BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Gemengd Nieuws. berg 19 een prooi der vlammen geworden. Eenige jongelieden, die dit hooge plekje hadden uitgekozen tot het afsteken van eenig vuurwerk, schijnen daarmede wat onvoorzichtig te weik te zijn gegaan, althans in een oogwenk stond het stiooien dak in den brand; het handspuitje daar ter plaatse kon niet anders doen dan beletten dat het vuur zich aan het omringende houtgewas mededeelde. In de dagbladen werd dezer dagen melding gemaakt van een ongeluk, de vorstin van Wied overkomen. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat het niet H. K. H. prinses Maria der Nederlanden, gemalin van den prins van Wied, is, die onlangs bij een val haren arm brak, zoo als velen verkeerdelijk meenen, maar de moeder van den prins, de vorstin-weduwe van Wied. Door den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landinucht zijn zeei strenge bevelen gegeven met het oog op den gezondl eidstoestand der kam- peerende troepen in de lagerplaatsan bij Zeist, Laren, Rijen en Ommen. Door het algemeen bestuur van den algemeenen Nederlandschen Wiel- rtjdersbond zijn benoemd in deze pro vincie: tot plaatsvervangend afdeelings- consul de heer J. C. J. Lipman te Utrecht en tot lid van het algemeen bestuur als afgevaardigde de heer W. G. L. K.Andrau. Te Rotterdam zijn sedert Zaterdag aangegeven 2 personen als overleden aan Aziatische cholera en 1 persoon als daar aan lijdende. Deze persoon is eene 21- jarige vrouw, te Charlois woonachtig, bij wie zich de ziekte openbaarde tijdens haar verblijf bij hare ouders aan den Schiemond no. 46 (Delfshaven), waar zij verpleegd wordt. In het geheel hebbeD zich dus nu 10 gevallen van cholera te Rotterdam voor gedaan, waarvan 6 met doodelijken af loop, terwijl nog 4 lijders in behandeling blijven. Omtrent het voorkomen van cho- lera-gevallen te Leerdam, waarover tegen strijdige berichten liepen, kunnen wij thans uit betrouwbare bron het volgende mededeelen Tot 20 Augustus kwamen 11 gevallen voor, waarvan 4 met doodelijken afloop. Den 26. Augustus deden zich 3 nieuwe gevallen en 1 sterfgeval voor en op Zon dag 27 Augustus nogmaals 3 nieuwe ge vallen en 2 stergevallen. In verband met het voorkomen van enkele gevallen onder de desinfecteurs is er voor gezorgd, dat deze zich in het vervolg beter ontsmetten en betere voor zorgsmaatregelen nemen. N. Ii. Ct. «Kookt uw drinkwater en uwe melk" aldus luidt de door de gezondheids commissie te Rotteidam bij vetgediukte adveitentie aan de ingezetenen gegeven i a id.Gebruik goed drinkwater Hoed u voor gebiuik van elk ander water dan dat der waterleiding. Laat het verstrekte water staan in goedgedekle vaten. Spoel de glazen voor en na gebruik goed om. Vooral worden schippers gewaarschuwd, ook voor het schrobben geen grachtwa ter te gebruiken. By de keuze en de bereiding van dran ken en voedsel, zij men bijzonder waak zaam. Vruchten en groenten, die geschild en gekookt kunnen worden, neme men bij voorkeur. Bij gebruik van andere wassche men die met zuiver water uit de water leiding. Iu het bijzonder vereischen vleesgh en visch uw nauwlettende zorg, opdat daar door geeD ziektekiemen in het lichaam dringen. In elk geval worde alles goed gebraden of gekookt. Op dezelfde wijze behandele men zoete en gekarnde melk, die iu goed gesloten of gedekte vaten moeten worden bewaard. «Apropos," zei Kurt, «wie heeft madame Dangeau toch den naam van de nimf gegeven «De hertog de Larocbefoucauld," her nam zij, «dien ik, dom gansje, voor een aanbidder van onze'goede Roze gehou den heb, tot mij op eens de oogen open zijn