nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. J\o. 78. Zaterdag 30 September 1893. Twee-en-twiiitigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F euilleton. IN @1 LQUVRJ abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.—Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bedrijfcbelastiug. De bedrijfsbelasting werd Donderdag ook door de Eerste Kamer aangenomen met 27 tegen 16 stemmen, die van de heeren EDgelberts, Rahusen, Verheyen, Leo van Nispen, Van Lijnden, Smits, Godin de Beaufort, Pijls, W. Cremer, Lobman, Prins, Van Nispen tot Pannerden, Sassen, Regout, Pallandt vun Neerijnen en den voorzitter. Na goedkeuring door de koningin en afkondiging der wet zal nu de heffing der belasting aanvangen op 1 Mei 1894, met welk tijdstip dan de patentwet vooi goed zal hebben afgedaan. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in het jaar 1894 over het geheele rijk eene keuring zal plaats hebben van voor den krijgsdienst geschikte paarden. Met een extra-trein te 10 uur zijn Donderdag HH. MM. van 's Gravenbage naar het Loo vertrokken, vergezeld van een gevolg, bestaande uit de hofdames, de gouvernante van H. M., den kamer heer, ridder Huyssen van Kattendijke; den adjudant-kapitein luit. ter zee Zegers Veeckens en den ordonnance-officier luit. graaf Schimmelpenninck. Vanwege het Kabinet der Koningin was toegevoegd de hoofdcommies graaf van Zuylen van Nijevelt. Uit Apeldoorn schrijft men: De Ko ninginnen werden toen zij om één uur op het Loo aankwamen, opgewacht door de heeren van Steijn, Haersma de With, van Hasselt en dr. Vlaanderen, welke met een handdruk door de Koninginnen werden begroet. De ministers van waterstaat, han del en nijverheid en van koloniën bren gen ter kennis van het publiek, dat voor pakketten, verzouden met bestemming naar plaatsen in Nederlandsch-Indië, waar geen post- of hulppostkantoor voor den buiterdandschen pakketpostdienst is open gesteld, de kosten van vervoer van het post- of hulppostkantoor in Nederlandsch- Indië, van waar de verdere verzending moest geschieden naar de plaats van be stemming, voor rekening van den geadres seerde komen; dat geen afzonderlijke be taling wordt gevorderd voor de bestelling der pakkitten ten huize van den geadres seerde in Nederlandsch-Indië binnen de grens, die daar voor de bestelling der gewone poststukken is bepaald, en dat de bestelling buiten den gewonen bestel lingskring van een post- of hulppostkan toor in Nederlandsch-Indië alleen op kos ten van den geadresseerde geschiedt. «De Rolterdamsche Bestuurders- bond, voorziende, dat alle leden der Tweede Kamer nevenbedoelingen ten nadeele van het kiesrechtontwerp-Tak hebben, spreekt zijn diepe verontwaaidi- ging daarover uit," aldus luidt een motie, in de Dinsdag gehouden vergadering aan genomen, welke motie zal gedrukt wor den en verzonden aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Een voorstel om, in navolging van andere steden, eene protest-meeting te organiseeren tegen de beleedigende uit drukkingen van enkele Kamerleden tijdens de gevoerde debatten over het ontwerp, werd verworpen, met het voornemen echter om later op de zaak terug te komen. Woensdag vergaderde te Arnhem de «Christen-geheel-onthouders-vereeni- ging, onder voorzitterschap van ds. J. M. Heybroek. Het was de 12de algemeene vergade ring, die deze vereeniging hield en zoo wel uit de jaarverslageu van den secre taris en penningmeester, als uil de af- deelingsverslagen bleek dat vooral in het afgeloopen jaar een flinke schrede voor waarts werd gedaan. Het aantal afdee- lingen steeg tot 46. De aftredende leden van het hoofdbe stuur werden allen herkozen. Met de redactie der tijdschriften van de vereeni ging werd opnieuw belast prof. dr. J. J. P. Valeton jr., te Amersfoort. Besloten werd aan het hoofdbestuur te dragen a. zich tot de regeering te wenden met het verzoek, dat maatregelen werden