NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND UIT DE HERINNERINGEN VAN EENE STIEFMOEDER. No. 14. Zaterdag 17 Februari 1894. Drie-en-twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EI* ZATERDAG advertehtien: BINNENLAND. F euilleton. OORTSCRE COURANT. VOOR Per 3 uiAHiidcn 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezendeu uiterlijk Dinsdag en "Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Croote letters en vignetten naar plaatsruimte. Volgens een bericht in de «Arnh. Cl." is aan sommige kantoren de order ontvangen, om alle couranten, welke aan die kantoren ter verzending worden ge bracht, te openen en te controleeren. Men zal zich herinneren dat de gou verneur van Suriname, iri de Koloniale Staten zijn aanvraag om ontslag bespre kende, zeide dat hij, nook ter eigen ver dediging, gaarne de redenen zou aange ven, ilie (hem) er na ernstig en rijpe overweging eindelijk toe gebracht heb ben (zijn) ontslag aan le vragen," doch dat hij geen vrijheid had die redenen mede te deelen. Aan een particulier schrijven, gencht aan een onzer Haagsche sorrespondenten, ontleenen wij, in verband met het boven staande het volgende: »Ongetwijfeld heelt de gouverneur hier veler achting verworven en de rust en het zelfvertrouwen in de bevolking weten terug te brengen, wat het meest noodig is om te komeo tot zelfbeheer en lot bekostiging vari ons huishouden zonder den steun van hel moederland. Lang zaam vooruitsti evende politiek is vooral hier de juiste, want teveel opeens zou den onwil om het goede te doen slechts vermeerderen. Dit heeft de heer v. Asch van Wijck zeer goed begrepen. Aanvankelijk heeft hij, gelijk zijn meeste voorgangers, snel willen handelen, doch hij is een van de weinigen die het verkeerde daarvan inzag en die daardoor kwam op den goeden weg. Veel zou hij daarom hebben kun nen tot stand brengen, als de Regeering hem krachtig had gesteuud en als hij omgeven ware geweest van eerlijke en homogene trawanten. Eendracht en sa menwerking ontl reken hier echter maai al te zeer. Onophoudelijk moet er tijd woiden verbeuzeld met het onderzoeken van allerlei quaesties lusschen Europee- sche ambtenaren, maar de ergste hinder paal om tot verbetering te komen is zeker wel de bemoeizucht van der. pro cureur-generaal Kalff. Samenwerking met dezen man is eenvoudig onmogelijk en een van de hoofdgrieven, die de gouver- verneur deden besluiten been te gaan, is dan ook de omstandigheid dat men den beer Kalff, niettegenstaande het voorstel van den Gouverneur om hem van dezen ambtenaar te ontglaau, toch maar steeds blijft handhaven." Amsterdammer. De Directeur-generaal der posterijen, de heer Havelaar, laat aan rle verschil lende postkantoi en, rijkspostspaarbanken enz. exemplaren rondgaan van valsche bankbiljetten, groot f 100, f 200 en f 3ü0, ten einde, door de ambtenaren nauw keurig le worden opgenomen. Keserve-kader. Aan de officieren, belast met vrijwil lige oefeningen in den wapenhandel, is derer dagen. namens den minister van oorlog, de machtiging verleend een militair getuigschrift uit te reiken aan ieder, die aan hen het voornemen te kennen geeft, in den loop van dit jaar, lot reserve-kader toe te treden en blij ken heeft gegeven van voldoende bedre venheid in de behandeling van het infan- terie-geweer. Het is zeer aan te bevelen dat ieder, die tol het reserve-kader wenscht toe te treden, reeds nu een militair getuigschrift tracht te bekomen. Men kan zich daartoe persoonlijk of per brief rechtsti eeks wen den tot den officier, die belast is met de vrijwillige oefeningen in den wapenhan del voor de gemeente, waarin de adspi- rant voor het reserve-kader woont of waar hij gewoon is de school le bezoe ken. Die officier bepaalt dan het tijdstip, waarop het onderzoek zal geschieden. Aan hem is ook de verdere ipgeling dezer aangelegenheid toevertrouwd. De tijdslippau voor het militair onderzoek zullen dus zooveel mogelijk gekozen wor den in verband met de belangen zoowel van den militairen dienst als van de school. Up hel adres van den brief, waarbij inen zich aanmeldt, behoeft de adspirant, wanneer hij den naam van den officier niet kent, dien ook niet te noemen. Het is voldoende als hij daarop plaatst: Aan den Officier, heiast met de vrijwillige oefeningen in den Wapenhandel Eene duidelijke opgave van naain, voor namen. datum van geboorte en woonplaats verdient aanbeveling. Schriftelijke aanmelding is te verkiezen boven pei soonltjke. 