Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. schen uit de mindei bevoorrechte klassen der samenleving." Het hoofdbestuur noodigt de algemeene vergadering uit, nu te besluiten: «dat, tot verdere uitvoering van het besluit van 1892, zooeven genoemd, ge durende het diensljaar 18941895, te zijner beschikking worde gesteld een bedrag van f 80U." De algemeene vergadering van 1892 besloot: «dat door of vanwege het hoofdbestuur een onderzoek zou worden ingesteld naar de werking van hel leerlingwezen in de stalen van Europa welke, naar het oor deel van hel hoofd bestuur daarvoor in aanmerking komen, meer bepaaldelijk in die, waar dit onderwerp wettelijk is ge regeld." Het hoofdbestuur stelt aan de alge meene vergadering voor te besluiten: «dal, ter verdere uitvoering van het besluit van 1892, zooeven genoemd, ge durende het dienstjaar 1894'95, te zijner beschikking worde gesteld een bedrag van 800." De algemeene vergadering van 1892 besloot: «om ter beschikking van het hoofdbe stuur te stellen de som van f 1000, om daaruit de middelen te vinden om het tot stand komen van plaatselijke volks lanken te helpen te bevorderen." Het hoofdbestuur geeft aan de alge meene vergadering in overweging te be sluiten «om onder de voorwaarden als die in 1892 vastgeateld zijn, gedurende het dienstjaar 18941895 een bedrag van f500 te zijner te stellen om het tot stand komen van plaatselijke volksbanken te bevorderen." Nog komt in aanmerking het besluit der algemeene vergadering van 1891 1. dat, door deskundigen, ingevolge opdracht en onder leiding van het hoofd bestuur een zoo volledig mogelijk onder zoek naar den toestand en de werking van de ziekenfondsen hier te lande inge steld en een beoordeeld verslag hierover samengesteld worde", 2. dat dit verslag ter kennis van de departementen worde gebracht en voor belanghebbenden tegen maiigen prijs verkrijgbaar worde gesteld". Het hoofdbestuur noodigt de algemeene vergadering uit, te besluiten: «dat gedurende het dienstjaar 1894/j5 ter verdere uitvoering van het besluit van 1891, zooeven genoemd, ter beschik king van hel hoofdbestuur worde gesteld een bedrag van floOO". XI. Door de algemeene vergadering van lb93 werd eveneens aan het hoofd bestuur opgedragen: a. «om uil te lokken, aan te moedi gen en te steunen, bemoeiingen ven de partementen en anderen in de onder scheiden deelen van het land, ter besti ij- ding van de werkloosheid en hare nadeelen b. «om daarvoor, zoo noodig, ook de geldelijke medewerking van anderen in te roepen: c. «voor deze bemoeiingen der maat schappij op de begrooting 1&9394 uit te trekken een bedrag van f3000." Het hoofdbestuur stelt nu aan de algemeene vergadering voor, dat deze opnieuw besluiten a. «het hoofdbestuur op te dragen om uit te lokken, aan te moedigen en te steunenbemoeiingen van departe menten en anderen in de onderscheiden deelen ven het land, ter bestrijding van de werkeloosheid en hare nadeelen; b. «het bestuur op te dragen om daarvoor, zoo noodig, ook de geldelijke medewerking van anderen in te roepen c. «voor deze bemoeiingen der maat schappij op de begrooting 499495 uit te trekken een bedrag van f3000." Als nieuw voorstel van het hoofdbestuur komt in: Het Hoofdbestuur stelt voor, dat de algemeene vergadering besluite; 1. het hoofdbestuur op te dragen, door een of meer der zake kundige personen doen bewerken een samenvattend geschrift over den tegenwoordigen stand van hel woningvraagstuk en in het bijzonder over de middelen ter verbetering der woning toestanden 2. dit geschrift gratis te verstrekken aan alle departementen en tegen een matigen prijs algemeen verkrijgbaar te stellen. 