gegaan." «Die lieve bruine sterretjes schijnen in den iaatsten tijd bijzonder helder ziende geworden te zijn op het punt van liefdesaangelegenheden," plaagde Kurt, en kreeg tot zijne welverdiende straf een tikje met den waaier, dien hij eindelijk toch opgeraapt had. «De hertog de Larochefoucauld I" her haalde hij vo ik vermoedde het reeds lang, dat myn nobele vriend onder eene ongelukkige liefde gebukt ging; nu zijn mij allerlei dingen duidelijk. Roosje weet er zeker van en daarom kan zij mijn heer Dangeau, die den hertog voor is geweest, niet uitstaan. En waarlijk, als ik mij den hertog in zijne plaats denk, zou het een vrij wat beter overeenstem mend paar zijn." «Ik weet nog veel meer," vervolgde Laurence, «mijne arme tante bimiritden hertog ooko, wat moet dat vershrik- kelijk zijn, en wat draagt zij haar lot moedig, zonder zuchten en klagen, en al tijd even lief en geduldig voor haar man I" In het algemeen sluite men eet- en drinkwaren af van de lucht. Men lette op de herkomst van spuit en mineraalwater. Bij het gebiuik van alles zij men matig. Verder zij men rein en drage bij/onder zorg voor reinheid in de privnten. Deze moeten dagelijks gereinigd worden zoo wel deksel als zitplaats en trechter. Hierlangs giette men dagelijks meerdere emmers water. In elke emmer voege men een bierglas creolin of bij gebreke hiervan een vierde liter ruw caibolzuur. Wees verder rein op uw huid. Baad en wasch u veelvuldig. Zuiver de af voerpijpen van het water, zoowel van baden als fonteinen met bovengenoemde oplossingen. Naar aanleiding van den dood van den hertog van Saksen-Cobnrg-Gotha schrijft de particuliere correspondent der N. R. Ct. het volgende Met hem verdwijnt een bondsvorst, wiens landje een der kleinste is in het Duitsche rijk, maar die jaren ge kend heeft, waarin hij tot de invloed rijkste en populairste mannen in Duitschland behoorde. Want in den tijd der treurigste «Kleinstaaterei" en der drukkendste politieke reactie was hertog Ernst de eenige Duitsche vorst, die openlijk en met geestdrift de nationale eenheid als zijn ideaal hoog hield en niet slechts sympathie koesterde voor, maar ook wel zijn steun schonk aan het streven van liberale mannen naar de nationale wedergeboorte van het Duitsche rijk. Zoo was voor 30 a 40 jaren deze vrijzinnige hertog met zijne groot- Duitsche idealen in de oogen van bijna al zijne gekroonde „neven" een ware „béte noire," dien zij het liefst zouden hebben uit den weg geruimd, maar hertog Ernst was de broeder van den Engelschen prins-gemaal en persoonlijk bevriend met Napoleon 111. Zijne nauwe bloedverwantschap met het Engelsche hof en zijne vriend schappelijke verhouding tot het Fran- sche, schonken hem meer gewicht en grooter persoonlijke veiligheid dan zijn eigen hertogshoed Het kleine landje Saksen-G'oburg-Gotha werd het middelpunt der vrijzinnige en natio nale beweging en menig patriot, die wegens zijne politieke denkbeelden elders aan vervolging blootstond, vluchtte binnen de grenzen van liet hertogdom. Een dezer vluchtelingen was o. a. de later beroemd geworden Gustav ï'reytag, die in hertog Ernst eerst een grootmoedig beschermer, later een vriend vond. De hertog zelf had veel zin voor letterkunde en muziek hij hadgroote liefhebberij voor tooneel- spel en zang en zelf heelt hij ver scheidene opera's gecomponeerd, van welke er nu en dan nog wel op het répertoire van Duitsche schouwburgen voorkomen. Jaren lang schonk hij groole sommen uit zijne particuliere kas voor het instandhouden van een buitengewoon goed hoftheater; zelfs bedroegen deze sommen omstreeks 100,000 thaler voor een jaar, voor