Gemengd Nieuws. VLEESCHHOUWERIJ. m. van stedum: II duisprgM gascokes L VAN ACHTERBERGH BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichteD. BELANGRIJK ADVERTENTIËN. De Nieuwe SLAGERIJ NIEU'WsS^RAAT B 158. EIVORMBRIQUETTÉN, BpÊm HontMrinuetteii, IBlolslren, rf- én Hèutsoorten, KOESTRAAT. heen ging, om te trachten zijn geld of anders zijn goed terug te krijgen. Mijnheer was niet aan het verhuizen, maar werd door een deurwaarder op straat gezet, om dat hij zijn huur niet betaalde. Zijn lepels kreeg de winkelier gelukkig nog terug. De politie, die was gewaarschuwd, ver klaarde zich tegenover dergelijke prsctij ken machteloos. Afgaande op hetgeen er alzoo uit het huis gedragen werd, is het vermoeden ge wettigd, dat nog meer leveranciers door den «mijnheer" zijn opgelicht. Te Bristol is een verschrikkelijk onge luk gebeurd. Terwijl professor Norton Smith een staaltje van paardendressuur vertoonde in de schietbal te Bristol, stortte de galerij, waarop 200 toeschouwers, in De daardoor ontstane paniek in de zeer druk bezochte hal was onbeschrijfelijk Veel menschen werden verwond, waaron der twaalf zeer ernstig. De politie moest de volksmenigte uiteendrijven, die den directeur trachtte te lynchen. De influenza heerscht vooral te 's Graverihage. In de beide laatste weken stierven aldaar 13 personen aao die ziekte terwijl van de 103 personen, die in de week van 26 November tot 3 December aldaar overleden, 43 aan ziekten der ademhalingsorganen zijn gestorven, en het sterftecijfer van 24 pCl. tot 31 pCt. is gestegen. De Thomson's prijs van vijf en twintig gulden is op Zaterdag 9 December 1893 ten deel gevallen aan den Heer I. H Omee, Wapenplein, Middelburg, de premie aan den winkelier C. H. Ornee, aldaar De commissie tot ondersteuning van de werkloozen te Amsterdam ontving gister in verschillende giften f 10487.25, waaronder een gift van f 4000. Er is thans in T geheel ruim f18000 inge komen. Zaterdagmiddag heeft een anarchist van de tribune een dynamiet-bom in de vergaderzaal der Fransche Kamer gewor pen. Voor zoover bekend, hebben 57 perso nen min of meer ernstige kwetsuren ont vangen. Daaronder bevinden zich 18 leden der Kamer. Geen van allen werd echter ernstig gewond. Ook de afgevaardigde Le mire zal reeds binnen weinige dagen geheel hersteld zijn. Tot de ernstig-gewon den behoort ook de bediende der Kamer, Scbillinger, een man van 65 jaren, die door een der scherven aan het hoofd werd ge troffen. De meeste gewonden werden door verslaggevers van verschillende bladen bezocht maar geen hunner verkeert in Ie vensgevaar. Reeds spoedig werd de man, die de bom wierp, in het ziekenhuis ontdekt Hij gaf voor Marchal le heeten, maar zijn werkelijke naam was Vaillant. De man verklaarde, dat het zijn doel was het projectiel, dat met een ontplofbaar poeder was gevuld, naar de plaats te werpen, waar de voorzitter zat. Op hel oogenblik echter, dat hij het busje wilde wegwerpen, stiet eene vrouw, die naast hem zat, tegen zijn arm Het projectiel viel toen op den rand der tweede tribune en ontplofte daar. De man verklaarde, dat dit ongeval hem leed deed, want, indien hij vrij ware geweest om het busje te werpen, zou de aanslag beter geslaagd zijn. Vaillant ia een groote, brutale kerel, die tot de bekende anarchisten behoort. is 33 jaren oud en beroemt zich, terwijl hij op zijn bed ligt telkens op zijn daad. In zijne woning vond de politie een aanzienlijken voorraad werktuigen van allerlei aard, bljjkbaar bestemd voor het gevaarlijke bedrijf, dat hij uitoefende. Met de meest mogelijke voorzichtigheid werd de geheele voorraad ingepakt en naar het politie-bureau overgebracht. trek hem te aanschouwen gaf, het ver vallen, het armoedige, dat overal merk baar was, de sylphiden verschijning van het, nog nauwelijks de kindeischoenen ontwassen meisje, de barsche, terughou dende toon van zijn gastheer, de zachte waardigheid en eenvoud der oude vrouw dit alles gaf hem het gevoel van een toe stand, waarin hij zich nog nooit bevon den had, en waarin zelfs zijne gevat heid als man van de wereld zich niet te huis bevond. Stilzwijgend had tante Martha kleeren en linnengoed voor hem klaar gelegd, een