3. ter bestrijding van de kosten ter beschikking van het hoofdbestuur te stel len een bedrag van ten hoogste f600. Een van het departement Utrecht: Om onder dezelfde voorwaarden, waarop laatstelijk in 1890 door de algemeene vergadering aan het Utrechtsche museum van kunstnijverheid, ten behoeve van daaraan verbonden onderwijs-cursussen, eene subsidie is verleend van vijfhonderd Haastig trokken zij voort en geen uur later was het geheele Uomeinsche leger in de groote vlakte. «Vrij zij Germania!" riep plotseling een ontzaglijke stem en die kreet door hon derden en nogmaals honderden herhaald en door ontelbare echo's weerkaatst, klonk angstwekkend langs de toppen de> rotsen. Tegelijk viel met donderend ge raas een aantal ontzaglijke rotsblokken naar beneden, die den grond deden dreu nen, den hollen weg versperden en tal van Romeinen verpletterden. (Wordt vervolgd). gulden 's jaars, voor den tijd van 3 jaren, thans, met ingang van 1 Juli a. s., een gelijke subsidie van vijfhonderd gulden 'sjaars, voor de eerstkomende driejaren te verleenen. Het bezoek der koniogiuneu. Het bezoek der Koninginnen aan de hoofdstad is voorloopig uitgesteld. In geen geval zal dit in de maand April plaats hebben. Het schijnt dat dit besluit alleen is genomen, omdat de koningin-regentes met het oog op de komende drukte van den verkiezingsstrijd, wanneer de Amster- damsche autoriteiten het toch reeds zeer volhacdig hebben, meende Haar komst tot een gelegener tijdstip te moeten ver dagen. Zaterdag ten half drie krocht H. M. de Koningin-Regentes met de surintendan- te van H. M. de Koningin jonkvrouwe van de Poll, een bezoek aan den konink lijken grafkelder te Delft. Zaterdagmorgen werd op last van H. M. de Koningin-Regentes en in tegen woordigheid van Hr. Ms. particulier secre taris jhr. mr. de Ranitz en van den commissaris van den koninkljjken graf kelder, den burgemeester van Delft, de kist, waatin het stoffelijk overschot van wijlen Z. K. H. Prins Alexander. Prins van Oranje, verplaatst op de vloer van de nis waarin die kist thans is geplaatst. Droogmaking der Zuiderzee. De vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherij zal Woensdag 4 April a. s. te Amsterdam des voormid dags ten 11 uur, in «Eensgezindheid" een openbare vergadering houden ter bespreking van de bezwaren tegen de plannen tot gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee, in verband met de belangen der visscherij. Dit onderwerp zal worden ingeleid door den heer T. A. O. de Ridder, voorzitter der vereeniging. C. J. Tan Hees. Naar aanleiding van het overlijden van den generaal-majoor C. J. Van Hees, inspecteur van den militairen geneeskun digen dienst der iandmacht, herinnert het Dbl. v. Z. H. ten bewjjze hoe Van Hees als arts wist te handelen en door te lasten, aan hetgeen dr. G. D. J. Schotel schrijft over een gebeurtenis in verband met de ziekte een hartziekte waar aan wijlen koning Willem II te Tilburg overleden is: „Des nachts te twee uren schrikte de kamerdienaar des konings, die in een aangrenzend vertrek rustte, uit zijn slaap op, een angstig gekerm klinkt ham uit de koninklijke slaapzaal in de ooren. Nauwelijks is zjjn geroep: «De docter I de docter I" tot de adjudanten gekomen of zij snellen naar den lijder, vervolgens ter deure uit, en pijlsnel rennen, op bevel, twee lansiers te paard van de wacht naar den heer Van Hees, officier van gezondheid der tweede klasse, terwijl een ander den med. docter Maas ging roepen. Oogenblikkelijk is de eerste in het paleis en vindt den koninklijken lijder worstelende met doodelijke be nauwdheid, op het punt van te slikken, het gelaat geheel betrokken en het lichaam ineengezonken. „Hij gevoelt het, alleen van een snelle hulp hangt het dierbare leven af. Een weifeling, een draling, en het is gedaan. Snel als de gedachte vlijmt het lancet door de ader, hand- en voet-baden wor den aangewend, eindelijk volgt de bloed ontlasting, de koning