Gemengd Nieuws. !N HASELEN, Korte Beek OPEtBAARVERKOOPEN: BUITENLAND. Plaatselijke berichten. BELANGRIJK ADVERTENTIËN- lisd De Notaris A. N. J.VOS des heeren Messchart in twee concerten te Parijs en op de terugreis ook te Brus sel laten hooren. De Thomsom's prijs van Vijf en twintig Gulden is op Zaterdag 18 Nov. '93 ten deel gevallen aan den Haer H. Goedhuijs, Utrechtschestr. No. 7. Amster dam; de premie aan den Winkelier B Barger Utrechtschestraat 12. Op den 20 Nov. heeft het hoofd bestuur van de commissie Neerbosch een samenkomst gehoudea met de besturen der sub-commissies in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, te Utrecht. De financieele sub-commissie heeft op den 28. October een vergadering gehou den, nadat hare leden op 25 en 26 Augustus en nogmaals op 8 en 9 Sep tember een bezoek hadden gebracht aan Neerbosch. Haar rapport is gereed. De paedagogische commissie verga derde op 13 November, nadat !op 14 Augustus en 2 October bezoeken aan Neerbosch waren gebracht. Deze com missie heeft mondelinge en schriftelijke inlichtingen ontvangen en onderzocht van byna honderd verschillende personen. Haar rapport is bijna voltooid. De hygiënische commissie vergaderde op 10 September, 11 October en 1 Novem ber, nadat op 16 Augustus, 24 Augustus en 18 October door hare leden bezoe ken aan Neerbosch waren gebracht. Ook haar rapport is bijna gereed. De drie rapporten zijn van vrij groo- ten omvang. De commissie hoopt thans binnen niet al te groot tijdsverloop haar eindrapport te kunnen vaststellen, dat gedrukt zal worden en algemeen ver krijgbaar gesteld. Dat de werkzaamheden langer duren dan door velen gewenscht en verwacht werd, vindt zjjnen grond voornamelijk daarin dat gedurende den loop van het onderzoek, ook nog in de allerlaatste weken, feiten werden open baar gemaakt waaromtrent de commissie verplicht meent te zijn een onderzoek in te stellen. Iedereen zal begrijpen dat, vooral waar het feiten geldt voor jaren voorgevallen, een degelijk onderzoek, wi het inderdaad doeltreffend zijn, veel moeite en veel tijd vereischt. Blijkens de Verzekeringsbode is bijna het geheele personeel der kruitfa briek j>de Krijgsman" te Muiden, verze kerd bij de Eerste Nederl. Verzekering- Maatschappij op liet Leven, tegen Inva liditeit en Ongelukken te 's-Gravenhage. Het spelersproces in Hannover dat thans geëindigd is zal tenminste dit goede gevolg hebben, dat er met kracht een einde zal worden gemaakt aan een toe stand, die zulk een demoraliseerenden invloed heeft. De keizer heeft maatre gelen genomen om bestaande verorde ningen tegen het spelen te doen hand haven en heeft de regimentscommandan ten persoonlijk voor naleving daarvan verantwoordelijk gesteld. Het werd ook tijdde verhalen die in verschillende Duitsche bladen voorkomen, doen zien hoe diep het kwaad gewoiteld is en hoe alleen een vaste wil er een eind aan kan maken. Het is een dwaling te meenen, regt het Berl. Tageblalt, dat de speel woede alleen onder cavalerie-officieren voorkomt; bij alle korpsan wordt gespeeld en de hoogere officieren geven vaak het voorbeeld, in plaats van hunne jonge collega's van het spel af te houden. Slechts als men bij de jeugd het begrip doet ontstaan, dal hazardspelen onzede lijk of onfatsoenlijk zijn, kan men ver wachten die slechte neiging langzamer hand uit te roeien. Het blad deelt de volgende voorvalien mede, die genoeg spreken voor zich zelf. Een regiments-commandant gaf tijdens een gevechtsoefening zeer strenge bevelen tegen het spelen; den eersten dag in zijn kwartier komend, waar ook de brigade staf gehuisvest was, zag hij den brigade commandant zijn onmiddellijken chef dusl die voor de officieren de bank hield. Hoe hij zich uit die moeielijkheid gered heeft, is onbekend. Een hooggeplaatst militair, die onlangs bevorderd en overgeplaatst werd, nam snel de gelegenheid waar om zijn onder geschikten bij het spel een groote som af te winnen, ten einde de «verhuiskos ten te bestrijden." Een jong luitenant, zonder vermogen, verloor een zoo enorm bedrag, dat er eer. schikking