Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. H. M. de Koningin-Regentes heeft thans bepaald, dat, in verband met de voor den aanstaanden zomer gemaakte plannen en met het oog op het gevor derde seizoen, het gewone voorjaarsbe- zoek aan de stad Amsterdam dit jaar door Hare Majesteiten de Koninginnen niet zal worden gebracht. De Deutsche Woclienzeitung deelt als gerucht mede, dat de koningin van Engeland en de keizer van Duitschland 30 April of 1 Mei incognito te Haarlem zullen aankomen om een bezoek aan het bloemenland te brengen. Koning Humbert van Italië bevindt zich te Venetië, ter eere van het bezoek, dat de Duitsche keizer in deze stad brengt. De ontmoeting tusschen de beide vorsten was zeer hartelijk, maar ken merkte zich overigens door geen bijzon dere feiten. Wanneer de koning naar Rome zal terugkeeren, is nog niet vast gesteld. Inmiddels zijn te Rome de financieele hervormingsplannen der heeren Crispi en Sonnino opnieuw aan de orde gekomen tengevolge van de verklaringen welke de ministers in de bijeenkomst der finan cieele commissie hebben afgelegd, Naar men weet, hebben de ministers, zoowel de heer Crispi als de ministers van oor log en marine, Mozenni en Morin, zich ten stelligste verklaard tegen de bezuini gingen, welke de commissie ten opzichte van de uitgaven voor leger en vloot wil invoeren. Wat de commissie nu zal doen, is nog niet beslist. Vrijdag had de minister van financiën Sonnino weer eene samenkomst met den heer Baccelli, den voorzitter der commissie, ten einde er over te beraad slagen, of er nog een schikking tusschen de regeering en de commissie kan wor den getroffen. Tot dusver zijn echter de kansen niet groot, dat men van weers kanten zoo groote concessies zal doen als noodig is om een vergelijk tot stand te brengen. De heer Giolitti, de vorige minister-presi dent en de leidereenerinvkedrijkegroepin de kamer, heeft vei klaard, dat hij en zijne partijgenooten bereid zijn het ministerie te steunen, in zake haar verzet tegen de beperking der leger-uitgaven maar dat zijne partij zich zal blijven verzetten te gen de vermindering van de rente der buitenlandsche schuld. Welk lot de hervormings-plannen van den heer Crispi in deze kamer ten deel zal vallen, blijft dus nog onzeker. Ver moedelijk zal nu echter spoedig een be slissing worden genomen, want het wordt tijd, dal eindelijk aan de bestaande on zekerheid een einde kome. Mocht de Kamer weigeren Crispi's plannen goed te keuren, dan blijft steeds de ontbinding der Kamer hel voornemen van het minis terie, dat zijn plannen niet wil opgeven, alvorens een beroep op de kiezers te hebben gedaan. Een merkwaardig geval doet zich in Griekenland voor. De Engelsclie maat schappij, die den spoorweg van den Piraeus naar Larissa zou aanleggen, heeft het werk half later, zitten en heeft met pak en zak het land verlaten. Zij had een contract, volgens hetwelk alles in 1890 moest gereed zijn en beweerde dat zulks onmogelijk was. Een Berlijnsche expert verklaarde daarop, dat inderdaad het contract met ten minste één jaar moest worden verlengd, maar dat Grie kenland nog 2.183.500 drachmen te vor deren had van de maatschappij, ten ge volge van de meer dan slordige kosten berekening. Nu de Engelschen vertrokken zijn, heeft wel is waar de staat een waar borgsom van 2.000.000 drachma's in be slag genomen en bovendien al het ma terieel, maar moet heel wat achterstallige salarissen betalen, heeft een proces te wachten en zit met een onvoltooide baan. Want het parlement heeft wel de staats exploitatie van het voltooide gedeelte toegestaan, maar niet de verlenging op staatskosten. Men zoekt nu ijverig nieuwe