herademt, opent de oogen in de armen van zijn adjudanten, en zijn eerste woord is: „Het is mij of ik in den hemel ben." «Naast God dankte hij aan den kun- digen arts het leven." Het was voor dit feit, dat Van Hees naar men zegt op bijzonder verzoek van koningin Anna Pauwlowna met de ridderorde van den Ned. Leeuw werd gedecoreerd. In de Boven-Betuwe is dezer dagen nagenoeg alle nog voorradige tabak,gewas 1893, verkocht tegen f 15 a f16 per 50 kg. Gedurende de Paaschdagen heeft te Amsterdam het Algemeen Nederlandsch werkliedenverbond zjjne jaarlijksche alge meene vergadering gehouden onder leiding van den Heer Heldt, wien» openingsrede gewijd was aan den strijd over het kies- recbtvraagstuk. Aan zijne houding bij de Kamer-debatten werd hulde gebracht, terwijl, conform den door hem in zijn openingswoord gegeven raad, een mani fest aan de kiezers is vastgesteld, waarin een beroep wordt gedaan op het billyk- heidsgevoel aan de kiezers om uitsluitend aan zulke candidaleo hunne stem te geven, die met de regeering en in de richting welke zij voorstaat, het kiesrecht zóó ruim willen uilbreiden als art. 80 der grondwet toelaat Het verbond telt thans 29 afdeeliogen en 2600 leden, tegen 20 en 2100 in het vorige jaar. Tot leden van het centraalbestuur zijn gekozen de hh. Heijdenrijk, Kok, Plakké en Kampmeijer, allen te Amster dam, Th. de Rot, te Rotterdam, en C. H. Kouw, te Leiden. Over verschillende belangrijke vragen, als landnationalisatie, werkverschaffing en heffing van invoerrechten, werd van gedachten gewisseld. De Braziliaansche President Peixoio heeft de nationale garde mobiel verklaard en troepen naar het zuiden gezonden om de opstandelingen te besti ijden. De Mello beweert, Peixoio, nog vóór het einde van zijn mandaat 1 November de regeering zal overgeven aan den on langs gekozen president dr. Pruderente Moraes, omdat de zuidelijke staten dreig den zich af te scheiden en een afzonder lijke republiek te vormen. De Por tugeesche vaartuigen M i n d e 11 o en Albuquerque, die de officieren van de vloot der Braziliaansche opstandelingen aan boord hebben, zijn uit Rio Janeiro vertrokken en te Montevideo aangekomen. De autoriteiten van Uruguay hebben hun den toegang geweigerd, omdat zij uit Rio komen, waar de gele koorts heerschtzij zijn toen naar Buenos Ayres vertrokken; zij werden te Santos toegelaten maar moeten tien dagen quarantaine houden. Gedurende de Paaschdagen is te Weenen het Oostenrijkse!) socialistencon gres gehouden. Er waren 150 afgevaar digden. Bebel hield eene rede en betoogde, dat de werklieden-beweging een internatio naal karakter heeft. Bebel werd zeer toegejuicht. De gemeenteraad van Amersfoort zal op Donderdag, den 29. Maart 1894, des namiddags ten 1'/, ure vergaderen ter behandeling van de navolgende punten. 1. Rapport der commissie inzake de verbetering van de rivier de Eem. 2. Rekest van de afdeeling Amersfoort der werkliedenvereeniging «Patrimo nium," ten ain/ien der opname in de bestekken voor gemeente-werken van een minimum-loon en maximum werktijd, m-t advies van Burg. en Weth. 3. Voors el van Burg. en Weth. tot uitbreiding van het onderwijzend perso neel in de vrouwelijke handwerken aan de school 3. Soort in de Beekstraat. 4. Benoeming van een Directeur, van een leeraar in de scheikunde en van een leeraar in de natuurkunde aan de inlich tingen voor middelbaar ondeiwijs en het gymnasium. Bij de op den tweeden Paaschdag te Breda gehouden wedloopen, behaalde in het concours van het beste spring paard luit. Graswinckel met Pilot den 3e prijs. In de harddraverij van paarden van alle landen, rassen en ouderdom toebe- hoorende aan Nederlanders, handicop, van 3000 Meter, werd door Redbarr van den heer Coets de Boss on den len prjjs be haald. Naar wij vernemen had gisteren avond alhier eene