Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten BUITENLAND. BELANGRIJK ADVERTENTIËN. eigenschappen van Van Houten's cacao I in het licht wordt gesteld. Deze beschei den vorm van reclame verdient zeker de voorkeur boven de reusachtige aankon digingen, waardoormeniggebouwontsierd, I menig mooi stadsgezicht bedorven wordt. De anders zoo gezonde Betuwe mag op het oogenblik dien naam niet dragen want op verschillende plaatsen laat de gezondheidstoestand veel te wenschen over; te Beusichem doen zich enkele gevallen van longontsteking voor; te Zoelmor.d en te Buren is mindere of meerdere mate kinkhoest, terwjjl te Lienden verscheiden gevallen van diphteritis, sommige metdoo- delijken afloop, voorkomen. Ook schijnt hier en daar de influenza zich weder te vertoonen. De Thomsom's prijs van vijf en twintig gulden is op Zaterdag 2 Decem ber '93 ten deel gevallen aan den heer Rijswijk Von Zesenstr. 1 D. te Amster dam de premie aan den winkelier de beer Cardozo Von Zesenstr. aldaar. Van verschillende personen die dit jaar uil den Gelderschen Achterhoek naar Amerika (Ohio) emigreerden, is het be richt gekomen, dat in den tijd dat zij daar woonden geen werk voor hen te vinden was en hun kapitaal is verloren gegaan. Zij ontraden een ieder zich schoone vooruitzichten in Amerika te doen voorspiegelen. De sneltrein, die 's avonds 8.35 van Zwolle vertrekt, reed eergisteravond met te groote snelheid het station Leeuw-irden binnen, zoodat de trein niet tijdig tol I stilstand kon worden gebracht; de stoot- buflers werden dientengevolge verbrijzeld, en de trein kwam eerst tot staan toen de machine circa 5 meter het midden perron was ingedrongen. Persoonlijke ongelukken vonden hierbij niet plaats, de reizigers kwamen met den schrik vrij. De Swoboda, hel orgaan van den Bul- gasrschen minister Stamboeloff, houdt vol, dat Alexander van Battenberg Mé moires heeft nagelaten, die zeer belang rijk zijn. Zoodra Alexander uit de staat kunde getreden was, heeft hij de gebeur tenissen, die met zijn regeering en zijn val in verband stonden, nauwkeurig na gegaan en te boek gesteld. Hij heeft die aanteekeningen tijdens zijn leven niet willen uitgeven, maar de vrijheid gela ten ze na zijn dood te publiceeren. «Daar uit zal de wereld belangrijke en curieuse dingen vernemen", zeide hij. De Novoya Vremya bevestigt deze mededeeling, doch het blad voegt er bij, dat de Mémoires nog in langen tijd niet gepubliceerd kunnen worden, wegens de jegens Rusland vijandige strekking. De Hongaarsche minister van Justitie heeft Vrijdag in het Huis van Afgevaar digden hel (reeds lang aangekondigde) wetsontwerp ingediend betreffende de invoering van het burgerlijk huwelijk. Tegelijker tijd diende de minister van eeredienst een ontwerp in tot wijziging van de wet betreffende de rechten der ouders ten opzichte van de godsdienstige opleiding hunner kinderen. De minister van justitie verklaarde, dat deze beide wetsontwerpen het eerste gedeelte uitmaken van het program der regeering tot verwezenlijking der aange kondigde hervormingen op politiek-ker- kelijk gebied. (Toejuichingen). Voorts be toogde de minister, dat het ontwerp betreffende het burgerlijk huwelijk berust op de gelijkheid van alle burgers, tot welk kerkgenootschap zij ook mogen be- hooren. Het wetsontwerp, dat in hoofdzaak overeenkomt met de wettelijke regeling van het burget/ijk huwelijk in Frankrjjk en België, werd naar de commissie ver wezen. schien een zachter woord over de geefster daaraan vastknoopen, dat mij moed gaf om te spreken I Het werd echter geheel an ders I Gij verzweegt rajj de ontvangene zending, ik wist er van. Gij gingt naar Baumberg, zonder mij een woord te zeg