hels Gemengd Nieuws. UJZEN POTKACHELS BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Kennisgeving Ingezonden. ADVERTENTIËN- ROOJÊ OPRUIMING iiieowe prijzen, éten en geslagen V. F.H. TABERIftL, eens aan gedurende twee heele dagen} en de lekken vrij spel kregen. Holland zou waarschijnlijk in minder dan acht enveertig uren zinken. Maar gelukkig blijft de wind voortdurend blazen en worden dus de pompen niet tot werke loosheid gedoemd. Waarschijnlijk heeft de ondervinding, opgedaan door windmolens en pompen, de Hollanders in vroeger dagen tot een volk van zeelieden gemaakt. Want zoo'n windmolen heeft veel van een Hollandsch schip en wanneer iemand geleerd heeft de zeilen van zoo'n molen te besturen en de pompen gaande te houden, dan heeft hij reeds de belangrijkste zaken geleerd, voor een ouderwetsch zeeschip van be lang." De schrijver geeft nog den raad om, teneinde Holland te dichten en de lekken te stoppen, een laag zand van een voet dik neer te werpendan zou het wel droog worden en zouden enorme onkosten worden bespaard. Verder be spreekt hij nog onze fauna en flora, waarbij natuurlijk de ooievaar niet ver geten wordt. Van Amsterdam zegt hij nog, dat het de grachten en geuren met Venetië gemeen heeft, maar meer ook niet. De stad, hoewel vol volk, is bijzon der rustig; de menschen zien er uit of zij pas zijn opgestaan, en niemand schijnt er te werken. Er ligt een groot aantal Oceaanbooten in do haven, maar niemand schijnt er aangenomen te zijn om ze te laden of te lossen, en zij brengen den tijd met roken door evenals de mannen, die op het dek lanterfanten. De geest van rust doordringt geheel Amsterdam, of minder rethorisch uitge drukt: het is een luie stad." Niettemin acht de Engelschman een uitstapje Daar Amsterdam, en naar Holland in het alge meen wel de moeite waard. Naar de Haagsche Ct. verneemt,had onlangs een der aangeslagenen in de vermogensbelasting opgemerkt, dat het geheim der aanslagen gevaar liep hij de betaling, daar daD andere aanwezigen in het kantoor van den ontvanger iD de ge legenheid waren, min of meer ter sluiks, de biljetten van betalenden in te zien. Hij heeft daarop de aandacht van den minister van financiën gevestigd. Dientengevolge is bepaald, dat voor de betaling van de vermogensbelasticgs te 'sGravenhage het couloirstelsel zal wor den ingevoerd: d. w. z., ieder die komt betalen, doet dit in eene riumte welke is afgezonderd van het overige publiek in het kantoor. Aan het grootste der twee kantoren daar, dat een 5000 tal biljetten rondzond, moet de totale opbrengst f 700.000 zijn, Van het andere kantoor, dat op zijne 3000 biljetten aanmerkelijk minder ver wacht is het totaal nog niet opgemaakt. Verder verneemt het blad, dat de op brengst in geheel Limburg slechts onge veer f 40-000 en die in Drente niet meer dan f25.000 zou bedragen. Het monument te Leeuwen in 1874 opgericht ter herinnering aan den grooten watervloed van 1861 en om het feit voor het nageslacht levendig te houden, dat Koning Willem III en diens hroeder Prins Hendrik na de ramp ter plaatse de gemeente bezochteD en troost en hulp verschaften aan de talrijke ongelukkigen, is wegens daaraan voorgekomen gebreken afgebroken en vervangen door een nieuw monumeDt, dat dezer dagen gereed kwam. De kosten daarvan zijn gedragen, gedeeltelijk door de provincie Gelderland, gedeeltelijk door de vereeniging tot instandhouding van het monument. Van vertrouwbare zijde wordt aan het Vaderland