een kleine hofhouding waarlijk eene kolossale som. Wel is waar had de hertog, die een krachtig flink gebouwd man was en wiens huwelijk met prinses Alexandrine van Baden kin derloos bleef, niet de kunst alleen lief, maar ook de kunstenaressen, vooral als zij jong en schoon waren. Uit haar koos hij bij voorkeur zijne voorlezeressen, met wie hij zich in De tranen stonden haar in de oogen en ook Kurt was getroffen. Zij mochten echt er niet aan hunne ontroering toege ven, want het was nu hunne beurt om de dikke hertogin te begroeten. «Neem het niet kwalijk, lieve doch ter," sprak madame Dangeau nu met hare zachte stem, dat gij niemand hier vindt dan familie, en een duilschen land genoot, dien ik daar bijna toe reken, en met een vriendelijk lachje keek zij het blozend tweetal aan nik wilde zoo gaarne alleen blijven met wie mij het naast zijn zooals gij weet zijn wij duitschers aan het familieleven gehecht." «Evenals de joden," liet de hertogin daarop volgen; «dat is een punt waarin de beide volken, waartoe wij behooren, geheel overeenstemmen." Mijnheer Dangeau trok een leeljjk ge zicht, want hij werd niet gaaine aan zijn eerste huwelijk herinnerd, en Théièse deed het op zulk een natuurlijken, een- voudigen toon, alsof zij hem daarmee het grootste genoegen meende te doen. «De hertogin mag dan geen fijn be schaafde manieren hebben," fluisterde Kuit Laurence in hel oor, «maar dom is zij niet, en het bevalt mij dat zij zich niet over hare afkomst schaamt." »Ja," gaf Laurence ten antwoord, «zij zou veel beter op hare plaats zijn ge- artistiekliterarische studiën verdiepte, terwijl zijne gemalin volgens liet verhaal van een zijner biografen groole liefde voor dieren koesterde en een buitengewoon aantal fraaie honden hield. Daarbij leefden deze vorstelijke echtgenooten met elkaar in de beste harmonie De hertog, die nog al eens van voorlezeres veran derde, stond de vertrekkende gewoon lijk het gebruik af van een zijner vele kasteelen beneveus het genot van een jaargeld, terwijl de hertogin daarentegen hare lievelingen bij zich hield tot hunnen dood, waarna op hun graf een gedenkteeken werd geplaatst, hetwelk bekranst werd op den dag van hun sterven. De kleine menschelijke zwakheden des hertogs, waartoe bij alle min zaamheid en verstandelijke ontwikke- keling ook eene groote dosis ijdelheid behoorde, deden aan zijne populari teit volstrekt geen afbreuk Men sprak er wel over en lachte er om, maar schonk den modern denkenden en warm Duitschgezinden vorst er niet minder eerbied en achting om. Misschien wel speelden hem stout moedige en eerzuchtige plannen door het hoofd, toen hij, nu ongeveer 30 jaren geleden, ter gelegenheid van een Duitsch schuttersfeest te Frank fort, zelf de toen vooral door de Duitsche vorsten zoo geschuwde zwart-rood-gouden Duitsche vlag, als zinnebeeld van vrijheid en eenheid vooraan in een optocht droeg. Waarom ook zou niet van een eenvoudigen hertogshoed nog eens eene Duitsche keizerskroon kunnen groeien Hoe het zij, toen kort daarna Von Bismarck met zijne staatkunde van bloed en ijzer naar de Duitsche een heid begon te streven, was hertog Ernst een der eersten, die Pruisens zijde kozen, al ergerde hij zich ook vaak aan den ruwen, niets ontzien- den Von Bismarck. Maar in latei- tijd vooral was de houding tusschen den hertog en den ijzeren kanselier zeer vriendschappelijk, en zelfs ver telt men, dat hij tot de vorstelijke personen behoort, die herhaaldelijk naar eene verzoening tusschen Von Bismarck en den tegenwoordige!) kei zer streefden. Zeker is het dat her tog Ernst in den lateren tijd het Berlijnsche hof