Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. geu en door te iezen, hetgeen trouwens een onderhoudend werk is; want het is met als catalogus, maar als overzicht van den zeldzamen schat, dien het in alle opzichten merkwaardige gebouw her bergt geschreven, oorspronkelijk in den vorm eener wandeling door de kunstver zameling ten behoeve van 's heeren Roe' lants, welbekende tijdschrift: «De Huis vriend." Het is ook door dien vorm een boek dat men in handen van de meesten onzer landgenooter zou wenschen. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft Zaterdag het Raadsbesluit van 28 October jl., waai bij aan den archaeoloog dr. K. Plath uit Beilijn verlof werd ver leend om zoowel binnen als buiten de vermaarde Karlovingische Kapel op het «Valkhof" opgravingen te doen tot het instellen van wetenschappelijke naspoiin gen naar hetgeen aldaar aan merkwaar dige oudheden verborgen ligt, ingetrok ken wegens het gevaar voor instorting van dit aloud gebouw bij opgravingen in het gebouw zelf. Alsnu is alleen verlof voor de gewenschte opgravingen toege staan l uiten het gebouw. Men wenscht toch tot een diepte van C meteis door te dringen. Zaterdagnamiddag te 4.50 (Gr tijd) kwam de vorst van Bentheim aan het station te Apeldoorn aan, waar hij door H. M. de Koningin-Regentes werd verwelkomd. Met de hofdignitarissen en den jagermeester, baron van Pallant van Oud-Beijeiland, heeft de prins deel genomen aan eene groote klop- en drijf jacht, die gisteren en heden in de om streken van het Loo en bij de Soerenscne bosschen werd gehouden. Dcor de Dorpstraat aan het station gekomen, keerde H. M. met haren gast langs dienzelfden weg naar het paleis terug. Het bestuur der Zniderzee-Vereeni ging heeft een circulaire rondgezonden aan de leden en begunstigers, waarin het meedeelt dat nog geen reden bestaat voor hel bijeenroepen van een algemeene ledenvergadei ing; zoodra het rapport der staatscommissie is openbaar gemaakt, is het bestuur voornemens een vergader int uit te schrijven ter bespreking van dat gene wat zal moeten geschieden ter op lossing van het nationale vraagstuk, waar aan de Vereeniging zich heeft gewijd. Tevens deelt het bestuur mede dat het jaar 1892 sloot met een deficit van f510.51, waarbij nog te voegen is «diverse crediteuren ten bedrage van f 1225." Toch behoeft de financieele toestand geen zorg te baren, en het bestuur ver trouwt dal indien het door de staats commissie uit te brengen lapport aan leiding mocht geven tot wetsvoorstellen, de regeering bereid zal zijn de geldelijke verplichtingen der Vereeniging over te nemen. De regeering heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, hou dende bepalingen tot beveiliging van ar- beiders in fabrieken tegen ziekte of on geval. Ontplolliiig te Mniden. Gistermorgen te 11 uur verkondigden twee kort op elkander volgende luide slagen den bewoners van het Gooi, dat een nieuwe ramp de Muider buskruitfabriek »de krijgs man" had getroffen. Al spoedig bleek, dal de ontploffing had plaats gehad in het zoogenaamde koirel- iiuis, dat evenals het aangrenzende glans huis geheel vernield werd. Reeds terstond werden twee lijken onder de puinhoopen gevonden, terwijl naar meer slachtoffers wordt gezocht. Op het hooren van de ontploffing werd, nog voor hulp was gevraagd, door de militaire autoriteit te Naarden, besloten hulp af te zenden. Deze hulp bestond in een detachement artilleristen en een vier tal brandspuiten. Gelijk men zich herinnert had ook den waren, zag Marbach werkelijk verrast naar de heerlijk gestalte der bruid, en de gelukwensch. die hij na de voorstelling tot haar sprak was van een stillen hand druk vergezeld gegaan. »Gij hebt geljjk," fluisterde hij hem in het eerste vrjje