Van ASCH van fflffl en C°. Gemengd Nieuws. jR,e" V/ Plaatselijke berichten. BELANGRIJK ADVERTENTIËN. schen officieren, geen recht van bestaan heeft naast de bepalingen van artt. 142—146 Strafwetboek. Een verblijdende beslissing I Genoemde artikelen verklaren het twee-1 gevecht voor een strafbaar misdrijf; en een misdrijf is het dus evenzeer, wanneer het door officieren wordt begaan als wan neer burgers er zich aan schuldig maken, zoodat de Staat het ook niet ter sluiks of zijdelings mag erkennen, door er een eeregerecht naast te plaatsen. Amst. Cf. In den loop van dit jaar heeft de Wester suikerraffinaderij aan de Van Noordkade te Amsterdam, reeds de ko lossale hoeveelheid van vijftig millioen kilogram suiker verwerkt. Ter viering van dit heugelijk feil heeft de directie aan het pensioenfonds der werklieden harer fabriek eene som van tien duizend gulden geschonken. Voor de betrekking van boekhouder, op de geneeskundige badinrichting en het herstellingsoord t* Laag-Soeren, op een jaarwedde van f 3(J0, hebben zich 225 sol licitanten aangemeld, waaronder zich twee vrouwen, een meester in de rechten, officieren enz. bevinden. In het gezin van den landbouwer O. S. J. te Korlezwaag, werden achter eenvolgens drie leden ongesteld en stier ven allen binnen den lijd van acht dagen, n. I. anan, vrouw en dochter. Slechts een 12-jarig zoontje is van dat gezin overge bleven. Als een bewijs hoe de liefhebberij in het verzamelen van postzegels toe neemt, kan dienen, dat te Amsterdam, een tweede vereeniging is opgericht, onder den naam van tNederlandsche Philale- listen Club." Deze club stelt zich ten doel, het bevorderen der Postzegelkunde en het sa&mbrengen van Liefhebbersverza- laars. De bedoeling van de oprichters van deze club ia tevens, om bjj voldoende deelneming, te trachten een vast vereeni- gingslokaal te verkrijgen, dat voor leden dagelijks geopend is, en ook gelegenheid geeft tot het houden van kleine tentoon stellingen enz. Het Secretariaat is voorloopig geves tigd ten huize van den heer Johan K. Koning, O. Z. Achterburgwal 221 Amster dam, die tevens ala Technisch Adviseur aan deze club verbonden is. Een weldadig Amsterdammer Iaat op het oogenijlik voor een bedrag van tien duizend gulden voor schoenen en kleeren voor behoeftige schoolkinderen vervaardigen. Deze voorraad wordt dan in het begin des volgenden jaars door bemiddeling der Veraeniging Kindervoe ding verdeeld; zoo zullen om te begin nen in de maand Januari ter beschikking van elke lagere school der ie klasse worden gesteld 16 stel kleederen en 8 paren schoenen. Eenige scholen zullen daarbij als depóta dienen, terwijl een damescomité zich met de uitreiking zal balasten. uitreiking van vergunningen voor het hebben van ijsbanen in aanmerking zul len komen, dan zij die van een hewij voorzien zijn, dat zij sedert 1 Augustus 1892 in Amsterdam woonachtig zijn hebben zich reads een 20o0tal personen aangemeld bij de verschillende buurt secretarissen, ter verkrijging van een dergelijk kosteloos bewijs. Eane sociaal-democratische lezing was tot Donderdagavond hier wat nieuws. Nimmer te voren had zoo iets in ons stadje plaata gegrepen. Geen wonder dan ook dat velen, waaronder zeer vele nieuwsgierigen, zich op weg begaven naar da herberg van Van Dalen, aan Krommestiaat alhier, waar Mr. Troelstra van Utrecht, zou optreden, ter behande ling van de vraag «Zijn armoede ellende in den regel de gevolgen va eigen schuld?" Enkele