8. van Houten. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer Mr. S. v. Houten voor het eerst weid gekozen tot volksvertegenwoordiger. Den 17 Febr. 1869 toch weid de uit slag bekend der verkiezing, der. vorigen dag gehouden, waarbij genoemde heer, to*n wethouder der gemeente Groningen, in het hoofdkiesdistrict Groningen 422 van de 528 stemmen op zich vi-reenigde. Hij had juist op dienzelfden 17 Febr. den leeftijd v tri 32 jaren bereikt. Eerst een week later, den ?4sten d.a v. nam hij zitting, maar het feit zijner be noeming verjaart heden voor "Ie 25ste maal. Onafgebroken heeft hij zijn man daat vervuld. Was zijn keuze in die dagen eene gebeurtenis van gewicht mat het oog op de beginselen, die hij voor stond, zijne gioole begaafdheden en grondige kennis hebben hem sedert in het parlement eene eerste plaats ver zekerd. Het gewichtige aandeel, dat hij aan den parlementairen arbeid genomen heeft, is geboekstaafd niet enkol in hel Bijblad en in de rappoiten van ztrovele commis- siën, maar wat veel zeldzamer is ook in het «Staatsblad.waarin de wet- Van Houten van 1874 de baan brak voor de maatregelen op hel gebied der sociale wetgeving. De onderwerpen, door den heer Van Houten in de Kamer behandeld, liet hij vroeger meestal voorafgaan door uitge breide studiën in tijdschrift-artikelen vboral in de «Vragen des Tijds." In don allerlaatsten tijd heeft hij den vorm van staatkundige brieven gekozen om zijn denkbeelden over de politiek te ontwikkelen. Kieswet. Ene nieuwe reeks amendementen op de kieswet is ingediend. Enkele daarvan zijn volkomen gelijkluidend aan die welke reeds waren vooigesteld, terwijl in enkele kleine wijzigingen, in verband met het gewijzigd ontwerp, zijn aangebracht. Zoo stelt de heer Levy thans voor, orn als kiezer toe te laten hij, die geduiende de laatst verloopen drie burgerlijk» jaren zelf, evenmin als zijne viouw of minder jarige kinderen, onderstand heeft genoten van eene instelling, hetzij van weldadig heid, hetzij tol voorkoming van ai moede of wel van een gemeentebestuur. (Zijn vorige amendement gewaagde alleen van den man De heeren Levy en Van Kerkwijk hand haven hun amendement om den leeftijd vooi kiezer resp. op 25 en 28 jaren te bepalen, in plaats 23 jaren. Door den heer Land wordt een amende ment voorgesteld ten doel hebbande ten opzichte van de niet uitoefening van het kiesiecht gelijke gevolgen te verbinden aan de oplegging, zoowel door den bur gerlijken als den militairen rechter, van eene zelfde bijkomende straf, namelijk die van ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Ken jnbelee. In deze maand is het 25 jaar geleden, dat de biiefkuuil in het postverkeer werd ingevoerd. Ofschoon reeds in 1"65 door den tegenwoordige" Staatssecretaris voor het postwezen in Duilschland, Dr Von Stephan, op hel postcongres te Karlsruhe het voorstel tot de invoering van de brief kaart werd gedaan, werd dit voostel toen door de gedelegeerden verworpen. Eerst in 1869 ging men in Oostenrijk tot de invoering over, waarna de meeste landen onmiddelijk het vooi beeld volgden. Midden Europeesclie- tijdregeliug. Tot Dinsdag j. I. waren bij de Tweede Kamer ingekomen een aantal adressen, houdende adhaesie aan de bekende no- lie-Beelaerts van Blokland c. s., in zake de invoering in Nederland van de Mid den Europeesche tijdregeling. Van die adressen wareü er 42 vari gemeenteraden, 28 van gemeentebesturen, 8 van Kamers van Koophandel, 9 van verschillende veieenigingen en 31 door één of meer personen