NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND gëiilustreerd ZONDACtSBLAD. Het Herkeeningsteekee, t\o. 96. Zaterdag 2 December 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Sint-Nikolaas. BINNENLAND. F euilleton. AMEKSFOOR VOOR abonnementsprijs: Per 3 li.auiidon 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 ó'eni. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, ftroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wij vestigen de aandacht onze lezers op de bij dit nimmer ge voegde prospectus van ons Voor slechts 25 centen per kwar taal (naar buiten franco per past voor 31'/. cent) bieden wij onze abonnenten deze vroolijke opwekkende lectuur aan. Z(| die zleli met 1 ItMAKI 1804 op dit BLAD ABBOA'NEEREA ontvan gen de tot dien datum verscho nende nummers gratis. De Administratie. Sinte Niclaes Bisschop! goet heylich man, Wilje wat in mijn schoentje geeven, Godt loont u dan. Geeftemen een beurs met bellen. Soo sal ickje niet meer quelle» Soo langhe als het Godt geliefft. Heb ik Sinte Niclaesjen lieff. 't Is een oud kindergedichtje uit het jaar 1658. Men ziet, het gebruik der kinderen om een schoentje voor den heilige neer te zetten dagteekent niet van gisteren. Het heeft zich van geslacht tot ge slacht in ons vaderland voortgeplant. Zal het eens ophouden en zal b. v. de kerstboom viering eenmaal het feest van onzen na- tionalen heilige verdringen? Wij hopen van niet. Sint-Nicolaas is een nationale feest dag. Allan doen mee, in de eerste en voornaamste plaats kinderan, maar toch ook de ouderen, allen zonder onderscheid van rang of stand, de Israëliet zoowel als de Kristen, de Protestant zoowel als de Katholiek, voor allen is 6 December met den daaraan voorafgaanden avond een tijd van feestvreugde. Wat h«l Kerstfeest in Duitschland, Nieuwejaar in Frankrijk is, is St.-Nico- Iaas bij ons. Hel is de dag van geschen ken, van verassingen. Door bergen van zoetigheid worden de kleinen overstelpt en waar geen zorgzame huismoeder toe ziet, moet den volgenden dag de hulp van dokter of apotheker ingeroepen wor den. Geheimzinnige pakjes, liefst zod ingepakt en vastgemaakt, dat het uit pakken slechts langzaam kan plaats heb ben, en de zenuwachtige opening des te meer moet steigen, worden meast door onbekende personen aan huis bezorgd. Met verschillende gewaarwordingen wor den de geschenken van hun omhulselen ontdaan. Kijk, wat lief, dat is bepaald van mijn lieve vriendinroept de schoone dochter des huizes uit, terwijl zij hoog rood van kleur ("va" inspanning?) een verraderlijk briefje zoo snel mogelijk ver bergt. Menigmaal is hel spreekwoord: veel geschreeuw en weinig wol, op de als verrassing aan huis bezorgde pakken toepasselijk, en staat de innerlijke waarde in omgekeerde verhouding tot den omvang van het pak. Gewaagde grappen en pla gerijen moet men op dien avond kunnen verdragen. Het beste, dat het slachtoffer doen kan, is, zelf de grap aardig te vin den en er het eerst om te lacheD. Doet men dit niet, wordt men kwaad en zoekt men het vol wrok op den vermoedelijken dader te verhalen, dan loopt men groot gevaar een volgende maal door zijne kennissen óf geboycot óf nog veel erger beetgenomen te worden. Sinterklaas ver oorlooft veel, als men liet maar niet al ta bout m lakt. Vraagt men, wie is St.-Nikolaas en waarom is die 6 December zoo'n feest dag rijk aan geschenken, dan zal menig een het antwoord schuldig moeten blijven. Wel weet haast ieder op de eerste vraag te antwoorden 't was een bisschop, die voor heel wat eeuwen ergens geleefd heeft, maar daarmede houdt alle kennis aangaande dien merkwaardigen man ook op. En dit behoeft niemand verwonde ring te baren als bij weet, dat de ge schiedenis omtrent dezen bisschop zoo weinig zekers weet ie vertellen. Er zijn geweest die er aan getwijfeld hebben, dat is zoo iels bizonders niet, noemt maar eens iets op waaraan nog niemand getwijfeld heeft, of onze bisschop Nicolaas wel ooit geleefd heeft. De gron den door hen voor dat beweren aange voerd hebben, hoewel niet van eenig gewicht ontbloot, ons het geloof aan zijn bestaan niet kunnen ontnemen. Dat wij zoo weinig van onzen goeden