Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. ^ruwt vooi" den rouw waarin zoo- velen gedompeld worden, of, om dat hij zich inbeeldt, dat de oorlog een onzedelyken invloed heeft op overigens rechtschapen menschen, of, omdat hij vreest voor het ver woesten van velden en voor de groote kosten die staat niet op het goede standpunt. Gerechtigd tot den strijd tegen die oorlogen zijn alleen zij, die den oorlog in zijn geheelen omvang willen uit roeien. En daartoe leidt ons enkel het bewustzijn, dat de menschheid tot iets hoogers geroepen is. Die menschheid moet zich bewust wor den van hare bestemming. BINNENLAND. H.H. M.M. de Koninginnen ver trekken eiDde dezer week naar den Haag, alwaar H. M. de Koningin-Regentes, Dinsdag den l9en dezer de Kamers zal openen. Daarna keeren II.H. M.M. naar het Loo terug. Hoogst waaischijnlijk zal op de heenreis een kort bezoek aan Soestdyk worden gedracht, ten einde de verbeteringen aan het paleis daar in oogenschouw te nemen. Maandag middag per trein van hall twee kwam de vorstin van Bentheim te Apeldoorn aan en begaf zich dadelijk naar het paleis het Loo. Een troepje socialisten uit den Haag ondernam Zondag een tochtje naar Loos duinen. In de duinen werd halt gehou den en eenige hunner maakten van de gelegenheid gebruik om een bad in zee te nemen. Een jongmensch van 17 jaar, smidsgezel, had het ongeluk door den stroom te worden meegesleept en te ver drinken, ondanks de pogingen van ver scheidene vrienden om hem ter hulpe te snellen. De wedrennen en harddraverijen te Bussum, die dit jaar hervat zouden wor den, zullen niet plaats hebben. De redenen daarvoor zijn voornamelijk de moeilijk heid om, tegelijkertijd dat de legeroefe- ningen gehouden worden, een voldoend aantal flinke renpaarden bij elkaar te krijgen, en dat men op den afloop van de rennen te Breda zou moeten wachten, waardoor het voor Bussum te laat zou worden. ld 1894 daarentegen zullen twee wed strijden plaats hebben, waarvan de eerste waarschijnlijk reeds op Hemelvaartsdag. Eenige maanden geleden heeft de heer Marselis Hartsinck zich naar Ame rika begeven in verband met zijn plan nen tot kolonisatie van Nederlanders in de Ver. Staten. De heer Hartsinck is thans, volgens mededeeling in de N. R. Ct., van deze reis in het vaderland teruggekeerd. Hem is bij Norfolk in Virginië, een stad met 70 a 80 duizend inwoners, een stuk gronds van 50.000 acres (20.000 bun ders) te koop geboden, naar het heet, uitmuntend geschikt tot groente, kool-, vlas- en vi uchlenteelt en veefokkerij. Vóór November a.s. zal over al of niet aankoop van dit terrein moeten beslist worden de heer Hartsinck zou de helft willen verdeelen onder de Nederlandsche kolonisten en bet overige in Amerika zelf weder van de hand willen doen. Zijn plan is, dat niet meer dan 100 acres tegelijk zouden kunnen worden genomen, zoodat in het geheel minstens 250 Nederl. gezinnen zich daar zouden kunnen ves tigen. Volgens zijn mededeeling bestaat er te Nerldk groot gebrek aan boter en kaasmakers, zoodat tot heden jaarlijks voor 2 a 3 miilioen dollars boter en kaas uit het Westen te Norfolk wordt aan gevoerd, terwijl dit product veel beter in de streek zelf zou kunnen worden gewonnen. Het klimaat is er, naar ge zegd wordt, over het algemeen zeer guns tig. Des winters daalt de thermometer zelden beneden 40» F. en des zomers bljjft hij doorgaans beneden 80». Mocht de Hollandsche boer in de warmste da gen van het jaar hulp behoeven tot de bewerking van rijn land, dan zal hij daar gebruik kunnen maken van negerarbeid, die hem op 50 cents a 1 dollar per dag zal komen te staan. Er zal thans hier een comité voor deze »Goed, Roosje, heel goed," sprak de jonge man, die naar een aanknoopings- punt zocht