gevallen, die uit drankmisbruik ontstaan, uitgezonderd wijtte hij de armoede eri ellende aan de zijns inziens verkeerde samenstelling der tegenwoordige maatschappij, waarin zich het kapitaal in enkele handen bevindt en in die handen, door den arbeid des volks accresseert, met het gevolg dat de kapi talist zich alle weelde kan veroorloven en de werkman, geheel afhankelijk ge worden van lien kapitalist, armoede en ellende draagt. Dat zal eerst dan ophou den wanneer èn de grond èn de fabrie ken in handen der gemeenschap, in handen van het volk, zijn gekomen. Dan zal de armoede en de ellende de wareld uit zijn I En om dien idealen toestand te bereiken, ried hij den arbeiders aan zich te vereenigen en te strijden, onder de leuze «Ik ben mensch en wil als mensch leven." Eenigen der toehoorders traden toe als leden van den sociaal-democrati- schen bond. Politie zorgde er voor dat de orde niet werd gestoord. Buiten de deur hadden politie-agenten en stille mi litaire patrouilles post gevat. Naar wij vernemen is door de militaire autoriteit de herberg van Van Dalen voor militairen verboden, hetgeen den kastelein veel schade veroorzaakt, en die verklaart te zijn misleid, vermits hij de localiteit ten gebruike aan Mr. T., dien hij niet kende, zou hebben afgestaan, onder voorwaarde dat geen sociaal-democratische lezing door hem zou worden gehouden. Op de hofstede «de Snoekheuvel" onder deze gemeente, is, onder stroo verborgen het lijkje van een pasgeboren kind gevonden, waarvan de 16 jarige dochter van J. D. vermoedt wordt te zijn bevallen. De justitie heeft zich de 1 zsak aangetrokken, terwijl door de rech- ter-commissdris reeds een 40 jarig, ge huwd man, als verdacht van in deze zaak te zijn betrokken is gehoord. Gemoedsbezwaren hebben burge meester Huisman, van IJlst, ook al belet I zijne toestemming to geven tot eene fees telijke bijeenkomst, waarvan de opbrengst zou komen ten bate der slachtoffers van de ramp van Wiernm. Hij heeft daarbij verklaard, dat hij niet alleen dit liefda digheidsfeest, maar ook in het vervolg al dergelijke ydele en zondige vermaken zal beletten, waar hij kan. Te Blerik bij Venloo heeft in de I gloeilampenfabriek ïConstantia" eene gasontploffing plaats gehad, waardoor 20 meisjes meer of minder gekwetst zijn. Sedert Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam ter algemeene ken nis hebben gebracht, dat gedurende dezen winter geene andere personen dan tijde lijke werklieden bij de sneeuwruiming zullen wordeD aangenomen, noch voor zij niet meer te zien is, om naar de beek, waar nog voor weinige minuten de kleine nimfengestalte gestaan had en over haar eigen beeld heen in zijn geopende armen gevlogen was; vervolgens wandelt hij langzaam naar den molen, maar niet zonder in gedachten dit beeld vast te houden, dat hij tot eene nieuwe studie, een nieuwen, vruchtbaren arbeid zal trach ten te gebruiken. III. Weken zijn na dezen dag verloopen. Onder de witte beuken aan den diepen molenvijver zit Irma. Werkeloos rusten haar handen in den schoot, opmerkzaam kijkt zij in de schuimende golven, die bet rustelooze molenrad maakt, als kon den deze haar menige vraag beantwoor den en haar zelfs wonderlijke geschiede nissen verhalen. Uren lang kan zij zoo in de golven zitten turen, evenals zij uren lang naast den kunstenaar staat en met kinderlijke verbazing en onverholen bewondering zijne vaardige hand volgt, die zoo trouw den rjjkdom van kleuren en beelden in