aannemers, vooral in Duitschland, maar de Vossische Ztg. waarschuwt allen, daar de spoorweg onmogelijk winstgevend zal kunnen zijn, Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort werden uitgebracht 2192 stemmen: van onwaarde 25 zoodat de volstrekte meerderheid dus 1084 bedraagt. Hiervan verkreeg de heer Mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, er 1379 terwijl op den heer de Waal Malefijt 773 stem men werden uitgebracht, zoodat met eene meerderheid van 606 stemmen werd gekozen, de heer Mr. F. D. GRAAF SCHIMMELPENNINCK. Zondag 15 April a.s. zal de gods dienstoefening in de Rem. Kerk alhier worden geleid door Ds. H. W. Kalff, Rem. Pied. te Alkmaar. Naar wij vernemen, komt Z.Ex. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, goever- neur van Suriname, tot herstel van ge zondheid voor vier maanden terug naar het vaderland. Het geneeskundig onderzoek der aspiranten sergeants der infanterie din gende naar plaatsing op den hoofdcursus is, voor zoover het de hier in garnizoen zijnden betreft opgedragen aan den diri- geerenden officier van gezondheid der 2e klasse van Walsem, de officier van gez. der le kl. Trousselot en die der 2e klasse Coenen. Aangezien, volgens ingekomen rap porten, de voeding van rijkswege verre de voorkeur verdient boven de tot heden gevolgde wijze van voeding, bestaat bij den Minister van Oorlog ernstig plan, de voeding van rijkswege reeds in 1895 te doen plaats hebben. Hierdoor zou dan de zoogen: menage- rekening komen te vervallen, tot heden een struikelblok voor menig korporaal die 't examen voor onderofficier moest afleggen. Personen, tusschen den leeftijd van 16 tot 24 jaar, die wenschen te worden toegelaten als vrijwilliger voor het Re serve-Kader en daartoe aan het eerstvol gend examen willen deelnemen, dienen zich vóór 20 April a.s. aan te melden aan het bureau van den Kolonel-com mandant van het 5e regiment infanterie alhier. Zondagmiddag werd na afloop der parade door het muziekcorps van het 5e Regiment Infanterie eene matinee gege ven op het terras der sociëteit Amicitia, door H.H. officieren van het regiment den leden dier sociëteit aangeboden. De le luitenant W. A. Versteegh, leeraar bij den cursus van het 5e regi ment infanterie alhier, is aangewezen om met ingang van 1 October op te treden als leeraar in de geschiedenis en de aardrijkskunde bij den Hoofdcursus te Kampen Genoemde officier wordt in verband daarmede op gemelden datum overgeplaatst bij den staf der infanterie. Zondag werd op de gebruikelijke wijze de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den trompet ter C. Koelemjj van het escadron ordon nansen. De Sergeant Th. F. J. A. Zwaga van hel le Bataljon 5e Regt. Inf is pp heden (Woensdag) benoemd tot Sergeant majoor titulair d.d. Luitenant te velde. Dat van verschillende zijde alles in 't werk wordt gesteld, om het den jonge militairen, buiten dienst zoo aangenaam mogelijk te maken, bleek ons weder toen we Maandagavond een uitvoering bij woonde, in de Roomsch Kath. militaire vereeniging, alwaar het volgende pro gramma door de leden dier vereen, werd uitgevoerd. 1. Marsch. 2. Concert ouverture. Fronki. 3. Voordracht «Hannes de Klepperman" 4. Mein Traum Concert wals. Wald- teufel. 5. Voordracht veen specialiteit" 6. Orkest. 7. Voordracht «de Gardisten" Pauze. 