was fraai a giorno ver licht, terwijle eene orkest-begeleiding er nog hel hare toe bjjdroeg om de feeste lijke stemming te verhoogen. Van Zaterdag 26 Aug. a. s. tot Maandag 4 September viert men te Til burg een groot muziekfeest, waaraan door velschillende muziekcorpsen uit ons land en Beigië wordt deelgenomen. Naar het piogramma te oordeelen. belooft dit feest alleszins belangrijk te zullen wor den. Voor de noodige afwisseling is ge zorgd. Een man in het Kortenbosch te 's-Gravenhage, die Vrijdag ondertrouwd was, mishandelde zijn bruid, na terug keer van het Raadhuis zoodanig, dal zij «moord" riep, waarop de politie de deur der woning forceerde en den woesteling onder hevig verzet naar het commissa riaat van politie overbracht. Ter gemeenteraadsvergadering, te Tegelen, door den burgemeester belegd, om de geloofsbrieven der herkozen leden te onderzoeken, is geen enkel der raads leden verschenen. Zij handhaven alzoo hun besluit' om onder dezen burgemees ter niet meer ter vergadering te ver schijnen. De wedrennen, welke te Arnhem a s. Donderdag op de renbaan der Geldersche Harddraverij en Renvereeniging zullen plaats hebben, worden vereerd met de tegenwoordigheid der beide Koninginnen. Dientengevolge heeft de tribune eene ge- heele verbouwing ondergaan volgens het ontwerp van den heer Kluassen te Oos terbeek, die tevens uitvoerder is, en wien daarvoor alle lof toekomt. Voorts zijn eenige verbeteringen aangebracht, welke vooral den bezoekers van den twee den en derden rang ten goede komen. Behalve door hel bezoek der Koningin nen zullen deze wedrennen bijzonder merkwaardig zijn door het groot aantal der ingeschreven paarden. Zoo zullen naar den St. Hubertpiys 12, naar den Rhena- na-prijs 18, naar den Queenscup-prijs 9 en naar den Tribune-prijs 14 renners mededingen. Met ingang van heden werden de miliciens van de lichting 1890 van het corps genietroepen, die gedurende vier weken ouder de wapenen waren gei un pen tot het houden van herhalingsoefe ningen, weder in het genot van onbe paald verlof hersteld. Zij vertrokken dezen moigen, in acht detachementen vereenigd, per staatsspoor in verschillende richtin gen naar hunne woonplaatsen. Zondag hebben in Frankrijk de alge- meene verkiezingen voor de Kamer plaats gehad en voor liet eerst heeft de repu- bekoorlijk origineel; bij het zien van den vreemden heer namen de mooie oogen terstond een veel ernstiger uitdrukking aan, die echter klaarblijkelijk niet bij het lachende mondje paste. »Sta mij toe, lieve gravin, dat ik vrij heer von Wiehe, onze landgenoot, aan u voorstel," sprak Roosje op stijven salon- toon, en zich tot Kurt wendende vervolgde zij evenzoo: «Gravin Hollkirchen, een nichtje van madame Dangeau, zal u zeker gaarne toestaan om kennis met haar te maken." «Ik ben altijd blij als ik hier te Parijs eens een duitscher ontmoet," zei de gravin vriendelijk, en Kurt nam die gelegenheid waar om haar eens oplettend aan te zien. Sedert hij wist dat hij eene landgenoote voor zich had, stelde hij nog veel meer belang in haar, en het was vreemd, maar de indruk door de madame Montpspan's verleidelijke schoonheid op zijn jeugdig gemoed teweeggebracht, scheen plotsel.ng te verdwijnen. «Gij moest mijne tante eens een be zoek brengen, mijnheer von Wiehe," vervolgde de gravin, «zy lijdt altijd aan heimwee, en als zij onze goede Rose niet had, hield zij het hier stellig niet uil; oom Dangeau zal u ook meevallen, en gij kunt zeker allerlei dingen van hem leeren." bliek daarbij de ondersteuning van den Paus genotenop grond hiervan wordt verwacht, dat de royalisten en de bona- partisten slechts iu een klein getal