voor zijne mededeeling. «Pas dan rnaar op voor madame Scar- ron," waarschuwde zij, terwijl zij haar naald instak. «Ach, praat niet van madame Scarron er zijn bier aan het hof nog veel boozer wezens dan zij." «Er is niemand die mij zoo tegenstaat," mompelde Roosje. «Niemand?" vroeg Kurt, en keek haar uitvorschend in het goedhal tig gelaat; «bedenk u eens goed." «Nu, op haar volgt de Jor.quille, als gij hel dan zoo precies weten wilt," zei Roosje, door zijn erist getroffen. »En daarin l.eeft uw gevoel u niet bediogen," vervolgde Kurt«want zij heeft zich zwaar tegen u bezondigd." (Wordt vervolgd kolonisati* worden samengesteld met subcomités in de verschillende provin ciën. Intusschen heeft de heer Hartsinck reeds verscheidene aanvragen van werk lieden en landbouwers ontvangen, en ge looft hij, dat men in weinig tijds in die mate met de zaak zal vorderen, dat de overtocht naar bet nieuwe vaderland iri de maand Oct. zal kunnen plaats hebber. Gelijk reeds vroeger gemeld werd, zul len de kolonisten al wat zij tot de be werking van den grond noodig hebben, onder bepaalde voorwaarden door be middeling van het comité kunnen ont vangen, hoewel hun natuurlijk ook de gelegenheid wordt gelaten zich daarvan zeiven te voorzien. Ds. Bax, uit Zaandam, die was uitgenoodigd om in een vergadering te Dordrecht op te treden, heeft bedankt. Het voorgevallene te Roermond heeft zulk een indruk op hem gemaakt en ook op zijn gezin, dat hij er althans voor- loopig van afziet in politieke vergaderin gen als spreker op te treden. De officier van justitie bij de recht bank te Amsterdam heeft gedagvaard den heer G. van Deth om den 22en Sept. a. s. terecht te staan wegens het sclirjj- ven der bekeDde brochure tegen den heer Van 't Lindenhout, met het oogmerk om dezen te beleedigen door hem te te noemen en te qualificeeren, »als ge wetenloos weezenbeul, leugenaar, huiche laar, schurk, raenschenbedrieger, enz." Als getuigen en deskundigen zijn gedag vaard de heerenJ. van 't Lindenhout, directeur van NeerboschJ. Hoekstra, directeur der drukkerij Excelsior B. van der Land, boekhandelaar Kalverstraat en F. w. Egeling, boekhandelaar, Singel, te Amsterdam. Met zekerheid woidt aan het Dag blad gemeld, dat de vaandels voor de 9 regimenten zullen worden uitgereikt den 21sten dezer door H. M. de Koningin-re gentes. Van elk regiment zal dan een deputa tie naar de residentie ovei komen om het vaandel in ontvangst te nemen. Het Engelsche Hoogerhuis heeft, zoo als te vei wachten was, het Home Rule- ontwerp voer Ierland met 419 tegen 41 stemmen verworpen. Dat de discussie der adelijke en geestelijke heeren nieuwe gezichtspunten heeft geopend, kan men, schrijft «De Amst.," niet zeggen. Men sprak klaarblijkelijk van beide zijden «pour acquit de conscience" en hoe deze gedwongen welsprekendheid uitviel, wordt het best geteekend door het bericht van een der bladen over de rede van den hertog van Devonshire: «Men vroeg zich af, wie het eerste in slaap zou vallen, de spaeker, of de toehoorders." Intusschen is het decorum bewaard gebleven. De Lords hebben vier of vijf achtermiddagen aan de quaestie besteed en natuurlijk geen notitie genomen van de eenigszins zonderlinge uitnoodiging van Lord Rosebcry om het ontwerp meer of, minder geamendeerd aan het Lager huis terug te zenden. Zij hebben het zonder verderen omslag verworpen, en daarin hadden zij van hun standpunt, of liever van het standpunt hunner meei- derheid, volkomen gelijk. En wat nu? De heer Gladstone zou natuurlijk in zijn recht zijn, wanneer hij het conflict tusschen de beide takken der vertegenwoordiging beschouwde als een aanleiding om een beroep op het volk te doen en dus het Parlement te ontbinden en nieuwe verkiezii gen uit