NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND EEK VROUW 011 DE KAART, Kwakzalverij. Nu. 39. Woensdag 16 Mei 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORT CODRANT. VOOR abonnementsprijs: F67 3 ïnaauden 1.Franco per post door het geheele fiijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intekenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 18 regels f 0,40 j iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wanneer men de advertentie kolommen doorleest, moet men zich wel eens verbazen over het feit, dat er altijd nog sterfgeval len voorkomen of anders over het feit, dat niet alle menschen een gezegenden ouderdom bereiken. De oorzaak hiervan kan alleen deze zijn, dat alle menschen de /eyensmiddelen nog niet kennen of ze kennende er geen gebruik van maken. Ik geloof, dat het daarom zijn nut kan hebben er hier eens <>p te wijzen; en verle gen behoef ik niet te zijn in het zoeken, want de middelen zijn legio. In één krant vind ik alleen de volgende tot heil der mensch- heid aangeprezen. «Beschuiten Ollivier." geven zekere en radicale genezing van alle mogelijke nieuwe of oude geheime ziekten, verzwe ringen, rheumatisme, enz. enz. «Anker-Sarsaparillian," het beste bloedreinigingsmiddel der wereld, uitstekend tegen skrofulose, jicht enz. enz. Door een des te bevra gen middel wordt asthma oogen- blikkelijk genezen. «Dr. Spranger's maagdroppels" helpen onmiddelijk bij schele hoofdpijn, maagkramp, nemen het kwaadaardige van iedere ziekte weg, enz. enz. «Dethan pastil- les"genezenspoedig keelpijn,schor heid. ontsteking, enz. enz. De ver dere opsomming schenke mij de lezer; uit iedere krant kan hij de reeks aanvullen. Alle preparaten zijn natuurlijk probatum, door de vermaardste geneeskundige spe cialiteiten geautoriseerd, en elk op zich zelve is het beste en goed koopste in gebruik en genees krachtig voor alle kwalen. Geen dier middelen zal uitgegeven wor den voor het levens-elixer, maar mij dunkt als men ze alle dooreen mengt dan moet men er wel een krijgen. In spijt van alle maand bladen tegen de kwakzalverij vin den die middeltjes blijkbaar nog al aftrek, anders zouden ze niet zoo voortdurend geadverteerd wor den. Het heirleger van alchimisten kan dus vrij voortgaan met uit vinden, in hun vak is nog geen malaise. Gevraagd, hoe bij de tegen woordige hoogte in de wetenschap zijn zaken nog zoo winstgevend blijven staan, antwoordt de alchi mist-kwakzalver De heelkunde heeft in onze eeuw groote vorde ringen gemaakthad de genees kunde van den inwendigen mensch even goede resultaten aan te wij zen, dan zouden onze middelen geen navraag hebben. Doch hoe is het met de geneeskunde gesteld? De baccillen en microben verme nigvuldigen bij den daggelukkig dat sommige nauwelijks één dag leven. Men heeft nog te weinig zekerheid, het is zoeken en proe ven nemen, vivi-injectie op men schen. En overigens is evenzeer als voor ons elixer-zoekenden ook voor de mannen der wetenschap van toepassing de legende van het huwelijk van den engel des doods. Deze werd eens uitgezonden om een schoon meisje te halen, maar toen hij haar zag werd hij ver liefd en huwde haar. Verschrik kelijk was de straf voor zijn onge hoorzaamheid. Het schoone meisje werd een ware helleveeg, die hem het leven ondragelijk maakte, en daar hij geweigerd had haar dooden toen haar laatste uur was geslagen, was zij nu onsterfelijk. In wanhoop verliet hij haar en haar kind en wilde-nooit in haar nabijheid komen, zoodat haar om geving altijd gezond was. De zoon van den dood groeide op en werd een bekwaam dokter. Zijn roem werd wijd en zijd verbreid, want hij kende het geheim van den dood, dat deze in een zwak oogenblik aan zijn vrouw, die hem onder den pantoffel had, geopenbaard had. Als de engel aan het voeten einde van het bed stond, dan maakte hij de patiënt alleen maar bangmaar plaatste hij zich aan het hoofdeinde dan was het hem ernst en alle hoop was ijdel. De dokter zag zijn vader, al was deze voor anderen onzichtbaar, en daardoor was hij in staat met onfeilbare nauwkeurigheid te pro- feteeren over den afloop. VnnrHat de slimme rekel zijn oordeel uit sprak voelde hij den pols, klopte hij op de borst en meer van die grappen, en als hij voorzag, dat de patiënt zeker beter zou worden ging hij ijverig recepten schrijven. Nu gebeurde het eens, dat de prinses van Paphlagonië ernstig ziek werdhare lijfartsen wisten geen raad meer. Toen vaardigde de koning een proclamatie uit, dat wie haar ge