zullen worden gekozen. Daarentegen is die ondersteuning ten goede gekomen aan de zoogenaamde gerallieerden, die, wat ook hun innerlijke overtuiging moge zijn, zich hij de republiek hebben aangesloten. Zij hoopten oDgeveer 100 plaatsen te verwerven. De opportunisten, die in de vorige Kamer 238 sterk waren, hoopten ook op eene aanzienlijke versterking hunner partij. En zoo zij al niet de volstrekte meerderheid hebben verworven, zouden zij toch met de gerallieerden eene sterke meerderheid kunnen vormen, tenzij in het geval, dat de laatsten verlangden, dat de school weder onder den invloed der geestelijkheid werd gesteld. Voor 581 plaatsen in de nieuwe Kamer waren 2100 candidaten; te Parijs, dat 32 afgevaardigden kiest, alleen 370. De Duitsche handel lijdt door den tariefoorlog met Rusland niet minder dan de graanbouw. Daar de uitvoeren uit Finland nu ook door Duitschland aan het hoogste tarief onderworpen worden, lijden de zeehan delsplaatsen, en onder deze vooral Lübeck, een ontzaglijke schade. Bovendien wordt algemeen van de zyde van den Duitschen handel geklaagd over de strenge wijze, waarop de Duitsche tolbeambten het tarief toepassen. Zoo liggen er te Antwerpen voor rekening van Duitsche firma's groote voorraden Russische petroleum, die nog vóór het uitbreken van den tarief-oorlog derwaarts verzonden is geworden.Ofschoon dit nu bewezen is en tevens vast6taal, dat er sedert den 2den Augustus geen Russisch schip te Antwerpen is aange komen, weigeren de Duitsche beambten toch deze goederen tegen het gewone invoerrecht te laten passeeren, onder het voorwendsel, dat de petroleum wel per spoor van Rusland naar Antweipen ver zonden kan zijn. Naar aanleiding hiervan vraagt de Frankfurter Zeitung, of de oorlog soms tegen den Duitschen handel gevoerd wordt. Inmiddels is het einde van den tarief- oorlog nog niet te voorzien. De Novoje Vremja, spoort na de verklaringen van den Russischen minister Witte, de regee ring aan om niet eerder aan eene ver laging der tarieven te denken, vóór Duitschland daarom vraagt en zelf eerst er het voorbeeld toe geeft. Het is maar al te waarschijnlijk, dat de Russische regeering deze zelfde overtuiging deelt. In het Britsche Lagerhuis is Vrijdag plotseling weer door den heer Gladstone medegedeeld, dat hij heden (Maandag) voorstellen zal het Home-Rule-debat den daarop volgenden Vrijdag te sluiten. Terwijl zijn getrouwe volgers deze aan kondiging plichtmatig toejuichten, kwam de leider der oppositie, de heei Chambet- lain, met den meesten nadruk daartegen in verzet. Hij zal dan ook Maandag een tegen-voorstel indienen, waarin zal wor den verklaard, dat de aanneming van een dergelijk voorstel het Huis zou verlagen tot een stemwerkluig en daardoor aan de Britsche minderheid daarin het grond wettig recht zou worden ontnomen op behoorlijke wijze van gedachten te wis selen over een maatregel, waarbij Enge- lands belangen zoo ernstig zijn betrokken. Er bestond, zeide Chamberlain verder, voor een dergelijken maatregel niet de minste noodzakelijkheid. Slechts overwe gingen van partijbelang waren hier in het spel. Hij verlangde dat de regeering het voorstel zou intiekken en liever het Parlement ontbinden, opdat de kiezers in de gelegenheid mogen worden gesteld hun oordeel te zeggen over de Home- Rule-voordracht, omtrent welker strek king en bijz nderheden ze, toen de vorige verkiezing plaats had, nog verre van vol doende waren ingelicht. Dat belooft een heele strijd te worden. De werkstakers in de kolen-districten in Wales hebben ondervonden, dat wie wind zaait, wel eens storm oogsten kan. Hun besluit om inbreuk te maken op Die laatst