oogen- blik toe; »hier is geene uitvoerige lief desgeschiedenis noodig, het beeld is vol doende, om den tekst er zelf bij te maken." Het was een wonderschoone zomera vond na de warmte van den dag; eene zoele, zachte lacht vol bloemengeur ver vulde alles. Marbach geleidde het bruids paar naar het soupé, door een aan den tuin grenzende allée en werd door de opgeruimdheid van Elizabeth zoo op getogen, dat hij tegenover haar weldra in den toestand van vertrouwelijkheid kwam, »Nog ben ik niet te weten gekomen, wie mijn bruiloftsmeisje zal zijn, juffrouw Elizabeth," zeide hij, toen het programma van den volgenden dag ter sprake kwam «Een zeer aardig en lief meisje, de dochter van onzen landrechter. Kent gij het oude spreekwoord, mijnheer de ases- sor: «Geene bruiloft zoo klein" enz. Wie weet het, misschien verliest gij morgen uw hart ook!" «En wal zou het mij helpen?" zuchtte Marbach met komischen pathos. «Ik heb mijn hait al zoo dikwijls verloren, 19en Januari 1883 in deze fabriek een groote ontploffing plaats. Naar het zich laat aanzien, was die ramp in elk opzicht -.au grooteren omvang Toen werden acht personen het slachtoffer terwijl ook de materiëele schade grooter was dan die welke heden schijnt te zijn aangericht. Te Wapeningen circuleeiteen adres aan den Minister van Justitie, waarin vooral ook rnet hel oog op de onlangs plaats gehad hebbende ongeregelheden wordt verzocht aldaar eene brigade mare chaussees te staiioneeren. De laatste dagen bleef alles rustig. Het vertrek der militairen is nog niet bepaald. Het niet-ontdekken van de schul digen aan de vele zware misdaden in den laatsten tijd gepleegd, heeft ook in de afdeelingen der Kamer «een pjjnlij ken indruk" gemaakt. Vele leden zouden niet ongenegen zijn gelden toetestaan voor het uitloven van flinke premiën en voor de samenstelling van een goed corps detectives, indien de mini-ter dit noodig mocht achten, ten einde verbetering in den toestand te brengen. Volgens den Haagschen correspon dent der N. Gr. C/. zal ds. Van Gbpel Gihl-.meester waarschijnlijk wijlen ds Van Koetsveld als hofprediker opvolgen Door den officier van justitie te Am- steidam wordt, met machtiging van Zijne Exelentie den minister van justitie, eene premie uitgeloofd van vijfhonderd gulden voor het viuden van het lijk van Sarah Juelt, en hetzelfde bedrag voor het vinden van het lijk van Maria Schmidt. Bij ontdekking wordt men verzocht het lijk of de lijken onaangeroerd te laten liggen en tei stond de justitie of politie te verwittigen. Zaterdag is te Parijs aangekomen het gezantschap door koning Behanzin van Dahomey afgezonden, ten einde over den vrede te onderhandelen. Het bestaat uit vier hoogwaardigheidsbekleeders (anciens porte-pipes, zeide de «Temps" die thans «prins" genoemd worden) en wordt ver gezeld door een Engelschen neger uit Lagos, den heer Jackson, directeur van de «Lagos Weekly Record" en den heer Naville, directeur der Bank te Lagos Deze is door Behanzin speciaal belast met het voeren der onderhandelingen. De vier gezanten zijn: Chedinga, de broeder van koning Behanzin, die in Da homey de liooge waardigheden van minis ter van justitie en beul vei vult. Hij draagt steeds een lang zwaaid, dat met een vreemdsoortigen voeel versierd is. Ayenkuken, de kamerheer des konings, die vreemdelingen ter audiëntie leidt en de orde moet handhaven in de volksver gaderingen. Hiertoe heeft hij een platte schel aan een kooid oin den hals han gen. Hij draagt sleed» een zilveren sleu tel in de hand. Tossa, de tolonou, is de vertrouweling van den vorst en tevens zoowat de opper schenker, bewaker der amazones en van den haram, benevens vliegenjager en kwispeldoordrager. Al deze hooge betrek kingen hebben hem bij Behanzin