NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND IN 01 L0UVRE. i\o. 70. Zaterdag 2 September 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. BUITENLAND. F euilleton. AMERSFOORT CODIANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. .Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie ni Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Uit 's Gravenhage meldt men om trent de viering van den Koninginnedag. Na afloop van de parade sti oomde het volk naar den Langen Vijverberg, waar om 2 uur de kinderoptocht, georganiseerd door de nationale Vereeniging, zou wor den opgesteld. Het weder klaarde intus- schen op en daardoor kwamen er meer menschen op de been. In den omtrek van de Plaats en Vijverberg was 't dan ook zwart van de menschen en toen op het bepaalde uur de stoet zich in bewe ging stelde, voorafgegaan dooi de Jagcr- muziek en de Nationale Vereeniging met haar banier, had de politie werk om ruimbaan te houden, voor een geregeld doortrekken van den kinderoptocht naar «de Bataaf' in de Scheveningsche Bosch- jes. Langs den geheelen weg dien de stoet nam, stond de menschenmassa geschaard, om dit aardig défilé te aan schouwen. Alle jongens en meisjes waren met o.-anjesjerpen getooid en van vlaggen voorzien, die lustig boven de hoofden van de jeugdige feestgenooten wapperden. Aan «de Bataaf" hadden de kinderen volop pret in de goocheltoeren van den heer van Dijk. Aan versnaperingen ont brak het hun niet. Herhaaldelijk werden door de kinderen de volksliederen gezon gen en meer dan eens weerklonk uit volle borst een «lang leve Koningin VVil- helmina." Onder geleide van hunne onderwijzers werd om 5 ure de terugtocht aanvaaid. Tegen verwachting werden de gelegen heden, die in den namiddag de jeugd den verjaardag der lieftallige Koningin in feestelijk samenzijn zouden heiinneren, door droog weder begunstigd. Voor het kinderbal in den Dierentuin onder den blooten hemel was dit een aangenaam veischijnsel en het was genoeg om tal rijke kindei scharen, onder geleide der ouders, naar den tuin te zien stroomen. Wapenti opées aan de boomen met de naamcijfers van de jarige Koningin en schilden met de wapens van rijk en pro vincie omringden de dansvloer waarover dien middag menig kindervoetje heen- gleed, op de maat van de balmuziek, uitgevoeia door de kapel der veld-artil- lerie, welke in de muziekkiosk, waarvan de balustrade geheel onder vlaggen- draperiën schuil ging, troonde. Drukker bezocht door een talrijke groep allerliefste jongens en meisjes was, om dat hier de dag binnenshuis werd her dacht, de oranjezaal in het Kurnaus te Scheveningen. Wat al dansende paartjes maakten daar den cirkelgang rondom de onder een donkerrood fiuweelen troonhemel, statig op een voetstuk van mos verrijzen de beeltenis van het beminde Koningin netje, als het ware het symbool der vei- eeniging van al wat de kinderjaren door loopt. Overal waar het oog oveiigens in dit nationaal paleis rondwaarde, werd het getroffen door het oranjedoek, hetzij tus- schen de pilaren die de galerij dragen, saarngeplooid in sierlijke lambrequins, hetzij liet hekwerk der balustraden ge heel bedekkende. Tegen dien oranjewand komen de beschilderde portretten der voornaamste mannen uit het Huis van Oianje met goed effect uit. Zelden zag men artistieker uitgedachte zaalversiering ter herinnering aan dezen feestdag in het vorstelijk gezin dan dit oranjepaleis. Zij is uitgevoerd naar het ontwerp van den directeur-generaal, den heer Goldbeck. Een optocht met driekleurige vaan- deltjes opende deze feeslure. In de lanen van het Voorhout met riiannée der schuttenjinuziek en kleine kermis wemelde 't in den middag van bezoekers. Het vuurwerk in den Haag ontstoken en geleverd door de bekende Utrechtsche firma Ruijsch, heeft een buitengewoon groot succes gehad. Het bestond uit 12 nummeis, en was in één woord prachtig. Het slutstuk echter, inet een kolossaal wapen van Nederland en milieu, was zoo keurig en smaakvol en los van teekening, dat de bijval algemeen was. Na