moest ge troffen worden, hetgeen anders bij «eere schulden" in den regel niet toegestaan woidt. Met de betaling van 500U Mark stelde de hooggeplaatste zich voor dit maal tevreden. En zulke voorvallen zijn niet zeldzaam. Het zal wel moeilijk zijn, zegt de Köln. Volksztg. alle officieren, van wie bekend is, dat zij spelers zijn, te ontslaan, omdat daardoor te groote openingen in het korps zouden ontstaan. Maar het is toch noodig afdoende maatregelen te nemen. Men herinnert zich nog, hoe vorst George Radziwill voor eenige jaren met spelen zes of zeven millioen had verloren de winner behoorde toen ook tot de hoogst geplaatste officieren. Vele jonge lieden, van wie men groote verwachtingen koesterde, zijn door hun hartstocht voor het spel tan onder gegaan. Tol zelfs in den trein, bij het vertrek naar wedren nen en harddraverijen, wordt grof ge speeld. Een ooggetuige verhaalt iiet eens te hebben bijgewoond, dat jonge officieren in den trein speelden en dat een hunner in korten tijd 1000 Mark verloren had. Maandag hervatten de mijnwerkers in het noorden van Engeland den arbeid Aan den strijd tusscben de mijneigenaars en de werklieden, die meer dan vier maanden heeft geduurd, is voorloopig een einde gekomen, dank zij der bemiddeling van den minister van buitenlandsche za ken, Lord Roseberiy, onder wiens leiding de gedelegeerden van beide partijen tot eene schikking kwamen. Van huane zijde hebben de werk lieden zich verbonden den arbeid te lier- vattan, mits hun het vorige loon werd uitbetaald. De werklieden beschouwen daarom dezen uitslag als eene overwin ning, maar toch dient daarbij in aan merking genomen te worden, dat sedert het uitbreken der werkstaking, de steen- kool-prijzen aanmerkelijk zijn gerezen De voornaamste aanleiding tot de werk staking was de eisch der mijneigenaars dat de loonsverhooging met 40 pCt. welke zij hadden toegestaan, wegens de lage steenkoolprijzen met 25 pCt. zou wor den verminderd. Naar men weet, worden in Engeland de loonen der mijnwerkers geregeld naar den stand der steenkool-prijzen. Bij de tegenwoordige hooge prijzen zou dus de loonsbepaling vrij wel strooken met de verhooging met 40 pet., waartegen de mijneigenaars aanvankelijk bezwaar had den. Vandaar, dat de concessie der werk gevers inderdaad niet zoo groot is als deze wel schijnt. Tot 1 Februari mag in dit loontarief geeD verandering worden gebracht. Dan zal een scheidsgerecht optreden, samen gesteld uit vertegenwoordigers van beide partijen, vermoedelijk ook weer onder leiding van Lord Roseberry. Deze scheids rechters zullen dan pogen den strijd tus- schen werkgevers en werklieden voor goed te beslechten. Eigenlijk is dus de nu getroffen schik king niet meer dan een wapenstilstand want de meeste punten van geschil tus- schen beide partijen moeten nog worden beslist. Zoo o. a. moet ook nog worden uitgemaakt, of er een minimum-loon zal worden vastgesteld, Wanneer de loonen geregeld worden naar de steenkool-prij zen, kan het voorkomen dat door buiten gewone daling der prijzen, de loonen te laag worden dan dat een werkman daai- mede ir, zijn gezin kan voorzien. De werklieden verlangen daarom de vaststelling van een minimum-loon, vol doende voor hun behoeften, dat als uiterste grens voor de loonsverlaging volgens de schaal moet worden aange nomen, maar de weikeevers konden daarvoor lot dusver nog niet gewonnen worden. Ook deze quaestie moet dus later nog geipgeld worden. Evenwel, ook al is het einde van den strijd slechts een wapenschorsing, toch kan deze wellicht tot den vrede leiden. Voorloopig is in elk geval door het ver gelijk veel gewonnen. Aan de ontbering, welke de weiklieden zich gedurende den strijd moesten getroosten, is een einde gekomen, zoodat de uitslag der Londen- sclie conferentie in de mijnstreken alom met uitbundige blijdschap werd begroet. Naar men algemeen vertrouwt, zullen de beiaa l-l igingen ran het scheidsgerecht althans dit gevolg hebben, dat eene schikking wordt getroffen, waardoor de nu gesloten wapenstilstand tenminste met eenige maanden, wellicht