woorden werden door een schelmsch lachje vergezeld, dat de aller liefste kuiltjes in de frissche rozenwan gen te voorschijn riep. «Ik meen het in ernst," vervolgde zij, «tracht goede vrienden te worden met mijn wei wat ijdelen, inaar goedhartigen oom, dan zal hij u zeker aan deu koning voorstellen en u de toegang tot de lof- feesten gemakkelijk maken." «Ik wil zeer gaarne van uw wenk ge bruik maken," gaf Kuit ten antwoord. «Mag ik nu de eer hebben de dames te geleiden, dan keer ik zelf ook naar mijn logement terug." «Dat wil zeggen, wjj zullen gravin Laurence geleiden, en dan breng ik u naar den uitgang; of staat er misschien weer een fransche hertog voor u gereed vroeg Roosje plagend. »Een htrtog?" riep Laurence verwon derd. «Ja gravin, de hertog de Larochefou- cauld I eeft mij den weg gewezen naar mijn vriendinnetje," hernam Kuit. «Wel, dat is alleraardigst I" lachte Laurence, en klapte in de handen van pleizier. «Gij moet weten dat de hertog Roosje's verklaarde adorateur is; hoe welkom z>l uw verzoek hem geweest zijn. Daar zal mijne tante Anne zelfs om moeten lachen de vrijheid van arbeid en hun kamera den te Ebbw Vale, die aan het werk gebleven waren, te dwingen den aibeid te staken, was bij dezen uitgelekt. Zij hadden oveial wachtposten uitgezet, en de werkstakers werden met bloedige koppen verdreven. Hiermede nog niet tevreden, zijn de aangevallenen aanvallers geworden en hebben zij tol tweemaal toe vergaderingen der werkstakers uiteen gejaagd. Een groote legermacht is thans in Wales geconcentreerd, teneinde eene herhaling dezer gevechten te voorkomen. De leiders der werkstakers hebben den laad gegeven om zich bij de door de patroons voorgestelde loonschaal neer te leggen. Het is evenwel zeer onwaarschijn lijk, dat dit voorstel ingang zal vinden. Terwijl de mijnwerkers van Schotland in Nooid-Engeland niet met eene alge- meene werkstaking wilden medegaan, zullen de werkstakers nu onverwachts misschien hulp krijgen door de aansluiting der mijnwerkers van Fifi- en Clackman nan, die tot nog toe over hun loon nitt ontevreden waren. Zij verlangden opgrond van de prijsrijzing der steenkolen door loonsverhooging ook in de winsten daar van te deelen. De patroons leverden hun ten volle bewijs, dat zij zeiven in de eerste veertien dagen nog geen winst uit den verhoogden prijs konden trekken, daar zij nog door loopende contracten gebonden waren. De arbeideis bleven evenwel op hun eisch van verhooging van het dagloon met 1 shilling of 25 pet. staan, en hebben, wanneer daaraan niet wordt toegegeven, gedreigd bet werk te zullen staken. De binnenlandsche toestand van Servië, die zich nooit bijzonder door ordelijkheid onderscheidde, moet tegenwoordig be klagenswaardiger zijn dan ooit. Sedert April, toen de radicale partij weder de bovenhand kreeg, hebben bijna dagelijks politieke moorc.en en bloedige mishande lingen plaats gehad. Om een denkbeeld te krijgen van den tegenwoordigen toe stand, is het voldoende de statistiek te raadplegen, voorkomende in een onlangs verschenen officieel verslag. Volgens die statistiek zijn in de laatste vier maanden tei kennis der overheid gekomen: 39 gevallen van politieken moord, 152 ge vallen van diefstal n et geweldpleging en 47 brandstichtingen. Sinds hel in staal van beschuldiging stellen van het laatste libeiaal Ministerie is het plegen van misdaden op onrust barende wijze toegenomen. Verder is opmerkelijk, dat de meeste misdrijven om politieke beweegredenen worden begaan en dat gewoonlijk voorstandeis der liberale en progressistische partij de slachtoffers zijn. Het meer vieedzaam en ordelievend element iu Servië