bespreking plaats tusschen eenige heeren van verschil lende politieke richting over de te volgen gedragslijn bij de aanstaande verkiezing. Besloten werd tot hel houden van eene groote openbare bijeenkomst in Amicitia op Donderdag 5 April e. k. Gaarne vestigen wij de aandacht van belangstellenden op achterstaande annonce der Werklieden Vereeniging «Onderlinge Hulp" en dringen er bij den werkman op aan de bijeenkomst op 30 Maart a. s. toch te gaan bijwonen, overtuigd als wij zijn, dat na daar het doel en streven der vereeniging te heb ben hooren uitleggen, hij uit welbegre pen eigenbelang, niet aarzelen zal als lid tot deze hoogst nuttige instelling toe te treden. Awerfoortsclie Muntvondst. Het doet ons genoegen te kunnen me- dedeelen, dat door Mejuffr. van der Heij den en «en der werklieden aan onzen stadgenoot den Heer J. Schulman is op gedragen hunne munten te catalogiseeren en in publieke veiling te brengen. Zijn wij goed ingelicht, dan bestaat bij den Heer Schulman het plan, dezs veiling in Amersfoort te doen plaats hebben. De veelbesproken alhier gevonden munten zullen van 2 tot 5 April voor een ieder, legen matigen entrée in het café Muller te bezichtigen zijn. (Zieach terstaande advertentie.) De antirevolutionaire kiesvereeni- ging «Nederland en Oranje" heeft gister avond den heer J. de Waal Malefijt, bur gemeester van Westbroek en Achttien- hoven candidaat gesteld voor de a. s. kamerverkiezingen. Da vereeniging «de Locomotief," opgericht den 21. October 1893, hield gisterenavond in «de Keizerskroon" hare tweede buitengewone vergadering in dit seizoen. De groote zaal was gevuld met een uiterst nel gezelschap, waarvan de dames niet het kleinste deel uitmaakten, en die met haar schoone toiletjes het oog gewis aangenaam aandeden. Nadat bij monde van den Voorzitter der ver eeniging, den heer Kortebos, de bijeen komst was geopend, trad de heer B d naar voren en zong op hoogstboeiende wijze «O, wees mijn tortelduifje," voor welke voordracht hij met handgeklap werd beloond, dat hem noopte nog een zangstukje, niet minder aangenaam voor gedragen ten beste gegeven. Ook dit «Mylady" vond algemaene appreciatie. De voordracht, «Mijn vrouw is uil logee- ren," mede door den heer B d ten gehoore gebracht werd met onverdeelde aandacht aangehoord, en warm toege juicht. De heer Bt oogstte met de comische voordracht «de Blauwe Zee" en «Het vroegere en het tegenwoordige" veel bijval in. En geen wonder. Want eerst toen geraakten in volle kracht de lachspieren in beweging In stede van die weder in ruste te brengen, werd van hunne elasticiteit nog meer gevorderd toen «Die gebrüder Corti," exenlricitei- ten, ten tooneele verschenen in de per sonen de heeren Bt en van B n. Dit tweetal deed, vooral door de coupletten die zij voordroegen, de ver gadering schudden van lachen,hetgeen ge volgd weid door een daverend applaus toen het laatste couplet was gezongen. Daarna werden ten tooneele gevoerd het blijspel «de Schoolrjjdster" en het kluchtspel «Kareltje's eerste liefde." Beide stukjes werden uitmuntend uitgevoerd, en ieder der executanten bleek zijn rol volkomen meester te zijn. In het eerst genoemde was mejuffrouw K. hoogst verdienstelijk als Lucie barones von Nie- toch, terwijl ook het spel van de heeren B...s als Caesar baron von Wedding, v. W....n als Engelhard von Meiningshausen, en de V...S als Otto, knecht bij von Wed ding hoog werd gewaardeerd. In het laatste was de heer M., als rentenier Kwint weder volkomen op zijn plaats. Doch daartoe droeg zeker bij de tact waarmede de dames K. en v. H. hem terzijde stonden. Kareltje Drijfwurm, de heer B....t, deed met zijn papa, de heer R...f, de lachspieren weder trillen, en ook het spel van den heer de K...f was lang niet onverdienstelijk. Wij meenen te mogen zeggen dat allen