bisschop weten, ligt doodeenvoudig in de omstan digheid. dat bisschop Nikolaas in hei lot gedeeld heeft van zoo vele groote en beroemde personen, n.l. dat hij bijna onbekend aan en over hel hoofd gezien door, zijne tijdgeoooten, eerst beroemd geworden is na zijn dood. Nicolaas leefde in de eerste helft van de vierde eeuw onzer jaartelling, eri was dus een tijdgenoot van keize. Konstanlyn den Groote. Hij was bisschop van Mura eeri bekende stad gelegen in Lycië, een landschap in Klein-Azië. Al degeschnf- ten der oudheid, die van hem gewag ma ken, stemmen ten aanzien van deze bizon- derheden volkomen met elkaar overeen. Mogen wij dit met tamelijke zekerheid als waarheid aannemen, zoo gauw wij verder aan het opsporen van biionderhe- den uit zijn leven gaan, stuiten wij op moeielijkheden, daar verdere berichten uit een weinig betrouwbare overlevering ge put moeten, worden Wel schijnt men te mogen aannemen dat hij een vooi vechter der oithodoxie geweest is en vooral de leer van Ariua zoo veel hy kon beatroden heeft. Of hij hierom een tijdlang in de gevangenis gezucht heeft, is echter een zeer twijfelachtig bericht. Onder de deugden, die aan Nicolaas bovenal toegeschreven worden, moeten zijne matigheid en hulpvaardigheid ge noemd worden. Dat hierbij de overleve ring zich aan de onmogelijke buitensporig heden niet gestoord beeft, blijkt wat hel eerste punt betreft uit het volgende staal tje. Zijn matigheid zou n.l. zoo groot geweest zijn, dal hij zelfs vóór zijn ge boorte vastte. Menige zwakke moeder zal dit lezende, het belreureD, dat die gaaf van onthouding tegenwoordig niet meer gevonden wordt. Later heeft men zulke berichten allegorisch trachten te verklaren. Van zijne hulpvaardigheid weet ieder voorbeelden aan te halen, wy behoeven daarbij dus niet stil te staan. Evenmin zullen wij hier over ware of vermeende wonderen, die door Sint Nica- laas voor of na zijn dood zouden verricht zijn, spreken. Dal de heilige nu nog tot stoute kinderen komt met de roede in de hand, staat misschien in verband met de volgende overlevering. In zeker klooster zou Sint Nicolaas jaren na zyn dood s' nachts in de cel van een monnik ver schenen zyn, dezen bij de haren uit het bed geslee'pl en zoo gegeeseld hebben, dat het gekerm van den monnik door het ge heele klooster gehoord werd. Dit geschied de, omdat zooals het vei haal zegt, die monnik geweigerd had ter eere van de nagedachtenis van onzen heilige een lied te zingen. Na zijn dood kwamen van alle kanten bedevaartgangers naar zijn graf, dat, volgens de overlering, een wel riekende reuk verspreidde waardoor zielen genezen en gezonden verkwikt weiden. Zijn naam werd alom genoemd, al spoe dig werd hij in de Giieksche kerk alge meen geëerd, en nu nog is hij een der grootste heiligen in Rusland. Reeds in de achtste eeuw was hij als een buiten gewoon man bekend en geëerd in Duitsch land, Frankrijk en Italië. Overal werden hem kerken toegewijd kinderen naar zijn naam genoemd. 6 December (sterfdag van Nicolaas?) werd zijn algemeene feest dag zoowel in het Oosten als in het Wes ten Vele jaren na zijn dood zouden de inwoners van Bari, een stad in Apulie zijn heilig gebeante naar hun stad hebben overgebracht. Hoe is uit dien kerkdijken feestdag het tegenwoordige Sinl-Nicolaas-feesl ont slaan? Een volkomen afdoend antwoord kunnen wij hierop niet geven. Wij voor ons gelooven dat het in de bekende hulpvaardigheid van den heilige zijne verklaring rnoet vinden. Een der meest bekende verhalen omtrent de goed hartigheid van Sint-Nikolaas is, dat hij eens aan een arm soldaat, die met zijne drie jonge dochters in groote verlegen heid verkeerde een goedgevulden buidel met goud schonk, zoodat de soldaat niet alleen voor altijd van alle zorgen bevrijd was. maar ook aan zijne drie dochters bij hun huwelijk een flinken bruidschat kon meegeven. Een geleerd schrijver wil uit deze vertelling het kinderfeest op zijn feestdag verklaren. Hoe dit zij, onmoge lijk is het niet, dat met de verbreiding van zijn naam ook zyne goedhartigheid bekend werd, en dat men zijn vooi beeld, om zoo geheim mogelijk anderen wel te doen, navolgde door aan kinderen op