nezen kon haar tot vrouw zou krijgen. De faam van de schoone prinses was even ver doorgedron gen als de roem van den mach tigen aesculaap, zoodat bij dezen de begeerte opkwam, om naar de schoone prijs te dingen. De zoon van den dood ging dan op reis over land en zee, overal waar hij kwam de zieken genezende, die nog niet bestemd waren om te sterven. Eindelijk kwam hij in de hoofdstad van Paphlagonië aan, en werd met groote vreugde ont vangen door den koning en zijn hofhouding en aanstonds naar de ziekenkamer geleid. Hij was op getogen van bewondering voor de ongeëvenaarde schoonheid van de prinses, maar zijn hart verstijfde van ontzetting toen hij de engel des doods bemerkte, staande aan het hoofdeneinde van de leger stede. Na een oogenblik van vreeselijken angst beval hij alle aanwezigen het vertrek te verla ten; toen verbrak hij voor het eerst het stilzwijgen, dat zijn moeder hem had opgelegd, en zeide «Vader, hebt gij geen me delijden met mij, gij die zelf eenmaal een vrouw bemind hebt?" De dood antwoordde met een holle stem: «Ik moet mijn plicht doen." Eono was ill ongehoorzaam, en mijn straf was grooter dan ik kon dragen." «Vader, smeekte de dokter, wilt gij niet naar den anderen kant van het bed gaan «Neen, ik kan niet," antwoordde de dood barsch, sik heb bevel om hier te staan, en ik blijf hier." «Dus gij blijft daar, wat ik ook zeg of doe? kreet de wanhopige dokter. »Ja," antwoordde de dood met beslistheid. Tot uiterste wan hoop gedreven, riep de dokter de bedienden weer binnen en verzocht hen het bed om te draaien, zoo dat de dood toch aan het voeten einde zou staan. Maar de dood, ziende hoe hij verschalkt werd, snelde terug naar het hoofden einde. Daarop zond de dokter de bedienden weer weg, en verweet zijn vader het verbreken van zijn belofte, maar de dood bleef hard nekkig volhouden. Toen raakte het geduld van den dokter uitge put en woedend riep hij uit«Als je nu niet dadelijk weggaat zal ik moeder laten halen I" En oogen- blikkelijk verdween de engel des doods. Zie, het is nog maar een aardig verhaaltje. Het huwelijk van den dood is nog maar een mythe en zijn onfeilbare zoon een droom. De dood is nog een vrijgezel en de wetenschap nog niet helleveeg genoeg om hem weg te jagen. Uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 1. liberaal, a.-r. anti-revolutionair, k roomsch-katholiek. De namen der voorstanders van eene kiesrechtregeling in deD geest van het ontwerp-Tak zijn cursief gedrukt. Rotterdam, 8422 kiezers. Uitgebracht 4027 geldige stemmen. Mr. J. van Gennep (I.) 2864 stemmen P. R. Mees (I821 J M. Voorhoeve (a.-r.) 32Z Gekozen de heer van Gennep. 's Gravenliage, 8319 kiezers. Uitgebracht 5033 geldige stemmen. Mr. J. G. S. Bevers (k.) 2049 stemmen J. M. Pijnacker Hordijk (I.) 1697 Mr. A. J. W. v. Rojjen (I.) 1242 Herstemming tusschen de hh. Bevers en Pijnacker Hordijk. Sneek, 3739 kiezers. Uitgebracht 2444 geldige stemmen. Mr. J. A. van Gilse (I.) 87o stemmen Mr. Tl\ Heemskerk (a.-r.) 717 stemmen Mr. U H. Huber (a.-r.) 626 J. F. H. Bekhuis (k.) 240 Herstemming tusschen de hh. Van Gilse en Heemskerk. Kntwijk, 4060 kiezers. Uitgebracht 3388 geldige stemmen. Mr. F. J. M. A. Reekers (k.) 1518st. J. H. Donner (a.-r.) 1160» Mr. O. J. E. bar. v. Wassenaer (a.-r.) 448» Mr. A. D. v. Assendelft de Coningh(l.) 215 Herstemming tusschen de hh. Ree kers en Donner. Slechts één van de vier verkiezingen, die Vrijdag hebben plaats gehad, heeft bij de eerste stemming tot een resultaat DOOR J. A. M. 7) „Maar mijnheer Kramers, wat wilt u beginnen? Ik mag dat niet toelaten." »Kom, kom," zeide deze»ge drijft het wat ver, door in een onschuldig ver maak iets kwaads te zien. Ik beleedig u immers niet, wanneer ik denk, dal u wel een spel kaarten zult bezitten?" >Dat zeker I Maar ik neem de ver antwoording «Daar denkt niemand aan. Zou u zoo goed willen zijn me dat voor eenige oogenblikken te geven?" De gewetensbezwaren weiden door de vereenigde pogingen vaD de bezoekers ten minste in zooverre vernietigd, dat van Dun ten lange laatste zijn secretaire durfde openen om er het verlangde uit te voorschijn te halen. Hij wilde bij het overhandigen nog eenige vermaningen ten beste geven, maar deze werden bespaard door zyn nichtje, die hem de kaarten uit de hand narn en tevens op een toon, zoo lief en zoo vleiend, dat zelfs een vleeschklomp als de boekhouder er door bedwongen werd, zeide: >Kom, oompje- lief, laat ons dit genoegen. Zwyg nu eens eventjes." Onder algemeene stilte