in groot aanzien doen komen; hij is de eenige persoon in het rijk tot wien de koning rechtstreeks spreekt, en die alle bevelen van zijn vorst overbrengt. De vierde gezant, Henri Dasoo, is een gewezen leerling van de Engelsclie zen delingen, ^thans minister des konings en ovei brenger van den scepter. Deze ko ninklijke scepter is van massief zilver en wordt gekroond door een voorstelling van een haai die een Europeaan verslindt. De haai is Behanzin, de Europeaan is Frankrijk I De scepter is het eigenlijk bewijs van de bevoegdheid der afgezanten; met tal van ceremoniën moet deze worden over- helaas, niemand heeft zich nog als geluk kige vindster willen aanmelden. Ja, juf frouw Elizabeth, menig mensch is door het noodlot zeer bevoordeeld Ik tracht jaar uit, jaar in, de dames te behagen, en het geiukt my niet; deze jonge aescu- laap daarentegen, die zich nooit zoozeer op hoffelijkheid heeft toegelegd, wordt als het ware door het geluk overstelpt. Niet alleen dat hij thans zoo onverwachts het groote lot won, ook reeds vroeger vlogen hem de teerste harten toe, zelfs in anonyme brieven gepakt!" «Babbelaar!" riep Schamberg lachende uit, maar met een geheim verdriet. Hij voelde daarbij den arm zijner bruid, die in zijn arm lag, beven. «Wanneer gij ons niets beters weet op te disschen, dan verjaarde phantasieën," zeide hij, een weinig gedwongen schertsende tot Mar bach, «zoo kunnen wij u best verlaten en de oude heeren de voorkeur van uw gezelschap gunnen I" «Een goed voorwendsel, om mij aan e kaak te stellen," lachte Marbach. «Nu k weel te leven en offers te brengen I Maak u de gelegenheid van mijn vertrek ten nutte, mejuffrouw, en neem dezen verrader in verhoor! Heden biecht hij misschien nog, wat hem morgen geene godin meer ontscheurt 1" Otto zeide geen woord om den vriend gebracht naar de woning van den persoon aan wie de zending is gericht en daar blijft hij, tot de brief des konings beant woord is. De zendelingen zullen door den presi dent der republiek echter niet worden ontvangen. Wijl zij buiten weten van generaal Dodds vertrokken zijn en hunne volmachten niet door hem zijn onderzocht wil meu in Frankrijk ni-.t met hen onder handelen. Bovendien heeft generaal Dodds de meest uitgebreide volmacht en sedert 25 October is de generaal zoo ver voor uit getrokken, dat de inneming van Abo mey, de heilige stad van Behanzin, slechts een quaestie van tijd is. Onder deze omstandigheden mag de Franscbe regee- rir.g geen «gezanten van Behanzin" ont vangen, zegt de «Temps", doch moet zij de onderhandeling geheel overlaten aan den vertegenwoordiger van Frankrijk in Dahomey, generaal Dodds Het nieuwe Oostenryksche ministerie wordt door de Weenei pers over bet algemeen gunstig ontvangen. Van de leden van het vorige Kabinet zijn er tier gebleven, terwijl vijf nieuwe ministers zullen optreden. Elke der due toongevende partijen woidt door twee barer leiders in het ministerie vertegen woordigdde Duitsch-libernlen door de heeren Vori Plener en Wurmbrand, de Polen door de heeren Javorski en Ma dewski, en de conservatieve Huhenwaii- club door graaf Schönborn en graaf Fal- kenhayti. De minister-president, piins Windischgratz, de minister van binnej- landsche zaken, graaf' Baquehuem en de minister van oorlog, graaf Welfersheimb, worden als neutraal en tot geen der par tijen behoorende beschouwd. De liberale «Neue Freie Presse begroet hel Coalitie-Kabinet met ingenomenheid. Alleen hoopt het orgaan der Duitsch- liberalen, dat het ministerie zich niet tegen liberale hervormingen zal verzetten Ook het «Neue Wiener Tageblatt' acht de vooruitzichten van het kabinel- Windischgratz volstrek niet ongunstig, daar de diie partijen, welke in het Kabi net veitegenwoordigd zijn, wel