afloop van het slotstuk werd een enorm bouquet vuurpijlen ontstoken, dat verblindend was. Utr. Dagbl. Bij de Tweede Kamer is lieden ingekomen een ontwerp van wet lot regeling van den dienst bij de schutterij. Volgens dit wetsvoorstel zal de dienst bij de schutterij even lang duren en op denzelfden leeftijd aanvangen als die bij de militie. De dienstplichtigen hij schut terij en militie zullen dus van gelijken leeftijd zijn. In duur van oefeningstijd en van werkelijken dienst in gewone tij-j den zal er echter verschil wezen. In den ouderdom van 61 jaar is te Amsterdam overleden de heer H. van Eeghen, directeur der Nederlandsche Bank. De zeer ernstige opera'ie doorjhr. V. A. de Pesters, kolonel-commandant van het le regiment veldartillerie te Arnhem ondergaan, is zoo volkomen geslaagd, dal de kojonel binnen weinige dagen het Diakonessenhuis aldaar verlaten zal en, misschien na eene korte rustpoos, zijn dienst weder hervatten zal. (Arnh. Ct.) Blijkens bericht van den heer van 't Lindenhout, bevinden zich thans in de weesinrichting te Neei bosrh 1028 kinde ren. Hieronder zijn er 323, waarvoor niets betaald wordt, 40 waarvoor jaarlijks f 10 woidt bijgedragen, 55 waarvoor f20, 59 waarvoor f30, 32 waarvoor f 40, 188 waarvoor f50, 91 waarvoor t' 60, 81 waar voor f 70, 36 w iarvoor f 80, 89 waar voor f 100, 28 waarvoor f 120, 1 waar voor eene vrije gift van f200 wordt ge geven en een ongelukkig meisje waarvoor jaarlijks een gift van f 300 bijgedragen wordt. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat ieder kind aan onderhoud, waaronder kleeding, voedsel, onderwijs enz., jaarlijks f 120 kost, kan men be grijpen, wat de weesinrichting, behalve voor den bouw der nieuwe huizen, aan giften behoeft, en welk een zware taak, op financieel gebied, op de schouders van den heer van 't Lindenhout rust. In enkele bladen is de volgende zonderlinge advertentie geplaatst, onder teekend door een dr. en arts: De ondergeteekende verklaart hier open lijk, dat hij de eenigste is van de ge heele wereld, die weet wat de besmet telijke ziekte was, hoe ze ontstond en hoe dezelve te vernietigen en tot staan te brengen is, welk herstelsel gevolgd is door den Minister van Binnenlandsche Zaken Mr. Tak van Poortvliet in 1892 en thans. Het weekhlad Floralia heeft enkele maanden geleden het voorstel gedaan, seen nationale bloem" voor Nederland te kiezen. Thans meldt het blad, dat door verre weg de grootste helft van hen, die hiel pen kiezen, de Goudsbloem (Calendula officinalis) tot nationale bloem van Ne derland verkozen is. De heeren van de Zwarte bende spreiden in hun zwendelbedrijf tegen woordig een vernuft ten toon, dat menig eenvoudig burgerman hun zou benijden. Een der moeielijkheden, misschien wel de grootste moeielijkheid, is voor hen niet om van goedgeloovige leveranciers de goederen machtig te worden, die zij nooit van plan zijn te betalen, maar wel om die goederen van de hand te zetten. Niet ieder toch wil met de zwendelaars zaken doen, ook uit vrees voor mede plichtigheid, en zij, die minder kieskeurig zijn, zijn uit den aaad der zaak zelf niet bijzonder betrouwbaar en maken op hun beurt licht misbruik van de positie der veikoopers. Wat hebben dezen er nu op bedacht om zich van allen last en risico te ontslaan? Zij heblien eenvoudig een kooper uitgezucht, zoo mogelijk nog solie- der dan de bank, die hnnne goederen met den grootst mogelijken spoed afneemt en die bovendien geld geeft bij de visch. Wie die begeerlijke afnemer wel mag zijn Schrik niet lezer. Het is niemand min de! dan onze brave gemoedelijke excel lentie Pierson, minister van financiën 1 Natuurlijk is het malgré lui dat hij ver laagd wordt tot asssistent van het fles- schentrekkersgild. Ziehier hoe de heeren zijne excellentie daartoe brengen. Het middel is zeer eenvoudig, en aan 't licht gebracht door de vereeniging voor handel en nijverheid in den Haag. De heeren betrekken hunne goederen voor een groot deel van buitenlandsche firma's, omdat deze het gemakkelijkst in den