gen. Met een zwaar gemoed viel het mij in, dat gij wist wie de brieven geschreven had. Wat heb ik heden doorworsteld, Ottol Ik wist immers niet tot wie mjjn onbezonnen handelwijze u zou uitwerken een vermoeden, dat ik u kon verliezen, kwam verschrikkelijk zwaar in mij op, en nu ondervond, ik dat ik niet onverdiend leed I Eerst heden werd mijne werkelijke schuld tegen u zeer klaar, en zwoer bij alles wat mij dierbaar was, u waard te zijn, nu en voor altijd I" «Laat mij de tranen van uw lieve oogen kussen 1" riep Otto zeer ontroerd. «Eerst nu zijt gij geheel de mijne met hart en ziel!" Lang hielden de gelukkigen elkaar om sloten, eene zucht van die zaligheid, die de stervelingen slechts voor korte, onver getelijke oogenblikken gegund worden, vloog met vleugelen van den geest over hen heen. Toen zij elkaar eindelijk loslieten, zeide Otto op schertsenden toon, waaiin nog de diepste ontroering merkbaar was »Nu echter zult gij u voor mij optooien, zooals gij het eens van plan waart 1" Hjj opende het etui en knoopte de flu- De vereeniging van spoorwegambte naren «de Locomotief' zet er met recht stoom achter. Meldden wij eenige num mers geleden hare oprichting, thans kun nen wij reeds mededeelen. dat zij nog in deze maand eene uitvoering zal geven Zij die nog als lid wenschen toe te treden waarvoor eenieder, ook buiten den kring der beambten, de gelegenheid open staat, vinden daartoe nog steeds de ge legenheid door zich aan te melden bij een der leden van het bestuur. Willem van Zuylen geeft Donderdag 14 December eene Soirée in Amicitia met geheel niauw programma. Op de lijn AmersfoortResteren bij Veenendaal eene koe door een loco motief gegrepenhet dier werd geheel vermorseld. Door den heer burgemeester is be noemd tot agent van politie der 4. klasse W. H. van Amerongen. Door heeren burgemeester en wet houders is de doodschouw gedurende het jaar 1894 opgedragen aan den heer dr P. Smits, die den gevorderden eed heeft afgelegd. De heer J. J. H. van Slooten alhier thans tjjdelyk schrijver-teekenaar bij de werkan van het Merwedekanaal, is tot uiterlijk 1 Juli a. s. benoemd tot buiten gewoon opzichter bij het ooderhoud der werken van het Merwedekanaal. De heeren J. van Bottenburg, J. For tuin, J. A. Hoksbergen an C. van der Zoo de Joag zijn door heeren burgemeester en wethouders voor het jaar 1894 benoemd tot schatters der huurwaarde van petcee- len wegens wier bewoning hoofdelijke omslag is verschuldigd. Door heeren burgemeester en wet houders zijn voor het jaar 1894 benoemd tot schatters der huurwaarde van localen waarin sterkedrank in het klein wordt verkocht de hearen J. Fortuin en J. A Hoksbargen, an lot herschatler de heer C. van der Zoo de Jong. Opvoeding voor wezen in het Huis gezin. Aan het )9e jaarverslag (over 1892) der Maatschappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin is liet vol gende ontleend De Maatschappij had bij het einde van haar eerste jaar 557 leden en begunsti gers gewonnen, en in den loop van dat jaar werd een tiental ouderloozen aan hare zorg toevertrouwd nu heeft het getal leden zich lot 2500 uitgebreid, en is het aantal weezen, aan wie ze haar zorg heeft gewijd, tot 435 gestegen. In den loop van haar bestaan werden aan verplegingskosten dier weezen uitbetaald f 330,000, uit giften, contributies, bijdra gen en restituties gevonden. Van die 435 pupillen in het vorig jaar hadden zij het cijfer van 417 be reikt zijn 225 jongens en 210 meisjes, en behooren 259 tot de hervormde ge meente. 