NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. TWEEDE BLAD. verschijnt woensdag en zaterdag. Gemengd Nieuws. IVo. 84. Zaterdag 21 October 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VOOR abonnementsprijs: aovertentien: BINNENLAND. AMEBSFDORTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Amersfoortsche Wielrydersclub „U. D. I." hield Zondag j. 1. onder be gunstiging van vrij goed weer een club- race. De start had om pl. m. 2 uur plaats aan de Hertekop. lste nummer 10 K. M. (met oorgift), lste prys Dorhout, 2de prijs de Beaufort, 3de prys Frijlink. 2de nummer 1 K. M. (van meet). Ie prys Dorhout, 2e prys de Beaufort, 3e prijs Frylink. .-'de nummer 500 M. (van meet) le prys Dorhout, 2e prys de Beaufort en 3e prijs Frylink. De club „de Valk" alhier heeft zich met „U. D. I." vereenigd. Hooglaml. In de op Woensdag 1.1. gehouden vergadering heeft de raad dezer gemeente tot onderwijzer aan de open bare school alhier benoemd den Heer H. Schippers te Westzaan. By het bezoek van H. M. de Ko ningin-Regentes aan het Diaconessenhuis te Arnhem was de directrice afwezig; dat bezoek viel juist in den tyd, dat deze de korte jaarlyksche rustpoos ge niet, die zy zich van hare werkzame taak veroorlooft. De Koningin, die gaarne met de directrice had kennis gemaakt, heeft deze tot een bezoek op het Loo uitgenoodigd, om met haar het tweede ontbijt te gebruiken; wetende, dat het niet op eiken dag haar even gelegen zou komen, heeft Hare Majesteit haar de keuze tusschen een drietal dagen gelaten. De heer Pynacker Hordijk, afge treden gouverneur-generaal van Ned.- Indië, wordt in de tweede helft van November hier te lande verwacht, en zal voorloopig in de residentie zich ves tigen. De nieuwe. Keulsche vaart (het Merwede-kanaal) heeft in het eerste kwartaal van zijn bestaan zeer goed voldaan, afgescheiden van de verschil lende klachten over gebrek aan vaar- ruimte enz. voor groote Rynschepen en andere leemten, waarvoor by de opening in het vorig jaar door de Köln. Ztg. de vrees was geuit. Door de twee sluizen van Vreeswijk (het middelpunt van het nieuwe kanaal aan de Lek) passeerden van 1 Aug. '91 tot 1 Aug. '92, dus in in het jaar vóór de geheele voltooiing, in 't geheel 29,428 Bchepen, met 1,851,278 kubieke meters inhoudin het jaar daarop van 1 Aug. '92 tot 1 Aug. '93, passeer den 45,637 schepen, met 3,510,909 kub. meter inhoud, dus ongeveer het dubbele van den inhoud. Dit is voor het eerste jaar ontegenzeggelijk een hoogst belang rijk verschijnsel. En toch heeft de andere, de westelijk Amsterdamsche vaarweg, de oude Gouwe, daardoor betrekkelijk weinig verloren en bestaat het vooruitzicht, dat hy het Mer- wedekanaal zal overvleugelen. Van 1 Aug. '91 tot 1 Aug. '92 passeerden door de twee sluizen te Gouda 38,624 sche pen met een inhoud van 2.633.148 kub. meter en van 1 Aug. '92 tot 1 Aug. '93 in 't geheel 30.899 schepen, met 1.894.288 kub. meter, waarbij de talrijke schepen, die zonder de sluizen te passeeren de rivier volgden, niet medegerekend zyn. Hierbij moet in aanmerking worden ge nomen, dat de nieuwe Keulsche vaart geheel tolvrij is, terwyl de Gouwe slecht is ingericht en bestuurd wordt en aan zware lasten onderworpen. Te Leeuwarden zijn de statuten van den Radicalen Bond vastgesteld. In de vergadering, onder leiding van den heer C. V. Gerrittsen gehouden, waren 23 aangesloten vereenigingen vertegen woordigd. By de behandeling van het Reglement werd besloten in art. I, II de woorden „met behoud van het be ginsel van den persoonlijken eigendom," te vervangen door: invoering van wet ten, die, zonder te streven naar den ge- meensehappelyken eigendom der produc tiemiddelen, de uit den persoonlijken eigendom voortvloeiende