val loopen. En nu hebben zij niets te doen dan die goederen aan de grens opzettelijk en op in 't oog vallende wijze te laag aan te geven aan de douane. Daarvan is dar; veelal eene benadering dier goederen door de rijksambtenaren het gevolg, die alsdan aan den zwendelaar uitbetalen de door hem aangegeven waarde der goederen en daarenboven 10 percent! Juist dus wat de oplichter zich had voorgesteld 1 Ja, waarschijnlijk nog meer dan dat, want door dezen weg te kiezen, ontloopt hij bovendien, wanneer hij in staat van faillissement komt te verkeeren, het ge vaar van vervolgd en gestraft te woiden wegens bedriegelijke bankbreuk, ter zake van vervreemding van goed, klaarblijkelijk beneden de waarde. Immers vervreemd hebben zij het goed niet als de douane het hun afneemt: Wij zijn benieuwd hoe Zijne Excellentie de heer Pierson het zal aanleggen om van deze compro- mitteeier.de handelsvrienden ontslagen te worden. De Amst. In de laatste dagen werden vooral van Engelsche zijde allerlei geruchten ver spreid, als zoude hel met de eindoplossing van het Fransch-Siameesche geschil niet zeer vlot gaan. Het heette, dat de Fran- schen thans in hunne eischen veel verder gingen dan de op het ultimatum gevolgde schikking medebracht. Zelfs zouden zij reeds met een nieuwe vloot-demonstratie tegen Bangkok gedreigd hebben. Tevens werden vele klachten genit over het hooge optreden van den Franschen zaakgelas tigde, den heer Le Myre de Villers, die vooral het ontslag van alle Europeesclie ambtenaren uil den Siameeschen dienst wiide doordrijven. In strijd hieimede bleek echter uit de verklaringen van de Engelsche regeering in het Lagerhuis, dat Siam bezig was geleidelijk aan de eischen van Frankrijk te voldoen en zich ook met over het optreden der Franschen te beklagen had. In overeenstenrfming met deze meer ge ruststellende tijdingen, is dan ook hel bericht, dat de Siameezer, bereids een aanvang hebben gemaakt met het terug trekken hunner posten te Khóne. De Spaansche koningin-regentes pleegt eiken zomer met haar gezin de ongezonde omgeving van Madrid te verruilen voor de frissche zeelucht te San Sebastian, dal de Basken Donostian noemen. De Basken hebben namelijk in taal, zeden en gewoonten iets afzonderlijks, dat hen van alle andere Spanjaarden onderscheidt, en dat zij met allen ijver trachten te behouden. Vooral zijn zij trotsch op hun oude privilegiën (fueros), die wel is waar reeds in de vorige eeuw voor de Basken op Fransch grondgebied en in 1876 voor de Spaansche Basken officieel zijn opge heven, maar op wier herstel de bevolking door L. II. 7) Op den kerktoren van St. Germain l'Auxerrois sloeg het middernacht; de Notre-Dame volgde met dreunende slagen in de verte hoorde hij nog meer klokken en een half anstig gevoel bekroop den jongen man, terwijl hij zich dichter in zijn mantel wikkelde en baret afzette, want langs de druipnatten veder druppelde een alles behalve verkwikkende stroom hem in den nek. Van tijd tot tijd slo pen een paar donkere gestalte langs hem heen, maar het. ij het huilen van den wind zijn geroep overstemde, hetzij men hem niet wilde liooien, antwoord ontving hij niet. Ja tocheensklaps bleef een man dicht bij hein stilstaan en vroeg met luide stem: «Wat is er van u .v verlarigeii, mijnheer?" «Een rutuighet komt er niet op aan wat het koatl" «Een rijtuig kan ik u niet terstond bezorgen, maar kom hieronder dit afdak staan, dan zal ik zien of ik u helpen kan." »Ik kan geen twee passen van mij afzien I" riep Kurt; hij kon de gestalte niet duidelijk onderscheiden, maar zij moest reusachtig groot zijn als zijn oogen hem niet misleidden; ook de stem klonk grof en zwaar. «Dan zal ik u wel dragen," was het antwoord, en eer de jongen edelman recht wist wat er gebeurde, voelde hij zich door twee sterke armen opgeheven, en daarop ging het voorwaarts door regen en duisternis heen. Kurt tastte eens naar zijn degen, en naar den dolk, in zijn gordel, en toen hij beide op hun plaats vond, voelde hij zich eenigszins gerustgesteld en gewapend