genomen om alle drankhuizen, onder welke benaming ook, van Zaterdag-avond tot Maandag-ochtend, althans des Zondags, te doen sluiten; b. pogingen bij de regeering aan te wenden, dat z. g. dames-bediening in de café's worde verboden c. aan de regeering te verzoeken scherp toezicht te doen houden op den verkoop van sterkendrank aan kinderen beneden de 16 jaar d. het vaststellen van een gebedsdag voor de zaak der geheel-onthouding, zoo mogelijk in overeenstemming met buiten- landsche vereenigingen Door het hoofdkwartier van het Leger des Ileils, te Amsterdam, is ter gelegenheid van de week van zelfsver- looching een boekje uitgegeven, waarin verschillende bijzonderheden omtrent het Leger worden medegedeeld. Deze mededeelingen geschieden in den vorm van vragen en antwoorden. Wij zien bijv. dat Nederland telt 53 corpsen met 219 officiren, en het buitenland 3081 corpsen met 11889 officii en. In 46 plaat sen in ons land is het Leger thans ge vestigd. Voor velen niet onbelangrijk zijn de antwoorden op de vragen: Waarom werd een militare vorm van bestuur voor het Leger gekozen? Is deze vorm in overeenstemming met wat de Schrift leert? «Het is niet juist te zeggen, dat een militaire vorm van bestuur werd gekozen. Het Leger des Heils werd oorspronkelijk genoemd; »de «Christelijke Zending"; die naam werd alleen veranderd in die van Leger des Heils, nadat de vorm van bestuur, voortgekomen uit de omstandig heden, werd bevonden die van een leger te zijn. Met deze verandering van naam werden in het algemeen militaire titels en termen aangenomen. Hij (d. i. de mil. vorm) is ten eerste niet in tegenspraak met eenig beginsel van bestuur, in het Nieuwe Testament ons voorgesteld, of aldaar uitgeoefend. Hij is ten tweede in volkomen overeen stemming met den regeeringsvorm in het Oude Testament voorgeschreven en opge legd en schijnt ten derde geheel te be antwoorden aan wat Oud- en Nieuw-Te: tament beide zoeken en beoogen. Zaak Van 't Lindenhout- Van Deth. Bij vonnis van heden werd aan Van Deth 25 gulden boete (eisch 250 gulden), subsidiair 10 dagen hech tenis opgelegd. De vordering tot botaling eener schadevergoeding van f 1 werd den heer v. 't L. ontzegd, op grond dat niet gebleken was dat bij door de belee- diging schade heeft geleden. Voor eenigen tijd wist zich een zeer net jongmensch, voorgevende te Gronin gen student in de letteren te zijn, zich te Meppel in het gezin van den heer H. L. in te dringen voorgevende, dat hein het drukke studentenleven begon te vervelen en hij een rustig plekje zocht om zijne studie voort te zetten. Men kwam tot een accoord en de «student" vermeide zich zeer in den huiselijken kring. Op de paardenmarkt van de gepas seerde week kocht hij zelfs eeu paard, dat hij acht dagen op proef zou hebben en waarvan de tijd van betalen heden was aangebroken. Gisterenmiddag kwam er evenwel een telegram van de politie te Zwartsluis te Meppel, wuarin aanhouding werd verzocht van bedoelde persoon als verdacht van oplichterij. De marechaussees te Meppel, vernomen hebbende dat hij zich per rijtuig in de richting van Ruinerwold had laten bren gen, haastten zich derwaarts om hem op te sporen, wat dan ook gelukte, zoo dat hij reeds in verzekerde bewaring werd genomen. Aan zijn hospita is hij behalve zijn kostgeld, eene flinke som geleend geld schuldig en nu blijkt tevens dal hij een berucht persoon, zekere S. van Hoogeveeu, is, die 12 Aug. jl., uit de gevangenis is ontslagen wegens het vervalschen van een postwissel te Amster dam. Ook moet dezelfde persoon reeds vroeger gevangenisstraf hebben ondergaan van wege hel stelen van eene koe, deser tie en diefstal. Hij heeft het nis «student" zelfs zoo ver weten te brengen, dat hij in de vorige week verloofd geraakte met eene dochter van eene achtenswaardige familie te Zwartsluis. Hij is zwaar geboeid naar Assen getransporteerd. Hij heette te Mep pel »W. Sclinippes," maar