te schrijven. Maar de parlementaire usantie dwingt hem hiertoe nietzij schrijft alleen voor, dal een wetsontwerp, na door een der beide Huizen te zijn verworpen, in den loop van hetzelfde zittingsjaar niet weder om mag worden ingediend. En daarop zal het waarschijnlijk wel uitloopen. De directeur van Reuters Office te Londen heeft een onderhoud gehad met den consul-generaal der Zuid-Afrikaansche republiek, den heer White. Deze ver klaarde, dat het verbod der Transvaalsche regeering tot het aanwerven van vrij willigers voor den strijd in Mashonalaud hem niet verwonderde. De Zuid-Afrikaan sche republiek toch is niet betrokken in den strijd tusschen Lobengula en de Chartered Company, bovendien toonde deze maatschappij zich volstrekt niet vriendschappelijk ten opzichte van de aanspraken der Transvalers in Matabele- land. Niettemin was de heer White van oordeel, dat president Kruger de beambten of bewoners van Mashonaland in geval van nood zijn steun niet zou onthouden. De Russische regeering heeft besloten den datum, waarop de Joden zich moeten gevestigd hebben op de plaatsen, die hun als hun toekomstige woonplaats zijn aan gewezen, op Juni van het volgend jaar te stellen. De Joden, die hun zaken niet voor dien tijd kunnen regelen, kunnen door bemiddeling van de gouverneurs der provinciën, een uitstel van een jaar krij gen, mits zij geen rechterlijk vonnis achter den rug hebben. Volgens bericht aan het Berl. Tagebtait uit Petersburg, heeft de minister van oorlog bevolen dat alle Joden het gebied van Kuban ;n Terek (Kaukausus) binnen 4 weken moeten verlaten en dat zjj zich daar nooit rrreer mogen vestigen Eindelijk heeft volgens couranten berichten het Hoogheemraadschap «de Bunschoter Veen- en Veldendijk," nadat vele malen pogingen van anderen daartoe schipbreuk hadden geleden, van de re geering vei gunning weten te verkrijgen tot eene verhooging van den Slaagschen dijk, tot 2 Meter A. P. In een der locale bladen werd dit medegedeeld, en aan dat bericht eene omschrijving toe gevoegd van de briefwisseling van onder scheidene collegiën. die ten doel had een verzoek om vergunning tot verhooging zoowel te verdedigen als te bestrijden, terwijl de inlichtingen schijnen te moeten dienen om te doen uitkomen dat de Amersfoorders steeds dar.i tegen hebben geagiteerd zonder grond. Doch met welk ander doel die inlichtingen ook motten zijn gegeven: wij wenschen die niet te bespreken of te beoordeelen. Maar wat wij wél willen, dat is de ingezetenen te wijzen op de gevolgen welke deze ver gunning na zich zal slepen, en die nood lottig voor een groot gedeelte der ge meente kunnen worden. Wij behoeven slechts de aandacht te vestigen op onder staand lijstje, om hel gevaar voor over- stroorning bij stormvloed, in het oog te doen springen, wanneer werkelijk tot de verhooging van den Slaagschen dijk tot 2 Meter A. P. wordt overgegaan. Het lijstje bevat de uitkomsten der waterpassing in 1884 gedaan ter bepaling van de hoogte betrekkelijk A. P. van eenige parlicnlieie eigendommen langs de Eem en de binnen-singelgrachten ge legen enz. Wiik N" I Örnschnjv. v/d. plaats waar Ligging be- J de piketten genomen zijn jtrekkel.AP. Langt de KI. KoppelkadeMeters. G 343 Op den stoep bij de voordeur -f- 1.816 341 Bij de voordeur van de tap perij «het Vischje" i.707 339 Bij de voordeur v.h. woonhuis naast den Oliemolen Z.z. 1.967 336 Op den hoek v. h. woonhuis naast den Oliemolen N.z. 1.927 Langs de Gr. Koppelkade: H 13 Ophetstoepstraatjev.h. huis van den heer H. Hulst 1.987 10 Op het stoepstraatje v.h. huis v. d. heer Putman Cramer 1.999 Langs den Weverssingel: F 527 Op de tuinstraat langs den achtergevel der woning van den heer H. Lernweber 1.926 525 Op de tuinstraat langs