naar krach ten zullen medewerken om het gestelde doel, hel vormen van eene vaste regee ring, te bereiken. In één opzicht echter zijn de Duitschers niet volkomen gerust, De Polen en consei valieven hebben name lijk in het Coalitie-Kabinet de meerder lieid en daarom blijft steeds de kans bestaan dat de anti-liberalen bij gewich tige quaesties den doorslag zullen geven. Het officieuze «Fremdenblatt" tracht hen, die het Kabinet nog met eenig wan trouwen zien optreden, gerust testellen en spreekt de verwachting uit, dat hel ministerie zijn plicht zal doen. Trouwens de partijeu hebben zich nu verbonden, om samen de regeering te aanvaarden en daarom meerit het officieuze orgaan zal het hoofdzakelijk van de ministers zeiven afhangen, of zij zullen slagen. De toestand in Marokko wordt gunsti ger. De Moorsche stammen, die Melilla belegeren, ontmoedigd door den nood van hunne voornaamste leiders, beginnen te wijken, maar toch in hun overmacht te groot, dan dat de Spanjaarden een be- slissenden slag kunnen wagen. Onlangs vei klaarde maarschalk Mar tinez in een onderhoud met een journa list, dat hij het aantal der Mooren voor Melilla op 80,000 man schatte. Dit getal is zonder twijfel zeer overdreven. Ten minste volgens van de «Temps," die in Marokko vertoeft, tellen de Moorsche stammen voor Melilla ten hoog te 20,000 man. Evenwel is deze strijdmacht meei dan voldoende om de Spanjaarden in be dwang te houden, daar het geheele gar nizoen van Melilla en «Ie forten niet meer dan 5000 man bedraagt. Nog steeds blijven alle partijen in Spanje op eene expeditie naar Marokko aandringen, omdat Spanje's eer de tuch tiging der weerspannige Moorsche stam men eischt. Dat een veldtocht uitgaven zal veroorzakeu, welke de schatkist niet kan lijden, wordt niet in aanmerking ge nomen, want men wil de onkosten dek- terug te houden, wiens scherts thans als een dissonant in zijne reine, schoone stemming klonk. Zwijgend leidde hij Eli zabeth verder in de open lucht, terwijl hij haar arm vaster in den zijnen trok en liefdevol op haar neeizagzij zag niet op, haar wimpers bewogen zich zaeht. «Gij hebt anoyme brieven ontvangen?" vroeg zij na eenige oogenblikken, nau welijks hooi baar, terwijl zij langzamer begon te loopen. Hij bleef staan en staarde haar aan; zij was zeer bleek, hij voelde haar hart kloppen aan zijn arm. «Is het mogelijk, Elizabeth," zeide hjj en zocht haar oog, «is het mogelijk dat gij jaloersch zijl?" Zij antwoordde niet, evenwel biggel den twee groote tranen over haar wan gen. «Kind!" spiak Otto zacht, terwjjl hij met de hand over heur haar streek, «hoe kunt gij u zoo onrustig maken zoo geheel zonder reden! Wat Marbach zooeven zoo onbescheiden waande, is op zich zelf be schouwd zeer onbeduidend. Ik ontving het vorige jaar anonyme brieven met leederen inhoud, die echter zonder eenig gevolg bleven; hoe onbeduidend de zaak ook is zou ik het u toch niet verteld hebben, als ik niet wist, wie de schn fster dezer brieven is I" ken door vrijwillige bijdragen. Onder deze omstandigheden is het dus nog zeer on zeker, of de strijd nog door een schikking onder bemiddeling van den sultan zal kunnen voorkomen worden. By de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn van de S4i kiezers voor den gemeente raad er 613 opgekomen, die 603 geldige stemmen uitbrachten. Van dat getal verkregen de heeren: D. Gerritsen 284 stemmen P. J. Hamert 199 J. Ger. Kleber 1C3 J. van Wessum 5 S. Knoppers 3 en op een negental andere heeren 1 stem Vermits niemand alzoo de volstrekte meerderheid heeft bekomen moet eene herstemming geschieden tusschen de heeren D. Gerritsen en P. J. Hamers, welke bepaald is op Dinsdag, den 2». November a. s. Volgens achterstaande advertentie denkt de