de natuur op het witte doek weet weer te geven. Dagen en weken zijn aldus elkaar opgevolgd, zij zelve had meer dan eens hare liefelijke gestalte in de schoonheid van het land- In «Amicitia" had Willem van Zuy- len Donderdagavond een druk bezoek Dat zijne voordrachten, als altijd, zeer in den smaak vielen, bewees zeker het herhaald applaudistement. Bij het 5 regiment infanterie alhier op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor trouwen dienst uitgereikt aan den sergeant-majoor-litulaii J. C. van Aken van het korps. Lijst van brieven geaddresseerd aan onbekende veizonden van het Post kantoor te Amersfoort over de le helft der maand Nov. 1893. M. C. Zingel Boukhoven J. G. van Kessel B. A. F. Pliegen S. Blauwikkel M. H. Monda M. Stalhoven Amersfoort. Amsterd- m. 5» Duurswoude. 's-Gravenhage. 8 Jac. Kruif Veenendaal. Van Soesterberg. 9 Levensverzekering Mij. Voorzorg Amsterdam. schap weergevonden en wonderdingen daarvan verteld aan vader en tante Martha. Gerhardt von Dollen had, afgetrokken als hij was, weinig of geen opmerkzaam heid aan deze verhalen geschonken, slechts eens had hij gevraagd, wanneer de kun stenaar den molen en het dal verliet? En toen Irma hierop had geantwoord dat weet ik niet, had hij zoo iets ge mompeld van«Ik hoop maar spoedig." Irma had hem toen met haar groote oogen verbaasd aangekeken, doch daar zij het menschenschuwe karakter haars vaders kende, zoo had zij op dat gezegde geen antwoord gegeven. Tegen tante Martha echter zeida zij: >Het is toch zonderling, dat vader dezen knappen, ver- standigen kunstenaar niet lijden mag; dat hij niet omgaat met de menschen in het dorp, dat is nog wat anders, u bemoeit er u ook niet veel mede, maar mijnheer Wallher, dat maakt een onder scheid." Tante Martha had hierop geant woord op haar vriendelijken, zachten toon, dat vader nu eenmaal van geen omgang, met wien ook, hield, en dat zy daar ook niets aan konde doen; met een licht ver wijt had zij er bijgevoegd, dat het beter was als Irma niet den ganschen dag met den kunstenaar doorbracht, en liever wat in het huishouden meehielp, vooral nu 344ste STAATS-LOTfrlltlJ. Derde klasse. Trekking van 13 en 14 Dec. (600 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amersfooit zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 3207 7373 7374 7391 9009 9027 9039 9047 905t 9062 9068 9069 9074 9165 17203 17252 17274 18694 187u5 18739 18788 18795 20778 20786 en 20829. Te zamen 25 prjjzen. Volgende trekkingen geschieden: 4e klasse 2729 Dec., 5e kl. 811, 1619, 2326, 30, 31 Jan. en 13 Febr. De vierde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f25,000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f1600, 5 van 11000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f100 en 1565 van f 65. (Geene nieten). Loten zijn nog ten voormelden kantore, Breedestraat, wijk E, No. 350. verkiijg- baar, doorgefoerneerde a f 350, en klassi kale a f2.85 per Hoogland. Naar men verneemt is de landhoeve Kouwerihoven, buurtschap Coelhorst. door eenige heer en aangekocht, met hat doel aldaar een gesticht te bouwen, ter christelijke verpleging van zenuwlijders. Volgend verhaaltje lijkt gestolen toch is het historisch, zegt «De Tijd." Op de brug bij de Weteringbariiére te Amsterdam stond Zuiidag middag een oud moedertje te wachten, waarschijndelijk op de tram. Daar reed de celwagen vooibij t Kortzichtige moedertje hield hem vei moedelijk voor een omnibus of zoo