medegedeeld, dat jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam, oud minister vaD buitenlandsche zaken, als opvolger van wijlen graaf Van Bvlandt, tot gezant van het Nederlandsche hof in Groot-Brittannië zal worden benoemd. De vereeniging »Zutpben's belang" te Zutfen heeft zich tot den gemeente raad aldaar gewend met het verzoek de vódr jareD afgeschafte kermis weder in te voeren. De vereeniging acht zulks wenschelijk, niet alleen om tegemoet te komen aan het, naar haar oordeel, het volk toekomend recht om gelegenheid te hebben, zich op gepaste wijze minstens eenmaal 's jaars te vermaken, maar ook in het belang der neringdoenden, daar nu velen de kermissen in omliggende plaatsen gaan bezoeken en dddr uitgaven doen. kleurig van heerlijke parfumerie voor zien exemplaar in het studeervertrek van den jongen kluizenaar. ToeD hij bij deD eersten oogopslag zag, dat de brief niet het adres van den directeur, maar het zijne droeg, fonkelden zijn oogen en weldra was hij losgemaakt. Terwijl hij las, steeg een levendig rood hem tot aan het voorhoofd, hij greep naar het couvert om het adres nogmaals te lezen. Het droeg den stempelïstadsbrievenbus" en was met hetzelfde nare, klaarblijkelijk verdraaid schrift geschreven, als het blad, dat omsloot. Hij las voor de tweede keer, een spotlachje speelde om zijn lippen. (Wordt vervolgd.) Bovendien merkt zij op, dat, nu toch nog herhaaldelijk vergunning wordt ge geven tot het opslaan vau tenten en het daarin geven van vertooningen verma kelijkheden die dikwijls vele dagen ach tereen duren de daarvoor weder in de plaatsstelling eener kermis, op een be paalden tijd gedurende eenige dagen te houden, wenschelijk is. Staalwaterbron te Zaandam. Vol gens de N. ft. Ct. is eenige maanden geleden op het terrein van de Zaanland sche stoomwasch- en bleekinrichting der heeren Latenstein en Van de Stadt op groote- diepte een Staalwaterbron ont dekt, die volgens de analyse, uitgevoerd door de heeren dr. Van Hamel Roos en Harmens, dd. 6 Juli 1893, met uitzonde ring van Pouhonbi on te Spa, alle bekende staalbronnen in de schaduw stelt, daar waar het water van de Wilhelmina-bron bevat 0.1112 grammen per liter bicarbo nas fejosus, dat van deze bron 0.1729 grammen, alzoo55'/i pCt. meer bedraagt. De geneesheeren te Zaandam, de heeren drs. Van Roojen, Kronenberg, Rebel en Sasse, hebben dit staalwater reeds eeni- gen tijd bjj de patiënten toegepast met uitnemend resultaat. Patiënten die steeds ander staalwater zonder eenig gunstig gevolg hadden ge bruikt, zijn in betrekkelijk korten tijd na bet gebruik van dit staalwater vol komen genezen, zoodat zij dan ook ver trouwen, dat hunne collega's, na kennis making met dit staalwater, dit zeker boven dat van andere bronnen zullen ver kiezen. Deze verrassende resultaten hebben genoemde firma aanleiding gegeven tot bestelling van machinerieën in het buiten land om weldra tot exploitatie te kunnen overgaan. De staalwaterbron zal geëxploiteerd worden onder voortdurende controle van de heeren dr. Van Hamel Roos en Har mens en wel hoogstwaarschijnlijk onder de Daming van de Czaar Peter-bron. De Amsterdammer Dagblad van Nederland heeft om de aandacht te vesti gen op de 1 October j. 1. ingetreden prjjs- v;rlaging (f2.128 per kwartaal) door den gunstig bekenden teekenaar Joh. Braa- kensieck een allergeestigst geteekend re clame plaat doen vervaardigen. De plaat stelt voor een tram-omnibus waarop Minister Tak v. Poortvliet als