jaren, wordt verlengd. De gemeenteraad hield gisteren middag eene vergadering onder presi dium van den burgemeester mr. F. D. giaaf Schimmelpenninck. De raad mach tigde Burgemeester en Wethouders om het adres van de kamer van koophandel en fabrieken in zake de plaatsing van het nieuwe spoorweg-station, ter plaatse van het tegenwoordig station van de centraal-spoorwegmaatschappij, te onder- steuuen. Het 2e aanvullingskohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1893, erd vastgesteld op een bedrag van f 122.08. Eene aanvullings-begrooting van het burgeilijk .umbestuur, waarbij de uitgaven met f800 worden verhoogd, werd goedgekeurd. Tot verhooging der jearwedde van den hoofdonderwijzer N. van Veen met f100, werd thans het besluit vastgesteld, dat aan de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten zal wor den onderworpen. Een besluit werd genomen tot heffing van 100°/0 vao den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst lb94 Aan dr. H. Ekaina werd een eervol ontslag verleend uit de betrekking van leer iar aan het gymnasium en de inrich tingen voor middelbaar onderwijs. Tol onderwijzeres aan de openbare schooi le soort voor meisjea werd be noemd mejuffrouw R. G. Overbosch en tot onderwijzer aan de school 3e soort (Koningstraat) de heer W. Kraan te Hierden. Voor ieder der benoemden weid de jaarwedde op f500 bepaald. Tot tweeden ambtenaar belast met de beteekening van vervolgingsstukken in zake den hoofdelijken omslag is door burgemeester en wethouders benoemd de heer P. O. van den Berg, deurwaar der bij 's rijks belastingen alhier. Heden herdenkt mevrouw E. M. KokHens den dag waarop zij voor 25 jaren benoemd werd tot regentes van het Sl. Pieters- en Bloklands gasthuis. Het gebouw is heden van binnen fraai met groen en vlaggedoek versierd, terwijl de verpleegden op kosten van de jubila- trice worden onthaald. Het Kon. besluit, tot aanwijzing der kringen van de «comissiëo van aan slag" voor de Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, bepaalt, dat tot de standplaats Amersfoort behooren de ge meenten Amersfoort, Hoogland, Bun schoten, Stoutenburg, Leusden, Wouden berg, Soest,, Baarn en Eemnes. De arrond.-rechtbank te Utrecht veroordeelde j. I. maandag o. a. G. V., zijne huisvronw M. K. en W. K,. huisvr van C. v B., allen won. te Amersfoort, bekl. van diefstal van eiken en sparreboompjes, ieder tot gevang, van 4 dagen. E. D., won. te Amersfoort, besch. van strooperij van mosplaggen met behulp van een wagen, tot f6 boete, subs. 12 dagen hecht. Gisterenavond werd in het verkoop lokaal een lezing gehouden door den heer T. van Santen, O.-Kath. pastoor te Dordrecht. ZEd. had tot onderwei p ge kozen «Waarom Katholiek." -- Lijst Van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Oct. 1893. 1. G. J. Vermeurs. Amsterdam. 2. wed. H. v. Dam. Briefkaart. 1. wed. Bosch. Amsterdam. Hoevelaken. 16 Nov. 1893. He den had de verkiezing plaats van een lid van den Raad dezer gemeente, ter ver vulling der vacature untstaan door het overlijden van G. van Meerveld. De uitslag was dat op G. Cozijnsen waren uitge bracht 21 stemmen en op G. van Woudan- berg 19 stemmen. Binnen veertien dagen zal alzoo eene herstemming plaats hebben over G. Cozijnsen en G. van Woudenberg. in diens plaats trad, heeft het valsche boekhouden ontdekt, het echter uit liefde voor onze, hem bevriende familie ver zwegen, daar immers de schuldige reeds door den dood aan die verantwoording ontrukt was. De tweede opvolger even wel, die eerst voor zeer korten tijd de kas overnam, vond geene aanleiding de zelfde verschooning te gebruiken hij legde de zaak bloot voor den burgemeester en heeft aangetoond, dat het zich over jaren lange, met veel list uitgevoerde verduis teringen handelt, en dat over den persoon van den schuldige geen twijfel kan be staan." Bewogen drukte Elizabeth zijne hand aan haar hevig kloppend hart. Mijn arme Ottol" zeide zij met verdriet, «mijn arme lieve man «Nooit had ik het voor mogelijk ge houden dat God hem vergeve, dat hij zichzelven, dat hij