gemeden heeft, en er werd oos wel gemompeld van eene wederzijdsche ontstemming tusschen den oom en den achterneef. Tot zijne laatste ziekte bleef de hertog zijne liefde voor de kunst en voor de jacht getrouw. In de kracht zijns levens was hij een eerste Nim rod onder Duitschland vorsten en be halve in Thuringen, bezat hij ook in de Tyroolsche Alpen eene uitgebreide jacht. Kenschetsend voor den einst van zijnen jagershartstocht is de anec dote, dat hij zijn voor het overige zoozeer beminden neef Friedrich den vader van den tegenwoordigen keizer nooit meer tot deelneming aan de jacht uitgenoodigd heeft, nadat deze eens bij vergissing een mak hert uit een der hertogelijke hertenkampen had neergeschoten. Zulk een jagers- zonde was in zijn oog onverschoon baar. En van zijne liefde voor het tooneel getuigt het beste, dat hij in zijne jonge jaren zelf een paar ma len als tooneelspeler te Gotha debu teerde, o. a. als Bolingbroke in Scribe's »Une verre d'eau." Ook zijn dood wordt aan zijne hartstochtelijke Jiefde voor de kunst geweten. Men zal zich waarschijnlijk herinneren, weest als oom niet volstiekt grande darn e van haar had willen maken dat wordt zij toch nooit, evenmin als hij zelf een grand seigneur." Toen allen plaats hadden genomen, verzocht de hertogin, die geen schijn van parvenu-trots ten toon spreidde, Roosje om naast haar te komen zitten, en terwijl de bedienden zoeten wijn, ge bak en confituren presenteerden, werd het gesprek op vioolijken, levendigen toon voortgezet. Madame Dangeau ver telde van het schoone Beieren, haar vaderland, Kurt en Roosje van Thüiin- gens groene wouden, Laurence van Ber lijn en van den geduchten keurvorst van Brandenburg, die haar tot een tweedan vader was geweest; de hertogin van Montfort wist van alles te veihalen om trent wonderdadige rclekwieën en jood- sche gebiuiken, terwijl Dangeau natuur lijk sprak over het éene groote belang zijns levens, le roi soleil, Lodewijk de Groote. Toen het donker werd liet madame Dangeau de vensters sluiten, de lampen aansteken en een fijn souper opdragen. Het weder was geheel veranierd, de regen kletterde tegen de glazen en daar binnen iu den familiekring werd hel hoe langer hoe gezelliger; de bedienden wa ren weggezonden en Roosje had hun dat onlangs te Gotha eene reeks mo- delopvoeringen van opera's hebben plaats gehad, gearrangeerd door dr. Hartogensis, den zoon van den Ne derlandschen consul te Mannheim. Deze opvoeringen hebben, zoo wordt er gemompeld, ongeveer een nadee- lig saldo van 100,000 mark opgele verd, wat niet belet, dat den heer Hartogensis, die vroeger reeds to.t baron verheven werd, de titel van «hertogelijk kamerheer" geschonken is. De grijze hertog moet zich met lichaam en ziel voor deze opvoerin gen geinteresseerd en daarbij zijne krachten zeer overschat hebben, met het vermoedelijk gevolg, dat de be roerte hem trof, aan welker gevol gen hij overleden is. Nu het ordonnance-escaüron nage noeg is opgelost, om dienst te doen bij de verschillende korpsen die oefening houden, wordt van 7 tot 11 Septembei hier gedetacheerd een half escadron huzaren, ongeveer 60 man. Vermoedelijk worden manschappen en paaiden in de kazerne eD de stallen ondergebracht. Jhr. F. E. P. Sandberg, aspirant- ingenieur van den Rijkswaterstaat is, bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met ingang van 1 September gesteld onder de bevelen van den hoofdingenieur in het 6de district, ter standplaats Heusden. Programma van het Concert, te geven op Donderdag 31 Augustus ues avonds te half acht, op het terrus der Sociëteit Amicitia door de slafmuziek van het 5e regiment Infanterie. 