88 tot de roomsch-katholieke, 32 tot de doopsgezinde, 25 tot de Israë litische 17 tot de Luthersche en 14 lot de remonstiantsche. Van hen zijn 127 door voogden, 108 door den staat, 59 door burgerlijke arm besturen, 24 roor regenten van wees huizen, 44 door kerkelijke armbesturen, 73 door bijzondere commissies en ver- eenigingen ter verzorging opgedragen. Er ontvielen aan de Maatschappij door den dood in den loop van haar 19jarig bestaan een achttiental weezen7 meis jes en 11 jongens. Als men rekening houdt met al de ellende, al de ontbering die aan het verweesd worden niet zelden voorafgin gen; reFening houdt met den kommer vollen strjjd dien de ouders dier kinde ren streden; als men niet vergeet hoe bij sommigen de kiem van een vroegtij dig sterven mee ter wereld werd gebracht, eene kiem door geen wetenschap of zorgvolle liefde te vernietigen, dan is het droevig cijfer in vergelijking met de ge gevens nog betrekkelijk gering. 21 weezen, 10 jongens en 11 meisjes, zijn, na langer of korter tijd in de ver zorging der Maatschappij te zijn geweest, vóór het voltooien hunner opvoeding tot hunne betrekkingen of voogden terugge keerd. 192 wezen zijn door de bemoeiingen der Maatschappij en hare comités op den gestelden leeftijd, in den regel het 18e jaar, in onderscheidene betrekkingen geplaatst, zoodat zij in hun eigen onder houd kunnen voorzien. Op het oogenblik zijn er 26. (12 meis jes en 14 jongens), die In zoogenaamden leerdienst zijnde iets verdienen, hetgeen hun voor een deel tot een matig zakgeld wordt gegeven en voor de rest tot be strijding van het kostgeld dient. Waar weelen band, die door den ring van het brillanten kruis getrokken was, om Eli zabeth's hals. Met vroolijken blik aan schouwde hij haar, nooit was zjj hem zoo schoon voorgekomen! In vrouwelijke ver warring, met hoogroode wangen stond zij voor hem op nieuw trok hij haar aan zijn hart en zeide: >Uw herkenningstee- ken heeft ons toch vereenigdl" de meisjes voor het meerendeel tot dienst boden worden opgeleid, telt men onder de knapen: 2 toekomstige landbouwers 2 tuinlui. 1 kleermaker, 1 smid. 1 machi nist, 1 papierwerker, 1 bakker, 2 slagers 1 winkelbediende en zeelui. In den regel moet de school tot het 14e jaar bezocht worden, en waar de gelegenheid bestaal, daarna de avond of herhalingsschool. Niet alleen op de Fröbel- en zoogenaamde lagere scholen maar ook op de inrichtingen van M. U. L en middelbaar onderwijs, op normaal-en ambachtsscholen, zijn weezen geplaatst Niet slechts toch bij hunne plaatsing en huisvesting wordt gelet op afkomst en behoeften, maar ook bij de bepaling van het onderwijs op aanlegen vermogens. Men moet, zegt het bestuur, rekening houden met den individu, en men begaat een on recht, wanneer men knaap of meisje met bijzonderen aanleg niet in de gelegenheid stelt dien te ontwikkelen. Het bestuur bestaat uit de haeren J Attema te Nijmegen, jhr. mr. A. E. Boe lens van Eijsinga te Leeuwarden, Alexan der Daniëls te Amsterdam, Nieuwe Hee rengracht, jhr H. H. A. J. de Geer te Doorn, Joan H. Schmitz te Amsterdam, Plantage, M. W. Scheltema Ez., op Zandbergen, le Amersfoort. JLensden. Den 23n December e. k. hoopt de lieer J. N. F. Boeschoten den dag tot herdenken, waarop hij voor 25 jaren tot secretaris dezer gemeente werd benoemd. Ongetwijfeld zal het den jubilar s op dien dag aan bewijzen van belangstelling niet ontbreken. Een sluw middel om oud te worden heeft een rentenier te Parijs bedacht. Twaalf jaar geleden ging hij naar een notaris en verzekerde zijne twee dienst meisjes bij contract een jaarlijksch inko men van 600 francs, dat echter elk jaar, zoo lang als de oude heer bleef leven, honderd francs meer zou bedragen. Men kan zich denken, dat de beide vrouwen de giootste moeite deden om door goede zorgen hun heer zoo lang mogelijk in leven te houden. Zij pasten op hem als op een oude