bevoegdheden binnen engere grenzen beperken," enz. Dit voorstel werd aangenomen onder uitdrukkelijke verklaring van den voor zitter, dat met deze wijziging niets an ders beoogd wordt dat in het oorspron kelijk art. is neergelegd. In afwachting van de vaststelling van het program van den Bond door de aangesloten afdeelingen, werd als „pro gram van actie" aangenomen „De Vereeniging tracht het doel, in art. 1. gesteld, te bereiken door in de allereerste plaats aan te dringen op aan neming der thans aanhangige kiesrecht- ontwerpen, en mochten die onverhoopt niet worden aangenomen, aan te dringen op eene kiesrechtregeling in den geest dier ontwerpen." De volgende vergadering zal te Hoorn worden gehouden. Gisteren namiddag is in de chol era inrichting te Utrecht een patient opge nomen. Evenals in menige andere stad hebben ook te Arnhem de sociaal-demo craten gedemonstreerd tegen de „bloed wet" tijdens de loting voor de nationale militie. Zy deden het op eigenaardige manier. Een groote kalverwagen toog door de stad, gemend door A. van Em- menes, den leider. Op den wagen zag men een slager, omringd door lotelingen met het getrokken nommer voor den hoed of de pet. Op een bord las men: „Kanonnenvleesch. Geen stem-, maar slachtvee Ter verduidelijking van de bedoeling werd van den wagen een strooibiljet verspreid, gericht tot de lotelingen. In het gasthuis te Breda is ander maal de typhus uitgebroken en weder een zuster daaraan overleden. In den veenpolder van Opsterland en Smallingerland (Fr.) is de betrekking van sluiswachter vacant. Daaraan is ver bonden een jaarwedde van f300, vrye woning en 't gebruik van één hectare land. 't Getal sollicitanten bedraagt 257, zegge twee honderd zeven en vyftig. Dezen winter zal te Barneveld voor jongelieden boven de 17 jaar een cursus in landbouw-onderwys gehouden worden. De lessen, die den 6. November aanvangen, zullen gegeven worden door den hoofdonderwijzer R. Adama, aldaar. Men schrijft uit Kampen Het veelbesproken meisje, Aaltje Mod- ders, van het Leger des Heils, waarover den laatsten tyd zooveel in de bladen geschreven werd, is Woensdagavond uit zichzelf by hare moeder te Kampen teruggekeerd. De „Utr. Courant heeft opnieuw een lans voor de belangen der derde klasse reizigers gebroken. Volgens de statistiek nu maken in Frankryk 8 percent der reizigers van de eerste klasse gebruik. Dan .volgt Nederland met 7 percent, België met 4, Engeland met 3'/,Zwitserland met 2, Euitsckland met slechts 1'/, percent. In de tweede klasse reizen in Frank rijk 36 pereent van het totaal der rei zigers, in Nederland 23, in Zwitserland i'O, in België 13 en in Duitschland 10 percent. Van de derde klasse maker in Duitsch land gebruik 89, in Engeland 88, in België 83, in Zwitserland 78, in Frank rijk 56, in Nederland VU pereent van het totaal der reizigers. Van de 100 passagiers rijden er dus in ons land gemiddeld slechts zeven in de eerste, niet meer dan 28 in de tweede, maar daarentegen zeventig in de derde klasse]! Immers vindt men uitgerekend, dat in Engeland van de ontvangsten der spoorwegen 77 percent wordt opgebracht juist door de derde klasse reizigers, die in Duitschland 68, in België, 60, in Zwitserland 54, in Frankryk 52, en in Nederland nog alty'd 47 percent der totale ontvangsten opbrengen. Welke de grieven zyn? Hij, die het vraagt, make slechts eens een uur lang, in het koude seizoen, nadat hy voor zyn spoorkaartje een som heeft betaald, die allerminst laag kan genoemd worde, een reisje mede als derde klasse-passagier. En by zal spoe dig genoeg zyn bekomst hebben van de koude warmwaterstoven en die tochtige portieren, van die overvulde coupe's en die benauwende atmosfeer in zulke lage ruimten, van die