schrijft den tegen woordigen staat van zaken toe aan hel laakbaar gebrek aan geestklacht in de houding der Regeering en aan de flauw- hartige handelwjjze der overheid, waar zij recht spreekt over boosdoeners. De radicale Regeering vr eest door het nemen van strenge maatregelen tegenover mis dadigers de landelijke bevolking en de lagere klassen van zich te vervreemden, onder welke zij het meerendeel harer politieke medestanders vindt, terwyl de Regeerings-ambtenarengroolendeelsslecht onderwezen en karig bezoldigde lieden zijn, die niet aarzelen, medeplichtig te worden aan de verkrachting van het recht, indien daarbij geldelijk voordeel te be halen is. De zilveren medaille voor Sijarigen trouwen dienst werd gisterenochtend uitgereikt aan den adjudant-onderofficier W. A. Spits, schrijver bij de hoofd-ad- miuistratie van het 5e regiment infanterie. Aan den sergeant A. W; A. Eijman, van het 5. regiment infanterie alhier, is de bronzen medaille voor trou wen dienst op de gebruikelijke wijze uit gereikt. als ik het haar vertel!" «Luister niet naar die ondeugd, jon ker"' verzocht Roosje, terwijl een don kerder blos haar wangen kleurde; «wel vallen de in vollen bloei staande rozen hier aan l.et hof meer in den smaak dan de knopjes, en ik ken zelfs jongeheeren, die een half verwelkte jonquille verkiezen boven een frisch vergeet-mij-nielje «Maar Roosje I" riep Kuil hevig blozend, terwijl de gravin hen beurtelings verwon derd aankeek, en Roosje vervolgde: «Maar om nu een duitsch burgermeisje, dat er nog vrij knap uitziet, maar toch nooit eene beauté geweest is, in èen adem te noemen met een franschen her tog, is toch wat al te bespottelijk," «Neen, neen, Roosje, die verdediging gaat niet op," plaagde ook Kurt; Roosje lachte hartelijk mee, en menige blik volgde het vroolijk babbelend drietal, want het was nog levendig genoeg in de gangen en op de trappen van de Louvre, al waren de meeste heeren en daines den koning naar Versailles gevolgd. Voor de vertrekken van madame Dan geau bleven zij staan; Laurence reikte den jongen man de hand, en deze drukte schijnbaar kalm, maar met kloppend hart lippen de fijne vingertoppen. De zwitser, die voor de deur stond, tikte met zyn stok, de vleugeldeuren Ook de sergeant G. Schreuder van het 5e Reg. Inf. alhier behaalde bij de verleden week gehouden schietwedstrijd te 's-Giavenhage een prijs inet 74 pun ten en riiet met 44 zooals abusievelijk in ons vorig nummer was vermeld. Eveneens wonnen Adjudant Koolhof en sergeant Dekker, alhier en leden van den bond van oud-onderofficieren bij die gelegenheid een prijs. Het leggen van de tramlijn van Veendam naar Pekela is aan den minsten inschrijver, de Heer J. H. Boks alhier, voor f 11.100 gegund. Zondag in de vroege morgen sprong eene vrouw, die aan verstandsverbijste ring lijdende is, in eene nog al diepe sloot aan de Heiligenbergerweg, met veel moeite werd zy door den landbouwer v. Z. en diens knecht weder op't diooge en naar haar woning gebracht. Maandagavond kregen een paar venters in komkommers, in de Utrechlsche straat eene woordenwisseling welke zoo hoog liep dat zij spoedig handgemeen werden, in welke handeling zij echter werden gestoord door tusschenkomst van een dienaar van den H. Hermandad. Uevondeuo]iden openbaren weg: 1 Wandelstok met zilveren knop. 1 granaten broch in goud gezet. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan hel bureau van politie. Zaterdagmorgen werd te Heeren veen gevankelijk binnengebracht de 26- jarige koopman Rudolf H., een zonderling man, die herhaalde malen gevangenisstraf heeft ondergaan, meest wegens feiten onder den invloed van sterken drank gepleegd, in één woord iemand, die een maal drank gebruikt hebbende, zich enkel door tiet gezegde: dit of dat durf jij niet doen, tot allerlei daden laat overhalen, waarvan hij het verkeerde in normalen toestand inziet verdacht van diefstal van f 1000 ten nadeele van zijnen vader gepleegd. Na verhoor voor den rechter-cemmis- saris is tegen hem een bevel van voor- loopige gevangenhouding uiigevaardigd. Donderdag was H. te Meppel aange houden en vandaar naar Wolvega over gebracht. Bij zijn aanhouding werd nog ruim f 975 van het ontvreemde op hem gevonden. Zaterdagnacht is in de Maas bij Rotterdam verdronken de agent-majoor der polite A. H. Kool, terwijl hij belast was met den dienst op het havenbootje. Kool had eenen goeden naam als recher cheur en maakte zich o. nr.. zeer ver dienstelijk bij de opsporing van de kost baarheden, indertijd door de «millioenen juffrouw" Jannetje Struik door oplichting verkregen. Een verpleegde in het Oude Man nenhuis te Breda, zekere de H., kreeg dezer dagen kamerarrest, omdat hij dron ken in het huis was gekomen. Deze straf beviel den ouden man niet zeer, waarom hij naar Antwerpen trok enop een boot naar Amerika was gegaan. Te Warasdin in Cioatië is een troep ellendelingen ontdekt, die kinderen stalen en ze dan moedwillig verminkten om ze als bedelaars te gebruiken. Met on- menschelijke wreedheid braken ze armen of beenen of staken hun ongelukkige slachtoffers de oogen uit. De onmen- schelijke wezens zijn gevangen genomen en zullen te Warasdin terechtstaan. Over Wilna is een hevig onweder loj- gebroken, gepaard met plasregens, die de streek onder water zetten; 18 in woners werden in hun slaap door hel water verrast en verdronken. Op het eiland Kalymnos, een der Sporadische eilanden, is een voor-Home rische stad ontdekt, die den naam Kallri droeg. Een vrij goed bewaard gebleven burcht, overblijfselen der muren van een akropolis en de grondvesten van een tempel heeft men gevonden. Een gepensioneerd en gedecoreerd O.-I. militair had zich laten verleiden tot een bezoek in de O. Z. Kapelsteeg te Amsterdam. Toen hij aldaar even ver toefd had, werd hem een bedrag van f5 ontnomen. Een der dieveggen vluchtte in eene woning, naast de deur, nagezet door den militair, die spoedig werd aan gegrepen door hare handlangers. Er volgde nu een verwoed gevecht, de militair verdedigde zich dapper en ver wondde een der aanranders met een knipmes, zoodat een kerel in het Gast huis verbonden moest worden. De ruiten werden verbrijzeld, de militair werd aan werden opengeworpen, en door een paar rijk gegaloneerde dienaren voorafgegaan, begaf de gravin zich naar het salon harer tante. (Wordt vervolgd). het hoofd verwond. De politie geleidde hem voor eigen veiligheid naar de Oude- brug. Hij had zich tegenover hel roof zuchtig geboefte kranig gedragen. Amst. Wat al niet gekookt moet wor den. ln de Zomervergadering van den Geneeskundigen Raad voor Friesland en Groningen, te Leeuwarden gehouden, was een voorstel ingekomen, luidende «De Geneeskundige Raad spreke zich uit over het gebruik van ruw ijs, met het oog op het cholera-gevaar." Aangenomen werd, dat in het ijs tien procent bacteiiën in levenden toestand aanwezig zijn van die, welke voorkwa men in het water, waarvan het ys afkom stig is. Na afloop van de bespreking stonden eenige doktoren over de quaestie wat na te praten. Een hunner vioeg aan een b ikend en knap dokter: «U weet stellig wel een middel om de bacteriën in ijs onschadelijk te maken?" «Zeker," was het autwoord, «een zeer eenvoudig middel zelfs." Nieuwsgierig staken de heeren de hoofden bijeen eu spitsten zij de