moeder, en de goede man is ook werkelijk eerst nu gestorven en bereikte den ouderdom van 87 jaar. Volgens de Pall Mall Gazatte zal binnenkort voor liet kanselarij-hof te Lon den een merkwaardig rechtsgeding worden behandeld. Het betreft twee vrouwen, die om een belangrijk fortuin te erven, met elkander getrouwd zijn, de enne in een mannenpak gestoken, de andere in de bij hare kunne gebruikelijke kleedij. Het hu welijk moet in behoorlijken vorm voltrok ken zijn, en reeds sedert zeven jaren moe ten de beide vechtgenooten" hare rol op eene zoo bedriegelijke wijze hebben vol gehouden, dat niemand iets van het be drog vermoedde. Het huwelijk was door den oorspronke- lijken eigenaar van liet fortuin, nu door beide vrouwen gedeeld, als eene voor waarde aan zijne erfgenamen opgelegd. De rechter zal nu evenwel geroepen worden om de onwettigheid van het huwe lijk uit te spreken en de dames tot terug gave van het geërfde geld te dwingen. De Köln. Ztg. ontvangt uit Sydney het volgende verhaal over een paar nette menschen: Een beambte van een Austra lische bank verspeelde met wedden 4000 Pond Sterling. Hij had dat geld uit de as dei bank genomen, doch kon het niet teruggeven. In zijn vrees voor ont dekking vertelt hij de geschiedenis aan een ouden advocaat. «Hoevetl kunt gij nog uit de kas nemen, zonder dadelijk ontdekt te wor den?" vraagt de advocaat zijn cliënt. „Ik denk 6000 Pond." «Goed; ga die halen." Toen de beamte met het geld kwam, zeide de nette advocaat: «Kijk eens mijn jongen, die 1000 Pond zijn voor mij; deze 1000 Pond voor ou." Daarna schreef hij aan de Bank: De bij u in betrekking zynde N. N. 10000 Pond gestolen; het is der fa milie gelukt, met alle inspanning, 4000 Pond bijeen te brengen. Indien ge u daarmede tevreden stelt en den jongen man niet vervolgt, zal ik u het geld toezenden," De bank nam dezen voorslag aan. Nauw heeft de winter eventjes slechts «zijn staart geroerd" nog voor dien tijd zelfs of men komt met een nieuwe inding aan de schaats. Schaatsenrijders kennen allen de onge makken van het «overstappen." Het klaute ren van een dijk op met de schaats onder den voet; hetloopen over een weg, zelfs al heeft een voorzichtige hand daarover stroo gelegd zijn steedsexperimenten waaraan de schaatsen nooit kunnen worden onder worpen, zonder dat zij daarvan de nadee- lige gevolgen ondervinden. Men kan de schaatsen afbinden." Doch dat veroor zaakt tijdverlies en ook voor een schaat- sem ijder is tijd geld ook al is hij niet gewoon nop tijd" te rijden. Om aan de verschillende bezwaren te voldoen, heeft de heer H. den Hartog, te Amsterdam een nieuwe vinding aan zijn schaatsen aangebracht, die evenals de meeste vindingen practisch is en uiterst eenvoudig. Voor aan de schaats heeft hij een montuur aangebracht, dat vast genoeg is bevestigd en toch zonder eenige moeite kan worden afgenomen. Dal montuur weert" en doet dienst als oneusband." Door dat veeren sluit het stevig en knijpt toch niet. Achter op de schaats is evenwel een toestelletje aangebracht, waarin de hiel juist sluit; aan het leerwerk is de neus van een gesp aangebracht, zoo, dat het gansche «aanbinden" van de schaats kan geschieden In twee tempo's: het zetten van den voet op de schaats; het slaan van het leer injden neus der gesp. Uiterst een voudig derhalve. De heer Den Hartog noemt zelf de vol gende voordeelen, aan zijn schaats verbon den De schaats kan zich onder het rijden niet verplaatsende voet wordt niet «doof gebonden; het onderbinden eischt slechts één minuut en het afbinden seen mo ment". Het montuur kan op alle van hout voor ziene schaatsen worden aangebracht. De vorige week namen wij uit een der Haagsche bladen het bericht