onderteekend. Neerbasch. Naar de directeur der weesinrichting te Neerbosch m'-ldt, zijn sedert den aan vang van den strijd over de inrichting slechts 43 kinderen door de fumihebe trekkingen teruggehaald. Sommigen van hen bedalen langs de deuren; andere dwalen rond. Voor korten tijd ontving hij zelfs bericht dat een van hen, een meisje, in handen der politie was geval len. Wanneer familiebetrekkingen de kinderen teiugnemen, wordt aaD deze kinderen voorlaan geen uitzet medege geven, daar hij hiervan de allertreu rigste ervaringen ondervonden heeft. Zoo meldt de heer Van 't Licdenhout dal eer. jongen, die door zijnen broeder terugge nomen werd en vertrok met een goeden uitzet, een kist met kleeren, na zes we ken bijna naakt voor de inrichting stond. De broeder had de kleeren verkocht en hem de deur gewezen. Wij waren, zegt de lieer Van 't Lindenhout, verplicht, zou deze jongen geen bedelaar worden, hem weder plaats in de stichting te geveD. Ook een vader, die zijne twee kinderen terug heeft gehaald, heeft de kleeren ver kocht en het geld hiervan aan jenever besteed. Hij zendt nu de kinderen in lompen gehuld langs de huizen om te bedelen, en dezer, moeten vertellen, dat ze aldus van Neerbosch zijn weggezon den. Een ander geval, dat ook in den verloopen zomer is voorgekomen, is dat van een vader van twee weezen. Deze woont in eene van onze groote steden en heeft ook den uitzet van de kinderen verkocht en zendt ze rond langs de hui zen met koopwaren. En om nu de men- schen tot koopen te bewegen, moeten zij vei tellen dat zij bjjna naakt van de inlichting zijn weggezonden, waar zij op het vreeselijkst zouden zijn mishandeld geworden. Een natnnrverschijnsel. Tw»e politieagenten, op nachtelijke surveillance in de nabijheid van Beetgum (Fr.), waren Woensdag nacht niet weinig verrast zich beiden eenklaps als in vuur gehuld te zien. Een prachtig St. Elmusvuur vloeide van hen uit, borst en schouders straalden in het licht, dat zich als vlammetjes scheen te hechten op de gladde knoopen. Uit de haren der wintermutsen 6troomde de electriciieit aanhoudend uit. Neemt men het verschijnsel meermalen waar aan de toppen van scheepsmasten, eene zeldzaamheid is het zeker, dal het op deze wijze door personen wordt waar genomen. Het schijnsel duurde ongeveer vijf mi nuten. Gasfabriek te Venloo. De stedelijke gasfabriek le Venloo die sedert de lautste drie jaren door eene commissie uit den gemeenteraad, bij ont- DOOR P. F. Jz. 4 Slechts enkele malen moest ik hen berispen of vermanen 'en trachtte dan Ernst na te volgen door steeds met zachtheid, maar ook met standvastigheid te werk te gaan ten einde het kinderge moed niet van mij te verwijderen. Ik ge voelde maar al te vaak, hoezeer mijn krachtente kort schoten en wanneer ik naar de oorzaak zocht waarom ik ze moest berispen, vond ik die meest altijd in tr.ij zelve. Ik nam mij wel voor, mij voortaan voor dergelijke fouten te wach ten; doch het hield heel veel moeite in. Ik ondervond meer en meer dat het opvoeden van kinderen de moeilijkste taak is, welke een mensch op zich kan nemen. Het is niet genoeg het kind van voedsel en deksel te voorzien, of het te bewaren voor ongelukken en gebaren neen, het hoofddoel der opvoeding is: het kind te vormeD tot zijn eigen op voeder, tot een verstandig bruikbaar wezen, dal eens de hoogste trap van vol making bereiken moet. Dat doel heb ik nnj altijd voor oogen gesteld; maar dik wijls heb ik in de middelen, om er toe te geraken, misgetast. Een giooten steun vond ik in mijn plannen in Ernst, die mij met raad en daad bijstond zonder hem was het rnij niet mogelijk geweest Anna's kinderen op te voeden. Ik leerde hem meer en meer kennen als een edel mensch, die verre boven mij stond in kennis, oordeel en bekwaamheden. Doch ik wil mijn dagboek weer eens raadplegen en lees daar op eene blad zijde: «1 Mei 1838. Mijn trouwdag met Ernst." Mijn trouwdag! Hoe springt bet hart van een jong meisje op van vreugde, wanneer zij aan dien