koetsier de teugels voert. Onmiddelijk naast dezer zitten als passagiers op den bok de heeren van TienhoveD, de Saver- nin Lohman en Ch. R. Kouveld. Op de impinale zitten broederlijk naast elkaar de heeren Pierson, C. v. Gerritsen, Dr. A. Kuyer en P. Nolting, terwjjl de heer Mr. J. A. Levy juist de trap bestijgt om een open plaatsje machtig te worden. In den omnibus bemerken wij door de rui ten de heeren Mr. J. A. Heemskerk, Domela Nieuwenbuis en Dr. Schaepman allen, evenals de heeren bovenop, ver diept in de lectuur van de Amsterdam mer, Dagblad van Nederland. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen is het bestuur der Nederl. Centraal-Spoorwegmaatschappij in onder handeling met de permanente commissie voor houders van 3 pets. gestempelde obligatiën, ten einde van dezen de mach tiging te verkrijgen, eene le hypothecaire geldleeniDg aan te gaan, groot f 1.000,000, ten einde daarmede de noodige uitgaven van uitbreiding van stations en herstel lingen te bestrijden. De leening, welke natuurlijk voor de bestaande schulden zal ingeschreven wor den, zou 31/, pet. rente drageD. Ned. Fin. Op de Zondag alhier gehouden buitengewone algemeene vergadering der »Ned. vereeniging van Spoorweg-ambte naren" is een geheel nieuw hoofdbestuur gekozen. Hetzelve is als volgt saamge- steldEduard Brandes te Bussum, voor zitter, eD leden zijn de hh.: A. M. F. Koltrop, H. Nachtegaal, J. C. de Witte en H. Richmond, te Amsterdam, A. A. van Wakeren J. J. Hartwich te Utrecht, A. Rutgers, J. Wisscherhoff te Nijmegen K. Bakker te Haarlem, G. A. Spit te Hilversum, R. O. Schooleman te Zwolle, J. H. Kuil te Overveen. Tot verantwoordelijk redacteur van het Maandblad der vereeniging en ver dere door haar uit te geven geschriften is gekozen de heer W. H. Koning te Bussum. De Directeur v/h Postkantoor alhier maakt bekend dat de eerste lichting der buitenbussen nader is vastgesteld op 6.3(1 v/m. Amersfoort, 9 October 1893. De Directeur, O. SMITT. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de 1. helft der maand Sept. 1893. 1 Fynonis Amsterdam. 2 C. Huizers 3 G. Brouwer Barueveld. 4 A. W Portma Groningen. 5 L. Knol Hilversum. 6 Binnendijk Ypen. 7 Jan Rooyen Nijkerkerveen. 8 E. v. d. Brink Weesp. 9 Boutjes de Fries 10 11 Mevr. A. Beekman Maarsbergen. 12 Q. Ormeling Amsterdam. Briefkaart. 1 A. de Graaf Baarn. 343ste MTAATN-LOTEKIJ. Vijfde of laatste klasse (Vierde week.) Trekking van de laatste 100 nummers op 7 Oct. Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f70 op No. 10813. Zonder prijs zijn uitgetrokken 8518 17625 en 17655. Gevonden op den openbaren weg: Een Engelsch leesboek (the Comhill Magazine). Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Men schrijft uit Veenendaal, dat 8 Oct. De feitelijke afschaffing der ker mis had hier, zooals te verwachten was, veler ontevredenheid opgewekt en vooral Donderdagavond begon zich dit sterk te uiten. Werden er toen reeds eenige glas ruiten ingeworpen, Zaterdagavond werd het er niet beter op. Tot ruim 2 uur na middernacht was men op de been en op Dieuw moesten het de ruiten bij de bekende tegenstanders der kermis ont gelden. Tengevolge daarvan zijn heden dertig infanteristen uit Arnhem aange komen, die onder bevel van den eersten luitenant G. J. Blom de orde zullen hel pen bewaren. De burgemeester vaardigde heden eene prociamatie uit, waarbij alle samenscho lingen des avonds na vijf uur zijn ver boden. Als vei boden samenscholing wordt