iels en plotseling stak het cornetje haar besteed ster omhoog en volgde, zoo snel haar stramme beenen het toelieten, den gewaau den omnibus, onder den uitroep: «Conde teurcondeteurl ik moet mee!" De indruk was koddig en de voorbij gangers konden een hartelijken lach niet onderdrukken, doch zelden zeker heeft men twee veldwachters, in dit geval de twae titularissen i p het achter bankje zoo vroolijk hooren schateren. De wagen hield niet stil. Een Zuid-Afrikraansch blad deelt het volgend staaltje mede van de slimheid eens negers Een kaffer kwam een cantiue binnen plaatste een flesch op de toonbank en verzocht den buas dien met besten Caap- schen brandewijn te vullen, Ditgeichiedde en den kaffer bood 30 cents aan in be taling. Dit was natuurlijk niet genoeg en toen het bleek, dot hij niet meer geld had, werd de flesch leeg geschonken en de 30 cents teruggegeven. Later kwam het uit, dat hij een gioote spons binnen in de flesch had weten te krijgen, die natuur lijk vol biandewijn gezogen was, zoodat de neger, toen hij thuis kwam, nog een theekopje vol van het geestrijk vocht had Men bericht uit Londen: De influenza neemt hier onrustbarend toe. In de afgeloopen week stierven 74 menschen tegen 20. 22 en35 in de voor afgaande drie weken aan influenza. Ook het aantal sterfgevallen tengevolge van erstoring der ademhalingsorganen ver meerderde waarschijnlijk indirect grooten deels tengevolge van influenza van 410, 515 en 669 in de vorige diie weken tot 737 of 310 boven het gemiddelde cijfer. Een onzer landgenooten, de heer S. Warendorff Jr., uit Amsterdam, was te Parijs op de toeschouwers-tiibune der Fransche Kamer aanwezig, toen daar de ontploffing plaats had. De heer YVaien- dorff bevond zich op de tribune tegenover die van welke de bom werd geworpen en bleef gelukkig ongedeerd. da oude boodschappenloopster ziek was. «Waarom houden we ook geen meid?" vroeg Irma. «Je weet wel, dat we hiertoe geen middelen genoeg hebben." «Dat zegt u. Ik wed echter, dat we wel hebben. Maar u is te goed om vader er om te vragen, en hij denkt er natuurlijk niet aan. Ik zal er eens met hem over praten." »Dat zal je niet doen, Irma,"zeide tante Martha ontsteld. «Maar als u dan het werken te zwaar valt?" «Neen, dat zal het niet, ik wilde alleen Wat zij wilde, dit sneed Irma h ar af met de woorden: alk wist het wel u is immers de vlijtigste, de beste tante," en zij kuste haar teeder, aals de winter maar eens daar is," voegde zij ei plech tig bij, adan zal ik u stellig in het huis houden helpen, laat me nu echter mijne vrijheid," en tante Martha liet haar die, zij vergunde haar den ganschen dag in de bergen rond te dwalen en den kun stenaar gezelschap te houden. Zoo zit Irma dan ook weer heden aan den vijver, en naast haar de kunstenaar. Hij schildert den molen en den bosch- achtigen achtergrond, den vijver, het rusteloos wentelende molenrad waar- De Limb. Koerier geeft het volgen de verhaal van een hertenjacht up de Melickerheide, die vele jagers en belan stellenden naar de stad had gelokt. Evn geacht advocaat te Roermond kocht een paar herten op een openbare vendutie en wist geen beteren raad met de dieren dan een jacht le organiseeren. Zaterdagmorgen dus werd het bewuste hert, gebonden, als ware In t een leeuw met de poolen aan de horens vast en den mond hvel vast gesnoeid, naar de heide bij Roermond vervoerd. Een tiental rui Iers, benevens een tiental jagers met even veel honden, volgden het dier