die zich op de bovenzaal van de «Keizerskroon" gister avond bevonden volop hebben genoten, zoowel van voordracht alt van dege lijke muziek. Wanneer wij dan ook een woord van dank brengen aan de wer kende leden van „de Locomotief' dan wordt dit op den voet gevolgd door eene dankbetuiging aan het orchest, inzonder heid aan de heeren Stegman, Vischer en Pusch, voor hunne hoogst verdienstelijk voorgedragen soli op viool, piccolo en ffuit en klarinet. Lang leve de vereeni ging «de Locomotief" zeggen wij de ver gadering na, die met dezen uitroep van den Voorzitter, aan het einde der bijeen komst luide instemde. Een zeer geani meerd bal vond daarna plaats. Maandagavond werd in Café «Suise" door het tooneel- en operettegezelschap Door eendracht saamverbonden een soii eé- musicale et amusante gegeven, met me dewerking van den verdienstelijken ko miek, den heer van Hedel. Nadat door den heer van Htdel, op meester lijke wijze een tweelal comische voordrachten «aren gehouden «de rijke Ferdinand" en «de Blauwe Zee" geliield, werd ten tooneele gevoerd het kluchtspel in één bediijf «De gestoorde diefstal." dat goed van stapel liep. Hield eerst de heer van Hedel de aandacht hoogst aangenaam bezig en deed bij ons dam bij schudden van lachen, niet minder amuseerde ons de heer v. d. W. door zijne medewerking in vermeld kluchtspel, die hij op zeer verdienstelijke wijze verleende. Toen nu nog door den heer van Hedel de comi sche voordracht «Vroeger en tegenwoor dig" was ten beste gegeven, werd de uitroeiing besloten door «Arlequin I liable" tooverballet-pantomime in twee bedrijven, waarin de heer v. d. W. als pierrot figureerende, nog dikwijls de lachspieren in beweging bracht. In één woord we hebben genoten, en dat genot werd nog verhoogd door het orchest, dat zich op hoogst te waardeeren wijze van zijne taak kweel. Moge de vereeniging toenemen in bloei en velen nog menigen genotvollen avond verschaffen I Een bal, waaraan vele paren deelnamen, besloot deze recht gezellige bijeenkomst. 345"e STA A TN-LOT K HIJ. Tweede klasse. Trekking van 27 Maart. (7o0 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 5553. Prijzen van f 30. 5006 5016 5033 5052 5563 5582 5584 6691 6692 6730 6735 6764 7045 7057 18400 18408 184-.2 18440 18491 19805 19848 19865 i9867 20362 20638 en 20683. Te zamen 27 prijzen. Loten zijn nog verkrijgbaar. Hoogland. Als eene bijzonderheid verdient mel ding, dat de landbouwer W. van den Heuvel (in de Buurtschap de Hoef), een varken heeft geslacht, dat de zwaarte had van 375 kilo. Het spek daarvan was 30 centimeter dik, iets dat zelden voor komt. In het belang van den vischhan- del zal het Rijks-telegraafkantoor met telephoondienst te Spakenburg, tol nadere mededeeling op werkdagen open zijn van 8'/, tot 10'/, uur voor- en van 1'/, lot 2'/, en 5 tot 8'/, uur namiddags (Spoor- tijd). De regeling van den dienst op Zon- en feestdagen bljjft onveranderd. De ondergaiig der wereld. Naar men weet, zijn steeds allerlei berichten in omloop betreffende den on dergang der wereld. Ziehier ean kleine bloemleziug uit hetgeen dienaangaande gedurende de laatste jaren door de geleer den is verkondigd. 1. Het land vermindert en bijgevolg zullen de menschen eindelijk moeten ver drinken. 2. Het ijs aan de Noordpool stapelt zich langzamerhand op, zoodat op den een of anderen dag de aarde haar even wicht zal verliezen en de menschen ten •lotte veidelgd zullen worden door de stooten van beweegbare voorwerpen. 3. De aarde beweegt zich naar da zon, zoodat de laatste mensch levend geroosterd zal worden. 4. Water wordt langzamerhand schaar- scher zoodat eenmaal menschen an dia- ren van vorst zullen omkomen. 5. In het begin van het jaar 3000 zullen de menschen beginnen achteruit te gaan en eindelijk zal de mensch niet grooter zijn dan een insect. 