bescol.uwd, elke vereenigiDg op den open baren weg van meer dan vijf personen. Heden avond bleef alles rustig. Bunschoten. Met de Visscherij is het treurig gesteld. Bot wordt er bijna niet gevaogen zoodat velen, als er niet spoedig haring komt, met den winter een bang vooruitzicht hebben. Id de afgeloopen week is besloten, om voor rekening van de leden enz. van kerk B. een Christelijke school met onder wijzerswoning te bouwen. Herhaaldelijk is er gesproken van overvallen op de Amerikaansche spoor wegen. De Amerikaasche politie ver moedde, dat de daders der laatste over vallen moesten worden gezocht onder het spoorwegpersooDee! zelf. en dat ver moeden is bewaarheid.» Onder de veer tien beambten, welke sedert in hechtenis zijn genomen, bevinden zich Diet minder dan negen op wie een zwaar vermoeden rust. Twee daarvan moeten zich zelfs hebben bevonden onder de gemaskerde roovers, die den trein bij Kessler en Hanckok hebbeD geplunderd. Reizigers, die in treinen hebben gezeten welke overvallen zijn, moeten hebben verklaard, dat reeds lang voor de plaats van de overval was bereikt, de snelheid van den trein min derde, ofschoon er geen halte in de onmiddelijke nabijheid was. Bewezen is, dat de trein soms reeds stil hield, vddr de eerste schoten vielen. De machinist, die bij den overval bij Kessler werd gedood, wordt door de politie zeker beschouwd als een der hoofddaders en men neemt aan, dat de verwonding, waaraan hij gestorven is, hem is toege bracht door een verdwaalden kogel. Alweder eene groote marine ramp I VolgeDS de laatste berichten staat het nu onomstootelijk vast, dat de Russische vloot eene dergelijke ramp heeft ondergaan als de Britsche met het verlies der Victoria. Het pantserschip Russalka, met een 300 man aan boord, is verdwenen, zonder dat men er taal of teeken van vernomen heeft. Thans zijn brokstukken ervan aangespoeld. Het schip was van de nieuwste constructie, maar juist door zijne ontzaggelijke torens en geschutbewapening, zoodat het dek slechts enkele voeten boven den water spiegel lag, was het zeer onzeewaardig. Wanneer men de ongelukken van de nieuwere oorlogschepen vergelijkt met het schitterend figuur, dat onze ouder- wetsche Van Speyk te New-York heeft gemaakt, komt men langzamerhand tot de overtuiging, dat de oude schepen beter zijn dan de nieuwe, en de Holland- sche oorlogsvloot veel krachtiger is, dan menigeen denkt. 't Wordt wel noodzakelijk den bouw van zulke onzeewaardige gevaarten te staken. Er zullen heel wat menschenlevens gespaard kunnen blijven en wat aan marine-uitgaven wordt uitgewonnen, het is bij millioenen te schatten. Gaan dan de oogen der regeerenden nooit open Een der lotelirigen, die te 's Her togenbosch Maandag jl. een dienstplichtig nummer trok, kon zich dien uitslag maar niet begrijpen; immers hij had precies dezelfde voorzorgmaatregelen genomen door zijn twee neven indertijd met zoo gunstig gevolg toegepast, en hij kon zich dan ook niet anders voorstellen of er moest een abuis in 't spel zijn. Het voorbe hoedmiddel tegen een dienstplichtig num mer, door hem als deugdelijk erkend, bestond in hel dragen van een naald in zijn hemd, met welke naald een doods kleed moet zijn vervaardigd. De omstan digheid, dat met de door hem gedragen naald snel een doodshemd werd vervaar digd doch dit hemd nog niet als zoodanig dienst deed, werd door betrokken familie als oorzaak der misrekening aangenomen. De Drankduivel. Op een dag kwam de Duivel