kaars aangestoken, die in de kamet stond, en verliet hem daar op met de vraag: «Of hij wel weer alleen den weg naar de woonkamer kon vinden?" Hij meende dit bevestigend te kunnen beantwoorden, waarop zij zich verwij derde. Nieuwsgieiig ziet hij rond in het slechts spaarzaam verlichte vertrek. Hooge boe kenrekken bedekken aan eene zijde den wand, kasten met kleine flesschen, die wonderlijke vloeistoffen bevatten, of met de meest verschillende vuutwapenen van de zonderlingste vormen en de kunst volste constructie gevuld zijn, de andere. Eene groote schiijftafel, met een aantal soorten van kruiden en nr.ossen bedekt, staat in het midden van de kamer, voor Door de politie zijn nog eenige anar chisten in hechtenis genomen, maar in hoever deze tot de medeplichtigen be hooren, is nog niet gebleken. De heer Dupuy, de voorzitter der Kamer, is de held van den dag en ontving van alle kanten betuigingen van sympathie over de koelbloedigheid, welke hij tijdens den aanslag heeft betoond. De ministers heb ben Zondag onder voorzitterschap van president Carnot op het Elysée eene bij eenkomst gehouden ten einde eene be slissing te nemen over de maatregelen door de regeering tegen de anarchisten te nemen. Er werd besloten de wet betreffende de vervaardiging en het vervoer van dynamiet aan te vullen en aan de pers wet bepalingen toe te voegen, volgen welke zij, die dergelijke misdaden verde digen, zullen gestraft wot den. De gemeenteraad hield hedenmid dag eene vergadering, onder presidium van den burgemeester inr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Aan de orde was het ondetzoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd raadslid den heer D. Gerritsen. Tijdens het onderzoek wordt de vergadering ge schorst. Ne heropening der vergadering door den Voorzitter, brengt de deswege benoemde commissie, beslaande uit de heeien Croockewit, Visser en Van Esveld bij monde van eerstgenoemde, rapport uit nopens haar ondeizoek en concludeert tot toelating van den benoemde. Dien overeenkomstig wordt zonder hoofdelijke omvraag besloten. Toen aan de orde werd gesteld de benoeming van een tweeden gemeente heelmeester, bracht devoorzittpr ter tafel een schrijven van den heer H. H. E Morren, eerste heelmeester, waarin deze betoogt, dat uithoofde hem in 18;>2 ook de betrekking van tweeden heelmeester is opgedragen, en hij in 1893 alszoodanig voor 5 jaren is herbenoemd, tot de ver vulling der vacature thans nog niet kan worden overgegaan. Tot benoeming kwam het niet. Een voorstel van den heer Visser om de zaak aantehouden tot eene volgende vergade ring, werd met algemeene stemmen aan genomen. Aan de orde waren nu onderscheidene benoemingen ter voorziening in vacaturen door periodieke aftreding met den 31 December a.s. te ontstaan. Tot curator van liet gymnasium werd herbenoemd de heer ds. D. P. M. Graswinckel; tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs de heer dr. A. H. C van Driel; lot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer dr. J. W. Doyer Jz.tot lid der openbare gezondheids-commis-ie de heer mr. J. Heyligers; tot leden van het burgerlijk armbestuur de heeren C. T. van Beek en I. Ter Schuurtot leden der commissie van fabricage de heeren J. Zandijk, E. L Visser en E. L H. van Lanschot Hubrecht en tot leden der commissie voor de ge meerite reiniging de heeren E. L. Visser en C. T. van Beek. Voorts werd mejuffrouw C. A. Blok alhier benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school 3. soort in de Beekstraat, en de heer J. Kerkhoff tot herschatter der huurwaarde van localiteiten waarin sterke drank in het klein wordt verkocht De jaarwedde van mej Blok werd vastgesteld op f 5Ü0. Ingekomen is bericht van Gedeputeerde Stalen dat de begrooting der dienstdoende schutterij voor r894 door hun is goed gekeurd, alsmede liet 2e aanvullings- kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1893, en de besluiten tot verhooging der jaarwedde van het hoofd der school in de Koningstraat, de heer N. van Veen, en tot vaststelling der jaarwedde van de onderwijzeres Overbosch en den onder wijzer Kraan. Voorts werd overgelegd het bericht hem een breeden, met