8. De repetitie van een liefhebberij comedie (kluchtspel in een bedrijf). Het eene zoowel als het andere werd zeer aardig uitgevoerd en ontlokte menig gulle lach, bij onze jonge landsverdedigers, Waarlijk, dergelijke instellingen, zoo geheel en al in 't belang van den soldaat, verdienen den steun van alle welgestelden. Het is toch een groote geruststelling voor de ouders, te weten dat hunne zo nen, het gemis van het ouderlijk tehuis zooveel mogelijk wordt vergoed, terwijl het niet te loochenen is, dat die veree- nigingen menig jong soldaat terughoudt van het loopen naar kroegen als ander- zins, want eiken avond kunnen zij zich in de localen dier inrichting gratis bezig houden met allerlei spelen, goede lectuur enz., en bekomen voor weinig geld een goed glas bier, koffij, brood, enz., enz. Gisteren avond gaf de heer Leop. Beers met zijn symphonieorkest, saam- gesteld uit stafmuzikanten van het 5e Regiment Infanterie, het derde zijner abonnementsconcerten in de concertzaal van «de Keizerskroon". Het met zorg gekozen programma werd keurig uitge voerd. Zoowel de verschillende solisten, voor hun onberispelijk spel, als de overige leden van het orkest, voor hnnne tactvolle medewerking, verdienen een woord van lof. Moge Amersfoori's burgers door eene steeds grootere opkomst het streven van den bekwamen dirigent, den heer Beers, het vermeerderen en veredelen van den kunstzin in onze gemeente, toonen te waardeeren. De entree (f 1,50 voor 4 concerten) is werkelijk laag genoeg ge steld om binnen ieders bereik te vallen. Na afloop der politieke redevoeiing van Dr. Schaepman, Zondagavond j.l. in de bovenzaal van «de Keizerskroon" ge houden. werd in beginsel besloten tot het oprichten eener Centrale Katholieke Kiesvereeniging, welke ook de omliggende dorpen in zich zal sluiten. De heer P. M. den Hertogh, chef machinist bij de H. IJ. S. M. mocht Za terdag onder vele blijken van belangstel ling den dag herdenken waarop hij voor veertig jaren bij die Maatschappij in dienst trad. De heer O. Tissing, onderwijzer aan den openbare school le sooit voor jongens alhier, is benoemd tot onderwijzer 3e klasse in Oost-Indië. Maandagochtend is een huzaar van het escadron ordonnansen op de Vlasak kers bij het springen over een hindernis var. het paard gevallen, en, omdat men erger vreesde, per rijtuig naar het Mili tair hospitaal gebracht. Bij onderzoek is daar gebleken, dat de man een onbeteekenende schram aan het hoofd heeft en er dus vrij wel met den schrik is afgekomen. Het aantal gesprekken per telephoon binnen deze gemeente bedroeg in het eerste kwartaal van dit jaar 3748; in Januari 1204, in Februari 1294 en in Maart 1250. het gekkenhuis." «Wees toch kalm, waarde direkteur," gaf Bettoli hem ten antwoord, zanders zal men u inderdaad daarheen moeten brengen. Ik herhaal u in allen ernst, dat ik de maker er van ben, en als gij mij niet wilt gelooven, dan zult gij het zien, zwart op wit, in hetzelfde blad, dat u vroeger in den waan bracht een stuk van Goldoni te bezitten." Bettoli haalde de zoo even verschenen ;»Epoca" uit zijn zak, en gaf hem met eene deftige buiging aan den direkteur. Deze vouwde het blad open, en las tegelijk met een dozijn an deren, die over zijn schouders keken, een kort maar duidelijk bericht, dat aldus luidde«Een Egoïst bij voorkeur," dat door den direkteur Belloti-Bon, als na gelaten stuk van Goldoni opgevoerd wordt, heeft niet dezen, maar den Milaneeschen dichter Bettoli tot maker." «Geef mij een stoel I" riep Beloti-Bon vernietigd. Bettoli haalde er een en de arme direk teur zonk zonder spreken er op neder. Na eene pauze bromde hij: «Maar dat is niet mogelijk. Hoe kon een man als de bibliothecaris van de Marwana, in het onderzoek naar de echtheid van het stuk bedrogen worden! En ik zelf, toen ik den inhoud onderzocht, en het stuk zoo ge heel en al Goldocisch vond, den titel, de rolverdeeling, ja ieder woord, het is on mogelijk I" «Dan heb ik het onmogelijke mogelijk gemaakt," voerde