NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND No. 29. Woensdag 11 April 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Daar de opname van den totaaluitslag der gisteren gehouden verkiezingen, de uitgaai van dit nummer te zeer zoude vertragen, zal in den Joop van den namid dag een extra nummer worden uitgegeven, waarin het ,in de verschillende kiesdistricten verkregen resultaat zal worden ge meld. De Uitgever. BINNENLAND. F euilleton. Een egoïst bij voorkeur. AMERSFOOBTS COMMIT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Cïroote letters en. vignetten naar plaatsruimte. Neerboscli De heeren J. P. C. Tichelaar en J. P. Schoonhoven hebben, blijkens een ingezonden stuk in de Ommelander et., een commissie gevormd, ten einde den dieer Van Deth te steunen en hem f2000 te verschaffen, die hij zegt noodig te hebben om de bewijzen voor zijn be schuldigingen bijeen te brengen. De heer G. van Deth heeft te Gro ningen voor een talrijk publiek eene tweede lezing over Neerbosch gehouden. Een motie tot het benoemen van eene Staatscommissie werd met applaus aan genomen. Op verzoek van den sociaal democraat Vredevoogd, om ook voor het volk dat geen kwartje entrée offeren kan, op te treden, stelde de Heer Van Deth zich beschikbaar, ofschoon hy de verklaring aflegde niet tot de soc.-democr. party te behooren. In de Hoog Soerensche bosschen, nabij Apeldoorn, zijn Zondagmiddag on geveer 3 H.A. jonge denneboomen een prooi der vlammen geworden. Een aardig plan. Ongeveer 1006 werklieden van de firma Scholten te Groningen, zullen met een extratrein, die van Zuidbroek zal loopen naar Groningen, kosteloos worden ver voerd, om alle fabrieken in miniatuur, van die firma, welke op de wereldtentoon stelling te Antwerpen worden geëxposeerd te zien. Ieder man ontvangt fl, iedere vrouw, jongen of meisje f 0.50 voor verte- ringskosten. Een stem van f28. Een kiezer uit Oud-Beierland die voor zaken in Londen is, kwam gisteren mor gen via-Harwich over, om even te stem men, en des avonds weer terug. Als nu maar geen herslemming noo dig is. Een tegenvaller. Een boer uit Olst kocht bij een uitdra ger te Deventer een geweer. Vreemd keek ons boertje op, toen het geweer hem door twee rijksveldwachters werd afge nomen en hem werd gezegd, dat hij het geweer niet weer kreeg en bovenbien voor het kantongerecht moest terecht staan, wegens overtreding der wapen wet. Een orkaan. De heer J. J. Ooms schryft uit New- York aan de Telegraaf: Beleefd verzoek ik u onderstaan le mededeeling omtrent een orkaan, waaraan wij als passagiers van het st. Botterdam waren blootgesteld, te willen opnemen. Den 14en Maart ver trokken wij met de Rotterdam, kapitein Roggeveen van Rotterdam naar New-York, en deden 's avonds eerst Boulogne aan, om eenige passagiers aan booord te nemen. Wij hadden tot 19 Maart tamelijk goed weer, doch toen kwam er een storm opzetten, die eiken dag heviger werd, 't schip geducht deed slingeren en den 23en tot orkaan overging, zooals volgens het oordeel de officieren nog zelden ge woed had. In den morgen van den 23en wees de laagste stand van den barometer 714 m. M. en woei er een zeer sterke wind uit 't Z.-O. en Z.-W. die tot 's nachts aanhield en toen eenige uren kalmer werd. Des nachts tusschen twee en drie uur brak de orkaan met alle hevigheid los en werd 't schip door kolossale stort zeeën geteisterd, waardoor 't dek onop houdelijk vol water stond. In een oogen- blik werden verscheidene passagiers door een hevige schok uit hunne kooien ge slingerd. De oorzaak daarvan was, dat het schip van een hemelhooge golf plot seling in de diepte viel. Op dat oogen blik sloeg een groote stortzee over het schip, vernielde een gedeelte van de com mandobrug, waaiop de kapitein, de 2e officier v. d. Weijde en de 4e officier Boonstra stoDden, sloeg de telegraaf (die naar de machinekamer loopt) stuk, ruk te een