geheimzinnige wijze allerlei verrassingen te doen toekomen. Hiermede is zeker alles nog lang niet verklaard. Hoe komt het, mag men vrageo, dat in zooveel andere landen, Duitschland, Engeland enz. het Kerstfeest gevierd wordt en bij ons het Sint-Nikolaas- feest? Men heeft zich hiervoor aan aller lei gissingen gewaagd. Als beste oplos sing dunkt ons hel volgende. In Spanje was hel de gewoonte om op 6 Dec. den avond van Sint-Nikolaas aan vrienden geschenken Sapate genaamd t zenden. De gever moest onbekend blijven en het ("liefst kostbare) geschenk ervoor het uiterlijk nietig uitzien. Het is bekend dat van de 15e eeuw af, zoowel tenge volge van den handel als door vorstelijke huwelijken onze betrekkingen met Spanje en Italië veel levendiger en inniger waren dan met Duitschland en andere landen. Niet onmogelijk, zelfs natuurlijk, schijnt het, dal wij *en feest overnamen, dal in die zuidelijke lauden werd gevierd en zijne eigenaardige aantrekkelykheid bezat. Zou hierdoor tevens niet verklaard kun nen worden, dat Sint-Nikolaas volgens een der kinderrijmen uit Spanje komt en daar weer elk jaar naar toe gaat? Dat Sint-Nicolaas door allen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis gevierd wordt, mag wel verklaard worden uit het feit, dat het feest hier te lande vóór de Hervorming bestond. Werd hij als heilige niet meer geëerd, hij bleef de patroo» der kinderen en 6 December bleef een vreugdedag. Wel kwam men in het begin der Hervorming tegen dit feest in sommige plaatsen op. Ir. een keur (van Delft?) van liet jaar 1600, in 1607 hernieuwd, wordt verboden aopten V® decembris twelck genaemt wordt Nicolaesavont," kramen op het marktveld opteslaan, vin welcke craemen vercoft worden verscheijden goederen die men den cleynen kinderen dyets maeckl dat den zelffden Nicolaes henluyden geeft, dat als voaengelooff en superstitie in een gepolitierde Christelicke gereformeerde stad nyet en behoort getolereerd te wer den" enz. Zoo'n besluit zal een gemeen teraad tegenwoordig niet meer nemen, die tijden zijn voorbij. Over een paar dagen vieren wij allen ons Hollandsch Sint-Nikolaas-feest Met liet oog op de bij gelegenheid van het a.s. St.-Nicolaasfeesl te verwach ten drukte, wordt de vergunning om meer dan een pakket aan hetzelfde adres per pakketpost te varzenden, vergazeld van slechts ééne adreskaart, voor den tijd van 2 lot en met 6 December a.s. iDgetrckken, en zal derhalve bij elk ge durende dat tijdvak ter verzending aan geboden pakket ééne adreskaart gevoegd moeten zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen, om bij de onderwerpelijke gelegenheid VAN A. GODIN. 16) Toen de wagen het posthuis naderde, zag Schaumberg zijn schoonvader met groote schreden daarvoor heen en weer gaen. Dit samentreffen scheen hem in zijne tegenwoordige stemming alles behalve aangenaam, hij wist, dat hij van deD spraakzamen man begroet, niet zoo spoe dig zou vrij worden, en hij verlengde zoo zeer Daar huis, naar Elizabeth Toen hem evenwel de oude heer bij het uitstappen ontving, moest het onver mijdelijke wel met een goed gezicht op genomen worden, Andlau schoof zijn arm in dien des schoonzoons «n zeide op zijn gewonen levendigen toon: «Ik heb u hier u opgewacht, voor ik den terugweg aan- neemgij kunt mij een eind tergezellen; wanneer gij den geheelen dag zoo rond geslenterd hebt, komt het er ook niet op aen, of de vrouw nog een half uur lan ger wacht. Ik heb een appeltje met u te schillen, mynheer de schoonzoon en wel een goede ookl Wat voert gij toch wel in Godsnaam in het schild! Ik kom van morgen in uw huis en vind daar mijn meisje met roodgeschreide oogen zij spreekt niet, een blinde kan echter zien dat zij iets op hel geweten heeft. Ik wil ze tot het middageten mee naar buiten nemen, zij wil niet, ik kom reeds verdrie tig te huis en denk eens lekker te smul len gezegende maaltijd, daar wacht het lot mij eerst I zit over een van Abra ham's zonen, en deedinij aanbiedingen voor u, omdat hij u niet tehuis getroffen had. Brengt een koeterwaaisch taaltje te voorschijn, dat gij duizend gulden bij hem hebt willen opnemen, dat hij het echter zelf niet gehad had, inlusschen