Bettoli hem triomfee- rend te gemoet. «Maar hoe? hoe?" riep Virginia en twintig andere stemmen tegelijk. «Heel eenvoudig," antwoordde Bettoli. «Vooreerst schreef ik mijn stuk even goed of {even slecht als al mijn andere stukken. Toen gaf ik het het voorkomen van een handschrift van Goldoni .Ik nam een oud geel geworden papier en schreef daarop met inkt, die ik vooraf, door er azijn en salmiak door te doen, de ver- eischte kleur gegeven had. Het hand schrift op deze wijze toebereid, doopte ik in een mengsel van koffie en citroensap, terwijl het nog vochtig was, haalde ik het door een laag stof, en hel groote werk was klaar. Ik zond het aan den bibliothecaris van de Marwana in Vene- tie. Deze werd door vorm en inhoud vol komen bedrogen en de «Epoca" zorgde er voor dat de kostbare vondst spoedig bekend werd- Het_overige, waarde Beloti- Bon, weet gij." «Dal overige weet ik," antwoordde de direkteur, «wat ik evenwel niet wist, is dat gij een bedrieger zjjt." «Volstrekt niet, waarde direkteur," zeide Bettoli trotsch. «De direkties, de acteurs, het publiek, de lelterkunoigen, de recenceoten, bedriegen zich zelf, met datgene wat ik mij veroorloofde ern klassieke dweeperij te noemen. Al het oude is groot, eenig in zijn soort, voor ons nieuweren onbereikbaar, al het nieuwe eenvoudig zonder waarde. Ik be weer echter, dat juist het omgekeeide waar is. Genieën zijn er ten allen tijde maar zeer weinige geweest, maar over het geheel genomen, brengen wij meer voort als onze voorgangers. En wij doen nog meer. Als tegenwoordig iemand een stuk schijft als Saul van Alfieri of als de Pamela Nubile van Goldoni, dan wordt het eenvoudig door iemand opge voerd, wanneer nu iemand eene novelle als die van Boccaccio levert, wordt zij in geen courant gedrukt, en geen uitge ver wil het opnemen. En wanneer nu een dichter zingt zooals Dante het deed, dan is er bijna niemand te vinden, die naar hem luistert. Daarom zijn Alferi, Goldoni, Boccacio en Dante toch ten allen tijde bewonderd, geworden, om de een voudige reden, dat het oude iedereen ontzag inboezemt, omdat niemand den moed heeft te kritiseeren, wat sedert eeuwen als goed bekend is en hoofd zakelijk omdat dooden geen ijverzucht verwekken. De dichters, die nu onder de klassieke gerangschikt worden, de be- Donderdagden 19en dezer, des|avonds te half acht, geeft de zangvereeniging van de afdeeling Amersfoort der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst haar 32e uitvoering, onder leiding van den heer M. W Petri. Uitgevoerd wordt Paulus, Oratorium nach Woiten der Heiligen Schrift, van Felix Mendelssohn Bartholdy. Als solisten zullen optreden de dames Henriette Klein, de Jongh (sopraan), L. S. (alt), en de heeren Francois Phi- lippeau (lenoi) en F. van Duinen (bas). Het symphonie orkest van den heer G. K. G. van Aken zal den zang bege leiden. 345«te 8TAAT8-LOTEU1J. Derde klasse. Trekking van 9 en 10 April. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 50.0 5053 5557 6716 6743 6746 18442 18460 18461 19785 19809 19825 19828 198o6 19880 20348 20349 20372 20622 20669 20690 20692 20696 en 20699. Te zamen 24 prijzen. Scberpenzeel. Van de 109 personen die alhier op de Kiezerslijsten voorkomen hebben er gisteren 89 hun Stembiljet ingeleverd. De anarchist, die te Parijs in hech tenis is genomen, onder verdenking, dat hij schuldig is aan den aanslag in het café Foyot heel Le Bourgeois. De ver klaringen, welke hij heeft afgelegd, zijn nog zoo onzeker en tegenstrijdig, dat de, justitie nog niet weet, wat zij er van moet denken. In eik geval is de man voorloopig in hechtenis gehouden. De politie te Berlijn weigert toe stemming te