gioote stoornlier van 't dek los, en brak twee poorten van de le klas se salon, waardoor het water met groote massa's daar binnen drong. Een tweede stortzee sloeg de kap van de salon af, zoodat daar in minder dan 'n minuut het water twee voet hoog stond, en alle hutten onder water zette, ook werd toen het kompas oinver geslagen. Groot won der mag 't heeten, dat de kapitein en de twee officieren niet over boord gesla gen zijn. De orkaan duurde niet minder dan zestien uur en 't schip lag geduren de dertig uur bijgedraaid. Veel olie werd gebruikt om de zee te doen stillen, doch niets hielpeindelijk in den namiddag van den volgenden dag bedaaide de or kaan en konden wij weder onzen koers vervolgen. Daar alle passagiers overtuigd zijn, dat alleen door de groote bekwaamheid van kapitein Roggeveen en door den ijver van de officieren ons schip behouden bleef, moet ik uit naam van hen allen, kapitein en officieren, dank zeggen voor hunnen ijver en waren plichtsbetrachting. Uit aller naam J. J. Ooms, Chair.pionsculler De Koninginnen hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan de omstreken van Haarlem, om le genieten van de bloemenpracht. Te Vogelenzang werden zij door den Burgemeester van Bloemen- daal, den heer Immink, onder wiens ge meente Vogelenzang behoort, te ongeveer 2 uur ontvangen, en werden haar twee bouquetten aangeboden door een doch tertje van de wed. B. Roozen en een dochtertje van den heer Reinierse, eu gemaakt door den heer Ant. Roozen van op zijne kweekerij gekweekte bloemen Daarop namen HH. MM. plaats in den gereedstaanden landauer, met vier paar den bespannen en reden eerst naar Ben- nebroek, daarop langs den Haagschen straatweg, den Zandvoortschen weg, door den Aardenhout en het Bloemendaalsche Bosch naar het hotel Oud Zomerzorg. Aldaar werden HH. MM. ontvangen door den heer en mevrouw Bredemyer, de bewoners van het hotel, wier dochtertje Therese en de jongejuffrouw Fride Mij boom, een dochtertje van een in Indië wonend zeeofficier, HH. MM. een bloem ruiker aangeboden, waarvoor Koningin Willielmina met een vriendelijk «Ik dank e well" en een handdruk hare erkente- ijkheid betuigde. Daarop werd eene wandeling naar den hoogen duintop gedaan, waarop de Ne- deilandsche driekleur was gehescheo. Toen ging de rit langs oud en nieuw »Meer-en-berg," waar door verpleegden tiet «Wilhelmus" en hei »Wien Neer- lands bloed" werd aangeheven. Hier werd een bezoek aan de ruïne van Brederode gebracht. De Koningin klom tot boven op den muurhare moe der bleef beneden. Verder langs station Sandpoort, Bloe- mendaal en Overveen naar den Zijlweg om stil te houden voor de welbekende hyacir.then-pror.kbakken. Te ongeveer half vijf kwamen de Vorstinnen voor den tuin van de firma E. H. Krelage en Zoon, aan den Zijlweg aan, waar zij ongetwijfeld, na de drukte en het gewoel langs den warmen straat weg, eenige aangename oogenblikken in de koele tent, waar de pronkbakken zijn tentoongesteld, zullen hebben doorge bracht. Aan den ingang van het terrein wer den HH. MM. opgewacht en gecompli menteerd door den commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. Schorer, en den heer J. H. Krelage. Ver volgens werden mevrouw Krelage en de heer Ernst H. Krelage, aan HH. MM voorgesteld, terwijl door de dochters van twee meesterknechts, Van Duuren en van der Eijkhoff, bloemruikers van rozen en orchideeën werden aangeboden. Het per soneel der firma stond in een halven cirkel rechts van den ineang geschaard. De tuin van den heer Krelage was prachtig ingericht voor de ontvangst van HH. MM. In een album zetten HH. MM. hare handteekeningen. In het album zijn, tegenover de bladzijde, voor de handtee keningen bestemd, dooi den heer M. A. van den Berg in kleuren de wapens des rijks, van Oranje-Nassau en van Wal- deck-Pyrmont aangebracht. Onmiddellijk na het bezoek aan de pronkbakken begaven HH. MM. zich