dag denkt. En, ach 1 hoeveel tranen van berouw stort zij sorns later, als zij aan dat tijdstip terug denkt. Myn trouwdag I met hoeveel smachtend veriaogen wordt die dag verbeid door eene bruid, die dan haar lot aan dat van liaar beminde voor dit leven wil verbin den, maar boe groot is liet aantal van haar, die later dien trouwdag vervloe ken De trouwdag is het gewichtigste tijd stip in een meisjesleven. Het beslist over het wel of wee van haar, van den man harer keuze, van de kinderen welke uit dien echt kunnen voortspruit*". Hoe zorgeloos gaat men dien trouw dag te geinoet. Ik heb ze gezien, die vrouwen, welke dansten en jubelden op hun trouwdag; die zich dagen tevoren reeds verheugden over zijne komst. Zij dachten, dot zij met haar huwelijk een hemel op aarde zoude vinden, zonder te bedenken, dat die hemel ook wel eens kon veranderen in eene hel. En wan neer men haar wees op de plichten der vrouw, op de bezwaren aan het huwe lijksleven verbonden, op de moeite en de zorgen die men op den trouwdag op zich neemt, dan lachten zij eu schudden ongeloovig het hoofd. Voor haar zou den nooit donkere dagen aanbreken en ach I hoe spoedig heb ik ze wel zien komen. Waarom toch is er op een trouwdac slechts lijd en plaats voor het vermaak en waai om ook niet voor ernstige ge sprekken Het huwelijksleven is waarlijk geen spelletje. Voor het meisje zich voor eeuwig uan den jongeling of de laatste zich aan het eerste verbindt, mogen zij wel eens goed overdenken of het ook mogelijk zou kunnen zijn, dat zij later moesten zeggen«Och, waren wij toch nooit getrouwd dan zouden wij gelukki ger gewee.t zijn!" Man en vrouw moeten niet alleen voor elkander liefde gevoelen, wederzijdsche achting, toegevendheid en geduld met elkaideia gebreken behooren daarmee gepaard le gaan. Zij moeten elkanders lasten en lusten helpen dragen, in lief en leed elkaar bijstaan, éen tan ziel en zinnen zijn, en eerst dan is het huwelijks leven een echt hemelsch leven Maar dan ook is met den trouwdag het gelukkigste tjjdperk voor man en vrouw aangebroken. Mijn trouwdag heb ik nooit vervloekt, integendeel gezegend ofschoon hij niet vergezeld ging van pracht en praal, van geiij en gejuich; ofschoon hij voorbijging zoo sul als undere dagen. Bijna drie jaar had ik onder veelvuldig struikelen het huishouden van Ernst waargenomen en zijn kinderen helpen opvoeden. Op zekeren avond, toen dezen ter ruste gegaan waren en wij bij elkander in de huiskamer zaten, sprak Ernst mij op plechtige wijze aan. «Lieve Einilie," zei hij, «reeds drie jaar hebt gy mij getrouw ter zijde ge slaan en ik ben u daar dankbaar voor. Gij hebt hetgeen gij aan Anna op haar sterfbed beloofd hebt, volbracht endaar boven zal zij er u eenmaal voor zegenen. Doch Anna heeft u verzocht dat ge eene moeder voor haar kiuderen zoudt zijn, en gij zjjt nog slechts hunne tante. Zou dal hare bedoeling wel geweest zijn? Heeft zij met dat woord niet gewild dat gij in al haar rechten zoudt treden en met inderdaad maar ook in naam hunne moeder zoudt zijn? Hoe innig de be trekking ook moge zijn, gij zijl en blijft toch altijd de tante en niet de moeder. De eerste kan dezelfde rechten niet laten geldan zooals de tweede dat doet. Eene tante acht eri eert, doch eene moeder bemint inen. Hoe groot bovendien anjjne achting en dankbaarheid ook jegens u zijn mogen, toch kan ik u niet zoo deel genoot maken van al mijn geheimen, al mijn beslommeringen en zaken, al mijn handelingen en ondernemingen als ik zou kunnen doen, indien ge mij eene echtge- noole waart. Daarenboven zou ik mjju hoofd eens voor goed ter ruste kunoen leggen. En als dat geschiedde, zoudt ge dan niet meer recht en aanspraak op de kinderen kunnen doen gelden wanneer gij moeder, dan als gij tante zijt Het is daarom, dat ik u vraag: wilt gjj mijne vrouw woiden? «Einilie, mijne eerste liefde heb ik aan Anna geschonken. Zij leeft nog steeds voort in mijn hart. Maar myne

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1