zijn eigenlijke naam moet zijn naar men zegt Snippe. Uit het Noorden des lands worden thans de krankzinnigen tijdelijk ter plaat sing naar Belgische gestichten opgezon den, bij gebrek aan plaats in de Neder- landsche inrichtingen. Te 's Graveland hebben zich twee gevallen van cholera Asiatica voorgedaan. De twee aangetaste personen beide van beroep bleekers zijn overleden. Het water in de 's Gravelandsche vaart, 't welk gemeenschap heeft met verschil lende sroomen, is besmet verklaard. De volgende vermakelijke geschie denis wordt ons medegedeeld. De veld artillerist P. v. L., te Bi eda in garnizoen, bracht op een oogenblik, dat mijnheer en mevrouw uit waren, aan zijn liefje, de dienstmeid, een bezoek. Onverwacht echter komen de lui te huis en de lig ging van de vertrekken was van dien aard, dat aan ongemerkt wegsluipen niet te denken viel zoolang de familie te huis bleef. Het toeval wilde, dat gedurende vier eetmalen die gelegenheid bleef ont breken en onze verliefden wel in eikaars onmiddellijke nabijheid moesten blijven. Eindelijk komt er kans; èn mijnheer, èn mevrouw gaan uit en onze veld-artillerist spoedt zich naar de kazerne. Hier ech ter wordt hij als deserteur aangemerkt en ter beschikking van den krijsraad te 's Bosch gesteld. Blijkens een advertentie in de Haagsche Courant heeft de heer O. A. Davenport zich te 's-Hage in de Jan Pieterz. Coenstraat 24, gevestigd als masseur. Onlangs is te Amsterdam een ver eeniging opgericht, die zich ten doel stelt een 5UÜ-tal nachtwakers aan te stellen. Niet minder 4000, zegge vierduizend, mannen solliciteerden om het baantje. En 't is nu pas einde September. In hare vergadering van Donderdag avond behandelde de Kamer van Koop handel en Fabrieken opnieuw eene voor deze gemeente hoogst belangrjjke zaak, namelijk de plaatsing van het gemeen schappelijk spoorwegstation. Zij besloot, met terugkoming op vroeger door haar ingediende rekesten, de aandacht van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid te vestigen, op een plan voor de plaatsing van het station, waar door, haars inziens, de gegronde bezwaren tegen de plaats op zóó verren afstand door de Hollandsche IJzeren spoorweg maatschappij gekozen worden opge heven. Dat plan is van den volgenden inhoud Behoud van het tegenwoordig stalions- DOOR L. 11. 15) Een angstkreet van Adelaide klonk door de zaal en doodsbleek omvatte zij Roosje's knieën. Kalm en met de oogen vol tranen zag Roosje op haar neder, en legde de hand, waaraan Pauls trouwring blonk, op het hoofd der knielende, die bij deze zachte aanraking ineenkromp. «Toen ik de geschiedenis van mijn armen Paul pas vernomen had," sprak zij langzaam, «riep mijne ziel om wraak over de schuldige; maar toen ik van morgen aan het bed van mijn Paul zat, en mijn bybel opsloeg, vond ik een woord dat zeide; God wil den dood des zondaars niet, maar dit, dat hij leve en zich bekeere. Het gehoorde verzwijgen mocht ik niet, maar ik met, maar ik besloot om het mede te deelen in dezen vvrtrouwelijken kring. Ik verzoek dat de schuldige van het hof verbannen, en naar haar echtgenoot gezonden worde. Zoolang zij op diens kasteel blijft, moge al het kwaad, dai zij gedaan heeft in vergetelheid blijven rusten; maar keert zij ooit in de Louvre terug, dan neme het recht zijnen loop. Ik heb u ver geven I" Nu was het met Roosje's kracht gedaan; half onmachtig zonk zij in de armen van Laurence, die haar schreiend omvat hield. «Het zij zool" sprak de koning op staande, «hertog," vervolgde hij tot de Larochefoucauld gewend, «ik verzoek madame naar haar echtgenoot te brengen. Madame onthoude wel, dat haar hoofd zonder genade valt, indien een der hier aanwezigen soms een onverklaarbaar on geval mocht overkomen. Ik zal de duis tere machten, die in mijn paleis rond waren, voortaan beter nagaan, en stren ger gericht houden I" Dangeau drukte snikkend van ontroering zijn lippen