had hij het gevraagd en kon het nu verschaffen, wanneer ik borg wilde zijn, wegens de slechte tijden. Ik heb den kerel de deur uitgeworpen, eer hy nog met zijne gods lasterlijke vordering aan het einde geko men was. Wat zijD mij dat voor vervloekte geschiedenissen I Wannear gij geld noo- dig hebt, gaat gjj dan naar het jodendom en komt niet bij mij St. stil, neen, ik weet wat gij wilt zeggen, dat ik zelf een armen drommel ben, voor u heb ik echter toch geld in huis, geld als hooi I Hoe gij toen zoo weerspannig waart, toen mijne vrouws zuster het meisje jaarlijks iets toe wilde voegen toen is zij ook weer spannig geworden, want zij heeft een hard hootd, dat weet haar man het best. Zoo heeft zij dan het geheele kapitaal, dat zij u maken wilde, in goede staatspapieren mij in de handen geneven, met de bood schap, dat ik het voor u zou bewaren en de intrest er bij voegen, tot eenmaal de nood aan den man kwam, want zij was zoo valsch op u, dat zij u in geld zaken geen goed woord m«er wou geven. Kom dan in Godsnaam, nog heden of morgen, en haal van het uwe wat gij noodig hebt, of wat mij hel liefst wa», de geheele beschikking. Waartoe ge het ge bruikt dal gaat mij niet aan kan het overigens wel denken oude geschiede nissen kinderen handelan als kinderen, studenlenschulden enz. En nu basta, maakt rechtsomkeert en ga naar uwe vrouw. Dit zeg ik u echter, vind ik mijn meisje nog eenmaal met roode oogen, dan kujgt het met mij te doen, en de tante jaag ik u dan ook nog op den hals 1" Zonder den jongen man te laten spre ken, maakte de jachtopziener zich van hem los, draaide hem met zijn geweldige vuisten om als een kind en stapte met reuzenschreden de laan in. Schaumberg zag hem met verbazing na. Een zeer zware last was hem zoo onver hoeds, zoo eensklaps van zijn hart geno men. Zonder rekenschap te moeten geven kon hij zich voor de toekomst van geheel de eereschuld bevrijden, die hem zulke zware zorgen veroorzaakt had! Ofschoon er nog veel zijn gemoed drukte de eer wa s nu gered 1 Zijn geheele hart deed hem naar Eli zabeth verlangen hij kreeg eene drin gende behoefte zich ronduit voor haar te openbaren en uit de chaos van ondervin dingen. die hern in deze dagen gedrukt had, het eene, hoogste gevoel zijns har ten duidelijk op den voorgrond te stellen. Toen hij zijn huis binnen trad, snelde hem Elizabeth te gemoet «n ontving hem met hartstochtelijke innigheid. Hij staarde haar in de oogen haar vader had waar heid gesproken, nog thans droegen zij spo ren van vergoten tranen. uZijt gij er eindelijk riep de opge- wondene, »ik heb zoo naar u verlangd Waarom hebt gij mij niet gezegd, dat gij naar Bauniberg gaan wilde? maar stil daarover, ik zie, dat uw oog nu vrien delijker ziet de zorgen zijn van uw hart verdwenen gij hebt uw doel be reikt 1" >Ja, Elizabeth," zei hij, >de zorgen zijn voorbij, voor zoover het mijn verplichtin gen betreft, eD uw vader is het, die mij op zeer onverwachte wijze daarvan ont slagen heeft. Wat mij lieden naar Baum- berg voerde, was echter niet dit daar voor was eene andere reden. »Toch!" sprak Elizabeth verbleekend. «Ik vreesde het reeds." Otto zag haar vragend aan. alk ken de oorzaak, die u daarheen gevoerd heeft," zeide de jonge vrouw bevende, «zijl gij ingelicht over de afzenster van hel kruis, «Neen," hernam Otto met klimmende verbazing, ahoe hebt gij ontdekt, wat nooit over mijne lippen kwam, wat ik u juist nu wilde toevertrouwen?" Elizabeth verborg haar hoofd aan zijne borst, aHet kruis is van inijr zuchte zij, nauwelijks hoorbaar, azal het rny uwe liefde kosten, Otto?" aElizabeth!" riep hij op een onbeschrij- felijksn loon. aHooi rnij aan," zeide zij, zonder de plaats aan zijne borst te verlaten, aik wil u alles, alles bekennen 1 Op ieder uur van dazen angstvollen dag heb ik mij gezworen u niets te verbergen Haar gehsele lichaam sidderde in Otto's armen; bedaard bracht hij haar naar de sofa waar hij haar naast zich trok, met lief kozende hand over haar vlechten streek en haar koortsachtig gloeiend voorhoofd met zijn lippen aanraakte. «Spreek dan, rnyn lieve!" zeide hij bewogen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1