over, dat een student was gearresteerd, omdat hij uit aardigheid een pakje uit een inand van eene dienstbode had genomen. De Minerva bevat naar aanleiding daar van het volgende: In zekeren nacht, toen de hemel met een vacht, van wolken was bevracht, hield ik de wacht, in een stad, die den naam van ingetogenheid had, doch veel boos heid bezat, en daar staande onderde hoo rnen, zag ik een meisje komen, met haar japonnetje opgenomen, zonder schromen, en in haar handje, een aardig mandje, terwijl op de koonen, van de schoone, twee rozen, lagen te blozen. Ik trad op haar toe, an sprak weltemoe: «O lieve schat parel aan de kroon van deze stad, kwik- me-dit kwik-me-dat, wil geduogen, dat ik kijk in uw oogen, die op hemelsche schoon heid bogen, zonder logen, en van boven- aardschheid zijn omtogen. Laat mij u van gen, en aan u hangen, en op uw wangen, zoet als gezangen, mijn lippen prangen, om mij te verblijden, zoodat ieder mij zal benijden". Zij sloeg de oogjes neer, en zijde: «mijnheer gij belaagt mijn eer. Gij moest bedenken, hoezeer uw wenken, mijn kuischheid krenken, en mij droefheid schenken. Kunt gij u vei blijden, on- schu'dige meiden, te verleiden, met vuige woorden, gelijk zooeven mijn ziel door boorden Gij moest u schamen, dat ge dorst beramen plannen die allerminst betamen, noch aan u die bent, een Leidsch student, nog aan mij mijnheer, dieniets heb dan mijn moeder, mijn japon en mijn eer". Onder het spreken, begonnen de be ken. te leken, en uit haar oogen te bre ken, zorder mij te verweeken, hoewel mij het woord in de keel hleef steken. Ik vatte met spoed, echter nieuwen moed, en lonkte zoo goed, en sprak zoo zoet: «O schoongeleeste maagd, is het r.iet gewaagd, te meei en dat hij die u dit vraagt, uw eer belaagt, en aan den wortel van uw geweten knaagt? Het waar' godgeklaagd, zoo gij wierdt ge plaagd. O gij wreede wat vei denkt 'gij mijn zeden, zonder reden, daar gij mij niet hebt gekend vódr heden, of in het erleden? Neem mjj toch mede, en sluit rede, en laat onze schreden, betreden, het aardsche eden, der gelukzaligheden. Doch zoo gjj niet wilt, en al mijn ge smeek is verspild, wees dan mild, en laat mijn honger niet ongeslild: geef mij met gracie, een sinteiklaassie, van al uw speculasie, uit de mand die ik zie slinge ren, aan uwe vingeren." Zij trad achteruit, met vast besluit, en jammerde luid, alsof ik ware een scha vuit, en een booze guit. Maar onbedeesd, en heelemaal niet bevreesd, met een tegenwoordigheid van geest, die mij nog zelden eigen is geweest, zag ik mij voor geteekend, hoe ik doen zou mij wrekend, mijn vingers uitstekend; edoch ik had mij misrekend. Want toen ik mijn hand, stak naar den kant, waar zij stond melde mand, zonder boos bedoelen, alleen maar om te voelen, en mijn begeerte te koelen, van in dat lekkers rond te woelen, toen voelde ik mij gegrepen, en door sterke knepen genepen en zag mij sleepen, en zweepen, over de stralen, door onverla ten tegen wie geen smeekingen baatten, en die niet vergaten, dat ze Leienaars haten, Ik kwarn bij den schout, dewelke sprak zeer boud, en mij verwees naar een bed van hout, dat hard was en koud. Zij heeft mij misleid, tot mijn innigen spyt, een slechte meid, die ik zoo gaarne een tijd wou hebben gevrijd. Zij zij voor altoos vermaledijd. Ik vroeg aan valligheid, en zij gaf mij malligheid, en zwartgalligheid; ik vroeg aanminnigheid, en zij gaf slechtigheid. Men schrijft uit Arnhem: Sedeit eenige maanden hebben er hier vele brutale diefstallen plaats, zouder dat het tot veler bevreemding tot dusverre aan de politie gelukt is de daders daarvan in handen te krijgen. De dieven ken nelijk behooren zij tot éénzelfde komplot breken meest