geven tot de proefnemin gen, welke de bekende kleermaker Dowe daar wil doen met de kogel-vrije klee ding, die hij beweert te hebben uitge vonden. Niettemin bracht Dowe zijn voor nemen tot uitvoering. Hij trok zelf de kogelvrije kleeding aan en liet met een magazijugeweer op zich schieten. De kogel deerde hem niet. Ten slotte werd de proef nog eens herhaald, doch ook toen bleef de kogel in hel omhulsel steken. Het aannemen van een vreemde Inelit door melk. Indien men een kan melk naast een open flesch terpentjjD plaatst, neemt de melk weldra de lucht van de terpentijn aan. Hetzelfde heeft plaats hij aanwe zigheid van tabak, parufine, kamfer en vele andere sterk riekende stoffen. Men houde derhalve de melk op een afstand van alle vluchtige stoffer,, en hoede zich ooit melk te drinken, die in een zieken kamer gestaan heeft. Ook een slimmert. Machinchose, een arme drommel, maar een eersla pochhans, vertelt aan ieder een, dat hij dineert in de beste restau rants te Parijs. Op een zekeren dag overvalt hem een zijner vrienden, terwijl hij in een een voudige gaarkeuken eet. «Wat?" zegt hij, «jij hier, in dit krot?" Maar Machinchose staat niet verbluft. «Wat zal men?" zegt hij schouder ophalend, «sinds die bommengeschiede- nissen, is men hier ten minste veilig." Eene wereldstad. Londen is niet alleen de grootste stad van de weield, maar ook een der oudste zij bestond reeds onder den Romeinschen keizer Nero, en in de eerste eeuw werd ze door Tacitus de vooi naamsle handels stad genoemd. Ze heette toen Londinium. De volgende bijzonderheden kunnen een denkbeeld geven van hare grootte. roemde schilders en beeldhouwers had den in hun tijd denzelfden strijd te voe ren, als wij modernen, in onze dagen. Michel Angelo vond voor zijn meester stukken meer berispersdan bewonderaars, toen hij evenwel een zijner slechtste stukken heimelijk begraven liet, en het zelfde stuk als een autiquiteit opgegraven werd, waren dezelfde menschen, die hem het meest berispt hadden verrukt en vol geestdrift. Shakespeare werd, toen hij nog leefde, door Ben Jonson de bederver van het Engelsch tooneel genoemd, en Schiller's Wallenstein door de Berlijnsche critiek als een verongelukt werk aange duid. Vaarwel, waarde directeur, en zeg mij morgen wanneer gij mijn nieuw stuk denkt op te voeren." «De duivel haal ul" riep Beloti-Bon ontroostbaar. Toen Bettoli na de voorstelling in het koffiehuis op de Dommarkt wilde gaan, stond er een lakei aan den ingang die hem haastig een fijn geparfumeerd briefje ter hand stelde, en daarna met in het oog loopenden haast verdween. »A hal een galant avontuur!" dacht de jonge dichter. Hij scheurde de enve loppe open, en las bjj het gaslicht de Londen heeft eene uitgestrektheid van 6 0 vierkante mijlen en eene bevolking van meer dan 5.600.000 inwoners. Sedert 1848 zijn er 820.0o0 nieuwe huizen bij gebouwd. Elk jaar neemt de bevolking toe met 45.000 inwoners of ongeveer luOO per week. Er vijn in Londen 13060 hoofden van huisgezinnen, die Smith heeten, 650 die Jones, 500 die Brown, 150 Browne en 350 die Davis heeten. Er zijn 24.000 straten, waaronder 40 die Charlesstreet, 30 die Kingstreet, 27 die Johnstreet 23 die Williamstreet, 22 die Queenstreet en 22 die Churchstieet heeten; nog zijn er 30 Churchlanen. Er zijn meer dan 1200 kerken. Door 9 waterleidingmaatschappijen wordt per dag 7500 milioen liters water geleverd. In drie maanden worden geslacht 72,000 runderen, 120,000 schapen 7000 kalveren, 9000 varkens. En dan worden nog ontzaglijke hoeveelheden geslacht van buiten af ingevoerd. Voor duiven, hoenders, enz. is gei n cijfer te noemen, evenmin van de hazen en ander wild. En