langs den vroeger vermelden weg naar het spoorwegstation te Haarlem, waar een extra-trein gereed stond. Aldaar waren ter ontvangst de burge meester van Haarlem, de garnizoens-com- mandant en de stationchef. Door de re stauratie, die voor deze gelegenheid met groen versierd was, begaven HH. MM. zich naar het salonrijtuig. Aan het portier onderhield de Koingin-regentes zich nog enkele oogenblikken met den garnizoens commandant. Al de bouquetten, welke HH. MM. ontvangen hadden, werden meegevoerd in het rijtuig. Onder oorverdoovende hoezee's van de menigte die zich achter het station en bij den overweg aan den Kruisweg ver zameld had, zette de trein zich in bewe ging- Te 's-Gravenzande neemt het aantal lijders aan de pokken in de laatste dagen sterk toe. In één dag kwamen 15 ge vallen voor. Het aantal lijders is nu geklommen tot 175, waarvan 43 overle den en ruim 60 hersteld zijn. De Köln. Ztg. schrijft bij gelegen heid van den 70en verjaardag van de Groothertogin Sophie van WeimarHet geen onze begaafde Vorstin, gedurende de 52 jaren van haar verblijf in Wei- mar voor de volkswelvaart, de volksont wikkeling en beschaving, voor kunst en wetenschap, tot leniging van gebrek en nood en tot beoefening van het goede en schoone gedaan heeft, is niet te over zien, laat staan in 't kort samen te vat ten. Meer dan een halve eeuw lang is zij een moeder voor 't volk on wordt zij als een moeder vereerd. Van deze ver eering zal liet volk bij gelegenheid van haar verjaardag opnieuw doen blijken. De Prins-Regent van Brunswijk, de Hertog van Saksen-Altenhurg, de Hertog en de Hertogin Johann Albrecht van Meckelenburg en Prins en Prinses van Reuss waren te Weimar, tot viering van het feest. In de Warlburgkapel had bij deze gelegenheid een godsdienstoefening plaats. Des avoDds werd een familie-diner gegeven, terwijl het feest besloten werd met een gala-voorstelling in de opera. EEN VERHAAL UIT DE TOONEELWERELD VAN S—M. (Slot.) 3) Toen Virginia, omstreeks middernacht thuis kwam, bleef zij nog eenigen tijd in haar met bont gevoerde kamerjapon bij de kachel zitten en dacht na. «Arme Beltoli," zeide zij in zich zelve, «Beloti- Bon heeft toch gelijk. Welke nieuwe auteur zou in staat zijn zulk een stuk te schryven. Zij schudde droevig het schoone hoofd en stond langzaam op om zich naar bed te begeven. De volgende dagen waren voor Beloti-Bon zeer moeielijk. Er was geen schrijver, recencent, geen vriend van tooneel of letterkunde in Milaan, die hem niet bezocht en smeekte hem Goldoni's stuk te laten lezen. Maar Beloti-Bon bleef onverbiddelijk, hij stond niemand toe een blik in dat onschatbare handschrift te slaan. Slechts bijzonder begustigden moch ten in de lade zien, waar het in lag en dan altijd op eerbiedigen afstand, terwijl Beloti-Bon haar langzaam opendeed en haastig weder sloot; het scheen hen een verheven geluk, het papier, waarop: »Een Egoist bij voorkeur" geschreven was, te mogen zien. Tegelijkertijd werd het stuk, onder Beloti-Bon's voorbeeldig bestuur en opzicht met nooit gekenden ijver inge studeerd. En werd inderdaad meer dan 56 maal gerepeteerd, en de nieuwsgierige dichters, recencenten en theatervrienden kwamen in troepen naar de schoone Virginia en andere in het stuk optreden de acteurs, om ten minste hun rollen le lezen en zoodoende een voorsmaak van het stuk te hebben. Onder voorbeeldelooze opgewondenheid van de acteurs en het publiek, brak de dag der opvoering aan. In de komedie waren alle rangen dicht bezet. Voor het begin der voorstelling verscheen Beloti- Bon te midden van zijn acteurs op liet tooneel en hield eene plegtige en tref fende aanspraak, die bijna meer op een stichtelijke preek geleek. Even voor dat hel scherm opging, riep een der acteurs plotseling: «Bettoli is erl" „Onmogelijk!" riep Beloti-Bon; het schelletje ging, het gordijn werd opgehaald, en het stuk begon. Den geheelen