den keukengevel der woning van den heer B. Kraal 1.746 520 Op de tuinstraat langs den achtergevel der woning van den heer D. Heijmans 1.939 4 Op de plaats echter 't huis van den heer P. Troulder 1.791 Langs den Zuidsingel: B 200 In den tuin van den heer C. Diters 1.706 202 In den tuin van den heer Breemer 1.736 216 Op de tuinstraat van den lieer Mr. J. Heyligers 1.821 A 283 Tuindeurdorpel a. d. gracht van den heer van Berkel 1.839 284 Tuinstraat van het huis van den heer van Ilolthe 1.966 290 Tuinstraat van het huis van mevr. Mansvelt 1.958 Langs den Westsingel: E 326 Tuinstraatje achter de wo ning van Brandsen 1.572 b 343 Tuuistraatje achter de wo ning van van Zuilen 1.980 348 Tuinstraatje achter de r.-k. jongensschool 1.700 352 Tuinstraatje achter de wo ningvan den heer Boshuizen 1.975 357 Tuinstraatje achter de won. van den lieer GAVoudenberg 1.718 361 Tuinstraatje achter de wo ning van rnej. Leinweber 1.886 365 Tuinstraatje achter de won. van N. van Eijkclenburg 1.992 d 366 Tuinstraatje achter de wo ning van van Keeken 1.712 368 Tuinstraatje achter het mu seum «Fléhité" 1.928 Langs het Kleine Spul: E 79 Klinkerpad onmiddell. langs de huizen 1.938 90 Kliinkerpad onmiddell. langs de huizen 1.960 Langs het Groote Spul: D 398 Klinkerpad onmiddell. langs de huizen 2.035 Voorts langs de beek, de St.-Andries- en Heerepoorten, de Kleine Nachtegaal- steeg en op eenige bleekarijen en andere particuliere eigendommen: Bestrating bij de tuindeur W.- zijde in het woonhuis van den heer W. L. Scheltus 1.929 Dorpel van de veranda a/d. beekzijde van den heer Hubers 1.925 Kleine Nachtegaalsteeg, tegen over den ingang der middellaan 1.939 Hek van de bleekerij van den heer Meeuwsen1.896 Huisdorpel1.730 Naast eene paal op het bleek veld 1.257 Nabij een schuurtje 1 111 Eenig punt op de bleekerij nabij het brugje over de sloot. 1.373 Zelfs een plaats dat wil zeggen eene omgeving dus van slechts 1.111 M. A. PI Vele andere plaatsen op eene ligging van even 2 Meter A. P. zijn boven dien nog aantewijzen, die bij een storm vloed uil het N. W. onder water worden gezet. Dit geschiedt thans bij eene ge middelde hoogte van den Slaagschen dijk van 1.45 tot 1.85 M. A. P. I En dat die onderzetting niet gering is, weten allen die zich toestanden van vddr eenige jaren in herinnering kunnen bren gen. De koppelkaden en de beiüe zijden van het Spui waren toen niet begaanbaar, terwijl alle landerijen en bleekerijen, zoover het oog van uil «Monnikendam" reikte onder water stonden en de weg langs «Luiaard'eveneens wasoverstroomd. De gevolgen die de ver hooging van den dijk dus voor Amersfoort zal hebben, moeten inderdaad noodlottig zijn als men bedenkt dat bij de tegenwoordige hoogte het water reeds kelders en huizen bin nendringt. Er is dooi de regeering blijk baar nagenoeg alleen gedacht aan de ge volgen die eene opstuwing van hel zee water in de Eem voor onze stad steeds heeft en te weinig rekening gehouden met hel bovenwater dat, afkomstig van de driu te Amersfoort samenvloeiende en tot afwatering van de Geldersche VuIlei dienende beken, door de Eem moet worden geloosd, welke afvoer juist bij opstuwing van het zeewater in de Eem met kan geschieden. Voornamelijk in het voorjaar, bij in vullend dooiweder, meestal met Z. W. wind, stijgt de hoogte van het water in die heken aanmerkelijk. Heeft dan een gen gelde afvoer door de Eem plaats, dan ondervindt onze gemeente daarvan niet veel last. In den regel heeft echter het tegendeel plaats. Niet zelden immers, gebeuit het, dat, na eenige dagen uit hel Z. W. te hebben gewaaid, de wind noor delijk loopt, tengevolge waarvan opstu wing van het zeewater in de Eem plaats vindt en dit rle lozing van hel bovenwa ter belet, waaraan de