6. De warmte, die de zon uitstraalt, wordt minder, het ijs zal in omvang toe nemen en ten slotte zal het menschdom van koude omkomen. De mormonen-zendelingen Julius Billetter en John Vetterlin, die de een sinds Augustus, de ander sinds Juni des vorigen jaars in Pruisen met hun «bekeeringtwerk" bezig zijh geweest zijn thans op bevel der regeering in het be lang der openbare orde van het Pruisi sche staatsgebied verdreven. „Preinz" Carnaval is dood. Men schrijft uit 's Bosch: De kranige figuur, die telken jare, als Z. K. H. Prins Amadero Ricosto di Car- navallo, ridder van het Reksam, heer en meester van Oeteldonk en deszelfs water- vrije moerassen en zandwoestijnen, by de Bossche carnavalsfeesten een zoo uit stekenden indruk maakte en bij bet uit spreken van zijn troonrede in het Caiino corporetiën noch toestanden ontzag, doch met treffende onnoozelheid of by ten sar casme geeselslagen wist toe te dienen, geeselslagen die striemen, doch welver diende, achterlieten, en dat met eene naïveteit en bonhommie, die zelfs den ge- geeselde tot meelachen dwong, die figuur is verdwenen. Het telegrafisch bericht uit Birmingham, alwaar de «Preinz", alhoewel te 's-Her logenbosch geboren en opgevoed, woonde, meldt dat hij aldaar op ruim 43 jarigen leeftijd plotseling be zweek. De «Oeteldonksche Club" te 's Bosch, 'ïjj intuïtie gevoelende het groote ver lies door dat overlijden aan hare Ver eeniging berokkend, zond bij een waar- deerend schrijven een prachtigen krans naar Birmingham om op die wijze hulde te brengen aan de nagedachtenis van den man die door zijne persoonlijke hoeda nigheden als het ware geboren Preinz Carnaval was en in zijn geliefd Oetel donk vele vereeiders achterlaat. Onge twijfeld zal liet heel wat moeite kosten om den overledene waardig te vervangen. Nakomelingen toch die aanspraak kun nen doen gelden op de vorstelijke waar digheid van heer ac meester van Oetel donk, heeft de overledene niet; trouwens die waardigheid is niet erfelijk. Treeselijke histories. Verschrikkelijke dingen moeten voor gevallen zijn in Sehwanheim bij Frank fort a. M. Een bende inbrekers zou daar haar werk er van maken in gesloten woningen te dringen en jonge meisjes de lokken af te snijden. Eens ontwaakten de beide jonge doch ters van den heer H. in Sehwanheim met afgesneden haar en verklaarden ter stond, dat er iemand bij haar was ge komen er. haar van hare lokken had beroofd. Deze beschuldiging werd niet alleen door hare oud-rs, die in de kamer daarnaast sliepen, en niets hadden be merkt, maar ook door het heele dorp geloofd. De opwinding, die daardoor in het dorp werd teweeg gebracht, steeg nog, toen eenige nachten later hetzelfde voorval zich herhaalde bij de dochter van eer kleermaker. Weer eenige nachten later zouden de aanvallers een jong ge huwde vrouw een bezoek hebben ge bracht, maar haar alleen de haren in het gelaat hebben geslagen en eenige andere sporen hebben achtergelaten. Het laatste en meest opzienbarend geval kwam voor bij een volwassen meisje, dat weldra zou huwen. Haar werd het hoofd geheel kaal gescholen. De opwinding, die zich meester maakte van de gemoe deren der Schwanheimers, is nauwelijks te beschrijven. Het geheele dorp scheen veranderd in een krijgsleger, de vrouwen en meisjes vreesden das nachts naar bed te gaan, een veiligheidswacht van 20 burgers werd er gevormd, die 's nachts met pieken en geweren door de stra ten trok. Maar geen haardief werd gesnapt en de lokkan-aanvallen herhaalden zich niet. De vader van de eerst aangevallen meis jes kreeg een brief, waarin hem werd aangezegd, dat zij hem weldra den baard zouden afsnijden. Op de deur van het stadhuis werd een versje aaageplakt, waarin de «lokken-roovers" meedeelden,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2