tegen mogelijke vijandige bedoelingen, van zijn reusachtigen helper in den nood als luj zich een half uurtje terugdacht, kwam zijn toestand hem zelfs in de eerste plaats belachelijk voor. Heel ver ging de inan overigens niet inet hem; in de nabijheid van de Louvre dicht bij de stadsmuur, verhief zich een oude toren, de Hoektoren genoemd, van waar in vroeger tijd een ijzeren keten naai de tegenoverliggende Tour de Nesle gespannen was geweest, ten einde hel voorldringen van vieemde schepen te beletten. De keten wis sinds lang ver dwenen, en waar eenmaal de Tour de Nesle stond, verrees nu het Collége Ma- zarin, alleen de Hoektoren blikte nog somber in het rond al wist wist hij Hat ook zijn einde nabij was. Vlak hij het oude gebouw tegenover een rij zeer bouw vallige huizen, die toenmaals in Pai ijs geen zeldzaamheid waren, bleef de reus stilstaan, liet Kurt voorzichtig op den grond glijden, stak een klein dievenlan tarentje aan, dat hij bij zich droeg, hield het bij zijn gezicht en deinsde verschrikt achteruit. Spoedig herstelde hij zich echter en mompelde in het duitsch Wie weet misschien moet het zoo zijn I" «Man, wat scheelt u, wie zijt gij?" vroeg Kurt verbaasd. «Een doode," hernam de ander. «Mijn heer," sprak hij daarop haastig: «wilt gij een goed werk doen aan een landsman, volg mij dan en geef mij een half uur van uw tijd." «Waarheen?" vroeg Kurt. De onbekende keerde zich om, Kurt volgde hem en bevond zich een oogenblik later tot zijne groote verbazing vlak voor den ouden toren, waarop de ander wees, terwijl hij herhaalde: »Kom mee, dun doel gij een goed werk, mijnheer I" Te middernacht, in Parijs, een onbe kende, die ten overvloede, gelijk Kuit thans bespeurde, een masker droeg, in een ouden toren te volgen, dat was waar lijk geen kleinigheid; Wiehe wasechter niet bang uitgevallen, er, de reus smeekte in het duitsch. «Ga dan maar voor," sprak hij. «God zal u zegenen I" zei de ander zacht, stiet een deur open, en Kurt volgde hem in den toren. IV. in het slaapsalet. In een sneeuwwitten kapmantel gehuld, de voeten in lichtblauwe pantoffeltjes gestoken, zat madame Dangeau vooi hare sierlijke toilettafel, terwijl Rosalie achter haar stond en bezig was om het prach tige blonde haar uit te kammen, dat als een mantel langs haar schouders golfde. Dal was een dienst, die Roosje nooit aan de kamenier overliet, tot groote ergernis dezer laatste. Madame Dangeau had haar trouwe vriendin het liefst alleen bij zich, in dat laatste half uurtje voor dat zij zich te slapen legde, want in dat liefde volle hart kon zij al de zorg en het leed uitstorten, dat zoo ruimschoots haar deel was. Roosje kon soms in het gewone leven iets hards, iets kortafs hebben, maar dat verdween geheel en al, zoodru zij met hare meesteres alleen was; dan loonde zij zich zooals zij was, met al de warme innigheid van haar echt vrouwenhart, dat, hoewel zij maar weinig in leeftijd ver schilden, met bijna moederlijke liefde aan hare meesteres gehecht was. «Gij zijt van avond zoo opgeruimd en vroolyk geweest, genadige viouw," sprak zij. terwijl zij de kam uit de haüd legde en het mooie haar begon te vlechten, «en nu komt het oude droevige trekje weer terug." «Roosje," zei madame Dangeau, terwijl zij op haar in den schoot gevouwen handen nederzag, «alles zou zooveel beter gaan als hij maar een weinig van mij hou den kon." «Hij bemint niets dan zijn Roi en zijn ceiemonieboekhij is een dwaas," gal Roosje ten antwoord en klemde de handen vast op elkander. «Madame de Montespan heeft eens van mijn echtgenoot gezegd," vervolgde ma dame Dangeau op peinzenden toon, «hij is belachelijk en toch moet men van hem houden. Zij heeft gelijk; ik houd ook van hem, want hij heeft een eerlijk en trouw hart, en kan zelfs geestig zijn als hij wil. Een goedhartige gek of een kruipende hoveling is hij nietwat bij anderen komediespel is, is hem volle ernst en oprechte bewondering. Edelmoedig is hij ook; twintig arme edellieden laat

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1