en verlus tigden zich reeds in een ware chasse courre. Na zich op alle punten geposteerd te hebben om het wilde beest te vangen, werd het dier losgemaakt en van zijn banden ontslagen, doch o fortuna, het arme beest bleef meer dnod dan levend op den grond liggec. Vier der jagers zetten alstoen het dier op zijn» vier poo ten en het bang willende maken, begon nen zij luidkeels te schreeuwen brl hrl brdoch dit hielp niets; het beest bleef onbewegelijk staan. Nu vertelt men, zonder dat wij vou de waarheid instaan, dat Ernest op het lumineuse iaée kwam om zijn flech cognac uit te halen en de pooten van het dier daaimede in te wrjjven; anderen nochtans beweren, dat zulks niet waar is, doch dat jagers, zoowel die te voet als te paard, een drijver naar de stad gezonden hebben om wat Sequah-olie te halen: doch zelfs niet de beste massage, zoials Davenpoit er nooit eene verricht beeft, was in slaat het dier in beweging te brengen het bleef staan, kijken vol verbazing. Een der jagers schynt het dier alstoen a boutportant te hebben doodgeschoten en de chasse courre was uit. Of de jageis zoowel te paard als te voet met den staart tusschen ae beenen naar Roermond zijD teruggekeerd, meldt onze correspondent, niet. Een boertje uit Ouddorp komt in het spreekuur bij een dokter te Rotterdam. Deze vraagt hem zoo nauwkeurig mogelijk omtrent zyn kwaal, laat hem de tong uil steken en vraagt: Vertel me eens heb je ook trek in eten? Boer: Nou, als dokter 't een ofandar bij de hand heeft BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN7 Dec. Johanna Jacobs, d. vau Johanna Odulphus Verhaar ea Theodori Johanna WiliemseD. 8 Dec. Stoffelina, d. van Hendrik van Veen en Alijda Hoff. Johannes, z. van Johanna van Kessel 9 Dec. Gijsberta, d. van Willem Mauten en Gijsberta de Bruin. Johan, z. vau Barner- dus Bakker en Helena Kluver. 10 Dec, Albertus, z. van Jan Pot en Gijsberta Petro- nella Blackstone. Maria Geertruida, d, van Johannes Benjamin van den Berg en Johanna Vrij. Heiman Lodewijk, z. van Herman Lodewijk Lier en Aaltje Willemsen. 11 Dec Lamberta Johanna Gesiua, d. van Johan Kreef- tenberg en Heudrika Gerritdiua Kamperman. 12 Dec. Evert, z. van Aldert Leijenhorst en Aaltje van der Louw. ONDERTROUWD: 14 Dec. Comelis de Bree en Everarda de Bree. GETROUWD: 13 Dec. Pieter Verschoof en Zwaantje Buitenhuis. OVERLEDEN: 7Dec Gijsbertus van Vul pen 63 j. echtgenoot van Francisca Heijendaal. 8 Dec. Jacobus Veenendaal 85 j. wed. van Antje van Doeverden. 9 Dec. Lain- bertus Sleeking. Carel Dietiker 6 m. Johanna Alberta Tomassa 5 m. 10 Dec. Jacques Eran<;ois van Gelder 4j. Rombertus Jacobus Maria Turpia 86 j. wedr. vanTheresia van Lange. Bnnsclioten. GEBOREN30 Nov. Hiiletje d. van Wil lem Koelewijn en Hendrika Koelewijn. Dec. Willem z. van Frank Zijl en Mijntje Schaap. 8 Dec. Geritdina Hendrika d. van Dirk Hoolwerf en Elizabeth Anthonia Evers. 10 Dec. Gijsbertje d. van Klaas naar Irma zoo gaarne luistert, doch wat zij nog liever doet is, om over penseel en palet heen den arbeid des kunstenaars te volgen. Thans legt deze penseel en palet ter zijde, overziet met een vluchtigen maar onderzoekende blik de schets en zegt spij tig: «Zoo is dus mijoe laatste studie in deze streek voltooid; morgen, kleine fee, moeten wij schieden." «Morgen al," vraagt Irma. «Er is toch nog zoo veel schoons, wat u hier schil deren kunt," voegt zij er met geestdrift bij. «En dat is?" vraagt hij ongeloovig en op plagemlen toon. Zij