1. Oranje en Nederland, Feest-marsch, Maikus; 2. Ouverture «Franz Schubert," v. Suppé; 3. «Morgenblalter," VValzer, Joh. Strauss; 4. Souvenir de l'opéia »Le Pié aux clerqs," Hérold. 5. Ouvei- ture «Domino Noir," Auber6. a. Largo, Hiindelb. Souvenu de Vienne, Sérénade espagnole, Granado; 7. a. Entr' acte no 2 aus «Rosamunde," Fr. Schubert; b. Die Wilde Jagd, Michaëlis; S. Grande fan- laisie de l'opéra «Caimen," Bizet. Morgen 31 Augustus, ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de koningin, zal door de troepen der ver schillende wapens alhier in garnizoen, alsook door de d.d. Schutterij een groote parade worden gehouden op liet terrein «de Vlasakkers". De tioepen zullen wor den opgesteld mei den rechtervleugel aan geleund aan den kogelvanger en met het front naar den Ceutraalspoorweg Het geheel zsl worden gecommandeerd door den luit. kol. Putman Cramer van het 5e leg. infanterie en de honneurs worden bewezen aan den garnizoens- commmandant kolonel F. Ypey. De m moeuvres om en bij onze ge meente dezer dagen te houden tusschen het 8e regiment infanterie, tijdelijk ge legerd in het kamp by Zeist en het 5e regiment inf. alhier in garnizoen, worden o. a. ook bijgewoond door kapitein Heillot militair attaché by de Fransche legatie aan ons hof. De manoeuvres hebben plaats onder leiding van generaal Kool en onder toe zicht van generaal-majoor Hennus, inspec teur der infanterie, die daartoe van 30 Augustus tol 8 September zijn intrek zal nemen in het «Huis ter Heiden." Krachtens machtiging van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, neemt de heer A. M. Trcmp van Holst, Majoor-commandant der dienstdoende schutterij alhier, deel aan de manoeuvres die door het 5. regement Infanterie in de omstreken van Amersfoort van 30 Augustus tol 12 September a.s. worden gehouden. werk op zich genomen; allen voelden zich aangenaam gestemd. Laurericeproefde even uil haar wijnglas, en ruilde het dan stil voor dat van den geliefde, zoodat hij alleen het merkte; zij schilde vruchten voor hem, hij kraakte amandelen, lot hij een dubbele vond, die nndei allerlei on schuldige plagerijen opgeknabbeld werd. Madame Dangeau zag het aardige spel letje innig verheugd aan, en ook de her togin begon er iets van te begrijpen en glimlachte goedig. Zelfs Dangeau kreeg een gevoel van rust en behagelijkheid, zooals den gepla3gden hoveling slechts zeer zelden te beurt viel. Hij verbeeldde zich dat hij het vervelend moest vinden, maar eigenlijk vond hij hel heel aardig; het was erg burgerlijk, volgens zijn aan geleerde begrippen, maar madame Dan geau, de eerste Dame du Palais aan het fransche hof, de zuster van een Hessi- schen landgraaf, de tante van vorst Ragacry, kon immers niets burgerlijks doendie moest beter weten wat voor naam was, dan hij, de kleine fransche edelman van nieuwen datum, wiens voor naamste verdienste hierin bestond dat hij een neef was van madame de Main- tenon. Het was laat geworden toen men ein delijk scheidde, en allen verklaarden een stemmig, dat het een heerlijke avond Bij besluit van den 28. dezer is door den heer Burgemeester tot Agent van politie der 4. klasse benoemd A. Van Vulpen, gegageerd milituii van het O.I. leger alhier. Op de door den gemeente-ontt anger ingezonden voordracht waaruit de ge meenteraad eea persoon zal aanwijzen die den ontvanger by ziekte of afwezig heid vervangt en te zijnen kantore werk zaam is. komen voor de heeren 1J. For tuin en 2. J. II. Leinweber, beiden alhier wonende en ten bureele van genoemden titular is werkzaam. De voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan de open! are school 1. soort voor meisjes (Hoofd mej. M. tan Lessen) beslaat uit: 1. mejuffrouw N. Mei- nesz, te Leeuwaiden, en 2. mejuffrouw M. A. Drost te Meppel. De Raad der gemeente Amersfoort zal op Dinsdag, den 5. September 1893, des namiddags ten half twee ure, verga- dei en ter behandeling der navolgende punten 1. Installatie der nieuwbenoemde raadsleden. 