heer Van Aken het eerste zijner abonnements-concerten te geven op Dins dag 28 November a.s. Tot ons leedwezen moeten wij echter tevens constateeren, dat tot dusverre de deelneming nog geringer is als het vorig jaar. Toch valt op deze symphonie-con- certen tegen den bespottelijk lagen prijs van slechts 60 cents, meer kunstgenot te smaken, dan somwijlen voor het vier voudige bedrag het publiek wordt aan geboden. Komt stadgenooten, toont dan ru ook dat ge het streven des heeren Van Aken op prijs stelt en helpt hem deze concerten in stand houden. Abon- nements-kaarten zijn nog verkrijgbaar bij den kasteleins de Sociëteit «Amicitia terwijl ook de uitgever dezes gaarne zijne bemiddeling tot het verkrijgen danrean verleent. Naar wij vernemen zal op Zondag 26 November a. s. de Eerw. Heer P. J. van Harderwijk, diaken van het aartsbisdom IJtiecht, door den HoogEerw. Heer mgr, G. Gul, aartsbisschop van Utrecht, in de Kapel van het Seminarie der oud-katho- lieken alhier tot priester worden gewijd. Den daarop volgenden Zondag den 3e December hoopt de nieuwgewijden pries ter te Utrecht (kerk van de H. Gertrudis) voor de eerste maal de H. mis op te dragen. Op verzoek van de keurmeester der visch de heer Kames, maken wjj onze lezers opmerkzaam, dat de visch thans eerst des morgens te 9 uur wordt gekeuid. Versche visch vdör dat uur aangeboden is dus niet gekeurd men wachte zich voor schade. Bij de aanbesteding van het bou wen van twaalf wooingeu voor het ge sticht De Poth werd ingeschreven door de heeren M. H. Eisvogel, te Rumpt f 10923; L. van Achterbergh f10670; J. H. Boks, f10670; J. W. Boshuizen, f10595; H. Heilijgers, f9999; W. van der Kooij, f9876.54; L. Ruitenbergh, f9869; J. C. van Eybergen, f9777,50; T. van Daal, f9700; G. Wassing, f9448; C. de Froe, f9421 J. Dieters, f9300, J. Klarenbeek, f8923 en W. van Achterbergh, f8865, de laatsten allen hier woonachtig. Het werk is den minsten inschrijver gegund. Maandagmiddag verloor bij het af rijden van den brug op 't havik door het breken van den beugel op de kromme dissel den bestuurder van een met hooi beladen wagen, de macht over zijn voertuig. Hij viel er af, waarop een der voorwielen hem de klomp verbrijzelde. Door vlug ter zijde te springer,, ontkwam hij het gevaar onder den last van zijn wagen, die een oogen- blik daarna kantelde, te worden verstikt. «Weet gij het?" riep Elizabeth leven dig, terwijl zij haar oogen met een eigenaardigen plotselingen opslag tot hem ophief. >Ja," zeide Schaumberg, «en gij zult het begrijpelijk vinden, dat ik daarover met u niet durfde spreken het zou al te onhartelijk zynl Ik geef u mijn woord, lief kind, dat gij de eenige op de ereld zijt, die ooit een verliefd woord van mij gehoord hebt, en dat die brieven welker vermelding uwe jaloezie zoo op wekte, op het zeerste daartoe aangelegd waien, mijn hart te veroveren, Zjj boden mij aan, noch wat ik zocht, noch wat ik begeerde. Alles, wat aan onvrouwelijk heid grenst, stuit mij tegen de borst noam het vooroordeel, noem het hard heid, maar ik kon aan hei bezit van een hait, dat zich aan mij ongevraagd aan bood, geen waarde hechten integen deel!" Schaumberg voelde, hoe hevig zijne bruid bij deze woorden beefde. Hij zag haar bezorgd aan. «Zijt gij nog niet gerust?" vroeg hij zacht. «Wat steeds het begrip mijner wenschen geweest is, Elizabeth, dat is mij thans door u ge schonken geworden, een levendig, rein hart, een hart, waarin nog nooit een vreemd beeld gewoond heeft, dat geen vreemde gedachten huisvest, een echt meisjeshart, dat gezocht is en zich laat Bij Kon. besluit van 7 November is het eereteeken, ingesteld tot belooning van eervollen landurigen werkelijken dienst bij de schutterijen, o.a. toegekend aan den heer