is voor het oogenblik om een ant woord verlegen en begint nu haar kleine handen ongeduldig in elkaar te draaien. «Ziet ge wel, bergfee, ge weet hier zelfs niets meer voor mijn penseel op te noemen." «Wanneer ik er over nadenk, weet ik toch nog wel wat?" zeide zij ernstig. «Wat zoudt ge er wel van zeggen, als ik u, zonder mjj te bedenken, eens ver telde, welke schilderij ik hier nog we] gaarne zou willen maken?" «Een geheel schilderij?" vraagt zij nieuwsgierig en met oogen, die glinsteren van blijdschap. «Ja, nog een geheel schilderij," herhaalt hij op vroolijken toon, terwjjl de groote Koops en Guinera Heijnen. 11 Dec. Mar- retje d. van Hendrik ter Haar en Aaltje Meester. OVERLEDEN30 Nov. Mengsje Schaap wed. van J. Poort 66 j. 11 Dec. Reiuieru Poort ongeh. 29 j Lensden. GEHUWD: 14 Dec. Wouter van Ginkel met Luitje Pothoven. Stouten burg. GEBORENAulonius Laureus, z. van Tijmen Veldhuizen en Kaatje Berg. OVERLEDENJan van Dijk, echtg. vau Geertje Steenkamp, 5 4 j. MARKTBERICHT, AMERSFOORT; 15 Dec. 1893. Tarwe f0,Rogge f0.Boekweit f0. Appelen ft 50 a f2.50 Peren f2— a f3.— klei- aardapp f0.— a f0 Zandaardapp. fl.50 4 f 1.80 Hoendereieren f5.— 4 f7.— per 100 st. Eenden f0.4 f0.Boter fl.a f 1.40 per kilo Mar garine f0— 4 fO— Zoetem. kaas f0 f0.— Kippen f0.60 4 fl.— Kuikens f0 80 f!.20 Piep kuikens f0.30 a f 0.60 Ganzen f0.—fO Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f 1.50 a f2.Wilde konijnen f 0.a f 0 Tamme f0.30 a fl Duiven f 0.40 a f 0.60 p. paur Vette varkens fO.— fO.— Zeugen fO.— fO.— Biggen f8.f 11.Schrammen f 14.f24. Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 50 heet. Appelen; 6 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len 200 heet, Zandaardappelen1600 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1300 kilo Bo ter; kilo Margarine; kilo Kaas; 170biggen 25 schrammen. Gevoudeii op den openbaren weg: 1 gestreept grijze boezelaur. Eenige postzegels. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. is de geluksaankondiging van JOSEPH HECKSCHER in Hamburg, welke zich in het huidig nomraer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijne prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in de omstreken gewonnen be dragen eene zoo goede faam verworven, dat wij al ooze lezers aanbevelen opzijn huidige advertentie acht te gever.. Tot onze diepe droefheid overleed hedaff onze geliefde Moeder en bjlhujitdmoeder Me vrouw de Weduwe C. G. VAïf DE£ GARDEN— gebt Lieth, in den oudj"idond| van jöijna 69 L. W. C. G. VAN DER GARDEN, I M. G. VAN DÉ" Bdftyï. Teteringen, 12 December 1899 De Heer én Mevr. DE BRUIJN Vermeulen bedanken yoor de belangstel ling bij de g'eb001'1® yyt-lmnnen zoon. Kraamvisites wSPIfen bij voorkeur af gewacht Maandag en Dinsdag 18 en 19 December. MevroinWHè - Wed. D. N MEUR- SINGEBakker be\uigt haren hartelijken dank, voor d^ deefciefying ondervonden bij het overlijdên vangsten behuwd broe der Dr. A. MEUkyNGhB^^X^ Amersfoort, 14 Dec! 1893. Commissioniiairs in Eflecten. Langestraat F. 5. -'■) ER de f Berichten dat van at 15QGTO rente der deposito gelden gewijzigd-wordt' als volgt met 2 dagen te voren opvrageps"3 ,15 3V/. knopen en verkoopen effecten, incaaaeeren wissels enz., knopen coupons tegen roordeelige kner sen. blijdschap, die bij dat uitzicht uit haar oogen straalt, hem genoegen geeft. «En wat moet het voorstellen?" vraagt zij met geestdrift. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2