voormelde over-lroo- mingen ook zijn toeteschrijven. Was toch de hoogere waterstand ulleen het gevolg van het opstuwend zeewater, dan zou men dat steeds in de grachten moeten aantreffen, iets dal zeer zelden gebeuit, en zou het water aan de noordzijde een hooger peil moeten bereiken dan aan de zuidzijde van de stad, terwijl juist meestal het omgekeerde plaats vindt. Amersfuort heeft dus niet alleen last van het opstuwende zeewater in de Eem, dat thans bij zekeren hoogtestand over den Slaagschendijk in de polder vloeit, maar bij verhooging van dien dijk natuur lijk in grooter massa naar onze stad zal wordeo opgestuurd maar bovendien ook van het bovenwater, dat wij niet kunnen kwiteeren, en hetgeen de boven- gelegen aangelanden zon beleefd zijn niet te keeren, zooals soms in den zouier ge schiedt, wanneer wij gebrek aan versch water hebben, maar ons toezenden in de grootst mogelijke mate, om daarvoor zeil van het lastig en schadeveroorzakerid element te zijn bevrijd. Wij vertrouwen in deze weinige regels het belang te hebben aangetoond dat Amers fooi l erbij heeft om, zoo mogelijk hij eene verhooging van deri Slaagschen dijk nog te voorkomen. En wij wekken onze stad- genooten op, alle maatregelen nog te treffen die de regeering op haar besluit, wanneer dat werkelijk reeds is genomen, kunnen doen terugkomen; maatregelen die zeker ondersteund zullen worden door ons hooggeacht gemeentebestuur. Maandag werd door den majoor commandant der dienstdoende Schutterij, den heer A. M. Tromp van Holst, die de van 5 tot 12 September gehouden ma noeuvres niedemaakte, een diner aange boden aan de opper- en hoofdofficieren, waaraan ook de kapitein van bet Fran- sche leger, die mede de manoeuvres bjj- wooride, aanzat. Dinsdag werd dezen Kapitein door de officieren van het 5e Regiment Infanterie, met de stafmuziek, aan het spoorwegstati-ri uitgeleide ge daan. De le luitenants J. M. Benteijn en F. A. Broers, van het 3 regiment huzaren, thans gedetacheerd bij de Rijschool al hier, keeren 1 November terug naar hun garnizoen te Leiden en Den Haag. De 2e luitenant van het 2e regiment huzaren G. J. Maris, in garnizoen te Venloo, wordt 1 November gedetacheerd bij de Rijschool alhier. Naar men zegt heeft de heer C. Scheltus Iz. tegen 1 November ontslag genomen als Secretaris-Peningmeesler van het Burgerweeshuis, na ruim 50 jaren dat gewichtig en moeilijk ambt op hoogst verdienstelijke wijze te hebben bekleed. Bij den wielerwedstrijd Maastricht Nijmegen, alsland pl. min. 265 kM.,j. I. Zondag gehouden is de eerste prys ge wonnen door Mündner, uit Berlijn. Tweede was de heer Nijssen, uit Sil- tard, en derde de heer Witteveen uit Utrecht. De heer Witteveen keerde het eerste te Nijmegen. Er werd zeer snel gereden. 4e kwam aan Eysink uit Amersfoort, 5e Gerher uit Graz (Oosteni ijk), 6e Sorge uit Keulen, 7e Imans uit Brussel, 8e E. Jordens uit Antwerpen. Van Siep, die bijna den geheelen weg No. 2 was, sprong de band. In de gisterenmiddag gehouden vergadering der afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst deed de penningmeester de verblijdende mededeeling, dat de rekening over het afgeloopen jaar 1892/93, trotsch de vele en extra uitgaven, met een batig saldo sloot van f 165.90. Het behoeft wel geen betoog dat den rekening met algemeene stemmen werd goedgekeurd. De voorgelegde begrooling ovei 1893/94 wijst een bediug van 1340.aan, be schikbaar voor uilvoeringen. Het verslag van den Secretaris werd zonder bemer kingen goedgekeurd. Wal betreft het ledental waren niet dan gunstige mede- deelingen te doen. Begon het maatsch jaar met 87 leden der afdeeling en 33 medewerkende, dit getal steeg allengs tot 110 leden en 72 uilv. om bij het einde des jaars respectievelijk 