mengde Kramers de kaarten vlug en handig dooreen, liet juffrouw Marie coupeeren en legde ver volgens negen kaarten, drie aan drie, blind op de tafel. Vervolgens zette hij zich in postuur en keerde de eerste kaart om: 't was schoppenaas. «Juffrouw, u wordt in het geheim be mind en ik zie aan de kleur van het aas, dat het iemand is met zwart haar." Hij keek haar thans op dezelfde wijze aan als even te voren, toen maakte hij eene kleine pauze en toonde de tweede kaart; ruitenaas. «Hieruit maak ik op, dat de bedoelde persoon niet uit deze stad af komstig is, en dat wordt ten overvloede nog daaruit bewezen, dat er een vreem de stad op deze kaart is afgebeeld schoppen tien. De persoon wien liet aan gaat, zal u binnen tien uren of binnen tien dagen persoonlijk of schriftelijk her halen, dat hij u liefheeft. Klaveren acht. Het zal in den tijd van weken of dagen een engagement zijn of een sterfgeval, maar," ging hij voort bjj het blootleg gen van hartenlien, «komt het tot het eerste, dan zal er in tien maanden na dien tijd eene gewichtige beslissing ge nomen worden. Om het vervolg te weten, wend ik de vier nog omliggende kaarten schoppenvrouw, hartenkoning, harten vrouw en klaverenzeven. Schoppenvrouw is iemand van uwe kennis, die er zich in het eerst geweldig tegen verzetten zal, dat ge u met een jongen man verbindt, maar de opeenvolgende koning en vrouw, echtgenooten, ouders van een der be trokken partijen, zullen de zaak tot een gelukkig einde brengen, terwijl de aller laatste kaart de gewichtige tnededeeling behelst, dat degene, dien de eerste kaart heeft leeren kennen, een naam draagt, die uit zeven letters bestaat." De stilte werd niet onmiddellijk ver broken. Wal daar gezegd was, had nie mand verwacht te hooren. De bedoe ling moest nochtans voor iedereen dui delijk zijn, omdat de toepassing op een bepaald persoon als het ware voor de hand lag, al wachtten allen er zich wel voor om tot Kramers te zeggen, dat degene, »die in het geheim beminde," hun met naam en toenaam bekend was. »En thans, juffrouw," vroeg de C8n- didaal-notaris die de kaarten weer opge nomen had, »laat ik het aan u over te beoordeelen, of datgene, wat ik u voot- speld heb, gunstig is of niet." »Hè, mijnheer, dat hebt u zoo aardig gedaan," zei juffrouw Melia, »doe het nu voor mij ook eens." »Maar kunt u zijn naam zeggen," vroeg Marie, voor dat Kramers gelegen heid had haar vriendin te beantwoorden, »u hebt mij waarlijk nieuwsgierig gemaakt." »Ge weet, wat ik gezegd hebbinnen tien uren of tien dagen zult ge hem kennen. »Och I mijnheer, vergeet mij nu niet," zeurde Melia. «Pardon, ik kan het onmogelijk doen. Ik heb slechts eens per dag de gave der voorspelling." «Ja wel. malligheid," verklaarde de boekhouder. «Ik heb zeer goed begre pen, waar mijnheer heen wilde. En ik zal hel in het oor knoopen. Als alle kaartleg sters uw voorbeeld volgden, dan zou ik er geen bezwaar in zien er eene te raad plegen." «Kom oom, 't was immers maar eene aardigheid. Mijnheer Kramers spreekt zichzelven bovendien nog tegen. Eerst geeft hij de keus tusschen een engage ment en een sterfgeval, en later komt alles tot een gelukkig einde. Dat klopt niet." «Dan hebt u het niet begrepen, lieve juffrouw," verduidelijkte Kramers. «Ik heb alleen datgene voorspeld, wat het gevolg van het engagement zal zijn, en dat zal een gelukkig einde hebben: ter wijl ik gezwegen heb over datgene, wat er na hei mogeljjke sterfgeval gebeuren zou." «Laten we er maar niet over rede twisten," zei ze lachend. «Ik geloof bet toch niet." Wat er verder gesproken werd, weet ik wel, maar verzwijg ik eenvoudig, om dat het mijn vertelling volstrekt niets gemeens heelt, maar ik voel mij verplicht te zeggen, dat de heeren de dames bij het vertrek begeleidden, en het zoodanig wisten aan te leggen, dal Kramers met juffrouw Marie achter de twee anderen liep. Ik herinner me niet meer of den candidaat-notaris iets aan zyn voel scheelde, wit hem tot langzamer loopen had kunnen noodzaken, of dat Gevel zijn dame spoedig wenschte getransporteeerd te hebben, dat is zeker, er kwam en bleef spoedig een afstand van een el of tien tusschen de beide paren. Dat Kramers daarvan gebruik maakte om een heel vertrouwelijk gesprek met juffrouw Marie aan te knoopen, spreekt van zelf, en dat hij haar voor de tweede oraal tot een avondwandeling uitnooüigde, is zoo licht te begrijpen, dat het eigen lijk een dwaasheid van me is, het hier

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1