in de meest afzichtelijke gedaante lot een man en zei Gij zijt ten doode opgeschrevenik heb het echter in mijn macht u gratie te verschaffen en wil dit doen onder een van deze drie voorwaarden :Dood uw vader, mishandel uw zuster, of drink sterken- drank. Wat moet ik doen? dacht de man. Hem dooden, die mij het leven heeft gegeven? Onmogelijk! Mijn zuster slaan? Maar dat is afschuwelijk IIk zal ster- kendrank drinken. En hij dronk sterkendrankmaar dron ken geworden, mishandelde hij zijn zuster en doodde zijn vader. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Lettende op de omstandigheid, dat het niet behoorlijk en niet tijdig vegen van den schoorsteenen groot gevaar voor brand kan doen ontstaan; Herinneren den ingezetenen het voor schrift van art. 33 der verordening hou dende bepalingen ter voorkoming van brand, volgens hetwelk schoorsteenen, ovens en stookplaatsen minstens éénmaal 's jaars, en, zoo zij dagelijks gebruikt worden, tenminste tweemaal 's jaars moe; ten worden geveegd of gereinigd. En dat de overtreder van voormeld voorschrift, volgens art. 43 der genoemde verordening, kan wordeD gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Amersfoort, den 9. Octaber 1893. Burgemeesters en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het vijftigjarig bestaan van het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Amersfoort, 17 October 1893. Ruim 50 jaar geleden werd, meer nog dan vroeger, de behoefte gevoeld, om voor oude vrouwen, die door de Ned. Herv. Diaconie werden bedeeld, een »te huis" op te richten. Het St. Pieters- en Bloklands Gasthuis toch was meer bestemd voor kleine burgers, dan voor totaal arm lastigen, en deze laatsten moesten óf op zich zeiven wonen, door wekelijksche giften van de Diaconie gesteund, óf ze moesten door deze worden uitbesteed in andere gezinnen. In het eerste geval hadden zij een zeer eenzaam leven, en waren ze, als ze ziek werden, van hulp verstoken; en in het laatste geval kwa men ze vaak terecht in gezinnen, die meer door eeD klein winstbejag werden gedreven, dan wel door christelijk hulp- beloon. Vandaar de wensch om voor zulke vrouwen een ïte huis" op te richten, waar ze gezellig bij elkander waren, waar ze een goede verzorging en verpleging hadden, waar ze nog eens eeD godsdienstig woord hoorden, en waar ze aan eene vriendelijke controle waren onderworpen. De predikant H. J. van Hoorn en de Heer A. D. Methorst stelden zich, na verzekerd te zijn van de sympathie der Diakenen, aan het hoofd der beweging, en wisten een som te verzamelen, waar voor een huis kon worden aangekocht in de Muurhuizen, naast het tegenwoor dige gebouw vVolksheil." Dit gebouw, opgericht 18 April 1843, werd ingewijd den 17en October 1843, door de Diakenen J. Brouwer, H. J. Cruiff, H. Cruiff Gz., G. J. van Eijbergen, A. J. Siddré, G.Va- lewink, I. Bos, J. Blankenberg. Het voldeed echter niet aan de eischen, en er moest worden omgezien naar een ander huis. Men kocht daarom in 1849 het gebouw in de Muurhuizen bij de Scher- bierstraat, waar het zich nog bevindt, en werd daartoe in staat gesteld door de opbrengst van het oude gebouw en eenige gifter,, zoodat de nieuwe woning, onbe zwaard, het volle eigendom werd van de Diaconie. Daarbij had men nog een klein kapitaal gevormd, dat als ïstichtings- kapitaal" moest dienen, terwijl men de hoop koesterde, dat dit gaandeweg zóó groot zou worden, dat de Inrichting zich zelve kon helpen, zonder subsidie