avond vermeed Virginia Bettoli aan te zien, zij wilde hem bestraffen. Het stuk behaal de wezenlijk eene onbekende overwinning. Een storm van toejuichingen deed het ge bouw daveren, en toen Beloti-Bon aan het slot zijn dank betuigde, verstikten tranen zijne stem. Er was niemand op het tooneel, die hij na de voorstelling niet omhelsd had, ja als het mogelijk was geweest, had hij ook z ch zélf gekust. Er werd een schitterend souper gegeven, waaraan ook door verscheiden tooneel- vrienden werd deelgenomen; men vierde het buitengewone succes, en Beloti-Bon stelde een hoogdravenden toast op Gol- doni in. Aan het slot daarvan verzeker de hij dat dit de schoonste dag van zijn leven was geweest en dat hij nu rustig kon sterven, nadat hij eerst een stuk van den eeoigeo Goldoni opgevoerd had. De couranten hieven den volgenden dag ter eere van het stuk ware lofzangen aan. Beloti-Bon reisde met zijn dierbaren Goldoni door geheel Italië. Hij speelde. Een Egoïst bij voorkeur, in Turijn, Genua, Bologne, Venetie, Florence, Rome en Napels, overal werden publiek en recen senten in verrukking gebracht. De reis van Beloti-Bon en zijn gezelschap geleek een triomftocht, het geluk van den eersten werd alleen eenigszins verminderd door dat Bettoli hem overal als eene schaduw vervolgde; bij iedere opvoering van het stuk zag men hem steeds in eeDe loge zitten, geheel alleen, en met een half ver genoegde, half spottende lach om zijn lippen. Sedert het ongelukkige gesprek tusscher. Bettoli en Virginia was juist een jaar verloopen. Beloti-Bon bevond zich met zijn gzelschap weder in Milaan. Het was winter, de noordewind blies door den schoorsteen en het sneewde. Men gaf Een Egoïst bij voorkeur, voor eene eivolle zaal en onder dezelfde bijvalsbetuigingen als bij de eerste opvoering. Slechts Bettoli bevond zich niet in zijne loge, hetgeen Virginia en den direkteur verontrustte, aangezien hij eene opvoering van dit stuk zonder het lachende gezicht van Beltoli in de loge, zich volstrekt niet kon voor stellen. Ondertusschen kwam de jonge dichter, na de eerste akte plotseling op het tooneel. Allen riepen: «Daar is Bet toli," terwijl hij lachend eene groep nader de, die midden op het tooneel stond, in wier midden zich Beloti-Bon en Virginia bevonden. Men groette hem beleefd maai koel en dezelfde spottende glimlach speel de om de lippen van den direkteur en van de schoone tooneelspeelsler. «Hebt gij misschien een nieuw stuk voor ons?" vroeg Beloti-Bon. «Zeker," antwoordde Bettoli, «daarom ben ik hier. Hier is het." Hij hsalde een groot papier uit den zak. «Maar voor eerst moet ik u, waaide Beloti-Bon, van ganscher harte dank zeggen voor den roem, dien gij en uw acteurs aan het eerste stuk van mij, dat gij op het too neel hracht, verschaft hebt." «Zijt ge wel goed bij uw verstand?" vroeg Beloti-Bon, terwijl hij verschrikt terugtrad. Maar Virginia, in wiens helder vrouwenhoofd eene listige gedachte ont waakte, vroeg levendig, «welk stuk, mijn vriend?" «Vraagt ge dat nog. Een Egoïst bij voorkeur," antwoordde hij. Beloti-Bon ging nog een paar schreden achteruit. «Hij is krankzinnig geworden," riep hij, «waarachtig hij is gek! De on bevredigde eergierigheid is bij hem eigen waan geworden, en riu vei beeldt hij zich in allen ernst, dat hij Goldoni is." «Ik weet heel goed, dat ik Bettoli en niet Goldoni beu," antwooidde de jonge dichter lachend. «Als iemand onder ons krankzinnig is, dan beste Bettoli-Bon, zijt gij het, want gij hebt mij voor Gol doni aangezien. Een Egoïst bij voorkeur, is geen nagelaten stuk van Goldoni, de gelukkige maker staat dankbaar en ge troffen voor u." «Onzin I' liep Beloti-Bon; «ik ker. mijn Goldoni en wil zulken scherts niet. Een Egoist bij voorkeur is niet van u, omdat alleen Goldoni in staat was, zulk een stuk te schrijven. Gij zijt goed voor

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1