H. H. E. Morren, officier van gezondheid der 2e klasse hij de dienstdoende schutterij alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot Di recteur van het Telegraafkantoor alhier de heer J. Spaanstra, thans directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Joure. De bij het 5e regiment nieuwbe noemde officieren zijn ingedeeld als volgt: luitenant Bierman 4e compagnie le batal jon; luitenant van Gemert 2 c. le B. en luitenant Tydeman 1 c. 3e B. allen hier in gainizoen, terwijl de luitenant Seeu- wen en Meyboom zijn ingedeeld bij de 4e en de 1e compagnie van het 5e bataljon te Utrecht. De 2e luitenant-kwartiermeester Dek ker is ingedeeld bij het 2e bataljon alhier. De sergeanten, zoo noodig d. d. offi cier te velde B. J. van Aken, J. C van Aken, Ruijs, Meijer, Hoekstein, de Bruin, van der Heijden, van Schouwenbuig, Harthoorn, Reinders, Ozinga en Jonker, allen van het 5. regiment infanterie alhier zijn bevorderd tot sergeant-majoor titulair. Aan de» sergeant J. W. Stadtman van het 5. regiment infanterie, is bij kon. be sluit, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, een voortdu rend pensioen toegekend van f 408 's jaai s. 344ste STAA T§-I,OTEKI.I Eerste klasse. Trekking van 13 en 14 Nov. (1000 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f20. 7J60 7361 7364 7376 7386 O008 9090 9102 9171 9173 17265 17268 17269 17275 18723 18731 18763 18792 20765 20792 ei. 20855. Te zamen 21 prijzen. fievoudeu op den openbaren weg: Een witte doek. Een militair paspoort ten name P. Ebing. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Sctierpenzeel. Het herhalingson- derwijs op de openbare school alhier is met acht leeilingen aangevangen. Verlovingsbrieven, die een zekeie X. dezer dagen aan vrienden en beken den zond, hebben bij de ontvangers groote bevreemding gewekt, daar deze wel wis ten, dat X. reeds gehuwd was. Het eigenaardige der zaak is, dal ook de bruid en hare ouders niet onbekend zijn met het feit, dal X gehuwd is, en dat de bruid zich beeft bereid verklaard met het huwelijk te wachten tot dat de tegenwoordige gade van den vrjjer het tijdelijke met het eeuwige heeft verwis seld. Een industrieel te Kopenhahen heeft een nieuw voedingsmiddel in den handel gebracht: hij heeft nl. vaikensbloed ge kookt met grutten, rozijnen en kruiden en er een smakelijke «bloedpudding" van gemaakt. In geëmailleerde pannen, boven gas gekookt, werd het zeer zindelijk be handeld, en een scheikundige analyse bewees, dat deze pudding meer voedings vinden, zich echter nimmer zou aanbieden als een onbeheerd goed 1" Vast drukte hij de geliefde aan zijne borst. Elizabeth, zeer beschroomd, om strengelde hem met beide armen. Hij voelde haar tranen op zijn wangen, haar heete kus op zijn lippen, hij hoorde de half gesmoorde woorden: «Ik ben uwe liefde niet waardigi" daarna maakte zij zich uit zijn armen los en snelde als eene hinde naar huis. IV Laat zich in dit leven wel iets geluk- kigers vinden, dan een jong paar in hun wederkeerig bezit, vol van de vroolijkste tegenwoordigheid, met vol vertrouwen op de toekomst en de schoone gedachte aan zich zelf en aan de menscheid, zooals dit geluk en de jeugd eigen is. Otto Schaumberg ondervond den ge- heelen overvloed van het nieuwe wezen dat hem omstrengeld hield. Voor den eersten keer in zijn leven leerde hjj het genot van eene schoone huiselijkheid ken nen, reeds daarom het schoonste aller aardsche goederen, omdat het het eenige is, dat zonder oponthoud genoten kan worden. De behoorlijkneid van het sa menleven met eene lieve gezellin, moest des te levendiger op hem werken, daar Elisabeth voor het huiselijke leven als geschapen was. Wordt wrvolqd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2