zeehondenleer overtrokken armstoel. Op den vloer een groot bondgeslikt tapijt, eenmaal zeker het product van den moeitevollen arbeid eener vrouwenhand, thans echter tot op den draad toe versleten. In een open alkoof staat een bed, eene latafel, en eene waschtafel, waarop een zeer een voudig waschtoestel, bestaande uit een aarden schotel, aarden kruik en een wa terkaraf met gl-is. Langzaam voltooit de vreemdeling zijn toilet, waarbij hij echter te vergeefs naar een spiegel zoekt. In de kledingstuk ken van zijn gastheer, die hem veel te nauw zijn, gevoelt hij zich alles behalve op zijn gemak; van daar dat hij gaarne door den spiegel zekerheid had gekregen dat hij er uitwendig beter uitzag dan inwendig. Deze geruststelling kreeg hij echter niet en zag zich gedwongeD, ook zonder deze, den terugweg naar de woon kamer te aanvaarden. De tatel is reeds gedekt en een avond maal opgezet, waanan behalve brood, boter en bier, volgens gewoonte de visch met ontbreekt. Zijn gastheer noodigt hem uit tot zitten en deel te nemen aan den eeovoudigen avonddisch. Tante Mar tha doet een kort gebed, waai onder Ir ma nu en dan een vluchtigen blik op den vreemdeling slaat. Slechts met moeite der goedkeuring op het raadsbesluit om in 1894 te heffen 50°/o van het tarief voor het vuur-, haven en long'ld. Ter tafel werd gebracht het rapport der raadscommissie inzake de plaatsing van het nieuwe spoorwegsiation, waarin zij verklaart geene termen te kunnen vinden den Raad te adviseeren om van zijne in zijn rekest dd. 21 Juni 1893 aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aangenomen houding aftewij- ken, waarmede het plan strookt om liet station te brengen 120 Meter veider dan het tegenwoordige hulpstatiori van de lijn AmersfoortKesteren, waarbij dan eene toegangsbuig over de lijn Kesteren zal gelegd worden en de geheele uitgestrekt heid gronds, reeds vroeger onteigend dan gebruikt kan worden voor het om vangrijke rangeerterrein, dat men hier noodig heeft. In verband daarmede ad viseert de commissie geen ondersleuning te verleenen aan het adres vari de kamer van koophandel dd. 30 September 1893, tengevolge waarvan het plan is ontworpen om de plaats van het oude ceutraalspo wegstation te behouden, waarbij, wegens technische moeielijkheden, het langeer- terrein dan tot over de brug aan de Eem moet worden uitgebreid, en alle terreinen vier Meters zouden moeten worden ver hoogd, wijl het verkeer langs de «Koppel anders geheel zou worden gestremd, terwijl dit plan een millioen gulden meer zou vorderen dan het eerstgenoemde Dit rapport zal in eene volgende verga deiing behandeld worden. Aan de vergadering werd nog overgelegd een vei zoek van den heet P. J. Raaij makers te Nieuwer-Amstel, die het voor nemen bezit een paardentram van Baarn, via Soest, naar Amersfoort te exploiteeren, om vergunning tol 't gebruik van de aan de gemeente behoorende wegen. Dit adres is gesteld in handen van Burge meester en Wethouders, om daarop, bin nen de grenzen hunner bevoegdheid, te beschikken. Door de heeren J. van Bottenburg. J. Fortuin, J. A. Hoksbergen en C. van der Zoo de Jong is de gevorderde eed in handen van den burgemeester afgelegd als schatters der huurwaarde van per ceelen voor de legeling van den aanslag in den hoofdelijken omslag. Door burgemeester en wethouders is aan den heer W. R. Schwemmer ver gunning verleend tot den verkoop van sterkendrank in het klein in hel perceel wijk E, No. 25, aan de Varkensmarkt alhier. Aan den hear M. van Stedum is door burgemeester en wethouders ver gunning veileend tot de oplichting van eene sluchierjj in het perceel wijk B, 158, aan de Nieuwstiaat, kadastraal be kend in Sectie E, No. 4197. Alhier is overleden de oud-strijder van 183031, Jacobus Veenendaal, oud 85 jaar, gerechtigd tot hel dragen van het Metalen kruis. -- Naar wij vernemen zal Donderdag avond door Mr. Troelslra in de localiteit van den kastelein B. van Dalen, aan de Krommestiaat alhier, eene lezing worden gehouden. Naar de strekking behoeft men niet te raden, hoewel de kastplein verklaart zijne localiteit le hebben ver huurd met de bepaling, dat geene socia listische voordracht mag worden gehouden. Door