het zijnen kinderen kon aandoen rnaar weg, weg met deze martelende gedachte, thans geldt het voor alles de eer te redden die op het spel staat I" «Wat denkt gij te doenvroeg Eliza beth bezorgd. «De burgemeester schrijft mij, dat hij met de beide beambten, die beide mede werkers der vieeselijke handeling zijn, overeengekomen is, de zaak geheim te houden, indien ik van voornemen en in staat ben het deficit zoo spoedig mogelijk te dekken, dat echter in het tegenover gestelde geval het zijn plicht wa«, de zaak openbaar te maken en de erfgenamen van den schuldige een proces aan te doen. Ik heb reeds van uit Stein twee brieven over deze zaak verzonden. Na tuurlijk antwoordde ik den burgemeester dat ik voor de som instond en ik hem die zoo spoedig mogelijk geheel of gedael- telijk ter hand zou stellen. Gij zult begrij pen, Elizabeth, dat ik geen rustig uur kan hebben, voor dat de geheele schuld afbetaald isl Zeer moeielijk zal het gaan mij het geld te verschaffen, het gaat over geene kleinigheid de geheele sorn be draagt vijftien honderd gulden. Slechts met groote opofieiingen zal ze te verki ij- gen zijn ik heb geen andere zekerheid te bieden dan mijn toekomstige verdien sten, en de vraag is nog, of er een geld schieter te vinden zal zijn, die zich met mijn woord van eer en de kans, dat ik in leven blijf, wil tevreden stellen. In het gelukkigste geval staan ons jaren van de grootste zuinigheid voor de deur." «Wanneer gij het wilt, kunt gij het geld oogenblikkelijk krijgen," zeide Eliza beth beschroomd. «Gij weet, dat mijne tante mij zulk een verzoek niet zou wei geren." «Neen, mijn kind?" hernam Schaum- berg met eenige energie, «daartoe kan ik mijne toestemming niet geven. Herin ner u, hoe gevoelig uwe tante was, toen wy den j»arli)kscher. termijn aflosten, dat zij 11 toegedacht had, hoe onheusch was zij tegen mij, want zjj weet wel, dat gij hierin slechts aan mijn wensch hebt toegegeven. Nu, nauwelijks drie maan den later, zulk eene beteekenende sorn te vragen en de reden waarvoor niet le kunnen zeggen, zou opvallend zijn ge gevoelt, dal hel niet gaat ik heb een collega uit Baireucht schriftelijk verzocht morgen of overmorgen hier ta komen en mij voor een paar dagen te vervan gen; zoodia hij hier is, ga ik naar Bam berg, om daar de noodige maatregelen te nemen." «Mag ik met u medegaan?" vroeg Eli zabeth smeekend. «Waarom, kind? Wat moet gij daar doen, daar ik, door de onaangenaamste taken bezig gehouden, u toch alleen moet laten?" «Vraagt gij dat nog?" riep de jonga vrouw uit, «gevoelt gij dan niet dat mjj de angst hier zou verteeren Ik wil met u gaan, omdat ik u bemin, omdat ik u niet verlaten kan, terwijl gij zulke zware lasten op uw schouders hebt; ik smeek, ik bid u, neem mij met u!" Er komen thans gewichtige tijdin gen omtrent den dood van Emin Pacha. De moordenaar van Emin, Ali Ben Said, moet zich met vele andere Arabieren in handen van kapitein Ponthier bevinden. Deze heeft een brief in bezit van de Zan- zibaarsche vrouw van Emin, die bijzon derheden meedeelt over de laatste oogen- blikken van Emin Pacha Deze had zich onder bescherming gesteld van Said, die hem liet vermoorden, evenals zijn gevolg. Ook zijne vrouw, die in handen der Ara bieren viel, had van dezen veel te lijden. De lage aardappelprijzen verooiza ken aan de landbouwers in Groningen groote schade. Men heeft berekend, dat de opbrengst f2.000.000 minder is, dan zij onder gewone omstandigheden be draagt. Als een gevolg hiervan is door de Laridbouwvereeniging «Kropswolde" de wensclielijkheid uitgesproken, dat alle landbouwers io de veenkoloniën zich bij contract verbinden, om het volgende jaar een derde aantal bunders minder met aard appelen te bepoten. Bij eventueelen voor koop moet de levering op het laatst op 1 October geschieden. In het rapport van een veldwachter leest men: «Bij den Brink trof ik een hooi meid, die gavaar opleverde voor de buren, zij was in broeienden staat, ik wierp haar omver, begoot haar zoolang met water, totdat alle vrees voor ongelukken ver dwenen was." Een storm