wordt per jaar een aantal vaten bier geledigd, die naast elkaar gelegd een weg van verscheidenen mijlen zouden vormen. Het brood, dat jaarlijks wordt veror berd, zou, op elkaar gelegd, eene pyramide vormen van 600 vierkante meters. De orde in de groote stad wordt be waard door 13,000 politie-agenten te voet, 3000 te paaid en 25 op de Theems; de laatste de zoogenaamde Theems-politie. Er zijn vier milioen gaslantaarns, en de gasfabrieken vertegenwoordigen eene waarde van 350,000,000. Per jaar wor den in Londen verstookt meer dan tien duizend milioen kilo's kolen. Er zijn 55 brandweerposten, geen groot getal voor zoo'n stad; bovendien bestaan er in 146 straten allerlei bluschmiddelen. 900 brandweermannen zijn er. In 1892 zijn er 2338 branden uitge broken, waarbij 44 menschenlevens ver loren gingen. Het vervoer door Londen is ontzaglijk, alleen per onderaardschen spoorweg worden per jaar 236 millioen menschen vervoerd. Het iioolstelsel van Londen is uitste kend en het vuil wordt ongeveer 14 mijlen van de stad in de Theems ontlast, waar hel door sluizen naar de zee wordt gespoeld. Londen is ook een der gezondste ste den van de wereld, ondanks zijne grootte. Dit is ook het gevolg van het groote aantal pleinen, parken en tuinen midden in de stad. Een begraven scliat. Sedert eenigen tijd is men in Indië aan het zoeken van een schat. Onlangs over leed een soldaat van het West-Sussex regiment in Wandswortg. Op zijn sterf bed verklaarde hij, dat hij in 1884 onder den troep verkeerde, die het paleis van den koning Theebaw van Birma omsin geld had. Daarna was hij met een kame raad het huis binnengedrongen en na eeoige moeite en inspanning hadden zij de kroon en de overige koninklijke waar digheden gestolen. Zij waren met hunne schatten buiten het paleis gekomen, doch hadden deze, uit vrees voor ontdekking, nabij het paleis begraven. De stervende noemde den naam van hem, die den dief stal medegepleegd had. Hij heette William While en leefde van zijne rente in Sout hampton. Toen hij voor het eerst ondervraagd werd, wilde hij niets zeggen, omdat hij bang was. Toen rnen hem echter verzekerde dat hem geen leed zou gedaan zou worden, verzekerde hij dat alles, wat zijn kame raad verteld had, waar was. Hem werd 10 pet. van de waarde tot een som van 100,000 ropijen beloofd en 5 pet. van alles wat de schat daarboven waard was, wanneer zijne aanduiding, waar de schat zich bevond, de ware bleek le zijn. White bevindt zich nu op reis volgende woorden door eene onbekende hand geschreven. «Ik wacht u dadelijk in een rijtuig op de plaats der ingang van de galerij." Bettoli stak het briefje in den zak en begaf zich met spoed naar de aangeduide plaats. Werkelijk stond er een rijtuig, waarvan de gordijnen neer gelaten waren. De lakei, die hem het briefje gebracht had, opende het portier. Bettoli steeg in en terwijl het rijtuig wegrolde, omvatten hem twee armen: «Kunt gij mij vergeven?" fluisterde eene zachte welbekende stem. Het was Vir ginia. «Ik heb u niets te vergeven," ant woordde Bettoli, «ik was ook zonder deze intrigue bij u gekomen, want nu ik mijn woord gehouden en u het bewijs geleverd heb dat ik in staat ben een stuk te schrijven, dat zelfs Beloti-Bon als een echte Goldoni opvoert, mag ik we der tot u komen, en durf ik ook uwe hand vragen." «Hier is zijl riep de kunstenares, met een geestdrift, die uit het diepste van haar hart kwam. «Ik ben de uwe, gij tweede Goldoni." «Neen, neen," antwoorde de jonge dichter lachend, «laten wij Goldoni voor altijd laten rusten, ik wil liever een eer ste Bettoli, dan een tweede Goldoni zijn."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2