heeren burgemeester en wet houders is Maandag ten raadhuize aan besteed het on ierhoudswerk der open bare bestratingen in de gemeente. Hiervoor werd ingeschreven door: 1. T. W. Bonte voor 15'/, cent per MJj 2. A. Maters voor 15 cent per M'; 3- T. van Daal voor 13 cent per M'; 4. M. van Drie voor 13 cent per M1; 5. P. Boks voor 127/8 cent per M1; 6. Ph. van de Pol voor 12'/i cent, en 7. J. Dieters voor 12'/, cent per M». Alle inschrijvers wonen te Amersfoort. De gunning is in beraad gehouden. kan zij hare vroolijkheid onderdrukken als zy hem daar zoo ziet, en erkent in de belachelijke figuur, die hij in haars vaders kleederen maakt, niet het werke lijk elegante en nette uiterlijk van den gast. Onder het eten openbart de vreemdeling evenveel eetlust als open hartigheid. Hij vei lelt, dat hij een kun stenaar is, Wallher heet en op den mo len beneden in het dal, sinds gisteien voor eenige weken kamers gehuurd heeft, om van daar uit in de bergen en bos- schen natuurstudiën te maken. Dezen namiddag was hij op zijn zwerftochten erdwaald geraakt en hier door het on weer verrast geworden. In gedachten verzonken volgt Gerhardl von Dollen zijne woorden, doch des te oplettender bestu deert hij de gelaalstiekken van zijn gast. Wat is het, dat hem in dit gelaat zoo bekend voorkomt en toch niet bekend is? Zijne hand vertrekt zich krampach tig en maakt eene beweging, als moest zij naar den jongen man giijpen en hem p den grond werpen. Zijn blikken wor den strakker, somberder, hij heeft thans al het uiteilijke van een krankzinnige. De kunstenaar, die juist bezig is met zijn viscb, bemerkt deze uitdrukking niet, evenmin als Irma, die inet nieuwsgierige belangstelling de woorden van den vreem deling volgt en hierbjj zijn belachelijk Op treurige wijze kwam j. 1. Zater dag avond het vierjarig eenig-t zoontje van den Heer H. v. G. om het leven. Al spelende viel het kind achterover in een emmer heet water en brandde zich deer lijk. Naar het eerst scheen, zou het onge val geen ernstige gevolgen hebben. Spoe dig echter werd de kleine onwel en leed veel pijn, die gaandeweg toenam, zoodat de kleine na eenige smartelijken uren over leed. De le Luit. kwart. J. van Hille, van het 3e reg. vest.-art. te Gorinchem wordt overgeplaatst bij hel le les. veld-art. alhier in garnizoen. De heer Willem van Zuylen is gis teravond in den mooien nieuwen Schouw burg in De Dierentuin le 's Hage opge treden met een programma rijk aan verscheidenheid. Twaalfhonderdmei schen zegge twaalfhonderdhebben ge lachen en genoten om Van Zuylen's aangeboren komische gave en aansteke lijke vroolijkheid. Daarom is hij gister avond gesteund door 12 paranymfen gepromoveerd met de kap, summa cum lande, tot medicijnmeester van het gemoed domicilie kiezende te 's-Gravenhage. 344ste STAATS-LOTKItl.l Derde klasse. Tiekking van 11 en 12 Dec. (1000 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende nurn mers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 20797. Prijzen van f 100 op No. 3205 en 9010. Prijzen van f 45 806 821 8J5 /352 7389 9059 9077 9085 9092 9097 9154 9158 9107 9188 12891 12899 12 07 17208 17224 18703 18704 18712 18746 18751 18757 18179 18790 20827 20342 en 20848. Te zamen 33 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Gevonden op den opeubarenweg Een gestreept grijze boezelaar. Rechthebbende vervoege zich ter te rugbekoming aan het bureau van politie. Men schüjft uit Soest. Eene goede tijding bereikte heden Soest. De con cessionaris van de ontworpen tramlijn Baarn Soestd ijkSoestAmersfoort, de heer Raymakers te Nieuwer-Amstel, zord heden bericht aan het hoofd dezer ge meente, dat hij met alles gereed en het slagen verzekeid is. Een directeur is reeds benoemd. Deze moet hier alreeds een buis gehuurd hebben. Denkelijk zul len we in den zomer van 1894 trammen In onze zich in den laatsten tijd zdo steik uitbreidende gemeente zal deze onderne ming zeker levensvatbaarheid hebben. Sclierpenzeel 11 Dec. In het begin der volgende maand hoopt onze geachte Burgemeester, de heer D. Pool, den d te herdenken, waarop hij voor 25 jaren zijne betrekking aanvaardde. Reeds gaan er vele stemmen op, om