vergezeld van sneeuw vlagen woedt overal in het Vereenigd Engelsch Koninkrjjk. Een aantal schip breuken met verlies van menschenlevens woiden van verschillende plaatsen aan de kust gemeld. Boomen zijn ontworteld, de telegraaf-en spoordienst zijn veitiaagd en op onderscheidene plaatsen zijn onge lukken veroorzaakt. De aankomende iche- pen hebben alle vreeselijk weer gehad. Etiquette in Siam. Een der voor naamste eereposlen aan het hof der ko ning van Siam is die van den hoflaars- uiltrekker. De etiquette aan het konink lijk Siameesch hof brengt mede dat ieder, zelfs een minister, als hij voor zijn gebieder zal verschijnen, zich vooraf van zijn voet- bekleeding zal ontdoen. Vóór de audiën tiezaal en ook voor het kabinet des konings is daarom een klein vertrek ingelicht, waarin ieder, wien een audiëntie is toe gestaan, zijne schoenen en kousen moet uittrekken, die dan door daartoe aange stelde beambten worden bewaard. Daarna onderzoekt een koninklijk kamerheer de voeten van hem, die ter audiëntie opgaat wal den staat van reinheid betreft, en als hij die voeten geschikt vindt om aan een hof vertoond te worden, grijpen twee bedienden den eigenaar dier voeten onder de armen en geleiden hem naar de deur der audiëntiezaal. De kamerheer, die met den weidschen titel van hoflaars- uitlrekker pronkt, hoewel hij persoonlijk niet aan dat laarsuittrekken mededoet, is met zijn hoofd er borg voor, dat geen onreine voet immer het vertrek des ko nings zal betreden. Het spaart in elk geval een vloermat. Een koopman te «Hong-Kong laat zich, volgens de «Hong-Kong Weekly Times," van zijn 26e vrouw scheiden om de 27e te kunnen trouwen. Hij zou zich zelf in zijn jeugd beloofd hebben, dat bij 30 wettige vrouwen zou hebben. «In Godsnaam dan,"ieide Otto treurig. «Ik wil het u niet weigeren wanneer het u gerust stelt. Moest ik toch, in plaats van het geluk, dat ik u wilde beieiden zoo spoedig reeds kommer en leed in uw jong leven brengenMaak u klaar, reeds morgen te gaan en voor alles, mijn arm kind, bereid u op treurige, vreug- delooze dagen voor, voor langen tijd 1" Elizabeth zat eenzaam in eene kamer van het hotel te Bambergsedert een uur had zij de plaats aan het venster niet meer verlaten zij verwachtte Otto's terugkeer van een beslissende stap. {Wordt vervolgd i.s <le geiuksauiikoiidiging van JOSEPH HEGKSCHER. in Hambnrgj welke zich in het huidig Dommer vnn onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijne prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in de omstreken gewonnen be dragen eene zoo goede faam veiworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op zyn huidige advertentie acht te geven. ^ileden overleed, voorzien file fO^iacramenten der ster ken, o ijzen geliefden Echt- noot.V&fer,Behuwd- en Groot- ANT0NIUS 0TTE, del i4fim van bijna 64 jaren. lier naam, O T T E— Brizee. 1893. Amersfoort. Heden overleed plotseling Spè^tkruefheid van mij en kindacen onze geliefde |tgenoot Vader de Heer AN D0RTH, VAN DORTH— Looijen. Volstrekt Bezoeken van rouwbeü den niet afgewacht. Amersfoort, 19 Novembi 'els te voreeren hebben Dielt vqp of verschuldigd zijn aan den Bnedefen de Nalatenschappen van wijlen de Qchlelieden den Heer J. G4E5JTEKS en Mejuffrouw Hf. H4HERBEEE, gewoond hebbende en overleden Tw._Aroersfoort, worden ver zocht daarvan vooT*T WeceuW^er 1803 opgave of betaling te doen tenvkantQre van den makelaar C. ROODEyTEllV te Amersfoort. MAK TE AMERSFOORT. is a.s. VRIJDAG pen 2 MAANDAG den 27\|uiel te Amersfo O. Decei in het ko den Hof ti op Zaterdag, den 93, des avonds 7 nur Keizerskroon" aan ort in het ln de 'MEENTE AMERSFOORT. Een t. An- edert liers- met SCHUUR en ERF aan de driesstraat wijk C No. 17, waarin vele jaren met succes de kruide affaire wordt uitgeoefend. Bewoond geweest door wijlen frouw de Wed. J. GAEMERS. Aanvaarding bij de betaling di penningen op 9 Maart 1894. Nadere informatiën ten kantol voornoemden Notaris VOS, alsmede ten kantore van den makelaar C. ROODE- STEIN te Amersfoort.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2