ooren om het orakel goed te hooren. «Koken I" was het leuke antwoord. Het spoken schijnt te Utrecht be smettelijk te zijn. Nauw heeft de man met den rooden baard in het Korte Roosendaal zijne expe rimenten gestaakt, of aan een ander einde der stad, ditmaal in de open lucht, in het Hoogelandspark, moet eene vrou welijke verschyning tot allerlei boven natuurlijke gevolgtrekkingen aanleiding geven. Het eigenaardige van deze verschijning is dat nog niemand haar heeft zien ver schijnen en dat van haar bestaan en van hanr rondwaren op dit ondermaansche tot dusver alleen melding is gemaakt door een overprikkeld jongeling, die op een niet al te besten voet met zijne examens staat en daar in eenzaamheid zat te overpeinzen, of hij in zijne duistere toekomst niet een lichtgaatje zou kunnen prikken, door zich ook maar op de massage toe te leggen, waarvan hij straks (bij Sequah) zulke schitterende uitkomsten had gezien. Volgens zijn veihaal zou hij Maandag avond uit die sombere overleggingen ge wekt zijn door een ontzaglijken kus, die zelfs hem, ofschoon geen onbekende op dit «terrein," in de hoogste verbazing bracht. Eer hij zjjne lippen had afge veegd, was «de lieve onbekende" ver dwenen en alle nasporingeq, ofschoon in gezelschap van een nachtwacht en zijn hond en twee daar toevallig aanwezige dames tot in den nacht voortgezet waren vergeefs. Het merkwaardigste van het geval is, dat bij het verlaten van het Park de jongeling opnieuw het doelwit van eene leedere omhelzing was en daarvan moet toen inderdaad iets door deD nachtwacht gemerkt zijn, welk «iets" hij echter niet nauwkeuriger kan omschrijven dan als hel fluiten van een kogel langs zijn oor. De hond moet op datzelfde oogenblik zeer onrustig zijn geweest en geknord hebben, maar de beide dames houden stokstijf vol, dat zij niets hebben gezien of gehoord. De jongeling moet bij dit avond- avontuur zijne portemonnaie verloren hebben. Men verdiept zich in gissingen I De overleden wonderdokter Wopke de Vries te Kuikhorn (Fr.), kreeg Don derdag zooveel patiënten bij zich, dat de spoorbeambten te Veenwoude, waar de patiënten moesten afstappen, dien trein bestempelden met den naam van «Wopke- trein." In de myn Kaisersticht zijn door een ontploffing meer dan 50 mijnwerkers gedood en velen gewond. Een liter belicht meldt dat tot nog toe 52 dooden en 18 gewonden boven ge bracht werden. Meer dan 30 man zijn nog beneden, die waarschijnlijk gedood zijn. Het ongeluk is waarschijnlijk ver oorzaakt door een springpatroon. De ge weldige ontploffing verspreidde zich door de geheele mijn-afdeeling, waarin 100 man werkte. Daarvan is de helft dood, terwijl zich meer dan 30 man in de schachten bevinden. Daar er instortingen hebber, plaats gehad gaat het opzoeken der lijken uiterst langzaam. -• Volgens de nieuwste berekening, wordt er jaarlijks 1.800.000.000 pond papier gemaakt. Daarvan wordt de helft tot drukken, tot schrijven en het over blijvende deel tot andere doeleinden ge bruikt. De regeeringen verbruiken 200 millioen papier, het onderwijs 180 milli- oen, de handel 240 millioen, voor industri- eele fabrikaten worden 180 millioen verbruikt, de particuliere briefwisseling heeft 100 millioen noodig en 900 millioen wordt door drukkerijen gebruikt. Er zijn 39o0 papierfabrieken, waarin 90.000 mannen en 180.000 vrouwen werkzaam zijn. Bovendien zijn er 100.000 personen die lompen verzamelen. Het meest afdoende middel tegen stiaatrumoer is regen. Vandaar waar schijnlijk, dat men zoo vaak de brandspuit hoort aanbevelen als middel tot het uiteenjagen van samenscholingen. Het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2