dezen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Bij de Ned. Herv. Gem. zijn de voorgaande week tot ouderlingen verko zen de Heeren G. Vlastuin en J. van Ravenhorst en tot Diaken den Heer A. E Kuijpers. Als een bijzonderheid meldde men ons uit Scherpenzeel dat de ruim 90 jaiige Wed. J. van Ravenhorst nog in slaat is kousen le stoppen, zonder bril. Het oudje geniet een goede gezondheid, en verkeert steeds in opgei uimde stemming. Onlangs heeft vorst Bismarck zich tegenover eene Amerikaansche dame op kenteekenende wijze uitgesproken over vermenging van rassen. In de Century deelt miss Eleonor Kinicul daarover het olgende mede: «De kracht en grootheid van uw land berusten op het feit, dat het Amerikaansche volk een gemengd ras is zeide Bismark. De geschiedenis heeft nog nooit een groot volk op een andere wijze doen ontstaan. Neem bijvoorbeeld Fiank- ryk. De invallen uit Italië en uit het Noor den hebben het merg en spieren gegeven. Spanje was krachtig omdat het volk zich met de Gothen vermengd hadt. En wat Engeland groot gemaakt heeft was niet de inval der Anglo Saksen, maar het feit, dat deze veroveraars zich inet de Noor mannen vermengd hebben. Het is moge lijk dat een volk rijk en gelukkig is zonder vermenging met andere volken; maar dat volk zal de gave missen, groote dingen tot stand te brengen. «De Amerikanen hebben het werk van Columbus geheel verkeerd ingezien. De Noren hebben het eerst Amerika ontdekt; Columbus was slechts een aardrijkskttn- voorkomen geheel en al vergeten heeft. Tante Martha alleen ziet hem, zacht legt zij de hand op zijn arm en fluistert hem iets in. (Wordt vervolgd dice, die positief wist. dat daar ginds een vast land lag, voor hij zich op weg begaf. Voor Amerika zou het veel beter geweest zyn als de kolonisatie door de Noren en andere krachtige volken was begonnen en voorgezet, want de Spanjaarden hebben het ie Amerika treurig afgelegd." Een Duilsch tijdschrift heeft het vol gende lijstje opgemaakt van de troepen, welke de verschillende landen van Europa dit jaar voor legeroefeningen op de been hebben gehad. Oosteni ijk-Hongarije 250.000 Rusland216,000 Frankrijk160,000 Duitschland160,000 Italië145,000 Engeland70,000 Zwitserland50,01 i0 België35,000 Rumenië32,000 Spanje25,000 Nederland18,000 Bulgarije12,000 Portugal10,000 Denemarken8,500 tezamen dus 1,191.500 manschappen. Volgens raming hebben zij 60 millioen patronen verscholen en is voor deze vre desmanoeuvres ongeveer 70 milhopn gul den besteed. De spoortreinen hebben reeds eet- wagens, slaapwagens, tookwagen», nu zullen er nog kerkwagens bijkomen. Een Ametikaansch geestelijke heefteen wagen uitgedacht, als kapel ingericht, met 100 zitplaatsen, een altaar, een orgel, een pieeksloel en verdere benoodigdheden. Dr groote maatschappijen zullen een der- gelijken wagen voor gemeenschappelijke rekening doen bouwen. In hoofdzaak zal hij dienen als rondreizende kerk ten be hoeve van plaatsen in de wildernis, waar den bewoners geen geestelijk voedsel verstrekt wordt. is de geiuksaankondiging van JOSEPH HECKSCHERin Hamburg, welke 2ich in het huidig nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijne prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en ir» de omstreken gewonnei\ be dragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen opzijn huidige advertentie acht te eeven. Heden trof ohs het on verwacht herichjp vinlhet plot seling afsterven? van 4ns innig geliefd neefje JACQUES FR ANCOIS VA.GELDER, diep betreurd dobrzijn liefheb bende tante en oom?" H. VAN NC G. VAN GEfiDER. Baarn, 12 December 1893 De oridyfgeteekënde, 36 jaar in de leeschhojfwerij bij dfn heer VAN GEL DER, Niduweweg jgeiieest zijnde, maakt zijne ger&hte stadiën] environsbewoners bekend ''ij birVierj eenige dagen een z'i[ OPEJfES in de Hopende door het leveVfeti van 1ste kwaliteit t leeseli, nette betgiening en concnrreerende prijzenwet ver trouwen van slad- en environsbe\oners waardig te worden onder aanbeveling j 8RUINK00LBRIQUETTEN MERK pe^32 kilo afgehaald f 0.30. BBi^TO|>«tA6AWlVE)l BESTELBUS LECSDERWfJG en aan de Magazijnen. Aanbevelend, ZUID-SINGEL.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2