des nachts, in éénzelfde wijk der stad, in tijdelijk onbewoonde huizen van afwezige gegoede inwoners in. en stelen daar al wat van hunne gading is, doch voornamelijk porselein en vazen. Na eenen rusttijd van een paar weken na verschillende soortgelijke bru tale inbraken, werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weder ingebroken ten huize van den afwezigen heer B op den hoek van den Eusebius Binnen singel en de Hofstraat, eene pl iats waar zich de politie gedurig moet bewegen. Op schandelijke wijze werd in die woning veel vernield. Reeds waren ook weder eenige porseleinen vazen voor de hand gezet om ze te vervoeren, toen de dieven, blijkbaar in hun bedrijf gestoord, het hazenpad kozen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn alsmede twee inbraken gepleegd, *n wel in het café tevens Hótel Sluis, aan de Oude Stationsstraat en bij de dames De Roo, modistes, bovenwoning hoek Nieuweplein en Coehoornstraat. In het Hotel Sluis is de dader brutaalweg de slaapkamer van den hótelhouöer binnen gedrongen en heeft daar een horloge uit de kleeren voor het bed gastolen. Hij moet ook f 300, volgens anderen f 400 aan geld hebben ontvreemd. Dat de inbreker en passant het wijn pakhuis der firma Dijkshoorn Co., d it onder de woning der modistes zich be vindt, heeft bezocht, moet geen verwon dering baren. Onlangs werd medegedeeld, dat in Emmen nachtwakers waren in dieni-t gesteld, die per nacht en per hoofd 27% cent konden verdienen. Ten bewijze, dat goedkoope politie niet altyd de beste i«, meldt men thans het volgende: Verleden week Dinsdagnacht weid een der ingezetenen gewekt door een der nachtwachts, die hem mededeelde dat de wasch van de bleek was gestolen. Volgens 't verhaal van den klepperman waren 3 personen daarmede aan den haal gegaan. Een onderzoek, den volgenden morgen door de politie op het terrein ingesteld, bracht aan het licht, dat nergens andere voetstappen waren te bespeuren dan die van den nachtwacht. Deze omstandigheid leidde er toe, bij dezen een huiszoeking te doen, waarhij alle gestolen voorwerpen werden gevon den. Het spreekt van zelf, dat tegen de zen ontrouwen rustbewaarder proces- vei baal is opgemaakt en hij in zijne be trekking is geschorst. Een ander der nachtwachts deed dien nacht evenmin zijn plicht. In plaats van der burgerij uur op uur te verko - dicen «hoe laat de klok het heit" zat hij dien nacht in de keuken van een der ingezetenen rustig een deuntje te vrij. u met de dienstmeid. Ook dit jonge mensch is voorloopig in zijne betrekking ge schorst. Ook hier geldt het dusalle waar is naar zijn geld. is de geluksaarikondiging van JOSEPH UECKSCHERin H a m b u r g, welke zich in het huidig nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijne prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in de omstreken gewonnen be dragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen opzijn huidige advertentie acht te gever,. f ([Heden overleed te Arco nTirol) ovizlexeliefde zoon,broeder an hehuwdokoeder de heer NENRI LOUIS MATTHIJSEN, in tjen oudereom van 27 jaren. V. Uit aller naam, WH,F. J. MA'^fffjsË ■-----'x'an vlissingeï) Helmond, 1 Dec. 1893. *fc* tteu 2den December over leed tot\onze diepe droefheid be Marseille op de terugreis uit lrtdië, onze geliefde zoon JEAtf JAQUES ANT0INE VALET0N, in levHn predikant bij de Pro- testantschê" gemeenteojitHiotzto. J. J. P. VALETÖN. S. M. VALETON-- Goeverneur. 4 December overleed onze geliefde behuwdbroeder de W. VAN LAN- RECHT,Rijks- r, in den ouder- r. VAN LANSCHOT HUBRÉöHT. A. R. VAN LANSCHOT HUBMffiHT Blok van Assenjelft. Amersfoort. 5 December 1§Ö3.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2