op Lodewijks roksbanden. Deze merkte er niets van, zijn oogen rustten op dpn hertog, die de Jonquille van den grond ophief en haar zijn arm bood, en met de hand naar de deur wijzende, sprak hij ernstig: «Adieu, madame IX. LIJKKRANSEN EN BRUIDSKRONEN. De onverklaarbare plotselinge verban ning van madame Routhier verwekte natuurljjk algemeen opzien, en allerlei onsamenhangende geruchten kwamen in omloop omtrent de ooi zaak van 's konings ongenade; want hoe gaarne sommige dames ook uit de school geklapt zouden hebben, waren zij niet te bang voor den toorn des konings, en voor een der gelijke straf als Adelaide ontvangen had. Verbannen uit de Louvie, verbannen uit Parijs om zulk een lot te ontgaan, oefen den zij zich in de kunst der stilzwijgend heid. En er gebeurden ook zooveel andere dingen, dat de geheele geschiedenis weldra vergeten was. De hertog de Larochefoucauld verloofde zich kort daarna met de bekoorlijke Cèline de Monlue; zijn bloedverwanten drongen er op aan dat hij niet ongehuwd zou blijven, en hij voegde zich naar hun wenschen. Cèline hing hem aan met schuchtere jonkvrouwelijke teederheid en hij deed zijn best om gelukkig te maken. Hij bracht zijne jonge gemalin naar het stamslot zijner fainillie en na zijn vertrek waren Anne Dar.geau's wangen nog bleeker dan vroeger, en haar gedrag jegens haar echtgenoot nog nauwgezetter en plichtmatiger. Kort na het huwelijk van den hertog keerde jonker von Wiehe naar Duitsch- land terug, en wel het eerst Daar Berlijn om bij den keurvorst van Brandenburg aanzoek te doen om de hand van gravin Hoffkirchen. Laurence scheen niet bang te wezen voor het antwoord, want hare schoonheid ontwikkelde zich tot vollen bloei onder dien invloed van het geluk, en werd door menigeen in stille benijd. Mademoiselle Marie Rose liet zich slechts zelden zien. Zij bleef den dienst bij hare meesteres trouw waarnemen en zat den overigen tijd naast den stoel van Paul St lifensand, of wandelde met deD reusachtigen man, die zich gewillig als een kind door haar leiden liet. Het scheen wel dat hij gelijk had gehad, toen hij beweerde dat zijn einde nabij was. Zijne krachten namen zicht baar af en, zooals Roosje gevreesd had, bleef zijn geest beneveld. Wel raasde en tierde hij niet, maar zijn bevattings vermogen verminderde van dag tot dag; altijd zacht en volgzaam, was hij alleen onrustig zoolang Rooosje niet bij hem kon zijn. Als het mooi weer was, zat hij in den tuin van de Louvre op eene bank, en met een glimlachje, dat den ongevoeligsten hoveling een traan deed wegpinken, dankte hij ieder, die hem een paar frissche bloemen bracht. Het werd eene soort van mode om «Roosjes zieken jongen," zooals men hem noemde, bloemen te brengen, die hij dan met een veiheugd gezicht op haar schoot legde. Het hof was langzamerhand gewoon geraakt aan zijn akelig gezicht, de koning zond hem zijn eigen lijfarts, die hem echter weldra zoo geheel ongeneeselijk verklaarde. Zoo vloden weken en maanden voor- bjj, de schoone Jonquille stierf kort na hare verbanning en men fluisterde dat zij zelve door vergif een einde aan haar leven gemaakt had, Een brief uit Berlijn van von Wiehe berichtte dat de keurvorst van ganscher harte zijne toe stemming gaf tot het huwelijk van Kurt en Laurence, tnaar verlangde dat de plechtigheid in Berlijn plaats zou hebben, De Dangeau's ontvingen tevens eene uitnoodiging om het bruilofsfeest bij te wonen. Terwijl op het kasteel der Roulhiers lijkkransen gewonden weiden voor de rampzalige Adelaide, ontving Laurence de geluk wenschen van het hof, zelfs madame de Mainlenon sloot zich bij den stoet aan. Roosje verheugde zich innig in het geluk van haar lieveling. «Ik heb God zoo vurig gebeden, dat hij het hart van jonker Kurt tot u mocht neigen," fluis terde zij van blijdschap schreiend de gelukkige bruid in hel oor. {Slot volgt).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1