2. Benoeming van twee wethouders. 3. Benoeming van een Ambtenaar van den burgerlijken stand. 4. Benoeming van twee leden der com missie bedoeld bij art. 166 der gemeette- wet. 5. Benoeming van eene onderwijzeies aan de openbare meisjesschool, met vast stelling der j arwedde. 6. Aanwijzing van den psrsoon, die den gemeente-ontvanger bij ziekte of afwezigheid zal vervangen, uit de voor dracht door dien ambtenaar ingediend. 343ste (STA A IS-I.OTLItlJ. Vierde klasse. Trekking van 28 en 29 Aug. (1000 LOTEN). Ten kantore van den Collecteur te Ameisfooit zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen ran f ÏOO op No. 327 en 7898. Prijzen ran i' 65. 323 325 339 359 1662 1665 7869 78/0 7924 7953 8528 8531 10811 J0850 10861 10898 17620 17635 17662 17803 178il 17814 17816 17818 17835 en 18586. Te zamen 28 pryzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Karl Hagenbeek, de groote hande laar in wilde dieren, van wiens overlij den onslar.gs melding gemaakt was door alle Duitsche bladen, is nog springlevend en vertoeft thans in Chicago op de wereld tentoonstelling, waarheen hij een prach tige verzameling wilde dieren gevoerd heeft. Men kan zich hier bezwaarlijk ver gist hebben met den ouden Hagenbeek, den grondlegger van het tegenwoordige handelshuis, die de zaak begon met een getemde zeehond in een tobbe, daar deze reeds in 1887 gestorven is. Het is inderdaad verwonderlijk dat zulk een be richt, dat geheel uit de lucht gegrepen is, ontstaat en verspreid kan worden. De familie Hagenbeek te Hamburg heeft geen flauw vermoeden op welke wijze het gerucht ontstaan kan zijn. Niet lang geleden viel aan boord van een onzer schepen een matroos, die zich boven in de mast had neergezet, naar beneden. Hij kwam tegen een der ra's aan, toen tegen de brug en daarop sloeg hij op het dek. Men dacht niet anders of de man was dood, maar tot verbazing der aanschouwers stond hi) op, rekte armen en beenen eens uit, schudde zicli eens flink heen en weer, zette zijn geweest was. Kurt vond den avond zelfs nog heer lijk, toen hij weer aan den oever der Seine stond en de regen hem in het ge zicht sloeg. De jonge man had vergeten zijn bediende te bestellen, en daar stond hij nu met zijn lage schoenen en zijden kousen in den onophoudelijk nederplas- senden regen, terwyl in de hooge som bere huizen om hem heen, het eeDe licht na het andere werd uitgedoofd. Hij meende zich te herinneren dat de her togin hem eene plaats in hare koets had aangeboden, en hij wist niet recht meer waarom hij dat afgeslagen hadeigen lijk dacht hij aan niets dan aan Lau rence, aan haar glinsterende oogen, en mooie ronde armen, en vooral aan het zalig oogenblik toen hij bij het afscheid nemen in de schemerdonkere galerij ge waagd had om zijn lippen op haar rozen mondje te drukken en niet terugge wezen was. Maar eindelijk begon het noodweer hem toch- wat al te veel te bekoelen aan een voertuig was natuur lijk geen denken, midden in den nacht, en een oogenblik dacht hij er over om naar de Louvre terug te keeren, en een onderkomen te vragen in de wachtkamer van de Zwitsersche lijfwacht maar het was nog de vraag of hij niet te vergeefs zou aankloppen. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2