van de Diaconie Die hoop is echter bij lange na niet vervuld. Wel is dit kapitaal iets grooter geworden (thans p. m. 10 duizend gulden); maar de uitgaven zijn sints merkelijk vermeerderd, omdatde Diakenen W. Fröger, C. Prins, J. C. van Eijbergen, G. Boshuizen, H. E. van Sweden, W. van Zalingen, J. van Gelder, Johs. van Ommen Jz. en de secietaris J. C. van de Klashorst bij het 35jarig bestaan in 1878, besloten, om ook oude mannen op te nemen, en van de stichting te maken: »Een Diaco naal Oude Mannen- en Vrouwenhuis." Deze Inrichting nu voldoet volkomen aan de eischen, mits men deze niet te hoog stelt. Het gebouw moge niet veel vertooning makeD, en van de straat ge zien. nauwelijks opgemerkt worden in dien afgelegen hoek, maar wat het voor naamste is, dat is, dat de kamers friscli zijn en ruim, dat de voeding goed is en de verpleging uitstekend. De oudjes zijn dan ook zeer tevreden, en er heerscht onder hen een goede en vriendelijke geest. Welmoet de Diaconie voor onder houd van het gebouw, voor salarissen tn voor verpleging der gasten, jaarlijks aan de rente waarover het gesticht beschikt, f2700 toeleggen uit hare fondsen, maar daarvoor hebben dan ook ongeveer 25 oudjes eene verzorging zdö goed, als ze elders onmogelijk kunnen krijgen. Den 17en October aanstaande zal dit gesticht zijn 50jarig bestaan vieren, en zullen de bewoners en bewoonsters wor den onthaald. De Diakenen zijn overtuigd, dat dit feest de belangstelling zal wekken van Amersfoort's ingezetenen, niet alleen van de Ned. Hervormden, maar van allen. Iedere inrichting toch, die zich ten doel stelt om armen en speciaal ouden van dagen, den last des levens gemakkelijker te maken, moet sympathie wekken Bij ieder, in wiens hart plaats is voor gods dienst en menschlievendheid. Aangenaam zou het den Diakenen wezen, indien be woners van Amersfoort, op dieD feestdag, hunne stichting met een bezoek komen vereeren. Eene commissie uit hun midden stelt zich den ganschen dag beschikbaar, om bezoekers rond to leiden. En, als enkelen uit de gemeente zich mochten opgewekt voelen, om het Fonds wat te stijven, dan zal de feestvreugde nog blij ven, lang nadat het feestmaal is afge- loopen I Velen voelen zich in onze dagen ge roepen, om wat voor de armen te doen. Dat is een zegen, want de christelijke liefde brengt meê, dat degene, die wat heeft, iets geeft aan hem, die niet heeft. Maar zeer droevig zou het wezen, wan neer de Diaconie daardoor schade leed, daar zij niet alleen óf gedurende het gansche jaar, óf gedurende den winter voor tallooze armen moet zorgen, maar vooral groote sommen noodig heeft, voor het onderhoud van hare armhuizen, en niet het minst van het Diaconie Oude Mannen- enVrouwenhuis.dat aan eene zeer diingende behoefte voldoet. Mocht God het ook de volgende halve eeuw zegenen, en Amersfoort's ingezetenen en vrienden het in liefde gedenken. De Diakenen der Ned. Herv. Gem., J. C. VAN EIJBERGEN. J. VAN OMMEN Johz. W. VAN ESVELD Rz. J. H. BOKS. J. VAN APELDOORN JLz. I. W. FRÖGER. I. W. PUTMAN CRAMER. B. VAN 't EIND. Amersfoort, den lien October 1893. Heden overleed te Breda na langdurig lijde»4o^den ouder dom van ruior55 jaarj.onze ge liefde broeder en behu%d broe der, de gepfkj&pitein der j:\jdende Artillerie/ t BENJAMIN DUTRY VAN HEEFTEN. H. MfVAS DERjÖREN- DutKw-x^n Haeften. J. V® DER BUREN*?' amersfowlff, 8 Octob^Ï893. van meer j|an bij Kerkstraat bid Appelmarkt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2