ongemakkelijke banken en dat gemis aan ruimte voor de in de derde klasse zoo talrijke handbagage, en van allerlei andere kleine ongeriefe- lykheden, die te onzent het reizen per derde klasse tot een bepaalde kwelling maken, terwyl het zoo gemakkelijk anders kon zijn. Treft hy het nu ten overvloede, dat een conducteur, heel genadig uit de hoogte hem behandelende, hem zonder veel complimenten met 9 anderen in een coupé stopt, waar slechts plaats behoorde te zijn voor 7 met een half aangeschoten marinier aan den eenen, en een loggen vischboer aan den ande ren kant, terwyl vlak over hem een veldwachter met een geboeiden gevan gene heeft plaats genomen, waarlyk, dan zal hy niet voor de tweede maal die vraag stellen. Hy zal met het blad tot de Spoor- directies het verzoek richten, in een en ander krachtdadig te voorzien. Een ver zoek, dat alle billijkheid voor zich heeft. De damescommissie van de R. K. Ziekenverpleging te Hilversum heeft vanwege de Koningin-Regentes een zeer waardeerend schrijven ontvangeD, met eene gift van f100, als blyk van II. M. belangstelling in het doel dat beoogd wordt met de lotery, welke door de dames-raadsvrouwen van genoemde stich ting zal worden gehouden. Een visscher uit Philippine nam Woensdagmorgen een gedwongen bad in de Wester-Schelde. Op het oogen- hlik. dat hy zijn anker wilde uitwerpen, bleef dit in den zak van zyn jas vast haken, waardoor hy overhoord viel. Zeker zou hy verdronken zyn, had hy niet de tegenwoordigheid van geest ge had om zyn jas onder water uit te trek ken, waarna het hem eerst mogelyk was weer boven te komen. De stoomhoutzaagmolen de Zwaan, van de heeren W. en M. van de Weg, aan den Noordendijk, te Dordrecht, is Donderdag, door eene tot dusverre on bekende oorzaak, tot aan den grond af gebrand. Aan blusschen viel niet te denken, zoodat de brandweer zich heeft moeten bepalen tot het beschermen van de in de nabijheid staande houtloodsen, waarin zy volkomen is geslaagd. De schade is zeer aanzienlijk; alles was tegen brandschade verzekerd, doch zeer laag. De Pall Mall Gazette ontving eene dépêche uit Johannesburg dd. 19 Octo ber, waarin melding wordt gemaakt van het gerucht, dat de Engelsche colonne onder commandant Raaff een ernstige nederlaag zou geleden hebben. Het ge rucht werd door inboorlingen overge bracht en men hecht er dan ook weinig geloof aan. Door de geboorte van een zoon van prins Ferdinand van Roemenië is het aantal achterkleinkinderen der ko ningin van Engeland thans tot 17 ge stegen. Het „Court Journal voegt aan de mededeeling der geboorte toe, dat het kind het eerste levenslicht aan schouwde op den verjaardag van zyn oom, den erfprins van Saksen-Coburg- Cotha, en op den verjaardag van de verloving zyner overgrootmoeder, konin gin Victoria, met den prins-gemaal. Deze mededeeling is zeer interessant, maar behoeft toch niemand erg te ver bazen Wanneer men zulk een uitge breide familie heeft als koningin Victoria, zullen er weinig dagen in het jaar voor komen, die geen familie dagen zyn, of, waaraan geen herinneringen aan merk waardige gebeurtenissen uit het leven van een der talrijke kinderen of klein kinderen verbonden zijn. Een oude bekende der justitie had zich te Rotterdam, eens weer aan dief stal schuldig gemaakt, blijkbaar wel met het doel den winter in de gevangenis door te brengen. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde hem tot één jaar. Dit beviel hem natuurlijk niet, want dan zou hij in den volgenden winter eerst vry gekomen zyn. In appel vertelde hy dan ook aan den Hove te 's Hage, dat de straf hem te zwaar scheen en dat hy nu gaarne in „het duin," zou zitten, want déar was hij nog nooit geweest. Het O. M. vond de straf te licht en requireerde bevestiging van het vonnis behalve van hetgeen de straf betreft, welke behoorde te worden veranderd in twee jaar. De toegevoegde verdediger mr. D. van der Goot vond wel dat het voor bekl. en de wereld beter ware geweest als hy nooit op het wereldtooneel had rondge wandeld, doch riep toch de clementie van den rechter in. Uitspraak over 14 dagen. Lord H en de ex-bandiet. Onder de duizende t'oecdoten van eigenaardigheden van Engelsche lords, behoort ook de volgende: Lord H.... was op reis en bevond zich in Italië, juist toen daar veel sprake was van straatroovers. Eens had hy zich op een weg gewaagd, die in geen al te besten reuk stondhy zat alleen in zyn I post-chais en had zelfs niet eens zyn j knecht by zich. Ofschoon bekend met het feit dat de gendarmes juist in dit oord bezig waren met een duchtig onder zoek, maakte hy zich echter volstrekt niet ongerust. Plotseling springt een man uit het kreupelhout te voorschijnzyne kleeding en uiterlijk verraden terstond zyn minder eerlijke kostwinning, hy vliegt op het rijtuig aan; lord H. grypt een pistool en legt met groote koelbloedig heid op den roover aan. „Spaar my 1" roep deze uit. „Ik kom u niet aanvallen ik geef my over ik word vervolgdred mij 1" Op korten afstand hoorde men wer kelijk hoefgestamp. De edele lord, die het wel aardig vindt dat een bandiet de protectie van een reiziger komt inroepen, antwoordt glimlachend „Welnu! klim dan maar op den bok: hier heb je mijn mantel, doe dien om en trek die pet overjeoogen,gauw!" Reeds wareu de gendarmes genaderd. „Hebt ge ook een vluchteling zien voorbij komen, meneer?" vragen zy. „Wij zyn een bandiet op 'tspoor!" De reiziger schudt van neen. De postiljon, die even als altijd in goede verstandhouding met de roovers staat, wacht zich wel het geheim te verraden, en de gendarmes verwijderen zich. „O signor!" roept de bandiet, „ge hebt my 't leven gered. Zonder uwe hulp wachtte my de galg." „Ge hebt dus nog al zoo iets op je geweten „Helaas ja! Maar ik wensck niets liever dan weer een eerlijke kerel te worden. Wil u me helpen? Wil u me in dienst nemen?" De excentrieke Engelsehman begint hoe langer zoo meer schik in den bandiet te krijgen. „Ja wel!" antwoord hy„Ik stel be lang in je." „Dank u, mylordMag ik dan uw kamerdienaar worden?" „Dat is onmogelijk," want ik heb er al een, en 'k weet waarachtig niet wat ik van je zal maken; ik heb op het 't oogenblik maar één plaats te begeven." „Welke „Eer ik Londen verliet, heb ik myn intendant weggezonden." „En dat waarom, mylord?" „Omdat by my bestal." „De ellendeling!" Dat woord, uit den mond van dien man, beviel lord H. bovenmate. Hy ver liet Italië met zijn nieuwen dienaar, die Eeheel en al in zyn gunst was, en in ronden teruggekeerd, kon hy den lust niet wederstaan, om den gewezen ban diet een plaats van vertrouwen te laten bekleeden. De ryke Engelsehman vond het allerorgineelst om zyn sleutels en zyn geldzaken over te geven aan een kerel, die vroeger de reizigers op den open baren weg uitplunderdemaar wat toch nog het meest origineele van de zaak was het berouwde hem niet; de ex- bandiet was zoodanig getroffen door het buitengewoon bewys van vertrouwen dat lord II. hem gaf, dat hy by zyne goede voornemens bleef volhardenhy werd een toonbeeld van eerlijkheid en onbaat zuchtigheid en bevorderde de belangen zy'ns meesters op inderdaad onberispe lijke wyze. Billijke reden. U teekent toch zeker op deze lyst voor de vervolgde Israëlieten in Rusland? 't Spyt me zeer; maar 'tconvenieert me op 't oogenblik niet. Maar uw zoon heeft toch voor 100 gulden geteekend? Ja, hy kan zich die weelde ver- oorlooven die heeft een rijken vader!

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 5