96 en 56 te bediagen. De altredende bestuurs leden de heeien Mr. J. Heyligeis en J. C. J. Pels Rycktn weiden herkozen, teiwijl in de plaats van den heer Klejj- hens, die wegens vei trek had bedankt, gekozen weid de heer 1. M. J. Hoog. Door de diieclie der Nederland sche Bell-Telefoonmaatschappij is de haai bij raadsbesluit van den 16. Augustus jl. vei leende concessie tot aanleg en exploitatie van telefonische vei bindingen binnen deze gemeente, aanvaard. Dooi burgemeester en wethoudeis is aan George Berns vergunning verleerd tol de oplichting van een Zeepziedertj (zeeppoeder-labiiekjin het perceel, st8ain aan de Koesliaat, wijk A. no. 248, ka daster sectie no. 3238. Aan C. L. Stiems is door burge meester en wethouders vergunning vi i- leend tot verkoop van sterken drank in het klein in het peiceel wijk F. no. 29-i, aan den Hof. In den tuin'van den heer v. d. W., aan de Bieedestaat staat een «gouden regen" ten tw. eden male in bloei, terwijl in den tuin van den heer S., aan de Utrecbt-chestraat, een «blauwe legen" ten vieide male m dit jaai bloeit. De Amersfoortsche ijsclub «Voor- waaits" houdt Vrijdagavond ten 8 uur, eene algemeene vergadering in het café «de Arend," lei behandeling van de bij de Statuten voor de juarveigadeiing vei- melde weikzaamheden. Van het bestuur kunnen mededeelingen worden vei wacht, ven welke wij den aard liever niet ver melden. 34»6ie 81,4.415-1.01 JEKB.I. Vijfde klasse (Eerste week.) Tiekking van 11 en 12 Sept. (1400 LOTEN). Ten kantore van den Collecteur te Amersfooit zijn aan de navolgende num mers te beuit gevallen: Prijs van f 200 op No. 10860. Prijzeu van f 70. 1676 7880 7901 10843 10863 H 881 17786 17801 en 18562. Te zatiien 10 piijzen. Zondei prijs zijn uitgetrokken: 301 311 332 335 344 303 356 1646 1688 7873 7874 7914 7925 7933 7938 7 959 8538 1O803 10856 i0858 10887 17613 17633 17643 17651 17675 17676 17690 17813 17829 18598 18615 en 18624. Loten zijn nog a f 3.50 per ver krijgbaar ten voormelden kantore Breede- straat, wijk E, no. 350. Uevandea op den openbaren weg: Een bladlegger in een doosje. Rechthebbende vei voege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Te Rotterdam zag een heer, die langs den Schiedamschen Singel wandelde, dat een man van ongeveer 50 jaar, naar diens kieeding te oordeelen een gevallen grootheid, na eerst naar alle kanten te hebben rondgezien, de korsten brood, welke bij een boom lagen, opraapte en als uitgehongerd daaiaan begon te knab belen. Deze handelwijze wekte natuurlijker wijze het medelijden van den heer, die dit zag. Deze wilde den man een aal moes geven, die hij eeist weigerde met de opmerking, dal hij, uitgehongerd zijnde, wel brood maar geen geld kon eten. Na eenig aandringen nam de bedelaar het geld aan. Deze had intusschen door zijn vreemdsooi tig gedrag het wantrouwen gewekt van den heer, die daarop be sloot hem eenigen tijd van verre te vol gen. Na een oogenblik geloopen te hebben, zag de bedelaar bij een boom eenige koude aardappelen liggen. Fluks wierp hij daartusschen eenige korsten brood en nu begon het spelletje van voren aan. Eerst schuchter rondkijken, dan schijn baar ter sluiks een korst brood oprapen, daaraan gaan knabbelen tot het hem ge lukt was de aandacht van dezen of genen op hem te vestigen. Een werkman die zag, dat de bedelaar de korsten brood van de straat opraapte om die op te eten, gaf hem een deel van het brood, dat hij mede nam naar zijn werk. Toen kwam de heer tusschenbeide, die het eerst een aalmoes gegeven had hij deelde mee, dat hij den bedelaar iets gegeven had en dat deze zelf de korsten uit zijn zak op straat wierp, om later daarmede een schjjnvertooning te maken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2